Strijken Nouy liever niet Bluesfestival Kwadendamme volgt beproefde formule iELICHT Drankrijder krijgt twee maanden cel Kolder van Kwark werkt in OverHit! vaker wel dan niet Cockney Rebel publiekstrekker op Back to the sixties 0 _Q Première filmpje over Zeeuwse klederdracht Feesten moeten jeugd weer naar Hulst lokken kunst Erfgoeddag Doel staat zondag in teken Rubens (advertentie) ÊjjjjÊ voorstelling: Nieuwbouwmanifestatie datum: 17 april 2004 tijd: 11.00 - 15.00 uur theater: 0 De Mythe - Goes* fit rij: stoel: 1 5 1— prijs: jZj Gratis! <D FaasseQfermont SINKEÜKOMEJAN Theater de Mythe, Bleekveld 1, Goes www.nieuwbouwmanifestatie.nl MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg ver toont tijdens het museumweek end de film Mokoke. Daarin staat de Zeeuwse klederdracht centraal. De film, van Pare Productions, is een combinatie van histori sche beelden en een hedendaags liefdesverhaal. De film wordt za terdag en zondag doorlopend vertoond. Daarnaast zijn er in het museum andere activiteiten. Zo worden bij verschillende voorwerpen 'sterke verhalen' verteld en kunnen kinderen een speurtocht houden naar fossie len in de muren van het Abdij complex. Het museum is dan open van 10.00 tot 17.00 uur. HULST - De vijf horecagelegen heden rondom de Hulslerse Houtmarkt houden vandaag (za terdag) opnieuw een Verloren Hoek Party. Onder het thema Yesterday Ne ver Dies kunnen de bezoekers op een autovrije Houtmarkt van af 20.00 uur genieten van een avondje muziek en gezelligheid uit de seventies en eighties. De party's worden door de horeca zaken georganiseerd in samen werking met bezoekersmanage- ment Hulst. „Het is de bedoeling dat wij als horeca in drie maanden drie feesten organiseren om de jeugd terug naar Hulst te halen", zegt Ronald Dunnen van café Saint Duckies. De Yesterday Never Dies Party is de tweede van de drie feesten die in de Verloren Hoek worden georganiseerd. Vanavond zal het gebied rond om de Houtmarkt tot één uur 's nachts autovrij en afgesloten zijn. Er komen twee partyten ten, terrassen enkele tapkasten en eetkramen buiten te staan. Ook zullen er twee diskjockeys voor de muzikale omlijsting zor gen in stijl van het feest. zaterdag 17 april 2004 door Raymond de Frel Strijken ding gewoon aan. Slechts drie procent vindt het Eva-kostuum comfortabeler zitten. Philips en Robijn lieten het strijkgedrag van Nederlanders onderzoeken in het kader van de presentatie van een nieuw strijkijzer. Het leverde een paar aardige nieuwe woorden op. De ontwijkstrijker: was uit de droger, op de strijkplank droppen, heel hard de deur achter je dichttrekken en wachten tot het mo ment dat het schuldgevoel te hard be gint te knagen. De spaarstrijker: alleen het kledingstuk op de plank leggen dat je op hetzelfde moment nodig hebt. Of wel, strijken omdat je anders in de blo te kont op het werk moet verschijnen, simpelweg omdat je geen kleding meer in de kast hebt liggen. En niet te verge ten: de stripteasestrijker, die 's och tends kleding aantrekt, zich ergert aan op de vijf mannen strijkt naakt of halfnaakt, zo bleek deze week uit een onderzoek. foto Peter Nicolai alle vouwen en besluit nog even super snel zijn hemd en broek met de strijk bout te bewerken. Automatisch Het zal inmiddels duidelijk zijn: de meeste kerels hebben een bloedhekel aan strijken. Hoe die ergernis moet wor den aangepakt? Siemens bedacht een antwoord: een automatisch strijkijzer. Span een vochtig overhemd om het apparaat, dat vervolgens warme lucht door het kledingstuk blaast. Binnen acht minuten is alles droog en glad, in clusief lastige plekken zoals manchet ten, kraag en mouwen. Alleen, aan deze automatische vriend hangt een minder vriendelijk prijskaartje: 1199 euro. Een Engels bedrijf kwam met een ander, goedkoper antwoord op de prop pen. Hittegevoelige hoezen voor