Terneuzen strijdt tegen korting Koegorsaffaire krijgt juridisch staartje 13 2e PAASDAG GEOPEND Karten is een kwestie van behendigheid kijk op Wonen Belg moet cel in voor exploiteren illegale prostituees deu ALEXANDRIUM W elstandscommissie op zijspoor door voorstel vrij bouwen 11111111 m Subsidie voor stedelijke vernieuwing zou met twee miljoen dalen Essence wint Hooi!Koorts Winkeldiefstal zeeuwse almanak Discipline ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 10 april 2004 JRNEUZEN - Burgemeester B wethouders van Terneuzen Ejden het niet acceptabel dat j, «emeente fors gekort dreigt worden op de subsidie voor stedelijke vernieuwing (ISV). Het college gaat alle statenfrac- fe benaderen om volgende Kek vrijdag, tijdens de staten- iHgadering, het voorstel van Gedeputeerde Staten van tafel «krijgen. jeeland krijgt van het Rijk voor |e komende vier jaar bijna 21 jojoën euro voor stads- en bpsvemieuwing. De provincie «deelt dat geld over de ver eende gemeenten, foor de periode 2000-2005 han- ïade de provincie een verdeel- yutel die was toegespitst op de Zseuwse situatie. Maar voor de pende periode willen GS de indelijke verdeelsleutel toepas- sm Dat betekent dat de gemeen- Tractaatweg uren afgesloten ongeval ifESTDORPE - Een deel van de ftactaatweg was gisteren uren afgesloten na een ongeval. Een 47-jarige man uit de ge- Terneuzen reed gister ochtend met zijn vrachtwagen combinatie tegen de verkeers lichtinstallatie op de kruising N253/ Langeweg/Eversdam bij Westdorpe. Tijdens het rijden was de kipinstallatie van de op- in werking getreden, waardoor de container op de op- omhoog ging en de ver lichting ramde. De lichtinstalla tie kwam op de weg terecht, die enige uren werd afgezet voor op- jmimwerkzaamheden. Eerder de ze week werd de weg ook geslo- lenna een ongeval. Werkstraf voor vernielen auto stiefmoeder MIDDELBURG - Een achttien jarige man uit Terneuzen moet veertig uur werkstraf verrichten wegens vernieling. Dat heeft de Middelburgse politierechter gis teren bepaald. De Terneuzenaar beschadigde op 16 september vorig jaar in Oostburg de auto van zijn stief moeder. .Het was een misverstand, maar fenheledomme actie", realiseer de hij zich achteraf. De man heeft door zijn drugs problematiek een aanzienlijk strafblad opgebouwd, maar hij vertelde gisteren op eigen pacht te zijn afgekickt. Dit al les bij elkaar was voor de politie rechter aanleiding om hem tot onbetaalde arbeid te veroorde len. te Terneuzen plotsklaps 2 mil joen euro minder krijgt. De ge meente gaat van 4,4 naar 2,4 mil joen euro, een korting van zo'n 45 procent. Wethouder A. van Waes kan zich voorstellen dat er gekort moet worden, omdat de totale rijksbijdrage voor Zeeland zakt van 25 miljoen euro naar 21 mil joen euro. „Maar dan moet de ar moede naar ons idee wel eerlijk verdeeld worden. De korting die voor Terneuzen dreigt, is ab surd. Ik kan me niet voorstellen dat Provinciale Staten dit voor stel in stand houden. Wij zijn in problematiek vergelijkbaar met Vlissingen en die gemeente krijgt 5,3 miljoen euro. Dus dat is een wat scheve verhouding." Het probleem is dat wanneer Terneuzen meer krijgt, andere gemeenten moeten inleveren. „Ik gun het ze allemaal", zegt Van Waes, „maar de nu voorge stelde verdeling is toch wel heel onrechtvaardig voor ons." Van Waes en zijn Goese collega 't Hart (Goes wordt ook gekort) maakten hun ongenoegen al be kend in de statencommissie Ruimte. Naar aanleiding daar van hebben GS hun voorstel aangevuld met twee andere ver- deelopties. Volgens het ene model zou Ter neuzen bijna 3,3 miljoen euro krijgen en volgens het andere model 3,1 miljoen euro. „Het blijft een stukje ai-moede verde len", aldus Van Waes, „maar dat klinkt toch al een heel stuk beter dan een korting van 45 procent." Secretaris Bram Kools (zonder helm) van Kartclub Vereniging Raceland: „Je moet echt geconcentreerd rijden.' door Ronald Verstraten BRESKENS - Zit mijn helmpje goed, staan mijn banden hard, vader gaat op stap. En dat doet 'ie als het even kan, elke week. Karten in Breskens. Proberen