Definitief afscheid van de boot PZC En toch heeft Brusselmans nekpijn Achter schermen en luiken in Lutherse kerk Groede 5E Modieuze en comfortschoenen vindt ze in Zaamslag Splash opentCuItureel Gekleurd lezers schrijven Imago Betonning kunst Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de iiit schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. OeraT tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentni/' de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vJnL niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorderr redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ove weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Naar aanleiding van het artikel over vrachtwagenreclame Zee land (PZC. 5-4) het volgende. We leven in een democratie en we accepteren dat mensen ver schillend over zaken denken. Vervelend is evenwel als de over heid gemeenschapsgeldenaan wendt om haar zin door te drij ven. De paginagrote advertentie van RWS in de Faam was hier een goed voorbeeld van. Geluk kig weten veel Walchenaren de advertentie op zijn juiste waar de te schatten. De provincie Zee land is recent de campagne 'Wel kom in Zeeland' gestart. En van daag lees ik dat deze campagne ook middels het medium 'vracht wagen' wordt uitgedragen. Dertigers en veertigers hebben een beeld van de provincie dat volgens gedeputeerde Kok niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Verder in het arti kel: 'ook moeten we voorkomen dat jonge en creatieve onderne mers vertrekken'. Mij is in ieder geval wel duidelijk dat er hele maal geen sprake is van een plan of van een gerichte aan pak. Er wordt maar wat gedaan. Ondertussen rijden er elke dag meer containervrachtwagens door Walcheren en dat aantal zal alleen maar toenemen. Daar door neemt de veiligheid en de leefbaarheid af. Ook dertigers en veertigers ko men naar Zeeland voor datgene wat Zeeland wel echt biedt: ruimte en rust. Gewoon door gaan politieke 'binken' op de in geslagen weg. Ben benieuwd hoe jullie kinderen over jullie denken als ze zien wat er door jullie is aangericht onder het motto 'economie'. En, de slogan zou moeten worden gewijzigd in 'Welkom dóór Zeeland'. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke door eng <(ro as In de PZC van 8 april lees4, Rijkswaterstaat ruim delg van de betonning van vaam gen wil schrappen. Volgend» zal Rijkswaterstaat nog meer markeringen laten ven? len. W' In Nederland zijn ongeveer: 7 derd organisaties bezig met'*;. tersportbelangen. In Zeelri 81 zijn dat er in elk geval meei""":C'" tien. Al die organisaties wL bereiken dat de waters* wordt gestimuleerd. In die belangenbeharM" wordt veel tijd en geld in gr ES' ken. De waterrecreatie is r 2" toeristische sector met ecos> misch belang, zeker in Zeekr fs Een schipper die het water gaat moet daar natuurlM zijn weg zien te vinden Q doet hij/zij aan de hand var, betonning, anders loopt het m En wat doet Rijkswaters;^ dan? Zonder enige afstemming m;; de sector wordt met één pej W nenstreek een streep gehaai door de bevaarbaarheid van's; Zeeuwse water en het \vate:& ders in Nederland. De watersporter moet zelf ns zien hoe hij zijn weg vindt,,, dus Rijkswaterstaat. „Het sdrj op strand is (voortaan) een ha- ken in zee." j Stel nu eens dat er wordt besi:- ai ten dat alle (u kent ze sc a rood/witte) fietspad-wegwijz worden geschrapt? Scheelt hoop geld. Alle fietsers kun toch een wegenkaart aansdai- fen? Watersporters zijn geen pressie- - groep, dus protesteren help: meestal niet. Maar zou dit vos: fietspaden worden ingevow dan zou Nederland op zijn ktj staan! J.B. de Mees» Voorzitter W\'Aw. Bmi a Middelk;, door Anita Tournois GROEDE - Veertien dames van Goeree-Overflakkee exposeren hun werk in Achter schermen