Verkerk voorkomt een slachting PZC Cijfertjes geven De Bruijn vleugels Bobbie Traksel De man die nooit won, wint eindelijk bleef maar rijden Martin Verkerk: Ik ben geen eendagsvlieg 27 Regen en mirakel verdoezelen uitglijder van Davis-Cupcoach Bogtstra Jaspers wint Grand Prix Zundert Zeilduo naar Olympische Spelen Succes Nederlandse baanrenners Zabel winnaar Rund um Köln Volleybalbeker voor Omniworld Savoldelli komt zwaar ten val dinsdag 13 april 2004 doorGertiai in van Geen pAliMA DE MALLORCA - Met l,ee hoopgevende optredens in let paris-Cupduel tegen Span je bewees Martin Verkerk dat [ijrich op gravel met de wereld- ton kan meten. De Alphenaar ,,j verbaasd te zijn geweest hoe „el hij zich had aangepast aan j,haansoort. ..Ik was nog nooit jo snel in vorm op gravel", al- is Verkerk na de verloren thril ler tegen Jnan Carlos Ferrero. De aanloop naar het voor hem zo belangrijke gravelseizoen gaf nog weinig reden tot vertrou wen. In Scottsdale haalde hij de kwartfinale, maar in Indian Wells en Miami (Key Biscayne) moest hij twee keer passen. Het grootste deel van zijn trip door Amerika legde hij af zonder pri- vé-coach Nick Carr. Ook op Mal- lorca was Carr er niet bij. Ver kerk: „Nick had privé-zaken te regelen in Nederland. Komende week gaan we praten over onze verdere samenwerking. Tot aan het Masters Series-toer nooi in Rome heeft Verkerk niet veel punten voor de wereldrang lijst te verdedigen. Een mager re sultaat in Parijs zou de nummer zestien van de wereld terugwer pen naar een plaats rond de vijf tig. Zijn finale op Roland Gar ros leverde hem vorig jaar 700 punten op. Wellicht dat hij in de komende toernooien een buffer kan opbouwen. „Als ik het ni veau van zondag kan vasthou den, hoef ik me geen zorgen te maken. Ik speelde soms zelfs be ter dan Ferrero. Ik heb hem al leen niet verslagen. Ik ben geen wereldtopper zoals hij, in de zin dat ik regelmatig finales van Grand-Slamtoernooien kan ha len. Maar ik heb bewezen dat ik geen eendagsvlieg ben." Verkerk gaf aan verder te gaan met zijn privé-coach. Carr wacht af wat de komende dagen brengen. „Ik heb Martin al enke le weken niet gezien. Ik was klaar om naar Indian Wells te gaan, maar hij zei dat hij het nog wel alleen af kon en dat ik mijn zaakjes thuis maar moest regelen. Dan had hij tijd om na te denken. Een dezer dagen heb ben we een gesprek, waarin we het programma bespreken." Verkerk weet zijn programma al: Monte Carlo. München. Ro me, Hamburg, World Team Cup en Roland Garros. GPD jnnrfiertjan van Geen PALMA DE MALLORCA - Hoe- stel verliezend was het fabuleu- ze optreden van Martin Verkerk zondag tegen Juan Carlos Ferre ro (4-6.7-6 (5), 6-4, 5-7, 1-6) een lichtpuntje in het Davis-Cup- duel tussen Spanje en Neder land. Verkerk zorgde ervoor dat Oranje na de dramatisch verlo peneerste twee dagen nog enigs zins met opgeheven hoofd het Coloseo Balear van Palma de gaOorca kon verlaten. Sa de eerste acht sets van de ontmoeting tegen het beste gra- velland ter wereld wees alles in de richting van een slachting. Het mislukte opzetje van vrij dag - Sjeng Schalken werd bui len de ploeg gelaten - had het moreel danig aangetast. Ver kerk (van Moya) en Raemon Sluiter (Ferrero) kregen slaag. De totale duur van die twee par tijen was slechts tien minuten langer dan de vier uur en twee minuten die Verkerk en Ferrero tegenover elkaar stonden. Mirakel Zaterdag waren Verkerk en Jo hn van Lottum als dubbel niet opgewassen tegen Rafael Nadal oTommy Robredo. Dat de Ne derlanders de derde set wonnen, ras een mirakel. Regen stuurde een vervolg op zaterdag in de «ar, waardoor het dubbel zon dagochtend terug moest komen. De nacht had een heilzame wer king op de Nederlanders. Van Lottum en Verkerk bleken plots wel in staat tot grote daden. In iets meer dan een