Nieuwe Haven als paradepaardje Nieuwkomer Croné loopt zich warm Studenten Roosevelt Academy kunnen ook naar Californië Wethouders verdelen taken bewoners krijgen vooraf inspraak in herinrichtingsplan Zierikzeese boulevard Ex-directeur blijft vechten voor terugkeer )ij ziekenhuis Verbouwing dorpshuis ligt goed op schema Ymea helpt me hierbij Ymea zeeuwse almanak Goddelijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 16 april 2004 jflUKZEE - De herinrichting „n de Nieuwe Haven in Zierik- gebeurt in nauw overleg met je belanghebbenden. Volgens pvan Tuil van de gemeente jchomven-Duiveland worden R van meet af aan bij het ont- ,erp betrokken. Zij weten als geen ander wat caar speelt en waar de (on)moge- hkheden liggen. Dit wordt ook «nbeetje hun ontwerp", aldus jan Tuil. De gemeente wil door ik vooraf voorkomen dat v,r.. n verderop in het proces maken krijgt met een berg be daren en vervolgens vertra ag oploopt. De bedoeling is de herinrichting volgend ar wordt uitgevoerd. )e belanghebbenden zijn verte- enwoordigd in een werkgroep :e hiervoor is opgericht, onder worzitterschap van bewoner Oostdam. Helemaal vlekke- jos is de samenwerking niet be- pnnen, zo blijkt uit zijn reactie ode voorzet van de gemeente. iVij hebben begrepen dat de ge rente met een plan komt waar si) achteraf op mogen schieten, (aar koop je natuurlijk weinig Uitgangspunt is dat de Sieuwe Haven in de vorm van boulevard een recreatieve (actie moet krijgen met een- létingsverkeer. andere par- eerplekken en meer van dat oort elementen om de attractie- aarde van Zierikzee op te krik- cfl.Dat is allemaal leuk en aar- cig. maar wij zullen in eerst in- lantie aan de bewoners en ge- imikers denken. Wat zijn nu on- ergemissen en wat kunnen ajer wijzer van worden?" (e gemeente neemt een land schapsarchitect in de arm om de vorm te geven. Of dat de zelfde zal zijn als de vormgever tön de omgeving Scheepstim- ïerdijk, schuin aan de overkant an de Nieuwe Haven, staat vol- ens Van Tuil nog niet vast. Het door Rolf Bosboom ontwerp dient als basis, waar mee een technisch bureau verder gaat. Bij die totstandkoming worden de wensen en ervaringen van belanghebbenden nadrukke lijk betrokken, aldus de civiel technisch ontwerper. Van Tuil verwacht dat de eerste blauw drukken dit najaar klaar zijn. In de nieuwe situatie kan het verkeer via de Nieuwe Haven straks alleen nog maar de stad uit, richting Hoofdpoortstraat. Het totaal aantal parkeerplaat sen wordt verminderd. De ge meente wil af van de huidige haakse strook en bekijkt of de auto's achter elkaar kunnen ko men te staan. Door dat (in blokken) afwisse lend links en rechts van de rij baan te doen, ontstaat een ver springend traject, wat moet hel pen tegen te hard rijden. Pal langs het water komt dan een brede strook voor wandelaars en meer ruimte voor de bestaan de terrassen van de horeca. Tevens is het de bedoeling dat het patroon van de boulevard wordt doorgetrokken naar de Nieuwe Bogerdstraat, zodat er een duidelijke verbinding ont staat met het achtergelegen stadscentrum. Met name de parkeerplaatsen vormen nog een heikel punt in het overleg. De bewoners eisen een eigen plek en voelen boven dien weinig voor een auto pal voor de deur, zegt Oostdam. „De stoep is toch een beetje ons voortuintje. Er moet wel wat te zien blijven als je daar zit." Een absolute voorwaarde is ook dat de geluidshinder wordt aange pakt door middel van een dem pende onderlaag. Verder pleit Oostdam voor een heuphoog hekwerk langs de boulevard. „Dan kunnen mensen met klei ne kinderen daar tenminste ook met een gerust hart wandelen." Met de herinrichting van de Nieuwe Haven is een investe ring gemoeid van 1,8 miljoen eu ro. Iets minder dan een kwart van dat bedrag is gesubsidieerd vanuit het Europese Maya II (Marine and Yachting)fonds. Aan de Nieuwe Haven komt pal langs het water een brede strook voor wandelaars en meer ruimte voor de bestaande terrassen van de horeca. GOES - S. Schuitevoerder pikt het niet dat de Oosterscheldezie- keohuizen niet willen praten over zijn eventuele terugkeer als directeur. Hij heeft een klacht ingediend bij de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV) van kt ziekenhuis. Schuitevoerder, destijds het