Verzet tegen noodwet Schelde Seks en drugs: ik weet er alles van Passion of the Christ als preek voor Beréa 17 Fiets-voetveer week te laat klaar Milieubeweging en groene partijen stellen voorwaarden aan verdieping Proeven met aanpak opmars Japanse oesters in Oosterschelde AllÉ'.. PAfeN Verkeerscijfers WCT te positief Toeristen in campers bestolen Boete niet afmelden vee Waarschuwing gladde Vlakebrug Vandalen op heterdaad betrapt zaterdag 10 april 2004 HflDDELBURG - De nieuwe veerboot Prins Willem-Alexan- der is te laat klaar. Het schip had gisteren opgeleverd moe ten worden, maar Damen Ship yards heeft een week extra no dig. Dat kost het bedrijf een boete van 70.000 euro. I Gedeputeerde G. de Kok zei bij de doop van de schepen op 13 maart dat ze op 9 april beschik baar moeten zijn, of zo veel eer der als mogelijk. Dat geeft ex ploitant BBA voldoende tijd om met de schepen te oefenen voordat ze op 2 mei in de vaart worden genomen. Scheepsbouwer Damen Ship yards is er echter niet in ge slaagd beide veerboten op tijd af te krijgen. De Prinses Maxi ma is wel beschikbaar, maar de Prins Willem-Alexander nog niet. Het schip wordt vrijdag 16 april, een week te laat, opge leverd. De provincie, die de schepen laat bouwen, heeft in het con tract een clausule opgenomen dat Damen 10.000 euro moet be talen voor elke dag dat een schip te laat wordt overgedra gen. Het uitstel van een week van de oplevering kost Damen dus 70.000 euro. Volgens gede puteerde De Kok heeft de te late oplevering geen gevolgen voor (het tijdstip van) de inge bruikname van de veerboten. „De Prinses Maxima is al wel klaar, dus BBA kan met dat schip oefenen." Het onderzoek naar de aanlegsteigers van de fiets-voetveren in Vlissingen en Breskens is nog niet afgerond. De constructies bleken te zwak om een storm te doorstaan. De Kok verwacht dat de resultaten van het onderzoek over enkele weken bekend zijn. Hij her haalt dat de steigers wel sterk genoeg zijn om op 2 mei met de fiets-voetveren te gaan varen. „Het stormseizoen laat geluk kig nog lang genoeg op zich wachten om definitieve aanpas singen te kunnen doen." AwrRinus Antonisse KALLO - Geen noodwet of de- tteet voor een nieuwe verdie ping van de VVesterschelde. Als Je Ontwikkelingsschets voor fetScheldebekken - die binnen kort verschijnt - aangeeft dat een verruiming van de vaargeul haalbaar is, moeten voor uitvoe ring de gewone, bestaande spel regels worden gevolgd. De Vlaams-Zeeuwse milieube- jng, GroenLinks Zeeland en en! België waren het hier- gisteren tijdens een bijeen- somst in Kallo roerend eens. Als een verdieping er door sordt gedrukt, gooien zij de sont tegen de krib. Zowel van ie kant van de milieubeweging als door de 'groene' politiek rad benadrukt dat ze niet bij voorbaat 'nee' tegen een derde verdieping van de rivier zeggen. Er dient wel aan een aantal voor waarden te worden voldaan, be- oonde P. Symens van Na tuurpunt Vlaanderen: behoud van de dynamiek (dus meergeu- in de Westerschelde; absolu te garantie dat natuurherstel daadwerkelijk en tijdig wordt uitgevoerd. Hij zei dat Neder land in deze een waakhondfunc tie heeft. „Ik denk dat Vlaande- ;neigd is hier soepeler mee om te springen." Ook Statenlid M. Wiersma van GroenLinks hamerde hierop, j Hij vond het niet verstandig een nieuwe verdieping zonder meer VERSERE - In de Oosterschel de zijn praktijkproeven nodig i ervaring op te doen met de bestrijding van de oprukkende nilde Japanse oesters. Schelp- dierdeskundige M. van Stralen pleitte gisteren in Yerseke voor deze voorzichtige aanpak. Van Stralen, die sprak op een door de provincie gehouden bij eenkomst, wil experimenteren, 1 t er nog veel onduidelijk is. Er zijn genoeg plannen om de Japanse oesterplaag aan te pak- maar of die werken en zijn toegestaan, is onzeker. Gedeputeerde T. Poppelaars en voorzitter J. Lilipaly van het overlegorgaan nationaal park Oosterschelde hadden wel oren aaar het voorstel. Het is een illusie te denken dat rilde Japanse oesters nog uit de Oosterschelde zijn te verban nen. Dat is ook niet nodig, aldus schelpdierdeskundige A. Smaal van het Centrum voor Schelp- dieronderzoek (CSO). Oesterban- fcen onder water hebben een functie, als ondergrond voor sponzen, wieren en zeeanemo nen; kreeften gebruiken ze als 'luchtplaatsen. Kreeftenvissers Killen dieper gelegen oesterban- »en behouden. De opmars van de uitheemse schelpdieren stui ten en een deel van de banken weghalen, wordt waarschijnlijk de mzet.In het najaar* wil Pop pelaars de knoop doorhakken. Op initiatief van de provincie wordt een werkgroep gevormd die moet nagaan of en hoe de Kilde Japanse oesters kunnen worden bestreden. af te schieten. „Als je veiligheid, natuurlijkheid en toegankelijk heid goed kunt regelen en als we niet bij de beer worden gedaan met een noodwet, wat is er dan tegen een deal?" Daarbij hoort wat hem betreft ook dat het Scheldetractaat uit 1839 'uit de markt wordt gehaald' en dat de mogelijkheid van ontpolderen open staat. L. Boom van Rijkswaterstaat herinnerde eraan dat de Tweede Kamer bij het behandelen van de noodwet die de tweede ver dieping van de Westerschelde versneld regelde, uitsprak dat zoiets niet meer mag gebeuren. L. van den Berg, secretaris van het Overleg Adviserende Par tijen (de club belanghebbenden waarin de Ontwikkelingsschets wordt voorgekookt) merkte op dat in het Antwerpse een voor keur bestaat voor een normale procedure ('het samenwerkings model') boven het juridisch in strument van een noodwet. Wiersma pleitte voor meer ha- vensamenwerking in de Rijn- Schelde-Delta. Daar hoort dan ook een positieve grondhouding ten aanzien van de Antwerpse verdiepingswensen bij, stelde hij. „De belangen van Antwer pen moeten we heel zorgvuldig wegen." Het Statenlid zag wei nig heil in verplaatsing van Ant werpse container-activiteiten naar Vlissingen-Oost. Hij be toogde dat de Zeeuwse havens vooral industriehavens moeten blijven en die functie moeten uit breiden, in combinatie met een beperkte containeroverslag in het Sloegebied. Voorraadkelders V. Klap van de werkgroep Schel- de-estuarium legde uit dat be houd van de dynamiek met een meergeulensysteem in de Wes terschelde van zeer groot belang is. Naast ontpolderen om de ri vier meer ruimte te geven, opper de hij op enkele plekken in de luwte ook te ontpolderen (bij voorbeeld de Braakman), om zo 'voorraadkelders' voor de Wes terschelde te maken. J. Coosen van bureau Proses (maker van de Ontwikkelings schets) liet weten dat aanleg van een brede Overschelde door de Hals van Zuid-Beveland van de baan is (heel erg duur en te grote aantasting van de Ooster schelde). Aan het slot van de bijeenkomst presenteerden GroenLinks, Groen! en Europees parlements lid A. de Roo een 'verklaring van Kallo'. Daarin worden - met als uitgangspunt een duur zame havenontwikkeling in Eu ropa - de wensen voor de toe komst van het Scheldebekken uiteengezet. De Roo onhulde een bord, waarop aandacht wordt gevraagd voor een correc te toepassing van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Die moeten wat de Schelde be treft volledig worden nageko- s' 1. A A ft, -*> 'li' Ui" N, \.ft door Emile Calon MIDDELBURG - Er is een grote overeen komst tussen seks en softdrugs, weet Len- neke Strijd van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. Jongeren denken dat ze daar alles van weten ter wijl dat toch tegenvalt, vervolgt ze. „Ze weten bijvoorbeeld in de regel niet hoe ze een condoom af moeten rollen en we ten ook niet wat de gevolgen op langere termijn zijn van het roken van soft drugs." Dat laatste merkt ze doordat ze voorlich ting geeft aan jongeren over softdrugs. De afgelopen weken deed ze dat een aan tal malen in het kader van de campagne 'Er valt meer te weten over Cannabis!'