Traditionele bouw verdwijnt PZC Arbodienst zit zieke dichter op de huid Opheffingsuitverkoop Klassieke afdeling Bijsluiter bij sigaretten Rabobank stak via Uruguay 30 miljoen in Parmalat 7 Baan verliest geding tegen De Keursteen baksteenindustrie denkt dat dieptepunt voor sector is gepasseerd Baanverlies Korting tot 75% pot <3ÖP Ryanair blijft op Charleroi Zweden achter gen-aardappel Olieproductie Irak neemt sterk toe Detailhandel zet minder om Chinese order voor Airbus zaterdag 10 april 2004 HURLEM - Grondlegger fZ, van het IT-bedrijt Baan Company heeft het kort „Bin. verloren dat hij hadaan- spannen tegen M. van Hoe- L voorzitter van stichting De Hemsteen. Baan eiste een spreekverbod en een schadever goeding na een kwetsende uit spraak in hel blad Manage ment Team. Volgens de recht- bank in Haarlem staat echter niet vast dat Van Hoeven de uit spraken zo letterlijk heeft ge daan. In de gewraakte passage zegt Van Hoeven dat Baan veel men sen in de ellende heeft gestort. Daarmee wordt gedoeld op de koers van de aandelen van het IT-bedrijf, die eind 1998 dras tisch in waarde daalden. Vermoord Volgens Van Hoeven heeft Baan naast de aandeelhouders ook zijn eigen zonen over de kling gejaagd, zo stond in het tijdschrift. Een zoon van Baan was zendeling in Nigeria en is daar in januari 2003 vermoord. De Keursteen-voorzitter stelde tijdens de rechtszaak dat de woorden hem in de mond zijn gelegd, maar de freelance jour nalist die het artikel schreef ontkende dat. De rechter oor deelde dat het 'niet onaanneme lijk' is dat Van Hoeven de uitla tingen heeft gedaan omdat die zich wel vaker kritisch heeft uitgelaten over Baan, maar het staat niet vast dat Van Hoeven de uitspraken heeft gedaan. Van Hoeven krijgt daarom geen spreekverbod en hoeft geen smartengeld te betalen. Het tijdschrift plaatst een recti ficatie. Stichting De Keursteen bestrijdt misstanden in streng protestantse kring. Jan Baan is tevreden met de uit spraak, aldus zijn advocaat R. Gerretsen. ANP jmunhris van Alem VELP - Poolse metselaars die onze huizen bouwen omdat we zelf geen goede metselaars meer lebben. Dat is de toekomst van Je Nederlandse bouw. Maar ook {leeds meer complete gevelde- jen die in de werkplaats met ko zijnen en al gemaakt worden en de oplegger naar de bouw- ats worden vervoerd. .Inde blubber, in weer en wind bouwen, dat is straks verleden ijd". zegt directeur E. van Hal ra; het Koninklijk Verbond van jerlandse Baksteenfabrikan- (KNB). De steenbakkers ma- zieh op voor een nieuwe toe- ist. De traditionele bouw veel handwerk loopt op z'n Het is te duur, het kost grillige weersomstandighe- teveel tijd, terwijl goede _elaars schaars worden. Ijskwaliteit op de VMBO-scho- loopt terug", constateert Hal. „Je ziet het tijdens on traditionele metsel wedstri j- De leerlingen zijn nauwe- meer in staat om die werk- ;ken te maken. Metselen is in apart vak meer. En ze le- niet meer dan de grondbe- selen uit een boekje." Boven- ien kiezen steeds minder jonge- [ren voor het vak van metselaar, •voorzitter Chr. Damen it niet uit dat Poolse metse- irs op den duur onze steigers volken. „Er wordt ook meer ixperimenteerd met pre- ■bouwelementen, bijvoor- CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Van alle werknemers verwacht 7,1 procent binnen een jaar werkloos te worden. Dat meldde onderzoeksbureau Intelligence Group gisteren op grond van on derzoek onder 4384 mensen. iral jongeren en mensen die VMBO-niveau werken, zijn zeker. Respectievelijk 15 en procent vreest baanverlies. |n de ondervraagden vindt 67 int een goede werksfeer cru tegen 59 procent in 2003. aantal mensen dat zegt een >t belang aan de hoogte van salaris te hechten, daalde 55 naar 54 procent. ANP In de bouw wordt steeds efficiënter gewerkt. Dat bewijst ook de reusachtige steiger tussen twee torens in aanbouw aan de Amsterdamse Zuidas. De torens van het Somgebouw zijn onderdeel van het Mahler 4-complex. De steiger levert een tijdsbesparing