Wachten op goede student Ik vroag: biet-ie akum aai PZC PZC Kijkers kiezen kunst voor collectie van Zeeuwse uitlenen Vergunning voor groot windpark bij visstek Noordzee The Reign of Terror besluit tweedaags festival Dijkrock iDÏVcke" uiege» li Regionale dag jonge kind in HZ Vlissingen Opel Club viert jubileum in Goes kunst AU for Nothing vervangt Riplets Reorganisatie leidt tot vertrek Dow-manager 0800 - 0231 231 vrijdag 16 april 2004 VLISSINGEN - Een paar hon derd 'beroepsopvoeders' verza melen zich woensdag 21 april in Vlissingen voor de Regionale Dag Jonge Kind. De Hogeschool Zeeland-afde ling Pabo en het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland hou den de dag voor de zesde maal voor medewerkers van kinder centra en leerkrachten uit de laagste groepen van de basis school. Thema is 'Lekker in je vel...' De maatschappij stelt ho ge eisen aan kinderen, vinden HZ en RPCZ. Daarom is aan dacht voor het sociaal-emotio neel welbevinden en een goede ontwikkeling van kinderen van groot belang in de kinderop vang en groepen 1 tot en met 4. Loius Tavecchio, hooglei'aar aan universiteiten in Amster dam en Leiden, houdt een inlei ding over ontwikkelings- en op- voedingsopgaven, waarna drie workshops worden gehouden. GOES - Opel Club Zeeland viert zondag 30 mei het tienja rig bestaan. Tijdens deze dag wordt een feestelijk Opel Tref fen gehouden. Er zijn bekers te verdienen in verschillende categorieën. Op het terrein staan ook diverse stands met accessoires voor op en in de auto. Voor de kleinsten is er onder meer een springkus sen. Het Opel Treffen aan de Riemwagenweg 1 in Goes begint om 10.00 uur. (Advertentie) Dames maai 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES door Maurits Sep De Roosevelt Academy heeft tot nu toe honderd studenten toegelaten tot het eerste jaar. Volgende week pro moot decaan Hans Adriaansens de Mid delburgse universiteit in het Mid den-Oosten (Dubai) en in mei werft hij in Oost-Europa (Budapest). Het streven om in september met 170 studenten te beginnen, is nog steeds haalbaar, zegt Adriaansens. Het klinkt voorzichtig en stelliger kan hij ook niet zijn. „Studenten kunnen als nog een andere studiekeuze maken, scholieren kunnen nog zakken voor hun examen", schetst Adriaansens de onze kerheden. Daar staat tegenover dat zich op een heel laat moment ook nog studen ten kunnen aanmelden die bij een ande re studie zijn uitgeloot. En dat er vanuit het buitenland extra inschrijvingen kun- Aanmeldingen nen komen. „Die hypotheek moet ik op mijn cijfers leggen." Precies zo vaag is directeur Gerard Kor sten van het University College Maas tricht over de aanmeldingen op zijn in stituut. Het UCM begin twee jaar gele den met 74 eerstejaars, vorig jaar ver welkomde Korsten 90 nieuwelingen en de aanmeldingen voor volgend jaar zit ten weer op dat niveau. Hij hoopt op 125 eerstejaars uit te komen. „Maar hoe veel het er zullen zijn, kan ik pas zeg gen op de dag dat we beginnen." Zo gaat het nu eenmaal met aanmeldin gen voor universiteiten, stellen Adriaan sens en Korsten berustend vast. Onze kerheid tot het eind - ofwel tot het be gin van het studiejaar. Sommigen schrij ven op meer plekken in en kiezen heel laat. Anderen doen bijvoorbeeld mee in de loting voor een studie geneeskunde. Vallen ze af, dan komen ze alsnog naar Middelburg of Maastricht. De Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis, straks deel van de Roosevelt Academy, waar na de zomer minstens honderd studenten worden verwacht. foto Mechteld Jansen Of het Maastrichtse college in septem ber inderdaad met 125 nieuwe studen ten kan beginnen, houdt Korsten niet zo bezig. En zijn college van bestuur ge lukkig ook niet, verzucht hij. „We zijn veel drukker met het opbouwen van een goed instituut, met goede huisvesting, goede docenten en een goed studiepro gramma. Dat is belangrijker dan de