Onzekere toekomst duiktoren X v; Start sloop Middengebied Zomerhuisjes mogen in alle Veerse kernen Rederij Flandria doet Zeeuwse steden aan Stranden weer breder osten bassin, toren en loopbrug bedragen anderhalf miljoen euro - HÉ Ex-directeur blijft vechten voor terugkeer bij ziekenhuis Studenten van Roosevelt Academy kunnen ook naar universiteit Californië Eis 3,5 jaar cel voor brandstichter seksclub Goddelijk WALCHEREN vrijdag 16 april 2004 jfPHith Ramakers USSINGEN - De kosten voor herplaatsing van de Vlissing- duiktoren en de aanleg van getijdebassin en loopbrug het badstrand komen neer anderhalf miljoen euro. Die [«achting sprak wethouder Ifalrave-Troost uit. Door de- hoge prijs wordt de kans klei- ,dat het beeldbepalende ob- nveeropzijn oude, vertrouw- plaats wordt teruggezet. .gemeente Vlissingen houdt ideur nog op een kier. De r,s bestaat dat Vlissingen een e Europese subsidie binnen halen voor het duiktoren- 'ft't „Als dat lukt, kunnen onze kosten halveren", zegt taaHorssen van de gemeente singen. „We maken nu een oordeling of we aan de voor aden voor de subsidie kun- Tvoldoen." De verwachting dat de gemeenteraad in mei [rapporten college-advies on- rogen krijgt. De stichting Be- md Duiktoren Vlissingen rit de strijd nog niet op. „Inte- tdeel", zegt M. Snoek van de thtmg. „De kosten gaan nu naai voor de baat uit." lure zegt dat Vlissingen zich moet vragen wat het wil met itoerisme. „Waar kies je voor stad. De duiktoren is een toe- dsch speerpunt, een trekpleis- rvan allure, waar veel mensen jafzullen komen. Met de duik- vergroot je in een klap de srwaarde van toeristisch Vlis- Snoek hoopt dat de èsingse politiek het project se ws blijft beoordelen. „Voor is het een vijf-, tienjaren- l Zegt de politiek er nu nee Kn, dan is het over en uit en werk zinloos geweest." duiktoren is in 2002 uit vei- Kidsoverwegingen wegge- ald uit de Westerschelde. strandophogingen was de rommer weg [DDELBURG - Vanaf de El- slaan in Middelburg is gister- iddag een brommer met helm stolen. Het gaat om een zwar- o, type Typhoon, met rzekeringsplaatje FWP503. duiktoren gevaarlijk in gebruik geworden. Bij eb stond er amper water onder de duiktoren. De ge meente zou, als verantwoordelij ke instantie, aansprakelijk zijn voor de gevolgen van een ver keerde duik. De verwachting was dat de to ren nooit meer teruggeplaatst zou worden. De Vlissingse werk groep Behoud Duiktoren werd opgericht en ontwikkelde een reddingsplan. De beslissing voor sloop van de duiktoren werd uitgesteld en het onder zoek werd ingesteld naar de mo gelijkheid om de toren voor Vlis singen te behouden. De duiktoren staat sinds een dik jaar opgesteld op het Scheldeter- rein, in afwachting op de beslis sing voor terugplaatsing. Het idee is om een bassin van tunnel segmenten te maken. De segmen ten zijn overgebleven van de aanleg van de Westerscheidetun- nel. Ook die delen staan opge steld op het Scheldeterrein. Niet alleen de stichting Behoud Duiktoren vecht voor een terug keer van een veilige en aantrek kelijke duiktoren. Onlangs nog reserveerde de organisatie van het traditionele Lentefeest een deel van de totale winst, 17.500 euro, van de feestavond voor de duiktoren. Eerder besloot ook de Lionsclub Vlissingen een be drag van 5000 euro beschikbaar te stellen aan de gemeente Vlis singen voor een onderzoek voor terugplaatsing van de duikto ren, het getijdebassin en een loopbrug. Tijdens het jongste filmfestival Film by the Sea werd het idee geboren om de naam van de Vlis singse duiktoren te verbinden aan de filmmaker Fons Radema kers. (advertentie) Nieuwe Robijn Puur Zacht wasverzachter combineert de zachtheid van katoenbloesem met de puurheid van bronwater. Robijn Puur Zacht is niet alleen natuurlijk puur en zacht, maar ook hypo-allergeen en dermatologisch getest. Robijn Puur Zacht is heerlijk zacht, zelfs voor de gevoelige huid. Opvliegers