Een coupé is niet handig, wel lekker Wegenwacht komt straks met de bus V-Power maakt vuist tegen zwavel 23 Vraag antwoord vrijdag 16 april 2004 i betaalbare tweedehands coupés 0, BMW 3-serie (1992-1999) 3:950- 19.000 euro Geen oorringen, op tijd naar de kapper! .Veel rijplezier bij zescilinders. Vaak 'valse' km-stand; documentatie! Achterin redelijk ruim. Ql) Mazda MX-3 (1991-1998) 3.250- 12.500 euro Het leukst met prachtige 1.8i V6 Styling spreekt nog steeds aan. 1.6i tot '94: blij met elke rugwind. Ferrari in zakformaat Terwijl Volkswagen bij de politie weinig marktaandeel meer heeft, gaat de Wegen wacht juist een nieu we VW-vloot aanleg gen. De Polo's en Golfs maken plaats voor 630 Tourans en een paar honderd T5-bussen. Q: Ford Puma (1997-2002) 7.500- 17.000 euro 1.4 zeker geen roofkat. Heerlijke stuureigenschappen. Trekt nog steeds aandacht. Q) Honda Civic Coupé (1996-2000) 4 500- 10.7 50 euro Lekker opvallen? Hiermee niet! Mooie techniek, goed onderstel. Alleen in rood, zwart, zilver of groen. Lekker opvallen? Hiermee niet! Ql Coupé Fiat 11993-2000) 5.000- 19.000 euro Oogt sportiever dan hij rijdt Buitenkant verrassend. Dashboard slaapverwekkend. Claustrofobie? Niet instappen! 0t Renault Mégane Coupé 3.950- 18.500 euro ('995-2002) Gigantisch aanbod. Jong? Hoge afschrijving. 2.0 16V is heerlijk scheurijzer. 0) Hyundai Coupé (1996-2002) 4.200 - 14.500 euro Kreeg heel mooie opvolger. 1.6 presteert bijna als 1.9. Oogt sportiever dan hij rijdt. Heerlijk scheurijzer Q) Toyota Paseo (1996-2000) 4.950 - 9.500 euro Een PlayStation 2 is sportiever. Wel comfortabel. Onverwoestbaar, dat ook nog. Nuchter bezien is een coupé een onding. Min der ruim, onpraktisch en vaak ook nog duur der dan zo'n allesvreter met een grote laad klep. Maar de liefhebber glimlacht bij dit soort calvinistische vooroordelen. Door Gert te Lintelo Al sinds de oertijd van de auto denk je bij een coupé aan een elegant en sportief gelijnd mo del met twee portieren, al zijn er uitzonderingen. Daar gaan we het hier niet over hebben. Wij beperken ons tot coupés in de traditionele betekenis van het woord, meestal op basis van een sedan of hatchback met dezelfde techniek. In bij gaande graphic vindt u tien be taalbare auto's die toch een vleugje exclusiviteit garande- Tien centimeter Als je zo'n coupé aanschaft, weet je bij voorbaat dat het er achterin krap aan toe gaat. Soms lijkt het nog wat, met een bankje of prachtige aparte zit jes, maar uiteindelijk komt het er op neer dat alles wat bij een volwassene meer dan tien centi meter buiten de romp uitsteekt op een zeer onnatuurlijke wijze moet worden dubbelgevouwen. Kinderen hebben het echter best naar de zin en nemen graag enig ongerief voor lief, onder het motto: 'mama heeft een sportwagen!' Dat ook volwassenen vaak nog wel voor enkele kilometers ach terin te proppen zijn, zegt meer over het openbaar ver voer dan over de opofferingsge zindheid van de moderne mens. \Waarbij je je kimt afvragen hoe vaak een achterbank wérke lijk wordt gebruikt, want voor tweepersoons huishoudens is een coupé meestal ruim ge noeg. Zeker als er een flinke achterklep aanwezig is en de achterbank kan worden neerge klapt. Als het een beetje meezit is er zelfs genoeg bagageruimte voor een kampeervakantie, al wordt het bij de bouwmarkt een an der verhaal. De meeste coupérijders hebben trouwens nooit stilgestaan bij dit soort praktische overwegin gen. Een coupé koop je nu een maal niet met je verstand, maar met je hart. En het liefst met een krachtige