Nu eerst een jaar uitrusten Vader en zoon verongelukt op A58 €100.000 voor de CliniClowns. Redding Erkel is mysterie Opnieuw golf van ontvoeringen in Irak Backstedt verrast in Parijs-Roubaix Arjan Erkel wil weinig kwijt over zijn gijzeling in Dagestan Bush verweert zich tegen kritiek Druk paasweekeinde voor Zeeland Titel gloort voor Ajax k 13° 1 3° N 2 13 graden Wolkenvelden, mogelijk een spat motre gen. Vanmiddag wat zon. Matige noor denwind en maxima rond 13 graden. 246e jaargang no. 87 dinsdag 13 april 2004 los nummer 1,20 foor Frank Hendrickx MOSKOU - Een gijzelaar komt alleen ongedeerd en zonder ge geid vrij als er losgeld is be taald. Dat is de regel, maar in de zaak-Erkel wil iedereen an ders doen geloven. De bevrij ding van de Nederlandse hulp verlener blijft daarom een mys- De ontvoerders van Arjan Erkel hebben geen cent gekregen. Daar is iedereen het over eens: Artsen zonder Grenzen (AzG), de Nederlandse regering, de Rus sische autoriteiten en de Russi sche 'veteranen van de buiten landse inlichtingendienst'. Na twintig maanden is het missie- hoofd van AzG zomaar opeens vnj. Zonder geweld, zonder ar restatie en zonder losgeld. Spion Merkwaardig is dat wel, weet ook Valentin Velitsjko, de leider van de KGB-veteranen. „We kunnen geen details van de ope ratie prijsgeven", zegt de voor malige spion annex handelsver tegenwoordiger, die tot zijn uit zetting in 1989 - werkzaam was in Nederland. Velitsjko vraagt om begrip. „We willen andere gegijzelden niet in gevaar breng en." De Nederlandse ambassa deur in Moskou, Tiddo Hofstee, is het daar helemaal mee eens. Ook hij bezweert dat er geen los geld is betaald, althans niet door de Nederlandse overheid. AzG heeft evenmin een cent be taald, beaamt missiehoofd Step hen Cornish. De lokale Russi sche autoriteiten in Dagestan hebben gisteren hetzelfde ver haal, een 'speciale operatie' heelt Erkel bevrijd. Dan blijft de vraag hoe veteraan Sergej Konstantinovitsj zater dagnacht de geblinddoekte Ar jan Erkel kon weghalen uit een verlaten huip in Dagestan. Het was allemaal heel simpel, aldus Konstantinovitsj: „Ik stelde me voor aan Arjan en zei: 'De zaak is opgelost. We gaan je naar huis brengen'." Dat is simpel, maar wat er aan vooraf ging, wil Konstantinovitsj niet kwijt. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Bot ver klaarde dat hij persoonlijk 'groen licht' heeft gegeven voor de operatie. Dat roept vragen op, want waarom zou een specia le operatie van KGB-veteranen, de FSB en MVD-troepen op toe stemming wachten van Bot. De minister kan ogenschijnlijk maar voor één ding groen licht geven: de overdracht van het los geld. Maar dat is nou juist niet gebeurd, volgens Den Haag. GPD WESTDORPE - Onder massale belangstelling maakt Arjan Erkel maandagmiddag een korte rijtoer door Westdorpe, de woonplaats van zijn ouders, foto Camile Schelstraete door René van Stee Arjan Erkel neemt het ko mende jaar rust om bij te ko men van de donkerste erva ring in zijn leven. „De zon schijnt weer. Ik heb veel din gen gemist die ik wil inha len. Eerst moet ik opknap pen. Ook mijn gezondheid moet worden gecheckt. Als men mij nog wil hebben, ga ik weer aan het werk", al dus een inmiddels gescho ren en ruim achttien kilo af gevallen Erkel gistermid dag tijdens een persconfe rentie in zaal Concordia in Westdorpe. Nog vol emoties over zijn hache lijke avontuur en de overweldi gende ontvangst in de woon plaats van zijn ouders wilde Er kel weinig kwijt over wat hij heeft doorgemaakt tijdens de bijna twintig maanden durende ontvoering in de Zuid-Russi sche deelrepubliek Dagestan. Dat verhaal komt volgens hem later wel. Geflankeerd door zijn ouders en burgemeester Lonink van Terneuzen vroeg hij hier voor begrip. „Ze hebben me redelijk goed be handeld. Ik ben vijf keer van plaats veranderd. Zestien maan den was er geen elektriciteit. Mijn ontlasting deed ik in een emmertje. Ook kwam ik nauwe lijks buiten." Verrassing Erkel was tijdens zijn ontvoe ring altijd alleen. In het begin kwam hij niet verder dan heen en weer lopen en veel naar het plafond staren. Later ontstond er contact met zijn 'cipiers'. „Toen kwamen er boekjes en stelden ze me op de hoogte van het wereldnieuws. Ik wist van