Sommige schapen zijn lui PZC Scheepvaart op Westerschelde nu via internet te volgen Je moet gróös wezen op Zeeuwse dialecten 17 dinsdag 13 april 2004 Voorzitter Kees Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek foto Dirk-Jan Gjeltema oorlog alles op het land recht trokken. ,,Zo gaat het ook met het dialectlandschap. Door de Nederlandse standaardtaal wordt het ook recht getrokken. Gelukkig is dat dialectland schap er nog. Het is zonde dat op te offeren aan dè efficiency en gevoelloosheid van de Neder landse taal. Net als met het ech te landschap ihoeten we de streektaal weer uitpolderen." Schadelijk De grootste bedreiging voor het Zeeuws ligt in het feit dat ouders die hun dialect nog spre ken, dat niet meer aan hun kin deren willen doorgeven. Mensen denken dat een dialectopvoe ding schadelijk is voor de ont wikkeling van hun kinderen. Een foute gedachte, weet Kees Martens. Verwijzend naar pre mier Jan-Peter Balkenende be klemtoont hij dat een opvoeding in dialect, geen belemmering is om probleemloos standaard-Ne derlands te kunnen spreken. Het staat ook het bereiken van een goede maatschappelijke po sitie niet in de weg. „Balkenen de spreekt prima Zeeuws en schaamt zich er niet voor.?' De bereisde Martens merkt op dat de wereld kleiner is gewor den. Maar het aaneenschuiven in de Europese Unie veroor zaakt tegelijk opkomst van re gionalisme. Mensen willen iets eigens behouden. Dat is goed voor de streektaal, stelt de voor zitter. Zoals de erkenning van streektalen weer goed is voor het Nederlands, zegt hij. „Als mensen veel streektaal praten, houden ze het,Nederlands zui verder, zie de Vlamingen. Al die reclame-uitingen en modewoor den in het Engels - ik erger me er groen en geel aan. Straks schaam je je, net zoals het met het Zeeuws gegaan is, voor het Nederlands." Rinus Antonisse Jan van Erp voert een ram van het ras Hebridean. foto Peter Nicolai vendien doet het dier het, behal ve op gras, ook goed op zeewier. De Devon Cornwall Long- wool levert zo'n twintig kilo wol per jaar - andere schapen produ ceren hoogstens vier kilo - waar tapijten en meubelstoffen van geweven kunnen worden. Een Walliser Swartznase doet het vooral heel leuk op een kinder boerderij. De dieren zijn met hun mooie gekrulde horens en hun zwarte snuit niet alleen prachtig om te zien, ze zijn ook nog eens heel erg mak. Al twintig jaar draait het leven van Jan en Miek om schapen. Eerst in het Brabantse Empel, later toen de boerderij daar voor nieuwbouw moest wijken, in Hoofdplaat. ,,We werden uit genodigd door burgemeester G. Noordewier van de toenmali ge gemeente Oostburg om eens te komen kijken", vertelt Jan. Miek vult aan: „Dat was op 15 december. Op 15 januari woon den we hier. Dat is vier jaar gele den." Idealistisch Behalve zakelijk, zijn Jan en Miek ook behoorlijk idealis tisch. „We proberen de Engel sen te steunen in hun arbeid om bepaalde schapenrassen te be houden", zegt Jan, die als voor zitter van de Zeeuwse Vereni ging van Schapenhouders en de Vereniging Speciale Schapenras sen zijn best doet om zoveel mo gelijk boeren enthousiast te ma ken voor het houden en fokken van bijzondere schapen. Verder werkt er een ploegje verstande lijk gehandicapten op de boerde rij en geeft Jan in het seizoen drie keer per weêk een ironlei- ding. Zijn interesse voor bijzondere schapenrassen werd gewekt toen een bevriende schapenhou der in Wales hem voor gek ver klaarde dat hij in de lammertijd 's nachts nog bij zijn schapen waakte. „Die man had vierdui zend schapen, 's Avonds om acht uur deed hij de staldeur dicht en de volgende ochtend zag hij wel hoeveel lammetjes er lagen", vertelt Jan. „Nou dat wilde ik ook wel." En sindsdien genieten