Feyenoord vreest wraakacties Einde voor Blijlevens nabij Boekenwurmen opgelet Via Turkije naar Athene Vitesse blijft aanmodderen Kosten net boven limiet voor Athene Excelsior ontsnapt in Den Bosch: 2-2 19 Harde verwijten na rellen na afloop van Ajax 2-Feyenoord 2 Relsupporters krijgen straf van aanhang F-side Skiër positief Tafeltennisser Schoofs overleden Van der Meulen trainer Sneek Israël kiest voor De Goffert Opnieuw winst ijshockeyers Thijssen naast Clerc aan kop Voetbalcoach uit Duitsland verlaat Irak zaterdag 17 april 2004 jvtrHans Leber DISTERDAM - Enkele spelers 5]I1 Feyenoord hebben gisteren undfte gedaan van mishande- jj/door Ajax-supporters 11a de jstrijd Ajax 2-Feyenoord 2 donderdagavond. De Rotterdam se clubleiding verwijt zowel ijax als de KNVB grove nalatig- iiid bij de organisatie van de fedstrijd. Onder supporters- poepen van de beide clubs lo- pi, de emoties ondertussen toog op. fetffloord-voorzitter Jorien rc3den Herik wil met zijn club 1 ixiit meer voetballen op het ist De Arena gelegen sport- jjrfc De Toekomst van Ajax, JHSTERDAM - De oudere Jjax-supporters van de F-side rjan de jongeren uit vak 410 ■iraffen die donderdagavond Fcvenoorders mishandelden en fe Rotterdamse trainer Mario Been met een mes bedreigden. iertijd wordt de beslis- gng van de gemeente Amster dam om de kampioenshuldiging op het Leidseplein af te blazen door supporters 'een garantie op trammelant' genoemd. Een F-sider: „Ze krijgen een pak op hun sodemieter. Ze kun- tamaar beter niet bij Ajax ge- aleerd worden, En dan ko- ze nog goed weg. Dit richt weel schade aan aan de club. Ds ouderen hebben nog steeds imacht." Ie mishandeling van Feyenoor- ïs werd uitgevoerd door de cge garde supporters uit vak 10die zich willen 'profileren', zijn voornamelijk jonge jon asvan zeventien, achttien uit provincie die drugsgebruik ie! schuwen, zegt de F-sider. PD WENEN - De Oostenrijkse skiër Rainer Schönfelder is betrapt ophet gebruik van doping. Hij werd betrap't op etilefrine tl afloop van de Oostenrijkse •lalomkampioenschappen eind saart. Het is nog niet bekend of h] wordt geschorst. ANP/AFP liet hij gisteren weten. Zijn kri tiek op de KNVB is de Feye- noord-preses op een gegriefde reactie van KNVB-voorzitter Henk Kesler komen te staan: „Van den Herik moet zich scha men voor zijn uitlatingen", al dus Kesler, die zegt dat de KNVB niet bij de veiligheids maatregelen rond de wedstrijd betrokken was. De Ajax-supportersvereniging heeft spijt betuigd richting Feye- noord-spelers en zich van het ge drag van de hooligans gedistan tieerd. Voorzitter Willem Veen- man van de Feyenoord-suppor- tersvereniging vreest voor wraakacties door de Rotterdam se 'harde kern': „Ik weet zeker dat er iets gaat gebeuren, hoe triest dat ook is. Ik ken die jongens van Feyenoord goed ge noeg dat ze dit niet tolereren." Het Ajax-bestuur heeft de spe lers en technische staf van de club de bescherming van body guards aangeboden. Het Amsterdamse gemeente bestuur sprak haar afschuw uit over de gebeurtenissen en besloot gisteren dat een even tueel kampioenschap van Ajax dit weekeinde niet wordt ge vierd in de stad. Ajax heeft be grip getoond vooi' die maatre gel. Onderschat Zowel Ajax als de Amsterdamse politie leggen Rotterdamse ver wijten naast zich neer als zou den de gevaren van onlusten rond de wedstrijd zijn onder schat. Twee jaar geleden werd al eens een keeper van Feye noord op De Toekomst mishan deld. Feyenoord speelt dergelij ke wedstrijden tegen Ajax 2 op het omheinde veld van Excel sior in Rotterdam. Bij de ongeregeldheden donder dag moesten vooral de Feyenoor- ders Robin van Persie en Jorge Acuna, Gérard de Nooijer, Dan- ko