in stroom." Toen Adriaansens in januari bekend maakte dat hij 85 aanmeldingen binnen had, maakte dat weinig indruk in Zee land. Maar aanloopproblemen zijn er overal, nuanceert Korsten. Hij moest het bij aanvang van 74 studenten doen. Dat viel hem niet mee. „Maar je moet se lectief blijven. Je wilt alleen de echt goe de studenten hebben. Als je in je nor men gaat schuiven, tast je de kwaliteit van je opleiding aan. Dat kun je je niet veroorloven." Het lukt ook niet om met een heel veel goede studenten te vinden, waarschuwt Korsten. „Ik had gedacht onszelf sneller te zien groeien, maar ik denk dat het vijf jaar duurt om op een stabiele instroom van pakweg tweehon derd jongeren uit te komen. Dat mag ook best. Beter dat, dan dat je begint met tweehonderd studenten die eigen lijk niet aan de eisen voldoen." Adriaansens hoopt echter nog steeds met 170 goed gekwalificeerde jongeren te kunnen beginnen. ..Dat zou hetzelfde resultaat zijn als toen ik met het Univer sity College Utrecht begon." Hij heeft nu zeventig Nederlanders en dertig bui tenlanders toegelaten tot de Roosevelt Academy. De wervingsacties in het bui tenland kunnen nog eens dertig inschrij vingen opleveren, de binnenlandse ac ties veertig. „Dat klinkt natuurlijk heel optimistisch, en er moet inderdaad nog echt veel gebeuren, maar het kan luk ken." Zeeland moet zich niet laten ontmoedi gen, vindt Korsten. „Er is lef getoond door een college op te richten in Middel burg. Dat ligt niet voor de hand omdat het een kleine stad is. Maastricht is ook klein, maar toch van een andere orde. Nu dat lef is getoond, houd het dan ook vol. Er is flink geïnvesteerd, dus geef zo'n instituut een aantal jaren de kans om te groeien. Doe je dat niet, dan gooi je veel geld weg. Het criterium moet niet zijn het aantal inschrijvingen in het eerste jaar, maar of er na vijf jaar een goede school is, met goede docenten en goede studenten. Ik snap wel dat po litici naar de korte termijn kijken en re sultaten willen zien, maar een universi ty college is er voor de eeuwigheid." De Roosevelt Academy houdt maandag 26 april een open dag. Van 10.30 tot 15.30 uur worden proefcolleges en rond leidingen gegeven. Zie ook www.rooseveltacademy.nl Terneuzense Lamaketta's zingen in streekdialect door Raymond de Frel TERNEUZEN - De aarzeling is tekenend voor zijn angst, maar na wat voorzichtig zakken gaat hij toch helemaal door de knie ën. Alles voor het plaatje en dus zit de Terneuzense liedjesschrij ver Maikel Harte na een tijdje op ooghoogte met Casanova, een stevige dobermann. Na de foto sessie durft hij zijn blaffende buurman zelfs als dank een tik je op de rug te geven. Heimwee Maik (29), in het dage lijks leven advocaat, is als de dood voor honden. Het is dan ook niet voor niets dat hij met zijn band De Lamaketta's een nummer opnam over zijn aver sie tegen de viervoeters. In Biet-ie akum aaihet ope ningsnummer van de gelijknami ge cd die De Lamaketta's zater dag in het Terneuzense Porgy Bess presenteren, verwoordt hij dat zo: Ik vraog biet-ie akum aai, twas nogal un hrootn' Mo- ar ik was te laot, amai die a me - bie m'n klootn' Zo haat da iede re keer, op straot of lengst 't strange Ek un ond noh maor oor dan waor ik bange. Nu hoeft natuurlijk niemand te weten dat Casanova in werke lijkheid een sul is, een hond uit de categorie 'blaffende honden bijten niet'. Het in Terneuzens dialect gezongen nummer is bit tere ernst, in tegenstelling tot dat wat Harte in zijn middelba re schooltijd samen met gitarist Donny Benjaminsz ten gehore bracht. „Zaten we op het plein bij de huishoudschool. Donny een beet je pingelen en ik van alles uit mijn duim zuigen. Allemaal flau wekul, maar wij voelden elkaar perfect aan. Op een gegeven mo- VLISSINGEN - Het concert dat The Riplets morgen zouden ge ven in De Piek in Vlissingen is afgelast wegens het overlijden van een