Graag een beetje rebels Far Cry vergt veel van gamer *3k W13 Brekende schoonheid 6'0" 56 Betoverend debuut Al snel zakt het in Met humor en soul Nieuwe veejay TMF zaterdag 17 april 2004 10II De Belgische band X!ink: broers én vrienden. Verdriet is een vlinder. De muziek van Blonde Redhead is als de titel van de plaat. Vol droefheid maar ook speels en dromerig. De ijle stem van de Japanse Kazu Makino be tovert, de sprookjesachtige lied jes dwarrelen. Maar de verlan gende teksten zitten vol melan cholie en zanger Amedeo Pace klinkt kwetsbaar. Het is breken de schoonheid. Op de vorige plaat Melody Of Certain Dama ged Lemons (2000) was Blonde Redhead al verrassend liefde vol, terwijl de band daarvoor veel furieuzer te werk ging met een schreeuwende Makino. Het duurde vier jaar voordat Misery Is A Butterfly verscheen, omdat de Japanse ernstig gewond raak te door de val van een paard. 'Now inside and outside are matching', zingt Makino in het magische openingsnummer 'Elephant Woman'. Haar ver wonde uiterlijk past bij haar ver driet. Op 'Misery Is A Butterfly' blijft de schoonheid onaange tast, maar eronder schuilt een gebroken ziel. Het maakt Blon de Redhead mooier dan ooit. Maaike Borst Blonde Redhead: Misery Is A Butterfly (4AD/V2), speelduur: 45.01 min. great lake Bwiimers Zelden wist een debuut van een mij volslagen onbeken de singer-songwriter me zo te betoveren als dat van de Great Lake Swimmers. Eigenlijk is het de 27-jarige Canadees Tony Dekker die in zijn eentje verant woordelijk is voor al deze traag voortglijdende en rustgevende pracht. Hij balanceert breek baar op het randje van tijdloze folk en alt.country. De tien num mers werden opgenomen in een verlaten graansilo waarvan de natuurlijke galm is gebruikt. Het resultaat doet daarom den ken aan een rustiger versie van My Morning Jacket. Met mini male middelen weet deze Dek ker een uiterst beklemmende en desolate sfeer te creëren. Vaak is het niet meer dan een akoesti sche gitaar, soms legt een be vriend muzikant met een accor deon, orgeltje, drums of lap steel een accent. Een nummer als 'Moving, Sha king' is hartverscheurend: 'Oh hands, don't fail me now'. Dek ker evenaart hiermee de klasse van een Will Oldham op zijn best. Peter van der Heide Great Lake Swimmers: Great Lake Swimmers (Fargo/PIAS), speelduur: 48.44 min. Normaal gesproken staan tijdens inter views met artiesten water tjes op tafel of koffie of thee. Maar bij dit interview is het vooral fanta, fristi en chocomel, véél chocomel. En dat is niet zo gek. De ge middelde leeftijd van de band X!nk is namelijk maar twaalf jaar oud. Vorig jaar vertegenwoordigden ze Bel gië op het Eurosongfestival for Kids. Dit betekende de doorbraak voor de broertjes Niels en Jonas Meukens en Thomas en Philip Valkiers, samen X!nk. Jonas, met veertien jaar de oudste van het stel, schrijft de liedjesteksten zelf en dat re sulteerde tot nu toe in twee sin gles: 'De Vriendschapsband' en 'Oh-Ho'!. Over vriendschappen en rebellen. 'De Vriendschapsband' was het nummer waarmee ze voor Bel gië uitkwamen. Het werd hun eerste single en dat bracht hun bekendheid in België. Het num mer vertelt hoe Niels en Thomas vrienden werden en hoe uit die vriendschap de band ontstond. Ze zaten in dezelfde klas en kon den het goed met elkaar vinden. Eén van de twee ging verhuizen en ze verloren elkaar uit het oog. Toen ze elkaar veel later op een verjaardagsfeestje weer te genkwamen, bloeide de vriend schap weer op en besloten ze om samen muziek te maken. Ze be trokken hun broertjes erbij om een band te kunnen vormen. Jonas: „Om in een groep te spe len, moet je absoluut vrienden zijn. Het is leuk dat we samen muziek kunnen maken. Dat komt doordat we dezelfde mu zieksmaak hebben. We houden allemaal erg van punkmuziek: de Heideroosjes en Rancid zijn onze idolen." „Maar ook buiten de band zijn we vrienden. We maken met z'n vieren heel veel lol, zitten sa men