Lazovic en Gill Swells het ontgelden toen vele tientallen hooligans het veld op stormden. Of Van Persie, die mentaal is aangeslagen, morgen tegen FC Utrecht kan meespelen is de vraag, Acuna moet zeker een week rust houden wegens ver wondingen aan het hoofd, een hersenschudding en pijn in de buik- en borststreek. De Amsterdamse politie is op zoek naar beelden van de onge regeldheden om alsnog aanhou dingen te kunnen verrichten. TV-ploegen van de Amsterdam se zender AT5 en de Rotterdam se zender Rijnmond werd door hooligans het werken onmoge lijk gemaakt. Een bekerfinale die op 17 maart tussen de jonge teams van Ajax en Feyenoord op het veld van Ro- da JC in Kerkrade gespeeld zou worden, wordt vermoedelijk zon der publiek gespeeld. Wedstrij den tussen de jeugdelftallen BI en de Dl van de beide clubs voor vandaag, zijn op verzoek van Feyenoord uitgesteld. GPD IZMIR - In het Turkse Cesme (bij Izmir) worden de wereldkampioenschappen zei len in de Mistral-klasse (ook wel windsurfen genaamd) gehouden. Voor de deelnemers is het de laatste kans zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Athene. De Nederlander Joeri van Dijk heeft nog kans op plaatsing. Na gisteren, toen er met weinig wind drie races werden gevaren, stond hij vijftiende. Van Dijk moet bij de beste twaalf eindigen om een Olympisch ticket te bemachtigen. Vandaag is de laatste dag. foto Fatih Sarabas/Reuters Onbekende Italiaan Simone Cadamuro wint Veenendaal-Veenendaal ff) onze sportredactie IMSTERDAM - Annabale Kos te heeft gisteren op de tweede fe? van het NK zwemmen in ■Amsterdam de limiet voor de 50 Mer vrije slag op de Olympi ade Spelen op een haar na ge- Dezwemster uit Breskens finish- !em de finale in 25.68, 0.13 se- wnde boven de vereiste tijd ■oor Athene. Kosten werd daar- ®e tweede. Ze finishte achter 1 Veldhuis, die met haar 25.46 wel de limiet zwom Vreugde en verdriet lagen dicht Jij elkaar op het NK. Stefanie kiken straalde nadat ze op de meter rug een olympisch voor 4x100 meter wisselslag had binnengehaald, i^der Ganzevles en Mitja fetrow baalden na hun misluk- 'frace op dezelfde afstand. Hier- •'>or ontbreekt de mannenploeg sAthene op deze estafette. Gaazevles en Zastrow hadden m vizier volledig op de Spelen |^cht. Maar zelfs de limiet van *76 voor de estafette bleek pwdetwee een te groot obsta kel. Ze finishten in respectieve lijk 57,47 en 57.53. „Als je niet harder kan dan dit heb je ook niets op de Spelen te zoeken", oordeelde Jacco Ver- haeren, coach van Zastrow. Bondscoach André Cats sprak van een grote teleurstelling. Na de vijfde plaats vorig jaar bij de WK had hij hoge verwachtingen van de wisselslagestafette. „Dit komt heel hard aan, vooral voor de jongens. Ik weet wat ze er al die tijd voor gedaan hebben. Ge lukkig zorgde Luiken voor een lichtpuntje." De pas 18-jarige Luiken durfde een jaar geleden nog niet aan de Spelen te denken. Met haar toen malige persoonlijk record kwam de rugslagspeciahste niet in aan merking voor een olympisch startbewijs. Door de trainerswissel bij haar ploeg PSV is haar zwemloop- baan in een stroomversnelling geraakt. In tegenstelling tot Erik Landa zag zijn opvolgster Mandy van Rooden het wel in haar zitten. In twaalf maanden haalde Lui ken 1,3 seconden van haar tijd af. ANP door Edward Swier VEENENDAAL - Op de voorlo pige startlijst stond zijn naam nog, maar al wie gisteren aan het vertrek kwam in Veenen daal-Veenendaal, geen Jeroen Blijlevens. Het geduld van zijn werkgever is op. Zelfs een tweederangs wedstrijd in Nederland, waar sprinters jaar in jaar uit om de prijzen meedoen, zou hem te zwaar zijn gevallen. Blijlevens had echt nooit het wiel kunnen houden