Bevrijding was slopende affaire Alles draait om Westdorpe PZC PZC Kogels vlogen om het huis Onverschrokken hulp Harde confrontatie Artsen zonder Grenzen en Buitenlandse Zaken over aanpak 13 april 1954 dinsdag 13 april 2004 Op 12 augustus 2002 ontvoeren drie gemaskerde mannen in de Russische stad Machatsjkala de Nederlandse hidpverlener Arjan Erkel: het begin van een ruim zeshonderd dagen durende nachtmerrie. Reconstructie van de verdwijning en terugkeer van Arjan Erkel. door Frank Hendrickx Het schemert in Spoetnik als Arjan Erkel afscheid neemt van de familie Goenasjev. De hulpverlener is in het dorpje even buiten Machatsjkala. de hoofdstad van de Russische deelrepubliek Dagestan, op be zoek bij zijn tolk en vriendin Aminat, die net als Erkel werk zaam is voor Artsen zonder Grenzen (AzG) in de buurrepu- bliek van het door oorlog geteis terde Tsjetsjenië. Na het afscheid stuurt Erkels chauffeur Gadzjimoerad Radz- jabov de auto op de onverlichte en onverharde weg richting Machatsjkala. Dan slaan de ont voerders hun slag. Met een La- da snijden ze de auto van Erkel de pas af. Radzjabov moet met zijn gezicht op de grond gaan liggen. Erkel wordt in de Lada gegooid. De drie gemaskerde ontvoerders scheuren vervol gens met hun buit de duisternis in. Later op de avond krijgt vader Dick Erkel in Westdorpe een te lefoontje van een medewerker AzG: Arjan is verdwenen. Meer details zijn er niet. Samen met een in aller haast gevormd cri sisteam beslist de familie voorlo pig 'radiostilte' in acht te ne men. AzG conformeert zich daar aan. De organisatie heeft ervaring met kidnappings. Spraakmakend is de mysterieu ze ontvoering van het Ameri kaanse missiehoofd in Tsjetsjenië, Kennv Gluck. In de Russische media circuleert het •gerucht dat die ontvoering het werk was van de geheime dienst FSB: een vergelding voor de kritiek die Gluck eerder uit te op het Russische beleid in Tsjetsjenië. AzG zwijgt. Ondertussen leidt de Dagestaan- se rechercheur Imamoetdin Te rn irhoela to v in Machatsjkala het onderzoek naar de ontvoe ring. De politieman heeft vaker met het bijltje gehakt. Tegen ♦journalisten vertelt hij al 150 ontvoeringen te hebben opge lost. De suggestie dat Russische autoriteiten mogelijk betrokken zijn bij de kidnapping wuift hij weg. ,.Het is een criminele aan gelegenheid." Temirboelatov heeft regelmatig contact met le den van het 'crisisteam'. Ste phen Cornish, die namens AzG het onderzoek leidt, bezoekt de rechercheur in zijn sobere kan toor in Machatsjkala. Ook de Nederlandse politie-attaché Lu- do Block reist af naar Dage stan. Veel wijzer worden ze niet. De rechercheur heeft ster ke aanwijzingen dat de Neder lander nog in leven is. maar con tact met de ontvoerders is er niet. Na een half jaar, in februari 2003. zoekt AzG voor het eerst de publiciteit. Morten Rostrup, president van de Zwitserse afde ling van AzG, verklaart dat 'mo gelijk ook politieke aspecten een rol spelen bij de ontvoe ring'. Concreter wil hij niet wor den. Tijdens een persconferentie vraagt Dick Erkel aan de ont voerders hun 'hart te openen' en Arjan vrij te laten. Pas zeven maanden na de ont voering komt er voor het eerst een teken van leven. De Neder landse ambassade krijgt twee handgeschreven brieven van Er kel en twee recente foto's. Erkel maakt het naar omstandighe den goed, hoewel hij tijdens de ontvoering een klap op zijn hoofd heeft gekregen met een pistool. Ook brak hij een vin ger, zo blijkt later. Twijfel Het rommelt dan al in het crisis team. AzG raakt steeds gefrus treerder over het gebrek aan vooruitgang in de zaak. Er be staan twijfels over