Jan en Miek inderdaad een tamelijk ongestoorde nacht rust. „Kijk hier maakten ze in de tijd van onze grootmoeders onbetaal bare jassen van", zegt Jan, ter wijl hij een zwart glanzende, su- perzachte lammetjeshuid te voorschijn tovert. Het blijkt van Het lijkt tegenwoordig wel of elke boer in Zeeland een mini- camping heeft, of een theetuin voor dorstige fietsers. Of an ders wel een appartement in zijn schuur. Toch zijn er nog genoeg agrariërs die hun boterham proberen te verdienen met enkel en alleen het boerenbedrijf. En gelukkig was een aantal van hen bereid om - met liefde - over dat bedrijf te praten. In een serie portretten van gedreven boeren, van daag aflevering twee: de schapenboer. Naam: Schapenboerderij Goede Hope Eigenaars: Jan en Miek van Erp Waar: Hoofdplaat Dieren: 180 moederdieren, 60 rammen Grootte: 16 hectare Opvolger: tot nog toe niet Op 13 april bestaat de Zeemvsche Vereeniging voor Dialectonderzoek 75 jaar. Reden voor het bestuur om door middel van verschillende activi teiten extra aandacht te vragen voor de doelstellingen en werk zaamheden. Ondanks sombere voorspellingen dat de streektaal een aflopende zaak is, leeft de vereniging volop. Het ledental schommelt vrij constant rond 800. Het jubileum is een mooie gelegenheid om meer aan wer ving te doen. En natuurlijk öm de schijnwerpers nadrukkelijk te richten op het belang van be houd van de Zeeuwse dialecten. Voor voorzitter Kees Mar tens van de Zeeuwsche Ver eeniging voor Dialectonderzoek, zoals de officiële naam nog al tijd luidt, staat het zo vast als de stormvloedkering in de Oos- terschelde. „Dialect is je basis. Daar moet je gröós op wezen. Je ervoor schamen is een misvat ting. Honderden jaren hebben mensen zich perfect met het Zeeuws kunnen redden en dat kan nog steeds. Ik heb geen moeite met Nederlands, maar ik kan mezelf het beste in het Zeeuws uiten. Ook om uitdruk king te geven aan mijn gevoe lens." Het overgrote deel van zijn werkzame leven bracht de pas op rust gestelde Kees Martens door buiten Zeeland. Zijn loop baan voerde hem regelmatig naar het buitenland: Zweden, Koeweit, Zwitserland, en de thuisbasis was bijna 40 jaar Bra bant. Hij is zijn wortels nooit kwijtgeraakt, integendeel. „Ik heb altijd een warme band met Zeeland gehouden." Het Zuid-Bevelands, met een vleug je 's Eêren'oeks, van Martens klinkt onvervalst en foutloos. Zoals het de voorzitter (sinds 1996) van de Zeeuwse dialecten vereniging betaamt. Erkenning Hij is groot pleitbezorger van de Zeeuwse streektaal en, niet ver wonderlijk, warm voorstander van een officiële erkenning. „Dat zou een mooi verjaarsca deau zijn." Martens beschouwt het dialect als een basis. „Als je Nederlands en dialect kent, ben je tweetalig. Het is goed voor je taalgevoel. Voor een Zeeuw is Zweeds makkelijker dan voor een Hollander." Hij signaleert dat veel geboren en getogen Zeeuwen denken dat ze goed Ne derlands kunnen spreken. „Tot je ze hoort. Ik vind dat een hele boel Zeeuwen zich heel gebrek kig in het Nederlands kunnen uitdrukken." Voor de (dreigende) teloorgang van de Zeeuwse dialecten - ook de vereniging houdt dat niet te gen, erkent de voorzitter - zijn diverse oorzaken. Volgens Mar tens is in het verleden bewust een soort schaamtegevoel ge creëerd. „Er is steeds gepredikt: één taal, één volk, één koning. Alle geleerden, de dominee, de pastoor en de burgemeester praatten Nederlands. Deed je dat niet, dan werd je als onder ontwikkeld bestempeld." Hij vergelijkt het wel eens met de ruilverkavelingen, die na de Manx loghtan, Blue- faced Leicester, Walli ser Swarznase. Klinkende namen voor prachtige scha pen, bruin, wit of zwart, met hoorns, zonder hoorns of met dubbele hoorns, met wol