over de strijkplank met daarop afbeeldingen van fotomodellen en sekssymbolen als Jordan en Kelly Bell. In bikini. De hitte van het strijkijzer zorgt ervoor dat de dames na verloop van tijd naakt 'op de plank liggen'. Karine Lhachmi-Mys uit Terneuzen denkt dat dit soort oplossingen het strijkplezier uiteindelijk niet veel zal verhogen. Zij runde drieënhalf jaar een strijkservice in Terneuzen. De geboorte van haar zoontje noopte haar te stop pen met haar job. Als het ventje naar school gaat, pakt ze de draad weer op. „Ja, ik vind strijken leuk. Je hebt echt eer van je werk. Je krijgt kleding bin nen die er niet uitziet en maakt er weer iets moois van. Tips om dit werkje leu ker te maken? Zorg gewoon dat je goede kwaliteitskleding hebt en over een dege lijke strijkplank - die goed op hoogte is te stellen - en strijkbout beschikt. Dat verlicht al een hoop. En ga bijvoorbeeld in de woonkamer staan. Niet in een apart kamertje, dat is vaak saai." Lhachmi-Mys klantenbestand bestond vooral uit tweeverdieners. „En zelfstan dig ondernemers, die het niet leuk von den om op hun enige vrije dag hun vrouw achter de strijkplank te zien staan. Het zijn overigens niet alleen mannen die een hekel hébben aan strij ken. Als vrouwen vragen wat ik doe, stellen ze na mijn antwoord de waag vaak nog een keer." Brandplekken Het fenomeen naaktstrijken komt haar bekend voor, maar ook dit slaat volgens haar niet alleen op mannen. „Veel vrou wen leggen 's ochtends nog even snel een bh of slip op de strijkplank, voordat ze die aandoen. Kan gevaarlijk zijn, want die handelswijze gaat nogal eens gepaard met brandplekken Je ziet vaak vrouwen met een paars-blauwig streep je op de buik. Die hebben dus tegen een te hete strijkplank aangeleund." Deze week gehoord in Terneuzen: „Ik strijk nooit, ik ben niet voor niets met mijn vrouw getrouwd! En als ik al een kreukloos overhemd nodig heb, leg ik het gewoon een nacht onder mijn matras!" Het daaropvolgende lach je sprak boekdelen. Die berg gekreukte was, daar loop je liever met een hele gro te boog omheen. Alle emancipatie ten spijt, veel mannen laten het strijkklusje liever over aan vrouwen. Strijkmijdend gedrag, zo werd dat afgelopen week in een regio naal dagblad genoemd. Ruim een kwart van de mannen neemt het strijkijzer nooit ter hand. En nog opmerkelijker: van de heren die de bout wel gebruiken, doet één op de vijf dat naakt of half naakt. Bij mannen onder de 24 jaar is het gemiddelde zelfs één op drie. Het gros van de vrouwen tussen de 45 en 55 jaar houdt tijdens de strijksessie de kle- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert kende giste ren in Middelburg geen pardon met een notoire drankrijder uit IJzendijke. Hij eiste tegen de 49-jarige man twee maanden cel en twee jaar rijontzegging. Poli tierechter G. van Unnik legde de straf conform de eis op. De IJzendijkënaar werd in zijn woonplaats in een kort tijdbe stek drie keer gepakt voor dron ken rijden. Zo werd hij 5 decem ber vorig jaar betrapt met vier keer zoveel alcohol in zijn lichaam als toegestaan. En 13 maart dit jaar werd hij betrapt met drieënhalf keer zoveel als toegestaan. De drank zat nog in zijn lichaam toen hij een dag later weer in zijn auto stapte en ter stond werd aangehouden. Uit de blaastest volgde een hogere sco re, waaruit bleek dat hij die dag ook nog alcohol moest hebben genuttigd. Het rijbewijs was v eerder ingevorderd. De IJzendijkenaar meende d-.i het rijden met drank op nieta c veel risico's met zich meebracbi i omdat hij altijd binnen deken j van de plaats blijft. Hij Voo c dat hij weinig keus had. 1 „Ik moest om boodschapper Mijn vrouw was niet thuis. heb de auto nodig, want W i kan ik niet." De officier hem als alternatief voor de 3. vangenisstraf een werksfc j1 aan, maar dat verzoek legde"-» j J naast zich neer. „Ik kan rit i 1 werken", zei hij. Opvallend1 dat verdachte vóór de driealco. 