EU praat niet met Osama Spaanse premier Zapatero is voor dialoog en tegen terreur Ontvoerders eisten 4 miljoen voor Arjan Erkel Palladio «'li Japanners vrij maar Italiaan gedood in Irak EU heeft veel geld over voor één Cyprus Gaza-plannen Israël worden algemeen veroordeeld jVNC haalt tweederde meerderheid Plannen Europees rijbewijs jaar later Lidstaten vermoeden poging tot zaaien tweedracht Cheney vreest wapenwedloop Azië Draskovic wordt minister België dicht voor zeehondenbont Verkiezingen Macedonië eerlijk Tornado's teisteren Bangladesh bin ri9n vrijdag 16 april 2004 PRETORIA - Het Afrikaans Na- [jonaal Congres (ANC) heeft „t historische cijfers de parle mentsverkiezingen van Zuid-Afrika gewonnen. jjet bijna alle stemmen geteld, Md het ANC gisteravond op 70 procent, wat goed is een - door sommigen ge- de - tweederde meerder heid in het parlement. De partij van Mandela en presi dent Mbeki, die door het nieuwe parlement herkozen zal worden, heeft zijn zege te danken aan de douw van zwarte stemmers, die let ANC blijven zien als de par- •ij die tien jaar geleden vrijheid ademocratie bracht. De vraag is hoe lang de partij tan blijven teren op het roemrij ke verleden. Hoewel het ANC het nodige heeft bereikt de afge- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De regels voor rij bewijzen in Europese landen blijven langer verschillen. Plan nen om ze meer gelijk te trek- ken, zijn minstens een jaar ver traagd. Reden is dat de verkeers- commissie in het Europees Parle ment de bespreking ervan heeft uitgesteld tot minstens eind dit jaar. Verzet uit lidstaten en ver kiezingskoorts zijn de oorzaken, zeiden europarlementariërs Van Dam (ChristenUnie) en Vermeer (WD) gisteren. „Britten en Duit sers zagen er tegenop vlak voor de Europese verkiezingen het 'eeuwigdurende rijbewijs' in hun land af te schaffen", aldus VVD'er Vermeer. ANP lopen jaren, is het leven van de zwarte massa's niet veel veran- ierd Meer mensen hebben wa- ■s. elektra en huizen, maar de saliteit is dat de helft van de be- wlking moet rondkomen van minder dan 70 euro per maand. .Armoede en werkloosheid zijn allebei scherp toegenomen de af gelopen 10 jaar", aldus socio loog Sampie Terreblanche. De opkomst was met 75 procent hoog, maar in de aanloop naar je verkiezingen had slechts drie kwart van de gerechtigden zich geregistreerd. ..Dit betekent dat 55 procent zijn stem heeft uitge bracht en dat de tweederde meerderheid van het ANC 40 procent van bevolking dekt", stelt David Freedman van de Universiteit van Johannesburg. De verkiezingen hebben aange toond dat geen van de oppositie partijen voor de zwarte meerder heid vooralsnog een optie is. De liberale en goeddeels blanke De mocratische Alliantie deed het goed door 14 procent van de stemmen te halen, maar de groei kwam van blanken, kleurlingen en Indiërs die massaal hun ver trouwen hebben opgezegd in de Nieuwe Nationale Partij, de op volgervan de partij die de apart heid uitvond. GPD van onze redactie buitenland DUBAI - Europa heeft gisteren het 'vredesaanbod' van terroris tenleider Bin Laden eensgezind afgewezen. Verscheidene Euro pese landen zeiden dat het voor stel bedoeld was om tweedracht te zaaien tussen Europa en de Verenigde Staten en verklaar den niet met terroristen te wil len onderhandelen. De leider van het terreumet- werk Al Qaeda deed zijn uitspra ken op een geluidsband die door twee Arabische omroepen werd uitgezonden. De voorwaarde voor het be stand met Al Qaeda is een vreed zame opstelling ten opzichte van moslims en terugtrekking van alle Europese militairen uit de islamitische wereld, zo meld de Bin Laden. Op een band die werd uitgezonden door de zen ders Al Arabiya en Al Jazeera, zegt hij de operaties tegen Euro pese landen dan te zullen stop zetten. Een bestand met de Vere nigde Staten sluit hij nadrukke lijk uit. De opname lijkt authentiek. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA meldde gisteren dat de stem op de band 'hoogst waar schijnlijk' die van Bin Laden is. Ook een Europese veiligheids deskundige zei dat er voldoende redenen waren om aan te nemen dat de terroristenleider zelf te horen is. Groot-Brittannië deed het idee van een wapenstilstand met ter roristen af als 'absurd'. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat Londen niet van plan is om met terroristen te onderhande len. De verklaring van Bin Laden is volgens de woordvoerder 'een cy nische truc om Europa en de Verenigde Staten uiteen te drij ven'. Ook de Nederlandse minister Bot van Buitenlandse Zaken liet weten dat er geen wig tussen Eu ropa en de VS kan worden gedre ven. „Een merkwaardige bood schap" noemde Bot verder de uitlatingen van de terroristenlei der. „Nederland behandelt mos lims altijd al goed", aldus de mi nister. Ook Duitsland en later op de dag Frankrijk, die geen troepen hebben in Irak, lieten weten dat zij niet wensen te onderhande len met terroristen. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie verklaarde dat Eu- ropse landen 'geen mogelijkheid hebben om onder dreiging van terreur' op een bestandsak koord van Bin Laden in te gaan. Het aanbod dat Bin Laden op de band doet is drie maanden gel dig en zou ingaan op het mo ment dat 'de laatste militair on ze landen verlaat'. De Saudische terrorist dreigt wel met vergelding van de liqui datie van de leider van de radi cale Palestijnse beweging Ha rnas, sjeik Yassin. Ondanks dit dreigement is het de eerste keer dat Al Qaeda niet alleen nieuwe aanslagen voor spelt, maar ook probeert het aantal vijanden te verkleinen. Dat zou kunnen duiden op een verandering van strategie van het terroristennetwerk. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Unie probeert de bevolking van Cy prus met een flinke zak geld over te halen om voor de hereni- van het sinds 1974 opge deelde eiland te stemmen. Euro pees Commissaris Giinter Ver heugen (Uitbreiding) maakte gis- leren in Brussel duidelijk dat het eiland ongeveer 2 miljard eu ro tegemoet kan zien, als bijdra ge in de kosten van de hereni- Het geld komt er echter alleen 2ls de bevolking het VN-plan voor de hereniging goedkeurt. •Geen overeenkomst, geen leid'', zo zei Verheugen. Dp '24 april mogen zowel de Gneks-Cyprioten als de Turks-Cyprioten zich per refe rendum over het plan uitspre ien De kans dat ze het goedkeu ren, lijkt echter klein. Vooral de 'neks-Cvprioten neigen er vol- pis peilingen toe het plan af te *ijzen. Aan Turks-Cypriotische sant is er meer enthousiasme, ook al heeft de leider van het Turkse deel van het eiland, Rauf Denktash, zich tegen het plan gekeerd. He druk van de EU heeft alles te -raken met het feit dat Cyprus o? 1 mei lid wordt van de EU. Brussel zou graag zien dat het ei- fond zich op die datum voor her ring heeft uitgesproken. Als dat niet het geval is, wordt de focto alleen het Grieks-Cyprioti sche deel van het eiland lid van de EU. Het Turkse deel van Cyprus wordt door de internationale ge meenschap niet als aparte staat erkend. De Grieks-Cypiotische autoriteiten vertegenwoordigen dan het hele eiland, ook al heb ben ze de facto niets te zeggen over het Turkse deel. Verheugen waarschuwde voor de gevolgen van dat scenario. Als Cyprus niet herenigd wordt, zal het reizen van het ene deel van het andere deel van het ei land een stuk moeilijker wor den, omdat de grens tussen h,et Griekse en het Turkse deel van het eiland dan een buitengrens van de EU wordt. GPD De vrijlating van drie Japanse gijzelaars in Irak was in Tokio aanleiding voor extra edities van de dagbladen. De kranten werden