24 buren Flappentappers gewild doelwit van pinpasfraudeurs PZC Tips voor bij de geldautomaat RUDEN RIEMENS zaterdag 17 april 2004 FOTOGRAFIE Banken slagen er niet in fraude met geldautoma ten te voorkomen. Nog steeds gaan criminelen met pinpasgegevens aan de haal en kopiëren ze pin passen om er rekeningen mee te plunderen. De tech niek is ze daarbij steeds beter behulpzaam. Honderd procent veiligheid is nooit te garanderen, stellen de banken. De klant wordt daarom gevraagd goed uit zijn doppen te kijken. Check dus de omge ving, de automaat en houdt ook de euro's tegen het licht - want die kunnen ook nog eens vals zijn. Steeds vaker stuit de politie op criminelen die romme len met geldautomaten. Deze week werd bekend, dat op Walcheren minstens zestien 'pinners' het slachtof fer zijn geworden van fraude; van hun rekeningen werden forse bedragen afgeschreven. In Amsterdam werden vier Roemenen opgepakt die daar in de weer waren met een geldautomaat. Jaar lijks zijn een paar honderd rekeninghouders de dupe van pinfraude. Een beruchte methode is de 'tientjes truc': iemand kijkt over je schouder mee naar je pinco de en wijst je erop dat je een tientje bent verloren. Terwijl je je bukt om het op te rapen, ratst de oplich ter je pinpas uit de gleuf. Nog een bekende: de gleuf zo bewerken, dat de pin pas erin blijft steken. Ook ditmaal is er een hulpvaar dige burger in de buurt, die adviseert de pincode nog maals in te toetsen. Dat heeft geen resultaat. Wie ver volgens zijn bank binnengaat om verhaal te halen, zal merken dat na terugkomst pas en voorbijganger verdwenen zijn. De totale schade van zulke fraude bedraagt jaarlijks een paar honderdduizend euro, die in principe door de banken vergoed wordt. Volgens Annemiek Ver- goossen van Interpay (de organisatie die het betalings verkeer in Nederland regelt) is pinfraude licht toege nomen. „De banken presenteren de pinfraude als een onuitroeibaar kwaad." Techniek „Het is een wedloop om de techniek," zegt Judie op 't Veld van de Postbank. „Telkens als de banken iets uit vinden om fraude lastiger te maken, komen crimine len met iets waardoor het ze toch lukt." „Onze automaten hebben een toeter rond de gleuf", weet Geert Pielage van ABN Amro. „Knappe jongen die daar nog iets voor weet te zetten, zonder dat dat opvalt." De software die achter de schermen het betalingsver keer regelt, wordt wel steeds knapper. „Bij afwijken de betalingen met creditcards of pinpassen geeft ons systeem een seintje," zegt Vergoossen van Interpay. „Als in Tokio en Parijs op bijna hetzelfde moment wordt gepind bijvoorbeeld. Vaak krijgen we een reeks meldingen, die zijn terug te voeren tot één auto maat." Voor flappentapfraude is niet meer nodig dan een for se dosis brutaliteit, een vaste hand met soldeerbout en schroevendraaier, wat knutselcreativiteit en voor enkele tientallen euro's onderdelen. Een korte speur- Een pincode kan natuurlijk op allerlei slinkse manie- meraatje. Die kan worden verstopt in een onschuldig tocht levert alle benodigdheden en de bijbehorende ren worden afgetroggeld, maar de technologisch voor- ogende uitstulping bovenin de automaat of in een kennis op. uitstrevendste manier is het gebruik van een minica- houdertje met folders van de betreffende bank dat in foto Rrick Nederstigt/ANP Inspecteer de geldautomaat goed: is de muur eromheen vrij van verdachte kast jes, zit er niets over de pasgleuf, zit er geen plastic folie over het toetsenbord? Als de pas blijft steken: verlaat de automaat niet en ga niet in op praatjes van 'behulpzame' lieden. Bel met de mobiele telefoon direct de