Van Geel wil duurdere diesel w u Vijf jaar en TBS geëist tegen Murat D. Nederlands wapen is voor velen versleten Politie opent jacht op actievoerders kamp Vinkenslag Staatssecretaris Milieu in gesprek met collega van Financiën Zorgen Kamer over invloed Arabische tv Admar P weer boven water Oud-chauffeur Fortuyn bedreigd met vuurwapen Stichting Yoesuf in nood Predikant in rol uitgeproceerde Urk wil Jezusfilm niet op tv Man verteert voedsel sneller Fiscus jaagt in buitenland Vrouw die op Van Aartsen inreed nog vast vrijdag 16 april 2004 ..irnn7g redactie binnenland OEN HAAG - Hel rijkswapen, wee leeuwen met de tekst 'Je Haintiendrai', is volgens de 1,1(1 van de bevolking verou derd. Dit blijkt uit een onder- zoek van TNO/Nipo. Vooral jongeren en vrouwen vin den dal bet tijd is voor een nieuw wapen met een nieuw motto. Zij vinden het wapen een oubollige uitstraling hebben en niet meer in deze tijd passen, omdat principes, normen en waarden zijn veranderd. Ook vinden zij de symboliek met pijlen en zwaarden te agres sief, gewelddadig en imperialis tisch en wijzen ze er op dat de samenstelling van de bevolking is veranderd. Door de multicul turele samenleving vervagen vol gens hen nationaliteiten. Vah de mensen die het wapen nog wel vinden passen bij deze tijd, is voor ongeveer een kwart de traditie het belangrijkst. Zij menen dat het beeld en de spreuk bij Nederland horen, om dat ze een deel vormen van onze nationale identiteit, verwijzen naar het rijke verleden en bij de nationale geschiedenis horen. Vooral ouderen zijn deze me ning toegedaan, bij jongeren speelt dit nauwelijks. Bijna driekwart van de Neder landers kent het wapen; hoe ouder men is, hoe groter de be kendheid. Het onderzoek maakt deel uit van een wedstrijd voor veertig jonge ontwerpers om een nieuw rijkswapen te ontwerpen. Het is een initiatief van drukke rij Koninklijke De Swarl, ter ge legenheid van het tweehonderd jarig bestaan van het bedrijf. GPD UTRECHT - Dieselrijders moe ien op korte termijn harder in bun portemonnee worden getrof fen. Dat heeft staatssecretaris Van Geel (Milieu) gisteren ge steld op een congres over ver keer en gezondheid in Utrecht. Binnenkort gaat hij met zijn col lega Wijn (Financiën) praten om een 'mandje vol maatregelen' te bedenken. Een mogelijkheid is accijnsverhoging. Van Geel zegt niets tegen diesel auto's te hebben, maar ze moe ien wel zo snel mogelijk even schoon worden als benzinewa- jens. Omdat dat er de komende ^aren niet van komt, wil Van Geel voorkomen dat het aandeel dieselauto's in het Nederlandse wagenpark toeneemt. De laatste maanden worden er juist steeds meer diesels ver kocht. „Ik zou graag zien dat de vervuiler aan de pomp betaalt. Nu is dat duidelijk niet zo. Die sel is 40 eurocent goedkoper dan benzine, ondanks het feit dat benzine schoner is." De stichting Natuur en Milieu en het Astma Fonds tonen zich tevreden over de opstelling van de staatssecretaris. Het liefst willen zij dat het kabi net een nationaal gezondheids plan maakt, waarin de aanpak ran luchtvervuiling door auto verkeer veel aandacht krijgt. België heeft al een dergelijk plan en Frankrijk is ei-mee be ng. Ook Milieudefensie noemt de plannen om diesel duurder te DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor de beperking van antisemitische in vloeden die via Arabische televi siezenders Nederland bereiken. Voor het kabinet rijst daarmee het probleem dat preventie juri disch onmogelijk is. Minister Verdonk (Integratie en Vreemdelingenbeleid) kon de Kamer gisteren alleen beloven dat ze de discussie hierover in Arabische landen zal voeren. De Kamer onderkent dat bestrij ding van antisemitisme op bui- 1 tenlandse televisiezenders en op internet lastig is. „Maar het kan fanatieker", aldus de Christen Unie gisteren in overleg met de minister. „Er zijn grenzen aan de vrijheid van meningsuiting", zei Kamerlid Jager (CDA). Som mige Arabische televisiezenders importeren haat', betoogde SGP-Kamerlid Van der Staaij. PvdA en SGP pleitten ervoor om tijdens het Nederlands voor zitterschap te spreken over de invloeden die via schotelannes Europa bereiken. ANP maken hoopvol. Volgende week presenteren zij het rapport Dir ty Diesel Duurder, waarin ze pleiten voor een 