Broedvogels hebben baat bij natuurherstel PZC Veerman kraakt milieubeweging Reorganisatie op til bij handelskamer 13 Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen Eis twee jaar voor uitbuiten van vrouw Koosje Co luiden lente in Grote strafzaak xtc-smokkel uitgesteld Containerschip vaart kotter aan Keurmerk voor taxicentrale Veerse minicampings: 15 plaatsen Vijf maal te veel alcohol Bijeenkomst over bedreigde diersoorten vrijdag 16 april 2004 rar_Rinus Antonisse Hl'LST - De aanleg van nieuwe natuurgebieden in Zeeuws- Vlaanderen pakt gunstig uit v(l0r eenden en steltlopers. Voor tfolwat soorten liggen de aan dien broedvogels aanzienlijk lioger dan vóór uitvoering van natuurontwikkeling. Het geldt 2o\vcl bedreigde en zeldzame soorten, als meer algemene vo gels. tot deze conclusie komen Mare g.jise en Alex Wieland in het Afslag Broedvogelinventarisa- jit- 2001/02 grondeleenden en tdilopers in Zeeuws-Vlaande- fin Ze noemen kritische soor ten als zomertaling en water lip en de wat meer voorkomen- desoorten als tureluur, kluut en grutto. „Zelfs een nog steeds al gemene soort als de kievit profi teert in hoge mate." Volgens Buise en Wieland is de innchting en/of uitbreiding van t natuurgebied van groot be- bng. „Duidelijk komt naar vo ren dat hoe groter het open ge bied wordt gemaakt, hoe beter terrein geschikt wordt voor eeze vogelsoorten." Het verho gen van het waterpeil - en daar bij streven naar een natuurlijk peil - in combinatie met het ge deeltelijk afgraven van een ter rein en het maken van open wa ter, tonen verreweg de meeste ef fecten op de broedvogelstand. Buitengewoon gunstig is de aan- jeid van ondiep water eiet flauwe slikkerige oevers. Ook het verwijderen van op gaande beplanting is positief, ardat dit de pakkansen door baaiachtigen en roofvogels ver- klemt. En er ontstaat een groter tuimte-effect, vooral van belang «oor de grutto. Hoe nauw een juiste inrichting luistert, blijkt uit het feit dat er weer niet té MIDDELBURG - Officier van justitie L. Boogert heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 59-jarige bewindvoer der uit Oosterland voor seksueel misbruik en verduistering twee juurgevangenisstraf geëist. Be man had volgens de officier een «touw uitgebuit door haar lussen 1 juni 2002 en 4 septem ber vorig jaar in Oosterland te «emederen en te misbruiken. Daarbij zou hij haar hebben be dreigd. „Het begon met een mas- fige, vervolgens ging hij over lat ontucht en verkrachting", al dus de officier. De verdachte had aan haar echtgenoot voor zijn dood beloofd dat hij voor Zijn wouw zou zorgen. Zo kreeg hij een sleutel van naar woning. Dat leidde tot een incident, toen de vrouw onder de douche vandaan kwam. Hij ?af toe aan haar betast te heb ben. volgens de verdachte op naar verzoek. De bewindvoer der zei verder een aantal keren naar rug en nek te hebben ge masseerd, maar volgens het slachtoffer was hij claaiïn te ver gaan door tot seksuele handelin- grootschalig mag worden ont graven, omdat dan de vruchtba re bovengrond helemaal ver dwijnt. Dit valt nadelig uit voor soorten als grutto en tureluur. Met een juiste inrichting is suc ces nog niet vanzelfsprekend. Er is ook een gepast beheer no dig. Dit is in de praktijk, mede vanwege de kosten, nogal eens een heikel punt. Verkeerd be heer door onvoldoende begra- zing veroorzaakt verruiging en dat heeft al snel negatieve gevol gen voor de vogelstand. Precies het tegenovergestelde - overbeg- razing dus - is evenmin goed. Het vee verjaagt de broedende en jonge vogels. Buise en Wieland geven als voor beeld de Riemenskreekjes, waar in de natste delen tientallen jon ge runderen worden losgelaten. Daardoor brengt vrijwel geen enkele tureluur er jongen groot. „Zo'n handelwijze is funest voor de