ustlicht boos op gemeente Yeere Drukte bij Duitse mis Voetballer (15) mishandelt scheidsrechter Gimbtèie Verzet tegen forse verhoging erfpacht stichting Renesse AANBIEDING Vereniging van Eigenaren wil eind aan onveiligheid rond park vgmmmtmmKmmBMammmmmtmmmmi zeeuwse almanak Afbreekfoutje 25% EXTRA wsiBfpein Tjjummji Uniek span aan het werk Scooterrijder rnstig gewond tij ongeval zc WALCHEREN dinsdag 13 april 2004 door Melita Lantinq RENESSE - De vereniging van erfpachters De Meeten in Renes se bindt de strijd aan met de stichting Renesse. De erfpach ters willen de verhoging van de erfpachtprijs met 265 procent van tafel hebben. „We hopen dat met overleg te bereiken, maar in het uiterste geval stap pen we naar de rechter", /egt voorzitter H. Eversdijk van de vereniging van erfpachters. De erfpachters zijn woedend om dat de stichting Renesse in hun ogen de gewekte verwachtingen niet nakomt. „Door de erfpachtcanon zo fors te verhogen komen mensen in de problemen. De bewoners be talen nu 2,72 euro per vierkante meter per jaar, dat wordt 7,20 euro. Mensen voelen zich hier door overvallen en bedrogen. De stichting blijkt een wolf in schaapskleren te zijn. Voeg daar nog bij dat de meeste mensen te maken krijgen met waardeda ling van hun huis omdat ze geen vergunning hebben om het huis permanent te bewonen. Die staan voor de vraag of ze het huis nog ooit voor een redelijk bedrag kunnen verkopen. De eigenaren hebben allemaal een permanente of recreatiewo ning op gronden van de stich ting Renesse. Deze gronden zijn uitgegeven in erfpacht, dat wil zeggen dat de huiseigenaren jaarlijks een vastgesteld bedrag moeten betalen voor de grond. De hoogte van de erfpachtcanon wordt door de stichting Renesse telkens voor een beperkt aantal jaren vastgesteld. Taxeren Omdat de canons aan herzie ning toe zijn, heeft de stichting Renesse de grond laten taxeren. „De grond in ons complex is vastgesteld op 300 euro per vier kante meter. Vergelijk dat met de grondprijs in Nieuw-Haam- stede. Die is vastgesteld op maximaal 265 euro. Het is hier ook gewoon zandgrond waar niets op wil groeien De stichting Renesse beheert vijf verschillende complexen met woningen in Renesse, Haam stede, Westenschouwen en Nieuw- Haamstede. Alle vereni gingen van erfpachters komen in het geweer tegen de prijsver hoging en trekken zoveel moge lijk samen op om de kans op suc ces te vergroten. Hoewel de prijsverhogingen per complex verschillen, hebben ze allemaal te maken met forse stijgingen. Aanstaande woensdag is een eer ste gesprek met het bestuur van de stichting Renesse. „We willen dat het hele voorstel van tafel gaat en dat we vervol gens op een nette manier verder praten. Als we met het bestuur niet verder komen, gaan we naar de Raad van Toezicht, het gemeentebestuur en tot slot staat de gang naar de rechter open. We zijn niet uit op een con flict maar zoeken wel ons recht." Procedure Volgens Eversdijk staan de vere nigingen van erfpachters juri disch sterk. „Ons bezwaar richt zich onder andere op de gevolgde procedu re. De stichting Renesse heeft geen overleg gevoerd over de herziening van de erfpacht en dat is ze - volgens de eigen statu ten - wel verplicht. Bovendien heeft de stichting een brief van ons hierover nooit beant woord." Daarnaast richt het bezwaar zich op het niet naleven van de doelstellingen van de stichting. „Een van de doelstellingen is het voeren van een gematigd ca- nonbeleid. Daar is geen sprake meer van als je in eén jaar tijd de canonprijs met 265 procent verhoogd. door Ron Magnée MIDDELBURG - Een 47-jarige scheidsrechter uit de gemeente Sluis is zaterdag- tijdens een voetbalwedstrijd in Middelburg geschopt en