Succes smaakt naar meer PZC Aan de kant, de brandweer moet er langs Met de zomer komen ook de festivals GEBOEKT zaterdag 17 april 2004 Wat doen brandweerman netjes als 'Ding! Ding! Ding!' in de brandweerkazerne het alarmsignaal klinkt? Dan la ten ze hun soep staan en glijden langs de mast die beneden in de garage uitkomt, om Vlug! Vlug! met 'de lange lange wagen' waar 'de grote grote ladder' op ligt 'Vooruit, naar de brand!' te snellen. Dat Nederlands populairste prentenboekserie eind vorig jaar vijftig kon worden mag je wel heel bijzonder noemen. Vier jaar geleden had uitgeverij Leo pold immers nog laten weten dat de tijd voor haar Gouden Boekjes echt voorbij was en dat alle titels daarom in de oprui ming gingen. In een mum van tijd waren de hoog gestapelde boekjes uitverkocht, en dat was het dan. Niet dus, want uitgeve rij Rubinstein nam de rechten over en bood de serie een nieu we toekomst met de heruitgave van enkele populaire deeltjes, de uitgave van een nieuw boekje zelfs plus nog twee verzamelboe- ken in prentenboekformaat met fragmenten en illustraties uit vijftien favoriete boekjes. Over hoe de serie destijds bij De Bezige Bij terechtkwam heeft de oorspronkelijke uitgever in een boek met zijn herinneringen eens geschreven dat hij kort na 1945 een aantal Amerikaanse prentenboekjes met een gouden ruggetje en twee nietjes door de kaft kreeg waar 'alle bevriende jonge moeders dol op waren'. In zijn beste Engels had hij daar om een gokje gewaagd en de Amerikaanse uitgever gebeld om die te vertellen dat hij graag kinderboeken wilde gaan uitge ven... en of er misschien zaken te doen waren. Kort erna al werd in Amsterdam een pakje uit Amerika bezorgd. Waarom dan toch pas in 1953 'Pietjepaf, het circushondje', 'Bij Kiki thuis', 'Plofje de olifant' en 'Ko nijntje Woelwater' in de winkel lagen weet niemand zich meer te herinneren. Was het de na-oorlogse papierschaarste of had men bij De Bezige Bij toch te weinig oog voor kinderboe ken? Als een te geringe bezeten heid de reden is geweest voor het jarenlange getreuzel, dan heeft men zich aanvankelijk in ieder geval stevig verkeken op de populariteit en het commer ciële succes van de door Annie M.G. Schmidt en Han G. Hoeks tra vertaalde boekjes. Vrijwel iedereen die tussen 1953 en nu jong is geweest heeft thuis of op school minstens een van de 87 boekjes verschenen boekjes in handen gehad. Het gouden jubileum wordt ge vierd met een speciale uitgave van Vijf brandweermannetjes het 'goudste' van alle Gouden Boekjes. De oorspronkelijke Amerikaanse uitgave (1949) met 42 pagina's werd destijds door Annie M.G. Schmidt tot 28 pagi na's ingekort. Haar nogal diepe ingreep leidde in het verhaal over de brand in het huisje van de familie Lutteput tot enkele ongerijmdheden en had boven dien tot gevolg dat voor de zwartwit tekeningen van Tibor Gergely (spreek uit garGAY) geen ruimte was. In de jubileum uitgave is het verhaal van Mar garet Wise Brown en Edith Tha- cher Hurd echter weer volledig met daarbij ook alle tekeningen. De onverkorte uitgave van het boekje dat door menigeen inmid dels tot het culturele erfgoed van Nederland gerekend wordt is aanmerkelijk dikker dan de ingekorte versie zoals die vanaf 1954 vrijwel onafgebroken ver krijgbaar was. En de zwartwit tekeningen zijn een welkom ex traatje. Maar werkelijk opgeto gen wprd je van de stralend afge drukte illustraties. Juist deze luxe uitgave op jetwat getint pa pier maakt duidelijk dat het ja renlang eigenlijk toch behelpen is geweest met de - hoe verruk kelijk ook - goedkope uitvoe ring. Misschien kunnen wat lie vemoederen en aaie-poes spelen uitgeverij Rubinstein bewegen voortaan elk Gouden Boekje uit te brengen zoals dit ene over de vijf brandweermannetjes die als er geen brand is aan tafel 'gezel lig zingen, boerenkool eten en een biertje drinken.' Over Tibor Gergely verscheen eerder Het Gouden Boekjeskijk boek met