weidevogelstand en ge tuigt van weinig respect voor dit stukje oer-Zeeuwse natuur." Het tweetal vindt dat dergelijke taferelen niet mogen voorkomen in de - 'ten koste van veel belas tinggeld aangelegde' - nieuwe natuurgebieden. Verdroging Ze koesteren hoge verwachtin gen van de plannen voor natuur herstel rondom de Grote Put ting, het waardevolste weidevo- gelgebied van Zeeuws-Vlaande ren. Dan moet wel de sluipende verdroging een halt worden toe geroepen (bijvoorbeeld door het dempen van de ringsloten). „Dan zijn hier wellicht toestan den uit de jaren vijftig te ver wachten." Scholekster, grutto, wilde eend, slobeend en kievit hebben zich de afgelopen jaren in aantal re delijk weten te handhaven, me de dankzij de natuuruitbrei- ding. De meest bedreigde soor ten als kemphaan, watersnip, wintertaling en zomertaling zijn echter (vrijwel) verdwenen en de tureluur is sterk in aantal ver minderd. Met de pioniervogels, die broe den op kale grond in pas ontsta ne, spaarzaam begroeide gebie den, gaat het sterk bergaf- De kievit is een van de vogelsoorten die profijt heeft van nieuwe na tuurgebieden. waarts, constatereh Buize en Wieland op basis van de gege vens, die leden van de natuurver- enigingen 't Duumpje en de Steltkluut verzamelden. Veel broedgebied is verdwenen: bui tendijks door recreatie en opslib- bing schorren, binnendijks door een tegennatuurlijk waterpeil. Natuurherstel en -ontwikkeling kan binnendijks met name de kluut en kleine plevier weer foto Wim Kooyman vooruit helpen. Buitendijks of in de polders direct achter de zeedijk zijn echter ook maatre gelen nodig, zoals aanleg van in lagen of ontpoldering. In dit ver band uiten Buise en Wieland kri tiek op slechte aanpak van de natuurcompensatie Westerschel- de. „De procedure om compensa- tiegebieden te maken werkt bij zonder traag en stuit vaak op on wil en tegenwerking." door Rinus Antonisse NOORDGOUWE - De lente is nu echt begonnen: de koeien lopen in de wei. Verreweg de meeste Zeeuwse veehou ders geven daar nog altijd de voorkeur aan, boven het vast op stal houden van hun runderen. Kees Kool uit Noordgouwe is zo'n fer vent koe-in-de-wei-voorstander. Giste ren mochten zijn koeien, na ben verblijf van vijf maanden in de stal, weer naar buiten. Door het dartele gedrag van de dieren een feestelijke gebeurtenis. Met leidster-koe Koosje voorop verdrongen de koeien zich in de stalopening om zo snel mogelijk het lonkende groene gras te betreden. Eenmaal in de wei vierden ze de entree in de buitenlucht met ren nen en springen, om daarna rustiger over te gaan op hun kerntaak: gras eten voor de melkproductie. „Ze gaan echt vol gas het weiland in", lacht Kool, tien jaar geleden vanuit het Goudse veengebied naar Schou- wen-Duiveland verkast. „Je bent wel eens een beetje bang dat ze uit enthou siasme door de draad heen vliegen." Hij verontschuldigt het uiterlijk van zijn kudde (50 koeien en 35 stuks jong vee). „Ze hebben nog een beetje een stal- geur en -kleur. Over een paar weken is dat bijgetrokken. Dan is het zwart die per en het wit helderder."Kool schat dat ongeveer 90 procent van de Zeeuw se veehouders de koeien in het voorjaar de wei in laat. Gelukkig maar, vindt de prijswinnende koeienboer (vorig jaar de hoogste melkgift per koe in Zeeland, met 11.000 liter). „Het geeft me een kick. Als je rondloopt of van huis uit het land inkijkt en je ziet je eigen koeien lopen - dat is zó mooi." Voor hem is de melkveehouderij nog steeds geen kil, fabrieksmatig proces. „Je neemt elke koe nog" twee keer per dag onder handen." Koeien moeten ruimte hebben en lekker kunnen lopen, stelt Kool. Ook de best uitgeruste stal kan wat hem betreft niet op tegen de wei. „En als ze buiten lo pen, heb je er nog minder werk aan ook. Bovendien is