motor. Want alleen op die ma nier heeft mama ook werkelijk een sportwagen. Wegenwacht VW Touran WW Touran 630 stuks gaan de VW's Golf en Polo vervangen Door Rien van der Steen In 1946 hadden auto's in Neder land nog voortdurend kapotte banden, ratelende lagers en sto mende motoren. De banden vormden vaak nog bet grootste probleem. In de oorlog waren oude banden ver sneden tot schoenzolen en repa reren van het rubber ging prak tisch niet. En de Wegenwacht was nog beslist geen bekend verschijnsel. Integendeel, er re- zeven geel geschilderde, tweedehandse Harley Davids ons met zijspan voor heel het land, De wegenwachters improviseer den een eind weg: lekke ban den stopten ze vol met gras, ge broken veerpakketten vervin gen ze door een blok hout. ïoen de ANWB-hulporganisatie O, Motor: 1.9 TDI 74 kW, 100 pk O) Laadvermogen: 650 kg, waarvan ongeveer 500 kg benut. Oj Uitrusting: 12 volts-compressor met onder meer hefkussen (voorkomt rug klachten; in nog maar 5% van de gevallen hoeft de rolkrik te wor den gebruikt) GSM, GPS EHBO-kist O Gereedschap: 189 stuks (inclusief doppen-, ring- en steeksleutelset) 40 meter brandstofslang in drie soorten; honderden stuks kabel oogjes, kabelschoentjes, slang klemmen, boutjes, moertjes, ze keringen etc. Onderdelenpakket: 178 soor ten, 265 stuks waaronder drie ac cu's. Mogelijkheid tot starthulp voor personen- en vrachtauto's met zowel 12, 18 en 24 voltsaccu's. Q' Top tien pech-hulp: 1. Startproblemen 2. Accu defect 3. Lekke band 4. Sleutel in de afgesloten auto 5. Dynamo defect 6. Startmotordefect 7. Gebroken distributieriem 8. Kapotte koppakking 9. Lege benzinetank 10. Gebroken koppelingskabel O Historie voertuigen: 1946 Harley Davidson 1955 BSA 1959 Citroën 2CV bestel 1973 Renault 4 1983 VW Golf 1996 VW Polo en Transporter^ wat meer vlees op de botten kreeg ruilde ze de moegestre den, geel geschilderde Harleys in voor Engelse BSA's. Op hun beurt werden de Britse motoren in 1960 opgevolgd door Citroën 2CV besteleenden. De deinende eendjes maakten in de jaren zeventig plaats voor Renaults 4> En een jaar of tien jaar later was het over met de Franse mer ken. De ANWB koos voor auto's van Duitse makelij om de Wegen wacht verder op wielen te zet ten. VW bood in deze klasse toen al voordelige diesels aan, en dus nam de VW Golf diesel het stokje van Renault over. De bekende kreet 'busje komt zo' krijgt binnenkort een nieuwe dimensie, want onlangs is de ANWB-hulpdienst begonnen met het vervangen van de ver trouwde Golfjes en Polo's door veel ruimere VW's Touran. Tourans De komende jaren worden 630 auto's van de Wegenwacht ver vangen, zeventig procent van het totaal, door deze mpv's. De resterende dertig procent maakt plaats voor de T5 bus, de jongste vervanger van de VW Transporter. De Tourans Van 1.9 TDI met 100 pk hebben een laadvermo gen van 650 kilo, waarvan onge veer 500 kilo benut wordt. Ze hebben een 12 volts compres sor met onder meer een hefkus sen aan boord, zodat de wegen wachter nog maar af en toe de zware rolkrik hoeft te gebrui ken. De Transporters zijn bo vendien uitgerust met een gene rator en een 220 volts compres sor. Beide voertuigen zijn voorzien van communicatie- en naviga- tieapparatuur, een goed gevul de ehbo-kist, een uit 189 stuks bestaande gereedschapsset en honderden hulpmiddeltjes. Accu's Bij alle pechgevallen staan start problemen, kapotte accu's en lekke banden bovenaan. Maar ook de sleutel in afgeslo ten auto laten zitten, dynamo of startmotor defect, gebroken distributieriem en een