uur was de achterstand verkleind tot 2-1 (3-6 2-6,6-3, 6-2, 6-2). Tegen Ferrero zag Verkerk zijn nm van Roland Garros 2003 te rugkeren. Ferrero werd in de lireede en derde set overklast en kon het tempo soms niet bijbe nen. Verkerk: „Ik weet niet wie vandaag van mij had kunnen «innen, behalve Ferrero. Dit «as een van de beste wedstrij den ooit op gravel gespeeld. Ik denk dat ik niet beter kan dan dit. Het was een hoger niveau dan op Roland Garros." Ferrero balanceerde op het rand je. Maar hij brak Verkerk in de laatste game van de vierde set en vond de winnende versnel ling. Verkerk: „Ik gaf het niet op, maar kon niet meer in de hoeken komen. Ik heb Sjeng Schalken de kans niet kunnen bieden om Moya te pakken." Schalken verloor het niet meer terzake doende vijfde duel met 6-3, 6-4. Hij had zich neerge legd bij het feit dat hij geen rol zou spelen en legde de bal bij captain Tjerk Bogtstra. „Tjerk neemt de beslissing. Ik heb al leen maar aangegeven dat ik me niet heel goed voelde. Als ik in vorm was geweest, had ik met mijn vuist op tafel geslagen." Wellicht had Schalken dat beter wel kunnen doen. Vooraf zei Bogtstra dat de ontmoetingen uit het verleden niet telden, om dat de situatie nu heel anders is, Na afloop vertelde hij dat Slui ter een psychologisch voordeel zou hebben op Ferrero. In de laatste twee ontmoetingen - drie jaar terug in de Davis Cup en in februari in Ahoy' toonde Sluiter zich gelijkwaardig. Die werden echter op een snelle indoorbaan gespeeld. Op zijn eigen terrein is de nummer drie van de we reld echter meer dan twee klas sen beter, waardoor een punt op voorhand werd ingeleverd. Bogtstra legde het anders uit. Hij gokte op een zege van Ver kerk op Moya, met de laatste confrontatie tussen de twee op Roland Garros in het achter hoofd. „We waren underdog. Als je een kans wilt maken, is het goed als het na vrijdag 1-1 staat. Daar heb ik op gegokt." Het leidde tot niets, zelfs bijna tot een blamerende 3-0 neder laag zonder set winst. Bogtstra: „Aan een afgang heb ik nooit ge dacht en het is ook niet gebeurd. Ik wil winnen, maar moet ook eerlijk zijn. Ik heb genoten van een fantastische sportwedstrijd. Het is klasse van Ferrero dat hij er een vijfde set uitperst. Sport van de bovenste plank." GPD door Edward Swier K0UBA1X - De dagen voor Pa- rijs-Roubaix hadden ze hem goe de raad gegeven. „Rijden, altijd blijven rijden. Gewoon, tot je naar de kloten bent. En dan nog: blijven rijden," Dus deed Bobbie Traksel dat. Ook toen elk perspectief weg was, bleef bij rijden. Tot aan de streep. fietst, 's avonds was hij achter de brommer van 'schoonvader' Frits Pirard gekropen. De ex-prof was in Zeeland een keer rechtsaf geslagen. „Zaten we Op de kasseien. Zeven, acht stroken hebben we gedaan." Een keer eerder reed Traksel een wereldbekerwedstrijd, Pa rijs-Tours. „Maar dit is echter. Dit is een voorjaarsklassieker. Parijs-Roubaix, de koers waar ik als klein jongetje ademloos naar keek op tv. Van de editie van 1994, die Tsjmil won, kan ik me alles herinneren. Ik was 12." Historie Zich bewust van alle historie ter plekke legde Traksel na afloop in de douches op haast fluiste rende toon uit hoe zijn Pa rijs-Roubaix was verlopen. Nog voor de eerste steentjes was hij gevallen. Zijn remmen stonden scheef, schreeuwden om repara tie. Maar op de eerste strook was Traksel er weer bij. Nadat ploegmaat Robert Hunter lek had gereden, stond hij - „dat was de opdracht" - zijn wiel af. Een lange achtervolging door het stof, tussen slingerende mo toren en jagende auto's was het gevolg. Toen teamgenoot Bartko viel, was hij er vol overheen ge vlogen. Daarna groeide en groei de de achterstand, en was er tijd voor verbazing. Zoiets ergs als het Bos van Wallers had hij nog nooit gezien. „Da's echt gevaar lijk, die