1 holmisdrijven nooit eerder w» betrapt. 1 Een 44-jarige inwoner van Mi gel waarde werd voor rijden oJ der invloed veroordeeld tot £4$ euro boete en acht maanden rij.1 ontzegging. De man werd 80b j ber in zijn woonplaats aai® houden met 750 microgrqj: drieënhalf keer zoveel alsuxs staan. Terneuzen, Scheldetheater OverHit! van Pieter Tiddens door Theater Kwark, met Ma- non Lauxtermann, Oscar Poste- ma en Franqois Vervaet, regie Margriet Dantuma. door Ernst Jan Rozendaal Bij het begin van de voorstel ling OvèrHit! van het Zeeuwse theatergezelschap Kwark is het zaallicht nog aan. Daardoor weet het publiek met een dat er iets aan de hand is. Is het stuk nu wel of niet begon nen? Twee acteurs - Oscar Postema en Frangois Vervaet - komen het toneel oplopen en beginnen dat op orde te brengen. Ineens verstijven ze. Ze zien dat het pu bliek al aanwezig is. „Komen jullie voor de première van OverHit!", vraagt Vervaet. „Wij zijn een beetje laat en jul lie zijn een beetje vroeg." Daarmee legt hij de eerste dub bele bodem. Hij stelt zich voor als Fons Vermolen. Hij is eigen lijk de baas van het gezelschap, maar speelt nu de koffiejuf frouw J.W. Postema is Jan die in het stuk de popmuzikant Joe speelt. En dan verschijnt ook nog muziekuitgeefster Anne Cor- nelie (Manon Lauxtermann) die gastvrouw is in de show 'Nike zonder grenzen'. Dat blijkt een door Douwe Egberts gesponsor de reality soap. Vandaar de con tinu bewegende camera's in het decor. Alles wordt gefilmd en li ve uitgezonden. Stress Een toneelstuk in -een toneel stuk in een toneelstuk, dat is geen gemakkelijke kost. Je zou er als speler van in de war ra ken. Dat is precies wat in Over Hit! gebeurt. De realityshow kampt met dalende kijkcijfers, wat de gastvrouw ertoe aanzet haar twee medewerkers op te ja gen. Die staan stijf van de stress. Eén voor één knappen ze af, wat weer het uiterste vergt van hun collega's omdat hun rol len moeten worden overgeno men. De chaos wordt groter en groter. Dit gegeven wordt door Theater Kwark met veel humor ge bracht. Dat is hèt middel oma complexe structuur te laten» ken. Als de fragmenten die d kaar opvolgen raak zijn, ontrol het verhaal zichzelf. Is de ti ming niet goed en werken s grappen niet, dan vraagt hetp> bliek zich af wat de bedoeling! en wordt de gespeelde chaose echte chaos. Bij de Zeeuwse première in Ter neuzen - tevens de opening ra de Maand van de Vrijheid- werkte het vaker wel dan ni?. Prachtig was bijvoorbeeld df running gag van een reclames lodietje, zodra de naam Dourt Egberts werd uitgesproken. D;i gebeurde natuurlijk vaat Scherp was ook de verwijzing naar Idols. En er werd gestrooid met oneliners. „Ben je burne» of zoiets modieus?", vraagt muziekuitgeefster aan Joe i ben ook bum out maarikhebs geen tijd voor." En tegen deté- fiejuffrouw: „Ben je ook bia out? Dat kun je niet betalen. Kolder Helaas was in Terneuzen de boog niet de hele tijd gespan nen. Het duurde even voor de ac teurs in hun spel kwamen. Som mige parodieën waren te vet aangezet. Misschien bewust, maar af en toe zat daardoor da overgeacteerde kolder de in houd in de weg. Op een aansprekende man* gaat OverHit! over iets wat ia- dereen kent. De zucht naar per fectie, ambitie die verkeert 3 onvrijheid - van jezelf of van an deren. De voorbeelden zijn van telefr sie gegrepen, waardoor het sou herkenbaar is voor jong en ouo. Maar het is oppassen dat over drijving niet elke vorm van iden tificatie uitsluit. Dat kan nooi de bedoeling zijn van een gezel schap dat deze week te hom*' kreeg dat de inkopers hun vor.- ge stuk Stormkracht hebben uit geroepen tot beste educatieve voorstelling van het jaar. OverHit! wordt nog gespeeld0? 