de oorlog in Irak, maar over mijn eigen situatie zeiden ze niets. Mijn vrijlating was een volkomen verrassing. Ik ging er eigenlijk vanuit dat ik weer naar een andere plek zou moe ten verkassen." Sympathie voor zijn bewakers had Erkel niet. Toch was er res pect omdat ze hem redelijk be handelden. Hoewel hij ieder mo- Arjan Erkel is vrij. Voor de Ne derlandse ambassade in Moskou staat hij zondag de pers te woord: „Ik voel me goed." foto Sergej Tsjirikov/EPA ment besefte dat het fout zou kunnen gaan, heeft hij altijd ge loofd in een goede afloop. „Noem het maar overlevings drang. Bang voor de dood was ik niet. Als het moest gebeuren heb ik mijn bewakers gevraagd of ze één kogel door mijn hoofd wilden schieten. Dan doet het geen pijn en duurt het niet lang", lichtte hij toch een tipje van de sluier op. De ingetogenheid tijdens de persconferentie stond in schril contrast met het feestelijk ont haal in het dorp. Het inderhaast en spontaan in elkaar gedraaide feestprogramma van de plaatse lijke dorpsraad verliep vlekke loos. Honderden mensen bevolk ten de versierde en afgezette rou te van de Molenstraat naar het ouderlijk huis aan de Graaf Jansdijk. Arjan Erkel arriveer de omstreek drie uur onder klok gelui in een open auto en onder begeleiding van een brandweer auto en de plaatselijke harmo nie Eikels Worden Bomen. Meer dan honderd kinderen van basis school De Kreeke liepen in de optocht mee en lieten ballonnen op. Bij het ouderlijk huis werd Ar jan Erkel onder luid gejuich ont vangen door vader Dick, moe der Francien, de broers Edger en Diederik en zus Roos. Bijna zeventig familieleden en talloze van onze redactie binnenland BAGDAD - In Irak zijn tijdens het paasweekeinde opnieuw bui tenlanders ontvoerd. Negen Amerikanen en drie Tsjechen zijn de laatste slachtoffers van <je gijzelingsgolf. Zeker zeven den buitenlanders worden nu vernist of gegijzeld. In de soen nitische stad Fallujah proberen de Amerikanen een wankel be stand te verlengen. De Arabische satellietzender Al-Jazeera meldde gisteren dat Jtog eens elf Russiche medewer kers van een energiebedrijf in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn ontvoerd. De correspondent van de zender zou in Moskou zijn ingelicht door niet nader ge noemde bronnen binnen het be trokken Russische bedrijf. De eerste twee weken van april waren de bloedigste sinds de val van Saddam. Het Amerikaanse leger verloor zeventig manschap pen. De opstandelingen leden ongeveer 'tien keer zoveel' ver hezen, zei de Amerikaanse briga de-generaal Mark Kimmitt. Hij zei niet hoeveel burgerslachtof fers er zijn gevallen. De Ameri kaanse president George Bush zei dat de situatie verbetert na een 'moeilijke week'. Hij sprak °P zijn ranch in Crawford in Texas, waar hij zijn Egyptische collega Hosni Moebarak ont moette. Volgens hem probeer den 'bendes het recht in eigen hand te nemen'. De situatie in het zuiden is gesta biliseerd. Luitenant-generaal Ri- cardo Sanchez, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Irak, zei dat alleen Najaf en een deel van Karbala nog wor den beheerst door de radicale sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr. Ook zeven Chinese bur gers uit de provincie Fujian zijn korte tijd gegijzeld. Zij waren voor 'privé-doeleinden' naar het oorlogsgebied gereisd. Volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua raakten twee van hen ge wond bij een 'ongeluk', zonder nader in details te treden. Vol gens een medewerker van de Chinese ambassade is het nog onduidelijk wat de mannen in Irak willen. De Arabische zender Al Jazeera meldde dat nog meer gijzelaars zijn vrijgekomen. In Fallujah in de soennitische driehoek wordt intussen gepoogd een 'fragiel' bestand om te zetten in een duurzame wapenstilstand. ANP/AFP/RTR pagina 2 thuisfront ongerust pagina 5 verdeeldheid Japan door Freek Janssen GOES - Een 47-jarige man en zijn 14-jarige zoon zijn overle den aan de gevolgen van een een zijdig auto-ongeluk, dat zater dagmiddag gebeurde op de A58 tussen Goes en Heinkenszand. Het gaat om R. en B. te Roller uit Middelburg. De vader be stuurde de jeep en zijn zoon zat in de kattenbak. Hij werd uit de auto geslingerd toen die enkele keren over de kop