keien lagen vreselijk slecht. Het was er nat, glad. Je glibberde alle kanten op." Twee stroken voor het einde zat de bezem wagen achter hem. Maar niets in zijn rossige bol dacht aan opgeven. „Nog vijf tien kilometer, dan stap je toch niet meer af?" Dus bleef hij rij den. Tot op de Velodrome in Roubaix. waar hem een knuffel van Christa wachtte. „Dit smaakt naar meer", zei hij toen hij de douches verliet. GPD Hekkert DEN HAAG/AUGUSTA - Phil Mickelson had al jaren een titel. Hij was 's werelds beste golfer, die nooit een Major won. Zon dag brak de Californiër met die gewoonte en zegevierde op de meeste prestigieuze van de vier grootste golfwedstrijden. de US Masters. De man die nooit won, drong eindelijk door tot de erelo- ge van de profgolfers. Sinds Mickelson (33) in 1992 prof werd. verscheen hij 46 keer op één van de vier Majors. En steeds was het net niet. Hij werd de Raymond Poulidor van het golf. Goed, maar nooit eerste en dus steeds een verliezer. Een paar keer moest hij op de belang rijkste toernooien met een slag verschil de eer laten aan een te genstander. Mindere potjes zet te Mickelson, al jaren vaste klant in de top-tien van de we reldranglijst, makkelijk naar zijn hand. In 22 proftoernooien was hij de beste. Maar als het er bij de vier Majors op aan kwam, wonnen de zenuwen. Op de baan van de Augusta Na tional Golf Club was alles an ders. In zijn 47ste poging ver sloeg Mickelson zijn naaste op ponent met een slag. Ernie Els ging in de vierde ronde in 67 sla gen het snelste rond, maar Mickelson presteerde over vier dagen net iets constanter (72, 69, 69, 69 en totaal 279) dan de Zuid-Afrikaan (280). „Ik bleef geloven dat er iets goeds stond te gebeuren", jubelde de gezette golfer. „Dit is mijn dag." Mickelson is al jaren één van de populairste Amerikaanse gol fers. Niet in het minst omdat de goede lobbes met succes werkte aan het imago van pechvogel. „Maar nu ben ik een winnaar." Het bijbehorende groene jasje kreeg Mickelson uit handen van de winnaar van vorig jaar, Mike Weir. Het was de enige keer dat de Canadees op Augusta in de schijnwerpers stond Weir was een van de favorieten die de cut niet haalde. Ook met John Daly, gezegend met de veelzeggende naam 'het Beest', was het snel gebeurd. De levensgenieter vier de zijn rentree in de achterhoe de: Al bleef het publiek hem op handen dragen. Net als de be jaarde jubilaris Arnold Palmer, de 74-jarig ex-kampioen, die na vijftig deelnames afscheid nam. Tiger Woods leek een net zo de sastreus weekeinde tegemoet te gaan als Weir en Daly. De num mer één van de wereld raakte in de eerste ronde zover achterop dat werd gevreesd voor vroege uitschakeling. Een goede twee de ronde hield hem overeind. Maaginhoud Woods is al een tijd niet in goe den doen. Zijn laatste zege op een Major dateert van twee jaar terug. Hij blijft de icoon van het golf, maar was de afgelopen da gen geregeld te vinden in de bos jes langs de baan. Zoekend naar de bal. Zondag stond hij bij de vierde hole weer in het stru weel. Ditmaal met op zoek naar een afgedwaalde bal, maar om zijn maaginhoud te lozen. „Ik denk dat ik met de lunch iets verkeerds heb gegeten." Woods had 290 slagen nodig om rond te komen, twee boven par. Een ge deelde 22ste plaats was het re sultaat. Toch zag de 28-jarige Amen- kaan verbetering. „Ik denk dat ik er dichtbij ben om mijn spel weer te laten lopen." Maar zijn swing lijkt nog steeds te hape ren. Sinds Woods afscheid nam van zijn coach, Butch Harmon, is hij met langer onoverwinne lijk. Woods legt nu zijn oor te luister bij zijn beste golfvriend in het circuit, Mark O'Meara Maar diens adviezen lijken we relds beste golfer vooralsnog niet te kunnen helpen. Mickelson had op weg naar zijn eerste Major-zege geen last van Woods. De Amerikanen zijn