Bank schiet Zalm te hulp PZC Zeeuws meisje in hippe kleding DUITSLAND VAKANTIELAND! Boskoop feliciteert Juliana Ook Van Ardenne draagt steentje bij aan bezuinigingen BL0F Beef Copy-cat FNV BOUW? Oostburgse (6) start actie tegen zeehondenjacht Geld voor goed doel op verlanglijst Mabel en Friso Gezin moet stad uit na weghalen IRA-graffity Driekwart van artsen voelt wat voor patiënt cc cc oï President Bundesbank stapt op Militairen trekken door Zeeland Supportersrellen laten sporen na i Koeler i Ge|ejdelijk meer bewolking en in de namiddag en avond een enkele bui. 'Maximumtemperaturen rond 16 graden. M6eiaargang no. 91 aterdag 17 april 2004 ,s nummer 1,70 Auto Vermeulen BOSKOOP - ..Wat hadden «e dan moeten doen?", zegt secretaris C. van Kreg- ten van de Oranjevereni ging Boskoop. „We konden i ze toch niet vernietigen? I Het boekje kostte ons dui zenden euro's." f)e wanhoop klinkt door in zijn stem. Dezer dagen zijn inhet Zuid-Hollandse kwe kersdorp huis-aan-huis 6200 boekjes verspreid met Iêï programma voor Konin- edag. Burgemeester lijk kondigt daarin in njn voorwoord aan dat prinses Juliana op 30 april :de geweldige leeftijd van 95 jaar zal bereiken'. 'Dub bel feest dus', zo juichen de Oranjefans inclusief voor al ter A. de Jong. De dag dat het boekje vrij wel gereed lag, werd echter een triest dieptepunt in de .historie van de Oranjevere niging. Net op dat moment bvam het bericht dat Julia- was overleden. „Het kostte ons 4300 euro", zegt de voorzitter. „We hebben heel snel nog op een open plekje op pagina 18 een ex cuus kunnen laten afdruk ken en een condoleance. We konden ze echt niet la ten vernietigen. Onze vere niging bestaat bij de gratie van donaties. We hebben :een leden. Opnieuw druk ken zou onbetaalbaar zijn geweest. Zelfs voor een in legvel was geen cent meer - GpD door Henk van Lierop DEN HAAG - De Neder- landsche Bank en minister Van Ardenne (Ontwikke lingssamenwerking) zijn mi nister Zalm van Financiën te hulp geschoten 0111 het be zuinigingspakket van 2,9 miljard euro vol te krijgen. Het kabinet stemde gisteren in met deze bezuinigingen, maar veel van de maatregelen bieden geen blijvend voordeel voor de begroting van volgend jaar. Zalm moet dus opnieuw op zoek naar geld om het tekort ook vol gend jaar binnen de Europese norm van 3 procent te krijgen. De Nederlandsche Bank heeft vorig jaar geen winst gemaakt, maar toch meldt Zalm de Twee de Kamer een 'winstuitkering' van 400 miljoen euro. Het gaat om interim-dividend ofwel een voorschot op de winst die de cen trale bank dit jaar denkt te ma- ken.Minister Van Ardenne reikt Zalm de helpende hand door dit jaar af te zien van 300 miljoen euro, die zij binnen krijgt door dat India een lening aflost. Zalm mag ook de enquêtecom missie bouwfraude dankbaar zijn. Het afschaffen van het bouwkar- tel leidt ertoe dat de overheid dit jaar 3 procent minder duur uit zal zijn bij opdrachten. Dat levert ongeveer 200 miljoen eu ro op en daar komt nog eens 100 miljoen euro bij aan boetes die de NMa oplegt aan de bouwbe drijven. loorHans Jacobs DEN HAAG - Mabel Wisse Smit en prins Friso vragen de jasten op hun bruiloft, zaterdag 24 april, om geld voor een goed feL Aan het einde van de iieost in de Oude Kerk in Delft wordt gecollecteerd voor het We- teldfonds voor de bestrijding tan aids, tuberculose en mala- Aandeze ziekten sterven jaar lijks wereldwijd zes miljoen mensen. De organisatie, die twee jaar geleden is opgericht, geeft fi- (advertentie) Koninginnedag Markt Middelburg Verkoop adressen: op=°P ■totterij Markt Middelburg •Seventy-seven Markt Middelburg ■IfcZEEum Nieuwendijk Vlissingen ■Abbles Grote Markt Goes (advertentie) «AT KOOP IK ER VOOR? advertentie VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 30 Het kabinet heeft ook ongeveer 100 miljoen euro bijeengehaald door instellingen te verplichten hun riante vermogens aan te spreken. Zo krijgen onder meer de Rijksdienst voor het Wegver keer en het Kadaster dit jaar minder geld van het Rijk. Een door staatssecretaris Ross aange kondigde 'beheersing' van de uit gaven in de zorg moet ongeveer 300 miljoen opleveren. Hoewel het kabinet liever geen maatregelen had getroffen die de