s Misselijk gedrag in De Kuip Hoffman voelt zich weer renner G01GI I I I Blessures Robben wil op tijd fit zijn voor EK 23 27 feyenoord viert verlies van dure punten tegen Ajax als een overwinning Löwik maanden Tweede achter Magnus Backstedt na harde finale in Parijs-Roubaix Rabo stuiterend «ver de kasseien Museeuw leeft in tranen naar zijn afscheid toe [5)1 i©©yon IHMBIHEXaSffiS Kloetinge is gedegradeerd Vrekent vast Van Persie Hoek ook uit de beker gekegeld 21 dinsdag 13 april 2004 Snelschaken kent vele geheimen Tjerk Bogtstra gaat in de fout Skeelerwedstrijd prooi voor Belg 28 „fjaap van Essen orJaa^ DïTERDAIVI - Hoe ver kan een top- I) zinken? Feyenoord vierde zondag gelijkspel in de klassieker tegen x°(l-l) als een overwinning, terwijl {otterdammers toch echt de grote rliezers van het paasweekeinde wa- liep in de strijd om de tweede tsuit naar een voorsprong van drie en. Bovendien heeft het elftal van duik een veel beter doelsaldo. Dus 5 het enthousiasme in Rotter- j.Zuid. waar supporters zich schan- ogedroegen op de tribunes, na het Jesvan twee punten wat vreemd. Rotterdam zijn ze dit seizoen door jade en schande wijs geworden en "al snel tevreden. Want ook in de on- inge confrontatie bleek Ajax (der- punten meer) veel sterker dan Feye- Ajax heeft beduidend betere spelers en die vormen ook een beter elftal. De Rot terdammers compenseren veel met hard werken, maar ontberen de echte klasse. Zeker omdat Bert van Marwijk de enige speler met aangeboren talent telkens op de bank houdt. Pas in de slotfase mocht Robin van Per sie weer even meedoen. Hij kwam ge lijk met het soort actie (een prachtige pass, waaruit Kuijt scoorde) waar het huidige Feyenoord zo'n schreeuwende behoefte aan heeft. In die zin pakte de grootste verliezer van alle Nederlandse voetbaltalenten toch een kleine per soonlijke overwinning. Bij Ajax stonden de nieuwe smaakma kers van het Hollandse voetbal wel alle maal in de basis. Zij baalden stevig van de late gelijkmaker, want Ajax had de wedstrijd gedomineerd en daarin tal van kansen gehad op een niet meer te achterhalen marge. Voor de pauze kreeg Rafael van der Vaart drie grote mogelijkheden, na de pauze raakte We sley Sneijder de paal nog eens. Maar al leen Zlatan Ibrahimovic scoorde, na een pass van Van der Vaart. Tien punten Toch deerde het gelijkspel Ajax natuur lijk niet. De Amsterdammers hebben nog steeds een marge van tien punten op PSV, met nog maar vijf wedstrijden te gaan. Of Ajax kampioen wordt is al geen kwestie meer, de vraag is alleen wanneer. Zoals het er nu naar uitziet kan men in Nijmegen alvast beginnen met de noodverordeningen uit te vaar digen voor zondag 25 april. Dan komt Ajax naar Nijmegen voor wat waar schijnlijk (net als twee jaar geleden) de kampioenswedstrijd wordt. Pikant genoeg kan NEC zelf komend weekeinde veel gedoe in de eigen stad voorkomen door eens verrassend uit te halen in Eindhoven, waar de Nijmege- naren eerst op bezoek moeten. Want als PSV zaterdag verliest kan Ajax een dag later bij winst op RBC in eigen huis al de titel pakken. De Nijmeegse burge meester Guusje ter Horst (afkomstig uit Amsterdam) zou er voor tekenen. Haar collega Opstelten van Rotterdam kon zondag trouwens ook in het rijtje verliezers worden gerangschikt. In di verse media had hij voor de klassieker laten weten dat beledigende spreekko ren niet zouden worden geaccepteerd. Dat klonk heel dapper, maar in de' prak tijk bleek het louter loos geblaf. Het was namelijk weer bij de beesten af wat er in en rond De Kuip allemaal nor maal werd gevonden. Het gevolg: een zeer sinistere sfeer op