Tuinieren op het dak is niet ongebruikelijk Ventileren goed voor gezondheid Onveilig Verf Janneke Gereedschap Tuingids zaterdag 17 april 2004 W3 Tuinieren op het dak is niet zo ongebruikelijk als je zou denken. De wetenschappelijke naam Iris tectorum betekent 'iris van het dak' en ook de La tijnse naam van huislook, Sem- pervivum tectorum, geeft aan dat die plant op daken groeit. Huislook zien we wel eens op het dak, in Nederland' vooral op daken van oude boerderijen waarvan de bewoners dachten - en misschien nog steeds wel den ken - dat een pol huislook op het dak tegen blikseminslag be schermt. Iris tectorum, de dak iris, komt uit China waar hij vooral op rieten daken groeit' die iris zien we in Europa zel den, maar wie door Normandië reist, die ziet daar grote pollen irissen groeien op de brede nok- vorsten van boerderijen. Van dichtbij heb ik deze iris nooit be keken, maar uit de verte lijkt hij sprekend op Iris germanica, de gewone baardiris die vroeger in iedere tuin stond. De komst van de bliksemaflei der heeft het planten van huis look op het dak overbodig ge maakt, maar tegenwoordig neemt de belangstelling voor dakbeplanting toch weer toe. Dat heeft te maken met de eco-beweging. Als iemand zijn platte dak met graszoden belegt dan verklaart men hem al gauw voor gek, maar noem je zo'n dak een eco-dak, dan is dat een heel andere zaak. Ook op licht hellen de daken wordt steeds vaker ge tuinierd. Wie geduld heeft zal zijn dakbeplanting zelf zaaien of planten, maar wie de gro- te-stappen-gauw-thuis-metho- de aanhangt koopt een eco-rol - een mat waarin plantenzaad is verwerkt' je hoeft hem alleen maar uit te rollen om in korte tijd een mooi groen dak te ver krijgen. Voor dergelijke matten worden vooral planten gebruikt die wei nig grond onder hun voeten no dig hebben. Dat zijn bijvoor beeld de sedums, vetplanten als tripmadam en muurpeper, die ook in de natuur onder barre om standigheden groeien, zoals bo venop muurtjes, in het grind lang spoorrails, of op vluchtheu vels. Voor wie zonder kunstgrepen planten op zijn dak aan de groei wil krijgen, is de ouderwetse keramische dakpan ideaal. Maar hoe steiler het dak, hoe moeilijker. Indien een dak meer dan vijfenveertig graden helt, dan wordt het lastig. Ooit leek het mij aardig om op zo'n tame lijk steil hellend dak een pol huislook te planten. Eerst prop te ik gewoon een rozet tussen de dakpannen. Die droogde uit, en viel naar beneden. Daarna maakte ik een smeersel van koeienpoep en klei, smeerde dat op de dakpannen en lijmde de huislookrozet daarmee vast. Dat leek te lukken' één rozet Dakbeplanting. groeide uit tot een bescheiden polletje, totdat een vogel alle ro zetten lostrok om ze in zijn nest-in-aanbouw te verwerken. Daarna heb ik het opgegeven, maar ik ben dan ook zwak van karakter. Een echte volhouder zou met verdubbelde inspan ning met het project zijn doorge gaan. Hoe het moet - het beplan ten van een dak - en hoe u uw huis door middel van begroeiing kunt isoleren, kunt u onder het motto 'rotsplanten, ze kunnen het dak op' leren op het Nationa le Rotsplantenweekend in de Bo Samen met Hartman brengt Jan neke Brinkman-Salentijn de JBS Garden Collection op de markt. De collectie bestaat voor lopig alleen uit tuinkussens. Het uiterlijk daarvan sluit nauw aan bij de JBS Home Collection. Bei de zijn gedecoreerd met fruit en bloemen. Gelijktijdig wordt de Home Col lection uitgebreid met glaswerk en serviesgoed. Beide collecties zijn verkrijgbaar bij Blokker. Informatie: www.jannekebrink- mansalentijn.nl tanische Tuinen bij Fort Hoofd- ijk, bij Utrecht, waar een uitge strekte rotstuin op het dak van een fort is aangelegd. Tijdens dit weekeinde kunt u verschillende systemen zien om daken met vegetatie te bekle den' daarnaast kunt u informa tie krijgen over het aanleggen van daktuinen en over leveran ciers en bedrijven die zich daar mee bezighouden. Is uw dak te steil, of ziet u zichzelf al bezig om naar beneden gegleden plan ten weer uit de dakgoot te vis sen, dan kunt u zich altijd nog vermaken op de grote verkoop- markt van de Nederlandse Rots- planten Vereniging, met een ruim aanbod van rotsplanten van deelnemers uit binnen- en buitenland. Romke van de Kaa Rotsplanten, ze kunnen het dak op. Nationaal Rotsplantenweek end. Botanische Tuinen, Fort Hoofddijk, Utrecht. 