op voor de bouwvak kers die soms in de ene en soms in de andere toren aan het werk zijn. foto Paul van Weel/ANP beeld in Amsterdam-Osdorp. Daardoor ben je niet meer weersafhankelijk en het hele proces is beter te organiseren." De baksteenfabrikanten zijn sterk afhankelijk van de bouw productie. Die bereikte met 60.000 woningen in 2003 het laagste peil in vijftig jaar. De twee jaar geleden ingestelde Taskforce Wonningbouw 'heeft niets uitgehaald', meent Van Hal. „De beloofde kaalslag in be lemmerende regelgeving zie ik niet." Gevolg van de stagneren de bouw en jarenlang afkalven de export naar Duitsland is dat de afzet van metselbaksteen de afgelopen twaalf jaar is gedaald van 1,42 miljard naar 1,13 mil jard vorig jaar. Dat was beter dan verwacht omdat de export opleefde en elke verdieping in nieuwbouw voortaan 2.60 hoog moet zijn, in plaats van 2,40 me ter. Bovendien blijven wonin gen in de jaren-dertig-stijl, met veel baksteenaccenten, onver minderd populair. Toch draaien veel van cle 45 baksteenfabrie- ken nog met onderbezetting. Na decennia van saneringen zal de Nederlandse baksteenindus trie, die voor de helft in buiten landse handen is, nauwelijks nog verder krimpen. Damen ge looft dat de bodem is bereikt. Hij klampt zich vast aan de voor spelling van het Economisch In stituut Bouwbedrijf (EIB) dat de bouwproductie vanaf 2004 met 3,1 procent per jaar toe neemt. „Bovendien is er een grote ver- vangingsmarkt van technisch verouderde woningen." Dat le vert meer werk op dan de groot schalige nieuwbouw op de Vi- nex-lokaties, die over een paar jaar is afgerond. De vraag is al leen wanneer, in deze tijd van bezuinigen, de miljarden daar voor beschikbaar komen. Da men: „Toen het rijk de bouw re gisseerde wat het een stuk ge- makkelijkei\ Pakweg tien jaar geleden is dat overgedragen aan de markt en die reageert op de economische omstandigheden." Klei De baksteenindustrie kampt ook met een tekort aan klei. De overheid geeft nauwelijks win ningsvergunningen meer af. Van Hal: „Onder meer vanwege Brusselse regels die zeggen: gij zult de bever niet verstoren, de eenden niet verjagen en de bo demschatten niet verwoesten. Wij graven op bestaande vergun ningen en die lopen binnen enke le jaren af. Dus we teren in op onze voorraden. Het vervelende is dat de atnbtenaren die erover besluiten vaak geen verstand hebben van de keramische in dustrie. Wij laten nu allerlei bel len rinkelen in Brussel en Den Haag." GPD door Miranda Meqens AMSTERDAM - Stel dat je als hardwerkende loyale werkne mer gevloerd wordt door de griep of dat je net hebt gehoord dat je een ernstige ziekte hebt. Je geeft het door aan je baas en krijgt prompt de volgende dag een brief van de arbodienst. 'Uw verzuimmelding geldt im pliciet als een verzoek tot loon doorbetaling', staat er streng in de brief. Los van de pijnlijkhe den is de irritatie dan natuurlijk ook niet van de lucht. Toch krij gen zieken van wie de werkge ver een arbocontract heeft met de arbodienst Alexander Calder Groep sinds kort een dergelijke brief. Loondoorbetaling is niet zo vanzelfsprekend als het lijkt en ziekte moet je zakelijk bena deren, vindt het bedrijf. „Het gaat niet om een jacht van de werkgever op de zieke werk nemer", zegt directeur Willard Gerritsen van Alexander Cal der. „Het gaat erom dat ieder een precies moet weten wat zijn rechten en plichten zijn. Daar (advertentie) I Wij gaar meubel Alleen vandaag en tweede paasdag gaan onze 2etage Klassieke Meubelen verbouwen. Voor u dé kans om met grote korting van uw dromen te kopen! Tevens hebben we diverse opruimingsmodellen van designmerken. ■ting het merken. H wijzen wij de zieke werknemer op. Daarnaast spreken wij de werkgever aan op wat hij moet doen om de zieke zo snel moge lijk weer aan het werk te krij gen." Samen Sinds de privatisering van de ziektewet halverwege jaren ne gentig zijn werkgevers en werk nemers samen verantwoordelijk voor een snelle terugkeer naar werk. Ziekte