Eind goed, al goed voor Morres De geheimen van het snelschaken PZC Misstap Kapelle Ondo kan kampioenschap vergeten Magere dag voor WHS en Kruiningen De Noormannen hoopt nog altijd op nacompetitie 23 Yolleybalsters stellen vierde plaats in tweede divisie veilig Tweede plaats Laurens van Lieren Judoka Rammelaere wint in Deinze Longa'59 verovert volleybalbeker Van Wely wint tweekamp Sranang blijft in gevarenzone Grote ploeg naar NK judo dinsdag 13 april 2004 GOES - Tijdens het paasweek- ,inde ktvamen van de Zeeuwse korfbalclubs alleen de derde- en vierdeklassers het veld op. In de jerdt klasse B leed Ondo uit Sint Laurens de tweede neder- gop rij en is daarmee waar schijnlijk uitgeschakeld voor hel kampioenschap. In de vierde klasse A gaat Seolto uit Vlissin- gen voor de dubbel: na de g.ï-ovenvinning op Luctor is n;i hel zaalkampioenschap ook de veldtitel een stap dichterbij. DSO-Ondo 14-6: Nadat de eer ste veldhelft werd afgesloten met de koppositie heeft de ploeg van trainer Edwin Coppoolse moeite het juiste ritme te vin den. „Enkele mensen tobben met vormverlies, daardoor zijn we aanvallend onmachtig", ver klaart de coach de mindere pe riode van zijn ploeg, die tegen DSO snel op achterstand kwam. Dat knaagde dusdanig aan het zelfvertrouwen, dat het duel bij rust (8-2) al was gespeeld. Scores Ondo: Wim Allaart 3, llja Mostert 2, Martijn Walraven. De Voltreffers-Togo 1-10: De' thuisploeg, na negen duels punt loos onderaan in de derde klasse B, probeerde het de bezoekers moeilijk te maken met achterver- dedigen. Maar Togo wist dat te ontregelen en overklaste de te genstander op alle fronten Es ther Lobbezoo werd met vier doelpunten topscorer en beste vrouw van het veld. Scores Togo: Esther Lobbezoo 4, Marcel Joziasse 2, Johanneke Vleu gel, Edwin Machielse, Cornè van Rooyen en Roel Schipper. Seolto-Luctor 9-7: In de vierde klasse A had Seolto het onver wacht moeilijk tegen Luctor. „De ploeg moest wennen aan en kele nieuwe mensen", doelde coach Harry van den Broeke op het inbrengen van Ilse Stroo en Jeroen Verhage. Na een gelijkop- gaande eerste helft moest Seolto bij 5-6 aan de bak. Een demarra ge zorgde voor de 9-7-zege. Rob Harthoorn scoorde vijf keer. Blauw Wit-Zaamslag 13-6: Bij rust leidde Blauw Wit, de ploeg van coach Kees Broerse al met 7-2. Daarna werd de score uitge bouwd naar 13-6. Bastiaan Rijk had daar met vijf doelpunten een belangrijk aandeel in. Atlas-Stormvogels 12-7: De thuisploeg kende een bliksems- tart (5-1 na tien minuten). Beko men van de schrik nam Stormvo gels het duel over, leidde bij rust met 8-6 en li'ep in het twee de part naar de 12-7-zege. Scheldevogels-Volharding 11-8: In de vierde klasse B leed Vol harding de tweede nederlaag op rij. Na een gelijkopgaande eer ste helft zakte de ploeg conditio neel weg en leed tegen Schelde- vogels een 11-8-verlies. Hnnr Peter van Kouteren HULST - Met een overtuigende p# (25-15, 25-17 30-38 25 -21) ovenvinning sloten de volleybal lers van Morres/Hulst de com petitie voor eigen publiek af. De ploeg van trainer Harry van Put te voltrok daarmee niet alleen bet vonnis over tegenstander Rijnmond 2, maar wiste met die cijfers vooral een slechte perio de uit. De Zeeuws-Vlaamsen ver zekerden zich daarmee zo goed als zeker van de vierde plaats. Eind goed, al goed. Zo was de stemming in het Morres-kamp, waai' in de voorbije weken velen i verklaring zochten voor het wisselvallige spel van de tweede competitiehelft. Terugval De Hulster vrouwen vielen daar door terug naar de vijfde plaats, nadat de ploeg zich rond de win terstop op de