geslagen. De dader, is een vijftienjarige voetballer uit Dordrecht. De scheidsrech ter heeft aangifte gedaan bij de politie. De voorzitter van Zee- landia spreekt echter van een 'storm in een glas water'. Rond de klok van twee uur zater dagmiddag stond op het sport terrein in de Veersche Poort een wedstrijd van de B-junioren op het programma, te weten Zeelan- dia Middelburg tegen Dubbel dam uit Dordrecht. Het liep al tegen de rust - er was nog niet gescoord - toen een speler van Dubbeldam geblesseerd op de grond bleef liggen. De scheids rechter liep naar hem toe en ver telde dat hij buiten de lijnen moest worden behandeld. Vol gens sommigen trapte de scheidsrechter daarbij ongewild op de vingers van de speler. Ingerekend De clubgenoten van de speler wilden niet dat hij buiten de lij nen werd behandeld en keerden zich tegen de scheidsrechter. Een vijftienjarige speler uit Dor drecht schopte de arbiter daar bij tegen zijn knie en sloeg de scheidsrechtersfluit uit zijn mond. Hierop werd de wedstrijd gestaakt. De ingeschakelde poli tie hield even later de vijftienja rige Dubbeldam-speler m de kantine aan. Tijdens deze aan houding liet ook de 39-jarige moeder van de voetballer van zich horen. Ze ging daarbij zo te gen de agenten tekeer dat ook zij werd ingerekend en meegeno men naar het bureau. De scheidsrechter heeft bij de poli tie aangifte gedaan van mishan deling. De wedstrijd is niet her vat. Voorzitter W. Vermeule van voetbalvereniging Zeelandia nu anceert het voorval. Hij bena drukt dat het de uitdrukkelijke wens van de arbiter was om de politie in te schakelen; iets wat het incident danig deed escale ren. Volgens hem is de hele zaak niet meer dan 'een storm in een glas water': een klein voorval dat jammerlijk is geëscaleerd. Daarbij zijn niet eens de voetbal lers de hoofdschuldigen, maal eerder de begeleiders. „Soms ligt het meer aan de mensen die langs de lijn staan, dan aan dege nen die tussen de lijnen staan." Volgens de voorzitter maakte de moeder van de voetballer wel erg veel stennis toen de politie de vijftienjarige speler inreken de. Vermeule: ..En de politie is redelijk wat gewend." Wat de voorzitter betreft is er dan ook zeker iets aan te mer ken op de rol van de begeleiding van Dubbeldam. „De voetbalver eniging moet nog maar eens goed opletten wat ze langs de lijn hebben staan." Sommige ivoorden brengen de tekstverwerker ernstig in verwarring: waar moet het af- breekstreepje komen? Dan le zen we in de krant over ver keerspost en daks-pant. Nou goed, een computer kan ook niet alles weten. Maar ook bij mensen gaat het wel eens verkeerd, weet die Middelburgse inmiddels. Ze wilde kleding van haar doch ter repareren, maar had net niet de juiste kleur draad in huis. Geen nood, want schoonmqe- der, die op bezoek zou komen, had die kleur wel, wist ze. Dus belde ze even. Of ze paars garen kon meenemen. Da's geen probleem, zei opa, doen we. En daar stond hij de andere dag op de stoep. Met een paar scharen. AKTIEWEEK LANGE DELFT 16 MIDDELBURG van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week aftrekken! |t IbW 90-Wissingen - tel.0118-413635 WNIRS. JACKS PARKA'S fwse SERIES w< SO-KORTING WU0VERS& VESTEN "VERSE SERIES <10.. KOMING WERSERkNTAlONS <0.. KORTING moo* WALSTRAAT 199 VUSINGEN OUTELANDE - Voorzitter Beijnierse van de Vereniging d Eigenaren van Het Kust- thi I heeft geen goed woord [er voor de verkeerssituatie mdom het vakantiepark. En ,t terwijl volgens Reijnierse de lisjesbezitters voldoende aan [gemeentekas bijdragen. voorzitter van de Vereniging Eigenaren trok zaterdag fel üleer tijdens de jaarlijkse al- jene ledenvergadering. Vol- as Reijnierse is de verkeerssi- atiebij