kost de werkgever geld en in de strijd om het ver zuim te verlagen zitten sommige arbodiensten de zieke werkne mers steeds dichter op de huid. Loondoorbetaling kan gewei gerd wordèn als een werknemer zich ziek heeft gemeld, maar niet ziek blijkt te zijn. FNV Bondgenoten vindt de brief van Alexander Calder die zieken de tweede dag van hun verzuim thuiskrijgen echter te ver gaan. „Die zin over de loon doorbetaling heeft iets drei gends in zich", zegt Jan War ning, beleidsadviseur arbeidsom standigheden bij FNV Bondge noten. „Er wordt gesuggereerd dat een zieke geen recht heeft op salaris." De gedachte achter de brief komt Warning echter bekend voor. „In de wereld van de arbo diensten wordt zo gedacht. Maar het is de eerste keer dat een arbodienst het ook zo formu leert." Gerritsen, voorheen be drijfsarts, kan zich voorstellen dat de brief bedreigend over komt, maar ziet er niets ver keerds in. „Het past in het beeld van de laatste tien jaar om zake lijke afspraken te maken over ziekteverzuim. Dat is moeilijk als het over jou als persoon gaat, maar ook heel helder. Het doel van de brief is niet over de regels al irritatie te krijgen." Het is overigens niet de bedoe ling dat een ernstig zieke de brief ook krijgt, maar dan moet de werkgever dat tegelijk met de ziekmelding aan de arbo dienst doorgeven. gesloten geopend van 11.00 tot 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Siematic keukenstudio 1' verdieping. Bezoek ons ook op internet www.pot-axel nl Interieur (Advertentie) Theologische Faculteit i BRUSSEL - De Ierse goedkope luchtvaartmaatschappij Ryanair blijft vliegen vanaf de Belgische luchthaven Charleroi. Die garantie heeft de Waalse regiominister van Economische Zaken Kubla gisteren gekregen van Rya- nair-topman O'Leary. Voorwaarde is wel dat de kosten voor het bedrijf niet stijgen. Ook heeft O'Leary bedongen dat de Waalse overheid tege moet komt aan alle bezwaren van Europees transportcom missaris De Palacio, die begin dit jaar de deels door de Waalse overheid gesubsidieerde lage landingsrechten ver bood. ANP/Belga STOCKHOLM - De Zweedse regering heeft donderdag het verbouwen van genetisch gemodificeerde aardappels goedgekeurd. De gen-aardappel, die ook nog door de Eu ropese Unie goedgekeurd moet worden, zal gebruikt wor den om zetmeel te leveren voor de papierindustrie. De Zweedse aardappel bevat hoge hoeveelheden van een soort zetmeel dat gebruikt kan worden in de papierpro ductie. AP PARIJS - De dagelijkse productie van ruwe olie in Irak is in maart ten opzichte van de voorgaande maand toegeno men met 27 procent van 1,89 miljoen vaten (van 159 liter) tot 2,4 miljoen vaten. De export groeide met 32 procent tot 1,85 miljoen vaten per dag. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Inter nationale Energiebureau (IEA). De productie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), inclusief Irak, ging in maart omhoog met 490.000 vaten tot 28,2 miljoen vaten. Zonder Irak was de geproduceerde hoeveelheid vrijwel onveranderd op 25,8 miljoen vaten. ANP VOORBURG - In februari zijn aanzienlijk minder meu bels, computerspuilen, kleren en doe-het-zelfartikelen verkocht. Ook liepen de zaken voor de meeste slagers en groentewinkels iets minder. Winkels draaiden in februari gemiddeld 4,9 procent min der omzet dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat kwam voor een deel omdat de prijzen 1.1 procent lager waren. Maar ook in volume daalden de verkopen, met 3,8 procent, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gemeld. Het is al de twaalfde maand op rij dat de omzetten in de detailhandel daalden. ANP TOULOUSE - Luchtvaartmaatschappij China Southern heeft bij Airbus 21 vliegtuigen uit de A320-familie be steld, zo is gisteren bekendgemaakt. De vijftien A320's en zes A319's ter waarde van een mil jard euro worden in 2005 en 2006 geleverd. De transactie was al in januari aangekondigd tijdens het staatsbezoek van de Chinese president