Jazzfestival maakt nieuwe start Nooit rotzooi in Vlissings kamp Andere kijk op mensen in een rolstoel 11 Stervende vrouw uit huis gehaald tegen wens familie Korrelige stof in brief Terneuzen blijkt ongevaarlijk Organisatoren hebben sponsors gevonden feestje?? oogduin ij Domburg nag niet omaar dicht Boete voor bezit katapult m^mÊÊÊÊÊmmÊmmm^^ÊÊÊmm STUNT!! 895,- zeeuwse almanak Draadje WALCHEREN zaterdag 17 april 2004 orNadiaBerkelder IDDELBURG - Dit jaar is er et Pinksteren toch weer een festival in Middelburg. Eer- besloot de organisator van festival het bijltje er bij neer gooien. Twee anderen hebben de organisatie op zich geno- ferkstraf oor helpen Irugsdealer DDELBURG - De Middel- politierechter G. van Un- jieeft gisteren een 51-jarige ;onervan Vlissingen voor me- plicbtigheid aan het dealen in veroordeeld tot 240 uur trkstraf. ijnzoon, een 24-jarige Vlissin- werd vrijgesproken van be- m vier gram cocaïne. Vol de politierechter ontbrak [bewijs dat hij tijdens de in to de woning van zijn vader lijoli vorig jaar, bolletjes co- tanaf het balkon had wegge nen verklaarden dat het ad van de 51-jarige Vlissinger ids 2002 door'zijn broer werd jruikt voor drugshandel. Hij zijn broer daarbij behulp- n zijn geweest. De Vlissin- zei de drugsklanten niet te aen. maar de politierechter voldoende bewijs om tot veroordeling te komen. De [spraak was conform de eis de officier van justitie. (advertentie) Het programma is vergelijkbaar met voorgaande jaren, compleet met looporkesten en een jazz- kerkdienst op zondagmorgen. Op vrijdagavond is er een kroe gentocht, zaterdagmiddag zijn er optredens op drie verschillen de podia in de stad. Het nieuwe festival, dat het De Koninck-Jazz-Weekend heet, wordt betaald aoor sponsors. De bierbrouwerij was bereid het geld dat normaal in het mossel- feest wordt gestoken, aan het festival te spenderen. Het mos- selfeest op de Vlasmarkt is dit jaar ook afgeblazen. Verder heeft de organisatie bijdragen gekregen van winkeliers, horeca ondernemers en marktkooplie den. Eerder dit jaar besloot de oude organisator van het festival er na 25 jaar Middelburgse jazzfes tivals mee op te houden. Het fes tival kreeg geen subsidie meer van de gemeente en de provin cie. Het festival wilde uitbrei den en vernieuwen en daar was volgens de organisatie meer geld voor nodig. De gemeente weigerde om nog langer geld in het festival te steken omdat het evenement 'te oubollig' en wei nig vernieuwend zou zijn. De nieuwe organisatoren, Ron- ny de Pree en Kees Petiet, krij gen ook geen cent van de ge meente. „We doen het gewoon zonder subsidie", zegt De Pree. „Iedereen draagt gewoon een steentje bij. De Lange Delft sponsort bijvoorbeeld een loop orkest." Die looporkesten zijn volgens De Pree helemaal niet veeleisend. „Die komen soms al voor een glaasje bier. Ze vinden het gewoon leuk om te spelen." De Pree en Petiet zijn van plan om de traditie voort te zetten en ook de komende jaren een jazz festival te organiseren. Met de bierbrouwer is volgens De Pree een mondelinge afspraak ge maakt over de sponsoring van drie festivals. Het programma voor dit jaar is nog niet definitief vastgesteld. Op vrijdag is een kroegentocht waarvoor zich tot nu toe twaalf deelnemers hebben gemeld. Op zaterdag zijn er vier of vijf streetparades en concerten op de Markt, de Pottenmarkt en het Koorkerkplein. De kerk dienst in de Nieuwe Kerk wordt opgeluisterd door Jazzkapel Ef- kes Anders uit Eindhoven, Da vid Livingstone Jazzmessengers en Beverley Davey uit Jamaica. av.