bepalen mijn dag niet meer. Ymea helpt me hierbij Opvliegers Wisselende stemmingen Nachtelijk transpireren Vermoeidheid m Ymea. Een natuurlijk antwoord op de overgang 26 lekker en toch 0% vet en geen suiker toegevoegd GOES - S. Schuitevoerder pikt het niet dat de Oosterscheldezie- kenhuizen niet willen praten over zijn eventuele terugkeer als directeur. Hij heeft een klacht ingediend bij de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV) van het ziekenhuis. Schuitevoerder, destijds het eni ge lid van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis, raakte eind vorig jaar in conflict met de Raad van Toezicht en Advies. Aanleiding was de procedure voor de werving van een nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur. Dat conflict liep zo hoog op, dat de Raad van Toezicht Schuitevoerder in januari op non-actief stelde. Die kaartte de zaak aan bij de RMRV, het hoog ste orgaan binnen het zieken huisbestuur. Die besloot de Raad van Toezicht te schorsen. Voordat het zo ver kwam, stap ten de leden van de raad zelf op, vlak nadat ze de ontslagprocedu re van Schuitevoerder in gang hadden gezet. De kantonrechter in Middelburg behandelde het ontslagverzoek vorige maand. Die maande de partijen tot over leg, om te kijken of een terug keer van Schuitevoerder moge lijk is. Inmiddels is een nieuwe Raad van Toezicht gevormd. Die besloot onlangs niet te wil len praten over een terugkeer van de directeur. H. Schraven- made, advocaat van Schuite voerder, heeft grote moeite met die opstelling. „De nieuwe Raad van Toezicht neemt kennelijk het beleid van de vorige over. Maar dat beleid is juist afge keurd door de RMRV." De advocaat zegt nog altijd geen reactie te hebben gehad op het verzoek tot overleg. Wel heeft het ziekenhuis laten weten te willen praten over een finan ciële regeling. Schravenmade heeft verder de kantonrechter gevraagd de behandeling van de zaak te hervatten. Volgens hem staat de opstelling van de Raad van Toezicht 'haaks op wat de kantonrechter wil'. De zaak wordt op 26 mei behandeld. VLISSINGEN - Mohammed Thari van de Vlissing se Ravensteinschool mocht gisteren met kraandrij ver Wim Geschiere de eerste handeling verrichten van de officiële sloop van enkele appartementen complexen in het Middengebied. Op de plaats van de appartementen en op de huidi ge locatie van de Ravensteinschool aan de Bonedij- kestraat zal naar verwachting in 2007 de nieuwe Open Wijkschool worden geopend. Het te slopen gebied wordt begrensd door de Hogeweg, Schuit- vaartgracht, Keldermansstraat en Bonedij- kestraat. Er komen buiten de Open Wijkschool on geveer 172 nieuwe woningen terug. In de Open Wijkschool krijgen Het Vlot, de Sint Jozef en de Ravensteinschool èen onderkomen. Het gemeentebestuur wil er verder nog een aantal gemeenschappelijke voorzieningen in onderbren gen, zoals een peuterspeelzaal, een sportzaal, me diatheek en buitenschoolse opvang. De Raven steinschool verhuist naar verwachting in 2005 naar een tijdelijke huisvesting in de directe omge ving van de Bonedijkestraat. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy kun nen een deel van hun opleiding in de Verenigde Staten gaan vol gen. De Universiteit van Califor nië heeft het Middelburgse colle ge opgenomen in het uitwisse lingsprogramma. Omgekeerd kunnen Amerikaan se studenten een deel van hun studie in Middelburg volgen. Volgens decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy be staat per semester voor 35 stu denten de mogelijkheid aan de uitwisseling deel te nemen. Adriaansens: „De uitwisseling vindt één op één plaats, zodat het met gesloten beurzen kan. Dat heeft als groot voordeel dat Nederlandse studenten geen hoog collegegeld in Amerika hoeven te betalen, en dat Ameri kaanse studenten niet naar woonruimte hoeven te zoeken." De uitwisseling vindt nog niet in het eerste bestaansjaar van de Roosevelt Academy