de 'stille di plomatie'. Er wordt geklaagd over de naïviteit van de Neder landse overheid, die ogenschijn lijk alle vertrouwen heeft in de Russische autoriteiten. AzG deelt dat vertrouwen niet. In Dagestan is de scheidslijn tus sen criminelen en autoriteiten diffuus. Het is een stammencul- tuur, waar iedereen elkaar kent en als het moet de hand boven het hoofd houdt. Bovendien zijn er aanwijzingen dat lokale medewerkers van de FSB aanwezig waren.bij.de ont voering van Erkel. De twijfels nemen toe als blijkt dat de er veelvuldig wordt getelefoneerd met de mobiele telefoon van Er kel. Op de rekening staan de nummers vermeld van naar wie door Melita Lantinq Medewerkers van Artsen zonder Grenzen (AzG) wer ken veelal in oorlogsgebieden of gebieden waar een oorlog pas tot een einde is gekomen. Geen veilige en stabiele omgeving voor de hulpverleners. Hoewel onnodige risico's zoveel moge lijk worden vermeden is con frontatie met geweld niet altijd te voorkomen. De uit Bruinisse afkomstige Ma rian Noordhoek werkte in de ja ren tachting als verloskundige voor Artsen zonder Grenzen in Oeganda. „Het was toen over het algemeen redelijk rustig in het land. Toch heb ik het meege- maakt dat de kogels om het huis vlogen." Voordat medewerkers worden 'uitgezonden, krijgen ze een cur sus van twee weken over geweld en hoe daarmee om te gaan. In die cursus wordt onder meer ver teld hoe je de eigen veiligheid kan vergroten. Marian Noord- hoek: „Als het te gek wordt, ga je weg. We hadden in de hoofd stad van Oeganda een hoofd- kwartier waar we naar toe kon- •den gaan als het te onrustig werd. Meestal blijf je daar een tijdje om de situatie eens aan te zien. Zodra het weer kan. ga je terug naar de veldpost. Je neemt geen onnodige risico's, alhoewel die nooit helemaal uit te sluiten Zijn." Verantwoordelijk voor de veilig heid is de projectcoördinator ter plaatse. Die legt contacten met de lokale overheden en onder houdt contact met het de hoofd kantoor van AzG in Nederland. De projectcoördinator bepaalt ook welke veiligheidsmaatrege len nodig zijn. Dat kan zijn dat medewerkers het terrein niet mogen verlaten of dat alleen rei zen verboden is. Neutraliteit Artsen zonder Grenzen gaat ook regelmatig over tot evacuatie van de medewerkers omdat de is gebeld, maar het Russische ministerie van Binnenlandse Za ken laat in een kort briefje we ten niets met de gegevens te kunnen doen. In juni 2003 krijgt de Neder landse ambassade opnieuw een levensteken. In éen videobood schap vraagt Arjan Erkel los geld te betalen. Daarna wordt het weer stil. Verbijstering De fricties in het crisisteam ko men aan de oppervlakte als AzG in augustus tijdens een de monstratie bij het Moskouse hoofdkantoor van de FSB uit haalt naar de Nederlandse over heid. Er is te weinig druk op de Russische autoriteiten, te wei nig internationale steun ge zocht en het onderzoek is niet kritisch gevolgd. „We hebben te lang gezwegen", zegt Rostrup, die nu nadrukkelijk met be schuldigende vinger wijst naai de FSB. Een Nederlandse diplo maat die aanwezig is bij de de monstratie, is verbijsterd. De Nederlandse schaatscoach Henk Gemser, een bekende van de Erkels, probeert dan al zijn contacten aan te boren in Rus land. Een gesprek met de voor malige Russische schaatskam pioen Vadim Sajoetin blijkt cru ciaal. Sajoetin brengt AzG in contact met een vereniging van 'Veteranen van de Buitenlandse Inlichtingendienst" Begin december lijkt de samen werking vinchten af te werpen. Erkels vrijlating is een kwestie van tijd. De ambassade in Mos kou treft al voorbereidingen voor de evacuatie, maar de