familielid. De groep wordt vervangen door de Rotter damse punkband All for Nothing. The Cherrvbombs, die het voorprogramma van The Ri plets zouden verzorgen, komen wel. Aanvang: 22 uur. ment was mijn zus in verwach ting van een tweeling, wat resul teerde in het liedje Mijn zuster krijgt een tweeling. Dat moest worden opgenomen, vonden we. Een groepje muzikanten sloot zich bij ons aan, waarna we twee liedjes hebben opgenomen in Porgy Bess. Tijdens de op names kwamen opeens al die lui van het schoolplein binnen." Daarna ging alles heel snel. De Lamaketta's werden de huis band van café 't Bierwinkeltje, ook al hadden ze nog maar tien nummers ingestudeerd. „Daar om deden we een loterij als op vulling. Blikken doperwten, een kilo paling... en allemaal voor zien van een sticker van De La maketta's", aldus Harte. Roman Opleidingen en andere bands dreven De Lamaketta's uit el kaar. Harte ging voor zijn rech tenstudie naar Amsterdam, waar hij op kamers zat met Ter- neuzenaar Frangois van de Lin de. Die besloot een boek te schrijven, De zaak van de gam mele watertoren, gebaseerd op Heimwee Skip Harte en zijn band De Lawagena's. Harte: „Ik wist dat hij met een boek bezig was, waarin hij voor een fictief personage van mij was uitge gaan. Maar dat die roman ooit echt zou worden uitgegeven, had ik nooit verwacht." De presentatie van het detecti veverhaal betekende twee jaar geleden de wederopstanding van De Lamaketta's. Van de Lin de vroeg Harte en consorten zijn boekpresentatie op te luisteren. Het was overigens ook Van de Linde die Heimwee Maik zijn bijnaam gaf. „Omdat ik het eer ste jaar van mijn studie ieder weekend terug naar Terneuzen ging met mijn waszak." Later werden de reizen naar Ter- neuzen minder fréquent, maar de liefde voor zijn geboorte streek bleef. Het gros van Har- tes liedjes zingt hij dan ook in dialect. „Nee, niet in het Zeeuws, want dat bestaat niet. Je houdt dia lect in stand door het te spre ken, niet door er een stempel op te plakken. Een examen havo Zeeuws, ik moet er niet aan den ken. Ik vind het Terneuzense taaltje prachtig, veel mooier dan Algemeen Beschaafd Neder lands." Dat Harte niet alleen een voor liefde heeft voor zijn moeder taal, maar ook voor typerende gespreksstof, blijkt wel uit het nummer Maao waarin hij zeven tantes observeert tijdens een ver jaardagsfeestje: Maao, das abma slecht weer Hoe lang ettada duurt i Je zet ier aon de kust zit'n A onze Jehan zit op Pannenschuur/ Maao, Maao, Maao, Das oek weh wah! Ontmoet en groet Zaterdag treedt Heimwee Maik aan met gitarist Toine Metse laar, toetsenist Arno Franken, drummer Friso van Wijck, gita rist Benjaminsz en bassist Jean-Paul Harreman. De laatste drie vormen ook de jump jive- band Jive for your Life. Die in vloeden zijn duidelijk te horen in De Lamaketta's. al schuwen zij geen uitstapjes naar funky en disco-achtige songs. Het kan niet gek genoeg. „Je kan ook een 'ontmoet en groet' met mij win nen. Meiden van 20 tot 35 jaar ontvang ik graag backstage", grapt Harte. Zijn openingszin zal in dan ongetwijfeld zijn als in het laatste nummer op zijn cd: .Joehoe, die van mien past in die vanjoehoe! De Lamaketta's treden zaterdag op in Porgy Bess in Terneuzen. Het voorprogramma wordt vanaf 22.00 uur verzorgd door De Vage Klachten. Bezoekers mogen kiezen wat de kunstuitleen moet kopen uit de ten toonstelling Wikken en wegen. foto Lex de Meester - Heimwee Maik poseert naast een Dobermann. Zijn angst voor honden leidde tot de titelsong van de cd die De Lamaketta's zaterdag presenteren. foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De stembiljet ten liggen klaar. Bezoekers van de tentoonstelling Wikken en wegen, die gisteren is begonnen bij de Stichting Kunstuitleen Zeeland, kunnen een keuze ma ken voor één van de vijfenzeven tig kunstwerken. De werken met de meeste stemmen worden aangekocht voor de Zeeuwse