en luiken, een bijzondere quilt tentoonstelling in de Lutherse kerk in Groede. De maaksters van de drieluiken en kamer schermen blijken ware kleuren experts en tovenaressen met lap jes. Vogels zijn een terugkerend onderwerp. Toepasselijk in een kerk waar vanuit de nesten on der de dakpannen duidelijk het getjilp hoorbaar is van echte vo gels. Vanaf eind april is de kerk weer het domein van gierzwaluwen. Wie nu daadwerkelijk vogels wil zien, kan bijvoorbeeld te recht bij 'Varen, vliegen, spelen' van Janny Vermaat, 'Koperwie ken' van Anneke Sybesma of 'Tangram in vogelvucht' (in V-vorm) van Marina Blaauboer. Hoewel het niet de vogels waren maar het Chinese tangram, een legpuzzel van zeven figuren met talloze mogelijkheden, dat het uitgangspunt vormde voor de op dracht tot het maken van een ka merscherm of drieluik van 1.80 meter bij 1.80 meter. Hetgeen re sulteerde in fraaie quilts, veelal geheel met de hand vervaar digd, met soms wel twintig ver schillende soorten stofjes, door stikt met borduurzijde in zowel rechte, schuine als ronde lijnen en vormen. Na de prachtige ex positie vorig jaar met de kimo no's. is het de dames ook deze Quilt 'Pegels' van Marleen van de Veer. foto Camile Schelstraete keer weer gelukt niet alleen staaltjes van ambachtelijke per fectie maar tevens artistieke hoogstandjes af te leveren. Zo als het drieluik 'Pegels' van Mar leen van de Veer. Deze naald kunstenares laat zien dat schil deren met lapjes mogelijk is. In blauwe en witte contrasten lij ken de figuren met het langwer pig patroon inderdaad net ijspe gels. Schilderingen en kleding uit het oude Egypte inspireer den Joke van Bekkum voor de Piramide-Kattenquilt, een werk (Advertentie) Plein 9,4543 BH Zaamslag tel. 0115-43 63 00 in diepe warme zuidelijke tin ten. Toos Roberts speelt met 'Donker licht', waarvoor een fo to met zeehondjes model stond. Het cijfer zeven stond centraal in werken van Astrid Bouwman, '7x 7x 7x 7x en van Kok de Jager in '30 x 7 Tangram' en 'Tangram'. Cobi van Ent's 'Tof fee quilt no. 1', is gemaakt vol gens de traditionele Wyoming Valley in vrolijke nuances van rood, geel en blauw. Andere ex posanten zijn Nelly Witvliet, Gerda Helmsing, Suuske Melis sant, Anke van de Giessen en Wil Bouwman. Fotoalbums ter plekke tonen aan dat hun quilts zo bijzonder zijn dat deze behal ve in Nederland ook in Frank rijk en Oostenrijk tentoonge steld worden. 'Wie voor of na dit schouwspel meer wil weten over de exposi tieruimte kan deelnemen aan een anderhalf uur durende drie- kerkenwandeling, getiteld 'Langs holle drempels en sleetse vloeren', waarbij de drie kerken van Groede worden bezocht. Herman Bakker zal op humoris tische wijze vertellen over boeiende feiten uit heden en ver leden. Tentoonstelling t/m 28 april in de Lutherse kerk. Molenstraat, Groe de Open di. t/m za van 13-17 uur Driekerkenwandeling: za. 10 april, ma. 12 april en za. 17 april om 14 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De Kaapverdiaanse groep Splash opent vrijdag 23 april (21.30 uur) in 't Beest in Goes de vijftiende editie van het Festival Cultureel Gekleurd. Het festival duurt tot en met 5 mei. Dan zorgt de groep Yeleen uit Burkina Faso tijdens het Be- vrijdinsgfestival in Vlissingen voor de officiële afsluiting. Er staan concerten, lezingen, dans- en theatervoorstellingen, films en exposities op het pro gramma in alle Zeeuwse regio's. Het festival maakt onderdeel uit van de Zeeuwse Maand van de Vrijheid. De Piek in Vlissingen doet tij dens het openingsweekeinde een flinke duit in het zakje. Vrij dag 23 april (21.30 uur) treedt daar Bagga Brownz op met een mix van hiphop, R&B, rock en' reggae. Een dag later volgt de Belgische reggaeband Jaman (22 uur). Woensdag 28 april