op straat gratis verspreid. foto Toshiyuki Aizawa/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Drie Japanners die vorige week in Irak werden gegijzeld zijn weer vrijgela ten. Een Italiaan is echter door zijn kidnap pers vermoord. Het is de eerste buitenlan der die een gijzeling door onbekende groe pen in Irak niet heeft overleefd. De drie Japanners, de fotograaf Soichiro Ko- riyama, hulpverleenster Nahoko Takato en de journalist Noriaki Imai, werden vrijgela- ten in een moskee in Bagdad. De gijzelaars werden vastgehouden door een groep met de naam Moedjahedien Brigades die het ver trek eiste van de circa 550 Japanse militai ren uit het zuiden van Irak. Tokio heeft van af het begin geweigerd op de eisen van de gijzelnemers in te gaan. Islamitische geeste lijken hebben waarschijnlijk bemiddeld bij de onderhandelingen over de vrijlating van de Japanners. De Italiaan Fabrizio Quattrocchi die woens dag werd doodgeschoten, heeft zijn gijzelne mers mogelijk 'uitgedaagd'. Toen er een pis tool op hem werd gericht zou hij de kap die hij over zijn hoofd had gekregen hebben af gerukt en geroepen hebben „Ik zal je laten zien hoe een Italiaan sterft." De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Franco Frattini prees de 36-jarige man als een held. Premier Berlusconi maakte op zijn beurt op de staatstelevisie duidelijk dat de moord geen invloed zal heben op de missie van zijn land in Irak. In Moskou arriveerden gisteravond de eer ste Russische vliegtuigen met aan boord en kele honderden Russische burgers uit Bag dad. Naar verwachting zullen nog honder den Russen, Oekraïners en Wit-Russen het onrustige land verlaten uit angst voor gijzel- nemingen en gewelddadigheden. DPA/RTR Een Palestijn trekt een brandende autoband door de straten van Biddu op de Westelijke Jordaanoever tijdens een protest tegen de Gazaplannen van Israël. foto Goran Tomasevic/RTR van onze redactie buitenland ALGIERS - Israëls plannen om zich eenzijdig te rug te trekken uit de Gazastrook en een deel van de Westelijke Jordaanoever te annexeren, zijn volgens de Franse president Chirac 'gevaarlijk'. Hij deed zijn uitspraak gisteren in Algiers waar hij op bezoek is. Het voornemen zou een 'betreurenswaardige pre cedent' scheppen, zei de Franse president. De Is raëlische premier Sharon kreeg woensdag steun van de Amerikaanse president Bush. De Li- koed-leider wil alle nederzettingen in de Ga zastrook ontmantelen en daarvoor in de plaats zes grote kolonies op de Westoever inlijven. Ook de Europese Unie nam gisteren afstand van de Amerikaanse steun voor het Gazaplan van Sharon. De EU erkent geen veranderingen in de grenzen van 1967 zolang die niet overeengekomen zijn door de twee betrokken partijen, zei minister van Buitenlandse Zaken Brian Cowen van hui dig EU-voorzitter Ierland. De EU is wel voor de terugtrekking uit de Gazastrook, een ander on derdeel van Sharons plan. De Nederlandse politiek reageert verdeeld op de ommezwaai in het Amerikaanse Midden-Oos ten-beleid. Waar de PvdA stelt dat de Amerikaanse presi dent Bush met zijn optreden 'het hele Mid den-Oosten gijzelt', vindt de VVD het 'veel te simpel een oordeel uit te spreken over Bush'. Volgens Arabische landen legt de Amerikaanse president een bom onder het vredesproces om dat hij een deel van de gebiedsaanspraken van Is raël erkent, terwijl de Palestijnen en joodse staat het daar juist in onderhandelingen samen over eens moeten worden. Minister Bot van Buitenlandse Zaken begrijpt de opwinding niet. Hij vindt dat Bush zich houdt aan de routekaart naar de vrede, die voor het overleg tussen Israël en de Palestijnen is af gesproken. ANP AFP/GPD jgw Henk van den Boom BARCELONA - José Luis Rodri guez Zapatero (43), die vandaag few het Spaanse parlement tot "icuvve