plaats. Adriaansens wil de tijd nemen om het instituut goed vorm te ge ven. „We willen natuurlijk wel door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 46-jarige man uit Roosendaal is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg voor brandstichting in een sekshuis in Vlissingen drieënhalf jaar gevangenisstraf geëist. Officier van justitie A. Flik- weert nam de brandstichting ernstig op. omdat er levensge vaar dreigde. Twee mensen la gen in het pand te slapen. De verdachte heeft zich enkele dagen na de brand op 6 januari aangegeven bij de politie. Hij be kende de brand aan de achter kant van de seksclub aan de Prins Hendrikweg te hebben aangestoken en vertelde spiritus over een kozijn te hebben gego ten. Later kwam hij op zijn gede tailleerde verklaring terug. „Ik heb gelogen. Ik heb het niet ge daan", zei hij toen. De man wilde in eerste instantie bij de politie geloofwaardig overkomen. Hij leefde op straat en wilde opgepakt worden. In zijn tweede verklaring zou ie mand anders de dader zijn ge weest. De officier geloofde er niets van. „Hij heeft daarna allerlei verhalen verteld, die niet klop pen." In zijn nadeel sprak ook zijn strafblad van 38 pagina's. De man, die eerder in Vlissingen en Terneuzen woonde, staat aan de Zeeuwse top als het gaat om vermogensdelicten. Ook is hij al eerder veroordeeld voor brand stichting. Volgens gedragsdes kundigen is de man volledig toe rekeningsvatbaar en in staat om keuzes te maken tussen goed en slecht. Hij zit nu ruim drie maanden in voorarrest. Raadsman E. Smit vond dat er onvoldoende bewijs was en vroeg de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken. „Hij is ten on rechte naar de politie gestapt. Hij wilde de bak in, want dan had hij onderdak en te eten. Hij kwam regelmatig in die buurt, maar er zijn motieven voor ande re daders." De rechtbank doet 28 april uit spraak. door Wout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse rederij Flandria heeft in het vaarprogramma voor komend seizoen een groot aantal trips naar Zeeland opgenomen. De re derij beschouwt de 'dagcruises' naar Vlissingen nog steeds als een topper. Ze staan op de agenda voor 10, 17, en 25 juli en op 7 en 29 au gustus. Andere traditionele dag bestemmingen zijn Middelburg (28 juli en 28 augustus), Veere (25 augustus), Goes (7 juli en 19 augustus), Zierikzee (20 juli en 3 augustus) en Willemstad (18 juli en 15 augustus). Het mossel dorp Yerseke vormt op 21 augus tus en 4 september de bestem ming van een dagtochtje. Alle vaartochten vertrekken vanaf Het Steen in Antwerpen, vlakbij de oostelijke uitgang van de Waaslandtunnel. Flandria heeft een jarenlange er varing met betaalbare dagcrui ses. Die bieden een dagje ont spanning en gastronomie op het water. In de prijs van elke dag cruise zijn telkens twee maaltij den aan boord inbegrepen. De Flandriaschepen hebben een grondige beurt gekregen en zijn klaar voor de start van het toe ristische seizoen. Een opvallen de nieuwkomer is de Ru benscruise op zondag 11 juli. Tij dens een drie uur durende tocht op de Schelde kunnen passa giers aan boord genieten van een rijkgevuld Rubensbuffet. door Miriam van den Broek DOMBURG - De zogenoemde Domburgse zomerhuisjes, dal zijn kleine recreatiewoningen in de tuin van particulieren, wor den in alle Veerse kernen toege staan. Dat heeft de gemeente raad van Veere gisteravond be* sloten. In de gemeente Veere gelden per kern verschillende regels voor de zomerwoningen. In Dom burg, Oostkapelle, Westkapelle en de kom van Biggekerke wor den de huisjes of appartementen toegestaan. In alle andere ker nen niet. Toch zijn ook daar va kantiehuisjes gebouwd. Het col lege van B en W wil een einde maken aan de illegale vakantie woningen. De gemeenteraad kreeg daarom drie opties voorge legd: de vakantiehuisjes overal afschaffen, de regeling voor de vier toeristische kernen handha ven