Mooi weer lokt velen naar kust Vrolijkheid troef bij PSD-reünie Zeeuwse maand van het dialect Middelburgse groep derde in Kunstbende 11 Aantal bezoekers rond Pasen nadert dat van drukke jaar 2003 Fietser in ziekenhuis na ongeluk Cocaïne en xtc in beslag genomen Wildkampeerders bekeurd Drukke seizoensopening Ecoscoop Bejaarde gaat achter dief aan Opening seizoen watersport blijft onopgemerkt Regeling nodig voor hartdefibrillatoren Drankrijder swb dinsdag 13 april 2004 UTRECHT - De Middelburgse dansgroep Stuff heeft bij de na tionale finale van de Kunstben de een derde plek veroverd. De dames keerden - 'met een heel giote tas vol cadeaus' - voldaan terug naar Zeeland. De vier leden van de dansgroep Sindy Aerssens, Mirjam Swart, Caressa Fooy en Naomi - els van Dance Center Dazz- le in Middelburg - dansten zich met hun optreden Alles of niets verdienstelijk naar een derde plek. En dat terwijl er stevige concurrentie was. „Er waren heel veel goede groepen, heb ik gehoord", zegt Sindy van de dansgroep. „Maar ik heb zelf niet zoveel gezien", vertelt ze. Het Souburgse danstalent was veel te bang om nog zenuwachti ger te worden. „We waren zo aan het panieken en elkaar op- stressen." Uiteindelijk tapdansten de vier, onder meer op de muziek van Britney Spears, bijna vlekke loos naar een derde plek. Bijna vlekkeloos, want aan het eind leek het even mis te gaan. „Ik had een beenwarmer, die was over mijn schoen geschoven. Maar ik ben niet uitgegleden", aldus Sindy. Het viertal kreeg voor de presta tie de bronzen rat uitgereikt, de prijs die hoort bij de derde plek. Bovendien mogen de vier dans talenten naar een speciale work shop van Introdans, een profes sionele dansgroep die moderne balletvoorstellingen maakt. Daarnaast gingen de dames met een enorme tas met cadeaus naar huis. Hierin onder meer toegangskaarten voor verschil lende dansvoorstellingen en op tredens van onder meer Scapi- no, het Nederlands Danstheater en het Oerolfestival. Verder kre gen ze een dvd van de bekende musical An American in Paris en tot slot nog tal van posters, t-shirts en andere spulletjes. Sindy is in elk geval heel ver guld met de derde plek. „Tuur- lijk is het mooi als ]e eerst de beste wordt van Zeeland en daarna derde bij de finale. We zijn er heel blij mee." Toch wil len de vier later waarschijnlijk niet van het dansen hun bei'oep maken. „Nee, het blijft gewoon een leuke hobby." Hoor Freek Janssen GOES - Ondanks de slechte weersvoorspellingen is het uit eindelijk helemaal goed geko men met de drukte in het paas- weekeinde. Volgens M. Tempel man van het Bureau voor Toeris me Zeeland (BTZ) deed het be zoekersaantal nauwelijks onder voor dat van vorig jaar. M was het in 2003 wel een stuk drukker dan normaal. Dat kwam door het goede weer. Ik denk dat we nu wel weer aardig le buurt zijn gekomen. De weersvoorspelling was dat het koud zou worden, veel toeristen hebben daardoor afgezegd. Maar gelukkig is het helemaal Igekomen door het grote aantal last-minuteboekingen en doordat veel mensen op de bonnefooi zijn gekomen." Zelfs op de campings was het nogredeüjk druk. Normaal ge sproken begint het kampeersei- zoen eigenlijk pas op Hemel vaart. Camping Napoleonhoeve inBreskens zat zelfs bijna hele maal vol, op twintig plekken na. Volgens het BTZ waren de bun galowparken redelijk goed be zet. In Vakantiepark Schouwen in Renesse werden alle zestig bungalows verhuurd: „Bijna al le huisjes werden last-minute ge boekt", aldus een medewerk ster. De campingplaatsen op het vakantiepark bleven zo goed als leeg. Een groot deel van de toeristen kwam ook dit jaar weer uit Duitsland en België. Tempel man: „Mensen hebben in die lan den veel langer vrij rond Pasen. In Nederland hebben we alleen paasmaandag vrij. Ik verwacht dat het de komende week nog druk blijft." Ook met het watersporttoerisme in de