Samenwerking brandweerkorpsen Ongenode gasten in de boomgaard PZC Heros wil af van miljoenenclaim Dolen in Zeeuwse leeuw in Eede Recreatie moet voluit meebetalen aan natuur en landschap Proj ectont wikkelaar spant kort geding aan tegen krakers vl4 Beroepskrachten Goes en Borsele in één bedrijf Conferancier bij jongerendienst in Goes Zendingswerk zaterdag 17 april 2004 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De gemeen ten Goes en Borsele willen de 'koude kant' van de brandweer, alles wat niet te maken heeft met daadwerkelijk blussen en hulpverlenen, onderbrengen in één facilitair bedrijf. Alle be roepskrachten van heide organi saties gaan in een bedrijf samen werken onder bestuurlijke ver antwoordelijkheid van Borsele. De samenwerking lussen beide brandweerkorpsen zit al langer in de pen. Een adviesbureau heeft uitgezocht wat de moge lijkheden voor samenwerking zijn, wat aan beide korpsen ver beterd moet worden en hoe dat bestuurlijk in elkaar moet zit ten. De samenwerking wordt na drukkelijk geen gemeenschappe lijke regeling. Volgens J. de Feij- ter, commandant van Borsele, heeft het geen zin een organisa tie op te tuigen alleen om een or ganisatie te zijn. Bovendien heb ben gemeenteraden een hekel aan gemeenschappelijke regelin gen, omdat ze daar nauwelijks grip op hebben. In het facilitair bedrijf zal alles worden gedaan wat je vantevo- ren kunt plannen: het afgeven en controleren van vergunnin gen, het adviseren in bestem mingsplannen, het onderhouden van de spullen, het organiseren van oefeningen en het opleiden van de mensen. De vrijwilligers- blijven deel uitmaken van hun eigen korps en blijven op de uit- rukposten waar ze nu bij horen. Aan de uitrukposten, drie in Goes en zes in Borsele, veran dert niets. Burgemeester en wethouders van Borsele hebben inmiddels ingestemd met de samenwer king en de financiële consequen ties berekend van een gefaseer de personeelsuitbreiding. In Goes moet dat nog gebeuren Voor Borsele komt het erop neer dat er 4,5 beroepskrachten bij moeten komen. De gemeente wil GOES - Conferencier Joost van den Oever treedt morgen op in een jongerendienst van de Vrije Evangelische Gemeente aan de Beatrixlaan in Goes. In deze dienst wordt uit Opwek king gezongen. Rijk Stouwdam en Karin van der Leden begelei den de samenzang en Jurgen Zo mer uit Zwolle verzorgt de medi tatie. De diénst begint om 18.30 uur. dat gefaseerd doen om de stij ging van de vaste kosten, 263.000 euro extra per jaar, te kunnen inpassen in de meerja renbegroting. De Feijter vindt dat prima. „Als ik nu meteen 4,5 man erbij krijg, weet ik zo gauw niet wat ik ermee moet. Laten we maar naar hele goede men sen zoeken." In de loop van vier jaar is ook een eenmalige investering van ongeveer 6,5 ton nodig. Dat geld is vooral bestemd om een inhaal slag te maken met de gebruiks vergunningen. Daarvoor is een extern bureau ingehuurd. Als dat klaar is, hoeft het facilitair bedrijf alleeen de boel bij te hou den. De gemeenteraden van Goes en Borsele zullen donderdag 22 april over de samenwerking wor den ingelicht. De verwachting is dat de Goese raad dan inmid dels ook de prijslijst heeft gekre gen. De voorlichtingsavond wordt gehouden in de raadsboer- derij in Heinkenszand. de bijeen komst begint om 20.00 uur. De eigenaren van kinderboerderij annex speeltuin 't Krekeltje in Eede hebben vier jaar gewerkt aan hun doolhof, een van de grootste van Europa. foto Peter Nicolai door René van Stee EEDE - Kinderboerderij annex speeltuin 't Krekeltje en restaurant De Kreeke aan de Valeiskreek in Eede hebben er dit sei zoen een nieuwe attractie bij. Volgende week vrijdag wordt in een voormalig wei land bij het complex een gloednieuw doolhof in gebruik genomen. Daarmee biedt het speelparadijs vertier aan vol wassenen en gezinnen met kinderen tot en met veertien jaar. Eigenaar F. Termote deed het idee op na een bezoek aan Limburg. Daarna ging hij aan de slag. „Na een jaar voorberei ding, hebben we er vier jaar keihard aan gewerkt. Bijna alles hebben we zelf ge daan", aldus Termote. De doolhof heeft een oppervlakte van ruim achtduizend vierkante meter. Het is daarmee een van de grootsten in Europa. De bestrating is - in de juiste kleuren - uitgevoerd naar het model van het wa pen van Zeeland. Het pad is ruim drie ki lometer lang en in principe ook geschikt voor rolstoelers. De beplanting bestaat uit 40.000 eigengekweekte haagbeuken die een dichte begroeiing verzekeren. Het hele complex is voorzien van een sproei-installatie. Waterpompen zorgen onder meer voor kabbelend water in de drie watertjes, die de blauwe banen in het Zeeuwse wapen symboliseren. Termote schat dat de zoektocht ongeveer twee uur in beslag neemt. Drie overdekte bruggen zorgen voor een overzicht over de - nu nog kale - hagen. Uiteindelijk is het de bedoeling terecht te komen in het oog van de Zeeuwse leeuw, waar een uit kijkpost is geplaatst. Minidoolhof Ook aan de jonge kinderen is'gedacht. Voor die groep is uit stalen hekken een minidoolhof (vierhonderd vierkante me ter) met een overzichtelijk patroon opge bouwd, zodat ouders de kinderen van buitenaf kunnen zien. Bij mooi weer is het ook mogelijk een kans te wagen in de honderd vierkante meter grote water- door Mieke van der Jagt KAPELLE - A. Slabbekoorn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) geeft een stelletje rupsen de vrij heid. Nou ja, de vrijheid. Ze mo gen vanuit het tupperwaredoos- je waarin ze met koolblaren en al naar het Fruitteeltmuseum in Kapelle zijn vervoerd, in een gla zen bak met grond verder eten, poppen worden en daarna vlin ders. Koolwitjes om precies te zijn. Met hun vrijlating is de ten toonstelling van Rupsen Kin- ders tot Volwassen Vlinders offi cieel geopend. Chiel Jacobusse van Het Zeeuw se Landschap, een autoriteit op het gebied van vlinders, komt uitleggen hoe dat allemaal gaat met rupsen en vlinders en ook over de relatie van de fruitteler met met dag- en nachtvlinders weet hij het een en ander te ver tellen. Het hele verhaal wordt in de tenoonstelling aanschouwe lijk gemaakt, met mooie foto's van Hannie Joziasse, het ver haal van Rupsje-Nooitgenoeg op kinderooghoogte, spullen die de fruittelers vroeger gebruikten om vlinders bij hun producten weg te houden en voorbeelden van alle vlinders waarmee fruit telers te maken kunnen krijgen. Voor het eerst heeft het FYuit- teeltmuseum de voorjaarsten toonstelling niet speciaal voor kinderen en jongeren ingericht. Voor volwassenen, zelfs voor fruittelers, is er ook een hele boel te leren Bijvoorbeeld hoe de vlinders eruitzien waartegen wordt gespoten, hoe fruittelers vroeger een diagnose stelden en hoe dat nu gaat. Vroeger ging dat heel wat minder zachtzinnig dan nu. Er werd een net onder de boom gehouden en de fruitte ler gaf een paar goede trappen tegen de stam. Hij keek wat er allemaal uit viel en vulde zijn spuit vervolgens met een middel dat het meeste gedierte wel om zeep hielp. Tegenwoordig lokken fruitte lers mannetjes vlinders met het luchtje van vrouwtjes in een doosje. Pas als er te veel op af komen, spuiten ze met een stof die alleen die ene, specifieke soort doodt. Het Fruitteeltmuseum is het eni ge in zijn soort in Nederland. In de Betuwe is nog wel een schuur bij een camping die het een en ander over de fruitteelt laat zien en er zijn in Nederland een paar boomgaarden met oude rassen die door vrijwilligers worden be heerd. Kapelle heeft het alle maal: de teeltmethoden, ouder wets en modern, de boomgaard met oude en nieuwe rassen, ver schillende snoeiwijzen, wisselen de tentoonstellingen, koffie met appeltaart, een winkeltje, 35 vrijwilligers en professionele be geleiding. Geschrokken Dat staat allemaal op losse schroeven sinds het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle be kend maakte te willen bezuini gen door uit de gemeenschappe lijke regeling voor het Museum voor Zuid- en Noord Beveland te stappen. De vrijwilligers zijn ervan geschrokken, al hadden ze al langer de indruk dat de ge meente Kapelle weinig opheeft met cultuur. Voorzitter R. Elema van de Vrienden van het Fruitteeltmu seum, hoopt dat hel allemaal maar proefbalonnctjes zijn. Dat de raad meer verstand heeft dan het college. Hoewel het bestuur van de ge meenschappelijke regeling, di recteur G. Heerebout en Elema nog helemaal niets van het colle ge hebben vernomen - ze moes ten alles uit de krant halen - wordt