is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg (20 uur) een avond met voordrachten en muziek georga niseerd rond de Spaanse dichter Frederico Garcia Lorca (1898-1936). In Colours in Goes treedt op 1 mei het het Duo Tzi gane op (21 uur). Verder zijn er op de Bevelanden en Walcheren verschillende presentaties van culturele organisaties. In het Zierikzeese Brogum vindt zaterdag 24 april een optreden plaats van de latino-band Siem- pre Moreno (21.30 uur). De daar opvolgende woensdagmiddag staat de kindervoorstelling 'Met liedjes de wereld rond' gepland, waaraan dirigente Majel Lutsen- houwer van Kinderen voor Kin deren deelneemt. In het Scheldetheater in Terneu- zen brengt bandoneonspeler Gustavo Toker op Koninginne dag een ode aan Astor Piazolla en de Argentijnse tango (20 uur). In het Stadhuis en bij het instituut Toonbeeld zijn vanaf 23 april foto's te zien van Angè- le Etoundi Essembla uit Kame roen. De Amsterdamse foto graaf Roel Burgier presenteert tegelijkertijd beelden over de handboogsport in Bhutan en Zeeland in het Temeuzense ver pleeghuis Ter Schorre. Films Het Schuttershoftheater in Mid delburg, 't Beest in Goes en het Filmtheater Zierikzee vertonen films uit of over andere c ren. Op het programma staz j Uzak uit Turkije ('t Beest 21e 25 april, 20.30 uur, Schutterai j 1 mei 19.30 uur en 4 mei 207 uur) de Iraanse film Liedm uit het land van mijn moeder ft zi, 24 april 20.30 uur, 't E 27 en 28 april 20.30 uur, Schut tershof 29 april - met inleidt- van schrijver Ibrahim Selraac- 2 mei 20 uur), de jeugdfilm Ta- laika uit Curasao (25 en 28 ap in 't Beest en Schuttershof 3,1 en 5 mei, 14 uur), Together b\ China (Schuttershof 30 19.30 uur en 3 mei 20 uur), Mon soon Wedding uit India, Schut tershof zelfde avond en 1 ma 22 uur, 5 mei om 20 uur). door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het hotel De Dikke van Dale in Sluis heeft de eerste twee van zijn vieren zestig kamers vernoemd naar schrijvers. Gistermiddag kwam de Belgische auteur Herman Brusselmans de naar hem ge noemde kamer 133 inwijden. Daarna pre senteerde hij zijn nieuwe roman Ik ben rijk en beroemd en ik heb nekpijn. Wet houder Leen Wille van Sluis opende de Godfried Bomans-kamer. Zijn uitgever Mai Spijkers noemde Brus selmans gisteren een fenomeen in de mo derne letterkunde van Nederland en Bel gië. Dat werd onderstreept door de vele - overwegend Vlaamse - cameraploegen en fotografen die vastlegden hoe de au teur een kleed wegtrok voor de deur van zijn kamer - geheel naar zijn wens gele gen op een hoek en met een nummer waarvan de som der cijfers op zeven uit komt - waarna hij even een stoel uitpro beerde en op bed ging liggen. De kamer draagt niet alleen zijn naam op de deur, aan de wand hangen een ingelijste bio grafie en foto. Op tafel en de twee nachtkastjes lagen zijn romans Uitgeverij Guggenheimer, Mank, Pitface, De droogte, De kus in de nacht en zijn nieuwe boek. „Voor zolang het duurt, aldus Griet Daneels van het hoofdkantoor van Dema Hotels Interna tional in Antwerpen. „Die zullen de gas ten wel meenemen." Op zijn gemakje stond Brusselmans de pers te woord. De titel van zijn nieuwe boek? U moest eens weten hoeveel hij op zijn bankrekening heeft staan. En be roemd? Kijk om u heen naar al die foto grafen en cameralui. „Toch heb ik ook nekpijn. Daarmee relativeer ik mijzelf. Het leven is geen lolletje, wil ik maar zeg gen." De Herman Brusselmans-kamer ligt in het nieuwe gedeelte van het hotel. Elke levende schrijver die daar een ka mer krijgt mag een dode schrijver noe men wiens naam verbonden wordt aan Herman Brusselmans met zijn hondje Woody in de naar hem vernoemde kamer in hotel De Dikke van Dale. foto Peter Nicotèi een kamer in het oude deel. Op sterke aandrang van het hotelmanagement