het voor het imago van on ze bedrijfstak beter als de mensen koeien zien grazen en rusten." Kools koeien gingen vorig jaar dankzij een droge herfst pas 15 november de stal in. Door het gunstige voorjaar kun nen ze nu ook weer vrij vroeg naar bui ten ('s nachts staan de dieren nog gerui me tijd op stal). Wat de koeien betreft niet vroeg ge noeg. Kool: „Toen het nog volop winter was, maar wel het zonnetje scheen, ston den ze al bij de deur. Ze hadden het voorjaar in hun kop." foto Marijke Folkertsma Ook beschikte hij over haar bankpas, Daarmee pinde hij re gelmatig geld. Hij gunde zich zelf een honorarium, had hij ge zegd De vrouw kreeg vijftig eu ro per week. De geldopnames *'aren niet te verklaren en niet 'enig te vinden op het financieel overzicht dat aan de kantonrech te werd overlegd. De officier wnd de verduistering van me- roo 2000 tot eind oktober vorig jaar bewezen. •Jïadat de kantonrechter een an dere bewindvoerder had aange steld bleek dat verdachte daar na nog geld met de bankpas van de vrouw te hebben gepind. Het «aehtoffer verklaarde bang van oem te zijn en was naar de poli ce gestapt toen hij had gedreigd baar kapot te maken en dat hij bij de rechtbank curatele voor ^aarzou aanvragen, ikadsman M. van der Want rond dat de overtuiging ontbrak °rohet zedendelict te kunnen be wijzen en vroeg zijn cliënt hier in vrij te spreken. Over de ver duistering zei Van der Want dat financiële huishouding niet de schoonheidsprijs verdiende, ™aar van opzet was volgens Bezwaren tegen vrijstellingen landbouwgif werken frustrerend Dê rechtbank doet 28 april uit spraak. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De milieubewe ging is op het verkeerde pad door steeds juridische bezwaren te maken tegen de vrijstellingen van landbouwbestrijdingsmid- delen, zei minister Veerman van Landbouw gisteren in de Twee de Kamer. Zij duwt de sector met haar acties in het defensief en frustreert zo milieutechni sche investeringen. Veerman richtte zich met name tegen de Zuid-Hollandse Milieu federatie die namens de milieu beweging het voortouw neemt in dit soort zaken. J. Rutteman, medewerker van de Zuid-Hol landse Milieufederatie, was door de felle kritiek niet uit het veld geslagen. Naar zijn idee heeft de landbouw voldoende tijd gehad om zich aan te pas sen. Dat de sector anders sneller nieuwe wegen zal inslaan, waag de Rutteman te betwijfelen. „In het verleden is daar ook weinig van gebleken. Veerman spreekt gewoon met de mond van de landbouworganisatie LTO Ne- Minister Veerman wil dit jaar vrijstellingen verlenen voor veertig bestrijdingsmiddelen tegen zestig vorig jaar. foto Ed Oudenaarden/ANP derland. "Alleen een verbod op bestrijdingsmiddelen werkt, al dus Rutteman. „Anders wordt er niet echt werk gemaakt van innovaties." Vorig jaar leek het nog zo goed te gaan. Op voorstel van minister Veerman sloten landbouw- en milieuorganisa ties, de fabrikanten van midde len, cle drinkwaterkoepel Vewin en de Unie van Waterschappen een overeenkomst met als hoofd doel in 2010 te komen tot 95 pro cent minder milieubelasting. Stichting Natuur en Milieu stap te eerder dit jaar op, nadat de Zuid-Hollandse Milieufederatie met succes de vrijstellingen van een aantal middelen had aange vochten. Er zat volgens de mi lieubeweging te weinig vaart achter de uitwerking van de overeenkomst. Veerman sprak dat gisteren tegen. Het hoofd doel van 95 procent minder mi lieubelasting staat nog altijd overeind. Dat de milieubewe ging niet meer meedoet, zei Veer man te betreuren, maar 'het is niet dodelijk'. Vrijstellingen Veerman wil dit jaar vrijstellin gen verlenen voor veertig bestrij dingsmiddelen tegen zestig vo rig jaar. Het gaat om middelen waarvan de wettelijke toelating op basis van onder meer