'dieselduppie' als accijnsverhoging. De autolobby is niet blij. „Deze praatjes komen mij een beetje de keel uit", zegt E. Schuitema van de Belangenvereniging Tankstations. „Dit is een gele genheidsargument om de over heidskas te spekken." De ANWB vindt dat de overheid de aanschaf van schone dieselau to's meer zou moeten stimule ren, in plaats van dieselrijders te pakken in de portemonnee. Dat gebeurt volgens de bond nu al genoeg met de aanschafbe- lasting en wegenbelasting, die voor dieselrijders fors hoger uit vallen dan voor benzinerij- ders.Op het congres over ver keer en gezondheid zijn gisteren cijfers gepresenteerd over de ge zondheidsrisico's van uitlaatgas sen. Met name de uitstoot van fijn stof en roet leidt in stedelijke ge bieden tot een forse toenarrie van longklachten en hart- en vaatziekten. Jaarlijks komen ongeveer 4500 mensen vroegtijdig te overlijden dóórdat ze te veel verkeerslucht inademen. De maatschappelijke kosten zouden oplopen tot vijf miljard euro per jaar. Van Geel wil zich tijdens het Ne derlandse voorzitterschap van de Europese Unie later dit jaar sterk maken voor strengere Eu ropese emissienormen. „Dat is hard nodig, want het wo- m HARDINXVELD-GIESSENDAM - Rijkswaterstaat heeft gistermiddag het vrachtschip Admar P boven wa ter gehaald dat tien dagen geleden zonk na een aanva ring met een ander vrachtschip op de Boven-Merwede. Een bergingsbedrijf legde de afgelopen dagen staalka bels onder het schip. Naar verwachting wordt het van daag weggesleept, aldus een woordvoerster van Rijks waterstaat. De aanvaring gebeurde ter hoogte van Har- door Fleur Halkema DEN HAAG - Officier van justi tie N. Boersma heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag vijf jaar cel en tbs geëist tegen de 17-jarige Murat D., die op 13 januari onderdirecteur Van Wie ren van het Terra College zou hebben doodgeschoten. Boersma noemde de dood van Van Wieren in haar requisitoir een executie. „Ik kan niets er- gers bedenken dan dit", zei de officier. Een veroordeling vol gens jeugdrecht vindt ze dan ook niet voldoende. Murat zei gisteren dat hij boos was op Van Wieren, omdat die hem het leven zuur zou maken. Hij wilde de onderdirecteur een lesje leren. Maar het was niet de bedoeling hem te doden. „Ik wil de hem in zijn schouder schie ten", zei de scholier tegen de drie rechters van de jeugdstraf kamer. Het wapen waarmee hij Van Wieren doodschoot, zou de jon gen hebben afgepakt van een kennis die op zijn verzoek naar de school was gekomen. Uit di verse verklaringen kwam naar voren dat de leerling het wapen plotseling meegriste en wegren de. Eenmaal in de school aarzelde Murat bij het rooklokaal en liep toen door naar Van Wieren, die in de aula stond te praten. De leerling, die op 8 april zeventien jaar is geworden, was onder in vloed van drank en wellicht ook drugs toen hij volgens getuigen zijn arm strekte en Van Wieren in het hoofd schoot. Op videobeelden die het Open- Strenge veiligheidsmaatregelen bij de rechtbank in Den Haag, waar de zeventienjarige Murat D. terecht staat. Bij het hek werd ie dereen gefouilleerd. foto Marcel Antonisse/ANP baar Ministerie (OM) liet zien, was zichtbaar dat de jongen de docent neerschoot. Ook waren er foto's van het incident. Bevei ligingscamera's van het Terra College registreerden de daad. In de paniek die na het schot ontstond, wist Murat weg te ko men. Hij meldde zich 's avonds op het politiebureau. Ongeveer een uur later overleed de onder directeur aan zijn verwondin gen. Murat kan zich niet meer al les herinneren van de gebeurte nissen die dag. Hij bevestigde in grote lijnen wel wat getuigen hebben gezegd. De advocaten van de ver dachten vinden dat de belas tende verklaringen van het OM E-£T 0& QC\T (NllE-T OP van onze redactie binnenland TILBURG - Een onbekende man heeft gistermorgen de voor malige chauffeur van Pim For tuyn bedreigd. Een man meldde zich bij de woning van Hans Smolders in Tilburg en bedreig de hem met een pistool. Smolders verklaarde dat hij wel een klik hoorde maar dat er ggen kogel uit het wapen kwam. De bedreiger ging er te voet van door. Het gaat volgens een woordvoer der van de Tilburgse politie om een blanke man van ongeveer 1 meter 80 lang met een baardje. De politie neemt de