over dracht mislukt. Tegelijkertijd wordt Temirboelatov in Machatsjkala gearresteerd we gens betrokkenheid bij de ont voering van het 11-jarige jonge tje Dzjamal Gamidov. Hij zou voor de bevrijding van het jon getje een deel van het losgeld in zijn zak hebben gestoken. Na de mislukte bevrijdingsactie komt het in maart tot een con frontatie tussen AzG en de fami lie Erkel gesteund door de Ne derlandse overheid. Terwijl de humanitaire organisatie nog maals hard uithaalt naar de Russische overheid, stuurt Dick Erkel aan journalisten een mail met het verzoek te zwijgen over de zaak. Op vrijdag 9 april komen de ve teranen, die in nauw contact staan met de Russische autori teiten, opnieuw met het bericht dat Erkel mogelijk bevrijd kan worden. Ze benadrukken dat er risico's zijn verbonden aan de operatie, maar de Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken Bot geeft 'groen licht'. Ruim een etmaal later is Erkel vrij. De details van de bevrijdingso peratie blijven onbekend. Van uit Machatsjkala vliegt Erkel naar Moskou. Zijn eerste waag aan de Nederlandse ambassa deur: „Heeft Nederland zich ge kwalificeerd voor het EK in Por tugal." Die avond nog vliegt hij met zijn vader terug naar Rot terdam, waar hij de grond kust. „Ik dank de Heer dat hij me weer tot leven heeft gebracht." GPD situatie ter plaatse te gevaarlijk wordt. Dat kunnen beschietin gen zijn tussen rivaliserende groeperingen, overvallen op het ziekenhuis of zelfs ontvoerin gen. Risico's zijn niet helemaal uit te sluiten, temeer omdat AzG de principiële keuze heeft gemaakt dat medewerkers geen wapens dragen en niet bewaakt worden.' De organisatie kiest hiervoor omdat neutraliteit hoog in het vaandel staat. De organisatie laat de medewer kers wel vrij om te beslissen of ze de omstandigheden waarin ze verkeren aanwillen en -kunnen. Iemand die terug wil naar Ne derland mag meteen weg. Belangstellenden applaudisseren in de straten van Westdorpe voor Arjan Erkel. foto Camile Schelstraete door René van Stee Het normaal zo rustige Westdorpe was gisteren het epicentrum van het nationale en ook het Belgische nieuws. De vrijlating van Arjan Erkel leidde tot massale mediabelangstelling en een zelden gezien volksfeest. Spon taan georganiseerd door de plaatselijke dorpsraad in samenwerking met de ge meente, brandweer en politie en uiter aard met instemming van Arjan Erkel. „Wie had dit ooit durven dromen", zegt een dolblije vader Dick Erkel in zijn wo ning aan de Graaf Jansdijk. „Zaterdag was er niets en dan krijg je 's nachts zo'n geweldig bericht. Misschien wel het mooiste in ons leven. Vergelijkbaar met een geboorte, alleen duurde het nu twintig maanden." De telefoon rinkelde zondagmorgen on ophoudelijk in huize Erkel. Het verlos sende telefoontje van de Nederlandse ambassadeur Hofstee in Moskou kwam omstreeks drie uur 's nachts. „Ik besef te het niet meteen. Pas nadat het doorge drongen was, hebben we op de rand van het bed even een potje zitten huilen", zegt moeder Francien Erkel. Inmiddels arriveerden ook de oudste broer Edger en zus Roos. Zij brachten hun vader naar Schiphol, waar hij het vliegtuig naar Moskou nam om Arjan na 607 dagen weer in de armen te kun nen sluiten. Moeder Francien bleef ach ter omdat ze geen visum had. Samen met de verdere directe familie ontmoet te ze haar zoon 's avonds op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven. „Al die maanden is er altijd een van ons tweeën thuisgebleven om de telefoon in de ga ten te houden. Dat doen we dus nu ook nog maar een keer", was haar nuchtere commentaar. Druk De drukte op straat nam vanaf