premier van Spanje «ordt gekozen, kiest voor een Muw beleid. Zijn regering zet ln ®P een dialoog en een harde ,niil legen hel terrorisme. wordt leider van de toeede socialistische regering Jnet democratische Spanje na Jedood van Franco in 1976. aPatero zette gisteren in zijn '"staliatietoespraak de hoofdlij- f" v'an zijn beleid uiteen. Hij ™x>fde nogmaals de Spaanse f°fPen terug te trekken uit •rak als voor 30 juni de leiding 'an "e internationale troepen macht niet aan de VN is overge dragen. Een tweede drastische beleid sombuiging ten opzichte van zijn voorganger Aznar is zijn houding binnen Europa. De vorige premier koos rigoreus de zijde van de Amerikaanse president Bush, waarmee hij Spanje isoleerde van de rest van Europa. Zapatero zei gisteren een 'Europees gerichte buiten landpolitiek' te willen voeren als basis van zijn beleid, waar bij 'preventieve diplomatie' een van de hoofdkenmerken is. Spanje zal zich niet langer ver zetten tegen de Europese grond wet en alles in het werk stellen om die nog onder het Ierse voor zitterschap doorgevoerd te krij gen. Voorts wil Zapatero op kor te termijn de betrekkingen met buurland Marokko verbeteren. Onder Aznar waren de verhou dingen gespannen en kwam het tot een aantal ernstige conflic ten. Zapatero won op 14 maart ver rassend de parlementsverkiezin gen, drie dagen na de aanslagen in Madrid waarbij 192 mensen werden gedood. Met 164 van de 350 kamerzetels vormen de so cialisten een minderheidsrege ring. Zapatero wordt vandaag in het zadel geholpen door de steun van het linkse blok en de Catalaanse Republikeinen. In ruil daarvoor heeft de nieuwe premier toegezegd om de autono me deelstaten meer zeggen schap te geven en een aantal om streden beleidsvoornemens van zijn voorganger te herzien. Belangrijk punt is de bevriezing van het miljarden kostende na tionale waterplan wat volgens tegenstanders een bedreiging is voor de rivier de Ebro. Ook het onderwijsplan van voorganger Aznar gaat in de ijskast. SHANGHAI - De Amerikaanse vice-president Cheney vreest voor een wapenwedloop in Azië als Noord-Korea zijn nucleaire programma niet staakt. Hij is ook bang dat Pyongyang nucleaire technologie zal verstrekken aan ter roristische groepen als Al-Qaeda. Dat zei hij gisteren in een rede voor studenten in de Chine se metropool Shanghai. Cheney is momenteel op officieel bezoek in de volksrepubliek. ANP/AFP BELGRADO - Vuk Draskovic wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Servië en Montenegro. Hij volgt Goran Svilanovic op, die gisteren is afgetreden. Het vertrek van Svilanovic is het gevolg van de machts wisseling in Servië na de parlementsverkiezingen daar van eind vorig jaar. Svilanovic' partij, de pro-Westerse DS, maakt nu geen deel meer uit van de Servische rege ring, de partij van Draskovic wel. Servië is de grootste van de twee republieken die de unie van Servië en Monte negro vormen. AP BRUSSEL - België verbiedt, als eerste land in de Europe se Unie, de import van zeehondenbont. Een ambtenaar van het Belgische ministerie van Economische Zaken heeft dat gisteren gezegd. Het besluit ligt nu voor advies bij enkele diensten. Naar verwachting wordt het rond de zomer van kracht. In Ne derland heeft de Tweede Kamer gevraagd om een derge lijk verbod. Minister Bot van Buitenlandse Zaken zei woensdag echter dat het waarschijnlijk strijdig is met re gels van de wereldhandelsorganisatie WTO. ANP SKOPJE - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Macedonië is woensdag eerlijk verlopen, op enkele 'geï soleerde incidenten' na. Dat hebben buitenlandse waarne mers gezegd. Premier Crvenkovski en Kedev, de leider van de oppositie partij VMRO, gaan door naar de tweede ronde. Crvenkovs ki kreeg 42,5 procent van de stemmen, Kedev 34,1. De