tweede stek nestel den. Met 38 punten uit elf duels t Morres/ Hulst koploper Sa- tumus destijds op de hielen. Na de overwinning in eigen huis (3-1) tegen de lijstaanvoerder pakte Morres/Hulst echter niet meer dan negentien punten uit negen wedstrijden. Morres/Hulst boekte tegen de idant voor de tweede keer een 4-0-zege. Harry van Putte keek tevreden terug op het sei zoen: „We hebben de tweede plaats uit handen gegeven, maar ondanks alle ups en downs de den we het niet slecht. In de eer ste competitiehelft speelden we onbevangen. Daarna speelde een aantal speelsters zonder ver trouwen. De spelverdeling was minder, waardoor de aanval niet scoorde. Maar het ligt niet alleen aan de spelverdeling. Het is een wisselwerking." De oefenmeester'stuurde tegen Rijnmond 2 aanvankelijk zijn sterkste formatie in het veld, maar gunde na twee setzeges ie dereen speeltijd. De opponent, die alleen bij winst nog uitzicht had op het spelen van nacompe- titie, klampte in de eerste set ge ruime tijd aan. Pas na 11-11 nam de thuisploeg afstand en boekte een afgetekende zege. Daarna werd het vonnis over Rijnmond voltrokken. Dat ge beurde in de derde set na een lange inhaalrace. Pas in de slot fase zette Morres een 21-24-ach- terstand om in een zege. Judith van der Hoeven, die door een en kelblessure geen wedstrijd speel de, vierde in de laatste set haar rentree in de ploeg. Vraagtekens Van der Hoeven is ook volgend seizoen van de partij. Karin de Booij haakt af. Kim de Booij, Mirjam Rubbens en Elly de The- ije zijn volgens de trainer nog vraagtekens. „Mirjam is klaar met haar studie. Het is de vraag waar ze komt te werken. Elly wil afwachten hoe het met haar knieën gaat. Het is voor haar goed dat de competitie erop zit. Ze heeft veel pijn gehad. Klim heeft te kennen gegeven dat ze overweegt te stoppen." Als het trio twijfelaars stopt, blijven er maar zeven speelsters over en moet Morres/Hulst de boer op. Van Putte: „In de jeugd staan nog niet direct opvolgers klaar. Ons tweede team werd kampioen, maar de stap van de eerste klasse naar de tweede di visie is te groot. Vrijdag traint een Belgische speelster mee, die daar in de tweede divisie heeft gespeeld. Het wordt niet makke lijk goede speelsters te vinden." Mirjam Rubbens (links) en Ellie de Theije van Morres zijn succesvol hij een blokkeeractie in de eerste set. foto Peter Nicolai KOOTWIJK - Dressuuruiter Laurens van Lieren is met Hexagon's Ollright bij zijn tweede wedstrijd op Grand Prix-niveau tweede geworden. Van Lieren scoorde tij dens een concours in Kootwijk met de achtjarige ruin 65,42 procent en moest alleen Madeleine Vrees op Made- rijke voor laten gaan. Van Lieren reed met Ollright een proef met hoogte- en dieptepunten. Voor de uitgestrekte draf en de piaffe kreeg het koppel een negen, maar voor andere onderdelen dikke onvoldoendes. De analyse van zijn vader Leunus, te vens zijn trainer: „Ollright was erg gespannen. DEINZE - Sportzaal Palaestra in het Belgische Deinze was zaterdag het decor van een sterk bezet internationaal judotoernooi. Zo'n 650 judoka's uit onder meer Rusland, Frankrijk, België en Nederland gingen met elkaar de strijd aan om de Beker van Deinze. Carla Rammelaere uit Eede werd eerste bij de vrouwen tot 20 jaar. De judoka van judovereniging Breskens-Eede won al haar partijen in de klasse tot 63 kilogram. Via een verwurging won ze in de finale van de huidige Belgische kampioene Katrien Ongena. ROTTERDAM - De volleybalsters van Longa '59 hebben de nationale beker veroverd. De ploeg uit Lichtenvoorde versloeg gisteren in Rotterdam