anderen de loef af te steken door nét een beetje sneller te zijn. Sinds een paar jaar gaan de le den van Kartclub Vereniging Ra celand de onderlinge competitie aan. Bijna zestig leden telt de vereniging inmiddels en is daar mee naar eigen zeggen de groot ste in Zeeland. Daar was bij de onlangs gehouden Zeeuwse Kampioenschappen Karten in Middelburg weinig van te mer ken. Een voorbeeld van ei land-denken en het kennelijk ontbreken van een overkoepelen de organisatie. „We zijn gewoon niet uitgenodigd", stelt secreta ris Bram Kools vast. Hij haalt zijn schouders op en kijkt gecon centreerd de ruime hal in, waar enkele karters hun rondjes draaien. Alhoewel, van rondjes kun je eigenlijk niet spreken. Het is een hevig slingerend cir cuit. „Het is vooral een kwestie van behendigheid. Proberen even snel te zijn als een ander. En als je aan elkaar gewaagd bent, proberen van elkaar weg te rijden", zegt Kools. Rondetijden In café Paddock, door een gla zen wand van de karters geschei den, worden de rondetijden op een scherm bijgehouden. Daar kun je als karter natuurlijk niet op kijken. „Nee, maar wij heb ben een laptime op onze kart, waarop je het toch kunt zien", vertelt Kools. Niet dat je daar al te veel op moet zitten gluren. „Je moet echt geconcentreerd rijden, an ders raak je zo de stootbanden of maak je een te ruime bocht. Een halve seconde ben je zo kwijt." De Kartclub draagt weliswaar de naam van het circuit, maar staat daar los van. Ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, traint de club wekelijks. De karts zijn van verschillende be drijven uit West-Zeeuws-Vlaan deren, waaronder Hydrau vi sion, Vervaet en Merk Visbedrijf en enkele bedrijven uit de Ka naalzone. Een maal per jaar is er een afsluitende twee-uurs ra ce. De winnaar krijgt een wissel beker. Bij wijze van toetje is er ook nog de '500 van Breskens', waarbij de baan in een oval wordt gelegd. (Advertentie) Een eigentijdse Raceland zit in de zuid-oost hoek van het industrieterrein Deltahoek. Behalve kart-racen vinden er nog enkele andere acti viteiten plaats, zoals fitness. „Het centrum begint een succes te worden", zegt Koen Schol die de algehele leiding heeft. „Het is een toeristische attractie ge bleken. Er zijn mensen die hier al voor het derde jaar komen. foto Camile Schelstraete Duitsers, die hier twee weken op vakantie zijn, komen al gauw een keer of vijf karten, met de hele familie." Daarbij komt dat het Kartcen- trum in Lapscheure, net over de Belgische grens, inmiddels dicht is. Het circuit in Breskens krijgt sindsdien ook behoorlijk wat Vlamingen over de vloer. joorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De juridische af- deling van de gemeente Terneu- *en heeft van het college van burgemeester en wethouders de opdracht gekregen om te onder zoeken wat de juridische conse quenties zijn van de brief van staatssecretaris M. Schultz-van- Haegen van Verkeer en Water staat. De bevindingen van de juristen ®oeten de basis vormen van het lemeuzense verweer in eventue le rechtszaken tegen de staat over het slibdepot in de Koegors- polder. i'nd vorige maand besloot de meuzense raad niet mee te perken aan de aanleg van een in de polder. Dit be sluit is een reactie op het feit uat de staatssecretaris in dezelf- ae polder geen proef met een subverwerkingsfabriek wenst. Voorwaarde Terneuzen had ruim twee jaar geleden ingestemd met de aan egvan een depot onder de strik- e voorwaarde dat dan ook de verwerkingsfabriek - goed voor JeJtig arbeidsplaatsen - in de r Dij Sluiskil gebouwd zou worden. Het schrappen van het één - door de bewindsvrouw - had tot gevolg dat Terneuzen terug kwam op een eerder genomen besluit, omdat de staat verzuim de contractuele verplichtingen na te komen. Wethouder A. van Waes: „Nu zegt de staatssecretaris: 'Jam mer dat Terneuzen dit besluit ge nomen heeft' en draagt ze de landsadvocaat op na te gaan of het verbreken van het contract dat in eerste instantie met Ter neuzen werd gesloten juridische consequenties heeft. En ik denk zeker van wel. Per slot van