eni- van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis, raakte eind •ong jaar in conflict met de Easd van Toezicht en Advies. Aanleiding was de procedure voorde werving van een nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur. Dat conflict liep zo hoog op, dat ce Raad van Toezicht Schuite voerder in januari op non-actief stelde. Die kaartte de zaak aan bij de RMRV, het hoogste or gaan binnen het ziekenhuisbe stuur. Die besloot de Raad van Toezicht te schorsen. Voordat kt zo ver kwam, stapten de le- den van de raad zelf op, vlak na- bat ze de ontslagprocedure van Schuitevoerder in gang hadden gezet. De kantonrechter in Middel burg behandelde het ontslagver- zoek vorige maand. Die maande de partijen tot overleg, om te kij ken of een terugkeer van Schui tevoerder mogelijk is. Inmiddels is een nieuwe Raad van Toezicht gevormd. Die be sloot onlangs niet te willen pra ten over een terugkeer van de di recteur. H Schravenmade, advocaat van Schuitevoerder, heeft grote moeite met die opstelling. „De nieuwe Raad van Toezicht neemt kennelijk het beleid van ne vonge Raad van Toezicht over. Maar dat beleid is juist af gekeurd door de RMRV." Reden voor de raadsman om een klacht ■Je dienen bij de RMRV. De advocaat zegt nog altijd geen reactie te hebben gehad op net verzoek tot overleg. Wel neeft de raadsman van het zie nenhuis laten weten te willen praten over een financiële rege- ,j> voor Schuitevoerder. avenmade heeft verder de kantonrechter gevraagd de be handeling van de zaak te hervat- •ai. Volgens hem staat de opstel- m" van de Raad van Toezicht ks op wat de kantonrechter 5 2aak wordt woensdag -6mei behandeld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe wet houders A. Croné (VVD), W. Renden (Pvda), R. van der Wekken (CDA) en G. Houteka mer (SGP) zijn het eens gewor den over de verdeling van de portefeuilles. Nieuwkomer in de gemeentepoli tiek is WD-wethouder Croné. Hij gaat zich bezighouden met recreatie en toerisme, economi sche zaken, financiën en belas tingen, sport, het gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf, bijzonde re wetten en de kerntakendiscus sie. PvdA-wethouder Renden treedt in de voetsporen van zijn voor ganger G. van der Salm met het beheren van de portefeuilles cul tuur (inclusief het project Mon- dragon) en volkshuisvesting. Zijn overige posten verschillen, te weten: openbare werken, mi lieu en water, reiniging, onder wijs en educatie en verkeer en vervoer. Raakvlakken Het is opvallend dat de posten cultuur en welzijn, die in de praktijk vaak raakvlakken ver tonen, in de nieuwe portefeuille verdeling over twee wethouders zijn verspreid. De portefeuille welzijn behoort in de nieuwe verdeling tot de competentie van wethouder Van der Wekken (CDA). Volgens hem hoeft die splitsing geen problemen op te leveren. Hij zegt zelf affiniteit te hebben met welzijn. Hij er kent wel de verwevenheid met cultuur, maar zegt die post er niet bij te kunnen nemen gezien de zwaarte van overige porte feuilles. Dat zijn: ruimtelijke or dening, bouw- en woningtoe zicht, archeologie, monumenten beleid, lokaal sociaal beleid en maatschappelijke dienstverle ning. De portefeuilles van SGP-wet- houder Houtekamer zijn: perso neel en organisatie, informatise ring en automatisering, facilitai re ondersteuning, juridische za ken, stads- en dorpsraden, bur gerzaken, volksgezondheid, werk, inkomen en zorg. Burgemeester Asselbergs blijft zich bezighouden met de por tefeuilles openbare orde en veiligheid, nacht- en horeca- vergunningen communicatie en voorlichting, bestuurlijke coördinatie en dualisme, inter nationale contacten en verkie zingen. Voor de komende tijd is daar nu ook het plan van aan pak voor de bezuinigingsopera tie 'Kiezen of Delen' aan toege voegd. Raadszetels Doordat drie raadsleden nu een wethouderspost op zich nemen, moeten er drie raadszetels op nieuw würden ingevuld. Bij de PvdA-fractie gebeurt dat door F. Fonteijne uit Burgh-Haamste- de. Volgens Van der Wekken is de CD A-fractie nog in overleg over de invulling van de vacature. De Besturen op grote lijnen, maar met oog voor de stoeptegels door Ali Pankow ZIERIKZEE - Aardig wat mensen ken nen hem als de trainer van de F-jes bij ASV Brouwershaven of als de vroegere voorzitter van