economische groei belemme- nanciële steun aan projecten in meer dan honderd landen. Het werkt daarbij onder meer sa men met regeringen en particu liere instellingen. De doelstellingen van het in Genève gevestigde 'Global Fund' liggen het paar na aan het hart. Mabel en Friso willen op hun hu welijksdag daarom geld inzame len voor dit doel. De genodigden voor de huwe- lijksdienst op zaterdag 24 april zijn vooraf op de hoogte gesteld van de collecte. Wisse Smit zet zich al jaren in verschillende capaciteiten in voor goede doelen. Zo is zij me de-oprichter van de stichting War Child Nederland, dat door de oorlog getroffen kinderen helpt. GPD Ivana Govers (rechts) en Tijl de Bruijn verkopen zeehondjes voor Greenpeace. foto Wim Kooyman door René van Stee OOSTBURG - Ze zag de beelden van de Canadese jacht op zeehondjes deze week bij toeval op het journaal van acht uur. Daarvan schrok Ivana Govers (6) uit Oostburg zo hevig dat ze er meteen iets tegen wilde doen. „Ik vond het zo erg dat ik meteen m'n ogen dicht deed", vertelt Ivana, nog steeds diep onder de in druk. Ivana's moeder Natasja Volkers heeft een ambulante handel in dierenbenodigdheden. Ook koopt ze regelmatig restpartijen op. „Daar zaten de laatste keer keramieken zeehondjes tussen. Het idee voor een actie was dus snel geboren. Iva na wilde ze graag verkopen voor het goede doel. Daar was ik het natuurlijk van harte mee eens." Ivana begon haar actie gistermiddag. Opa en oma kochten meteen een beeldje. Ook in de buurt von den ze gretig aftrek. In een mum van tijd waren al le dertig exemplaren verkocht. Ook Ivana's klasgenootjes uit groep drie van de Sint Bavoschool waren dolenthousiast. „Ze willen allemaal meehelpen. Vandaag helpt Tijl mee", al dus een trotse Ivana vanachter een tafeltje voor het ouderlijk huis waarop nog beeldjes stonden uitgestald. De actie leverde honderd vijf tig euro op. De opbrengst gaat naar Bont voor Dieren, een stichting die zich inzet voor een verbod van de zee hondenjacht. ren, zit in het pakket toch een lastenverzwaring van 500 mil joen euro. Het gaat om de verho ging van de AWBZ-premie per 1 juli (300 miljoen) en afschaffing van loonkostensubsidie voor het in dienst nemen van mensen met weinig opleiding (200 mil joen). Zwakkeren Het CDA kan zich vinden in de nieuwe snoeiplannen. De zwak keren worden volgens Kamerlid De Nerée ontzien en de econo mie loopt niet nog meer schade op. De PvdA komt volgende week met een eigen bezuini gingsvoorstel. ANP BELFAST- Een vrouw met vier kleine kinderen heeft het Noord-Ierse stadje Larne moe ten verlaten nadat zij het had ge waagd een schildering van de IRA over te verven. Nadat ze was bedreigd beging Gemma Dollery wellicht haar grootste fout: zij riep de politie, die overwegend protestantse agenten telt en om die reden in de meeste IRA-bolwerken wordt gehaat. In plaats van haar te hulp te komen, besprak de politie met een IRA-vertegen woordiger hoe het gezin de wijk het beste kon verlaten. „Wij kre gen een uur om onze spullen te pakken", zei Dollery. AP AMSTERDAM - Ruim drie kwart van de mannelijke en een op de drie vrouwelijke huisart sen voelt zich wel eens seksueel aangetrokken tot een patiënt. Dit befekent niet automatisch dat dit tot seks leidt. Ruim 4 pro cent van de mannen heeft wel eens seks met een patiënt gehad. Het merendeel van deze manne lijke huisartsen vond die seks positief voor de patiënt. „Seks tussen huisarts en patiënt beperkt zich niet tot inciden ten", schrijft seksuoloog P. Leu- sink van Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijme gen vandaag in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Leusink ondervroeg van februa ri tot mei 2002 977 huisartsen, van wie een kwart vrouw. Der tig mannen en twee vrouwen zei den wel eens seks met een pa tiënt te hebben gehad. ANP (advertentie) PARTNERS 01 18 - 616617 INVLOED OP JE CAO Elke dag actie! door Nadia Berkelder MELISKERKE - Studenten van het Amsterdam Fashion Institu te gaan Zeeuws meisje opnieuw in de kleren steken. De komen de maanden werken ze aan een collectie moderne Zeeuwse kle derdracht. De opdracht eindigt (advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Reizen Daar moetje