Middelburgers praten over buurt PZC OPEN DAGEN Dichter (13) laat zich niet kennen Zeven gouden drankjes langs de lat Twee jaar cel geëist voor verduisteren miljoen van baas Bewoners aan zet om leefbaarheid in wijken te verbeteren Tentoonstelling in Middelburg Explosie vendienst bekijkt mogelijke bom Vlissingen Wandeltocht agenda 11 Brommer in brand na valpartij Vals alarm in Middelburg Camera's gestolen Renovatie kademuur pas na zomer Klankbordgroep Cerestar van start Live-muziek 19 t/m 23 april vrijdag 16 april 2004 ftprMadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van Middelburg worden de komen de weken massaal gemobili seerd. Ze worden uitgenodigd om mee te praten over de leef- ^heid van hun wijk. Het pro- 6 jed moet uitmonden in een do- 3 fument waarin de sociale aspec- lenvande stad 'tot in de haarva- len'worden beschreven. Ke moeten van een vertegen woordigende democratie naar -participerende democratie", zegt D. van der Wouw, project leidervan Scoop. „Mensen moe- en niet langer geconfronteerd rorden met een gemeentebe- rur dat zegt: 'zo gaan we het fl'. We willen in plaats van te- stand, medestand creëren." afgelopen maanden zijn in ."odracht van Scoop honderden zsnsen ondervraagd over hun ledomgeving. Aan de hand daar in en aan de hand van andere gegevens zijn beschrijvingen wn alle Middelburgse wijken ge- lakt. Die worden op dit mo- resultaten worden voorge- aan de inwoners van de wij- ken. r- Èen opvallende uitkomst van _L' ftet onderzoek is dat Middelbur- E |ers erg tevreden lijken te zijn. Aleer dan ik had verwacht. De - ïiaag is of dat klopt. Is het wel L; jo veilig in de buurt? En willen Pensen ook echt oud worden in Uitverkocht VEERE - Voor het jubileumcon cert van shantykoor Het Veerse .Scheepstuig dat zaterdag in de Samen Op Weg-kerk in Veere wordt gehouden, zijn geen kaar ten meer te krijgen. e toegangsbewijzen die gra- op te halen waren bij De £l Drukkerij in Middelburg en ^'aartje in Veere, zijn vergeven, ijdens het concert wordt de nieuwe cd van het koor gepre- P senteerd. Dij hun wijk? Wij leveren het stuk, maar dat staat echt ter discus sie. Bewoners krijgen nu de kans om aan te geven wat voor beleid de gemeente moet gaan voeren om het leven zo aange naam mogelijk te maken." Looppaden Het project, bewoners in beeld, gaat over sociaal beleid. Dat gaat volgens Van der Wouw veel verder dan de vraag of ergens een buurthuis moet komen. „So ciaal beleid is niet geïsoleerd. Veranderingen in infrastructuur of in bebouwing veranderen ook de looppaden van mensen. Je krijgt bijvoorbeeld nieuwe bu ren. Sociaal beleid staat naast economisch en ruimtelijk be leid, maar het is er ook mee ver weven." „Goed sociaal beleid houdt ook in dat er goede economische voorzieningen zijn voor mensen. De kern van dit project is dat we mensen willen meenemen in MIDDELBURG - Het kunste naarsinitiatief Geloof, Hoop en Liefde opent vanavond het werk van de beeldend kunstenaars, te vens zussen, Nanda en Bianca Runge. Nanda maakt land schapsschilderingen waar soms onverwacht scherpe randjes in verborgen zijn. Bianca is een multimediakunste naar. In haar expositie in Ge loof, Hoop en Liefde snijdt ze de huid weg van de foto's die ze toont. Door het wegsnijden van de ene identiteit wordt er een an dere zichtbaar. Bianca probeert op die manier dan ook te achter halen wie iemand werkelijk is. Zelf noemt het het 'spiegels'. Wat mensen in haar werk zien, zegt meer over degene die er naar kijkt, dan over wat de kun stenaar er mee bedoelde. De ope ning is om 20.00 