pzc '"S* Zonwering als seizoensverlenging Luxueus wonen met zorg op maat Terrein gemeentehuis Burgh-Haamstede WOON ••TE G£LS»SANf 7*i P H A AFDÉM •SCUO JWEN*t<AT JURST€£ IV «-OT TGE5 -HFBAftOODCA c ««£5 factie: 0113-315680 .iww.pzc.nl Snail:redactie pzc.nl Postbus31,4460 AA Goes irfvertentie-exploitatie: zrd.en Midden-Zeeland: 0113-315520; TüMiws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. 17 april 2004 De plannen voor de bouw van luxe ap partementen voor vijftigplussers in Haamstede krijgen eindelijk vorm. Achter ceschermen wordt vaart gezet in de bouw plannen voor het appartementencomplex, dat moet vend j zen op het terrein van het voormalige gemeentehuis van Westerschou- wen. Hoewel er nog niets te zien is, moet eind dit jaar de eerste paal geslagen wor den na jaren van overleg. Doelgroep: de suc cesvolle en moderne vijftigplusser die rust, comfort en ruimte zoekt. Het complex: luxe appartementen met de mogelijkheid volledi ge zorg in te kopen Tj e markt van vijftigplussers -1—is een interessante, ook voor projectontwikkelaars. Veel van deze zogenoemde baby boomers lopen tegen hun pen sioen aan, zijn succesvol, weten wat ze willen en hebben geld. De kinderen zijn de deur uit, de eerste kleinkinderen dienen zich bij sommigen al aan, maar de moderne vijftigplusser wil vooral zijn vrijheid herwinnen. Korte trips, lange reizen, de keu ze hangt af van het doel, de inte resse en de lopende verplichtin gen. Een vereiste is dus dat de huisdeur zo dicht getrokken moet kunnen worden. En dus blijkt er een vraag te zijn naar luxueuze en ruime appartemen ten in een aantrekkelijke omge ving die alle comfort bieden die een actieve vijftigplusser zich kan wensen. Maar omdat de mens met het klimmen der jaren ook krakke- mikkiger wordt, is een zekere mate van gemak aantrekkelijk. Mocht het noodzakelijk zijn, dan moet een rolstoel in het ap partement overal kunnen ko men. En kunnen bepaalde zaken niet meer zelf gedaan worden, dan moet de benodigde zorg zon der veel rompslomp ingekocht kunnen worden. Dat is ook de opzet van de nieuw te bouwen appartemen ten op het terrein van het voor malige gemeentehuis van Wes- terschouwen. Er wordt al jaren over gepraat en gesteggeld, maar het lijkt er nu echt op dat aan het eind van dit jaar de eer ste paal de grond in gaat. Begin juni krijgen de 250 voorinschrij vers de kans geboden een van de 34 appartementen te kopen in de prijsklasse variërend van 300.000 tot 600.000 euro. Daar na begint de algemene verkoop. Zodra zeventig procent van de appartementen verkocht is, zal er gebouwd worden. Vijftigplusser Dat het een gebouw moest wor den waarin wonen gecombi neerd kan worden met zorg, stond vanaf het begin vast. Een dergelijke mogelijkheid is er nog te weinig op Schouwen-Dui- veland, terwijl er wel behoefte aan is. De projectontwikkelaar die de grond wist te verwerven, sprong naar de mening van vele Schouwen-Duivelanders echter wel erg makkelijk met het zorg- deel om. Het eerste plan bleek vooral te bestaan uit luxe appar tementen, waarbij van een zorg aanbod weinig sprake was. Dat dilemma wonen maar met hoe veel zorg, bleef de afgelopen ja ren de gemoederen bezig hou den. Ook nu willen de verkopen de makelaars en projectontwik kelaar niet over seniorenappar tementen spreken. De associatie li de serie woonberoepen Mout wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of 9'azenwasser. Vandaag: de adviseur zonwering Willem Mieras Naam: Jan-Kees Zoeteweij Plaats: Goes Beroep: adviseur zonwering Belangrijkste gereedschap: rolmaat De Nederlander is blij met ieder straaltje zon, maar zodra die zon gaat schijnen, doet hij zijn uiterste best om het licht en de warmte te we ren uit de woning. De zonweringbranche vaart er wel bij. Van ouderwetse markies tot modern scr een, het hele huis kan van terras tot zolderraam pje voorzien worden van licht en of warmtewe- rrng. „Voor de aanschaf