de entree van het park terst gevaarlijk, omdat niet al en het verkeer van Kustlicht I, 2ar ook dat met bestemming ustlicht II van dezelfde toe- mgsweg gebruik maakt, aldus Eijnierse. Bovendien rijden ilniswagens door het park iar Kustlicht II. Reijnierse: Iet spelende kinderen in de nirt is dat levensgevaarlijk. Ijaren ijveren diverse partijen voor de verkeerssituatie bij de estkapelseweg te verbeteren, ooral in de zomermaanden wordt deze doorgaande weg tus sen Zoutelande en Westkapelle intensief gebruikt door automo bilisten. De verkeerssituatie net buiten Zoutelande is gevaarlijk doordat de vakantieparken Kustlicht I en II en het sport veld direct aan de weg grenzen. Daardoor is er ook veel afslaand verkeer. Al jaren wordt er geroepen om een rotonde ter hoogte van het sportveld, maar het faillisse ment van het vakantiepark Kust licht II gooide roet in het eten. Het college van Burgemeester en Wethouders wacht namelijk totdat het faillissement van Kustlicht II volledig door de cu rator is afgewikkeld. Tot die tijd worden geen beslissingen ge nomen. Wel zegde het Veerse gemeente bestuur vorig jaar toe een start notitie op te stellen ter verbete ring van de verkeersveiligheid op de Westkapelseweg. Voorzit ter Reijnierse van de Vereniging van Eigenaren kapittelde ook de verwaarloosde indruk die het park maakt. „Helaas moet ik vaststellen dat de eens zo nette grasstroken en de keurig door de gemeente ge snoeide struiken nu een desolate indruk maken." De voorzitter toonde wel sympa thie voor het besluit om de con tainers van schuttingen te voor zien, een paar dagen voor de jaarlijkse ledenvergadering. Re ijnierse had echter wel zijn vraagtekens waarom de schut tingen, zo pal voor de vergade ring, ineens geplaatst konden worden. Houding Verder laakte de voorzitter de houding van de gemeente tegen over de eigenarenvereniging. Een uitnodiging aan het gemeen tebestuur om een kijkje te ne men in het vakantiepark, werd afgewezen „Ons verzoek om met de verantwoordelijke wethou der ter plekke de problemen te bekijken werd onbegrijpelijker wijs in bestuurlijke hoogmoed afgewezen." Maar de Vereni ging van Eigenaren laat het er niet bij zitten. De voorzitter be loofde binnenkort met een eigen plan te komen om het aanzicht van het pak te verbeteren. I1GGEKERKE - Een achttienja rige Middelburgse scootterrij- der is gistermiddag rond 13.45 turop de Hogelandseweg in Big- gekerke ernstig ten val geko men. )e Middelburger reed op zijn Moter over de Hogelandseweg Bit de richting van de Walcherse- feg. Bij de kruising met de loordweg begon hij door een obbeltje in de weg te slingeren flkwam ten val. kman heeft door de val hersen stel opgelopen en is in kritkie- e toestand per traumahelikop- sr overgebracht naar het zie- Tuis in Antwerpen. DOMBURG - Steeds meer Duit sers weten op eerste paasdag de speciale Duitstalige mis in de Sint Willibrorduskapel in Dom burg te vinden. En dat beteken de dat ook dit jaar weer veel be kkers buiten moesten staan de populaire viering bij te tonen. is zondagochtend al een drukke bedoening bij de Sint piibrorduskapel in Domburg, «'•knusse kerkje dat pal aan de Wd van de duinen staat. Om ne- I® uur staat er een Nederlands talige mis op het programma, j® elf uur wordt de viering in eet Duits gehouden. Om de dienst in de moedertaal kunnen bijwonen, zijn de eer ste Duitse toeristen er die och tend als de kippen bij. Een uur voor aanvang komen de eerste bezoekers al binnendruppelen. Op dat moment maakt pasto raal medewerker R. Grossert zich klaar voor dienst. De van oorsprong Duitse Grossert blijkt vlekkeloos Nederlands te spreken. „Ik woon al acht jaar in Vlissingen", verklaart hij „En ik