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 irMiriam van den Broek DMBURG - Het bos Hoogduin Domburg mag niet zonder Hkeargumenten worden afge- hen door de eigenaren. Dat dl de Veerse fractie van de dA-GroenLinks tijdens de ge- «nteraad bedongen. eigenaren van Hoogduin i in het gebied waar in de Ie eeuw drie buitenplaatsen ouden, één historische buiten ijs herbouwen en delen van drie oorspronkelijke buiten- atsen herstellen. De gemeen- ■fdt daarover afspraken ge- Bh met de eigenaren van bogduin. Een belangrijk punt :die overeenkomst is de open- dung van een groot aantal pa- voor publiek. Het college burgemeester en wethou- nswas met de eigenaren over gekomen dat ze de paden ochten afsluiten als er sprake >ran voortdurende overlast. EPvdA-GroenLinks vond die suaak te vrijblijvend en in djd met de structuurvisie De ifflteling, waar Hoogduin ook der valt. In die structuurvisie sat dat de openbare toeganke- jkheid gewaarborgd moet zijn. 1" het voorstel van het college bet herstelplan Hoogduin 1 die openbare toegankelijk er met gewaarborgd", zei D. b«-Stevens. „Want de ven- Wschap mag wijzigingen aan een in de openstelling in geval van overlast. Maar wordt precies verstaan on er overlast? Een kind dat niet Pbet pad loopt? Een loslopen- ehond? Een fietser? En wat voortdurende overlast door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Ik ben wel eens in Vinkenslag geweest. Een groot kamp met driehon derd bewoners. Misschien is dat te groot. Maar het is zeker schandalig hoe de politie van Limburg er nu tekeergaat. Twintig jaar lang hebben ze al les toegelaten en gedoogd en nu gaat de botte bijl erin", zegt Giel van de Ven, een van de be woners van een Vlissings woon wagenkamp. Hij heeft geen begrip voor de acties van de politie en burge meester Leers van Maastricht, die 'verkeerde oorlogsboeken heeft gelezen'. „Als ze me bel len uit Maastricht, omdat ze hulp nodig hebben, ga ik er meteen naar toe." Eén probleem heeft hij dan wel. De kans is groot dat zijn ouders hem zullen afraden naar Vinkenslag te gaan. „Dan moet ik kiezen tussen respect voor mijn ouders of één voor allen en allen voor één. Dat is moeilijk, want ik doe nooit iets tegen de wil van mijn ouders." Giel en Janneke van de Ven wo nen met hun twee kinderen in een royaal huis op weggemof felde wielen. Het is rustig in het West-Souburgse kamp, waar niet meer dan tien wa gens staan. „De politie komt hier wel eens langs voor een kop koffie. Burgermensen la ten als ze op vakantie gaan, de sleutels bij mijn ouders achter. Hier is het goed. Nooit rotzooi of gedoe." Geen 'oorlog' zoals daar in Maastricht, waar bewoners van het kamp worden opge jaagd door burgemeester Leers. Dat vindt de familie Van de Ven. „Ze overdrijven daar in Limburg. Het zijn oorlogs verklaringen. Het gaat nu al leen nog maar om het gelijk ha len." Opoe en opa van de Ven reage ren gematigder. „Het is ver van mijn bed. Het zal wel nodig zijn dat de politie ingrijpt", zegt opoe. „Maar ik denk wel dat er te veel import is in Maas tricht en dat het kamp te kolos saal is geworden", vindt Rinus van de Ven. „Van wietplanta- ges houd ik niet." Giel even min. „Hier in dit kamp wordt niet gekweekt. Als ik het zou Opoe en opa van de Ven in het woonwagenkamp in West-Souburg. zien, trek ik de planten er ei genhandig uit. Mijn zoon is een bekend motorcrosser, die staat regelmatig in de krant. De ene week zou dat dan zijn omdat hij nummer één is geworden bij een motorcross, een andere week zouden we de krant halen omdat de politie een inval had gedaan. Die negatieve reclame kunnen we niet gebruiken." Giel van de Ven denkt vaak te rug aan het woonwagencen trum in Ritthem, waar onge veer dertig woonwagens ston den. „Net vanochtend nog ben ik even teruggegaan naar de plek. Waarom? Ik heb daar een prachtige tijd gehad." Het kamp Ritthem werd tien jaar geleden gesloten. De woon wagenbewoners