uur aan de Gra venstraat 63 in Middelburg. goor Edith Ramakers VLISSINGEN - Op het bunker- ierrein in Vlissingen ligt vermoe delijk een bom uit de Tweede Wereldoorlog. De plek wordt vanochtend afgezet met contai ners en een aarden wal. In de loop van volgende week komt de Explosieven Oprui- taings Dienst (EOD) om te on derzoeken of het daadwerkelijk om een bom gaat. 3'Sct is og onduidelijk wat het nrecies is", zegt A. Haja van de —leent e Vlissingen. metalen voorwerp ligt diep in de grond. Volgens Haja zijn alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen genomen voor de Omgeving. „Politie en brand- redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) i ^adia Berkelder iEdith Ramakers P I - Miriam van den Broek iirt je>( RonMagnée Fa Koen de Vries (sport) sa-.! :h so j, centrale redactie jfjj I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web pzc. n I bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur (advertentie) t .aW de ontwikkeling van hun buurt. Nu besluit het gemeentebestuur dat er ergens iets moet komen. Vaak is dat ook nog een beslis sing van dertien tegen elf. Men sen betrekken bij de besluitvor ming begint bij kennis over de omgeving. Straks hebben we bij de beslissing waar een dorps huis moet komen of een brede school, de discussie al achter de rug." De uitkomsten moeten ook wer kelijk van invloed zijn op de be slissingen die het gemeentebe stuur neemt, vindt de projectlei der. „Het gemeentebestuur kan het niet maken om eerst mensen om hun mening te vragen en er vervolgens niets mee te doen. Het begint met het vertrouwen van mensen dat hetgeen ze bij dragen ook serieus wordt geno- Scoop heeft een soortgelijk pro ject gedaan op Schouwen-Duive- land. „Wat ik een verbetering vind, is dat sociaal beleid niet al leen maar over Wachten gaat. Middelburg heeft daar nu ook een telefoonnummer voor. Als dat op orde is, kun je de discus sie verder brengen." Maar het gemeentebestuur heeft niet alle oplossingen. „Het gaat er ook om wat mensen zelf kunnen doen aan het verbeteren van de woonomgeving." De wijkbe- schrijvingen kunnen worden af gehaald bij de wijkondersteu- ningspunten. Ze zijn ook te le zen op www.middelburg.nl. De eerste bewonersavond is op 20 april en gaat over de Magistraat- wijk, de Erasmuswijk, Veldzigt en Reijershove. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in Hotel Ar- neville. weer zijn ingeschakeld en de stadswachten houden toezicht. De EOD zal het voorwerp vol gende week blootleggen. Pas dan hebben we zekerheid wat het is en of het om een niet-geëx- plodeerde bom gaat." Het terrein wordt op dit mo ment bouwrijp gemaakt voor huizen en appartementen. Daar door werd het metalen voor werp ontdekt. Bij het bouwplan voor het Bunkerterrein aan de Bossenburghweg hoort ook grootschalige detailhandel, zo als bouwmarkten en auto dealers. Ook McDonalds zal er een filiaal openen. Als basis voor dit onderzoek naar explosieven dient een bom- menkaart, die gemaakt is door gemeentearchivaris A. Meer man. Daaruit kon al worden af gelezen dat er in en in de omge ving van het bunkergebied een flink aantal projectielen ligt. MIDDELBURG - Liefhebbers van een stevige wandeling kun nen zaterdag in Middelburg te recht. Daar is de start van de 37ste Zandmars. Lopers kunnen kiezen uit 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer. De start is vanaf wijkgebouw De Vergul de Baars in Middelburg. Het ver trek van de 25 en 40 kilometer is om 9.00 uur, de overige afstan den beginnen tussen 11.00 en 13.00 uur. Whiskyliefhebbers proeven het goudkleurige vocht. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De pure single malt. Of the French Oak Fi nish. En vergeet de twaalf jaar gerijpte blend-whisky niet. In het Open Hof in Vlissingen kwamen ruim veertig whisky liefhebbers bijeen om alles over het goudkleurige vocht te horen én om zeven verschillen de soorten te proeven. „Een prachtproduct" zegt Niek Peters van de slijterij in Paauwenburg. Hij staat losjes gebogen over een 4,5 literfles Chivas Regal die in zijn winkel voor 225 euro van eigenaar wis selt. „En daarom verkoop ik het graag." Peters heeft al een aantal keren proefsessies in Vlissingen georganiseerd. Deze week haalde hij een whiskycon- naisseur naar Vlissingen. En die trok behoorlijk wat belang stelling. Ruim veertig geïnteres seerden waren naar het Open Hof gekomen om te luisteren naar Willem de Ridder. Hij is werkzaam bij de firma Pernod Ricard die met dochterbedrijf Chivas Brothers jaarlijks voor een flinke sloot van het goud bruine vocht zorgt. De Ridder benadrukt dat be ginnelingen deze avond niets hebben te vrezen. „Het is net als een wijnproeverij. Je krijgt alleen wat minder in je glas. Anders haal je het eind van de avond niet." De zeven glaasjes die deelnemers voor zich heb ben, zijn inderdaad bescheiden gevuld. „Nog iets: er zijn geen spuwbakken. De echte whisky kenners vinden het vreselijk om het spul weer uit te spu wen. Het is vanavond dus een kwestie van hard doorwer ken." Dan wordt het tijd om de drankjes eens te proeven. Als eerste staan er twee blend whis ky's op het programma, eentje van twaalf en een van achttien jaar oud. De jonge variant blijkt een stuk fruitiger en bloemrijker, de oudere whisky voller, rijker en een tikje roke riger van smaak. Ondertussen vertelt De Ridder de do's en de dont's van het whisky-drin ken. „Nooit of te nimmer ijs in het glas mikken. En ook geen tumbler gebruiken. Die zijn voor bourbons. Je gooit er een paar blokken ijs in, gaat onder uit op de bank zitten. Zo van: laat maar komen." Daarna is het de beurt aan vijf single malts. De jonge, vijfjari ge malt - De Ridder: „lekker voor bij de barbecue" - kan niet iedereen bekoren. De oude re varianten laten zich goed smaken. Na twee twaalfjarigen en een achttienjarige malt be gint de stemming allengs vrolij ker te worden. Zeker als De Ridder nog een goede tip ter hand doet. Vaak vind je bij kui- foto Ruben Oreel perijen die whiskyvaten voor de distilleerderijen in elkaar zetten, afgekeurde duigen. „Neem die afgekeurde duigen mee in de auto. En als u in het bezit bent van een open haard, gooi een duig erin. Of twee. Ik garandeer u: binnen een half uur zullen u en uw familie zin gen van plezier." De Aberlour a'bunadh, is het toetje van de avond. „Dat is Keltisch voor: terug naar de oorsprong. Met deze whisky wilde men weer terug naar hoe de whisky vroeger werd ge maakt, zo rond 1900." Het alco holpercentage ligt bij dit gou den drankje rond de zestig pro cent. Dit percentage wordt ove rigens, door de master blender handmatig op het etiket gezet. Iedereen nipt de laatste bijdra ge voorzichtig naar binnen. De Ridder benadrukt nog maar even: „Hier kun je niet onbe perkt van drinken." door Inqrid Huibers GOES - 'Ik wil alleen maar we ten wie ik ben. Een andere re den om te schrijven heb ik niet. Maar wie ik ben gaat niemand wat aan'. Met dat gedicht won Ilias Azzargari (bijna 13) van het Buys Ballot College in Goes gisterochtend de eerste prijs in de poeziëposterwedstrijd. Aan de wedstrijd deden behalve de VMBO-afdeling