politie. Laat geen ogen of camera meekijken: scherm met uw hand en lichaam uw pinco de af. Let op de omgeving. Hangen er geen verdachte types rond? Laat u niet afleiden tijdens het pinnen, houdt de pasgleuf in de gaten. Een 'ge vallen tientje' kunt u gerust laten liggen tot na de transactie. Schrijf nergens uw pincode op en geef hem nooit af, ook niet aan bankmedewer kers of de politie. Betrouwbare instanties zullen nooit om de code vragen. Geef ook bij betalen in een winkel of benzinestation bij voorkeur de pas niet af en haal hem zelf door de paslezer. Als dat onmogelijk is, houdt de pas dan goed in het oog. Let ook hier op meekijkers. Houd uw bankafschriften in de gaten. Hebt u op een plek of tijdstip gepind waar u onmogelijk was, bel direct uw bank. Maak meteen melding van een onveilige situatie rond de geldautomaat. Dat kan op het centrale telefoonnummer 030-283.6555. de buurt van het toetsenblok wordt geplakt. De beno digde camera's zijn in overvloed voorhanden - bij elektro-speciaalzaken of via webwinkels. Voor tien tot vijftig euro zijn daar eenvoudige inbouwcamera- tjes te krijgen die niet groter zijn dan een jasknoop Ze kunnen hun beelden, via wat aanvullende elektro nica, doorsturen via een zendertje (circa dertig euro). Een accu of wat flinke batterijen vervolmaken depio- codespion. Kaartlezer Naast die code is ook de bijbehorende pas nodig, Die kan natuurlijk gestolen worden, maar dan is het risi co voor de zakkenroller groot dat de pas snel wordt geblokkeerd. De crimineel die minder in het oog wil springen, construeert een onopvallende kaartlezer Bij een elektrozaak zijn daarvoor alle componenten te koop. Een kaartlezer bijvoorbeeld die de magneet rip aftast en de daarop opgeslagen gegevens ont houdt. Voor rond de vijftig euro wordt een inbouw- kaartlezertje zelfs via internet thuis gestuurd. De echt doorgewinterde knutselaar kan overigens ook zelf aan de slag met een magneetkop - eentje uit een monocassetterecorder kan al volstaan - en wat bijbehorende elektronica. Het kaartlezertje stuurt zijn gegevens via een zendertje door. Het lezertje kar, een beetje knap gecamoufleerd, voor de echte kaart- gleuf worden geplakt. Een ingevoerde pinpas wordt dan eerst gekopieerd, voordat deze de echte kaartle zer bereikt. De gedupeerde merkt niets - er kan ge woon gepind worden. Als de beelden en de kaartgegevens met een zendeitt worden doorgezonden, is het zaak in de buurt ontvan gers neer te zetten 49,95 euro per stuk - om de video beelden op een tv-scherm te projecteren en de gege vens van de magneetstrip op een laptop. Daarop kan dan direct een magneetstripschrijver worden aangesloten (vanaf 55 euro tot duizend euro) waarmee blanco kaartjes (1,05 euro per stuk) als pseudo-pinpas beschreven kunnen worden. De zen dertjes hoeven het beeld maar tientallen meters weg te sturen. Naar een bestelbusje, een pand in de buurt of zelfs naar een in een fietstas verstopte videorecor der. Pinfraude beperkt zich niet tot de flappentap Diezelfde magneetstriplezertjes kunnen ook gebruikt worden door onverlaten die via pinautomaten frauderen bij winkels of bij - zoals de afgelopen twee jaar meerdere malen is voorgekomen - benzinesta tions. Is met in folderhouders verstopte camera's en voor- zet-kaartkopieerders het einde bereikt? In de VS werd vorig jaar een 41-jarige Joegoslaaf aangehou den die her en der 51 nepgeldautomaten geplaatst had. Daarmee achterhaalde hij 21.000 pasgegevens. Hij had al 3,5 miljoen dollar verduisterd voor hi] werd gepakt. Philip Bueters en Herman Stil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24