provincie gaat het de goe de kant op: de jachthaven bij Port Zélande telde twintig pro cent meer passanten dan vorig jaar. Plet Grand Hotel Arion in Vlissingen had een redelijk goe de bezetting, maar de paas- brunch was helemaal volge boekt. Niet alleen de betaalde attrac ties werden goed bezet, ook het strand trok veel mensen. Vooral gisteren, toen het weer aanmer kelijk beter was dan zaterdag en zondag, zochten veel mensen hun heil aan het water. Tempelman ziet het zonnig in voor het komende vakantiesei zoen: „Het zegt natuurlijk niet alles, zo'n eerste weekend, maar het is in elk geval een leuke ope ning." Endeavour De belangstelling voor de Endea vour in Vlissingen heeft de ver wachtingen van organiserend reis- en evenementenbedrijf House of Britain overtroffen. Sinds de aankomst donderdag hebben 4600 betalende bezoe kers een bezoek gebracht aan de exacte kopie van de achttien- de-eeuwse driemaster van ont dekkingsreiziger James Cook. Vooral gisteren was het druk, al dus directeur A van Duivenbo- de van House of Britain. Zestien honderd liefhebbers lieten zich rondleiden. „Het maximum op een dag." Op de Piet Heinkade en de sluizen zag het, volgens Van Duivenbode, zwart van de mensen. Hij schatte het aantal kijkers op tienduizend. De En deavour blijft tot en met zondag in Vlissingen, waarna het schip voor een week naar Antwerpen gaat. In totaal trok het paasweekein de 875.000 buitenlandse vakan tiegangers naar Nederland, evenveel als vorig jaar. Onge veer 400.000 Nederlanders gin gen met Pasen in eigen land op vakantie. KRUININGEN - Een 19-jarige fietser uit de gemeente Reimerswaal is zaterdagochtend door een ongeluk in het ziekenhuis beland. Hij fietste naast twee vrienden over de Zandweg in Kruiningen, toen hij werd aangereden door een 22-jarige automobilist, eveneens uit de gemeente Rei merswaal. De fietser werd geraakt en viel. Hij is met hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht. RENESSE - De politie heeft zaterdagavond een 23- jarige man uit Zierikzee aangehouden op de Zeeanemoon weg in Renesse. De man was in het bezit van achttien xtc-pillen en een envelopje met cocaïne. Na verhoor is hij met een proces-verbaal naar huis gestuurd. WESTKAPELLE - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag tijdens een speciale controleactie een stroom aan bekeuringen uitgedeeld aan wildkampeer ders. In totaal slingerden de agenten dertien toeristen op de bon. Langs de Zeeuwse kust, van Walcheren tot Schou- wen-Duiveland, hield de politie een grote controleactie. Bij een eerste ronde werden alleen waarschuwingen uitge deeld. In totaal werden 45 personen op hun gedrag aange sproken. Wie bij de tweede ronde nog steeds wildkampeer- de, kreeg een bon. Volgens de politie is de intocht van toeristen aangegrepen om het verbod op wildkamperen onder de aandacht te brengen. De komende maanden zullen de controleacties worden voortgezet. RENESSE - De eerste dag van het nieuwe seizoen is voor Ecoscoop voorspoedig verlopen. Ruim tweehonderd be zoekers kwamen naar het natuur- en educatiecentrum in Renesse. In de tuin stonden tafeltjes waar kinderen paas eieren konden beschilderen en paashazen maken. Ecoscoop heeft een aantal nieuwe elementen gekregen. Voor de kleinsten is een speelhoek met knuffeldieren ge maakt en de wat oudere kinderen kunnen aan de slag in de ontdekhoeken. Daar leren ze spelenderwijs over na tuur en milieu. VLISSINGEN - Een 76-jarige Vlissinger is zaterdaga vond achter een dief gegaan die het op zijn auto had ge munt. De dader wist te ontkomen. Even na zeven uur 's avonds tikte een onbekende man de ruit in van een auto die geparkeerd stond op het Stadhuis plein in Vlissingen. De bejaarde eigenaar van de auto zag de diefstal vanuit zijn woning gebeuren en kwam meteen naar buiten. Bij de auto aangekomen, bleek de onbekende man al in de