van een ver rassende Italiaan, Simone Cada muro, die Robbie McEwen, Jo Planckaert en Jans Koerts voor bleef. De ploegleiding van BankGiro- Loterij heeft Blijlevens afge schreven. De gewezen topspur- ter, die dit jaar nog niets liet zien, is voor minstens een maand op rust gezet. „Want koersen duren langer dan 120 ki lometer", aldus ploegleider Jelle Nijdam. „We kunnen hem niet altijd maar blijven opstellen, zonder perspectief." Daarmee is het einde van Blijle- De Italiaan Cadamuro kon zijn geluk niet op na zijn zege in Veenen daal-Veenendaal. foto Vincent Jannink/ANP vens carrière - gelardeerd met ritzeges in alle grote ronden - aangekondigd. Sinds maart 2000 kon Blijlevens al geen fat soenlijke prijs meer bijschrij ven. Bij Polti, Lotto, Domo en BankGiroLoterij leek hij in niets meer op de vaak ongenaak bare TVM-spurter. Jelle Nijdam: „Over een maand zullen we kijken wat Jeroen nog wil. Of hij maar beter kan stop pen? Ik kan dat niet zeggen, daar moet hij zelf een beslissing over nemen. Maar op deze ma nier kon het in ieder geval niet langer verder." Dat Blijlevens woensdag in de Schel depri js na 80 kilometer al afstapte, was wat Nijdam be treft de druppel. Teammana ger Arend Scheppink hield zich gistermiddag nog van de domme. Hij beriep zich erop dat hij de afgelopen tijd lang in het buitenland verbleef. Nij dam: „En de dokter heeft ook niks kunnen vinden. Dat is een slecht teken?" Blijlevens klaagde gisteren over wJordt de voetballiefhebber nog warm van een boek over dertig ^nationals? Over spelers over wie Wijk alles al geschreven is? De titel wenaars in Oranje' klinkt aanlokke- Miaar op de binnenpagina's ont- de magie. Mik Schots en Jan "'•zen hebben de aftrap gegeven voor ^periode, waarin de leesgrage voet- an °P z'n hoede moet zijn. ten kleine twee maanden en dan gastland Portugal en debutant muan^ V00r k0t twaalfdc EK al. Voor het gros van de spelers is 5 log de ver-van-mijn-bed-show, want eerst moeten met de eigen club nog bekers en schalen gewonnen wor den. Maar buiten de stadions zijn de eerste symptomen van een oer-Holland- se ziekte al zichtbaar: de Oranjekoorts. De kritieke fase waarin zelfs sinaasap pels aan het Nederlands elftal doen den ken, is gelukkig nog niet bereikt. Maar Nederland verandert wel langzaam van kleur. Tal van etalages hebben al een oranje hoekje, voetbalreizen naar Por tugal worden steeds prominenter en fre quenter aangeboden en de waterval aan boeken over het EK rolt in steeds dikkere stromen onze richting. Het EK is big business en iedereen wil een graantje meepikken. Ook Mik Schots en Jan Luitzen. Het duo heeft er goed aan gedaan om op één van de eerste EK-golven de markt op te rollen, want anders had hun 'Tove naars in Oranje' niet eens de vloedlijn gehaald. Het tweetal, de één is psycho loog en de ander neerlandicus, houdt verschrikkelijk veel van voetbal, maar de gepassioneerde schrijfstijl is niet vol doende om 254 pagina's te boeien. De vier pagina's nawoord van Jan Mulder doen dat op de een of andere manier wel. En dat is pijnlijk. Vele boeken en boekjes zullen de ko mende weken en maanden volgen. De een nog voorspelbaarder dan de ande re. Onherroepelijk komen er een sup- portersgids, een voetbalwoordenboek Nederlands-Portugees, een herdruk van het grote EK-lijstenboek uit 2000 en een bundeling columns van Mart Smeets. Ongetwijfeld ligt er binnen een week na afloop van het EK een foto boek in de handel met de meest obliga te - en waarschijnlijk niet foutloze - teksten. Gelukkig zijn er ook types als Jan Mul der. Verrassende 'pentovenaars' die we ten waarover ze schrijven. Schots en Luitzen hebben een poging gewaagd verrassend te