van het Buys Ballotcollege ook die van het Goese Lyceum, het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs en het Calvijncollege mee. De scho len waren samen goed voor acht honderd posters. „Ik wilde een gedicht schrijven STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Trapveld/JOP, 19.00 - 21.30 uur: Jongerenbus; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; VROUWENPOLDER Gymzaal Palster- weg, 19.15 uur: Uitvoering van gymnas tiek en jazzdans van gymnastiekvereni ging Veere/Vrouwenpolder. over mezelf", licht Ilias zijn werk toe. „Toen het af was, heb ik een boek van Picasso gepakt om wat ideeën op te doen voor mijn schilderij." De leerlingen moesten niet al leen een gedicht maken; het ge dicht moest ook nog op een zelf ontworpen poster komen te staan. Ilias tekende twee schil derijlijsten. In de voorste lijst is een dame te zien, geschilderd in kleurige, scherp afgetekende vlakken. Wie er in de tweede lijst verstopt zit, kun je niet zien. Dat sluit prachtig aan bij de tekst waarin de dichter zich bloot geeft, maar zich tegelijker tijd toch niet helemaal wil laten kennen. Op elke school werd een winnaar gehuldigd, maar kunstenaar en docent Ton Lam- per koos ook nog een superwin naar uit. En die eer viel Ilias te beurt. Zowel de tekst als de com binatie van de tekst met het beeld vond Lamper in het werk zeer geslaagd. De poëzieposterwedstrijd is een onderdeel van Bazar, een kunst project van de Zeeuwse Biblio theek dat vmbo-leerlingen met literatuur en kunst in aanraking wil brengen. Bazar won twee we ken geleden de prestigieuze Taalunie onderwijsprijs MIDDELBURG - De brommer van een twintigjarige Mid delburger is in de nacht van woensdag op donderdag in brand gevlogen nadat de bestuurder ten val kwam. De Middelburger reed omstreeks drie uur op het fietspad van de Sandberglaan in Middelburg. Hij moest uitwijken voor een fietser uit tegenovergestelde richting die op de verkeerde weghelft reed. Bij de uitwijkmanoeuvre kwam de brommer in de berm en viel de bestuurder. Daarna vat te de brommer vlam. De Middelburger bleef ongedeerd. Een passerende auto mobilist belde de brandweer maar de brommer was toen al volledig uitgebrand. De bromfietser kreeg een pro ces-verbaal omdat hij bijna twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. MIDDELBURG - Op de Schroeweg in Middelburg is gis termiddag rond vijf uur een 46-jarige Middelburgse vrouw aangehouden wegens openbare dronkenschap. De vrouw was op de grond gezakt. Een ambulance werd ge alarmeerd, maar toen die arriveerde bleek dat de vrouw niet ziek was, maar onder invloed van alcohol, BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand bij de Kraaijen- steinweg in Burgh-Haamstede is donderdag in een onbe waakt ogenblik een tas met twee camera's gestolen. Deze tas was eigendom van een 30-jarige vrouw uit Terheijden, die de tas tussen rond twee uur 's middags even onbe heerd liet staan. De waarde van de spullen is onbekend ZIERIKZEE - De renovatie van de kademuur aan de Nieuwe Haven in Zierikzee is uitgesteld. Technisch onder zoek bracht aan het licht dat de plannen voor een nieuw stuk muur dat in verbinding staat met de bestaande kade, te lastig en daardoor ook te kostbaar zijn. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft voor dit karwei ruim een half miljoen euro gereserveerd. Besloten is daarom over te stappen op het plaatsen van een compleet nieuwe dam- wand. De wijziging heeft tot gevolg dat de renovatie pas dit na jaar kan worden uitgevoerd. Aanvankelijk zou het her stel, dat zo'n tien weken gaat duren, voor de zomerdrukte gebeuren. SAS VAN GENT - Het maïsverwerkende bedrijf Cerestar in Sas van Gent heeft een klankbordgroep in het leven ge roepen. Met deze praatgroep wil het bedrijf de communi catie verbeteren met de omgeving. Het bedrijf Zuidcho- mie in Sas van Gent heeft ook zo'n klankbordgroep. Het is de bedoeling dat zes bewoners diverse malen per jaar bijeenkomen om met de Cerestar-directie en andere mede- werkers van gedachten te wisselen over onderwerpen als veiligheid, milieu, investeringen, sponsoring en communi catie. de toe alles terug te betalen. Hij heeft zijn huis en zijn auto ver kocht en daarvan twee ton afbe taald. Zijn vrouw had al die tijd van niets geweten. Justitie heeft uitgebreid onder zocht of een deel van het geld in onroerend goed is gestoken. Dat onderzoek leverde niets op. Raadsman M. van der Want ver zekerde dat bijna al het geld in de gokkast verdween. „Mijn cliënt speelde op twee gokkas ten. Hij leefde als een zombie Uiteindelijk heeft hij zelf de handdoek in de ring gegooid door al hel geld uit de verkoop op de post lening te boeken. De strafpleiter vroeg zijn cliënt een forse werkstraf en voorwaar delijke gevangenisstraf op te leg gen, omdat het anders nog moei lijker zal worden om zijn schuld in te lossen. De schadeclaim van de autohandelaar vond de offi cier te gecompliceerd, zodat de gedupeerde daarvoor naar de burgerrechter kan stappen. De officier kondigde nog wel een ontnemingsvordering aan. De Vlissinger zei opgelucht te zijn nu hij niets meer verborgen hoeft te houden: „Ik ben een stuk armer, maar op een andere manier rijker." Ook betuigde hij spijt aan zijn ex-werkgever. De rechtbank doet 28 april uit spraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 56-jarige Vlissinger heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg toege geven ruim een miljoen euro van zijn werkgever te hebben verduisterd. Officier van justitie A. Flikweert vond het 'een waan zinnig hoog bedrag' en biste twee jaar gevangenisstraf. De verdachte werkte als boek houder voor een autobedrijf in Vlissingen, toen hij kans zag tus sen 1997 en 2003 in totaal 1.183.620 euro achterover te drukken. Het geld gebruikte hij voor zijn gokverslaving. De man, die een blanco straf blad heeft, leidde volgens rech ter J. Hopmans een dubbelle ven. „Hij was getrouwd met zijn werk en wist geen raad met zijn vrije tijd. Dus ging hij gokken." Plichtsgetrouw De Vlissinger deed 31 jaar plichtsgetrouw de boekhouding van het garagebedrijf. Daarte genover stond dat hij de vrije za terdag invulde met gokken in ca sino's. De officier vroeg zich af hoe het mogelijk was, maar hij wees tegelijkertijd op het grenze loze vertrouwen van de werkge ver in zijn boekhouder. „De ver dachte was volledig verantwoor delijk voor de administratie." Pas toen het autobedrijf werd verkocht, kwam de verduiste ring aan het licht. „Zijn werkge ver kon het niet geloven. Hij is er een paar weken kapot van ge weest", aldus de officier. Hij zei dat het geld terug moet naar de gedupeerde, maar be twijfelde of dit lukt. De man zeg- MIDDELBURG - De bluesband Mr Fire the Blueswall treedt morgen live op in café De Reu tel, ook wel café Kanaalzicht, in Middelburg. Het optreden be gint om 21.30 uur. (Advertentie) Ilias Azzargari toont de poeziëposter waarmee hij won. foto Willem Mieras 22 Openbare basisscholen op Walcheren Voor scholen en activiteiten: kijk op www.archipelscholen.nl AH5.MAVD m>-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11