De obsceniteit van oorlog PZC elke zaterdag in de PZC! 21 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: tvww.pzc.nl. Pw@[TgOj](ok Knorrig, kribbig en gelukkig zo nu en dan ook blijmoedig is de toonzetting van de brieven die u als lezers aan ons zejidt. Doet er niet toe: diversiteit kent geen tijd, daar houden we het maar op. Een briefschrijver uit Middel burg komt met een berisping aan het adres van de sportredac tie, die almaar laat voetballen op Hollandse bodem. „Wij zijn Nederlanders en geen Hollan ders", wenst hij ons in te zou ten. Hij heeft een beetje gelijk. We zijn Nederlanders, maar in het buitenland wordt vaak nog de aanduiding Holland gebruikt, waarmee volgens Van Dale in het verleden heel Nederland be doeld werd. Vandaar: Hollands vlag, je bent m'n glorie, roep ik u toe aan vreemde kust. Klokken Uit Middelburg bereikt ons ook een knipsel over nieuwe klok ken in een kerktoren. 'Katholie ke klokken klingelen weer', zo stond in de kop. Of er ook protestantse klokken zijn? Vast niet. Maar de verslag geefster heeft de nieuwe klok ken in de Onze Lieve Vrouwe op Zeekerk te Haamstede wél ho ren luiden. vrijdag 16 april 2004 door A. J. Snel Schokkende beelden: in de Iraakse stad Fallujah wordt een auto met vier Amerikanen in brand geschoten, de verkoolde lichamen worden eruit ge sleept en opgehangen aan een brug. Ira kezen vieren de dood. De lichamen zijn trofeeën geworden en vormen het middel punt van een gruwzaam feest. Deze krant heeft het laten zien. Net als veel andere kranten en de televisie. De Amerikanen, kort geleden nog triomfan telijke overwinnaars, zijn opnieuw te rechtgekomen in een orgie van geweld en opnieuw wordt geschiedenis geschreven. Het is weerzinwekkend en dus wekken de beelden weerzin. „Te 'erg om te publiceren. Walgelijk", zo reageerden meerdere lezers in de dagen die volgden op plaatsing van de foto met de verbrande lichamen aan de brug. Een lezeres uit Goes, wier zoon in Irak als mi litair dienst doet: „Wat bezielt de redac tie van de PZC om deze foto op die ma nier te plaatsen op de voorpagina?" Het antwoord is complexer dan de vraag. Wat de redactie van de PZC bezielde, dat is vooral het feit dat de foto grote nieuws waarde had. Met het beeld wordt een nieuwe fase gemarkeerd in de Ameri kaans-Engelse en later bredere, ook door Nederland gedragen, interventie in Irak. Wie de foto goed beschouwt, heeft nogal wat te onverdenken. Achter de lugubere vreugde-uitingen rond de gedode Ameri kanen gaat een geestesgesteldheid schuil waarvan wij graag zouden willen dat die is voorbehouden aan mensen met een an dere cultuur dan de onze. Een ijdele wens. Wie meent dat wreedheid elders dieper is verankerd dan in onze con treien hoeft in deze dagen maar kennis te nemen van de oceaan van banaliteit die de Amerikaanse regisseur Mel Gibson in zijn film The Passion Of The Christ ook op onze kusten laat beuken, om tot de slotsom te gekomen dat van een Westerse morele superioriteit geen sprake is. Vernis Een schone oorlog bestaat slechts zolang de censuur en manipulatie van informa tie door bevelvoerders standhoudt. Zo dra de camera niet meer wordt belem merd, wordt zichtbaar dat het vernis van de menselijkheid makkelijk afbladdert. Lezers van de krant zullen verschillend kijken naar een foto zoals die uit Fallu- Een beeld dat bijdroeg aan een ommekeer: de negenjarig Kim Phuc op de vlucht tijdens een aanval met napalm nabij het Vietna mese dorpje Trang Bang. foto Nick Ut/AP jah, maar terwijl ze tot zich laten door dringen wat daar gebeurt zullen ze hoe dan ook moeten erkennen dat het om een werkelijkheid van onze wereld gaat. Zo lang daarvan niemand op de hoogte is, zal er geen effect zijn. Pas als de beelden de wereld rondgaan, kan de publieke opi nie worden gevormd. Natuurlijk zullen mensen die dierbaren in Irak hebben het diepst worden geraakt. Dat is triest, maar de confrontatie is niet steeds te ver mijden. Nabestaanden van mensen die in het verkeer zijn verongelukt, kijken ook anders dan de gemiddelde lezer naar fo to's van autowrakken. Nieuwswaarde wordt bepaald op basis van een reeks factoren. Van bijzondere betekenis daarbij is welk vervolg kan worden verwacht op een gebeurtenis. De geschiedenis leert dat foto's zoals die van de verkoolde lichamen in Fallujah een wending kunnen geven aan een gewa pend conflict. In oktober 1993 sleepten Somalische strijders het lijk van een Amerikaanse soldaat door de straten van Mogadishu. Daarvan werden televisie beelden uitgezonden, evenals van van een gevangen