moet je bedenken wat je zoekt", zegt Jan-Kees Zoeteweij van Zoeteweij Zonweringen in Goes. „Of je minder licht in het huis wil, de warmte geweerd moet worden of dat je een systeem zoekt dat beide doet. Afhankelijk van het antwoord, kan ik adviseren welke syste men geschikt zijn." Zoeteweij levert diverse systemen. Zowel de een voudige en vooral praktische wering als het meest luxueuze wat er te vinden is. Daarnaast heeft hij een scala aan materialen en kleurenstellingen waaruit te kiezen valt. Pastelkleuren zijn populair en een lichte tint au bergine is net aan het assortiment toegevoegd. Het opvallende oranje canvas, weer passend in de retro-stijl die momenteel opgang doet, bestaat nog steeds evenals de klassieke houten markies met de brede wit-groen gestreepte stof. Het moderne screen, dat nauwelijks opvalt, wint steeds meer terrein. Dit systeem is niet zo heel duur en zeer praktisch, met name voor mensen die de hele dag werken. Zoeteweij: „Je kunt zo'n screen 's ochtends gewoon neerlaten en weggaan, ongeacht de weersvoorspellingen. Die sereens lo pen vlak langs de ramen en vangen geen wind. An dere systemen moet je bij harde wind inklappen anders waaien ze stuk." De zonwering binnen in het huis bestaat vooral uit systemen van Luxaflex. De nieuwste ontwikke ling heet luminettegordijn. Dit is een verticaal la mellensysteem met voilestof er tussen. Overdag geschikt als vitrage, 's avonds door de lamellen te sluiten, als overgordijn. De afstelbare lamellen met hun voile garanderen een minimum aan in kijk en goede afstelling van de lichtinval. Voorlichten De consument laat zich graag goed voorlichten en kiest veelal voor degelijke kwaliteit met een mooie uitstraling. De vele vrije tijd wordt steeds meer in en om het huis doorgebracht en mensen investeren graag in een goed product is de erva ring van Zoeteweij. „Er wordt niet echt op een paar centen gekeken als het gaat om kwaliteit in combinatie met luxe." Bij luxe moet je dan denken aan bijvoorbeeld een verandadak met ingebouwde verlichting en terras verwarming, te bedienen met de afstandsbedie ning. „Het verandadak laat de bewoner meer ge nieten van zijn terras", stelt Zoeteweij vast. „Waar een serre een verlenging is van de woonka mer, zorgt het verandadak voor een verlenging van het genieten van het leven buiten. Je zit droog, uit de zon en 's avonds verlicht en bij een fris windje beschutmaar altijd buiten. En dat is wat veel mensen graag willen. Zie het als een soort seizoensverlenging." Inge Heuff meen gebruik zullen er ge bouwd worden. Alle apparte mentsgebouwen zijn drie verdie pingen hoog met daarboven nog een kap. „Het lijkt veel meer dan het voormalige gemeente huis, maar we blijven binnen de gestelde grenzen van maximaal veertig procent bebouwd opper vlak", verzekert Dekker. „Door een compactere uitstraling, het gemeentehuis is vooral langwer pig, en de plaatsing van de ver schillende gebouwen die zo staan dat er altijd doorkijk is, blijft het geheel een landelijke uitstraling houden." Groen En dat moet de kopers trekken. Rust en veel groen in combina tie met kwaliteit, uitstraling, ruimte en zorgmogelijkheden. Verkopende makelaars Menno Suur en Patrick Just van Delta Makelaardij B.V. in Zierikzee weten zeker dat er veel behoefte is aan dergelijke appartemen ten. Samen met twee andere ma kelaarskantoren nemen zij de verkoop van het appartementen complex voor hun rekening „Voor bewoners van Schou- wen-Duiveland die kleiner wil len gaan wonen en een apparte ment zoeken, is er hier geen al ternatief"^ stelt Suur vast. „In de jaren dat dit project loopt, is al een aantal van hen naar Ter- neuzen en Vlissingen vertrok ken omdat daar wel een divers aanbod is aan appartementen en men niet langer wilde of kon wachten. Maar die appartemen ten liggen wel in de stad." De makelaars roemen de lande lijke ligging en inrichting van het complex, de uitstraling en