Arke/Pollux met 3-0. De setstanden waren 25-18, 25-20 en 25-11. Voor Longa was het de tweede bekerwinst in de clubgeschiedenis. Beide teams stonden ook de voorgaande twee jaren in de finale van de bekerstrijd. Vorig jaar was Pollux de sterk ste, het jaar daarvoor won Longa '59. ANP ALMELO - Loek van Wely heeft de schaaktweekamp te gen Jan Timman gewonnen. In de tweede en laatste klas sieke partij in Almelo zaterdag, dwong de 31-jarige Til- burger met zwart Timman na 47 zetten tot overgave. Door dat resultaat eindigde de tweekamp in 3-1 voor Van Wely. De tweekamp ging over twee rapid en twee klassie ke partijen. In het rapid (bedenktijd een uur per speler) wonnen beide grootmeesters hun partij met wit. In het klassieke schaak won Van Wely beide partijen, vrijdaga vond met wit in 41 zetten, zaterdag met zwart in 47 zet ten. Van Wely verdiende met zijn overwinning 5000 euro. Timman ging met 4000 euro naar huis. ANP EERSEL - De futsallers van FM Sranang hebben met 5-4 verloren van de nummer vier DZC/TC O. Door de nipte nederlaag zijn de Goesenaren nog niet zeker van een lan ger verblijf in de hoofdklasse. In Eersel lukte het de Goe- se futsallers niet op voorsprong te komen. Gaffin de Meza maakte de eerste treffer (1-1) voor de Goesenaren. Ramon Dahoe was verantwoordelijk voor de andere drie doelpun ten. GILZE - De Zeeuwse judoka's deden van zich spreken tijdens de Zuid-Nederlandse kampioen schappen tot 15 jaar in Gilze. Tien judoka's kwalificeerden zich voor de nationale titel strijd. Irma de Haan uit Wolphaarts- I' dijk plaatste zich in de klasse I tot 57 kilogram. Zij behaalde De judoka van sport- school Geelhoed won al haar partijen overtuigend met ippon. i In de finale trof De Haan Michel- 1 le Paalings uit Raamsdonks- veer. De veel langere Paalings leek in het voordeel te zijn tegen de vermoeide De Haan, maar ze wist haar tegenstander toch nog te verrassen. De Haan dreigde meteen heupworp, maar draai- [ide vervolgens snel terug, waar na ze met een binnenwaartse beenhaak ippon kon scoren. Clubgenoot Jessica van Belzen behaalde zilver in de klasse tot 44 kilogram. Door onoplettend heid verloor ze haar eerste par tij van de uiteindelijke winnares Megan van Houten. Hierna ■vocht zij goed terug. Zilver was er ook voor Bas Louwman in de klasse tot 34 kilogram. De Goe- oka is de eerste die zich na- Capital Sports weet te plaatsen voor een NK-judo. Trai ner Andre van Meerkerk: „Drie jaar geleden zijn we ons gaan richten op het wedstrijdjudo bij de jeugd en nu blijkt dat zijn vruchten af te werpen." Louw man verloor van Peter Nuijten met ippon. De daarop volgende partijen won hij vrij eenvoudig. In de strijd om de tweede plaats won de Goese judoka met een houdgreep van Niels Schipper, voor Judo-Ryu van Schaik was tweemaal zilver, Robbin van de Bor uit Middelburg (klasse kt 42 kilogram) en Jan-Jaap de Nood uit Oost-Souburg (klasse tot 66 kilogram). Met een bin- nendijworp scoorde Van de Bor m de strijd om de tweede plaats m en ^an R°°yakkers ippon. De Nood liet door middel van een verwurging Ronald Hardenbol tot overgave aftikken. De club genoten Ruben Boutens (tot 38 •fotogram) en zwaargewicht an-Paul Sijmons uit Vlissin gen kwalificeerden zich door bronzen medaille te beha- en Voor sportschool Geelhoed kwalificeerden Jelle de Jong (tot oo kilogram) uit Middelburg, tredeneke Baldauf (tot 63 kilo gram) uit Westkapelle en Glenn f.!rS-'+66 kilogram) uit Kort- zich door middel van een door Koen de Vries VLISSINGEN - Wat is het geheim van snelschaken? Een kleine rondgang langs de deelnemers aan het