zwemvereniging Onder dak in Zierikzee, maar op het politieke toneel is hij deze week als een duveltje uit een doosje verschenen. Ton Croné (50) uit Brijdorpe is de gloednieuwe wet houder voor de VVD op Schouwen-Dui- veland. Hij is tevreden over zijn portefeuilles: re creatie en toerisme (inclusief Regiovisie Schouwen-West), economische zaken, ontwikkelingsbedrijf (inclusief de projec ten Noorderpolder en Poortambacht 11), bijzondere wetten, kerntakendiscussie, sport, financiën en belastingen. Op grond van zijn cv had hij ook best auto matisering en personeel en organisatie kunnen claimen. En op het gebied van so ciale werkvoorziening en arbeidsreïnte- gratie heeft hij ook heel wat ervaring. „Het is een kwestie van taken verdelen en het is een mooie portefeuille zo, die goed past bij de partij. Bovendien heb ben de kerntakendiscussie en financiën veel raakvlakken met de portefeuilles van de collega's. Als er dan ruimte is om in eikaars achtertuin te kijken en eikaars deskundigheid te benutten, zal het heel goed gaan", zegt Croné. Rode draad De rode draad in zijn carrière loopt langs financiële functies (hoofd financiën Rot terdamse deelgemeente Chaiiois), mana gementtaken (secretaris van de Rotter damse deelgemeente Hillegersberg-Schie- broek), directievoering bij sociale werk voorziening en plaatsvervangend direc teur van het kabinet van de Gouverneur van Aruba. Ton Croné verwacht niet direct erg populair te worden nu zijn voornaamste taak het bezuinigen van vijf miljoen euro wordt. Maar dat geeft niet. „Als er maar steeds hel dere argumenten gelden." foto Marijke Folkertsma Hij zegt twee keer in zijn leven zuiver emotionele impulsen te hebben gevolgd: zijn besluit in 1983 op Schouwen-Duive- land te gaan wonen en in 1999 die func tie op Aruba te aanvaarden in de weten schap dat die maar vier jaar zou duren. „Als adviseur van de gouverneur mag je niet te veel urbaniseren", luidt de toelich ting. Croné koos er met zijn gezin bewust voor terug te gaan naar Nederland. Hij heeft twee zoons, één van zeven en één van twee jaar oud. „Als je langer weg blijft, wen je hier niet meer." Hij hield de ontwikkelingen dagelijks bij dankzij de website van de PZC. De bestuurscrisis binnen de regionale po litiek diende zich aan op het moment dat Croné zich oriënteerde op zijn verdere loopbaan en dus tijd beschikbaar had. Politieke belangstelling had hij altijd al, maar pas op Aruba werd hij lid van de VVD. „Daar zat ik op verdere afstand van de Nederlandse politiek. Als ambte naar was dat voor die tijd niet zo verstan- door Maurits Sep MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy kun nen een deel van hun opleiding in de Verenigde Staten gaan vol gen. De Universiteit van Califor nië heeft het Middelburgse colle ge opgenomen in het uitwisse lingsprogramma. Omgekeerd kunnen Amerikaan se studenten een deel van hun studie in Middelburg volgen. Volgens decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy be staat per semester voor 35 stu denten de mogelijkheid aan de uitwisseling deel te nemen. Adriaansens: „De uitwisseling vindt één op één plaats, zodat het met gesloten beurzen kan. Dat heeft als groot voordeel dat Nederlandse studenten geen hoog collegegeld in Amerika hoeven te betalen, en dat Ameri kaanse studenten niet naar woonruimte hoeven te zoeken." De uitwisseling zal nog niet in het eerste bestaansjaar van de Roosevelt Academy plaatsvin den. Adriaansens wil de tijd ne men om het instituut goed vorm te geven. „We willen natuurlijk wel wat te bieden hebben." Hij voorspelt dat studenten in de tweede helft van het tweede stu diejaar, of in de eerste helft van het derde, naar de Universiteit van Californië gaan, en Ameri kanen naar Middelburg komen. De Universiteit van Californië is een koepel van tien instituten, waaronder Berkeley, Los Ange les, San Francisco, San Diego en Santa Barbara. De Ameri kaanse universiteit heeft ook het University College Utrecht in het uitwisselingsprogramma opgenomen, pagina 10: uitgelicht KERKWERVE - Nog voor de zo mer begint de sloop van de peu terspeelzaal en jeugdsoos in Kerkwerve. Daarmee loopt de verbouwing van dorpshuis 't Zuudende op schema, 't Zuudende moet een service punt worden: het kloppend dorpshart van waaruit