zondag morgen zienderogen toe. Sommigen kwamen nieuwsgierig een kijkje nemen, anderen begonnen met het aanbrengen van de versieringen, daarbij onder steund door leden van de plaatselijke scouting en de brandweer. Om het trot toir vrij te maken voor het publiek, werd ook nog snel een container met puin verwijderd. De wapperende Nederlandse vlaggen deden denken aan Koninginnedag. Met spandoeken als 'Welkom thuis Arjan' en 'Arjan is vrij'. Bijzonder waren de tientallen opgehangen tekeningen van kinderen uit heel Nederland met steun betuigingen aan Arjan Erkel en zijn fa milie. Francien Erkel: ,,Ik heb gevraagd of ze er voorzichtig mee wilden zijn, om dat die tekeningen me enorm dierbaar zijn. Ik doe ze nooit meer weg." Gisterochtend belegde de dorpsraad nog een speciale vergadering om de puntjes op de i te zetten. „Ze hebben het dubbel en dwars verdiend. Iedereen heeft enorm meegeleefd. Het respect voor de familie Erkel is enorm. Met be wonderenswaardige inzet hebben ze ge streden voor de vrijlating van Arjan. Te gelijkertijd maakten ze volop deel uit van onze gemeenschap. Altijd stonden ze open voor ons medeleven en onze steun. Echt fantastisch", aldus dorps raadvoorzitter Marijke Hemelsoet. „Heel lieve mensen", voegde de krasse 88-jarige Adriënne Pluijm er zondag middag aan toe. Gezeten op een stoeltje op de hoek van de Molenstraat en het Kerkplein wachtte ze vol spanning op wat er stond te gebeuren. Sjaak en Cor- rie Overbeeke waren vanuit Kwaden - damme afgereisd om in de feestvreugde te delen. „Daar moeten we bij zijn zei den we gistermiddag tegen elkaar. En kijk, we zijn er", aldus Corrie Over beeke. Arjan begon zijn triomftocht omstreeks drie uur. Zichtbaar blij maar ook aange daan liet hij het applaus en het gejuich over zich heen komen. Veel toeschou wers schrokken van zijn sterk vermager de gezicht. „Hij moet toch wel vreselijk hebben afgezien", was het veelgehoorde commentaar. Warm De vreugde was er echter niet minder om. Zowel Hemelsoet als Lonink stak de loftrompet. De burgemeester heette Arjan welkom in het warmste plekje van Nederland met de meeste zonuren. „Pasen is het feest van de wederopstan ding en ook die van jou. Voortaan zal de zon altijd voor jou schijnen." Opvallende afwezige in de rij sprekers was een vertegenwoordiger van Artsen zonder Grenzen, Arjans werkgever. Hoe wel niet hardop uitgesproken, werd hierop geen prijs gesteld. „Ze hebben te vaak op ongelukkige momenten de pu bliciteit gezocht en te veel informatie prijsgegeven. Het onderhandelingspro ces werd hierdoor niet bevorderd", al dus Edger Erkel. Na afloop zocht Dick Erkel een stil hoekje op om even tot zichzelf te komen en te overdenken wat zijn zoon en zijn familie te wachten staat. „Vooral voor Arjan wordt het hectisch, maar daar kan hij vast wel tegen. Zeker als je na gaat wat hij al achter de rug heeft." Arjan Erkel, inmiddels weer zonder baard, maandagmiddag tijdens een persconferentie in dorpshuis Concordia in Westdorpe. Naast hem zijn ouders. Hij vertelt over zijn tijd in gevangenschap. foto Ed Oudenaarden/ANP Arjan Erkel is terug uit het Wilde Oosten.D coördinator van Artsen zonder Grenzeir het roerige grensgebied van Dagestan e Tsjetsjenië heeft een marathongijzeling doorstaai die doet denken aan de jarenlange gevangenscha in Libanon van de Britse bemiddelaar Terry Waj te. Na ruim zeshonderd dagen kwam een eindaa de martelende onzekerheid bij Erkel zelf, bij zij familie en bij zijn organisatie. Pas recente klem mende verzoeken tot mediastilte van Buitenlands Zaken wezen op een wending. Nu Erkel eindelij vrij is, rest behalve