reke ning heeft zij eenzijdig een ver bintenis opgezegd. Het besluit van de Terneuzense raad is een logisch vervolg op die daad." Terneuzen heeft van de staatsse cretaris tot 29 april de tijd gekre gen om te reageren op haar brief. Van Waes: „Dat zullen we zeker doen, maar dat wil niet zeggen dat de raad terugkomt op het vo rige maand genomen besluit. Wij vinden dat het Rijk zich erg makkelijk van het Koegors- dossier afmaakt. Dat kan niet. Dat dossier omvat meer dan al leen het slibdepot. Als het Rijk van heel de affaire afwil, dan wil ik wel eens weten hoe de staatssecretaris zal omgaan met eventuele claims van bedrijven die in de polder ook zaken wil len ondernemen. Wij laten nu nauwkeurig uitzoeken hoe het met onze verantwoordelijkhe den staat." wonen en slapen door Aector Dooms MIDDELBURG - De economi sche politierechter R. Reinarz heeft gisteren in Middelburg een 54-jarige inwoner van An- derlecht (B) voor illegale prosti tutie veroordeeld tot twintig we ken cel. De Belg liet vorig jaar vrouwen zonder tewerkstellingsvergun ning werken in seksclubs in Kuitaart en Kloosterzande. De prostituees kwamen uit Polen, Bulgarije, Cuba, Estland, Molda vië en Brazilië. Zij werden bij in vallen op 15 oktober en 19 no vember door de politie uit de sekshuizen gehaald. De man had allerlei constructies (advertentie) van 11.00 tot 17.OO uur SHOPPING CENTER - MEGASTORES - W00NMALL WOONMALL ALEXANDRIUM VOOR MEER INFORMATIE: 0800-1598 OF WWW.WOONMALL-ALEXANDRIUM.NL Nu: de nieuwste woontrends in Woonmall Alexandrium I HET SHOPPING CENTER IS TWEEDE PAASDAG GESLOTEN. U VINDT HET GROOTSTE WINKELGEBIED VAN NEDERLAND AAN DE A20. AFSLAG 16 PRINS ALEXANDER IN ROTTERDAM. ELKE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND. door Eugène Verstraeten en René van Stee TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen denken er over om delen van de gemeente 'welstandsvrij' te ma ken. Dat betekent dat op die plaatsen vrij gebouwd kan wor den zonder bemoeienis van een gemeentelijke welstandscommis- Het college komt daarmee deels tegemoet aan de PvdA-fractie, die voorstelde om maar hele maal geen welstandsbeleid meer te voeren. Het PvdA-idee wordt in ieder geval ondersteund door de WD, zo bleek deze week tij dens de vergadering van de com missie Omgeving. Een streep door het hele wel standsbeleid zetten gaat Van Waes echter te ver. „Er blijven altijd locaties waar je wel dege lijk een welstandsbeleid nodig hebt om uitwassen te voorko men. Maar we willen de gemeen teraad wel in overweging geven om bepaalde delen van de ge meente welstandsvrij te ma ken." Welke delen dat worden, moe ten B en W nog bepalen. „Per soonlijk denk ik aan grote indus triële complexen, een paar ker nen en enkele delen van woon wijken", zegt Van Waes. „Dat zou dan een soort proef moeten worden. Het is straks aan de ge meenteraad om daarmee wel of niet in te stemmen." In de concept-welstandsnota die ter inzage heeft gelegen is nog geen rekening gehouden met het welstandsvrij maken van delen van de gemeente. „We krijgen echter steeds meer vra gen of de beoordeling van bouw- aanvragen allemaal wel zo streng moet zijn", zegt Van Waes. „Vandaar dat we hier toch een proef mee willen ne men." In Sluis volgt het CDA de frac tie WD-Gemeentebelangen in het streven naar een aanzienlij ke vermindering van betuttelen de gemeentelijke regels als het gaat om bouwplannen. De libe ralen lieten eerder weten dat de nieuwe welstandsnota nog mak kelijk kan worden gehalveerd. De partij wil af van eenheids worst. Ze pleit ze voor minder en kortere procedures en meer verantwoordelijkheid voor de bouwers. Hoewel ook het CDA het woud van wet- en regelgeving als een ernstige belemmering ziet, wil len de christen-democaten niet zo ver gaan als hun coalitiepart ner. „Onbeperkte vrijheid en he lemaal geen regels zien wij niet zitten. Er is ook nog zoiets als het algemeen belang Alles toela ten lijkt ons geen goede zaak. Denk bijvoorbeeld aan de on langs gevoerde discussie over het wel of niet plaatsen van een supermarkt op het