auto te zitten. Bij de aanblik van de bejaarde eigenaar, zette de onbekende man het op een rennen rich ting de Bonedijkestraat. Uit controle bleek dat uit de au to niets was weggenomen. door Freek Janssen GOES - Als je niet wist dat er iets te doen was in de Stadsha- ven in Goes gisteren, zou je het ook niet hebben geraden toen je erlangs liep. Dat was misschien ook de oorzaak van het tegenval lende bezoekersaantal van de eerste officiële opening van het Zeeuwse watersportseizoen. „Ook het goede weer speelt ons parten", erkende Guus van Hec- kevan organisator Zeeland Ma ritiem. „We wilden samen met het Bureau voor Toerisme Zee land iets organiseren om het wa tersportseizoen officieel in te lui- Een afsluiter hadden we al: debietentocht in oktober." „Het was eigenlijk de bedoeling p meer plaatsen in Zeeland iets te organiseren, maar uiteinde lijk is het alleen in Goes van de grond gekomen. Je moet het ook zien als proefevenement: we wil- den kijken hoe het uitpakte." Een mogelijke verbetering voor komende jaren is het zichtbaar- r maken van het evenement. Nergens in het haventje stond een bord of een andere aanwij zing dat er iets aan de hand was. Wel was een aantal sche pen versierd met vlaggetjes. In totaal lagen er acht schepen in het haventje, waarin bezoekers een kijkje mochten komen ne men. Twee sloepen maakten een rondvaart door de Stadshaven. De Avontuur, de laatste nog va rende tweemastklipper, trok het meeste bekijks. Het publiek be stond uit bewuste bezoekers en toevallige passanten. Volgens Van Hecke trok het be zoekersaantal in de loop van de middag nog wat aan: „Ik schat dat er toch wel een paar hon derdmensen zijn geweest." door Ron Maqnée VLISSINGEN - Wie afgelopen zaterdag bij de PSD-reünie hangende kopjes had verwacht, bijvoorbeeld omdat binnen kort de oude dubbeldeks veerboten uit de vaart gaan, heeft het mis. De bijeen komst werd een vrolijk weerzien van oude bekenden. Bovendien voer de pas gerepareerde Prins Johan Friso weer als een zonnetje. „Heel gezellig om alle oudgedienden weer eens te zien", zegt oud-PSD'er M. van der Linden. De medewerker in ruste heeft dertig jaar trouwe dienst op zijn palmares. „Begonnen als matroos en geëindigd als kapitein. Ik kwam zelf uit de binnenvaart, maar als je bij de PSD aan de slag ging, móest je altijd beginnen als matroos." Zaterdagochtend stappen zo'n 350 oud-PSD'ers aan boord van de Prins Jo han Friso voor een tochtje over de Wes- terschelde. Met aanhang erbij betekent dat er zo'n zevenhonderd man aan boord zijn. Dat is veel te veel voor de nieuwe veerboten die vanaf mei tussen Vissingen en Breskens gaan varen. De nieuwe sche pen hebben een capaciteit van 181 man. Maar voor de oude PSD-boten betekent zevenhonderd passagiers een gezellige be doening, zeker als ze veel verhalen te ver tellen hebben. Overigens scheelde het maar weinig of er kon niet worden gevaren. De Johan Fri so, die samen met de Beatrix tijdelijk was ingezet op het fietsvoetveer VTLissin- gen-Breskens, voer al sinds februari niet meer. Al eerder moest de PSD-reünie in verband met het defect aan de Johan Fri so worden uitgesteld. Tot eind vorige week was onduidelijk of de Johan Friso met alle vier de elektromotoren kon va ren. Vrijdag nam klassebureau Lloyds Re gister het schip onder de loep. De boot bleek naar behoren te functioneren. En dat ervaren ook de oud-medewerkers op zaterdag. ,,Hij vaart weer prima", stelt oud-PSD-directeur H. Thomaes te vreden vast. „Mét vier motoren." De Jo- De reünie was voor veel PSD'ers meer een gelegenheid om oud-collega's weer eens te zien dan om afscheid te nemen van de Prins Johan Friso. foto Lex de Meester han Friso vaart die middag van Vlissin gen naar Breskens om de Zeeuws-Vlaam se oud-medewerkers op te pikken. Daar na gaat het over de Westerschelde rich ting Kruiningen en Perkpolder, en