genomen, bloedende piloot die aan den kruisverhoor was onderwor pen. Het leidde tot snelle terugtrekking van de VN-vredesmacht. Trang Bang Van veel vroeger datum is de foto die AP-fotograaf Nick Ut maakte van het Vietnamese meisje Kim Phuc. Op 8 juni 1972 voérden Amerikanen op het dorpje Trang Bang een aanval uit met napalm. Op de foto is iets van de gevolgen te zien. Het negenjarige meisje is, omringd door andere kinderen, naakt en schreeuwend van pijn, op de vlucht. Het is overdreven te beweren dat dat beeld een eind heeft gemaakt aan de oor log in Vietnam. Ook CBS-anchorman Walter Ci'onkite en talrijke andere joux- nalisten deden met hun verslaglegging de publieke opinie in Amerika aanzien lijk verschuiven. Maar er hoeft geen twij fel over te bestaan dat de foto van het weerloze kind Kim Phuc miljoenen men sen deed inzien hoe obsceen oorlog is. Dat inzicht dwong tot een beëindiging van de Vietnamese ooxiog Media die beelden van die van Kim Phuc en die van de slachtoffer in Fallujah niet doorgeven, onthouden lezers en kij kers voor een deel het zicht op de conti nuïteit van gebeurtenissen. Daarmee is niet gezegd dat ieder beeld geschikt is voor klakkeloze publicatie. Uitex-aard doen zich omstandigheden voor op basis waarvan de x-edactie van de ze krant besluit foto's niet te plaatsen. Ex- zijn meer ovex-wegingen dan die van de nieuwswaarde. Standaai'di-egels voor de selectie zijn niet te ontwikkelen. Er wordt per keer in zorgvuldig overleg en na gi'ondige over weging en afweging beslist. Dat is wat consumenten van het nieuws mogen ver langen. In Forum, de digitale zeepkist van de Provinciale Zeeuwse Com^ bereikbaar op internet via www.pzc.nl, kan, wie daarin belang stelt, reageren op wisselende stellingen over actuele kwesties. Hetn geen voorwaarde, maar de lezersredacteur stelt het op prijs alsu daarbij uw identiteit aan hem bekendmaakt. Hij zal daarvan naar buiten toe geen gebruik maken zonder uw uitdrukkelijke toestem, ming. Irak Op de vraag of, bij de oplopende spanningen, de Nederlansemilitaj. x-en in Irak moeten blijven, kwamen veel negatieve reacties. „We kunnen beter eex-st de zaken hier in Nederland goed regelen in plaats van daar agentje te spelen. Als Irak had gewild, wasdeoor- log al lang over geweest. Ze willen schijnbaar niet, dus moeten25 het zelf maar uitzoeken. Conclusie: inpakken en wegwezen", schreef een bezoeker van Forum. Een ander: De Ix-akezen willen hun eigen chaos. Die landen kenne geen democratie en willen er blijkbaar ook niet aan. Men holt sl achter een stex-ke leider aan en hoopt op zijn, geen' haar' uiteraard." gunsten. Zo is het al duizenden jax-en. De pretentie daar binnen® jaar een democx-atiseh systeem te kunnen vestigen, is dus boerend drog." Een derde: „Ik vx-aag me af wat we daar te zoeken hebben. Neder land loopt zoals altijd voorop en we bemoeien ons met alles en xede- een." Weer een ander: „Heel gauw wegwezen daar uit die puinhoop." En:..Iedere dag daar blijven is een verloren dag, ook voor de Iraa^ bevolking. Laat ze zelf maar uitzoeken hoe ze hun leven gaan la den Ministerssalarissen De kwestie rond de hogex-e inkomens van de ministers wasvoor® bezoeker van het forum aanleiding voor het vervaardigen vaneen variant op een standaardreactie. Hij combineex-de de begrippen 'vakken- en zakkenvullers' en wees erop dat eerdere vakministers als Wijers en De Boer goed bevielen. Alleen bij zulke kandidatenis' het naar de opvatting van de schx-ijver relevant een vergelijking te trekken met salarissen in het bedrijfsleven. „Anders wordt het baan- tjesjagen van onex-varen. jonge, studentikoze, politieke streversal leen maar aangewakkerd." Een auteurdie ondertekent met 'buikriem', stelt de klassieke vraag waar we nu eigenlijk in dit land mee bezig zijn en signaleer, dat men zich bij de overheid overwegend overhoudt met het bij ei kaar babbelen van vele dingen. Hij wijst erop dat dit land wegen- te verwachten begrotingstekorten forse boetes van de Europese Unie te wachten staan en acht het, gezien tegen die achtergrond, een schandelijke gedachte dat de ministex-s meer zouden gaan ver dienen. „Bij de dames en hex-en ministers wordt de buikriem losser gemaakt en Jan met de Pet, ofwel De Gewone Man, kan betalen", zo is de slotsom. Citaat Alles heeft toch wel zijn kanten. Ook interviews met olifanten. Leo Vroman In de zaterdagbijlage Wonen wordt de Zeeuwse woningmarkt belicht en vindt u informatie over klussen, tuinieren, architectuur en woninginrichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52