Open Zeeuws kam pioenschap van zaterdag in Vlissingen, leert dat er niet één geheim is. Er zijn er vele. Om te beginnen moet je natuurlijk slim zijn, zoals Koen Leenhouts. De 20-jarige inwoner van Oostburg vindt het maar een nare vraag en geeft een voor de hand liggend antwoord: „Je moet snel zijn." Daar wil hij het liefst bij houden. Ja, na tuurlijk moet je snel zijn. Wie niet snel kan denken, zijn stuk niet snel kan ver zetten en niet snel een ram kan geven op de klok, heeft op de 22e editie van het Open ZK niets te zoeken. Ook niet als je toevallig wel slim bent! Gelukkig is daar Geert van der Stricht, de man uit Gent die zich sinds de terug loop in de IT-sector beroepshalve met schaken bezighoudt. Hij speelt zoveel mo gelijk dezelfde opening. Als hij wit heeft, speelt hij altijd d2-d4 en probeert daar na zoveel mogelijk op bekend terrein te blijven. Het dame-gambiet speelt hij het liefst. Geen rare varianten of wendingen asjeblieft. Daar houdt hij niet van. Zijn landgenoot Leo Boeye uit Antwer pen kan een eind met Van der Stricht meegaan, maar hij kiest altijd voor de va rianten die juist niet bekend zijn. „Ik schaak niet zoals grootmeesters doen. Ik kies voor systemen die niet bekend zijn. Wie niet sterk is moet slim zijn." Roes Boeye heeft nog een geheim: concentra tie. „Je moet zorgen dat je in een soort roes komt. Proberen om om de vijf a zes seconden een zet te doen. Het tempo lijkt gezapig, maar dat is het niet. Op deze ma nier ben je altijd sneller dan je tegenstan der." Van der Stricht knikt instemmend. Als je je opponent binnen tien minuten moet vloeren (beide spelers hebben vijf minu ten bedenktijd), kun je afleiding even niet gebruiken. Koen Leenhouts heeft toch nog wel een geheim, zo blijkt na enig aandringen. Je moet vaak je favoriete opening spelen, maar niet altijd. Het hangt van de tegen stander af. Als je verwacht dat die jouw opening tot in details beheerst, is het tijd voor iets anders. Kijk. daar is meneer Bikker. Hij is al meer dan vijftig jaar lid van schaakvere niging Vlissingen, waarvan vele jaren als voorzitter. Bikker weet er ook nog wel één: „Je moet rustig van aard zijn. Snel schaken is niets voor zenuwenlijders. Daarom doe ik ook niet mee." En dan is er nog het geheim van het bier. Veel spelers nemen een flesje bier mee naar de tafel en nemen af en toe een teug. Dankzij het bier ga je meer op intuïtie spelen en als je lekker doordrinkt zie je geen gevaar meer. Voor je het weet, ver pletter je je tegenstander met een vernie tigende aanval. Tenzij die natuurlijk ook bier drinkt. Denk je. Bierdrinkers genoeg in Vlissingen, maar niemand die deze theorie wil bevestigen. Rentree Wie geen geheimen heeft, is Michael Wise. Deze 55-jarige Vlissinger werd in 1991 Zeeuws kampioen (gewoon tempo), maar stopte er enkele jaren later mee. Nu maakt hij zijn rentree. Hij test zijn ken nis van zijn openingen en doet dat met weinig succes. Ze bevatten tot zijn grote spijt geen geheimen. Wise: „Dit was een test die niet geslaagd is. Ik kom nog veel te kort en moet daarom veel studeren. Of ik dat doe, weet ik nog niet." Wise ein- Leo Boeye (links) in zijn partij tegen Koen Leenhouts, de latere winnaar. foto Lex de Meester digt in het veld van 49 deelnemers op een gedeelde 19e plaats. Dan is er nog een man met een heel an der geheim. Het is organisator Paul van Rooijen. Zijn wapen is een computertje uit de jaren tachtig. Voor de kenners, het apparaat draait op Archimedes. Het pro duceert in no-time de uitslagen en stan den en spuugt na een paar simpele druk ken op de knoppen