zaak vol gens de woordvoerder 'zeer hoog op'. Na de bedreiging is de politie een buurtonderzoek be gonnen. Smolders zegt dat hij 'zeer aan gedaan' is door de gebeurtenis sen. „Die man zei dat ik moest stoppen met politiek. Nou, laat duidelijk zijn, dat doe ik nu. Ik vind de gezondheid van mijn vrouw en kinderen veel belang rijker dan de politiek." Smol ders vergelijkt het incident met het inrijden onlangs op Twee de-Kamer-WD-fractievoorzit- ter Van Aartsen, „Ik vind het heel moedig dat hij doorgaat, maar hij heeft een organisatie achter zich die beveiliging kan betalen. Dat kan ik niet. Daar om stop ik met de politiek." Subsidieruif Volgens hem heeft het incident mets te maken met zijn betrok kenheid bij de LPF en Fortuyn. „Het gaat om wat ik nu doe in de politiek." Smolders meent dat de dader gezocht moet wor den in de linkse hoek. „Het gaat om van die types die al jaren lang uit de subsidieruif eten maar zelf niks uitvreten. al dus de oud-LPF-politicus. Smol ders richtte in 2003 de Lijst Smolders op. Hij wilde in 2006 deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen in Tilburg. Loco-burgemeester E. Aarts van Tilburg is 'heel bezorgd' over het incident. Indien nodig stelt de burgemees ter extra politiebescherming be schikbaar. ANP nen in de buurt van een drukke snelweg is ongeveer even onge zond als het meeroken van ze ventien sigaretten per dag." Naast de uitlaatgassen wil Van Geel ook kijken naar verkeersge luid. Uit onderzoek blijkt dat la waai slecht is voor de gezond heid Mensen die dichtbij druk ke wegen wonen hebben vaker last van hoge bloeddruk. GPD UTRECHT - Stichting Yoesuf, het landelijke informatie centrum op het gebied van islam en (homo)seksualiteit, moet haar werkzaamheden staken, als er geen nieuwe overheidssubsidie komt. De stichting is net als vele ande re welzijnsinstellingen getroffen door een subsidiestop van het ministerie van VWS. Met eerder toegekende fondsen kan Yoesuf nog tot decem ber doorgaan, liet het bestuur gisteren weten. Het heeft voor de drie overgebleven medewerkers inmiddels ont slag aangevraagd. ANP LEEUWARDEN - Predikant P. Lootsma uit Leeuwarden gaat zich in plaats van een uitgeprocedeerde asielzoeker melden bij een uitzetcentrum wanneer die een oproep krijgt. De dominee van de Samen op Weg-kerk in de wijk Cammingaburen in Leeuwarden wil op die manier samen met twee collega's aandacht vragen voor de situatie waar in de uitgeprocedeerde asielzoekers zich bevinden. De pre dikanten en de uitgeprocedeerde asielzoeker, een man uit Niger, zijn hiermee strafbaar. ANP URK - Diverse kerken op Urk hebben een brandbrief met ongeveer 1800 handtekeningen naar de Evangelische Om roep (EO) gestuurd met het dringende verzoek om de om streden film The Passion of the Christ van regisseur Mei Gibson nooit op televisie uit te zenden. De EO is in de ra ce voor aankoop van de film over het lijden en sterven van Jezus. Initiatiefnemer J. Koffeman zei gisteren te hopen dat de actie snel navolging krijgt in andere Nederlandse gemeen ten. De Urker kerkganger vindt dat de 'onmenselijke lij densweg van Christus' niet door acteurs kan en had mo gen worden nagespeeld. ANP AMSTERDAM - De spijsvertering van mannen werkt aan zienlijk sneller dan die van vrouwen. Dat stelt geneeskun dige R. Bennink in het onderzoek waarop hij 29 april pro moveert aan de Universiteit van Amsterdam. De zogeheten halfwaardetijd (de tijd die nodig is om de helft van het voedsel te verteren) bedroeg bij mannen 50 minuten, bij jonge vrouwen was dat gemiddeld 80 minu ten. ANP DEN PLAAG - De Belastingdienst heeft de afgelopen an derhalf jaar voor circa een miljard euro aan zwart vermo gen op buitenlandse rekeningen achterhaald. Daarover is inmiddels voor 250 miljoen euro aan aanslagen opgelegd- Een woordvoerster van de Belastingdienst heeft dat giste ren gezegd. Van de aanslagen is 135 miljoen euro defini tief, de rest wordt nog aangevochten door de belasting plichtigen. De Belastingdienst jaagt al enige tijd intensief op zwart geld op buitenlandse rekeningen. ANP dinxveld-Giessendam. Niemand raakte gewond. Vol gens het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) was de aanvaring te wijten aan gebrekkige communicatie tussen beide schepen. foto