Oranjeplein in Breskens. Wat jijzelf leuk vindt, hoeft je buurman hele maal niet leuk te vinden", stelt CDA-fractievoorzitter L. Flik- weert. Gehuchten Donderdag bleek tijdens een raadsbijeenkomst al dat de meeste aanwezigen geen voor stander zijn van het volledig vrijlaten van allerlei regels. On der meer de wens van F. Maen- hout (WD-Gemeentebelangen) om soepeler om te gaan met wel- standseisen in de gehuchten en het buitengebied noemde ambte naar T. de Vos geen goed idee. „De gehuchten in onze regio zien er goed uit. Die zijn het waard om kwalitatief op een hoog niveau te handhaven. Stel je voor dat je twintig jaar op een felblauw geverfde schuur moet kijken die vroeger zwart was. Vooral voor omwonenden is dat een heel lastige kwestie." pagina 19 wie betaalt bepaalt door Ron Magnée WESTKAPELLE - De Walcher- se band Essence heeft de finale van HooilKoorts gewonnen. Bij de dansgroepen streek Urban Vision met de hoogste eer. „Bomvol, loei druk en een hoge kwaliteit", omschrijft R. de Dreu van de organisatie de af sluiter van de tweede editie van HooilKoorts, donderdagavond. Winnaar werd de Walcherse groep Essence die furore maak te met een aanstekelijke mix van jazz en funk. De band won een beker en twee dagen studio- tijd om bijvoorbeeld een-demo op te nemen. „De groep is spe ciaal voor HooilKoorts opge richt", zegt De Dreu. „Het zijn stuk voor stuk goede muzikan ten die van jongsaf muzikaal zijn geschoold. Ze vielen op door hun repertoire." bedacht om de illegalen als zelf standige bij de Kamer van Koop handel in te schrijven. Zo ston den de vrouwen te boek als so- ciaal-psychologisch-erotische dienstverleners. Volgens officier van justitie R. Jeuken was er sprake van een schijnconstruc tie, waarmee verdachte de ar- beidsvreemdelingenwet probeer de te omzeilen. De officier verwees naar een uit spraak van de Hoge Raad. „Hij was de exploitant van de seks clubs. De vrouwen moesten for se bedragen aan hem afdragen", zei Jeuken. De Belg verscheen niet op de zit ting, maar had eerder laconiek gereageerd op de schijnconstruc tie. „Wat de vrouwen met hun klanten doen, is hun pakkie aan." Geld Voor de politierechter was het duidelijk dat de Belg alleen uit was op geld. „Hij heeft niets geïnvesteerd en geen enkel on- dememersrisico, maar sowieso is hij strafbaar met deze schijn constructie om aan een werkge versverklaring te komen." De man is voor soortgelijke praktijken onlangs veroordeeld tot hoge boetes. „Hij trekt zich er niets van aan." Reden voor Reinarz om de eis van twintig weken cel over te nemen. TERNEUZEN- Een 19-jarige Terneuzenaar is gistermiddag aan de Lange Kerkstraat in zijn woonplaats aangehouden we gens winkeldiefstal. De man had bij C&A kleding weggeno men en bleek in een andere zaak schoenen gestolen te hebben. De man kreeg een dagvaai'ding. KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf ïiueken «oor C 14,50 8 "711688 555547 Noleer mi| voor een proef- j abonnement van 5 weken j voor 14,50 Ik geel deerbij eenmalig toestem- j ming vooi automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer (proel geldt eenmalig binnen res J maanden) D Noteer mij voor een abonne- j ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. O per maand met automati- sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa- tische incasso 56,60) I per jaar met automatische j incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 De goede voornemens zijn nog niet vergeten in dat Goe se gezin waar iedereen wel een pondje kan missen. De af spraak is daarom dat er geen chocola wordt ingekocht. Maar het vlees is zwak, en zo gebeurde het dat de heer des huizes betrapt werd toen hij zich te goed zat te doen aan een zak met paaseitjes. Hoon gelach was zijn deel. De vol gende avond echter was het de vrouw des huizes die wan hopig naar chocola smachtte Schoorvoetend kwam ze om een eitje bedelen. „Eh.. die zijn op", zei de man schuldbewust. „Ik dacht: laat ik ze maar snel opeten, dan kan ik snel weer gaan afval len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 89