Tholen breekt milieu-afspraak Schoolplein lentefris Bisschop Muskens geeft opgeknapte tuin Zeeuwse Koorschool zijn zegen Toast op Stalin in Georgië en op tv in Azerbeidzjan sm Vertrek waterpolitie steekt Voetballer (15) mishandelt scheidsrechter AANBEDING B°4^ Gimbrèie Verzet tegen forse verhoging erfpacht stichting Renesse Gemeente blijft ook na 2005 chemische bestrijdingsmiddelen gebruiken juutiwh mmÊtmmmm Afbreekfoutje BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 13 april 2004 «pnrFrfiek Janssen 5CsT-MAARTENSDIJK - Het <aat de gemeente Tholen niet iükken om volgend jaar volledig te stappen van de chemische bestrijdingsmiddelen. Eerder te- bende de gemeente het Conve nant Duurzaam Beheer: daarin Zeeuwse overheden in 2001 met elkaar af ze het gebruik van chemi middelen in 2005 tot nul te- nigzouden brengen. Volgens het rapport Groen visie ran de gemeente Tholen ontston- ceninde praktijk te veel proble met onkruidbeheersing zon- terchemische middelen. Boven in heeft Tholen te weinig geld ©over te stappen op alternatie- get college van burgemeester a wethouders heeft besloten cat voorlopig bij maximaal de helft van het groenonderhoud üemnische middelen mogen worden gebruikt. Het streven uiteindelijk helemaal geen che mische middelen meer te gebrui ken blijft staan, al gaat het vol gens het rapport aanzienlijk lan ger duren dan gepland, voor dat Joel bereikt is. Wel worden nieu we groenvlakken zodanig aange legd, dat voor het onderhoud geen chemische bestrijdingsmid delen meer nodig zijn. Tholen is niet de eerste gemeen- Over de kop KAPELLE - Een 47-jarige Vlis- snger is in de nacht van zater dag op zondag met zijn auto over de kop gegaan. Hij reed op ée.458 bij Kapelle, toen hij een to wilde verwisselen. Daarbij verloor hij de macht over het stuur. Hij en een 16-jarige inzit tende uit Oost-Souburg kwa men met de schrik vrij. Uit een biaastest bleek dat de bestuur der te veel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. te die breekt met het convenant: de gemeente Borsele wist een jaar geleden al dat 2005 niet haalbaar zou zijn als streef datum om helemaal te stoppen met chemische bestrijdingsmid delen. De gemeente wil in de komende jaren stukken openbaar groen verkopen aan particulieren. Grond die geen duidelijke func tie heeft - het snippergroen - wordt actief afgestoten. Het on derhoud van deze percelen kost te veel geld. Voornamelijk klei nere of smalle groenvakken gaan in de verkoop. Volgens het rapport is er onder de bewoners veel belangstelling voor de aan koop van dit soort stukken grond. De gemeente verbindt wel een aantal voorwaarden aan de verkoop. Het groen vak moet direct grenzen aan particu liere grond, zoals een tuin of wo ning. Stukken worden alleen in het geheel verkocht, om verdere versnippering te voorkomen. Percelen waarin kabels en lei dingen liggen, worden niet ver kocht. Tenslotte mag de ver keersveiligheid niet in gevaar komen: de gemeente houdt zich het recht voor eisen stellen aan de hoogte van de beplanting. Uitlaatplekken De komende jaren wil de ge meente meer hondenuitlaatplek- ken creëren. In eerste instantie worden er proeven uitgevoerd, om te kijken of een hondenuit- laatplek op die locatie overlast zou veroorzaken. In de toe-, komstvisie is geen ruimte voor de aanleg van evenemententer reinen: die zouden te veel ruim te in beslag nemen en te weinig gebruikt worden. In de woonwijken is er behoefte aan meer groen. Het doel is dan ook om het totale oppervlak groen niet te laten