achter de computer of gaan naar onze vriendinnen. In 'De Vriendschapsband' zingen we 'Een band gaat nooit stuk/ al heb je een ongeluk' en dat is bij ons ook het geval. Het is een vriendschap voor het leven. We zijn, nadat we elkaar uit het oog verloren, immers toch weer vrienden geworden." Maar, hoe goed de vriendschap ook is, ze hebben ook wel eens ruzie. „Natuurlijk vechten we soms, maar dat is juist tof. Meestal tijdens repetities, als ie mand erg vals speelt." Terwijl Jonas het woord heeft, raken zijn bandleden snel afge leid. Ze hangen in hun stoel, trekken gekke bekken of maken grapjes. „Jongens, kom op, we hebben een interview!sist Jo nas hen dan toe. „Ja, ik word wel eens gek van ze", lacht de zanger, terwijl zijn vrienden luid protesteren. Schijn De vier jongens zien er schattig uit op de te grote stoelen, met hun hoofd net boven tafel en achter hun blikjes chocomel. Maar schijn bedriegt. „School is altijd hetzelfde. Je moet altijd netjes zitten, je gedragen en le ren. Daar hebben wij een hekel aan en als protest hebben we daar een nummer over ge maakt." Xlnk'er Thomas vertelt over de single 'Oh-Ho!'. „De boodschap is: anti-school." In het nummer vertelt de band in eerste instantie hoe je je als bra ve borst zou moeten gedragen, tenminste, zoals de ouders zeg gen: 'Als je wilt leren braaf te zijn/ Blijf op het rechte pad, blijf op de lijn/ Kam je haren, ga recht naar school/ Maak je huiswerk, studeer viool.' Maar later roept de band ieder een op om toch vooral niet doen wat de juf of ouders zeggen: 'In de toekomst, wees toch jezelf/ Gedraag je niet meer als een elf/ Zo zal het moeten, zo zal het zijn/ Je hebt karakter, al ben je klein'. Hoewel X!nk tegen iedereen zegt vooral niet braaf te zijn, willen de jongens het niet op hun geweten hebben dat 'de jeugd van tegenwoordig' alleen maar herrieschoppers voort brengt. „Mensen moeten onze teksten niet te persoonlijk ne men. We zijn graag een beetje rebels, maar het moet natuurlijk niet uit de hand lopen. Waar schijnlijk gebeurt dat niet, want live kunnen de mensen ons toch niet verstaan. Andere punk bands zijn trouwens nog erger dan wij." Thomas: „Maar aan de andere kant is het wel tof als kinderen ons proberen na te doen. Als ze bijvoorbeeld hetzelfde kapsel hebben of als ze door ons gitaar gaan spelen." Jonas: „Ja, maar ze moeten wel zichzelf blijven." Marloes Orij X!nk werkt aan een nieuwe sin gle. Waarschijnlijk ligt deze eind april, begin mei in de win kels. Meer informatie vind je op de website van X!nk: http://www.skynet.be/xink. Een niet op de kaart voorko mend eiland in de Stille Zuidzee, een journaliste die al les wil weten van de geruchten die over deze onbekende plek de ronde doen, een bende huur lingen die uit het niets lijkt op te duiken, een verdwenen geleer de die zich bezighield met gene tisch onderzoek. Het zijn de in grediënten van het verhaal dat de basis vormt van Far Cry, de nieuwste Shoot 'm up van Crytek, die eind maart voor het pc-platform op de markt is ge bracht door Ubisoft. De belang stelling voor het spelprogram- ma is enorm. Nu al staat Far Cry torenhoog in de verkoopcij fers. De verwachtingen van de fana tieke liefhebbers van games uit dit genre waren hoog gespan nen. Dat kwam vooral doordat geruime tijd geleden al fragmen ten uit het spel als zogenaamde techdemo waren verspreid om de mogelijkheden te laten zien van de GeForce 3 videokaart. Want als één ding duidelijk is, dan is het wel dat de ontwikke laars zwaar hebben geïnves teerd in de techniek achter het spelprogramma. Ubisoft spreekt zelf enthousiast Graphic uit Far Cry. over 'de meest fantastische grap hics ooit' en dat is voor een deel marketingtaal, maar voor een ander deel ook gewoon de waar heid. Het programma zit stamp vol met de meest geavanceerde grafische mogelijkheden. Voor de kenners: polybump map ping, dynamic lightning, rag-doll physics en nog zo het een en ander. We