naar toe. met een modeshow en een prij zenfestijn voor de beste ontwer pen. De veertig modestudenten krij gen de opdracht om te laten zien hoe Zeeuwse klederdracht er uit zou zien als de dracht zich ver der zou hebben ontwikkeld. Het project is een initiatief van het Amsterdam Fashion Institute, Ons Boeregoed, het Zijdemu seum en het Bureau voor Toeris me Zeeland (BTZ). Het project moet de provincie op een andere manier onder de aandacht brengen, zegt G. van Keken van het BTZ. „Je moet proberen te benadrukken wat Zeeland anders maakt in een we reld die steeds meer hetzelfde wordt." Daarnaast kan het project een toeristische trekpleister wor den. „Toeristen willen niet al leen maar op hét strand liggen." Iedereen in Nederland kent Zeeuws meisje. „Mensen den- De modestudenten zijn onder de indruk van de details in de kle derdracht. ken dat klederdracht oubollig is en truttig. Maar het is wel onder deel van onze identiteit. De vraag aan de studenten is hoe je die kleding eigentijds kunt ma ken. Het zijn mensen van buiten de provincie. Die hebben er een frisse kijk op." „Super", vindt studente Mieke Ouwendijk de Zeeuwse dracht. Bij Boeregoed hebben ze een aantal streekdrachten bekeken. „Je kunt heel veel met de detail lering, met het borduursel bij voorbeeld." Helina Guleria vindt het bijzonder om nieuwe kleding te maken uit iets wat al zo lang bestaat. Voor haar was het de eerste kennismaking. „Ik ken alleen die pakjes boter." Symbolen De studenten hebben de model len bij Boeregoed uitvoerig be studeerd. „Ik vond het vooral leuk om te leren over de symbo len in de kleding", zegt Roos Koster. Ze hebben de leden van de vereniging gewaagd of ze kle ren mochten lenen, maar die wil den hun kostbare bezit niet af staan. „Je moet die kleren op 1 Scholieren assisteren astronaut André Luxueus wonen met zorg op maat Zweven boven Wuppertal De in opspraak geraakte president van de Duitse Bundes bank, Ernst Welteke, heeft zijn ambt neergelegd. De affai re over zijn verblijf in een luxe hotel in Berlijn, dat was betaald door de Dresdner Bank, was dusdanig uit de hand gelopen, dat zijn positie niet meer houd baar was. Over Weltekes opvolging bestaat nog geen duidelijkheid. Komende dagen trekken zeshonderd militairen van land- en luchtmacht door Zeeland. De in Noord-Bra bant begonnen oefening Falcon Spring gaat west waarts. Op verschillende plaatsen in de provincie, zo als Bruinisse, Terneuzen en Neeltje Jans wordt onder meer geoefend in het aan houden van oorlogsmisda digers. Tijdens de oefening worden ook vliegtuigen in- gezet. 1 M De rellen rond Ajax 2 - Feyenoord 2 hebben bij alle be trokken partijen diepe sporen achtergelaten. Een dag na de veldslag in Amsterdam, waarbij enkele Feyenoorders rake klappen van Ajax-fans opliepen, was de verontwaar diging enorm. Daarnaast leeft bij veel partijen de vrees dat de ongeregeldheden tot een heftige tegenreactie zullen leiden. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11, 12, 13, 15, 16 en 17; sport: 19, 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 27 en 29. advertentie Advertentie een heel strikte manier aan doen. In sommige kappen zaten wel 350 spelden." Het project sluit aan bij de toe nemende belangstelling vanuit de modewereld voor streek drachten, beamen de studenten. „Ontwerpers worden tegenwoor dig geïnspireerd door kleding uit Azië", zegt Helina. „Bijvoor beeld door kimono's en sarongs, maar ook door het silhouet van folkloristische kleding." Het project geeft ze in elk geval de kans om ouderwets ambachte lijk te werken. In juni moeten de ontwerpen klaar zijn. De vijftien beste stu denten mogen het resultaat op 20 juni laten zien tijdens een show die wordt gehouden tij dens het culinaire evenement de Smaeck van Zeeland. Een dag eerder worden bij het Zijdemu seum de 'fashion by the sea awards' uitgereikt voor de beste en origineelste ontwerpen. Voor automatische incasso slem Ik to Ipostlbankrekenmgnummei Q in afschrijving van mijn I PZC bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8''711688"555547 O Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60) D per jaar niet automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1