afnemen. In groenarme buurten wordt zelfs gestreefd naar een uitbreiding van het groenareaal, bijvoor beeld bij herstructurering. Na twee jaar hard werken was de tuin klaar om ingewijd te worden door bisschop Muskens. foto Willem Mieras GOES - Met het inwijden van de speeltoestellen opende bis schop Muskens zondag de opge knapte tuin van de Zeeuwse Koorschool in Goes. Na twee jaar hard werken is de renovatie eindelijk klaar. Na afloop van de paasdienst in de Katholieke Kerk begaf een stoet met onder meer het jon genskoor, het herenkoor en de bisschop zich naar de naastgele gen Zeeuwse Koorschool om de opgeknapte binnentuin in ge bruik te nemen. Het project was net op tijd klaar: zaterdagavond werd de nieuwe verlichting pas opgehangen. Het was de tuin aan te zien dat hij aan een op knapbeurt onderhevig was ge weest. De speeltoestellen, die zijn aangepast aan de veilig heidsvoorschriften, blonken als nieuw. Het ontwerp van de nieuwe tuin was verzorgd door Annelies de Jonge van het Groen College Goes. Het herenkoor heeft een handje geholpen door de speel toestellen van een lik verf voor zien en de zusters van het Arme Kind Jezus uit Simpelveld door Freek Janssen KATTENDIJKE - Je kuut je overal, altijd handhaven. Dat is de belangrijkste les die Veerle de Visser (23) uit Kattendijke en Peter van den Pol (24) uit Goes lebben geleerd van hun fiets tocht van 15.000 kilometer over de Zijderoute: „We werden over almet open armen ontvangen." Ruim twee jaar geleden kwa men ze op het idee. Samen met een bevriend stel, waar ze al eens vaker mee op vakantie wa ren geweest, zouden ze de Zijde routegaan fietsen: de oudste ver binding tussen oost en west, die alm 1298 door Marco Polo werd beschreven. Afgelopen vrijdag kwamen ze te rug van hun reis. Na de laatste overnachting, in de buurt van Tiel, werden ze in Utrecht warm onthaald door hun studenten vrienden, die een welkomstbor rel hadden georganiseerd. „Het is wel even wennen", bekent Veerle: „Ik heb nog steeds het idee dat ik weer bijna op de fiets moet stappen." Hun reis begon in de Chinese stad Xi'an en voerde via cen traal Azië, Iran en Turkije terug naar Nederland. „We hebben er nog over gedacht om in Peking te beginnen, maar dat kon niet vanwege sars." Dat was niet de enige keer dat ze dicht op het wereldnieuws hebben gezeten. „We waren in de buurt van het Iraanse stadje Bam toen daar een zware aardbeving was. In Veerle de Visser en Peter van den Pol werden tijdens hun fietstocht van 15.000 kilometer over de Zijderoute overal met open armen ont ogen. foto Willem Mieras Georgië wilden we aanvankelijk de Zwarte Zee per de boot over steken. Gelukkig hebben we dat niet gedaan: anders waren we misschien verongelukt. In die tijd zijn een paar veerboten ver gaan. Toen we een paar maan den weg waren uit Oezbekistan braken daar hevige rellen uit." Overal waar ze kwamen, kregen ze veel aandacht: „In een dorpje in China werden we officieel onthaald als de eerste buitenlan ders ooit. Ze keken ons aan als of we buitenaardse wezens wa ren en gingen ook aan ons voe len. In Azerbeidzjan zijn we op de nationale televisie geweest. Ied'ereen herkende ons daar ook, echt ongelofelijk. En in Georgië hoefden we maar te zeggen dat we uit hetzelfde land kwamen als Sandra Roelofs - de presi dentsvrouw - en we waren met een dikke vrienden met ieder een. Die vrouw is daar mateloos populair." Stalin „Je merkt wel dat in Azerbeidz jan nog steeds een vijandige sfeer hangt tussen de Georgiërs en de Armeense