uit leencentra. De Stichting Kunstuitleen Zee land (SKZ) werkt mee aan het project 'U vraagt, wij draaien' van de organisatie Kunstenaars Co. Met negen andere instel lingen in Nederland heeft zij een lijst met namen en adressen Van kunstenaars gekregen. Hun is gevraagd documentatie op te sturen. Op basis van de aangele verde gegevens heeft de selectie commissie van de SKZ 25 kun stenaars uitgekozen. Die heb ben ieder drie werken aangele verd. Het publiek mag nu kie zen welke van die werken wor den aangekocht. De SKZ heeft 22.500 euro tot haar beschikking. De prijs van de kunstwerken varieert van 75 tot ruim 2500 euro. Directeur Kathrin Ginsberg van de SKZ schat dat ongeveer vijftien kunstwerken gekocht kunnen worden. Ook de publiekscom- missies van de uitlenen in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlis singen hebben hun voorkeur kenbaar gemaakt. Op basis daar van wordt besloten hoe de aan gekochte werken over de vesti gingen worden verdeeld. Ginsberg is benieuwd of de keu ze van het publiek overeenkomt •met die van de kunstuitlenen. „Het project is er onder meer op gericht te kijken of er verschil zit tussen wat het publiek als kwaliteit aanmerkt en wat selec tiecommissies en medewerkers van de kunstuitleen als kwali teit aanmerken. Dat zou wel eens niet met elkaar in overeen stemming kunnen zijn, waar door er leemtes in onze collec ties zitten. Wie wil stemmen hoeft geen lid te zijn van de kunstuitleen. Wel wil de SKZ de stemmen van le den en niet-leden bijhouden, om dat daaruit wellicht kan worden geconcludeerd wat niet-leden aantrekt. De vijfentwintig kunstenaars die meedoen komen uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land. Zij hebben heel divers werk ingeleverd, van schilde rijen, tekeningen, foto's en colla ges tot tuinmeubilair en een lamp. „We zijn benieuwd of de mensen daarvoor kiezen", zegt Ginsberg. „Misschien willen mensen niet alleen dingen voor aan de muur." De expositie Wikken en wegen duurt t/m 6 mei. Die dag wordt om 16 uur de uitslag van de stemming bekendgemaakt. Open ma t/m do van 9-17 uur en zondag 2 mei. door Harmen van der Werf KNOKKE - De laatste procedu rele hobbel voor de bouw van een groot windmolenpark op on geveer dertig kilometer uit de Belgische kust is genomen. Het park komt op de Thornton- bank, tegen de Nederlandse grens. Belgisch minister van de Noordzee Vande Lanotte heeft het consortium C-Power een bouw- en milieuvergunning toe gekend. C-Power, waarin onder meer offshore bedrijf Dredging International, de Belgische windmolenbouwer Turbowinds en energiebedrijf Interelectra deelnemen, verwacht volgend jaar de eerste windmolens van elk 3,6 megaWatt te installeren. Het park krijgt zestig turb^ en kan meer dan vierhondgj. duizend inwoners van elektra teit voorzien. C-Power is het oog op de veiligheid voor scheepvaart verplicht een eiga multifunctioneel schip in te& ten. De financiering is noge* punt. C-Power vraagt de org heid voldoende zekerheid langlopende financiële regeiin. gen te kunnen aangaan, De bouw van een windpark dii terbij de kust stuitte in eerder op verzet van de ke-Heist. Toeristen z< schrikt worden als windmol® vanaf de boulevards goed zicht baar zijn. Op de Thorntonbi is dat niet het geval. Het. gebied is wel een belangrijke visp!£ ook voor Zeeuwse kottervissers door Conny van Gremberqhe HOEK - Personeelsmanager Jan van den Braak (55) keert de Dow Chemical Company na 27 jaar de rug toe. Dow Benelux in Terneuzen maakte dit gisteren bekend. Het voorbije jaar heeft Dow we reldwijd zijn personeelsorgani satie geherstructureerd om effi ciënter te kunnen inspelen op al lerhande ontwikkelingen. In ver band met die wijzigingen heeft Van den Braak besloten zijn loopbaan bij het chemieconcern te beëindigen. Wat hij in de toekomst gaat doen is nog niet bekend. Wan neer hij Dow definitief de rug toekeert, is