het programma van de volgende ronde uit. De standen en het programma worden op de deur geplakt, het belletje klinkt en de volgende ronde kan beginnen. Van Rooijen en zijn com puter zorgen voor een vlekkeloos ver loop. Beetje jammer Het is een beetje jammer voor het ver haal dat het geheim van Koen Leenhouts het beste blijkt. De student Germaanse talen aan de universiteit van Gent en spe ler van Het Witte Paard uit Sas van Gent scoort in de achttien ronden zestien pun ten. Hij wint vijftien keer, speelt twee keer remise en verliest één keer. Van Geert van der Stricht, die waarschijnlijk Leenhouts opening als zijn broekzak ken de. Van der Stricht kan lang in de slip stream van Leenhouts mee, maar moet in de laatste ronde afhaken. Hij verliest van zijn landgenoot Boeye en eindigt op vijf tien punten. Gedeeld derde worden Boeye en René Tiggelman. speler van het eerste team van Middelburg. Beiden sco ren twaalf punten. Tot slot nog één ge heim: sommige snelschakers zijn een beetje apart. De meeste deelnemers aan het Open ZK zoeken na afloop uitgeput de kantine op. Achttien potjes snelscha ken gaan niet in je koude kleren zitten. Achttien keer je hersenen breken, acht tien keer het wiel uitvinden in tien minu ten tijd valt immers niet mee. Toch zijn er nog een paar die het niet kunnen la ten. Zij dagen een ander uit voor een re vanche. Op zoek naar het ultieme ge heim? door Jos van Belzen VLISSINGEN - Het al gedegra deerde Corn Boys verloor in de vierde klasse A van het zondag voetbal in een aardig duel met 2-0 van De Noormannen, dat nog mag hopen op deelname aan de nacompetitie. Corn Boys-De Noormannen 0-2: Nadat Frank Maranus op slag van rust de score had geo pend, trok De Noormannen in de tweede helft het initiatief steeds meer naar zich toe. Doel man Mitray Gillesen van de thuisploeg verkeerde in goede vorm en verrichtte enkele goe de reddingen, maar ook hij kon niet voorkomen dat Tom Hengst in de 60e minuut de eindstand op 0-2 bepaalde. Schijf-Hansvveertse Boys 4-0: Voor rust waren de Zeeuwen een klasse beter, maar zoals zo vaak dit seizoen werden de kan sen niet benut. Schijf kwam op slag van rust bij de eerste kans op 1-0. Toen het binnen vijf minuten na het begin van de tweede helft 3-0 werd was de wed strijd gespeeld. De vierde tref fer van de Brabanders was dan ook alleen nog van belang voor de statistiek. Hansweertse Boys-Steenber gen 3-1: Het eerste halfuur ken den de bezoekers een over wicht, maar een goede doel man Stefan Ridderhof hield in die fase zijn doel schoon. In de 42e minuut werd de mee opge komen verdediger Rinze Back gevloerd, waarna hij zelf de toe gekende strafschop benutte: 1-0. Op slag van rust verdubbel de Stanley Stanczak deze voor sprong: 2-0. In de tweede helft kwam een aandringend Steen bergen al snel terug tot 2-1. Stanley Stanczak zorgde in de slotfase voor 3-1. Vijfde klasse Luctor'88-Nieuw Borgvliet 0-0: „We zijn weer een punt uit gelopen op Jong Ambon", was het commentaar van trainer Cees van de Linde. Echt makke lijk ging dit niet, want Nieuw Borgvliet, dat voor rust een treffer afgekeurd zag worden wegens buitenspel, zou bij winst de tweede-periodetitel binnenhalen en knokte voor wat het waard was. In de twee de helft was Luctor sterker, maar Arnold Hagenaar en Mark Raas verzuimden beiden een goede kans te benutten. In de laatste minuut werd een tref fer van Erik de Groene afge keurd. zodat de wedstrijd in 0-0 eindigde. Door dit gelijkspel kwam Jong Ambon in het bezit van de tweede-periodetitel. door Wim Broekhoven GOES - Het was een slechte dag voor