de tribunes. Regelmatig weerklonk op paaszondag weer het aloude 'Harnas, joden aan het gas' door het stadion. De vriendin van Rafael van der Vaart werd voortdurend als 'kankerhoer' bezongen. Verder wa ren er doorlopend schermutselingen, werd er volop met vuurwerk gesmeten uacied Ibrahimovic (juichend) heeft de 1-0 ingetikt na een voorzet van Van der Vaart. De Feyenoorders Paauwe, Zoetebier en Mtiliga maken een verslagen indruk. foto Cor Vos/GPD uitgeschakeld WUBAIX - Voor Gerben ::«ik was Parijs-Roubaix snel ioorbij. Na zeventig kilometer laakte de renner van Chocolade (acques betrokken bij een val- kasseien waren nog eens bereikt toen Löwik nog tient andere renners op [asfalt lag. De meesten kon- verder, voor de Nederlander het over. Löwik liep bij de een open elleboogbreuk op. thet ziekenhuis van Roeselare fad hij nog dezelfde avond geo- peerd. GPD - De 102e editie van leverde in het Rabobank weinig vro- gezichten op. Kopman Wauters strandde in het van Wallers en moest na een ral opgeven. Pjv.erdw Iween uit koers met een l'Pijke enkel. Vandaag wordt piiters in het ziekenhuis onder- tocht Ook Robert Bartko moest HFend de strijd staken. De kwam hard ten val en over pijn aan heup en fffij laat zich in Berlijn onder- en start in elk geval niet BjeScheldeprijs", aldus ploeg- Adri van Houwelingen. Traksel viel ook, maar de koers wel uit. Op een Spe drie kwartier kwam de jtoreur uit Tiel als een na laat- fawnnen. ANP door Ad Pertijs ROUBAIX - Aan het einde van de week dat Grolsch zijn brouwerij verhuisde naar Boekelo, had Groenlo toch nog iets om trots op zijn. Tristan Hoffman liet met een knappe tweede plaats in Pa rijs-Roubaix zien dat hij er nog altijd is. Het leek er al te lang op dat de CSC-ren- ner anoniem zou wegglijden uit het pelo ton. „Dit had ik echt nodig", zei Hoff man, nadat hij de Hel van het Noorden had verteerd en op de wielerbaan van Roubaix was verslagen door de Zweed Magnus Backstedt. Hij was eerlijk genoeg om toe te geven dat hij stond te kijken van zijn prestatie. Aan de andere kant was er het besef dat een coureur- van het kaliber Hoffman niet zo maar afgeschreven is. „Het lichaam mag dan misschien een beetje versleten raken, maar er zit nog wel een motor in. Twaalf jaar ben ik nu een pro fessioneel renner. Je mag je tegenslagen hebben, maar op een dag als vandaag blijkt dat de inhoud die je in al die jaren hebt opgebouwd, niet plots weg kan zijn." Koersdagen Hoffman werd geboren op de eerste dag van de jaren zeventig: 34 is hij derhalve. De voorbereiding op dit seizoen verliep niet bepaald vlekkeloos. Geen Tirre- no-Adriatico. Veel te weinig koersdagen om met een lekker gevoel aan zijn klassie kers te beginnen. Thuis in het Belgische Nieuwmoer (vlak over de grens bij Roosendaal) was Hoffman in gedachten dan ook al bij het einde van zijn carrière. Met vrouw en kinderen verhuist hij bin nenkort terug naar Groenlo. Een eerste stap naar een ander leven. In Roubaix probeerde hij uit te leggen wat hem be gint tegen te staan. „Het afzien. Na iede re koers thuis uitgemergeld op de bank liggen, dat hoeft voor mij niet meer. Op mijn leeftijd herstelt een renner minder snel dan in het begin van zijn carrière." Maar toch, uitgerekend op de helse keien van Parijs-Roubaix bleek dat lichaam nog in staat tot een topprestatie. Na het afdraaien van een van de laatste kassei- stroken, bleek hij voorop te rijden met Museeuw, Backstedt, Cancellara en Ham mond. „Ik was niet verrast. In het Bos van Wallers reed ik gemakkelijk voor aan. Technisch zat het goed. Het was al leen de vraag of ik de inhoud nog had." Ziek