of met haren, dik of dun. De wildste fantasie schapen blijken gewoon rond te lopen in de wei van Jan (56) en Miek (54): van Erp in Hoofdplaat. Zij ver dienen hun boterham met fokschapen. „We hebben 34 verschillende zeldzame bui tenlandse schapenrassen", meldt Jan op enigszins plechtige toon. Hun nako melingen worden verkocht aan hobbyisten, maar ook aan professionele schapen houders. Jan: „Ik kan men sen precies vertellen welk soort schaap bij ze past." Aan het einde van de rond gang door de stallen - de meeste schapen hebben net lam metjes gekregen en staan nog binnen - duizelt het de argeloze bezoeker van de in hoog tempo opgesomde kwaliteiten van de verschillende schapenrassen. De - oorspronkelijk van de Ort- neyeilanden afkomstige - North Ronaldsay kan bijvoorbeeld wel acht kilometer zwemmen. Bo- een Karakul te zijn, een schaap dat oorspronkelijk in de bergen van Oezbekistan en Turkmenis tan gedeide. „Dat kan je zeggen 'moet dat nou van zo'n klein lammetje?', maar voordat je je dat afvraagt moet je je eerst be denken waarom die beestjes ge slacht werden", zegt hij op do- ceersnelheid. „De Karakul lam mert het hele jaar door. De lam metjes die in de droge tijd gebo ren werden, hadden geen schijn van kans om te overleven. Die werden geslacht, zodat hun vacht verkocht kon worden." Als Jan even later voor gaat door zijn stal, staat hij bij elk ras even stil. „Dit is de Castlemilk Moorit", stelt hij enkele van zijn dames met gepaste trots voor. Prachti ge zachtbruine schapen met een witte kin en platte horens. „Dit ras was 250 jaar geleden heel po pulair, daarna raakte het op de achtergrond. Op een gegeven moment waren er nog maar vijf exemplaren over. Vanuit de uni versiteit van Edinburgh is toen een fokprogramma gestart. We zijn er met zijn allen in geslaagd om het ras perfect terug te fok ken." Met evenveel plezier laat Jan vervolgens de ruimte zien waar Miek haar kinderpartijtjes organiseert. Zo'n drie keer per week ontvangt ze een groepje kinderen waarmee ze met schapenwol knutselt. Ingrid Huijbers Dankzij het Automatisch Identificatie Systeem kan er een actueel beeld van de scheepvaartbeweging op de Westerschelde worden verkregen. J j e Maxima ligt te zonnen in de Vlissingse binnenhaven, de Willem-Alexander snelt met een met een vaart van 14 kno pen vanaf de Rede van Vlissin- gen in zuidwestelijke richting voor een proeftochtje. Daar na dert de containerreus MSC Mo nica die onderweg is van Ant werpen naar Bremerhaven. Het 228 meter lange schip loopt 9 knopen. De fietsvoetveerboot kan makkeüjk voorlangs. In de buurt is ook de bulkcarrier Orle- ta Lwowskie die naar Antwer pen koerst en net van loods is ge wisseld. De .scheepvaartbewegingen op de Westerschelde zijn live te vol gen op de internetsite www.ais.qps.nl. Dat wil zeggen, van de schepen die zijn uitge rust met AIS (Automatisch Iden tificatie Systeem). Dit systeem, ondergebracht in een kastje met de afmetingen van een kloek boek, zendt en ontvangt over de VHF-band zes keer per minuut informatie met onder meer naam en codenummer van het schip, afmetingen, positie, koers en snelheid. Deze zogenaamde transpondertechnologie wordt al jaren in de luchtvaart toege past. Mede naar aanleiding van de terroristische aanslagen in de Verenigde Staten in 2001, is de invoering in de scheepvaart ver sneld. Vóór eind dit jaar moeten alle zeeschepen van 300 ton en meer een transponder aan boord hebben. „In de strijd tegen het terroris me wil iedereen van iedereen we ten waar 'ie zit", zegt Pieter van Tilburg, functioneel beheerder van de Schelderadarketen. „Wij waren zelf ook al bezig om AIS in ons scheepvadrtbegeleidings- systeem in te bouwen, maar dat raakt nu in