lege tank komen vaak voor. Voor de Wegenwacht nemén dagelijks honderd medewer kers in Assen en Badhoevedorp de pechtelefoon aan. En de we genwachter weet in 90 procent van de gevallen de pech ter plekke te verhelpen. Van de vier miljoen leden van de ANWB is ruim 2,1 miljoen ook lid van de Wegenwacht. Zij melden zich per jaar 1,4 mil joen keer per jaar met pech via praatpaal of telefoon. De ANWB heeft 1.040 wegen wachters. Die rukken alleen al 68 keer per dag (25.000 keer per jaar) uit om verkeerd ge tankte brandstof over te heve len en af te voeren. Van al die wegenwachters zijn er zeven van het vrouwelijk ge slacht - net zoveel als het totaal aantal wegenwachters bij de start in 1946. Alle Europese brandstof moet in 2009 zijn ont daan van milieuschadelijk zwavel. Shell loopt daarop vooruit: het jongste autovoedsel heeft de spannende naam V-Power. Door Rien van der Steen Het mooie van Shell V-Power is <kt het de eerste zwavelvrije benzine in Nederland is. Want e" Pura was alleen maar zwa aiarm, Nou is V-power trou wens ook niet honderd procent zwavel vrij. Maar officieel mag brandstof met minder dan 10 rag- zwavel per kilo zwavelvrij den. En dat is bij de nieuwe Shell benzine dus het geval. In Duitsland kunnen automobi listen al jaren zwavelvrij tan ken. Door die zwavelvrije benzi ne werkt de katalysator veel be ter. Bovendien gaat zwavelvrije brandstof erg goed samen met direct ingespoten motoren. Wel hebben die motoren klop vaste benzine (uitgedrukt in oc- taangetal) nodig om optimaal Shell is de eerste die zwavelvrije benzine op de Nederlandse markt brengt. Foto Jan Verhoeff te presteren. VW en Audi hebben zulke mo toren al, Mercedes ook, maar dat merk houdt ze nog in Duits land zolang hier de juiste brand stof niet voorhanden is. De nieuwe V-Power is voor mo toren die draaien op Euro 95. In Duitsland is zwavelvrije benzi ne met een octaangetal van 100 voor direct ingespoten benzine motoren verkrijgbaar. Acceptatie Shell V-power is aan de Neder landse pomp 4,5 cent duurder dan gewone Euro 95, en dat zal de acceptatie door automobilis ten bemoeilijken. Als de fiscus de milieuvriendelijker brand stof ook vriendelijker zou be handelen, is de kans dat Neder landers hem gaan tanken vele malen groter. Overigens beta len de Duitsers een nog hogere toeslag: zo'n tien tot veertien cent. Verbranding Volgens Shell spaart zwavel vrije brandstof niet alleen het milieu, die zorgt ook voor schonere motoren. Koolafzet ting in de cilinderkop, op het in- laatspruitstuk en op de inlaat- kleppen beïnvloedt het verbran dingsproces in elke motor nade lig. Shell claimt dat V-power die afzetting binnen afzienbare tijd schoonbrandt. Omdat ik op reis ben geweest heeft mijn auto ruim een jaar stil gestaan. Is dit slecht voor mijn wagen? Wat kan ik nu het beste doen? Erik Jan de Jong, technisch adviseur bij de ANWB: „Verwacht niet dat u bij thuiskomst meteen met de auto kunt wegrijden. De accu is waarschijnlijk 'overleden' en door het lange stilstaan kunnen de banden 'onrond' zijn geworden. Vervanging is in beide gevallen noodzakelijk. Afhankelijk van het type auto dient de computer op nieuw te worden ingelezen. Ook kunnen de remschij- ven zijn aangetast door roestvorming, en kunnen de remklauwen vastzitten. De motorolie en eventueel de remvloeistof moeten ververst worden. Het beste kunt u de auto helemaal laten controleren bij de garage. Ook de APK zal immers in veel gevallen zijn verlopen. Nog een tip: vraag een kennis of die elke maand een half uur tje met de