vervol gens terug. Ondertussen zorgt muziek, onder meer van het shantykoor Het Veer- se Scheepstuig, voor de nodige afwisse ling. Kapitein in ruste Van der Linden ervaart de reünie van de PSD'ers als een leuk on deronsje. Dat wil niet zeggen dat er afge lopen tijd geen emotionele momenten zijn geweest. „Zoals het afscheid van de boten vorig jaar. En het moment dat de veerboot geen auto's meer meenam, en er enkel nog maar fietsen aan boord zijn. Heel triest." Zachter Overigens mag de muziek tijdens de reis wel wat zachter van hem. „Het stond ei genlijk iets te hard. Je wilt immers veel bijpraten. Je komt toch collega's tegen die je jaren niet hebt gezien." Bij vertrek krijgen alle oud-medewer kers een exemplaar van het gedenkboek dat journalist Jan Jansen en fotograaf Peter Verdurmen hebben samengesteld. Oud PSD-medewerker Tange beent al richting het station. „Ik heb van 1953 tot en met december 1984 voor de PSD ge werkt", zegt hij. Ook hij is enthousiast over de reünie. „Het was een en al vrolijkheid. De kans om weer iedereen te zien." Over de teloor gang van de oude, dubbeldeksboten is hij gelaten. „Het is jammer. Maar het is de vooruitgang, hè?" door Claudia Sonrtervan TERNEUZEN - De versprei ding en het gebruik van automa tische externe defibrillatoren (AED) in Zeeland moet snel in goede banen worden geleid. An ders dreigt wildgroei, met het ri sico op verkeerd gebruik en fa lende defibrillatoren. Met een defibrillator kan een hartstil stand worden opgeheven door toediening van een stroomstoot. Dat stelt medisch manager cks Meppelder van de Regio nale Ambulancevoorziening (RAV) Zeeland. Op steeds meer plaatsen in Zeeland verschijnen openbare hartdefibrillatoren zonder dat de Centrale Post Am bulancevervoer daarvan weet. Er moeten goede afspraken wor den gemaakt over instructie voor gebruikers van AED's en het onderhoud van de appara ten, vindt Meppelder. „Anders worden apparaten vergeten, ra ken batterijen leeg en worden onderdelen niet vervangen. De RAV kan daar een rol in spe len." Het is zinnig te onderzoeken waar in Zeeland mensen de afge lopen jaren hartstilstanden heb ben gekregen voordat AED's worden verspreid, vindt de Ter- neuzense cardioloog R. Ciampri- cotti. Hij is voorstander van de zogeheten hartdefibrillators. De plaatsing van de apparaten moet wel gecoördineerd en ratio neel gebeuren, vindt hij. Strandposten De automatische defibrillatoren zijn de afgelopen twee jaar op enige schaal verspreid in Zee land. Naast ambulances zijn de auto's van de huisartsenposten ermee uitgerust, de Walcherse strandposten zijn ei-van voor zien en diverse ehbo-afdelingen hebben AED's paraat. De ge meente Terneuzen oriënteert zich wat de installatie van AED's in de stad en op sport complexen kost. Ciampricotti vindt dat sympa thiek, maar aarzelt of Zeeland voldoende grote bevolkingscon centraties heeft om openbare plaatsing te rechtvaardigen. „De apparaten horen daar waar grote aantallen mensen samen komen. Ze moeten snel en voor iedereen bereikbaar zijn. Je kan in de Noordstraat in Terneuzen een AED stallen bij een onderne mer met een ehbo-diploma, maar zo iemand moet altijd aan wezig zijn. Moet je op zoek naar een ehbo'er dan verlies je de tijd winst waaiwoor het apparaat be doeld is." Bij sportcomplexen en grotere evenementen vindt hij een AED wel terzake, als uitrusting van de eerste hulppost van het Rode Kruis bijvoorbeeld. „Je hoort drie, vier keer per jaar van jon ge mensen die op het sportveld overlijden." Het apparaat is veilig in handen van een leek, zegt de Temeuzen- se cardioloog. Nodeloze schok ken zijn uitgesloten omdat het apparaat de conditie van het slachtoffer meet en door middel van een tekstscherm de gebrui ker instrueert. De Stichting Nederlandse Hart patiënten biedt leden via het tijdschrift Hartbrug AED's te koop aan voor 1500 euro