veertien paginagrote illustraties bij voorleesteksten uit elf Gouden Boekjes, waaron der 'Sloffie Sleepboot', 'De gele taxi' en 'Mannetje Nies'. Het Gouden Boekjes Beestenboek met fragmenten uit onder ande re 'De hondenmatroos' en 'Een hol voor Knijn' bevat een dertig tal grote en kleinere, vriendelijk ouderwetse illustraties van die andere tekengrootheid Garth Williams. Jan Smeekens Margaret Wise Brown en Edith Thacher Hurd: Vijf brandweer mannetjes. Jubileumuitgave. Ru binstein; €10,00. Het Gouden Boekjes Kijkboek van Tibor Gergely. Rubinstein; €15,00. Het Gouden Boekjes Beesten boek van Garth Williams. Rubin stein: €15,00. Over de Gouden Boekjes schreef Wim Schouten op pag. 46 in Een vak vol boeken. De Bezige Bij, 1988. Het damteam van de Theo Thijssenschool in Zierikzee, met Charlotte, Belal, Ricky, Rik en Vincent (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema Dammen in een schoolshirt? Rik van Velzen (12) peinst er niet over. Ook in je dagelijkse kloffie kun je kam pioen worden. Dat bleek vorige maand in 's-Gravenpolder. Daar won het damteam van o.b.s Theo Thijssen uit Zierik- zee glansrijk de Zeeuwse titel voor basisscholieren. Het team - naast Rik bestaande uit Vincent (10) en Charlotte (11) DorstRicky de Bil (12) en Belal Alashgar (13) - plaats te zich daarmee rechtstreeks voor de landelijke halve fina les, die vandaag gespeeld worden in Nijmegen. ke goed, ik hoor er helemaal bij. Meisje of jongen, maakt hele maal niks uit, het gaat tenslotte om je prestaties aan het bord." Voorbereiding De afgelopen weken heeft het Op school is het Zeeuws kam pioenschap inmiddels ge vierd met een ererondje langs alle klassen. Leuk, maar het suc ces smaakt naar meer. Een natio nale titel zou helemaal te gek zijn. Wordt het team vandaag eerste of tweede, dan plaatsen de dammers zich voor de finale op 15 mei in Hoornaar. „We gaan verschrikkelijk ons best doen", belooft Belal, „maar het zal heel zwaar gaan worden. Twee jaar geleden hebben we ook meegedaan. We speelden best goed en van de 3000 scho len eindigde ons team op de twaalfde plaats. Deze keer ho pen we op een ereplaats." Charlotte voelt zich als enig meisje in het team als een vis in het water. „De sfeer is hartstik- team geen speciale voorberei ding op het kampioenschap ge had. „Ik heb wat geoefend op de computer", vertelt Ricky. „Vind ik eigenlijk niet echt leuk. Geef mij maar een echte tegenstan der." Belal heeft nog een aantal trucs doorgenomen. De Bomzet, de Haarlemmerzet en de Brilzet kennen voor hem geen geheimen meer. Rik heeft vooral nage dacht over het voorkomen van sufheid. „Zo'n toernooi duurt best lang, je wordt een beetje suf van al dat denken en je moet ook nog uitkijken dat je geen slaapbeen krijgt." Charlotte weet in ieder geval ze ker dat ze tijdens een partij niets zal eten. „Dan denk je al leen aan wat je eet en ben je zo je concentratie kwijt. Ook moet je niet teveel om je heen kijken, want dat leidt af." Vincent hoopt dat hij als eerste man z'n naam waar kan maken. „Ik kan vrij veel zetten vooruit denken. Hopelijk gaat dat veel punten opleveren." Een mascotte neemt het dam team niet mee. Bijgelovig zijn ze absoluut niet. Supporters gaan wel mee. Leuk voor de sfeer. „Spelen met veel publiek is al tijd geweldig", vindt Belal. „Als ze maar rustig zijn, want aan la waai heb ik een hekel." De sup porters zijn dus gewaarschuwd: mondje dicht. Ongeacht het resultaat hopen ze stiekem toch op een traktatie. Aan goeie suggesties geen ge brek. „Onderweg komen we vast wel een Mc Donalds te gen..." Kunnen ze misschien samen snacken met de dammers van De Regenboog uit Oostkapelle, want ook dit team komt van daag in Nijmegen in actie. Hans Segboer Als je naar buiten kijkt, zie je het al: de zomer is in aan tocht! En die zomer brengt ook de jaarlijkse zomerfestivals. Hieronder een overzicht van fes tivals die je zeker niet mag mis- Eén van Nederlands