een stroomversnel- ling." Het radarsysteem dat de scheep vaart op de Westerschelde volgt is weliswaar zeer geavanceerd, maar het kent naar de aard van deze techniek zijn beperkingen. Zo valt niet altijd te voorkomen dat schepen in eikaars radar- schaduw belanden. Verder doet zich soms het fenomeen swap pen voor. Aan het beeld van schepen op de schermen van de Schelderadarketen is een label gekoppeld met informatie over het schip. Het gebeurt nogal eens dat schepen die elkaar dichtbij passeren op het radar scherm eikaars label overne men. Met AIS behoort dat euvel tot het verleden. Rijkswaterstaat Zeeland en de Vlaamse Admini stratie Waterwegen en Zeewe zen hebben onlangs een onder zoek uitgevoerd naar de manier waarop de nieuwe techniek in de Schelderadarketen kan wor den ingebouwd. Dat biedt vol- ËMtand Bewwten BeelS Esvcu eters Est/a Heb gens Van Tilburg nu al voorde len vanwege de grotere betrouw baarheid van de via de transpon der uitgezonden informatie. Die is bovendien niet alleen voor de scheepvaartbegeleiders beschik baar maar juist ook voor andere schepen. ■Mi O - In de toekomst, als de AIS-tech- niek verder wordt uitgebouwd, kunnen de signalen ook gege vens bevatten over de stand van het roer en het aantal schroefom- wentelingen. Daarmee kan dit systeem een belangrijk instru ment worden bij het loodsen op afstand, waarbij de loods niet in het stuurhuis van het schip staat, maar van achter een beeld scherm aanwijzingen geeft. Signalen die over de VHF-band worden uitgezonden (ook het marifoonverkeer gaat over deze band) reiken doorgaans 20 tot 25 mijl ver. Bij de Schelderadar keten is uitgerekend dat zeven ontvangers op de wal nodig zijn om een dekkend AIS-beeld te krijgen van het totale Scheldege- bied (van Wintham 30 km ten zuiden van Antwerpen tol de Oostdijckbank 25 km uit de Bel gische kust in de aanloop naar de Westerschelde) en 30 km noordwest van Westkapelle. Quality Positioning Services (QPS) in Zeist laat op zijn inter netsite zien welke informatie AIS geeft. Schepen worden weergegeven door pijlpunten en door in een lijst onder de kaart met het verkeer te water de naam van een schip aan te klik ken, zijn gegevens over positie, bestemming, koers en snelheid te zien. In veel gevallen is ook een foto van het schip te ope nen. AIS geeft nog geen beeld van het totale scheepvaartverkeer. Van Tilburg schat dat op dit mo ment vier op de tien zeeschepen ermee zijn uitgerust. Hij ver wacht dat binnen niet al te lan ge tijd ook binnenvaartschepen en jachten een transponder aan boord zullen nemen, zij het dan een eenvoudiger type. „Dat zou de veiligheid op het water zeker bevorderen. Het is niet alleen een kwestie van gezien worden, maar met AIS kun je zelf ook be ter beoordelen wat een nade rend schip gaat doen." De AIS-site van QPS heeft in korte tijd een grote bekendheid gekregen onder Zeeuwen die be langstelling hebben voor de scheepvaart. Dat blijkt volgens directeur Bart Jeeninga van QPS duidelijk uit het aantal be zoekers van de site. Hoewel de site is bedoeld om aan mogelijke klanten duidelijk te maken wat AIS is en wat QPS ermee kan doen, maakt Jeeninga zich niet druk om dit min of meer onei genlijke gebruik. „We hebben ons wel afgevraagd of we hier mee een eventuele terrorist niet in de kaart spelen. Maar ja, via een webcam op de boulevard in Vlissingen is ook te bekijken wat er langs komt." QPS heeft wel besloten dat gebruikers van de site zich moeten registreren. Jeeninga: „We bieden de infor matie dus gecontroleerd aan. Ze hebben we in elk geval onze maatschappelijke verantwoorde lijkheid genomen." Ben Jansen AISLIVE.COM Vlissingen Approach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17