niet eikaars beste vrienden. De ani- ZUNDERT - Dick Jaspers heeft zaterdag voor de zevende keer in zijn loopbaan de Grand Prix driebanden in Zun dert op zijn naam geschreven. De Brabander won in de fi nale met overmacht van Jean-Paul de Bruijn. Jaspers had 21 beurten nodig om 50 caramboles te maken. Op dat mo ment stond het totaal van De Bruijn pas op 22. ANP MEDEMÈLIK - De zeilers Mark Neeleman en Peter van Niekerk hebben zich gisteren tijdens de sail-off in Medem- blik definitief geplaatst voor de Olympische Spelen in Athene. Het Starduo werd in de negende en voorlaatste race op het IJsselmeer vierde. Daarmee was het koppel in het klas sement zeker van de eindzege. ANP MANCPIESTER - Met één keer goud, driemaal zilver en twee Nederlandse records was de Nederlandse delegatie succesvol bij de wereldbeker baanwielrennen in Manchesff ter. Yvonne Hijgenaar won de 500 meter, Theo Bos behaal de zilver op de kilometer tijdrit. De twee hebben goede vooruitzichten op plaatsing voor Athene. Met de WB-wedstrijd in Sydney te gaan, zal zo wel Bos als Hijgenaar waarschijnlijk aan de kwalifica tie-eis voldoen: een plek bij de eerste twee in het klasse ment. De mannenachtervolgingsploeg (Schep, Mouris, Straat hof en Heimans) werd tweede. In de finale vestigde het viertal een Nederlands record (4.05,500). Ook de nationa le sprintploeg (Teun Mulder, Jan en Theo Bos) won zilver in een tijd van 45,033. In de series had het drietal het na- tionale record al verbeterd: 44,827. ANP KEULEN - Erik Zabel heeft gisteren de eendagswed strijd Rund um Köln gewonnen. De Duitse wielrennèr won de sprint van een omvangrijke kopgroep. Tweede werd zijn landgenoot Danilo Hondo. ANP ROTTERDAM - De volleyballers van Omniworld hebben de Nederlandse beker behouden. De titelverdediger uit Al- mere won de finale in het Topsportcentrum Rotterdam met 3-0 van Nesselande, dat alleen in de tweede set zicht op winst had: 25-20 25-23 25-19. ANP KEULEN - De Italiaanse wielrenner Paolo Savoldelli is gisteren zwaar ten val gekomen tijdens de eendagswed- strijd Rund um Köln, die door Erik Zabel werd gewon nen. De renner van de ploeg T-Mobile heeft mogelijk een arm en een sleutelbeen gebroken en heeft hoofdletsel op gelopen. De 30-jarige Savoldelli won in 2002 de Rondè van Italië. ANP/DPA Hoe goed Martin Verkerk ook speelde en welke grimas de Nederlandse tennisser ook trok, hij kon Juan Carlos Ferrero uiteindelijk niet de baas in de Davis Cupwedstrijd tegen Spanje. foto Toussaint Kluiters/ANP Phil Mickelson slaat af op de achttiende hole tijdens de US Masters golf. De Amerikaan is één van 's werelds beste golfers, maar won dit weekeinde pas zijn eerste Major. foto Kevin Lamarque/Reuters mositeit tussen beide toppers da teert van een paar jaar geleden toen Mickelson zich de woede van Woods op zijn hals haalde door op te merken dat Tiger de enige speler is die kan winnen met een uitrusting van Nike." Woods heeft een geldelijk be lang bij een goede verkoop van zoveel mogelijk artikelen van zijn sponsor. Nadat Mickelson op een persconferentie onge vraagd ging uitweiden over de uitbreiding van zijn familie en de voordelen van borstvoeding, sloeg Woods hard terug. Verwij zend naar Mickelsons gezette ui terlijk en zijn wat vrouwelijk voorkomen in de borststreek, antwoordde Woods 'dat weinig golfers geschikter waren voor borstvoeding dan Mickelson'. Mickelson vond het ook niet erg om in de slotfase van de wed strijd Woods niet in de buurt te hebben. „Ik kan je verzekeren", zei de kersverse kampioen, „that doesn't suck at all." GPD door Marc Molenaars ZUNDERT - Als peuter biljart te Jean-Paul de Bruijn met si naasappelen en een wandelstok. Nu, 35 jaar later, haakt hij defi nitief aan bij de nationale drie- bandentop. Tijdens de Grand Prix in Zundert maakte