bevolking. Die haten ze echt hartgrondig. We hebben wel eens wodka gedron ken met Georgiërs en als ze proostten, dan werd dat vaak ge daan op de dood van de Arnie- nen. Dan slik je wel even. Of de Georgiërs brachten een toast uit op Stalin, die is daar nog steeds een held, is daar ook geboren." In Kirgizië bezochten de vier fietsers een project van Kerkin- actie voor straatkinderen. „We hebben dat project ook gespon sord. In totaal bracht onze actie zo'n 7000 euro in het laadje, daar kunnen wel tweehonderd straatkinderen een jaar van eten." De fietsers hebben veel ontberin gen moeten doorstaan: „We heb ben in China een heel stuk dooi de woestijn gefietst. Maar het zwaarste stuk was waarschijn lijk een bergpas in Kirgizië, waar we in één dag 2,5 kilome ter hoogte moesten beklimmen in de vrieskou. Boven gekomen, waren onze remmen en versnel lingen bevroren." Terug in Nederland wacht cle harde werkelijkheid. Veerle gaat in juni verder met haar co-schappen. Peter heeft voor de reis zijn baan als cartograaf opgegeven en moet nu op zoek naar een nieuwe baan. door René van Stee TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen is nog steeds vol onbegrip over het voornemen van de KLPD (Korps Landelijke Politiedien sten) in Driebergen om de een heid van de waterpolitie in Ter- neuzen op te doeken. In een overleg met manschap pen van de eenheid kreeg hij za terdag de bevestiging van het beeld dat het alleen gaat om een efficiencymaatregel waarbij het niveau van dienstverlening te rugloopt. „Een volstrekt verkeerd signaal. Er is niet goed nagedacht over de maatregel. De havenveilig heid is hiermee absoluut niet ge diend. Dat bleek ook uit het ge sprek. Een van de consequenties is de verhuizing van de patrouil leboot naar Hansweert. Een om slachtige werkwijze, waardoor het toezicht in het Terneuzense havengebied in het gedrang komt", aldus Lonink. De eenheid in Terneuzen moet vanuit de waterpolitiepost in Hansweert gaan samenwerken. Gezien het grote aantal risi covolle industriële bedrijven in de Kanaalzone vindt Lonink het logischer dat er een concentra tie in Terneuzen plaatsvindt. „Dan valt er volgens mij meer winst te behalen, ook gezien het feit dat bedrijven fors moeten in vesteren om te voldoen aan in ternationale richtlijnen op het gebied van havenveiligheid, de zogenaamde ISPS richtlijn. Ook de gemeente draagt nadrukke lijk zijn steentje bij. Jammer ge noeg laat het Rijk het nu afwe ten." Na het eerdere vertrek van de verkeerspolitie en de douane is Lonink bezorgd over wat er nog verder op Zeeuws-Vlaande ren afkomt. Hij refereert aan ge luiden dat ook de Belasting dienst, de marechaussee en com merciële dienstverleners op ter mijn van plan zijn naar elders te verkassen. „De streek hoort dankzij de opening van de Wes- terschelde nog nadrukkelijker bij Nederland. De concentratie van overheids- en commerciële diensten is dan een normale ont wikkeling." (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week 25% EXTRA aftrekken! Wolstraat 90 - Vfósingen - tel. 0118-413635 schonken een kapelletje van Sint Jozef. Terwijl een paar kinderen al vro lijk gebruik maakten van de fa milieschommel, bedankte voor zitter R. Ensing van de Zeeuwse Koorschool de bisschop voor de inwijding: „Nu voldoen de speel toestellen aan de veiligheids voorschriften van boven en van beneden." HANSWEERT - Leerkrachten, ouders en leerlingen waren zaterdag druk in de weer om het speelplein van openbare basisschool De Eendracht in Hansweert op te knappen. Het