moesten in kleinere kampjes verspreid over Walcheren gaan wonen. De scheiding dreunt tien jaar later nog na bij de familie Van de Ven. „Families werden uit el kaar gerukt en als je elkaar niet meer regelmatig ziet, gaat het over." Maar toch, mis schien is het wel goed geweest; misschien zouden er in Vlissin gen ook Maastrichtse toestan den zijn geweest? Rinus van de Ven knikt. „Ik verwacht het niet direct. Het belangrijkste is, wie er in een kamp woont. Import en halve woonwagenbe woners kunnen het voor de ech te woonwagenbewoners verzie ken. Maar in een groot kamp verlies je wel sneller het over zicht." Zijn zoon Giel zegt dat hij een dubbel gevoel heeft bij de op merking dat grote kampen ge makkelijk getto's kunnen wor den, waar anarchie heerst. „Het klopt wel dat de politie niet op het kamp in Ritthem kwam om koffie te drinken. Dat konden ze ook maar beter niet doen. Zoals het contact nu met de politie is, is beter." Schuilen Vlissingers die iets op hun kerf stok hadden, wisten dat ze in het kamp in Ritthem konden schuilen. „Het was de normaal ste zaak dat een automobilist die stevig bezopen was - daar ben ik zelf trouwens hartstikke tegen - naar ons kamp vluchtte als hij achtervolgd werd dooi de politie." De politie meed het kamp. „We haalden rottigheid uit. Verwarmden koperdraad om koper over te houden, we waren altijd bezig met auto's en motoren." Hij komt tot de conclusie dat foto Ruben Oreel een klein kamp beter is. Zeker als het kamp in een superbuurt als West-Souburg staat. „In elk geval is dit kamp beter voor de kinderen. Kleine Rinus vent bloemen in de wijk. Alle kinderen van het kamp gaan naar school en studeren of wer ken hard. Er gebeuren hier geen andere dingen dan in een normale wijk. Ik geloof dat de buurt respect voor ons heeft." Giel van de Ven zegt dat hij een eigen waarheid heeft. Maas tricht, zegt hij, en zucht. „Door te veel import is de sfeer in de woonwagenkampen veranderd. Als een woonwagenbewoonster trouwt met een burgerman, vraag je om problemen. Die aangetrouwde mannen van bui ten, die in het kamp komen wo nen, verzieken het voor de ech te woonwagenbewoners." - SGP stelde voor, een soort te laten aanleggen waar de gevallen van overlast wor- 01 opgenomen. Daarop besloot raad dat de eigenaren van °gduin, elke keer dat ze over- F ervaren, de gemeente of poli- c moeten bellen. Daarnaast de raad bepaald dat de ei eren van Hoogduin eerst toe- ^rarng moeten vragen aan de «=d als ze willen overgaan tot afsluiten van de paden. Als «verzoek er komt, kan aan de van de overlastmeldingen '°™en beoordeeld of de slui- Wt dringend gewenst is. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Ze zucht diep en zegt duidelijk verwon derd: „Jullie kunnen ook ge woon praten." Het meisje uit groep acht van openbare basis school De Schoener in Brouwers haven kan niet beter typeren hoe onjuist de beeldvorming over mensen in een rolstoel soms is. „Een andere kijk bieden op men sen met een lichamelijke functie beperking is ook een belangrij ke doelstelling van het project Klas op Wielen", zegt Joost Op- mans van Sport Zeeland. Hij was gisterochtend aanwezig bij de presentatie voor de boven bouw van De Schoener. De Ne derlandse Sportorganisatie te kent voor de inhoud van 'Klas op Wielen'. Sport Zeeland zorgt voor de uitvoering in deze pro vincie. Een' voorwaarde bij 'Klas op Wielen' is dat het wordt gepre senteerd door mensen die zelf te maken hebben met een lichame lijke functiebeperking. Volgens Opmans kunnen zij het beste op de leerlingen overbrengen waar ze in de praktijk mee te maken krijgen. Een van de grootste vooroordelen is het idee dat er met mensen in een rolstoel niet meer normaal te praten valt. Kees-Jan