of de vakantiewoningen in alle kernen toestaan. Het af schaffen van de regeling zou in grijpende gevolgen hebben. Al leen al in Domburg zijn er tus sen de honderd en honderdvijf tig zomerhuisjes. Tot grote opluchting van de huisjes-eigenaren, dachten de fracties in grote lijnen hetzelfde over de kwestie. Het CDA koos voor zomerhuisjes in alle kernen met het oog op de rechtsgelijk heid in de hele gemeente. De WD-fractie zei dit alle inwo ners van Veere te gunnen. Daar mee doelde ze onder meer op het oorspronkelijke idee van de oude gemeente Domburg om de inwoners mee te laten profite ren van het toerisme door de zo merwoningen toe te staan. De PvdA/GroenLinks nam als enige fractie aanvankelijk een af wijkend standpunt in. Die stelde voor de huidige regeling in de vier kernen te handhaven en uit te breiden met Zoutelande en Vrouwenpolder. „Het is ons niet duidelijk hoe groot de behoefte onder de inwoners van de overi ge kernen is, om ook een vakan tiewoning te exploiteren", zei fractievoorzitter D. Holtkamp. „Maar volgens ons past de rege ling wel goed in Zoutelande en Vrouwenpolder, want dat zijn ook toeristische kernen waar, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het stadje Veere, sprake is van veel verblijfsrecreatie." Discussie was er nog over de re geling in het buitengebied. Inzet was de vraag of de Domburgse zomerhuisjes ook toegestaan moeten worden bij gewone wo ningen in het buitengebied. De meeste van deze woningen mo gen namelijk al verhuurd wor den. Door een extra zomerwo ning op het terrein toe te staan, zouden er op één perceel, twee vakantiewoningen verhuurd worden. Dat vonden de meeste fracties, net als het college, te gortig. Wethouder J. Bostelaar bena drukte gisteravond dat de eige naren van de nog illegale vakan tiehuisjes in de kernen, géén ver gunning voor hun recreatiewo ning hoeven aan te vragen. „De illegale huisjes zullen worden opgenomen in het bestemmings plan." wat te bieden hebben." Hij voor spelt dat studenten in de tweede helft van het tweede studiejaar, of in de eerste helft van het der de, naar de Universiteit van Ca lifornië gaan, en Amerikanen naar Middelburg komen. De Universiteit van Californië is een koepel van tien instituten, waaronder Berkeley, Los Ange les, San Francisco, San Diego en Santa Barbara. De universi teit heeft ook het University Col lege Utrecht in het uitwisselings programma opgenomen, pagina 10 uitgelicht zeeuwse almanak Zijn collega's op dat Temeu- zense kantoor mogen hem er graag mee treiteren. Iedere dag een broodje Martino en doordeweekse bezoekjes aan Axelse kroegen maakten hem de afgelopen tijd tot een an der mens, lees: een man met wat vrouwelijke rondingen. Zelf zit deze uitzendkracht daar niet mee, hij meent zelfs j over een goddelijk lichaam te beschikken. Maar gisteren begon hij te i twijfelen. Twee dames van een uitzendbureau kwamen hem op zijn werkplek verras- i sen met een attentie. In het ka der van de landelijke secreta ressedag. DOMBURG - Rijkswaterstaat is deze week begonnen met het opspuiten van zand, ter hoogte van Domburg. De hopperzuiger ligt zo'n 1200 meter uit de kust. De stranden tussen Domburg en Westkapelle worden opgehoogd. Het werk gaat nog het hele jaar door, maar Rijkswaterstaat maakt in de maanden juli en augustus even pas op de plaats vanwege het drukke zomerseizoen. De kust kalft elk jaar af. In 1990 is daarom besloten om de Nederlandse kust niet verder te laten afnemen. De zandopspuitingen zorgen er voor dat de stran den breed blijven en de duinen en dijken steviger. Dit jaar worden nog eens twee extra plekken aangepakt. Die staan bekend als zwakke schakels in de Zeeuwse kustlijn. De stranden bij Zwanenburg in Vlissingen en Westkapelle worden ver sterkt met respectievelijk 50.000 en 40.000 kubieke meter zand. foto Lex de Meester u'4i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9