29 april in Brogum in Ziens2# 13 mei in 't Beest in Goes en mei in Vestzak 99 in Vlissm^ De voorstelling die vanavon zou plaatsvinden in het Spie£ theater in Middelburg is vers ven naar woe 28 april door Ernst Jan Rozendaal KWADENDAMME - Terwijl bluesfestivals in Ospel en Peer hun formule aanpassen door soulsterren en deejays te pro grammeren, blijft de opzet van het Bluesfestival Kwadendam me ongewijzigd. Vrijdag 14 en zaterdag 15 mei kan het publiek kennismaken met enkele inter nationale top-acts, beloften uit binnen- en buitenland en swin gende enterainers. „We streven er elk jaar naar bands neer te zetten die hier nog nooit zijn geweest", zegt organi sator Peter Kempe. „Toch weet het publiek inhoudelijk precies wat het kan verwachten. Wij hoeven het festival niet te ver breden, want we willen niet meer publiek dan we jaarlijks door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Hij scoor de hits als Sebastien en Make me Smile, hij zit dertig jaar in het vak en zaterdag 24 april is hij te zien en vooral te horen in De Staver in Middelharnis. Ste ve Harlcy Cockney Rebel is dé grote trekker van de dertiende editie van muziekspektakel 'Back to the sixties'. Het staat er gewoon, op de lijst met optredens van de onvermoei bare Steve Harley: Isle of Wight, Oslo, Trondheim, Inver ness, Middelharnis. Organisator en animator van Back to the Six ties Sam van der Welle is ape trots dat hij ook dit jaar weer een aantrekkelijk programma heeft weten samen te stellen met naast tribute-bands als The Creedence Revival Band en Tri bute to the Catsband ook pop helden als Steve Harley en het Britse vijftal Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich. Het wordt, moet Van der Welle bekennen, steeds lastiger om acts te vinden die voldoen aan zijn eisen. Van der Welle wil zo veel mogelijk 100 procent live spelende bands. „Dat wordt steeds moeilijker, omdat de ar tiesten van nu gewend zijn om met 'tape' op te treden. Vaak hebben ze niet eens de mogelijk heid om het anders te doen." Concurrentie Wat Van der Welle voor wat be treft de editie 2004 van 'zijn' fes tival' enige zorgen baart is de 'concurrentie'. „Vijf dagen na Back to the sixties wordt in Oude Tonge de Nacht van Oran je gehouden. Dat is andere mu ziek voor een andere doelgroep, maar toch ben ik bang dat ik daar bezoekers door kwijtraak. Ik heb van de 2000 kaarten voor Back to the sixties er nu zo'n 1400, 1500 verkocht, maar ik hoop dat er voor die resterende 500 ook belangstelling is." Bezoekers krijgen, zegt een.in zijn enthousiasme bijna niet te stuiten Van der Welle, absoluut 1 waar voor hun geld. „Zes bands in ruim zes uur. En geen na- maakmuziek, maar echte mu ziek." Voor de ouderen wordt het een feest van herkenning en voor jongeren is het dé gelegenheid om de sfeer van de roemruchte 'sixties' te proeven. Naast de reeds genoemde acts krijgen be zoekers optredens voorgescho teld van Toni Macaroni The Swinging Devils en de Spaanse Nhelly dela Rosa. Bands als Su- zy Quatro, Mud, Animals, Tre- meloes, Rubettes, Troggs en Spencer Davis Group gingen hen voor. Van der Welle: „In 2001 was de jubileumeditie, deel tien. Ik heb toen even over wogen om te stoppen op het hoogtepunt. Maar de vele posi tieve reacties hebben mij op an dere gedachten gebracht. Vanaf nu ga ik elk jaar kijken of er een leuk programma kan worden neergezet. Dan pas wordt be slist." Back to the Sixties www.sixties.tkbegint zater dag 24 april om 19.30. Het festi val wordt gehouden in De Sta ver. DOEL - Niet alleen Antwerpen schenkt aandacht aan de schil der Peter Paul Rubens, ook het nabij gelegen Doel doet dat. Morgen (zondag) is het in België erfgoeddag. In Doel wordt het jaar 1621 tot leven gebracht met tentoonstellingen, demonstra ties en theater. krijgen. Eerlijk gezegd denk ik trouwens dat we meer publiek kwijtraken als we gaan experi menteren dan dat we nieuw pu bliek