ben pastoraal medewer ker in Middelburg en Vlisingen. En Domburg valt onder Middel burg." Het is een aloude traditie om in Domburg in het Duits een com munieviering te houden. „Voor veel toeristen is het vaste prik..'' Soms ziet hij dan ook bekende gezichten in de kerk. „Zeker als ze uit de omgeving van Trier ko men, waar ik heb gestudeerd." (Advertentie) Overigens is de bijeenkomst op eerste paasdag geen eucharistie viering, benadrukt Grossert. „Nee, ik ben pastoraal medewer ker. Dan mag je veel doen, maar niet alles. Bijvoorbeeld geen eu charistieviering leiden." La chend: „En ook niet de biecht af nemen." Het loopt inmiddels tegen elven. Medewerker R. Santegoeds helpt ondertussen laatkomers aan een plekje. „Hoe lang deze dienst in het Duits al wordt ge houden? Ik zou het niet weten, maar in ieder geval al tientallen jaren." De sfeer in de kerk is gemoede lijk en opgewekt. Een organist uit Keulen meldt zich bij de me dewerkers van de Sint Willibror duskapel en neemt even later plaats achter het orgel van de kapel. Een invalide oudere heer wordt aan een stoel geholpen. De twee monumentale toegangs deuren van het godshuis wor den opengezet, opdat de laatste bezoekers vanaf de stoep de dienst kunnen bijwonen. Dan wordt het rustig in het kapelle tje en weerklinkt orgelmuziek in het knusse godshuis. „Christ ist erstanden, von der Marter al le", zetten de bezoekers in. En kele Duitse toeristen op de fiets zetten nog snel hun tweewieler weg, nemen hun helm af, en zin gen vanaf het trottoir enthou siast mee. Een aantal belangstellenden moest de mis, vanwege de druk te, buiten volgen. foto Lex de Meeester Als enige in Nederland beschikt A. Paauwe over een span van vier zwartschimmels. foto Lex de Meester door Ron Magnée GAPINGE - Liefhebbers van echte paardenkrachten konden zaterdag hun hart ophalen. De leden van de Stichting Het wer kend trekpaard Zeeland hielden hun open dag. En dat betekent dat ook de echte professionele trekpaarden weer volop in actie waren te zien. Zoals bij A. Paauwe in Gapinge. Aan de Weelweg liet hij zater dagmiddag zien wat zijn vier paarden Julia, Jolanda, Norma en Monica vermogen. De vier Belgische trekpaarden slepen die middag met gemak een ploeg door de Zeeuwse klei. En dat doen ze niet alleen als er pu bliek komt kijken. Paauwe ge bruikt de vier paarden ook echt voor alle klussen. „Ik probeer ze altijd zoveel mogelijk in te zet ten", aldus de agrariër. „Vorige week heb ik bijvoorbeeld nog bieten gezaaid." Paauwe is ook wel een beetje trots op zijn vier unieke paar den. „Het zijn vier zwartschim mels. Daarmee ben ik uniek in Nederland. Niemand heeft ver der zo'n vierspan." De paarden doen zaterdagmid dag schijnbaar moeiteloos het werk. Paauwe legt uit dat de die ren het makkelijk volhouden, als maar voldoende rust in acht wordt genomen. „We beginnen zo rond zeven uur en tot half twaalf. En dan 's middags van één tot zes. En dat houden ze pri ma vol. Het moet natuurlijk niet te warm weer zijn. Maar met een beetje koud weer, zoals van daag, gaat het prima." Overigens is het ploegen met echte paardenkrachten niet noe menswaardig beter voor het land. Het land lijdt er wel iets minder onder de hoeven van de paarden dan van de diepe spo ren van de trekkerbanden, legt Paauwe uit. Over de vier dames spreekt hij vol ontzag. „Als ze met z'n vie ren weg willen, ben ik natuur lijk nergens meer. Het is ge woon een kwestie van goed tem men. En daarmee beginnen we als ze twee jaar oud zijn." Paauwe kan met zijn vierspan alles doen: zaaien, ploegen, sle pen. En waarom ook niet, zegt Paauwe „Ze deden het vroeger toch ook altijd zo?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9