geweest Hoffman was de afgelopen week immers twee keer ziek geweest. Hij had Gent-We- velgem gereden en had twee dagen ziek thuis gezeten. Opgeteld bij de matige voorbereiding baarde hem dat zorgen. „Maar kennelijk kun je met hard trainen en de nodige rust in de week voor Pa rijs-Roubaix ook een eind komen." Op weg naar Roubaix was hij vooral bezig met voorop blijven. „Op de baan denk je pas: ik kan nu ook winnen." Goed nagedacht over de tactiek had hij niet en de sprint aangaan op cle elf was wellicht ook niet ideaal geweest. „Maar achteraf maakte het weinig uit. Back stedt was toch veel sterker." Maar toch. „Ik wilde na twee vierde plaatsen een keer op het podium staan hier. Nu denk ik: het gaat toch om win nen. Veel dichterbij de overwinning zal ik wel niet meer komen." Zijn afscheid ligt nu weer een stukje ver der weg. Groenlo heeft sinds gisteren in elk geval nog een toprenner in huis. GPD Tristan Hoffman (rechts) heeft na een sterk optreden in de finale van Parijs-Roubaix geen kans in de eindsprint legen de Zweedse reus Magnus Backstedt. foto Wouter Borre/GPD jjoorfeter van Leeuwen ROUBAIX - De Belg Johan «eeuw neemt morgen in de acheldeprijs afscheid van de ac- ueve wielersport. Het zal een emotioneel eresaluut worden jaar tienduizenden Vlamingen Leeuw zullen komen uit zwaaien. jfrjn laatste kunstje op het oogste podium strandde zon- a§ op de kasseien in de finale Parijs-Roubaix. Ruim zes «lometer voor de streep zag museeuw zijn kansen op een vierde zege in rook opgaan doordat hij lek reed. Hij won elf wereldbekerwed strijden, drie keer de Ronde van Vlaanderen, drie keer Pa rijs-Roubaix. De klassiekerko- ning had zondag nog een keer snode plannen. En kort voordat hij voor de laatste keer de wie lerbaan van Roubaix zou op draaien, wist Johan Museeuw- het zeker: „Ik ga winnen." Het was de goden verzoeken. Terwijl hij in gedachten triom feerde, liep zijn achterband leeg, moest Museeuw zijn mede vluchters laten lopen en spatte zijn droom uiteen. „Ik heb een halfuur zitten we nen in de bus", vertelde hij een uur nadat hij, gearmd met zijn landgenoot Peter van Petegem, de finish als vijfde was gepas seerd. Vlaanderen huilde, maar de vraag of hij nu toch nog een jaar door moest gaan, wuifde hij zeer beslist weg. „Ik stop ze ker, maar het zal pijn doen." Er zullen nog meer tranen vloeien. Johan Museeuw (38) kende een carrière vol hoogte- en diepte punten. Hij groeide uit van een sprinter tot de beste renner in eendaagse wedstrijden, werd wereldkampioen in 1996, maar kwam ook twee keer terug uit een diep dal. In 1998 brak hij bij een val in Parijs-Roubaix zijn linkerknieschijf en leidde een infectie aan de verwonding tot een levensbedreigende vorm van wondkoorts. Twee jaar later won hij de koers die hem bijna genekt had. Later dat jaar sloeg het noodlot opnieuw toe. Een motoronge val kostte hem bijna het leven. De schade: twee fracturen in het hoofd, een gebroken schou der, een gebroken rib, een long perforatie. een gebroken linker kuitbeen en linkerenkel. Mus eeuw zou nooit meer fietsen, was de logische conclusie. Maar in 2002 won hij opnieuw Parijs-Roubaix. Zijn status in België bereikte mythische pro porties, al was er soms ook irri tatie over zijn houding naar pers en publiek. Zijn laatste kunstje was hem zondag in Rou baix niet gegund. De Leeuw weende dikke tranen en excu seerde zich in zijn kenmerken de de stijl. „Ik ben ook maar een mens van vlees en bloed." ANP Lange Delft 109 - Middelburg 0118-650755 en werd er weer massaal met de davids ster (Ajax-fans) en met tientallen Pales tijnse vlaggen (Feyenoord) gezwaaid. Het dieptepunt was nog wel dat er op de balustrade van de tweede ring een enorm spandoek van een meter of veer tig hing met daar op getekende Ajacie- den en de tekst 'lopen altijd weg'. On schuldig? Nee, het was een overduidelij ke verwijzing van de Feyenoord-aan- hang naar de dood van Ajax-fan Picor- nie bij de rellen in Beverwijk. Geen moment werd er een poging on dernomen het provocerende spandoek te verwijderen. Nooit werd er iets ge daan aan de spreekkoren, nooit werd het gewapper met de oneigenlijke sym bolen uit het midden-oosten aange pakt. Zo langzamerhand is duidelijk dat de autoriteiten in Nederland ook echt niet meer weten wat ze met het fy sieke en verbale voetbalgeweld aan moeten. Over verliezers gesproken. GPD Het advies aan Arjen Rob ben zou zijn: neem deze keer de tijd om te herstellen van je hamstringblessure. Het probleem is echter dat Rob ben die tijd niet zal krijgen, omdat hij het EK in Portugal wil halen. Ik vraag me af of hem dal gaat lukken, want het hele circus barst, over twee maanden al los. Volgens mij komen de interna tionals al meteen na de com petitie bij elkaar om zich voor te bereiden op het EK. Gezien zijn huidige status moet Rob ben gewoon geselecteerd wor den. Het ligt natuur lijk aan de bles sure hoe lang het precies gaat duren, want de ene spierscheuring is de andere niet. Nu ko men de verha len dat Robben veel te vroeg is begonnen, dat hij geforceerd liep te voetballen, dat er druk op hem is uitgeoefend of dat de medische staf heeft ge faald. Maar de speler geeft nog altijd zelf aan of hij fit is of niet. Wanneer Robben tij dens de training dan de laat ste testen heeft doorstaan, heeft de trainer gewoon recht van spreken als hij hem laat voetballen. Het gevoel moet goed geweest zijn bij Robben, want hij ging er gelijk vol voor. Dat siert hem ook wel weer, want andere voetbal lers doen het dan vaak wat rustiger aan. Bij wie de fout precies ligt bij zulke blessures vind ik altijd moeilijk te zeggen. Als het goed was gegaan, had je nie mand gehoord en ik neem aan dat er bij PSV toch voldoende vakkundige mensen rondlo pen. Zelf heb ik het ook een keer meegemaakt met mijn knie. Na een lange revalidatie voelde ik me weer fit en ik kreeg bij Heerenveen een in valbeurt van twintig minu ten. Een week later liep ik echter weer onverwacht de zelfde blessure aan m'n knie op. Ik moest weer terug naar Zeist en toen heb ik besloten ruim, de lijd te nemen voor de revalidatie. Het was de laat ste keer dat ik een zware knie blessure heb gehad, dus ach teraf gezien was dat wel de juiste keuze. Bij Sparta ge beurde laatst ook iets soort gelijks met Danny Koever mans. Vlak voor rust gaf hij aan dat hij iets voelde. De trainer vroeg hem of hij door kon voetballen of dat hij gewisseld wilde wor den. Danny gaf aan dat hij verder kon, maar vijf minuten na rust liep hij een spierscheu ring op. Wie moet je dan de schuld geven? Achterafis het altijd makkelijk praten. Als een speler aangeeft verder te kunnen, dan kun je daar als technische of medische staf eigenlijk niets aan doen. En het heeft ook geen zin om een schuldige aan te wijzen. Kijk nu bijvoorbeeld naar Zla tan Ibrahimovic en Mark van Bommel. Ze hebben lang ge sukkeld met blessures, maar hebben wel de tijd genomen om te herstellen. En kijk hoe ze nu weer voetballen. Ze zijn klaar voor het EK en voor Ar jen Robben is dat nog maar de vraag. Dennis de Nooijer door Norbert Kleinherenbrink EINDHOVEN - Arjen Robben komt dit seizoen niet meer in ac tie voor PSV. De 20-jarige aan valler, die komende zomer voor veel geld naar Chelsea