Uitheemse soorten tieren welig in Zeeland PZC De winkel van Pleune werd 'pasjenet' genoemd Asof er van binnen wa deu de war gestierd wordt Nieuwe Raadkaart dinsdag 13 april 2004 Gekscherend heeft men wel eens voorgesteld om langs de boorden van de Oosterschelde bordjes te plaatsen met het opschrift 'made in Japan'. Japanse oesters, Japans bessenwier en allerlei andere organis men uit het verre oosten tie ren welig in de Zeeuwse wa teren, niet zelden ten koste van de oorspronkelijke in heemse soorten. Het wereldomvattende "T"scheepvaartverkeer laat al om zijn sporen na in de zee. Maar niet alleen in het water ko men we veel uitheemse soorten tegen. In het lage weitje vlak bij ons in de buurt zaten tot voor kort al tijd wel kieviten te broeden in deze tijd van het jaar en ook een paartje slobeenden lieten maar zelden verstek gaan. Nu is er in de verste verte geen weidevogel te bekennen. Er is een soort slag om de ruimte aan de gang tus sen enerzijds een paartje Cana dese ganzen en anderzijds een stel Nijlganzen. De ene dag is er het ene paar en een dag later zijn de anderen present, maar gelijktijdig zien we ze nooit. Kennelijk verdragen ze elkaar slecht. Voor de Nijlgans klopt dat in idere geval wel met eerde re ervaringen, want diverse ke ren waren we getuige hoe een paartje Nijlganzen een stel ber geenden net zo lang het leven zuur maakte totdat ze definitief vertrokken. De namen van beide ganzen zeg gen genoeg over de herkomst van de beesten. Beter gezegd: over het land waar ze thuis ho ren. Want wat de herkomst be treft hoeven we geen illusies te hebben. Beide ganzen stammen zonder twijfel af van exempla ren die uit gevangenschap ont snapt of opzettelijk losgelaten zijn. Want ook dat laatste is he laas nog steeds aan de orde van de dag. Overcomplete eenden en ganzen worden maar al te ge makkelijk in de polder gedumpt zonder oog voor de schadelijke gevolgen die dit voor de natuur, maar ook voor de landbouw heeft. Parkvogel Het op deze manier verwilderen van vogels is overigens niet ex clusief iets van deze tijd. Al in de vroege Middeleeuwen wer den fazanten geïntroduceerd als jachtvogel en tot voor kort was het uitzetten van fazanten om er vervolgens op te schieten een wijdverbreide praktijk. Een an der voorbeeld is de knobbel zwaan die zich al aan het einde van de negentiende eeuw ont popte van een exclusieve parkvo gel tot een verwilderde soort die nu in enorme groepen in het Gre- velingen en Veerse meer, maar ook wel in de polders foera- geert. Vrijwel iedere waterplas van wat grotere omvang her bergt tegenwoordig een of meer broedparen. Wat betreft het verwilderen van soorten dus niets nieuws onder de zon, maar wat wel bijzonder Een koppeltje Canadese ganzen. foto Gert Jacobusse Eindmaerte is de klokke wee een ure vooruut gezet. Van de winterlied bin m'over gegae in de zeumertied, en zo gaet dat jaer in, jaer uut. Toch za'k er nooit êlemael an gewend raeke. 'k Bin d'r aoltied weken van van m'n apperepo, asof er van bin nen wa deu de war gestierd wordt. 's Aevonds bluuft et zó wat lan ger licht - zégge ze dan, ma dat zou't ook weze a'j dat ure 's win ters gewoon ao laete stae. Voo mien oeft 't dan ook nie zó nódig, dat een en weer ge- schuuf mee dat ure. En da'j d'r meer tied deu kriegt, heloöf ik al êlemael nie. In iedere dag zitte nog steeds 24 uren, gin seconde meer of min der. Noe stond er pas gelee een stikje in de krante, dan me voo ons ge voel steeds minder tied kriege. Oe meer klokken an me in de loop van de tied in uus krege - klokken die an nie alleên de uren en de minuten angeve, ma iedere seconde wegtikke - en oe meer an me probere onze dae- gen strak te plannen in onze agenda's, hoe arder de tied ons deu te vingers liekt te glieen. Volgens die schriever raekten me oe langer oe meer slaof van de tied: slaof van de klokke en slaof van onze overvolle agen da's. Zó ka'j j'n eige zeker wel es voele, daer moe'k um geliek in gee. Je loopt d'n eêle dag te rennen om aol je afspraeken nae te kommen. De weken en maen- den vliege om. Paese is net ge wist, of Sinterklaos staet a wee voo de deure. Voo a'j 't weet, staet dat kleintje da'j an een andje nae kleuterschoole briengt, in d'r bruidsjurk op de trappen van 't staduus. J'ao nog zovee wille doe, ma die tied. Vakantie Toch was ik et nie êlemael mee zun eêns. 