had Brusselmans Godfried Bomans aangedra gen. „De waardering van critici en letter kundigen is omgekeerd evenredig aan de populariteit, dat is een overeenkomst tus sen Bomans en Brusselmans", zei Wille. Volgens Daneels betekende de inwijding van beide kamers het 'startsignaal voor een taai-epicentrum der Lage Landen' in hotel De Dikke van Dale. Bedoeling is uiteindelijk alle kamers te vernoemen naar Nederlandstalige schrijvers. „Elke keer koppelen we daar iets anders aan. We hebben contacten met het Elsschotge- nootschap en het Carmiggeltgenoot- schap. Wie weet kunnen ze hier hun jaar dag houden en dan de kamer dopen. We denken erover de zaal naar Hendrik Con science te noemen. Van Dale heeft de mensen de woorden gegeven, van Cons cience zegt men in Vlaanderen dat hij het volk heeft leren schrijven." Voor een permamente tentoonstelling, waarvan eerder sprake was, zag Daneels in het hotel geen plek. „Dan zitten we met de beveiliging. Dat lijkt me meerit voor de gemeente Sluis, waarmee we sa menwerken." Brusselmans toonde zich vereerd me! zijn kamer. „Er wordt niet elke dag eer. hotelkamer naar je genoemd. Mij gebeur! dat ongeveer om de twee dagen, wajj zondag moet ik er weer een openen, rt' was ook blij met zijn nieuwe boek, zip veertigste in ruim twintig jaar. scha® hij. „Niet alleen een van mijn bes» maar een van de beste boeken ooit door een mens geschreven." zaterdag 10 april 2004 hebben het boek vantevoren uiteraard goed doorgesproken. Maar het is niet zo dat de foto's illustraties vormen bij de tekst, of andersom. Fotograaf en au teur vertellen ieder hun eigen verhaal. En beide verhalen raken elkaar, in re gelmatig terugkerende golfbewegin gen. Onzichtbaar Verdunnen publiceerde in de loop der jaren verscheidene fotoboeken en cd-roms. „Als je mijn werk bekijkt uit het begin, is het wel 'ruwer' gewor den. Ik zet nauwelijks dingen meer in elkaar. Heb ook weinig contact met de mensen die ik fotografeer. Als foto graaf ben ik onzichtbaar geworden. Daardoor hebben mijn foto's een zeke re spontaniteit." Het resulteert in verstilde foto's van eenlingen. Een jongen die met zijn mo bieltje op een hekwerk zit in de wacht ruimte van de boot, een terreinmede werker die bedachtzaam een vracht wagen langs ziet razen, iemand die in de salon de krant leest, een vrouw die bij het buffet haar portemonnee terug in haar tas wil stoppen.Op andere fo to's staan groepjes mensen. Druk in ge sprek, kaartend aan een tafel, koffie- slurpend, bierdrinkend, lachend. Er is er nog een van de protestactie 'de boot is aan', waar lagere tarieven voor het fietsvoetveer werden geëist. Prijskaartje „Het was een succes, maar daarna is het stil gebleven. Wat ik daaruit proef, is dat ze flink geschrokken zijn van het prijskaartje dat daar aan hing", zegt Verdunnen. Vanmiddag krijgen zo'n zes- a zeven honderd PSD'ers het boek. Een sym bool, denkt Verdurmen. „Door het ver lies van de boten zijn we iets sociaals kwijtgeraakt. Meer dan boeken blijft er als herinnering niet over." En Jansen beschrijft hoe afscheid er uit ziet: „De zon begint nu flink te zak ken boven Vlissingen. Wandelaars op dijk en pier doen net alsof er niks ver anderd is. Heel geleidelijk wordt een stukje Zeeuwse geschiedenis een stip in de verte." De Laatste Boot, afscheid van de PSD is uit gegeven door Den Boer/De Ruiter Vlissin gen. Het boek telt 112 pagina's en kost in de boekhandelé 12,50. ISBN 9074576478. door Ronald Verstraten Terwijl de andere veerboten al tus sen Italiaanse overkanten varen, nemen de oud-PSD'ers vanmiddag de finitief afscheid op en van hun laatste boot. Tijdens de bijeenkomst wordt een fotoboek met die titel gepresen teerd. Fotograaf Peter Verdurmen werkte er meer dan een jaar aan. „Ik had geen van