sloeg. De zwaargewonde jongen is met een traumahelikopter overge bracht naar het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam en overleed nog diezelfde nacht. De vader werd naar het Univer sitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA) gebracht en overleed zon dagochtend. Het hele Middelburgse gezin zat in de auto: man, vrouw en vier kinderen. Drie van hen zaten op de achterbank, alleen de 14-jari- ge jongen zat achter de achter bank. De auto reed tegen half zes 's middags op de noordbaan van de A58, waar hij enkele auto's inhaalde. Plotseling raakte de auto op de middenberm, reed naar rechts de rechterberm in, kwam weer terug op de weg en sloeg over de kop. Twee jongens van 13 en 16 jaar werden naar ziekenhuizen in Vlissingen en Goes gebracht en zijn inmiddels weer ontslagen. De traumahelikopter arriveert op de plaats van het ongeluk. foto Willem Mieras President Bush heeft ge zegd dat hij voor 11 septem ber 2001 nooit enige concre te informatie heeft gekre gen over een aanval op de VS. Hij reageerde op de aan hem gerichte geheime notitie 'Bin Laden vastbe sloten toe te slaan in de VS' van 6 augustus 2001, die •door het Witte Huis is vrij gegeven. Het mooie weer heeft tijdens het paasweekeinde toch nog veel vakantiegangers naar Zeeland getrokken. Waren de weersvoorspellingen van tevoren niet erg gunstig, de wer kelijke zonuren en aangename temperaturen bleken uit eindelijk voldoende om vooral veel mensen tot last-minu- te boekingen te verlokken. Zelfs op de campings was het relatief druk. Omdat veel Belgen en Duitsers rond de paasdagen veel langer vrij zijn dat de Nederlan ders, is de verwachting dat het ook deze week nog druk blijft in Zeeland. vrienden elders uit het land com pleteerden het gezelschap. Dorpsraadvoorzitter Marijke Hemelsoet prees Erkel en de Westdorpenaren die tooqd.ep dat 'een klein dorp heel groot kan zijn'. Burgemeester Lonink had een verrassing in petto. „Aangezien jij gewend bent on gebaande paden te betreden, hebben we besloten dat het pad van de Graaf Jansdijk naar de nieuwe woonwijk Schutterswei- de het Arjan Erkelpad gaat he ten." Erkel zocht hierop naar de juis te woorden om uiting aan zijn dankbaarheid te geven. Onder luid gejuich: „Het doet me enorm goed. Heel Nederland weet nu dat er in Westdorpe veel warme mensen wonen." Met een kwinkslag voegde hij er aan toe het enkele maanden af gebrande café op een kleine hon derd meter van de ouderlijke wo ning maar naar hem te vernoe men als het niets mocht worden met het Arjan Erkelpad. pagina 4 slopende affaire alles draait om Westdorpe commentaar Het kampioenschap van Ajax is aanstaande. De eer ste mogelijkheid is volgen de week. Dan moet de Am sterdamse club zelf winnen van RBC Roosendaal en PSV verliezen van NEC. Mocht dat scenario niet worden gevolgd, is de eerst volgende kans zo goed als zeker op 25 april. Ajax speelde afgelopen weekein de gelijk tegen Feyenoord: 1-i. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11 en 13; bui tengebied: 15, 16 en 17; sport: 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27 en 28 (Advertentie) CliniCl lowrts Duyvis medewerkers, leveranciers en supermarkten hebben ervoor gezorgd dat €100.000 is bespaard op de productie van Duyvis Borrelnootjes. Deze €100.000 wordt gedoneerd aan de CliniClowns. Kijk voor meer informatie op de verpakkingen of op www.duyvis.nl Steun de CliniClowns met Duyvis Borrelnootjes. De 52-jarige vrouw raakte licht dek van de A58 beschadigd. De Elders in Nederland kwamen in gewond en een 9-jarige zoon weg bleef tot na negen uur uur het paasweekeinde zeker zes bleef ongedeerd. 's avonds afgesloten tussen afsla- mensen om door verkeersonge- Door het ongeval werd het weg- gen De Poel en Heinkenszand. lukken. CAdvertentie Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes Voor automatische mcasso stem ik to (postlbankrekeningnummer in afschrijving van mijn I I I I I I I PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan sunióssHssssso" Noteer mij voor een abonne ment. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56.60) per |aar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis- F. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1