. Het belangrijkste doel van de campagne is het informeren van jongeren over blo wen en ze bewust maken van de risico's. Zo beseffen volgens haar maar weinigen dat de rook van een joint meer kankerver wekkende stoffen bevat dan die van ta bak. Van cannabis kan je ook geestelijk afhankelijk raken zodat de gebruiker steeds sterker naar het middel verlangt, vervolgt ze. Ook is de tabak in een joint lichamelijk verslavend. Daarnaast kun nen gebruikers van softdrugs eerder de pressief en psychotisch worden, aldus Strijd. Met enige terughoudendheid zegt ze ook dat er aanwijzingen zijn van een relatie tussen het roken van softdrugs en het ont staan van schizofrenie. Ze is voorzichtig omdat de relatie nog niet wetenschappe lijk is bewezen. Van de Zeeuwse jonge ren tussen de twaalf en achttien jaar heeft achttien-procent ooit softdrugs ge bruikt. Vijftien procent rookte het afgelo pen jaar hasj of wiet. Als gekeken wordt naar het recente verleden ziet Strijd daar in geen verschuivingen. De helft van de gebruikers koopt de soft drugs in koffieshops. De andere helft neemt de cannabis over van vrienden, blijkt verder uit onderzoek. Een deel wordt dan ook buiten de koffieshops om gekocht van illegale telers. Experimenteren Het valt haar op dat ouders nog vaak erg bezorgd zijn als ze voordrachten houdt over het gebruik van softdrugs. Terwijl toch heel wat van die ouders in hun jeug dige jaren zelf in aanraking zijn geweest met hasj en wiet. Ze houdt die ouders voor dat tieners nu eenmaal experimente- 2G£i/VJC> KIENT Pui NI&AUe£N Ho6eóeDeP&Meepasr VdcOuA5A/ 77? Ach, we zat&i Nei ie vnosofee&i oveP Hei pjHpmeMmistAe w e&v MJéiTWekK&AD F&6LGEM ...ALS IN Dl VI Pu KUN je je PAAP BiiNA N!& aan ONWftTCUM JVIIDDELBURG - Het vrachtverkeer op de Zeeuwse we gen neemt na aanleg van een Westerschelde Container Terminal veel sterker toe dan in de rapporten wordt becij ferd. Dit vreest Statenlid L. Harpe (GroenLinks). Hij komt tot die conclusie op grond van berekeningen van de provincie Zuid-Holland, die bij Alphen aan de Rijn een overslagterminal voor containers (van auto op binnen schip) aanlegt. Als dat wordt vertaald naar de Zeeuwse si tuatie, kan het vrachtautoverkeer op de A58 en Sloeweg wel eens met 21 procent stijgen, stelt Haxpe. Dat is ande re koek dan de beperkte toename waarvan in de milieuef fectrapportage voor de WCT sprake is. Het Statenlid wil van het dagelijks provinciebestuur opheldering. In zijn vragen herinnert hij er nog aan dat de A58 sinds de inge bruikname van de Westerscheldetunnel al veel meer ver keersaanbod heeft dan voorspeld was. 's-HEER ARENDSKERKE - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in drie cam pers op de parkeerplaats Selnisse, langs de A58 bij 's-Heer Arendskerke. Ze namen persoonlijke papieren, kleding, sieraden, zonnebrillen, fotoapparatuur en geld mee. Volgens een woordvoerster van de politie hebben de eigenaren, die in de campers sliepen op het moment van de inbraak, geen van allen iets gemerkt. JVIIDDELBURG - De economische politierechter heeft gis teren een vijftigjarige veehouder uit Poortvliet voor het niet tijdig afmelden van een aantal runderen conform de eis 900 euro boete opgelegd. De overtreding in verband met de identificatie-registratieplicht werd 15 oktober vo rig jaar geconstateerd. VLAKE - Rijkswaterstaat heeft maatregelen genomen op de Vlakeburg, om te voorkomen dat motorrijders slippen en onderuit gaan. Door onbekende oorzaak laat de slijt laag van het wegdek los, waardoor al flinke gaten zijn ont staan. Het gevaar bestaat dat vooral motorrijders slippen doordat het gladde, stalen brugdeel zich direct onder de; slijtlaag bevindt. Rijkswaterstaat heeft daarom de maxi-; mumsnelheid, in twee etappes, verlaagd naar dertig kilo meter per uur. Daarnaast worden motorrijders met bor den gewaarschuwd. In de loop van volgende week worden noodreparaties uitgevoerd, in afwachting van een defini tieve oplossing. VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 18 en 22 jaar zijn gisterochtend om drie uur uur op heterdaad betrapt bij het vernielen van een marktkraam. De jongens probeer den in de Lange Zelke in Vlissingen het zeil van de kraam in brand te steken. De twee jongens zijn ingesloten. Een derde jongen die er bij stond te kijken, ging er vandoor toen de politie arriveerde. GroenLinks-Statenlid Marten Wiersma, Europees parlementslid Alexander de Roo en de Vlaamse volksvertegenwoordiger Johan Malcorps onthulden tijdens de bijeenkomst van de Vlaamse-Zeeuwse milieubeweging en de groene partijen een bord waarop aandacht wordt gevraagd voor naleving van de Vogel- en Habitatrichtlijnen. foto