bekendste festivals vindt van zaterdag 29 tot en met maandag 31 mei plaats in het Limburgse Land graaf. Op evenemententerrein Megaland heb je drie dagen lang de kans om te kijken en luisteren naar artiesten als Black Eyed Peas, Sugababes, N*E*R*D en Lenny Kravitz. Maar ook dj Tiësto, Moloko en Muse zullen hun kunsten verto- nen.Meer info op www.pink- pop.nl. Sommige bands zijn ech te festival-addicts en spelen op meerdere evenementen. Neer- lands trots The Sheer uit Haar lem bijvoorbeeld staat op Knor- pop (Horst), Zandstock ('t Zand), Bospop (Weert), Dwerg pop (Driebergen), Beeckesteijn Pop (Velsen), Wantijpop (Dord recht) en verschillende bevrij dingsfestivals. Moloko laat zijn gezicht zien op zowel Pinkpop als Rock Werchter in België. Ook Muse doet beide festivals aan en Within Temptation kon niet kiezen tussen het Low lands-festival, Borstrock en Rock Werchter. Maar er zijn nog meer grote na men bekend van de line-up van Rock Werchter. Voor de eerste vier dagen van juli staat al een aantal artiesten vast: Pink, The Rasmus, Nelly Furtado, maar ook Lamb, Metallica en Moloko staan al op de flyer. Naast deze namen op de Main Stage, tonen kleinere acts en aanstormend talent hun kunnen op de Pyra mid Marquee. Meer info: www.rockwerchter.be. Een ander bekend Belgisch festi val is Pukkelpop, ook wel het alternatief voor het Low lands-festival. Op 19,20 en 21 augustus wordt Pukkelpop ge houden in Hasselt-Kiewit. Het verschil in grootte met Low lands mag dan aanzienlijk zijn, Pukkelpop staat wel bekend als één van de grootste alternatieve muziekfestivals van Vlaande ren. Kijk op www.pukkel- pop.be voor meer info. Klomppop Behalve op de grote festivals met ruim zestigduizend bezoe kers, kun je ook veel lol hebben op de kleinere festivals deze zo mer. Vaak duren deze maar één dag en staan er minder grote na men op het podium. Maar daar staat tegenover dat de entree een stuk goedkoper is en dat je waarschijnlijk minder euro's hoeft neer te leggen voor je bier tjes of pannenkoek. 'Vijftien bands voor vijftien euro'. Dat is de omschrijving van Klomppop dit jaar. In Ovezande kun je op 20 mei vanaf elf uur 's ochtends tot één uur 's nachts terecht illustraties Tibor Gergely, uit Het Gouden Boekjes Kijkboek voor optredens van onder ande ren Birgit, Peter Pan Speedrock en Eleven. Met twee tenten op een sportveld is het één van Zee- lands grootste festivals. Zie www.klomppop.nl. Dacht je dat Pinkpop het enige festival van Limburg is; niets is minder waar. Op Bospop ligt het bezoekersaantal een stuk la ger (tienduizend in plaats van zestigduizend voor Pinkpop), maar net als bij het Landgraaf- se festival zijn er op 9 en 10 juli pendelbusjes, een festivalcam ping en een festivalmarkt. Intwi- ne, Beef, Di-rect en Bief zijn ze ker van de partij. Meer informa tie op www.bospop.nl. Dwergpop Zin om kleine, jonge bandjes te zien? Dan kun je op 3 juli in Driebergen naar Dwergpop. Het festival doet zijn naam eer aan, want het staat bekend als het kleinste festival van Nederland, georganiseerd door jongeren. Tot nu toe zijn vier namen beves tigd: The Sheer, Fun King Lear, Sun Caged en "Hie Green Ballz Band. Op www.dwergpop.nl worden steeds nieuwe namen be kend gemaakt. Om de zomer goed af te sluiten is er A campingflight to Low land's Paradise. Voor het twaalf de Lowlandsfestival is al een aantal gasten bekend, waaron der Faithless, Groove Armada, Within Temptation, The Chemi cal Brothers en The Darkness. Maar ook het Nederlandse Ele ven en Op Sterk Water zijn in het weekend van 20 augustus te zien in Biddinghuizen. Verder zijn er nog verschillende arties ten op het gebied van cabaret, literatuur, kunst en kun je ver schillende films zien. Zie www.lowlands.nl. Natuurlijk zijn er veel meer fes tivals deze zomer. Een overzicht hiervan kun je vinden op www.festivalinfo.nl. Marloes Orij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42