plein kreeg er een boom bij met bankje en een tafeltennistafel. Binnenkort komt er ook een basketbalpaal. Onder het klimrek zijn rubbertegels gelegd en de overige tegels op het plein werden geëgaliseerd. „We zijn om negen uur 's ochtends begonnen", vertelt groepsleerkracht H. Vanlangevelde. „Ik schat dat er zo'n elf ouders zijn gekomen en veertien leerlingen." De meeste kinderen waren al om half twee vertrokken: toen begon de kermis op het dorp. De grote mensen hielden het wat langer vol en bleven tot een uur of drie. foto Willem Mieras door Melita Lantinq RENESSE - De vereniging van erfpachters De Mecten in Renes se bindt de strijd aan met de stichting Renesse. De erfpach ters willen de verhoging van de erfpachtprijs met 265 procent van tafel hebben. „We hopen dat met overleg te bereiken, maar in het uiterste geval stap pen we naar de rechter", zegt voorzitter II. Eversdijk van de vereniging van erfpachters. De erfpachters zijn woedend om dat de stichting Renesse in hun ogen de gewekte verwachtingen niet nakomt. „Door de erfpachtcanon zo fors te verhogen komen mensen in de problemen. De bewoners be talen nu 2,72 euro per vierkante meter per jaar, dat wordt 7,20 euro. Mensen voelen zich hier door overvallen en bedrogen De stichting blijkt een wolf in schaapskleren te zijn. Voeg daar nog bij dat de meeste mensen te maken krijgen met waardeda ling van hun huis omdat ze geen vergunning hebben om het huis permanent te bewonen. Die staan voor de vraag of ze het huis nog ooit voor een redelijk bedrag kunnen verkopen. De eigenaren hebben allemaal een permanente of recreatiewo ning op gronden van de stich ting Renesse. Deze gronden zijn uitgegeven in erfpacht, dat wil zeggen dat de huiseigenaren jaarlijks een vastgesteld bedrag moeten betalen voor de grond De hoogte van de erfpachtcanon wordt door de stichting Renesse telkens voor een beperkt aantal jaren vastgesteld. Taxeren Omdat de canons aan herzie ning toe zijn, heeft de stichting Renesse de grond laten taxeren. „De grond in ons complex is vastgesteld op 300 euro per vier kante meter. Vergelijk dat met de grondprijs in Nieuw-Haam- stede. Die is vastgesteld op maximaal 265 euro. Het is hier ook gewoon zandgrond waar niets op wil groeien." De stichting Renesse beheert vijf verschillende complexen met woningen in Renesse, Haam stede, Westenschouwén en Nieuw- Haamstede. Alle vereni gingen van erfpachters komen in het geweer tegen de prijsver hoging en trekken zoveel moge lijk samen op om de kans op suc ces te vergroten. Hoewel de prijsverhogingen per complex verschillen, hebben ze allemaal te maken met forse stijgingen. Aanstaande woensdag is een eer ste gesprek met het bestuur van de stichting Renesse. „We willen dat het hele voorstel van tafel gaat en dat we vervol gens op een nette manier verder praten. Als we met het bestuur niet verder komen, gaan we naar de Raad van Toezicht, het gemeentebestuur en tot slot staat de gang naar de rechter open. We zijn niet uit op een con flict maar zoeken wel ons recht." Procedure Volgens Eversdijk staan de vere nigingen van erfpachters juri disch sterk. „Ons bezwaar richt zich onder andere op de gevolgde procedu re. De stichting Renesse heeft geen overleg gevoerd over de herziening van de erfpacht en dat is ze - volgens de eigen statu ten - wel verplicht. Bovendien heeft de stichting een brief van ons hierover nooit beant woord." Daarnaast richt het bezwaar zich op het niet naleven van de doelstellingen van de stichting. „Een van de doelstellingen