de Zeeuw, de nummer twee op de nationale hitlijst, opnieuw in druk. Pas in de finale vond hij in Dick Jaspers zijn Waterloo. Louis Havermans, gastheer in biljartcentrum Den Hoek: „Hij is gegroeid. Vroeger dacht ik dat hij te licht was om een goe de eredivisiespeler te ivorden. De Bruijn: „Ik heb nooit aan me zelf getwijfeld. Ik weet als geen ander wat ik in me heb. Maar ik begrijp wel waarom Louis dat zegt. Ik had in die tijd al wel een paar nationale titels in het band stoten op mijn naam, maar als driebander moest ik me nog ont wikkelen." „De omslag kwam toen ik Deni- se ontmoette. We bouwden een huis met ruimte voor een eigen biljart. Vier jaar geleden ben ik korter gaan werken, zodat ik nog meer tijd kan investeren in mijn sport. Ik ben bezeten van het spel en mijn vrouw is zo mo gelijk nog fanatieker." Wereldtopper Dick Jaspers: „Ik heb ontzag voor hem. Jean-Paul laat zijn Jceu spreken, niet zijn mond. Hij is zeer ambitieus. De Bruijn: „Ik sta elke morgen om tien voor half zes op. Dan breng ik Denise naar de bus en kan ik nog net een halfuur tot drie kwartier trainen voordat ik zelf naar mijn werk moet. 's Avonds sta ik weer anderhalf uur aan de tafel, op donderdag en vrijdag train ik minstens vier uur en dan heb ik mijn wedstrij den nog. Alleen karaktermensen kunnen dat opbrengen. Karak ter heb je ook nodig om de abso lute top te bereiken. Havermans: Topsport vergt on voorwaardelijke overgave. De Bruijn: „Ik had al titels in het bandstoten, maar in de bil jartwereld draait alles om drie banden. Ik heb aan mijn tech niek g^leuteld en sinds ik die ei gen tafel heb en intensief kan trainen, loop ik in op de concur renten." ..Ik ben doelbewust, weet waar ik heen wil. Ik zit nog niet aan mijn plafond. In de Belgische: competitie kwam ik tot een ge middelde van 1.537 en inmid dels behoor ik tot de topvier vap Nederland. Ik besef dat ik een buitengewone ontwikkeling doormaak. Da's mooi, maar niet voldoende. De successen maken me slechts fanatieker." Regerend kampioen Frans van Kuijk: „Er zijn maar enkelen in Nederland die een Grand Pri$ kunnen winnen. Hij is er één. De Bruijn: „Ik heb drie Europé- se titels in het bandstoten. Met een wereldrecord serie. En ooit. pak ik een grote prijs in het drie banden. Dick Jaspers is mijn grote voorbeeld en mijn richt punt. Hij is van uitzonderlijke klasse, maar ik heb de ambitie om het hem lastig te maken. Of Dick te achterhalen is? Ik hoop het natuurlijk van wel. Het zou leuk erg leuk zijn hem pootje te lichten." Jaspers: „Die gedrevenheid daar heb ik respect voor. De Bruijn: „Net als Dick geniet' ik ervan dingen te doen die eéh ander niet kan. Je moet uitkij ken dat het geen obsessie wordt; dat het verlammend werkt", maar cijfers zijn voor mij een be langrijke motivatie. Moyennes spoken steeds door mijn hoofd. Ik heb het ook als ik op de home trainer zit. Ik laat me helemaal gek maken door de getalletjes op mijn fietscomputer. Op weg naar mijn werk ga, speel ik spek letjes met de hectometerpaaltjes langs de weg. Ik ben salarisad ministrateur, getallen intrigeren me. De uitslagen van de Tour de France, ook die van jaren gele den, die som ik zo op." Biljarter Gerwin Valentijn: „Het lijkt een droge, maar hij-is-. geen stille. Hij heeft humor." De Bruijn: „Ik kan heel serieus zijn, probeer me altijd goed te concentreren. Maar ik ben ook een sociaalvoelend mens. In mijn leven is ruimte voor de: lach. Een beetje zwarte humor, daar houd ik van." „Ik ben eens met Harrie van de Ven naar Leeuwarden gereden. Harrie is de komiek in de biljart- wereld. Bij Rijsbergen vertelde' hij al zijn eerste mop en we zijn niet opgehouden tot in Fries*- land. Ik moest zo hard lachen; dat ik de auto bijna de sloot in stuurde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27