de Zeeuwse ploegen in de derde klasse B van het zaterdag voetbal. Kruiningen verloor za terdag met 2-1 van FSV en kwam gisteren tegen Baronie niet verder dan 1-1. WHS ver loor met 4-0 van JPS en speelde gisteren gelijk tegen FSV: 2-2 FSV-Kruiningen 2-1: De thuis ploeg begon sterk, maar de ploeg had bij de 1-0 in de tiende minuut wel het geluk, dat Edward de Rooy op de juiste plaats stond om de bal na een schot tegen de lat van Elenbaas alsnog over de doellijn te from melen. Edward de Rooy zorgde na een uur ook voor 2-0, waarna Kruiningen aan een wanhoop- soffesief begon. Een kwartier voor tijd leverde dat na een fan tastische omhaal van Jimmy' Fens de 2-1 op. Baronie-Kruiningen 1-1: De be zoekers waren in de eerste helft beter bij de les dan de thuisclub, die na twintig minuten met tien man kwamen te staan. Arno van de Berge benutte de overtal-si- tuatie. Hij zorgde elf minuten voor rust voor 0-1. Na de pauze was het binnen twee minuten ge lijk door een kopbal van Danny Schrijvers. JPS-WHS 4-0: Al na vijf minu ten kwam JPS op 1-0 door Mut- saerts. Halverwege de tweede helft tekende Mutsaerts ook voor de 2-0, waarna WHS de moed opgaf. Via twee treffers van Horsten werd het 4-0. FSV-VVHS 2-2: Na een kwartier leidde WHS met 0-2 via een vrije trap van Patrick Ketting en een kopbal van Hans Leune. Tien minuten voor rust kwam de thuisploeg op 1-2 door Berg hout. Een kwartier voor tijd werd het gelijk door De Rooy, Een hectische slotfase met diver se opstootjes volgde. Derde klasse A VCK-Serooskerke 2-2: Via tref fers van Huibert Deurloo en Frank Allaart namen de bezoe kers in het eerste kwartier een 0-2-voorsprong. Erik Goudt kon twaalf minuten voor rust voor 1-2 zorgen en na rust was de thuisploeg veruit de betere ploeg. Twintig minuten voor tijd tekende Goudt voor 2-2. Yerseke-MZVC 4-3: Yerseke nam voor rust al een 3-0-voor- sprong via Koen Sinke en Pad den van de Water (twee keer). Rink Basie zorgde voor 3-1. MZVC kwam via Michel Ridder hof en Peter Brasser terug tot 3-3. Elco de Schipper bezorgde Yerseke in de slotfase de winst. door Wim Broekhoven GOES - In de tweede klasse van het zaterdagvoetbal gaat de tweede-periodetitel naar Ter- neuzense Boys. De Zeeuws-Vla mingen profiteren van een mis stap van Kapelle. Groote Lindt-Nieuwdorp 3-0: De kampioen gaf geen present jes weg en dus w'as Nieuwdorp kansloos. Tanrisevan zorgde in de tiende minuut voor 1-0, Peter de Hoog in de 50e voor 2-0 en Paul Opmeer in de 73e voor 3-0. Zaamslag-'s-Heer Arendskerke 1-1: De in degradatienood verke rende bezoekers speelden erg voorzichtig en nadat ze vier mi nuten voor rust via Stefan van de Velde op 0-1 waren gekomen werd het spel nog behoudender. De thuisclub kwam tien minu ten voor tijd via Peter Dieleman langszij. Kogelvangers-Kapelle 2-2: Via Rob Oostrom werd het na een kwartier 0-1, maar een van rich ting veranderd schot van Ferry Sparrentak leverde nog voor rust de 1-1 op. Halverwege de tweede helft werd het via Ferdi Tilroe 1-2. Een kwartier voor tijd kreeg de thuisploeg na een omstreden handsbal een straf schop en Edwin Veldman benut te het buitenkansje. Tien minu ten later ging de bal na een tui- melpartij ook aan de andere kant op de stip. Doelman Nou- wen keerde de strafschop van Niels Kole echter. Arnemuiden-Nieuwdorp 0-0: De eerder in het seizoen gestaak te wedstrijd werd hervat met een strafschop voor Nieuwdorp Doelman Joan van Belzen tikte de bal van Teun Rentmeester via de paal uit het doel. Beide teams namen hierna genoegen met een punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23