auto gaat rijden." Heeft u ook een vraag? Mail naar vraagenantwoord@wegener.nl Eerdere vragen en antwoorden vindt u op de website van de krant, rubriek Auto. Donkervoort toch naar Spanje Ook Spanjaarden kunnen binnenkort onbekom merd rondlcnorren in een oer-Nederlandse Donker voort D8 Widetrack. De kleine fabriek van exclusieve sportwagens in Lelystad kwam onlangs in het nieuws omdat het problemen ondervond met de typegoedkeu ring van de auto. Dat heeft te maken met het feit dat het merk zo'n kleine series maakt. Vanuit Spanje werden de testen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer niet geac cepteerd, waardoor de zogenaamde homologatie niet rond kwam. Maar eigenaar Joop Donkervoort is er nu in geslaagd Europese goedkeuring te krijgen voor de Spaan se 'markt. Chrysler open kampioen VS De Chrysler Sebring Cabrio is voor de zesde keer in acht [jaar de best verkochte open auto in de Vere nigde Staten. Bijna 300.000 Amerikanen kochten de au to in 2003. De vierzits cabriolet is er alleen met benzine motoren. De 2.0-liter kost 42.495 euro. Chrysler krijgt binnenkort drie cabriolets in haar programma: behalve de Sebring zijn er deze zomer ook open versies van de PT Cruiser en de Crossfire te koop. Amerikanen zijn gek op de vierzits Sebring Cab rio. Full Speed nummer zeven In Autotron Rosmalen wordt op zaterdag 1 en zondag 2 mei voor de zevende keer Full Speed gehouden. Met burnout- en sprintwedstrijden en veel audiogeweld. Er zijn honderden getunede auto's te bewonderen en als iedereen tussen 10.00 en 17.00 uur genoeg gezien en vooral gehoord heeft, wordt Full Speed met een feest af gesloten. De entreeprijs bedraagt 12 euro. Rover doet aan faceliftjes Rover heeft zijn Rover 45 vernieuwd. Een IV1 VJ nieuwe voorbumper zorgt voor een strakker voorkomen, evehals de reflectiekoplampen met dubbele lenzen. Achter heeft de auto een nieuw kofferdeksel. Vanaf juni is de 45 in ons land te koop. Ook de Rover 75 en de MG ZS zijn bij de tijd gebracht. Geld voor de ont wikkeling van een echt nieuw model ontbreekt. De Rover 45 heeft een faceliftje onder gaan. Nieuws uit New York Op de autoshow van New York heeft GM de Buick Ve- lite onthuld, een elegante vierzits cabriolet, ge bouwd door Bertone in Italië. De 4.71 meter lange auto staat op enorme wielen en wordt aan de achterwielen aangedreven door een biturbo 3.6 V6 met 400 pk. Saab laat in New York de 9-7X zien, een studiemodel voor de eerste suv van het merk. En Cadillac, dat onlangs zijn Eu ropese organisatie in Nederland gevestigd heeft, komt met een CTS Sport Luxuiy Edition die afgeladen is met extra's. De auto heeft onder andere dvd-naviga- tie, Bose-audio en xenon- lampen. Hij kost 54.950 eu- De Buick Velite. Renault leert Koreaans Renault gaat in Zuid-Korea met Samsung een vier- wielaangedreven suv bouwen. De auto komt in Eu ropa waarschijnlijk als Renault op de markt, en in de VS als Nissan. Renault nam twee jaar geleden de autotak van Samsung over en had al een belang van 37 procent in het Japanse Nissan. Samsung bouwt nog geen 50.000 auto's per jaar, maar via het Koreaanse bedrijf verschaft Renault zich wel een voet tussen de deur op de groeien de Aziatische markt. Inclusief de merken Nissan en Da da (Roemeens, voor de helft van Renault) is het autocon cern goed voor. vijf miljoen auto's per jaar. Volgende week in Auto: Drie pagina's cabrio-special met o.a. tests, ervaringen van le zers en de uitslag van de nationale cabrioverkiezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23