Peter Nicolai ren: „Met kleding, met seks, met genot middelen." Daar valt niet aan te ontko men, zegt de medewerkster van het ZCAD. Door jongeren zo goed mogelijk voor te lichten probeert ze dan ook dra ma's s te voorkomen. Roken Ze beseft dat dat niet altijd lukt. Ieder een weet bijvoorbeeld dat roken slecht is. Leerlingen van groep acht van het ba sisonderwijs wijzen roken zelfs massaal af. „Als ze echter een paar jaar ouder zijn rookt een fiks deels van hen, terwijl ze weten dat ze zo kanker kunnen krij gen." Ze hoopt echter dat door het geven van goede voorlichting jongeren gestimu leerd worden om op zoek te gaan naar achtergrondinformatie over genotmidde len. COR DE JONGE ve(2T3L MIJ WKT Ctev/C CWHe T vaoe M<J voeCr: 8o0 vyuw ifj een LiAiéeeiee&LMe. door Edith Ramakers VLISSINGEN - The Passion of the Christ heeft Kees Ver- kerke, voorganger van het kerkgenootschap Beréa in Vlissingen, van zijn stuk ge4- bracht. En met hem veel van de circa driehonderd bezoe kers van de film, die gisteren op uitnodiging van Beréa naar Cinecity waren gekomen om de kaskraker van Mel Gib son te zien. „Waarom moest Jezus zo vaak en zo hevig geslagen worden door de Romeinen? Zelfs tijdens de kruisweg, toen hij met het zware kruis naai* Golgotha wankelde?" Verkerke wordt gekweld door de vraag. „Maar toch hebben de gruwelijke scènes in de film zin gehad. De striemen, het bebloede lijf van Jezus. Er moest geleden worden om de zonden te kunnen verge ven." Door de film moest hij zijn beeld van de geschiedenis van Jezus flink bijschaven. Maar Verkerke doet dat graag, want soms, vindt hij, zijn gru welijke voorvallen nodig om met een hernieuwde blik naar de wereld te kunnen kijken. „Ik ben ooit in de Oekraïne ge weest en heb daar gezien wat armoede is. Dan vraag je je zelf af waarom er hier in Ne derland mensen durven te mopperen die bruin brood moeten eten, omdat het witte brood toevallig op is." Romantisch Hij had, net als enkele andere bezoekers, vooral een roman tisch idee van Jezus die aan het kruis werd genageld. „Jezus die met zijn hoofd scheef weggezakt aan het kruis hangt. Jezus die inder daad stokslagen krijgt, maar die op het oog vrij ongeschon den de marteling ondergaat. Nu pas heb ik gezien hoeveel, hoe hevig en bloederig de mar teling was. Het was een grote, ondraaglijke, kwelling." Het christelijke genootschap koos voor een gezamenlijk be zoek aan The Passion of the Christ om zoveel mogelijk mensen kennis te laten ma ken met Jezus op een 'intense manier'. „We houden de gezamenlijke vieringen op Goede Vrijdag meestal binnenshuis. We spra ken over de pijn, de kruisi ging en de opstanding van Je zus met Pasen. We hebben nu de film als een preek aan onze genodigen aangeboden. Een preek die op een bijzonder manier gebracht is." Verkerke wil uitdragen dat Je zus de grondslag van zijn be staan is. „Dat klinkt zwaar, maar het is wel zo. Ik wil geen zieltjes winnen, dat vind ik een negatieve gedachte. Ik heb de mensen uitgenodigd om te laten ervaren dat Jezus liefde is." Hypocriet Hij vindt dat Gibsons film in dat opzicht geslaagd is. „Het geweld moest in alle volheid getoond worden. We kijken in deze huidige maatschappij ook naar beelden van Ameri kaanse soldaten, die ernstig verminkt, aan bruggen wor den opgehangen. Zouden we dan niet mogen zien hoe zwaar Jezus werd gepijnigd door de Romeinen en hoe on rechtvaardig het oordeel van de hogepriesters was? Het is hypocriet als we onze ogen sluiten voor het geweld van vroeger. Want hij gelooft beslist dat in die tijd beulen een satanisch genoegen beleefden aan de martelingen. „Er is opgete kend dat 250.000 mensen zijn gekruisigd en velen op een walgelijke manier." Zijn conclusie is dat het ge weld in de film een doel dien de. „Waarom heeft Jezus dit alle maal voor ons over gehad? Die vraag kwam tijdens de film en daarna nog een paar keer in me op. Ik walgde van het geweld, maar tegelijk kreeg ik daardoor meer in zicht in de grootte van het of fer dat Jezus ons heeft ge bracht. Hij is aan het kruis ge storven om de straf van onze zonden op zich te nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 83