van Klooster uit Vlis singen en Patrick Opschoor uit Rotterdam lieten de scholieren in Brouwershaven duidelijk we ten dat je als gehandicapte zelf ook veel kunt bijdragen aan een betere beeldvorming. Van Kloos ter liep tijdens een ongeluk met snowboarden een dwarslaesie op en moet sindsdien gebruik maken van een rolstoel. Op- schoor raakte gehandicapt als gevolg van een motorongeluk. Beiden leverden het bewijs met veel doorzettingsvermogen zo zelfstandig mogelijk te functio neren. „We willen overbrengen dat je als gehandicapte echt veel meer kunt doen dan alleen maar verbitterd achter het raam gaan zitten", zegt Opschoor. Aange paste sportbeoefening is een van de mogelijkheden heel actief te blijven. Samen met Van Kloos ter zet hij zich onder meer in voor de oprichting van een zit-skivereniging. Na een inleiding en de verto ning van een videoband konden de leerlingen zelf aan den lijve ondervinden hoe het is je in een rolstoel te moeten voortbewe gen. Rechte baantjes rijden in de gymzaal blijkt nog wel mee te vallen, maar veel moeilijker wordt het als er steeds hogere hobbels genomen moeten wor den. In koppels van twee of drie kin deren wordt geoefend. „Het is echt eng hoor om scheef te han gen", zegt Marlie Kloet als ze in een rolstoel twee gymmatten probeert op te rijden. Alleen lukt het haar niet. Daar moet de spierkracht van Marnix van 't Hof aan te pas komen. Kees-Jan van Klooster demon streert dat je als gehandicapte niet hulpeloos hoeft te blijven liggen als je uit je rolstoel bent door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is de wens van hun moeder geweest om thuis en niet in een bejaarden huis dood te gaan. Dat zeggen twee kinderen van de 62-jarige Vlissingse vrouw die op tweede paasdag is overleden in het zie kenhuis Walcheren in Vlissin gen. Zes dagen eerder was ze op genomen. Volgens de politie was ze ernstig in de war en vervuild. Buurtbewoners stelden na haar dood dat de hulpverlening had gefaald. De vrouw had opgeno men moeten worden, vonden zij. Zij vreesden voor haar dood. „De wens van onze moeder is ge respecteerd", zegt echter haar zoon, Rob Mohansingh. Hij vindt dat de hulpverlening juist alle waardering verdient. „Mijn moeder wilde niet opgenomen worden. Helaas is ze overleden in het ziekenhuis, maar wel op een mooie manier met de kinde ren erbij. Een jaar geleden, toen ze ziek werd, heeft ze die wens aan ons duidelijk gemaakt." Hij had vier tot vijf keer per dag telefonisch contact met haar. „De opmerkingen dat ze ver vuild was en dat ze ondervoed zou zijn, berusten op onwaar heid. Ze had eten in overvloed. Mijn moeder was helemaal niet vervuild", zegt hij. Regelgeving De regelgeving rond de gedwon gen opname is in beweging. In de Tweede Kamer wordt binnen kort daarover een discussie ge voerd. De wet schrijft voor dat •iemand uitsluitend gedwongen opgenomen mag worden, als hij of zij een gevaar is voor zichzelf of voor de omgeving. Een hulp verlener van Emergis oordeelde twee weken voor het overlijden van de vrouw dat 'die strafmaat regel niet opgelegd kon wor den'. Tot onbegrip van enkele buurt bewoners, die een soort machte loosheid voelden. „Het laatste jaar is de buurvrouw helemaal niet buiten geweest, maar dan zagen we nog beweging in huis. De laatste drie weken werd het heel stil, zo stil dat we dachten dat ze al niet meer leefde", zeg gen de buren. „Wij vonden het zorgwekkend en wilden niets lie ver dan dat er ingegrepen werd. Ze was ziek." De wet gaat uit van de persoon lijke wens van de mens en wil vooi'komen dat er een lichtzin nig besluit wordt genomen over het opnemen van een zieke. De kinderen van de overleden vrouw zeggen nu met klem dat zij geen behandeling wenste. „De regelgeving, die de patiënt beschermt, kan zich ook tegen de patiënt keren", vinden de buurtbewoners. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 32-jarige man uit Goes voor het bezit van een katapult veroordeeld tot vijftig euro boe te. De Goesenaar werd op 10 okto ber in Middelburg aangehouden met de katapult, die onder de ca tegorie I van de wet wapens en munitie valt. De katapult wordt bij de hengelsport gebruikt voor het maken van een voerplek. De verdachte zei het jammer te vinden dat de katapult als wa pen wordt gezien. „In mijn bele ving is het een werktuig. De ka tapult is andere landen toege staan." De rechter hield rekening met de omstandigheden. De kata pult van de Goesenaar werd ver beurd verklaard. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De mysterieuze witte korrelige stof die woens dag in een enveloppe door de ge meente Terneuzen werd ontvan gen, is ongevaarlijk en onschade lijk. Dat is inmiddels met zeker heid vastgesteld in een gespecia liseerd laboratorium in Lely* stad. Verder laboratoriumonder zoek is volgens gemeentewoord voerder D. Timmers dan ook niet noodzakelijk. Om welke stof het precies gaat, wordt niet meer onderzocht. De gemeente Terneuzen ontving de poederbrief afgelopen woens dagochtend. In de postkamer werd de enveloppe met ansicht kaart en daarin de korrels geo pend. De kaart was onderte kend door 'een verontruste bur ger'. De regionale omroep ont ving later die dag een anonieme e-mail met het bericht dat een poederbrief was ontvangen op het stadhuis van Terneuzen. Hoewel volgens de eerste in schatting van een bacterioloog niet direct sprake was van risi co, werden toch conform interne richtlijnen de voorgeschreven maatregelen getroffen. Zo werd de postkamer afgeslo ten, een bacterioloog en de poli tie ingeschakeld en werden de betrokken medewerkers naar huis gestuurd om zich grondig te wassen. Vervolgens werd de stof in een laboratorium onder zocht. Dezelfde avond was al bekend dat het om een niet-gevaarlijke stof ging. Gistermiddag deelde het laboratorium mee, dat het om een 'onschadelijke stof' ging. Het onderzoek werd vervolgens stopgezet. De postkamer was al sinds donderdag weer in bedrijf genomen. Advertentie www.hilltop.nl PC met: Athlon-3000+, 512 Mb, 120 Gb, RadeOn 9600 128 Mb, DVD RW, DVD speler \TV kaart. Win XP NL Kees-Jan van Klooster leert scholieren hoe ze met een rolstoel moeten rijden, foto Marijke Folkertsma gevallen. Hij oogst bewondering als hij zich plotseling zelf uit de rolstoel laat tuimelen en er on danks zijn grotendeels verlamde onderlichaam weer vaardig in te- rugklautert. Handig is hij, héél handig. En ijverig ook. Walter heeft, zo als ze dat noemen, hart voor zijn vak. Daarom zijn ze bij de in Goes gevestigde onder neming zo blij met. hem. Probleempje met een stekker doosNog voordat Walter zelfs maar is gealarmeerd, staat hij al met een schroeven draaier op de betreffende werkplek om het euvel bin nen enkele seconden te verhel pen. Een weigerachtige computer? Walter lost het op, want hij kent feilloos de weg in de inge wanden van zo'n pc. Van de week moesten er enige herstelwerkzaamheden met een spoedeisend karakter aan zijn eigen ingewanden wor den verricht. Collega's ver voerden hem ijlings naar het ziekenhuis, waar Walter on- I middellijk naar de operatie- zaal werd gereden. Of hij, zo informeerde een vriendelijk verpleegster, mis- schien zijn naaste familiele- den wilde inlichten en ze reik- j te hem behulpzaam een tele foon aan. Walter bekeek het toestel kri- I tisch en sprak hoofdschud- dend vanaf de operatietafel: 'Zal ik dit ding eerst eens ma ken? Er zit een draadje los.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11