doen maar even geen poging om al die af zonderlijke begrippen te verta len. De beelden op het compu terscherm zijn van een haast on waarschijnlijke kwaliteit en ge detailleerdheid. Van de gamer wordt veel ge vergd. Dat komt vooral door de grote variatie in het spelpro gramma. Hoe vaak een spelmo ment ook wordt herhaald, het is nooit hetzelfde. Het geluid is in drukwekkend, met zeer ruimte lijke effecten, weerkaatsing van geluid tegen muren enzovoort. Wel raar is dat het net zo hard door muren heen dringt - een kleinigheidje, maar het klopt niet. Online tegen andere ga mers spelen, levert vooralsnog wat vertraging op, maar moge lijk is dit opgelost na het bin nenhalen van het patchprogram- ma dat inmiddels beschikbaar is. Ook aan de computer worden hoge eisen gesteld. Vooral de vi deokaart moet puik zijn om alle mogelijkheden aan te kunnen en daarnaast geldt: hoe meer werkgeheugen hoe beter. Niet voor de gemiddelde pc dus, als je alle grafische opties wil be nutten. Ayaleh en Paul Houkes Far Cry heeft een processor no dig van minimaal 1 Ghz, 3D Vi deo Geforce 2 of ATI 8500, 4 GB schijfruimte. Adviesprijs €49,99. Nederlandse communi ty: www.farcry.nl. Vroeger was alles beter. Zo ook de muziek van de Ierse band Hothouse Flowers. De groep die eind jaren tachtig de- butéerde met het prachtige al bum People (waarop de hit 'Don't Stop' is terug te vinden) en in 1993 het briljante Songs From The Rain afleverde, is te rug met de afwisselende, maar over het geheel genomen vrij zwakke cd Into Your Heart. De plaat begint veelbelovend met de aanstekelijke single 'Your Lo ve Goes On' en het meeslepende 'End Of The Road', maar zakt daarna al vlot in. Het nikserige 'Hallelujah' duurt drie minuten te lang en 'Teil Me', kennelijk voortgekomen uit een drang naar muzikale vernieuwing, pakt ook niet al te best uit. Ge lukkig wordt Into Your Heart wel waardig besloten. De li-* ve-opname van 'Si Do Mhamó I' bevat weer die kenmerkende mix van folk en pop uit de begin dagen van Hothouse Flowers. Martin Groenewold Hothouse Flowers: Into Your Heart (Rubyworks), speelduur: 58.49 min. Gelukkig, ook het veelge vraagde producersduo The Neptunes heeft menselijke trek jes. Even leken Pharrell Willi ams en Chad Hugo godenzonen, die alles met gevoel voor de tijd geest veranderden in goud. En hoewel de brille ook van Fly Or Die afstraalt, is deze opvolger van het debuut In Search Of, niet van extreem hoge kwaliteit. Al blijft het natuurlijk waanzin nig knap hoe Williams en Hugo in een paar jaar tijd een geheel eigen stijl hebben ontwikkeld. Zo weten ze als N.E.R.D (No one Ever Really Dies) samen met jeugdvriend Shay op onna volgbare wijze de urban rocks ter uit te hangen. Funky, sexy, met humor en een dosis soul. Luister alleen maar naar de aan stekelijke single 'She Wants To Move'. Het is een toonbeeld van de uiterst geraffineerde manier ra t V ffc - •.•.•«a-. maun V-' waarop deze Amerikanen een nummer in elkaar steken. Dank zij die speelse creativiteit blijft N.E.R.D een prachtig en uniek fenomeen. Peter van der Heide N.E.R.D: Fly Or Die (Virgin/EMI), speelduur: 55.03 De veejay's van de muziek zender TMF - Sylvie Meis, Jeroen Post en Mental Theo - krijgen een nieuwe collega: Renate Verbaan. Renate won vo rige week zaterdag de veejay-verkiezing tijdens de TMF Awards, waarbij kijkers via sms konden stemmen op hun favoriet. Renate is 24 jaar, groeide op in Rotterdam en woont tegenwoor dig in de hoofdstad. De afgelo pen jaren werkte ze als model. Na een interne training bij TMF krijgt ze waarschijnlijk komen de zomer al een eigen program ma bij de muziekzender. Haar nieuwe collega Jeroen Post is het roerend eens met de keuze van de kijker. „Ik vind haar heel sexy. Ze straalt een beetje gla mour uit. Ze heeft een goede kop en volgens mij is ook wel een leuk wijf, ik denk dat ze wel leuke dingen kan doen." Nico Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43