Hu Jintao aan Parijs. AP Het ziekteverzuim in het be drijfsleven is vorig jaar gedaald naar 4,8 procent, het laagste ni veau sinds 1997. Alexander Cal der hanteert de regel dat alle verzuim boven de drie procent vermijdbaar is. Premie Bedrijven die een arbocontract tekenen met Alexander Calder krijgen premie terug mocht een werknemer toch langere tijd ziek zijn. Maar dan moet de werkgever wel de aanwijzingen over bijvoorbeeld het aanbieden van aangepast werk hebben op gevolgd. Een zieke moet op zijn beurt va ker accepteren dat hij tijdelijk ander werk moet doen. Alexander Calder is van oor sprong een reïntegratiebedrijf dat naar eigen zeggen het afgelo pen jaar 8000 zieke werknemers aan een nieuwe baan heeft ge holpen. Sinds kort houdt het be drijf zich ook bezig met arbo- dienstverlening. GPD door Ron de Groot AMSTELVEEN - Sigarettenfa- brikant Philip Morris stopt in het vervolg een bijsluiter in de pakjes sigaretten. Daarop staat informatie over de schadelijk heid van roken en stoffen die in de sigaretten zijn verwerkt. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zal de bijsluiter bij de meeste merken van Philip Morris vanaf volgende week worden ingevoerd. Stivoro, de organisatie die voor licht over de gezondheidsrisi co's van roken, noemt de bijslui ter een marketingtruc. Een woordvoerster wijst op de juridi sche procedure die het bedrijf begon tegen de Nederlandse staat. Die is gericht tegen invoe ring van de EU-maatregel voor sigarettenleveranciers om klan ten te informeren over de ingre diënten. „Het is toch merkwaar dig dat juist Philip Morris nu met een bijsluiter komt". Volgens de zegsman van het be drijf is die zaak echter gericht te gen de plicht om de receptuur te vermelden. „Wij vinden dat een bedrijfsgeheim". Op de bijslui ter staan niet alle stoffen, om dat dit volgens de woordvoerder Philip Morris stopt voortaan een bijsluiter bij zijn pakjes sigaret- technisch niet mogelijk is, ANP ten. foto Jacques Bakker/ANP van onze redactie economie ROME - De Rabobank heeft de Italiaanse multinational Parmalat begin vorig jaar ge financierd met dertig miljoen dollar. Het geld werd overge maakt naar de bank Wishaw in de Uruguayaanse hoofd stad Montevideo. Dat blijkt uit een brief van de Rabobank in Milaan die het Italiaanse weekblad 'Espres so' gisteren heeft gepubli ceerd. Het document is geda teerd op 7 februari 2003 en ge richt aan Parmalats finan cieel directeur Fausto Tónna. In de brief kondigt de bank aan dat de kredietcommissie de kortetermijnlening defini tief heeft goedgekeurd. Volgens de financiële recon structie van de internationale accountants van Price Water- house, in opdracht van crisis manager Enrico Bondi, pas seerde er ongeveer vier mil jard dollar via de Urugua yaanse bank, die volledig in handen van Parmalat was. Van ongeveer 2,6 miljard dol lar is inmiddels de afkomst en bestemming bekend, maar 1,4 miljard is nog altijd spoor loos. Wishaw was vooral een doorgeefluik van internatio nale geldschieters, van wie de documentatie niet altijd in or de bleek. „Parmalat was als aller groot ste agrarisch voedingscon cern van Italië uiteraard een klant bij ons en is dat nog steeds", zei Rabo-topman B. Heemskerk begin maart. De bank heeft tientallen mil joenen euro's opzijgezet om de gevolgen op te vangen. Ra bobank geeft vooralsnog geen commentaar op de publicatie in het Italiaanse weekblad. Parmalat stortte eind vorig jaar in, toen miljarden euro's zoek bleken en de jarenlange winsten in grote verliezen wa ren veranderd. De volledige top van de onderneming, op richter Tanzi en familieleden, en bankiers zitten als verdach ten achter de tralies. Ook an dere Nederlandse banken zijn betrokken bij de affaire. ABN Amro heeft een voorziening tussen 52 en 100 miljoen euro getroffen. Bij ING gaat het om een onbekend bedrag en bij Fortis om een bedrag van 20 tot 25 miljoen euro. ANP (Advertentie) Oi°bT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7