verkiezingen zijn uitgeschreven nadat president Traj- kovski op 26 februari bij een vliegtuigongeluk in Bosnië om het leven was gekomen. Alle kandidaten zeggen Traj- kovski's beleid voort te willen zetten en Macedonië rich ting lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO te willen leiden. AP NETROKONA -Tornado's hebben woensdagavond een spoor van verwoesting getrokken door het noorden van Bangladesh. Het zwaarst getroffen werden de stad Netrokona en dor pen in het aangrenzende district Mymensingh. Er zijn ze ker 48 doden. Duizenden mensen raakten dakloos. Netro kona ligt 130 kilometer ten noorden van de hoofdstad Dhaka. AP door Frank Hendrickx MOSKOU - De ontvoerders van Arjan Erkel eisten vier miljoen euro voor de zondag vrijgelaten Nederlandse hulpverlener. Een bod van twee miljoen euro had den ze eerder afgewezen. Dat meldde de Russische journa list en bemiddelaar Vjatsjeslav Izmailov gisteren in de krant No va ja Gazeta. De bevrijding van Erkel kwam uiteindelijk tot stand dankzij persoonlijk ingrijpen van Niko lai Patroesjev, het hoofd van de Russische geheime dienst FSB. Patroesjev zou de Dagestaanse zakenman en parlementariër Ka- zimagomed Magomadov vorige week naar Moskou hebben ge roepen om te praten over de zaak Erkel. Een paar dagen na die ontmoeting was het Neder landse missiehoofd van Artsen zonder Grenzen in de Russische deelrepubliek Dagestan vrij. Volgens Izmailov, die zelf af komstig is uit Dagestan, was de parlementariër Magomadov be trokken bij de ontvoering van Erkel. De zakenman en volksvertegen woordiger zou in onderhandelin gen over de vrijlating van de Ne derlander eerder een bod van twee miljoen euro hebben afge wezen. Dat baseert Izmailov op anonieme bronnen. „Als ze vier miljoen euro bieden, is hij mor gen al vrij", zou de parlementa riër hebben gezegd. Na het ge sprek met FSB-baas Patroesjev beloofde Magomadov alsnog mee te werken aan de vrijlating van Erkel. Izmailov laat. in het midden hoeveel losgeld er uitein delijk betaald is. Mogelijk heeft Magomadov ook politieke con cessies gekregen in ruil voor zijn medewerking. De prijs van Erkel werd opge dreven door een ontmoeting die de Nederlander kort voor zijn ontvoering had met twee Ameri kaanse militaire attachés. De kidnappers leefden daardoor in de veronderstelling dat Erkel een CIA-agent was. Volgens Art sen zonder Grenzen wist Erkel destijds niet dat de twee werk zaam waren voor de militaire af deling van de Amerikaanse am bassade. De Nederlandser regering, AzG en de Russische autoriteiten ont kennen dat de ontvoerders geld hebben ontvangen. Er zouden al leen 'onkosten' zijn betaald aan de Russische veteranen van de buitenlandse inlichtingen dienst, die Erkel zondagochtend konden ophalen op een met de ontvoerders afgesproken plek in Dagestan. De Nederlander was twintig maanden eerder ontvoerd. GPD (advertentie) Genieten komt van Binnenuit. Op sociaal terrein belooft Zapa tero een aantal rigoreuze hei-vor mingen ten gunste van de min der bedeelden op het gebied van woningbouw, de minimumlonen en de pensioenen. In tegenstel ling tot Aznar wil hij de dialoog met vakbonden, werkgevers en maatschappelijke organisaties weer nieuw leven inblazen. Intrek Wanneer Zapatero vandaag wordt gekozen tot nieuwe rege ringsleider zal hij morgen door koning Juan Carlos worden beë digd. Daarna kan hij met zijn vrouw en twee dochtertjes zijn intrek nemen in het officiële re geringspaleis Moncloa, waar zijn voorganger Aznar acht jaar resideerde. GPD buitenmeubelen buitenverlichting »n Het echte buitenleven begint bij Palladio. U ontdekt bij ons een prachtig assortiment buitenmeubelen- en verlichting. Kom naar Heinkenszand! Schouwersweg 7 (ind. terrein Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5