aanboren." Een deel van het publiek boekt blindelings, zegt zijn compaan Kees Wielemaker. „We zijn in ja nuari met de voorverkoop begon nen via internet. We hadden toen nog geen programma. Toch kochten al veel mensen van bui ten Zeeland een kaartje. Ze ken nen het bluesfestival in Kwaden damme. Ze weten wat ze kun nen verwachten." Elk jaar weten Kempe en Wiele maker enkele grote namen uit de blueswereld naar Zuid-Beve land te lokken. Dit jaar zijn dat The Nighthawks uit de Verenig de Staten en de Britten Paul Lamb The King Snakes, alle bei op de zaterdag. „The Night hawks stonden al lang op ons lijstje", vertelt Kempe. „Ik heb ze vorig jaar meteen na het festi val al vastgelegd. Ik sprak ze in Duitsland. Ze willen zich dit jaar meer op Europa gaan rich ten. Het optreden in Kwaden damme past in een tournee die ze gaan maken." Volgens Kempe is Paul Lamb minstens zo'n grote naam als The Nighthawks. Als altijd in troduceert het Bluesfestival Kwadendamme ook enkele be loften voor de toekomst. Zoals de Nederlandse groep The Stri kes (op vrijdag). Kempe: „Jonge gasten die we een paar weken ge leden hebben neergezet op de bluesroute in Bergen op Zoom. Ik zag ze en mijn mond viel open. Echt ongelofelijk. Ze com bineren het gitaarwerk a la Ste- vie Ray Vaughan met de mond harmonicablues van The Red De vils. Een prachtige mix. Het is bijzonder dat zulke jonge gasten die muziek zo goed onder de knie hebben." De Canadees John Campbelljo- hn en Fransman Nico Wayne Toussaint (ook in het vrijdagpor- gramma) zijn gevestigde namen, maar niet in Nederland. Dat geldt nog meer voor Danny- Bryant's Redeyeband. „Dat is een fenomeen in Engeland", ver klaart Wielemaker. „Hier nog niet." Hij staat aan het eind van de zaterdagmiddag geprogram meerd. Vaste bezoekers van het bluesfestival weten dat dit in Kwadendamme het tijdstip is waarop een internationale belof te voor het voetlicht treedt. „Dat blijken de laatste jaren vaak Engelsen", aldus Kempe. „Een paar jaar geleden hadden we Aynsley Lister. Die is een beetje met Bryant te vergelij ken. Je kunt daar vijf avonden per week in de pubs livemuziek horen. Dat is de muziekcultuur die zulke talenten oplevert." Het vrijdagprogramma wordt niet alleeh afgesloten door een Franse act, maar ook geopend. Sticky Lou The Goon Mat Magic Frankie. trapt om 19.00 uur af. Zaterdag middag (13.30 uur) opent de Little Boogie Boy Blues Band uit Nederland. Dan volgt de Cel tic Blues van Barry McCabe - on langs nog te horen in Vlissingen. Na Paul Lamb. Danny Bryant en de thuiswedstrijd van The Ju ke Joints - waarin Kempe zingt en drumt - warmt Magie Fran kie het publiek op voor The Nighthawks. „Hij behoort tot de top in Neder land maar was bij ons nog niet geweest", zegt Kempe. Wielema ker: „Hij is een echte entertai ner. We willen hoe dan ook foto Harrie Muis bands met veel swing, maar wat later op de zaterdagavond moe ten we echt een entertainer heb ben. Hij is iemand die zo het pu bliek instapt en met gemak de zaal meekrijgt." Bluesfestival Kwadendamme, in tent op het voetbalveld, vrij 14 mei (aanvang 19 uur) en za 15 mei (13.30 uur). Info: 0113-649673. Paul Lamb and the King Snakes is dit jaar een van de grote namen op het bluesfestival in Kwadendam me. Waarom 1621? In dat jaar had den Rubens en zijn familie eigen dommen in Doel. Het is zondag in De Dooien mogelijk in de maag te kruipen van de walvis van Doel, gevangen in 1577, het geboortejaar van Rubens. Ver der zijn onder meer scheeps wrakken, dijken, foto's, boeken en oude kaarten te bewonderen. Volksmuzikanten spelen deun tjes, in het Hooghuis treden ac teurs op in klederdracht. Daar is ook kunst te zien van Denise Aerts. Asther Geerts demon streert schildertechnieken uit Rubens' tijd. De erfgoeddag duurt van 10.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12