over stapt, liep zondag in de thuis wedstrijd tegen FC Groningen (5-0) opnieuw een scheurtje in zijn dij beenspier op. Een mri-scan bevestigde de diag nose. De technische staf van PSV schat in dat Robben zeker zes weken uitgeschakeld is. Of de jonge international tijdig her steld en wedstrijdfit is voor het EK in Portugal (vanaf 12 juni), is dan ook twijfelachtig. „Ik realiseer me dat het seizoen bij PSV erop zit", zei Robben gisteren. „De dokter heeft me verteld dat het zes weken duurt. Maar ik heb goede hoop dat ik het EK kan halen. Dat ik de voorbereiding mis, hoeft niet zo'n ramp te zijn. Het EK begint dan wel over zes weken, maar het duurt ook een maand. Ik ga ervan uit dat ik het haal." „Arjen heeft zijn laatste wed strijd voor PSV gespeeld. En het was kort", verzuchtte coach Guus Hiddink zondag. Robben kwam in de 53e minuut voor de eerste keer weer het veld in, na dat hij op 11 maart in de Ue- fa-bekerwedstrijd bij Auxerre (1-1) een soortgelijke blessure had opgelopen. Een kwartier la ter moest de voormalige speler van FC Groningen van het veld worden gedragen, nadat de pijn tijdens een lange sprint op nieuw in zijn dijbeen was ge schoten. „Het is op een nieuwe plek, vlak boven de wond die net was gene zen", legde Hiddink uit. „Dit is heel sneu en zuur voor hem en ook heel schadelijk voor PSV. Het was de bedoeling dat hij te gen Newcastle in de basis zou beginnen. Ik vind absoluut niet dat we hem te vroeg hebben ge bracht. Arjen is de afgelopen week maximaal getest en het bleek volledig verantwoord om hem in deze wedstrijd weer in te zetten." Het is de tweede keer dit seizoen dat Robben kort na dat hij genezen is verklaard weer op dezelfde manier en aan dezelfde spier geblesseerd raakt. Op 21 februari in de uit wedstrijd tegen SC Heerenveen (3-2) kreeg hij voor de eerste keer last van zijn dijbeen. „Toen begon het gedonder", con cludeerde clubarts Cees Rein van den Hoogenband, die sprak van een huis-tuin-en-keuken- blessure. „We hebben hem in die wedstrijd acuut gewisseld. Hij heeft toen een paar wedstrij den gemist. Kort voor de uitwed strijd tegen Auxerre was hij he lemaal klachtenvrij. Toch ging het fout in die wedstrijd. Een hamstringblessure blijft een on grijpbaar fenomeen, maar blij vende schade houd je er niet aan over. Vraag maar aan Mark van Bommel." Van den Hoogenband besefte dat de kritiek op de me dische staf van PSV weer zal los barsten. „Het is altijd gemakke lijk om achteraf te kletsen. We hebben Robben op dezelfde ma nier behandeld als alle andere spelers in het verleden met een dergelijke blessure. Er staat vier tot zes weken voor," De vader van topzwemmer Pie- ter van den Hoogenband bena drukte dat Robben op zijn weg terug naar het basisteam door de staf absoluut niet onder druk is gezet. ANP pagina 20: Groningen figureert tegen PSV KLOETINGE - Kloetinge is gisteren officieel gedegra deerd uit de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal. De Bevelandse formatie, die dit weekeinde zelf niet in actie kwam, kan in de drie resterende wedstrij den de concurrentie niet meer achterhalen. Het doek viel gisteren voor Kloetinge, nadat Excelsior Maassluis opponent Achil les Veen had geklopt (2-1). Door de winst is de Zuid-Hollandse formatie onbereikbaar geworden. Kloetinge'heeft na 23 duels 14 punten, Excelsior Maas sluis staat na 22 wedstrij den op 24 punten. Kloetin ge was na de promotie in 1998 bezig aan het zesde seizoen in de hoofdklasse. De voorgaande vijf seizoe nen eindigde de Beveland se equipe steevast in de subtop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19