zijn. Ze leggen 'hun' der tig tovenaars woorden in de mond die ze gezegd zouden kunnen hebben maar niet hebben gezegd. Oud-international Kees Rijvers zat in de hoogste boom, toen hij zijn door de schrijvers verzon nen woorden las. Het tast meteen de ge loofwaardigheid van het gehele boek aan. Geen toverstokje dat daarin veran dering kan brengen. Rudy Boogert AMSTERDAM - In zijn woonplaats Amsterdam is giste ren veelvoudig Nederlands tafeltenniskampioen Frans Schoofs overleden. Hij werd 65 jaar. In de Nederlandse ta feltenniswereld was Schoofs een graag gezien figuur. Hij had een spectaculaire speelstijl en een grote dosis humor. Schoofs werd twee keer Nederlands kampioen in het en kelspel (1958 en 1964), vijf keer in het mannendubbel en twee keer in het mixeddubbel. Hij speelde 158 keer voor het Nederlands team. Schoofs was ook enige tijd bonds coach, onder andere bij de EK van 1976 waar Bettine Vrie- sekoop debuteerde. SNEEK - Oud-volleybalinternational Olof van der Meu len wordt hoofdtrainer bij het vrouwenteam van eredivi sieclub Sneek. De Fries speelde woensdag zijn laatste wedstrijd bij Omniworld. Van der Meulen, olympisch kampioen met Oranje in 1996, werd in januari al assis tent-trainer van VC Sneek. Samen met oud-international Martje de Vries en Bert Jansma behoedde hij de ploeg voor degradatie en haalde Sneek zelfs de play-offs. Van der Meulen heeft voor drie jaar getekend. ANP NIJMEGEN - De Israëlische voetbalbond heeft zijn oog laten vallen op het Nijmeegse stadion De Goffert om wed strijden te spelen met de nationale ploeg en Europese duels van topclubs uit dat land. Inmiddels is er een offici eel verzoek ingediend bij NEC. De Nijmeegse club staat positief tegenover het verzoek. Uit veiligheidsoverwegin gen zijn Israëlische voetbalploegen genoodzaakt hun in ternationale thuisduels in het buitenland te spelen. De po litie in Nijmegen, die in eerste instantie minder enthou siast reageerde, onderzoekt nu de mogelijkheden.en onmo gelijkheden van het Israëlische verzoek. GPD OSLO - Het Nederlands ijshockeyteam maakt in Oslo bij de strijd om de wereldtitel in groep A van divisie I nog steeds kans op een medaille. Oranje versloeg gisteren Groot-Bxittannië met 4-1. Morgen speelt het team van Theo van Gerwen de laatste wedstrijd tegen Hongarije. Voor Nederland was het de tweede zege in vier wedstrij den. Oranje bezet in het klassement de derde plaats. ANP HUISSEN - Kees Thijssen heeft zich gisteren in de twaalf de en voorlaatstste ronde van het NK dammen in Huissen bij koploper Rob Clerc gevoegd. Hij won met zwart van Niek Kuijvenhoven en bracht zijn totaal op zestien pun ten. Clerc kwam tegen Marino Barkel, de verrassing van het toernooi, niet verder dan remise. Barkel behield daar door niet alleen zijn kans op de titel maar boekte tevens zijn eerste grootmeesterresultaat. Die prestatie moet hij de komende drie jaar nog twee keer leveren. Alexander Baljakin nestelde zich naast Barkel op de tweede plaats door Tanja Chub te verslaan. ANP oververmoeidheid en snakt naar rust. In Veenendaal-Veenendaal vonden overigens veel renners het al vroeg best. Na de bevoor rading in Arnhem, na 125 kilo meter koers, ging een groep van 22 man lopen. Zestien coureurs spartelden nog even tegen, het peloton kneep in de remmen en werd bij de eerste fimshpassage uit koei's genomen. Direct begon nen speculaties over een spurt tussen Robbie McEwen, Jo Plan ckaert, Jans Koerts, de onbeken de Cadamuro en Rabobank-ta- lent Hans Dekkers, allen van de partij in de kopgroep. Cadamuro, de man in vorm, slaagde erin een spurt met McE wen te ontlopen. Cadamuro: „Ik had schrik voor hem. Mijn ploeg maat Sergei