tevoren uitgestip peld plan. Ik had alleen zoiets van: ik ga er diep induiken. Achteraf zie ik dan wel wat ik ermee kan doen", zegt Verdurmen. En zijn motivatie? „Dat de boot verdwijnt. Een wereld die straks is afgelopen. Meer mensen dach ten er zo over, want er is veel gefoto grafeerd rond die tijd." Verdurmen beperkte zich echter niet tot de periode rondom de laatste auto veren, in maart van vorig jaar. Hij be gon eind 2002 en bleef fotograferen tot begin dit jaar. Tot de veerpleinen onder een maagdelijk witte deken van sneeuw lagen. „Waar anders de auto's Fotoboek al lang smurrie van hadden gemaakt", schrijft journalist Jan Jansen in zijn inleiding. De foto ernaast laat zien hoe de betonblokken op het plein van Kruiningen, die anders de rijen auto's uit elkaar moesten houden, stil uitste ken boven een laagje sneeuw. Het is de eerste halte op Jansens rondreis langs de vier veerpleinen. Die leveren geen vrolijke aanblik in het oosten, waar vandalen bezit hebben genomen van de wachtruimtes. Glasscherven en geknakte slagbomen die ook voorma lig PSD-directeur Harold Thomaes niet vrolijk stemmen. „Iemand zei me: De plaatselijke jeugd is alvast bezig de ontmanteling ter hand te nemen", laat Jansen hem cynisch opmerken. Thomaes zelf heeft het voorwoord ge schreven. Hij blikt terug op de periode Foto uit het boek De Laatste Boot, afsc rond de opheffing, de laatste vaarten, de onttakeling. „Het is geschiedenis, verleden tijd, nu al, maar nog niet ver werkt dus onvoltooid," vindt hij. Verdurmen noemt het boek een fo to-essay. Dat veronderstelt dat het on derwerp van alle kanten is bekeken. Dat is het ook. Letterlijk, door foto's te maken op alle veerpleinen en beide veerverbindingen. Door middel van een kleurcode geeft het boek aan waar de foto's zijn genomen. Maar Verdurmen heeft vooral de men sen belicht die met de boten te maken hadden. De PSD'ers en de passagiers. „Ik had niet het plan om een boek in elkaar te spijkeren. Dat doe je pas, als je het gevoel hebt dat de serie foto's een bepaalde waarde heeft. Ik legde de lat heel hoog", zegt Verdurmen. 's Avonds, 's nachts, door de week en in het weekend ging hij op pad. En hij :id van de PSD. bleef doorfotograf eren, ook na 15 maart, toen het Zeeuwse volk afscheid nam van zijn vloot. „Een heel raar sfeertje. Het was bijna alsof er een kampioenschap werd gevierd. Dat heb ik geprobeerd vast te leggen", zegt hij over een van de foto's die toen zijn ge nomen. Ramptoerisme Thomaes herinnert zich dan weer dat op de dag ervoor automobilisten toete rend afscheid namen. „Deze blijken van waardering werden door de PSD' ers soms verbouwereerd en in veel ge vallen met ontroering, in ontvangst ge nomen", zegt Thomaes. Maar Jansen weet dat het massale afscheid de dag erna, door sommigen ook werd erva ren als een soort ramptoerisme. Jansen ging niet alleen de veerpleinen langs, hij sprak ook met verschillende foto Peter Verdurmen mensen. Met Christa Breure bijvoor beeld, die zich in enkele jaren tijd tot de fanatiekste PSD-fan aller tijden ontpopte. Vanuit Utrecht naar Kapel- Ie gekomen, verknocht aan water en scheepvaart. Toen ze hoorde dat de bo ten zouden verdwijnen, stond ze per plex. „Die mooie boten zomaar eruit? Dat doe je toch niet. Dat hoort zo bij Nederland, bij Zeeland." Toeval en de kapiteinsvrouw zorgen ervoor dat ze met de laatste vaart van de Juliana mee mag van Kruinin gen naar Vlissingen. Toch al 39 jaar oud, wordt ze het 'meisje' van de PSD. Een mascotte-achtige rol, die ze tot het laatst volhoudt. Dan zwaait ze de met de Nederlandse vlag de schepen uit, wanneer die naar Italië vertrek ken. Jansen schrijft het, Verdurmen heeft er een foto van. Geen toeval, want ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 90