is het voeren van een gematigd ca- nonbeleid. Daar is geen sprake meer van als je in eén jaar tijd de canonprijs met 265 procent verhoogd. door Ron Magnée MIDDELBURG - Een 47-jarige scheidsrechter uit de gemeente Sluis is zaterdag tijdens een voetbalwedstrijd in Middelburg geschopt en geslagen. De dader is een vijftienjarige voetballen uit Dordrecht. De scheidsrech ter heeft aangifte gedaan bij de politie. De voorzitter van Zec- landia spreekt echter van een 'storm in een glas water'. Rond de klok van twee uur zater dagmiddag stond op het sport terrein in de Veersche Poort een wedstrijd van de B-junioren op het programma, te weten Zeelan- dia Middelburg tegen Dubbel dam uit Dordrecht. Het liep al tegen de rust - er was nog niet gescoord - toen een speler van Dubbeldam geblesseerd op de grond bleef liggen. De scheids rechter liep naar hem toe en ver telde dat hij buiten de lijnen moest worden behandeld. Vol gens sommigen trapte de scheidsrechter daarbij ongewild op de vingers van de speler. Ingerekend De clubgenoten van de speler wilden niet dat hij buiten de lij nen werd behandeld en keerden zich tegen de scheidsrechter. Een vijftienjarige speler uit Dor drecht schopte de arbiter daar bij tegen zijn knie en sloeg de schei dsrechtersfluit uit zijn mond. Hierop werd de wedstrijd gestaakt. De ingeschakelde poli tie hield even later de vijftienja rige Dubbeldam-speler in de kantine aan. Tijdens deze aan houding liet ook de 39-jarige moeder van de voetballer van zich horen. Ze ging daarbij zo te gen de agenten tekeer dat ook zij werd ingerekend en meegeno men naar het bureau. De scheidsrechter heeft bij de poli tie aangifte gedaan van mishan deling. De wedstrijd is niet her vat. Voorzitter W. Vermeule van voetbalvereniging Zeelandia nu anceert het voorval. Hij bena drukt dat het de uitdrukkelijke wens van de arbiter was om de politie in te schakelen; iets wat het incident danig deed escale ren. Volgens hem is de hele zaak niet meer dan 'een storm in een glas water'; een klein voorval dat jammerlijk is geëscaleerd. Daarbij zijn niet eens de voetbal lers de hoofdschuldigen, maar eerder de begeleiders. „Soms ligt het meer aan de mensen die langs de lijn staan, dan aan dege nen die tussen de lijnen staan." Volgens de voorzitter maakte de moeder van de voetballer wel erg veel stennis toen de politie de vijftienjarige speler inreken de. Vermeule: „En de politie is redelijk wat gewend." Wat de voorzitter betreft is er dan ook zeker iets aan te mer ken op de rol van de begeleiding van Dubbeldam. „De voetbalver eniging moet nog maar eens goed opletten wat ze langs de lijn hebben staan." zeeuwse almanak Sommige woorden brengen de tekstverwerker ernstig in verwarring: waar moet het af- breekstreepje komenDan le zen we in de krant over ver keerspost en daks-pant. Nou goed, een computer kan ook niet alles weten. Maar ook bij mensen gaat het wel eens verkeerd, weet die Middelburgse inmiddels. Ze wilde kleding van haar doch ter repareren, maar had net niet de juiste kleur draad in huis. Geen nood, want schoonmoe der, die op bezoek zou komen, had die kleur wel, wist ze. Dus belde ze even. Of ze paars garen kon meenemen. Da's geen probleemzei opa, doen we. En daar stond hij de andere dag op de stoep. Met een paar scharen. (Advertentie) MANltlS, JACKS «ORKA'S wwaamts TOTt SO.. KORANS KttOVERS&VBTÏN «VttSISMR tW..KQMlNe avrnt MNTALONS UO..KOR1JN6 VKIS1RAAT 199 VUSINQIN IANGE BtlFt 1MlDÖMURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29