24 en 25 april. Alle info op: www.botani- schetuinen.uu.nl Het is de ultieme wens van de doe-het-zelver: kieren en gaten dichtkitten in de woningen. Geen ener gieverlies, dus goed voor het milieu, nietwaar? Wie niet ventileert, roept ernsti ge gezondheidsproblemen over zich af. Naar schatting sterven jaarlijks 800 Neder landers aan een ongezonde huisomgeving. Er lijkt een droom uit te ko men als Willem en Roelina Otter en hun twee kinderen in het najaar van 1996 hun nieuw bouwwoning betrekken. Maar al snel komt daar verandering in. Oorzaak: zoontje Daniël krijgt ernstige bronchitusklach- ten. Niet veel later ontwikkelt ook dochter Lisanne dezelfde klachten. „Het werd zo erg dat we de kin deren de ene na de andere anti- bioticakuur moesten geven", zegt Roelina Otter. Ook zijzelf en haar man blijven niet gevrij waard van klachten. „Op een ge geven moment waren we alle vier aan de inhalator. We begre pen het niet, want in onze vori ge woning waren we nooit ziek. Ook onze kinderen waren kern gezond." Als Roelina een curus volgt bij het Groene Kruis over ventilatie gaat haar een licht op. „Vooral als ik beneden was, kreeg ik hoofdpijn. Boven, waar ik de ramen altijd open had, voelde ik me goed." Ze pakt er de bouwtekeningen eens bij en komt tot een bizarre ontdek king. Op de tekening zijn wel ventilatieroosters getekend, maar in de woning is er niet één te bekennen. „We hebben de aannemer daarmee geconfron teerd, maar die schoof de schuld van zich af. Na het nodige ge touwtrek zijn ze toch geïnstal leerd, hoewel we zelf ook nog flink hebben moeten betalen." Begin 2000 worden de ventilatie roosters in de woning aange bracht. Roelina Otter is maar wat blij dat ze het heeft gedaan. „Geen van ons vieren heeft nog bronchitusklachten. Ik had nooit gedacht dat je zo ziek kunt worden van onvoldoende ventilatie." Onderhoud Voor zelfstandig adviseur Frans de Haas van het Platform Bin nenmilieu staat het verhaal van de familie Otter niet op zichzelf. Hij schetst het beeld van talloze Nederlanders die er lekker bij zitten in hun goèdverwarmde en uitstekend geïsoleerde wonin gen. „Vergis je niet, het is prima dat we daar in de jaren zeventig in hebben geïnvesteerd. Dat heeft het energieverlies dras tisch teruggebracht. Als je je rea liseert dat een gebruiker in de jaren zeventig 3000 kuub gas verbruikte tegenover nu nog geen duizend, zijn we wel wat opgeschoten natuurlijk. De an dere kant van het verhaal is dat je wel moet ventileren. Er zijn zes miljoen woningen in Neder land en daarvan zijn er heel wat die nauwelijks geventileerd kun nen worden. Als de ventilatie wel geregeld is, dan moet je na tuurlijk oog hebben voor onder houd. Wie de filters van een ven- tilatierooster niet regelmatig schoonmaakt, ontwikkelt een ongezond binnenmilieu in zijn huis." Dat leidt tot gezondheids risico's zoals huisstofmijt en vocht in huis. Dat laatste lijkt niet ernstig maar vocht veroor zaakt giftige schimmels die op hun beurt de luchtwegen aantas ten. Het meest verontrustend zijn echter de enkele honderden overlijdensgevallen per jaar die worden veroorzaakt door het edelgas radon dat in alle wonin gen voorkomt. De Haas: „Radon is een radioac Gas- en elektriciteitsleidingen zijn in nogal wat huurwoningen onveilig. Dat blijkt uit een on derzoek van energiebedrijf Co- gas in Oost-Nederland. Voor het onderzoek zijn tweeduizend wo ningen bekeken. Tien procent daarvan vertoont mankemen ten. Met name zelf aangelegde elektriciteitsleidingen voldoen niet aan de eisen. Volgens Cogas zijn huurders van een corpora tie beter af dan die van een par ticuliere verhuurder. De belan genorganisatie voor huurders Woonbond vindt de cijfers 'veel te hoog'. Volgens de Woonbond is de verhuurder verantwoorde lijk voor het onderhoud van de gas- en elektriciteitsleidingen, tenzij anders is afgesproken. Schoolborden- en betonverf zijn maar in een beperkt aantal kleu ren verkrijgbaar. Althans, tot voor kort. Histor komt met een basisverf voor schoolbordenverf en betonverf voor de mengma chine. Daardoor kan de consu ment kiezen uit 1250 verschillen de kleuren. Welke kleuren? Het complete assortiment is te vin den op website www.histor.nl. Informatie: 0800-44 78 67 83 73 (0800-historverf). Ouderwets 'luchten' door het raam open te zetten. Wanneer is een huis nu goed geventileerd en wanneer moet je echt actie ondernemen? Wie daar benieuwd naar is, kan aan de hand van een zogenaamde Toetslijst Venti latie zijn woning doorlopen (www.gezondbinnen.nl). Met de toetslijst in de hand, worden ook tips verstrekt om de situatie binnen het huis te verbeteren. „We hebben het niet over dure aanpassingen", zegt Frans de Haas van het Platform Binnenmilieu. „Denk aan het dichten van de vloer en het ventileren van kruipen woonruimte." Niet al leen het Platform Binnenmilieu maakt zich zorgen over wat er allemaal mis zou kunnen gaan in huis. Ook Green peace luidt de de alarmbel over gevaarlijke stoffen. Pro jectleider Bart van Opzeeland: „Er zijn veel stoffen in huis waar je iedere dag mee in aanraking komt. Denk aan computers, mobieltjes, vloerbedekking en cosmetica. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat daaruit gifti ge. chemische stoffen weglekken en in het milieu terecht komen. Die stoffen verspreiden zich via de voedselketen." Giftige stoffen zijn aangetroffen in walvissen en ijsberen en men vindt ze van de Alpen tot op de Noordpool. Uitein delijk komt dat gif ook weer bij de mensen terecht."Van Opzeeland noemt de situatie 'schandalig'. „Juist omdat er alternatieven zijn voor die chemische stof fen. Maar we vinden ook dat er geen chemische stoffen ge bruikt mogen worden waarvan we niet weten wat er pre cies in zit en wat de gezondheidsrisico's er van zijn. We hopen dat Nederland straks als EU-voorzitter de regelge ving kan aanscherpen." tief gas dat vooral afkomstig is van bouwmaterialen. Beton, ce ment en baksteen kunnen veel radon afgeven. Vooral in zware constructies, zoals flatgebou wen, komt veel radon voor. Als je dan niet goed ventileert, loop je risico's. Want radon is de tweede oorzaak van longkan ker, na het roken van sigaretten. Als je roken en radon tegen el kaar afzet, zorgt roken voor achtduizend doden per jaar en radon achthonderd. Sta daar eens bij stil: achthonderd doden per jaar. Dat is erg veel hoor." State Of Garden is de naam van een nieuwe gereedschapset, die speciaal ontwikkeld is voor vrouwelijke tuinliefhebbers. Vol gens producent DeWit in Kom- horn slaat de vormgeving van de tuinproducten vooral aan bij vrouwen. Naast de vormgeving zijn de handgemaakte produc ten gemakkelijk in gebruik. Het zogeheten 'plantgraafje' (24,90 euro) is bedoeld om gaten voor planten te maken. Door het scherpe blad snijdt het volgens DeWit ook met gemak door een taaie ondergrond. Met de 'paar debloem trekker' (24,95 euro) wordt onkruid verwijderd. De 'plant chirurgie set' (45,95 euro) bevat vier gereedschappen voor de kweekkas. Informatie: www.stateofgar- den.nl of tel. 0594 - 65 90 16. Zoeken naar tuinen wordt een stuk gemakkelijker met de Tui- nengids 2004, een uitgave van tuintijdschrift De Tuin Exlusief en de Nederlandse Tuinenstich- ting. De gids bevat een over zicht van tuinen die geopend zijn voor het publiek. Daarnaast staan er adressen van onder an dere kwekers, hoveniers, bloe misten en tuinwinkels in. De adressen zijn gerangschikt per provincie. Aardig is dat alle Commissarissen van de Konin gin hun eigen provincie inlei den. De Tuingids is in de boek handel verkrijgbaar voor 13,50 euro. foto GPD Hoe gevaarlijk ook, toch zijn er simpele maatregelen te nemen om het radongehalte in de eigen woning te verminderen, zegt De Haas. „Huizen met veel naden en kieren tussen kozijnen en ra men raken al veel radon kwijt. Ook ramen en deuren open helpt flink, net als het openzet ten van deuren in je woning om flink door te luchten." Er is de overheid veel aan gele gen om de gebruiker van wonin gen, maar ook van kantoorge bouwen en scholen, bewust te maken hoe belangrijk het bin nenmilieu is en welke gezond heidsrisico's er zijn bij een slecht binnenmilieu. De Haas is dan ook blij dat het Platform Binnenmilieu - waarin onder meer de ministeries van Vrom en VWS, het Astma Fonds, de Nederlandse Woonbond en de GGD zijn vertegenwoordigd - het jaar 2004 tot het jaar van het binnenmilieu heeft uitgeroe pen. „Het heeft toch allemaal te ma ken met bewustwording, maar niet alleen bij huisbezitters en huurders. Het geldt natuurlijk ook voor kantoren, kinderdag verblijven, scholen en ziekenhui zen. De hele doelgroep, van ge bruikers tot bouwers en beheer ders, moet weten dat er een rela tie bestaat tussen gezondheid en je woonsituatie en wat je daar aan kunt verbeteren. Als we die doelstelling halen, ben ik al erg tevreden', zegt De Haas. Taco van der Mark Door ventilatieroosters boven de ramen kan vervuilde lucht naar buiten. foto GPD GRILL ^STAURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33