er wel over de zaak ge sproken. De meeste mensen die het museum bezoeken of er wer ken, vertrouwen het college voor geen cent. Ze weten dat het museum geen schijn van kans heeft als de professionele grond onder de vrijwilligersorganisa tie is weggeslagen. Uit de opbrengst van het winkel tje en de toegangskaartjes kan het museum geen conservator en receptioniste betalen en ook niet telkens een andere tentoon stelling inrichten. Sommigen vermoeden dat de gemeente op de plaats van het museum, de voormalige landbouwschool, lie ver dure huizen bouwt. Elema en Heerebout rekenen voor dat er altijd meer geld van de gemeenschappelijke regeling naar Kapelle gaat dan anders om. De huur oversteeg de afgelo pen acht jaar de bijdrage voor de regeling. Het gemeentebestuur van Kapel le, zo is de opvatting van veel vrijwilligers, beschouwt en be handelt het Fruitteeltmuseum nog steeds als. een leuke hobby voor vrijwilligers die koffie schenken en appelaart serveren in een gebouw met een leuke tuin. Dat het heel wat anders is kan de cultuurwethouder, P. Ganseman, in ieder geval niet weten. Die komt er nooit. Wie wel wil gaan kijken naar de vaste tentoonstelling en de expo sitie over rupsen en vlinders kan van woensdag tot en met za terdag terecht van 13.00 tot 17.00 uur. De rupsen en de vlin ders zijn er tot in juli door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten houden onverkort vast aan het uitgangspunt dat alle re- creatie-ondernemers in West- Zeeuws-Vlaanderen bij uitbrei ding van hun bedrijf flink moe ten meebetalen aan inrichting van nieuwe natuur en land schap. Het zogenaamde 'groen voor rood' beginsel. Met de bijdrage kan voor één hectare recreatieruimte (rood), twee hectare groen worden aan gelegd. Een meerderheid van de Staten wil daarbij geen onder scheid maken tussen grote en kleine bedrijven; voor iedereen geldt een bedrag van 34.000 eu ro per hectare. Gisteren deden CDA en WD (met steun van Partij voor Zee land) in de Statenvergadering een poging om de bijdrage voor bedrijven met 'seizoengebonden vakantievoorzieningen' (vooral de kleinere) te halveren. Gedepu teerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) ontraadde dat met klem. Het initiatief leed met 20 tegen 18 stemmen schip breuk. PvdA, D66, SP, GroenLinks, SGP, ChristenUnie en Zeeuws Belang vonden het maken van onderscheid onjuist. „Dan bege ven we ons op een hellend vlak, dat ook nog is ingesmeerd met groene zeep", zei L. Haipe (GroenLinks). Hij noemde het vastleggen van het groen voor rood-beginsel in het gebieds- plan West-Zeeuws-Vlaanderen een belangrijke stap. P. Hame link (PvdA) wees erop dat dit plan in nauw overleg met alle be trokken partijen is gemaakt en dat de groen voor rood-regeling de instemming van de recrea tie-ondernemers heeft. E. Wijffels (CDA) meende ech ter dat kleinere ondernemers, vooral familiebedrijven zijnde, door de extra uitgaaf voor groen voor grote problemen komen te staan. Hij vreesde dat uitbrei ding daardoor alleen is v, legd voor de grote recreaueuM drijven. Het Statenlid wilde ver. schil maken in betaling tussen bedrijven waar het hele jaar gij recreëerd kan worden en A waar alleen in het seizoen gas ten verblijven. Ook J. Mam (WD) was daar voor. T. «5 Oostenbrugge (SGP) verklaard? zich tegen de uitbreidingskaüj sen die voor de recreatie in hg gebiedsplan zijn opgenomen. Haalbaar Gedeputeerde Van Waveren st£ de dat onderzoek is gedaan na de uitbreidingsmogelijkfceós van de bedrijven. Daaruit blijk] dat ook als er voor groen exi-j betaald moet worden, sprain kan zijn van haalbare invested gen, zowel voor grote als ldemé ondernemingen. Hij achtte het heel moeilijk een helder onder- scheid te maken tussen si gebonden en permanente vakan tievoorzieningen. Als de bijdra ge voor een groep ondernemers wordt gehalveerd, valt er boven dien een gat in de inkomsten dn nodig zijn voor aanleg van re| creatienatuur. Met de SGP-fractie tegen, steun den uiteindelijk de Staten g streekplan wijziging die nodig is om het gebiedsplan aan te kun- nen vatten. Voorzitter M. Kra mer van de gebiedscommisa toonde zich opgelucht. „Een r creatiebedrijf hoeft niet uit ti breiden - we bieden wel de rr.o gelijkheid. Het kost ruimte a daarom is dat gekoppeld aai meer groen. Dat is van belaq voor alle ondernemers." YERSEKE - Amy Garado ver telt morgen in de Vrije Evange.