milieueisen is verstreken. Met de vrijstellin gen wil Landbouw voorkomen dat teelten uit Nederland zou den verdwijnen. De middelen zijn in andere Europese landen vaak nog wel toegestaan in af wachting van de Europese be oordeling die in 2008 afgerond moet zijn. Veerman wil Neder landse boeren niet in een nadeli ge concurrentiepositie brengen ten opzichte van Europese colle ga's. Of de Zuid-Hollandse Mi lieufederatie in beroep gaat te- gén de vrijstellingen voor dit jaar, kon Rutteman nog niet zeg gen, maar de kans daarop is groot. MIDDELBURG - Het onder zoek in de megazaak tegen een 63-jarige inwoner van Terneu- zen loopt vertraging op. Volgens officier van justitie R. Rammeloo is het dossier Austra lië nog niet volledig. De Terneu- zenaar wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de smokkel van een half miljoen xtc-pillen. die via Nederland en België naar Australië zijn ver scheept. De verdediging toonde zich niet gelukkig met de gang van zaken. Zo vond strafpleiter A. Sol dat de zaak van zijn 63-ja rige cliënt eenvoudig was. „Het wordt door het OM onnodig in gewikkeld gemaakt." De zaak is uitgesteld tot 8 juli. WESTKAPELLE - De noordzeekotter Grietje uit Urk en een 180 meter lang containerschip uit Belize zijn gister ochtend even na half zes met elkaar in aanvaring geko men. De aanvaring gebeurde op de Noordzee ter hoogte van de MW 1 boei. De bemanning van de Urker kotter kwam met de schrik vrij, de kotter liep flinke schade op. De bemanning was aan het vissen op de buitenbanken, toen de kotter plotseling aan de bakboordzijde ge schampt werd door het containerschip. Het schip was op weg naar Rotterdam. De stuurman van het container schip probeerde nog de kotter te ontwijken, maar de vis sersboot werd toch stevig geraakt. De KNRM-reddingsboten Koopmansdank van Noordland en Prinses Margriet van Stellendam werden opgeroepen voor hulpverlening. De twee reddingsboten moesten de stuurloos geworden kotter naar de werf in Stellendam brengen. MIDDELBURG - Taxicentrale Middelburg heeft van mi nister Peijs van verkeer een TX-certificaat ontvangen. Een bedrijf met dat keurmerk levert gegarandeerde kwali teit. Het Middelburgse taxibedrijf is één van de zes bedrijven in Nederland die het keurmerk mogen voeren. Het keur merk geeft aan dat het bedrijf het goed doet op het gebied van veiligheid, comfort en omgangsvormen. Volgens directeur R. van der Veer zijn er sinds de liberali sering van de taximarkt bedrijven bij gekomen die kwali tatief minder zijn. Om voor de consument duidelijk te ma ken wat een betrouwbaar bedrijf is, werd het keurmerk in het leven geroepen, op initiatief van werkgeversorgani satie Koninklijk Nederlands Vervoer. Vanaf juli dit jaar moeten alle taxichauffeurs verplicht examen doen. Na dat examen krijgen ze een chauffeurs- pas. De bedrijven met het TX-keurmerk stellen hogere ei sen aan hun chauffeurs, zegt Van der Veer. „Wij hebben een opleidingsplan dat verder gaat dan alleen de wettelij ke eisen." DOMBURG - Minicampings in de gemeente Veere mogen dit jaar al gedurende het hele seizoen vijftien standplaat sen bieden. Dat heeft het college van burgemeester en wet houders besloten. Normaal mochten de eigenaren tien standplaatsen hebben en slecht een paar weken per jaar vijftien. Met het besluit het hele jaar door vijftien plaat sen toe te staan, loopt Veere vooruit op de regeling die het ministerie van Landbouw gaat treffen. RENESSE - Een 34-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is aangehouden met bijna vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol achter de kiezen. Hij werd woensdag rond middernacht aangehouden op de Stoofweg in Renesse. Zijn rijbewijs is al eerder ingevorderd. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel gaat reorgani seren. Hij wil goedkoper gaan werken en tegelijkertijd de band met Zeeland versterken. De organisatie, de werkzaamhe den en de huisvesting worden te gen het licht gehouden. Hoeveel arbeidsplaatsen verloren gfcan, is nog niet bekend. Directeur R. van Renterghem zei dat gistermiddag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur in hotel Arion in Vlissin- gen. De reorganisatie speelt niet al leen bij de Kamer van Koophan del voor Zeeland. De Rijksover heid heeft in 2002 bepaald dal alle 21 Kamers efficiënter en goedkoper moeten gaan werken. De Kamers en de overkoepelen de Vereniging van Kamers van Koophandel moeten 18 miljoen euro bezuinigen. De lasten voor ondernemers gaan 27 miljoen eu ro omlaag. In 2003 betaalden Zeeuwse on dernemers een bijdrage van te gen de 17 euro. Die moet omlaag tot maximaal 10,81 euro in 2007. Een besparing van 25 pro cent. Als de Kamer van Koophandel Zeeland geen maatregelen zou nemen, ontstaat in 2007 een te kort van 624.000 euro (bij een ge lijk aantal inschrijvingen). Een werkgroep van zes mensen zet op dit moment de mogelijke maatregelen op een rij. Uit gangspunten zijn onder andere dat de Kamer dichtbij de onder nemers wil zitten (dus geen slui ting van de Kamer in Zeeland). Verder wil de Kamer meer dan nu een spil worden in het Zeeuw se economische web. En de orga nisatie moet flexibeler kunnen inspelen op ontwikkelingen en vragen in de markt. Waar het kan gaan de 21 Ka mers van Koophandels in Neder land nauwer samenwerken. Het digitaal Handelsregister bijvoor beeld wordt gecentraliseerd in Woerden. Ondernemers kunnen zich van af 2007 nog wel lokaal inschrij ven, maar de feitelijke opslag en verwerking van gegevens vindt centraal plaats. „Als we dichter bij de onderne mers willen zitten, kun je je af vragen of de huidige huisvesting in Middelburg en Terneuzen op timaal is", zegt Van Renterg hem. „Als we toch kijken naar het aantal vierkante meters, kun je je afvragen of we niet meer ruimte moeten kopen om die beschikbaar te stellen aan anderen. Je kunt denken aan sa menwerking met organisaties als Syntens. Maar we denken ook aan het beschikbaar stellen van ruimten voor startende on dernemers." Inleveren Hoeveel geld de Kamer van Koophandel Zeeland moet inle veren, kan Van Renterghem nog niet zeggen. „Dat is afhankelijk van allerlei factoren." Hoeveel banen het kost, kan hij niet aangeven. „Dat er arbeids plaatsen verloren gaan is zeker. We praten dan over de mensen die zich bezighouden met de ta ken die de Kamer uitvoert in het kader van de Wet op de Kamers van Koophandel. Dan praat je over tien formatieplaatsen, onge veer 18 mensen die daarbij be trokken zijn." Op 27 mei praat het algemeen bestuur over de uitwerking van de reorganisatie. Op 29 juni neemt het een definitief besluit. De maatregelen moeten in 2007 zijn doorgevoerd. GOES - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) vraagt aandacht voor bedreigde diersoorten. Het gaat dan om dieren die in aantal (snel) achter uitgaan door verandering of het verdwijnen van hun leefgebied. De SLZ is al enkele jaren volop bezig met het verbetering van de leefgebieden van bedreigde soorten, zoals de boomkikker en de salamander. Daarnaast wil de stichting meer mensen betrek ken bij het redden van de be dreigde soorten In centrum Scaldis Naturalis te Sint Maar tensdijk wordt 26 april vanaf 19.30 uur een bijeenkomst ge houden waarbij amfibieën cen traal staan. Aan de orde komen onderwerpen als: welke soorten zijn er, de historie van de Zeeuw se leefgebieden, de natuurwaar de van een drinkput en de aan leg en onderhoud van drinkput ten. De bijeenkomst wordt op 28 april gevolgd door een excur sie-avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47