de diversiteit van de apparte menten. „Er valt te kiezen uit drie tot zes kamers met wisselen de indelingen en oppervlaktes", vertelt Just. „In het hoofdge bouw worden vier penthouses gebouwd met elk een eigen dak terras. Het geheel straalt een klasse uit die nergens te vinden is in de regio." Of de plannen he lemaal volgens het tijdsbestek uitgevoerd worden, is weer onze ker. Na zeven jaar leegstand hebben vorige week enkele kra kers zich in het voormalige ge meentehuis gevestigd. Er wordt onderhandeld. Inge Heuff met een zorgcentrum of servi ceflat ligt te dichtbij. Hun doel groep is de actieve vijftigplusser die een mooi appartement zoekt. Dat er zorg bij geleverd wordt, is een pluspunt maar geen hoofdzaak. De gemeente Schouwen-Duive- land, de Seniorenraad en de Vrouwen Advies Commissie (VAC) bemoeiden zich de plan nen. Met enig resultaat. „Wat wij gaan leveren, zijn woningen met een basiszorgaanbod", stelt Martin Dekker van Van Garde ren en Dekker Projectontwikke ling B.V. uit Goes vast. „Zo zul len alle appartementen aangeslo ten worden op de centrale alar mering. Ook wordt rekening ge houden met de eventuele nood zakelijkheid om de deuren in de appartementen automatisch te bedienen. Behalve dergelijke aanpassingen en mogelijkheden is er inmiddels een concept zorg- contract overeengekomen met Arcus, het huidige Allévo. Dat houdt in dat deze organisatie eventueel gewenste individuele zorg gaat leveren. Die kunnen de bewoners van de appartemen ten op maat inkopen." Daar naast stelt Dekker dat de appar tementen levensloopbestendig zijn. Wie er in trekt, moet er in feite de rest van zijn leven kun nen blijven wonen, ook als de be woner zeer hulpbehoevend wordt. Van dit laatste is de VAC nog niet overtuigd. De leden hebben de bouwtekeningen bestudeerd en leverden heel wat kritiek op de indeling en afmetingen van de appartementen en algemene ruimtes. „De liften en trappen zijn te klein om er een brancard in te vervoeren", noemt Olga Im merzeel, secretaris van de VAC, als voorbeeld. „De woonkamers zijn heel ruim maar dat gaat ten koste van de slaapkamers en de badkamers. Mocht je in een rol stoel belanden, dan kom je de badkamer of slaapkamer niet in. Schoonheid heeft hier voor rang gekregen op praktisch." Zo wel Dekker als de architect E. Hoogenberk hebben inmiddels toegezegd de kritiek van de VAC te verwerken in de defini tieve bouwtekeningen. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft dit in een brief aan de VAC bevestigd. De zorgcomponent van Klooste- rendaele, zoals het appartemen tencomplex waarschijnlijk ge noemd gaat worden, is ook te rug te vinden in een apart ge bouwtje met enkele algemene ruimtes. Dit komt op het terrein te staan en moet onder meer plaats bieden aan enkele spreek kamers voor bijvoorbeeld een fysiotherapeut en een huisarts. Ook zou er een fitnessruimte kunnen worden ingericht. „Dat is echter niet aan ons om te be slissen", haast Dekker zich te zeggen. „Er wordt een actieve Vereniging van Eigenaren opge richt die zal gaan bepalen welke zorg er in dat gebouw geleverd gaat worden. Dat kan een spreekuur van een huisarts zijn maar ook van een andere zorg verlener." Van Garderén en Dekker Pro jectontwikkeling heeft de ont wikkeling van het appartemen tencomplex overgenomen van de initiatiefnemer Sapro, Sagro Projectontwikkeling. Architect Hoogenberk heeft gekozen voor verschillende gebouwen met een classicistische uitstraling. Een hoofdgebouw met tweeëntwin tig appartementen en twee klei nere vrijstaande gebouwen met elk nog eens zes appartementen, twee ondergrondse parkeergara ges en het gebouwtje voor alge- Het voormalige gemeentehuis van Burgh-Haam stede staat al jaren leeg. Achterzijde van het plan op het terrein van het voormalige gemeentehuis in Burgh-Haamstede, met rechtsboven de Kloosterweg en linksboven de Vroonweg. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31