- sche Gemeente aan de Kaei- straat 20 in Yerseke over het zei dingswerk op de Filipijnen. Ook zingt zij enkele liedera De bijeenkomst begint om 17* doolhof. Dat ligt naast het authentieke café - naar het voorbeeld van bouwsels in het Franse pretpark Pare Asterix - met panoramisch zonneterras, waar ook de entree van de grote doolhof is geves tigd. Verder is het de bedoeling om op zolder van het café oude volksspelletjes zoals sjoelen en kegelen te plaatsen. Het karwei zit er echter nog niet op. Volgend jaar is het de bedoeling om ook een gla zen doolhof te bouwen. ..Dan hebben we er een perfecte slechtweervoorziening bij, waardoor we het seizoen aanzienlijk wordt verlengd." Termote mikt het eerste seizoen op zo'n twintigduizend bezoekers, waarvan meer dan tachtig procent uit België. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Pro jectontwikkelaar Van Garderen en Dekker spant een kort ge ding aan tegen de krakers die sinds een week in het oude ge meentehuis in Burgh-Haamste- de zitten. De zaak dient op 28 april voor de rechtbank in Mid delburg. De eigenaar van het pand heeft de vier onrechtmatige bewoners donderdag te verstaan gegeven dat ze met onmiddellijke ingang hun spullen moeten pakken. Weigeren ze te vertrekken, dan wacht hen een kort geding, zo heeft een deurwaarder middels een dagvaarding bekendge maakt. Op de plek van het sinds 1997 leegstaande gemeentehuis komt een luxe appartementencom plex voor senioren. Volgende maand begint de verkoop en in verband daarmee wil de project ontwikkelaar in het oude ge bouw een tijdelijk makelaars kantoor inrichten. Dekker heeft doorgaans geen moeite met krakers in de eigen dommen van zijn bedrijf. Bewo ning in die vorm wordt doq hem zelfs toegejuicht bij lange.-, rige leegstand, ter voorkomia van vandalisme, verklaarde g eerder tegenover deze krac. „Maar dit gebouw hebben n nu gewoon snel zelf nodig, da die mensen moeten daar weg', zei C. Dekker gisteren in een toe lichting op het aangezegde ko' geding. „Ze zijn zes jaar te laat Waren ze er toen in gaan zitten, dan was er waarschijnlijk gee: centje pijn geweest." De krakers hebben tot c niet de indruk gegeven dat u onder de dreiging van een kort geding het pand direct zul-, len verlaten, aldus Dekker, Vol gens hem zijn bij de politie in middels meerdere klachten bin nengekomen van nachtelijk ge-, luidsoverlast door harde n ziek. Ze moeten het doen zonder wa ter, gas en licht. De groef uit Noord-Brabant en was of zoek naar huisvesting, zo moti veerde één van de jonge mannet begin deze week hun actie k wisten niet dat het pand moge lijk nog dit jaar moet wijkes voor nieuwbouw van de luxe ap partementen. oud landbouwvoertuig tussen de bloesem. door Jan van Ommen DEN HAAG - Afvalslakkenver- werker Heros in Sluiskil vindt het onzinnig om de provincie Zeeland een financiële garantie van ruim drie miljoen euro te ge ven om in geval van faillisse ment van het bedrijf de water zuiveringsinstallatie te kunnen saneren. Heros stond gisteren voor de Raad van State in de hoop de door de provincie Zeeland opge legde financiële garantstelling van tafel te krijgen. Afvalslakkenverwerker Heros heeft een nieuwe milieuvergun ning van de provincie gekregen omdat het in zijn afvalwaterzui veringsinstallatie ook afvalwa ter van naburige bedrijven wil gaan zuiveren. Volgens woordvoerder is de capaci' van de zuiveringsinstallatie groot genoeg om afvalwater val buiten te behandelen, Maar tol grote schrik van Heros eist elf provincie in de vergunning een garantstelling van drie milj°®. euro. Overheden kunnen sinds kort dergelijke garantstelling® eisen zodat de eventuele kosten die moeten worden gemaakt onj het terrein van een afvalbedn) schoon te maken, niet slecn voor rekening van de belasting betaler komen. Maar drie nu* joen vindt Heros wel een ei? hoog bedrag. Voor een denpl* ke garantstelling moet het be drijf veel geld opzij zetten De Raad van State zal over enüe- le weken de definitieve knoo. doorhakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14