Gontsjar en ik zijn beurtelings gedemarreerd. Dit is geweldig." In de Ronde van Drenthe en de Scheldeprijs was hij recent nog derde. Nu huilde de 27-jarige bink tranen van geluk. „Dat had ik niet gedaan", plaatste Jans Koerts het belang van Vee nendaal-Veenendaal in perspec tief. „Maar ik had wel graag ge wonnen natuurlijk." GPD van onze sportredactie TILBURG - Vitesse is de kam pioen van de gelijke spelen. De 1-1 bij Willem II betekende al de veertiende remise voor de Arnhemmers in dertig competi tiewedstrijden. Geen enkele an dere club in de eredivisie behaal de echter ook zo weinig overwin ningen als Vitesse (drie). Daar mee is de benarde positie op 'de ranglijst verklaard. Vitesse volhardde gisteravond in Tilburg in de stereotiepe hou ding waarmee de Arnhemmers de problemen over zichzelf af roepen. De spelers lijken maar niet te willen beseffen hoe peni bel de positie op de ranglijst is. Als klap op de vuurpijl kreeg Peter van Vossen de rode kaart. Net acht minuten van de bank werd hij door scheidsrechter Sterk na een wilde overtreding op Wau van het veld gestuurd. Voor de rust was Romano Den- neboom (Willem II) een paar keer dicht bij een treffer, maar hij scoorde niet. Van den Eede kopte een voorzet van Denneboom in (1-0). Na en grote serie kansen schoot Amo- ah tien minuten voor tijd van grote afstand wel raak. Willem II-Vitesse 1-1 (0-0). 50. Van den Eede 1-0, 79. Amoah 1-1. Scheidsrechter: Sterk. Toeschou wers: 13.400. Rode kaart: 83. Van Vossen (Vitesse). Gele kaartVan Nieuiostadt (Willem II), Comelis- se. Frcinkel (Vitesse). Willem II: De Vlieger' Wau (88. De- nissen), Mathijsen. Van Nieuio stadt en Van Mosselveld (80. Van der Struijk)' Matthijssen, Caluwé en Jaliens' Denneboom, Van den Eede en Hadouir. Vitesse: Jevric' Cornelisse, Knol, Ilic en Frankel (57. Jansen)' Zongo (75. Van Vossen), Konterman en Janssen' Amoah, Rink en Fafiani (57. Mbamba). ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - FC Den Bosch heeft vrijdag een goede kans la ten liggen koploper Excelsior in de Gouden Gids Divisie verder onder druk te zetten. De Braban ders verspeelden in de topper te gen de Rotterdammers in de tweede helft een voorsprong van 2-0. Een minuut voor het einde voor kwam Buijs uit een counter een nederlaag voor de satellietclub van Feyenoord. Door het gelijk spel bleef Excelsior twee punten voor, met een wedstrijd minder De Graafschap kwam weer wat dichter bij de vierde periodeti- tel. De Doetinchemmers versloe gen Eindhoven met 3-0. De Graafschap heeft in de periode- strijd vijftien punten uit zes duels. Sparta kon als nummer drie ook niet profiteren van de misstap van Excelsior. De Rot terdammers bleven tegen TOP Oss op 0-0 steken. FC Den Bosch had de kop over kunnen nemen in de eerste divi sie. Dan moest er wel gewonnen worden van Excelsior. In de eer ste helft leken de Brabanders te slagen in hun opzet. Routinier Michels en Kolk, op slag van rust, zorgden voor 2-0. De koplo per toonde echter veerkracht. Een kwartier voor het einde ver kleinde Van Dieren de achter stand, vervolgens was Buijs de maker van de 2-2. Met een wed strijd minder dan FC Den Bosch en nog steeds twee punten voor sprong verlieten de Rotterdam mers als morele winnaar de Bra bantse stad. ANP LEIPZIG - Bernd Stange, de Duitse coach van het nationale voetbalelftal van Irak, heeft het land vanwege de verslechterde veiligheidssituatie verlaten. Stange zei gisteren dat het Duit se ministerie van buitenlandse zaken en de Duitse ambassade in Bagdad hem adviseerden te vertrekken. Het advies volgde op de moord op twee Duitse be veiligingsbeambten in Irak. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19