David van Dam/ANP vol tegenstrijdigheden, feitelij ke onjuistheden en pertinente leugens zitten. Volgens advoca te Meijer zouden veel getuigen in hun verklaringen feiten en fic tie niet hebben kunnen schei den. Respect De persoonlijke omstandighe den van Murat kwamen uitge breid aan de orde. Er kwam een beeld naar voren van een agres sieve jongen, die kritiek slecht verdraagt. Hij ziet het als ge brek aan respect als iemand hem bekritiseert, stelde een van de drie gedragsdeskundigen die als getuigen-deskundigen wer den gehoord. Het drietal was het er unaniem over eens dat het het beste zou zijn als Murat niet in de gevan genis terechtkomt. Intensieve ge dragstherapie zou hem wel goed kunnen doen. De deskundigen constateerden gedurende het justitie-onder- zoek dat de verdachte minder begaafd is en deels ontoereke- ningvatbaar. De rechtbank doet op 29 april uitspraak. ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De politie en ME zijn gisteren massaal het woonwagencentrum Vinkenslag in Maastricht binnengevallen op zoek naar de bewoners die woensdag waren betrokken bij een protest op de snelweg A2. Elf actievoerders zijn aangehou den. Twee mensen zijn gearres teerd wegens verzet tegen de po litieactie en inmiddels vrijgela ten. Ruim driehonderd politiemen sen gingen voor dag en dauw ge assisteerd door onder meer een helikopter en twee pantserwa gens op zoek naar de mensen die door blokkade van de A2 een dag eerder veel overlast en scha de veroorzaakten. De bewoners van het woonwagenkamp moes ten tot laat gistermiddag bin nenshuis blijven. Ook viel de po litie twee andere woonwagen centra en drie woningen in Maastricht binnen. Rond 18.00 uur werd de actie beëindigd en konden de bewoners terug naar hun huis. Persofficier van justitie Smits gaat ervan uit dat er nog meer arrestaties zullen volgen, omdat veel verdachten gisteren niet op de doorzochte adressen waren. Bij de blokkadeactie op woens dag waren ongeveer honderd be woners van Vinkenslag betrok ken. De woonwagenbewoners zijn boos over de strenge contro les die de gemeente op het kamp uitvoert. Met de massale inval kon de po litie nieuwe acties die de woon wagenbewoners hadden aange kondigd, voorkomen. Ook stuit te de politie wederom op een aantal kleinere en grotere hen nepplantages. In vier van de der tien loodsen waarin bij een in val vorig jaar al plantages wer den gevonden, bleek opnieuw te worden geteeld. In totaal trof de politie vijftien hennepkweke rijen aan. Burgemeester Leers benadrukte dat de bewoners door het pro test op woensdag hun 'onderhan delingsruimte' hebben ver speeld. „De meeste bewoners maken dat ons onmogelijk." De bewoners beschouwen de inval van gisteren als een nieuwe trei- tenj van de burgemeester. Sinds Leers begon met zijn 'normalisa tieproces' liggen ze overhoop met hem over in hun ogen de on- benulligste kleinigheden. Leers krijgt voor zijn harde aan pak van de 'vrijstaat' op het grootste woonwagencentrum van Nederland inmiddels ook bijval uit Den Haag. Oppositie partij PvdA meent dat de rege ring de CDA-burgemeester moet steunen als hij de actie voerders aansprakelijk gaat stel len voor de schade die ze tijdens hun ^egblokkade hebben aange richt. ANP pagina 4 te lang ongemoeid DEN HAAG - De 41-jarige vrouw die expres op WD-Tweede-Kamer-frac- tieleider Van Aartsen zou zijn ingereden, blijft de ko mende dertig dagen nog vastzitten. De raadkamer van de recht bank in Den Plaag heeft dat bepaald, meldde een woordvoerster van het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. De verdachte heeft bekend dat zij op 1 april bewust mét haar auto inreed op de politicus en zijn woordvoer der. Ze verklaarde verder dat ze Van Aartsen niet van tevoren als doelwit had uitgekozen, maar dat het idee ontstond toen ze hem op het Lange Voor hout in Den Haag zag staan. De fractieleider bleef ongedeerd, de woord voerder raakte door het in cident gewond aan zijn schouder. De verdachte is advocaat. Waarom ze op Van Aartsen inreed, is nog niet bekend. Vlak na haar aanhouding maakte de vrouw een ver warde indruk. Het OM ver denkt haar vooralsnog van poging tot moord of dood slag. dan wel poging tot zware mishandeling. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3