opluchting afschuw over wa er met de hulpverlener is gebeurd. Anders dan in het geval Waite, wiens jarenlang gijzeling door moslim-extremisten duidelijk ee politieke reden had, blijft rond de ontvoering va Erkel de vraag hangen, of hij juist om zijn hui| aan Tsjetsjeense vluchtelingen werd vastgehon den, of slechts omdat hij als buitenlander beschik baar was. Vaststaat, dat ontvoeringen in Dagestaj behoren tot het gewone 'gereedschap' van zowa politiek gemotiveerde groepen als van misdadi gers. In de brandhaarden aan de voet van de Kan kasus is een mensenleven niet veel waard. Een gij zeling is er niet meer dan een rimpel in de dagelijk se strijd. Artsen zonder Grenzen was zich bewus van dat risico. Kort voor de ontvoering werden col lega's van Erkel uit Dagestan weggehaald. Maa Erkel bleef en verdween. Even vaag als de hou ding van de gijzelhouders was het optreden vand Russische federale overheid. Naar buiten welwil lend, maar achter de maskers blij dat hulpverie nende pottenkijkers worden afgeschrikt. In de lange maanden van onzekerheid over Erkel lot ontstond kritiek op zowel Artsen zonder Gren zen als op de Nederlandse regering. De hulpverie ningsorganisatie zou de kansen van stille diploma tie om zeep helpen; Den Haag zou veel te bedeest acteren. Erkels vrijheid lijkt echter te danken aai meerdere factoren: de acties tot in Moskou van Ar jans familie en Artsen zonder Grenzen, de me dia-aandacht tot in de Washington Post, de contac ten via de schaatswereld, de stille diplomatie to aan Poetin en Bush en, niet in de laatste plaats het optreden van de Nederlandse regering. Het werk van Artsen zonder Grenzen steunt oj mensen als Erkel. Deze gijzeling zal zijn collega'; wel aan het denken zetten. Maar de goede aflooi voedt de hoop dat zij even onverschrokken hulj zullen blijven bieden, overal waar dat nodig is. GEDENKRAAM - Vanwege het vijftigjarig bestaan van de afdeling Westenschouwen van de Koninklijke Algemene Vere niging voor Bloembollencul tuur is in Haarlem een ge denkraam onthuld. Het betreft een glas-in-lood- raam met daarin het wapen van de gemeente Haamstede. De huldiging vond plaats in het Krelagehuis. TORPEDOJAGER - De Staat der Nederlanden heeft onzorg vuldig gehandeld bij de ber ging van de torpedojager Va lentine, die in 1940 bij Terneu- zen gebombardeerd werd door de Duitsers. Volgens de Haag se rechtbank had de Staat de Valentine op munitie moeten laten onderzoeken voordat ber gingsmaatschappij N.V. Ge broeders Bijker-Van den Oever aan de bergingsoperatie begon. AFSCHEID - In het bijzijn van de Commissaris van de Ko ningin, A.F.C. de Casembroot is officieel afscheid genomen van de heer P.B. Bos, tech nisch ambtenaar van het pro vinciaal gasbedrijf. Hij werd na 49 dienstjaren onderschei den met de Orde van Oranje Nassau. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een j toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal- 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per postgeldteen J toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo' het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 i Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen I voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De do aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikl vooroor (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diension en pro- ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer^ de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. ie- i. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot-ii- WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4