ook nog niet duide lijk. Naar eigen zeggen wil Van den Braak 'eerst naar behoren zijn taken aan derden overdra gen.' Over de precieze redenen van zijn vertrek wilde de Dow-manager gisteren niets zeg gen. Van den Braak werkte 27 jaar als human resources^ ger bij het chemieconcern. Es flink aantal jaren in de Benela maar ook elders. Hij vertegg woordigde Dow in diverseers ne organisaties, zoals de Kr- van Werkgevers in de Kanaak- ne en de Brabants- Zee® W erkgeversorganisatie. Gerard van Harten, voorat van de Raad van Bestuur Dow Benelux, liet gisteren ten de beslissing van Van s Braak te respecteren. „Jan hg altijd een prominente rol speeld in Dows human resot? ces-beleid en vertegenwoorda de ons bedrijf binnen tal van a ganisaties. De bedreven mani» waarop hij dit doet en de kern en ervaring waarover hij i* schikt zullen door ons zeker ga mist worden." Het is nog duidelijk of Dow-Terneuzensg nieuwe, eigen personeelsmaia ger krijgt. Er wordt nog on® zocht of de taken van Van da Braak over meerdere medewe kers verdeeld kunnen worden. door Ernst Jan Rozendaal RILLAND-BATH - Het is ooit begonnen als een evenement voor drie bandjes in een café, maar inmiddels uitgegroeid tot een tweedaags festival. Volgen de week vrijdag en zaterdag is het tijd voor de dertiende editie van Dijkrock in Rilland-Bath, met een bluesavond, een open podium voor beginnende pop groepen en het op hardrock ge oriënteerde hoofdprogramma. De hoofdact van Dijkrock is dit jaar de Amerikaanse band The Reign of Terror. De groep sluit haar tournee door Nederland za terdag 24 april af met een optre den op Dijkrock. The Reign of Terror moet niet worden ver ward met de deathmetalgroep Reign of Terror uit Australië. De Amerikanen leggen zich meer toe op traditionele hard rock in de stijl van Deep Purple. Om de groep te onderscheiden van de Australische wordt de naam vaak gebruikt in combina tie met die van gitarist Joe Stump, volgens de organisato ren van Dijkrock de snelste van de wereld. Hij is een groot be wonderaar van gitarist Ritchie Blackmore, bekend van Deep Purple en Rainbow. Hij heeft zelfs een nummer over hem ge schreven: 'Blackmore's Castle' De andere sleutelfiguur in The Reign of Terror is zanger Mike Vescera, onder meer bekend van Yngwie Malmsteen en Loud ness. Voor de Amerikanen aantreden, staan nog vier andere groepen op het podium. Eerst is de beurt aan Pace Grace, een groep die landelijk enige bekendheid heeft verworven met het num mer 'Don't sneak up'. Daai komt de winaar van het opens dium van vorig jaar aan boe Vintage. De groep is behoort! gegroeid en wil de komende S van zich laten horen in de hare rock- en metalscene. Derde band op de zaterdag! vond is Montany. De format! rond zanger Patrick van Mauri speelt melodieuze metal. Het if tje Nederlandse rockbands The Reign of Terror intro® ceert wordt afgesloten doz Enorm. De groep, die de üfê- song heeft geschreven voor film The twelfth man, rass pianoballades af met sten hardrock. Zaterdag overdag staat het opa podium gepland. Daar treae acht bands aan: Miss Behavroc uit Bergen op Zoom, Yes Ycc Did uit Middelburg, Suspense of Disbelieve, Nummer 8 uil Kruiningen, Defender uit Krab- bendijke, Wannabee uit Vrou wenpolder, Sunday Morning Hangover uit Hulst en Southern Company uit Oost-Souburg, ft winnaar staat volgend jaar a het avondprogramma op Dijk rock. Blues De vrijdagavond staat in Ril land in het teken van de bluff. Er zijn twee bands gecontrac teerd. Het festival wordt geo pend door The Bandox ft groep speelt blues in de stijl var Omar the Howlers en ThePa- ladins. Daarna volgt de Fan street Blues Connection, ft groep met gitarist Jasper Ve- straten speelt stevige bluesrocï van onder anderen Poppa Chuo- by, Walter Trout en Jimi Hfflfr rix. Dijkrock speelt zich ai een tent aan de Bathse dijk. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28