't Is ma net oe of je't bekiekt. De tied kan verbie lie- ke te vliegen, ma me bin't nog aoltied zélf die an beslisse waer an me onze tied an bestee. Me beslisse zélf dan me drie, vier keer op een jaer mee vakantie wille, ons wille kleêe volgens de leste mode en d'r een stik of wat hobby's op nae wille ouwe. Dan me veertig uur per week of nog meer wille wèrke om dat aolle- mael te kunnen betaelen en ze ker een paer keer per week nae de sportschoole wille om ao die overdaed van ons hef af te trai nen. Dan onze guus op muziek les, een club, een sport en nog vee meer moen kunne zitte en da tussendeu ons uus ook nog es schoon gemaekt moe worre, want anders zun de buren wè dienke... Druk Zó löpe me soms - onbewust - achter ons eige an. 't Liekt asof me nergens tied mi voor èn, en 't leit op onze luppen om te zég gen: ,,'k Aon a maenden langs wille komme, ma 'k ent zó druk g'ad", ,,'k Aon je graog wille èl- pe mee die ver- uuzing, ma 'k zou nie wete waer a'k de tied vandaen zou moete ae- le" of „A'k meer tied aon, zou ik zégge: 'k doen 't wè een keer voo jun." Zó liekt et soms, ma is dat ook echt zó? Volgens mien zou 't eer lijker weze om te zéggen: ,,'k Aon a maenden langs wille kom me, ma d'r waere andere dingen die a'k toch belangrieker vond." Of: „Ik wil je nie èlpe mee die veruuzing en ik wil dit of dat nie voo jun doe, omda'k aore plannen èn." Onbewust Da klinkt misschien ard - a'j j'n eige voo de zöveeste keer veront schuldigd bie j'n oma of een ziek femilielid, ma 't zet je wè an 't dienken over wat a'j noe echt belangriek genoeg vindt om je tied an te besteeen. En of je je tied nie onbewust besteedt an dingen die an d'r eigelijk nie zó vee toe doen. A'j zó es kritisch nae je tied gae kieke, za'j op d'n duur vee meer tied overouwe en je j'n eige ook nie mi zó snel een slaof voele van de tied, 't Is een kwestie van kiezen, en die keuze eit ieder een. Of je noe miljonair bin, of een aerme sloeber, d'n Eere ei niks zo eerlijk verdeêld as tied. Je kriegt grip op je tied deu te kieken waer a'j't an uutgeeft, en vervolgens nae te gaen of dat dingen bin die a'j echt belang riek vindt. En of de dingen d'r a'j steeds nie an toekomt, mis schien toch nie net iets belang rieker bin dan die zoveeste va kantie, je wérk of die zöveeste sport, hobby of club. In 't slaof wezen van de tied, geloof ik dus nie zó; je bin oöguut slaof van j'n eige. En zeumertied of win- tertied za't daer echt gin veran dering in brienge. Marjolein de Visser A ?f.E is, is het tempo waarin steeds weer nieuwe soorten vaste voet weten te krijgen. Inmiddels is regelmatig de van origine uit Au stralië afkomstige Zwarte zwaan te vinden tussen de knob belzwanen en ook die is gere geld met kuikens present in de afgedamde Deltawateren. De zwarthalszwaan zie je nu nog maar zelden, maar wellicht is ook dat een nieuweling die er aan komt. De ganzen en zwanen zijn, samen met eenden als de manderijneend en de carolinae- end afkomstig uit gevangen schap. Ze slagen er echter wel in om zich in het wild voort te plan ten. Dat is ook het geval met gro te parkieten als de halsbandpar kiet en de pruimkopparkiet, die vooral in het stedelijk gebied bolwerken hebben. Planten Veel meer toevallig is de vesti ging van uitheemse planten. Vaak zijn die als verstekeling meegereisd met het moderne snelverkeer, vastgekleefd aan de kleding of het schoeisel van een reiziger, of op alle mogelijke andere manieren. Veel algemene Japanse oesters zijn volop te vinden in de Zeeuwse wateren. foto Dirk-Jan Gjeltema planten zijn zo ingeburgerd dat niemand zich van hun uitheem se oorsprong bewust is. De schijfkamille, het knopkruid, het Engels slijkgras en sinds kort ook het bezemkruiskruid zijn zo algemeen en talrijk ver breid dat ze een typerende eigen positie in de vegetatie gekregen hebben. Andere soorten houden het na kortere of langere tijd voor gezien, zoals de kwispel- gerst die tijdelijk uitbundig op de platen in het Veerse Meer groeide en de Oranjelelie, die vroeger soms massaal verwilder de in roggeakkers in het oosten van ons land. Maar ook in de plantenwereld zijn de laatste eeuw tientallen nieuwe soorten vaste voet gekregen. Natuurlief hebbers en beheerders staan daar zeker niet altijd bij te jui chen, omdat de praktijk leert dat de vestiging van een nieuw komer veelal ten koste gaat van de inheemse flora en fauna. Maar of we het leuk vinden of niet: de wereld is een dorp ge worden en dat merk je ook aan de flora en fauna. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen van Het Zeeuw se Landschap en is belast met het volgen van de flora en fauna in en buiten de reservaten CITG. NAUTA, velsek. 3606. Een schitterende foto van de Markt in Poortvliet, om schrijft J.S. Jansen uit Arnemui- den de raadkaart van vorige week. „Verbazingwekkend overi gens hoe deze straat eigenlijk in al die voorbije jaren weinig is veranderd. Veel gebouwen zijn herkenbaar gebleven." I. Nor- tier uit Burgh-Haamstede schat dat de kaart zeker ongeveer tachtig jaar oud is en C.F. Ste- vense uit Middelburg en ande ren houden het op omstreeks 1910. Inzender Jansen geeft aan dat rechts de kledingzaak van J. Pleune was. „Het pand is er nog steeds in iets gewijzigde vorm en zonder het mooie hek werk ervoor. Vervolgens een woonhuis en daarnaast een sme derij, vermoedelijk toen de foto werd genomen in beheer bij de familie Geene en later bij de fa milie Kesteloo. Nu zit er in de oude smederij een rijwielhan del. Daarnaast zat het kappers zaakje van de heer Niemantsver- driet en nu nieuwe woningen." Volgens C. P. Fase uit Sint-An- naland woonden tussen de kleer makerszaak van Pleune en de smederij, broodbakker H. Jan sen en de weduwe L. Jansen en ook onderwijzers Van Oost. POORTVLIET, Markt. „Aan de linkerzijde, met de op staande deuren, was de wagen- makerij van Van Beek geves tigd. Het rijtuig dat is afge beeld, waarin de beter gesitueer den zich destijds verplaatsten, zal wel in onderhoud zijn ge weest bij Van Beek." H. de Graaf-Uyl uit Stavenisse herinnert zich na de smidse van Kesteloo een snuisterijenwinkel tje van Evert Nieuwkerk. „Links staan de deuren open bij Riekes de Graaf, commissionair in graan en tevens schipper van beroep. Daarnaast schooljuf frouw Nieuwenhuize. Aan het slop Jannetje Poot, die verhuur de kamers aan jong getrouwde stelletjes. Aan de andere kant van het slop had je het café van P. Geene, daarnaast bakker De Graaf en dan steekt het dak van de hervormde pastorie er nog uit." Het slopje was in de jaren zestig de weg naar de kleuter school, meldt inzender Jansen. W.C. van Kempen uit Poortvliet bericht dat het gebouw waar de kinderen voor staan nu café Cen trum is. „De man centraal op de foto is wellicht de grootvader van mijn echtgenote, Machiel Kesteloo, die oorspronkelijk van Ooster- land kwam", schrijft J. Murre uit Middelburg (gehuwd met Ina Kesteloo).„Hij bezat de smederij aan de rechterzijde bij de stra- valje. Deze smederij werd over genomen door mijn schoonvader Jacob Kesteloo, die hier tot 1972 zijn beroep uitoefende." Het vierde huis is het geboortehuis van Murres echtgenote. Deze in zender weet dat de winkel van Pleune 'pasjenet' werd ge noemd: past je precies. „Het pand met de rechte voorgevel iets uit het midden links, is her berg de Gouden Leeuw, die werd uitgebaat door een broer van mijn schoonvader, namelijk Adriaan Kesteloo, die ook taxi reed. Rechts naast de herberg de bakkerij van Frans van dei- Graaf, één van de drie bakkerij en op de Markt." Genoemd werden ten onrechte 's-Heerenhoek en 's-Heer Arendskerke. De waardebonnen gaan naar: J. van Houdt-Heij- boer, Poortvliet, I. Nortier, Burgh-Haamstede en L. Ha- ge-Oudesluijs, Sint-Maartens dijk. Rinus Antonisse Voor de nieuwe raadkaart zocht Hans Linden- bergh in zijn collectie het in het Zeeuwse grensgebied. De vraag is, als gebruikelijk, wat de naam is van het afgebeelde dorp. Nadere informa tie over de situatie toen en nu is van harte wel kom bij de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 17 april worden verstuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax naar 0113-315669; per mail redactie@pzc.nl. Er zijn drie waardebonnen te verdelen onder inzen ders van goede oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16