tal van diensten kunnen worden aange boden, zoals een pedicure, kap per, boodschappenafhaalservice en een internetaansluiting. Bij de verbouwing zijn ook de naast gelegen peuterspeelzaal en jeugdsoos 't Kot betrokken. Het gebouw waarin peuters en jeugd zich ophouden, wordt ge sloopt en nieuw aangebouwd. De vergunningen voor sloop en bouw zijn inmiddels aange vraagd. De verwachting is dat nog in juli met het neerhalen van het oude gebouw kan wor den begonnen. De aanbouw wordt afgestemd op het al be staande dorpshuis. Waar de twee gebouwen elkaar raken, is de centrale ingang gesitueerd. Pas als het nieuwe gebouw er staat, zal ook het servicepunt concreet vorm krijgen. (advertentie) foto Marijke Folkertsma als gevolg van de Nobelgate-af- faire afgetreden wethouder L. Geluk-Poortvliet staat als eer ste op de lijst die daarvoor in aanmerking komt. „Zij wil zich beraden of ze die plek in de raad wil innemen", zegt Van der Wekken. De volgende op de CD A-lijst die in aanmerking komt is F. Cats uit Zierikzee. Houtekamer verwacht dat zijn SGP-fractie in de laatste week van april of uiterlijk in de eerste week van mei met een definitie ve kandidaat kan komen. Als volgens hem de koninklijke weg wordt gevolgd, komt N. Donsse- laar als eerste in aanmerking. „Hij zal zich daarover moeten beraden gezien zijn drukke be drijf en de studie die hij inmid dels is gaan volgen", zegt Houte kamer. De volgende op de lijst voor de SGP is J. van Steensel uit Oosterland. Zó voelt natuurlijke zachtheid op je huid! Nieuwe Robijn Puur Zacht wasverzachter combineert de zachtheid van katoenbloesem met de puurheid van bronwater. Robijn Puur St Zacht is niet alleen natuurlijk puur en zacht, maar ook hypo-allergeen en dermatologisch getest. dig." Croné bood formateur Ad Verseput zijn diensten aan, in de eerste plaats als adviseur. „Dat het uiteindelijk wethou der is geworden, is een kwestie van naar elkaar toegroeien", zegt de kersverse po liticus. Wat trekt hem met zoveel er varing in grote organisaties nu ineens op het kleinschalige Schouwen-Duiveland met een relatief hoog stoeptegel-gehal te? „De noodzaak vijf miljoen euro te bezuinigen betekent heel wat stoepte gels, hoor", symboliseert hij alert. Croné kiest voor de grote lijnen, maar wil het belang van de stoeptegel niet veronacht zamen. „Dat raakt de burger immers het eerste." Hij laat er geen twijfel over bestaan dat vijf miljoen bezuinigen onder de noemer 'Kiezen of Delen' niet ongemerkt aan de inwoners voorbij zal gaan. Het zal de be stuurders de komende twee jaar niet di rect populair maken. Dat schrikt Croné niet af. „Als er maar steeds heldere argumenten gelden en de uitleg naar de burgers dat er of voorzie ningen moeten worden geschrapt of de onroerendezaakbelasting moet worden verhoogd. En dan natuurlijk laten zien dat de ambtenaar in de kantine straks bij voorbeeld ook 3 euro voor zijn broodje moet gaan betalen in plaats van 50 cent." De kerntakendiscussie lijkt een kolfje naar Croné's hand. Het gaat daarbij voor al om goed afgewogen bedrijfsvoering: wat doet de gemeente in eigen beheer, wat besteedt ze uit en hoeveel invloed kan ze daar dan nog op blijven uitoefe nen? En hoe zit het met zijn affiniteit met de portefeuille sportzaken? Hij belooft gro te betrokkenheid. Al is het dan lang gele den dat hij als junior bij Feyenoord 'zo veel' voetbalde. Terwijl het seniorenteam van ZSC'62 voor hem ook al verleden tijd is. Robijn Puur Zacht is heerlijk zacht, zelfs voor de gevoelige huid. Opvliegers bepalen mijn dag niet meer... v" Opvliegers Wisselende stemmingen I - Nachtelijk transpireren Vermoeidheid r*% Ymea. Een natuurlijk antwoord op de overgang Zijn collega's op dat Temeu- zense kantoor mogen hem er graag mee treiteren. Iedere dag een broodje Martino en doordeweekse bezoekjes aan Axelse kroegen maakten hem de afgelopen tijd tot een an der mens, lees: een man met wat vrouwelijke rondingen. Zelf zit deze uitzendkracht daar niet mee, hij meent zelfs over een goddelijk lichaam te beschikken. Maar gisteren begon hij te twijfelen. Twee dames van een uitzendbureau kwamen hem op zijn werkplek verras sen met een attentie. In het ka der van de landelijke secreta-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33