inclu sief gebruikstraining. door Rinus Antonisse 's HEERENHOEK - De Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialecton derzoek roept de periode half ok- tober-half november uit tot dia- lectmaand. Bedoeling daarvan is de streektaal méér onder aan dacht van de bevolking te breng en. Aanleiding vormt het 75-ja- rig bestaan van de vereniging. Volgens voorzitter Kees Mar tens is het dringend nodig het ge bruik van het Zeeuws (ofwel de verzameling van nauw aan el kaar verwante dialecten die in de regio's nog worden gespro ken) méér te bevorderen. Het aantal inwoners van de provin cie dat dialect spreekt, holt ach teruit. Het jubileum is een goede gele genheid daar iets aan te doen, vindt Martens. Hoogtepunt van de activiteiten is de dialect- maand. Die begint 16 oktober met de inmiddels traditionele Zeeuwse Dialectdag in Kapelle (voor het eerst in 1977 gehou den). Het slot ervan is 20 novem ber, met een symposium te Mid delburg, waar bekende Neder landers optreden. Onder ande ren Herman Wijffels, Ella Voge laar en Marjon de Hond zullen in het Zeeuws enkele stellingen toelichten. Die hebben als cen traal thema: het Zeeuws is geen boerenlullentaal. Tussendoor worden vertel- en muziekavon den gehouden en verschijnen er enkele boeken in dialect. De ver eniging denkt aan de uitgave van een Zeeuws zakwoorden boekje. Stoffig Met de activiteiten hoopt de ju bilerende vereniging zich ook te ontdoen van het ietwat stoffige beeld. Ten onrechte, meent Mar tens. Hij wijst erop dat de vere niging sinds jaar en dag functio neert als paraplu voor mensen die in Zeeland met dialect bezig zijn. „Het is goed dat er een spreekbuis is, die de verschillen de dialecten bij elkaar houdt. Samen ben je sterker." De voorzitter geeft aan dat het niet om een gezelligheidsclub gaat. Doelstellingen zijn: het dia lect bevorderen en de status er van verhogen, ideëen uitwisse len, het organiseren van de dia lectendag en, inmiddels afge rond, de uitgave van het woor denboek der Zeeuwse dialecten (met in 2003 een supplement hierop). Ook zijn de dialecten Schriftelijk en mondeling op cd vastgelegd. En elk jaar ver schijnt een boek in dialect. Sa men met de werkgroep historie en archeologie van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen wordt het kwar taal-bulletin Nehalennia ver zorgd. Martens maakt duidelijk dat het om een levendige vereniging gaat. „Het is niet altijd makke lijk uit te leggen. Je kunt ons niet vergelijken met bijvoor beeld een voetbal- of tennisvere niging. Wat doe je precies als dialectvereniging? Ga je een beetje dialect doen, zoals je gaat voetballen of tennissen? Dialect praten moet iedereen doen, dat hoeft niet in een vereniging. Dat willen we graag bevorderen." Dat het er binnen de vereniging soms heet kan toegaan, zal Mar tens niet ontkennen. Het is een beetje als met de rekkelijken en de preciezen. Mensen kunnen zich hevig opwinden over de schrijfwijze van een woord. De voorzitter rekent zich tot de rek kelijken. „Of je het nu met een, twee of drie kapjes schrijft, maakt mij niet zo uit. Belang rijkste is dat er in dialect wordt gepraat. Of dat zo blijft is aan het hele Zeeuwse volk." pagina 17 buitengebied TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagavond rond half elf een 39-jarige automobilist uit Ter neuzen in de Kennedylaan in zijn woonplaats gecontroleerd op het rijden onder invloed. Uit ademanalyse bleek dat de man ruim 1,5 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een boete en een rijverbod van twee uur. Advertentie tuinkunststudio harry de visser www.harrydevisser.nl tel. 06-52302857 tuinkunststudioharrydevisser@msn.com foto Dirk-Jan Gjeltema Het mooie weer trok vooral gisteren veel toeristen naar de kust; op de Brouwersdam was het een zomerse drukte van belang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33