Geen grote ingrepen in economie Nieuwe opzet betonning Gemeente Tholen zit met strop van 797.000 euro PZC PAAUWE Essence wint Hooi! Koorts Héél prettig geprijsde Paasaanbiedingen! Bathpolder verglaast verder Boete voor taxi zonder vergunning Vrouw geslagen in Hansweert Verkeersgeweld bestraft Mysterieuze fraude pinautomaten Watersporters openen in Goes seizoen officieel Bedrijven van buiten de regio mondjesmaat toegelaten br Wisseltruc Binnenkort in Kiekieris.... U B E L E NI MIDDELBURG - Eeh 39-jarige inwoner van Kruiningen is gisteren door de economische politierechter in Middel burg veroordeeld fcrt 260 euro boete. De eigenaar van een taxibedrijf heeft.vorig jaar 10 augustus tot twee keer toe een taxichauffeur laten rijden zonder de daarvoor vereis te vergunning. HANSWEERT - Een 26-jarige vrouw uit de gemeente Rei- merswaal werd donderdagavond in de Nieuwstraat in Hansweert enkele keren in het gezicht en op haar rug ge slagen door man die zij vaag kent. Dit gebeurde naar aanleiding van een conflict eerder die avond in de Lange Geer, tussen dezelfde man en een 17-ja- rige vrouw uit de gemeente Reimerswaal. familie van de 26-jarige vrouw. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 29-jarige inwoner van Lewedorp voor verkeersgeweld tot 220 euro boete. De verdachte reed 17 juli vorig jaar in Lewedorp met zijn auto toen een wielrenner voor hem kwam rijden. Dat maakte de automobilist zo kwaad dat hij de fietser telijf ging en hem mishandelde. De Lewedorpenaar verscheen met ter zitting, maar had verklaard dat hij moest uitwij ken voor de fietser, die omviel. Een getuige had gezien dat verdachte het slachtoffer stompte en sloeg. De wiel renner reed aanvankelijk op een slecht wegdek en besloot op de rijbaan te gaan rijden. „Dit is een typisch voorbeeld van verkeersgeweld. Hij kon niet verdragen dat de fietser voor hem reed", merkte de politierechter op. VLISSINGEN - De politie is een mysterieuze vorm van fraude op het spoor. Van bankrekeningen van diverse Walchenaren is middels een pintransactie geld gehaald, zonder dat ze zelf hebben gepind. De politie vermoedt dat onbekenden met de pinautomaten hebben geknoeid. De afgelopen twee dagen hebben zes verschillende men sen aangifte gedaan van hetzelfde vergrijp. Er is van hun bankrekening geld gehaald door middel van een pintrans actie, zonder dat ze zelf ook maar in de buurt van een pin- apparaat zijn geweest en zonder dat hun pinpas is ont vreemd. Het gaat om bedragen variërend van vijfhonderd tot vijftienhonderd euro. De aangiftes komen zowel uit Vlissingen als Middelburg. De verdachte transaties zijn bij verschillende pinapparaten gedaan. De politie tast nog volledig in het duister hoe de onbekenden te werk gaan. Volgens een woordvoerster gaat het om behendige lui. Wellicht is er een extra pinsleuf aan de apparaten toe gevoegd. Daarmee worden dan de gegevens van de bank passen gekopieerd. De politie verzoekt iedereen die iets vreemds bij een pinapparaat ziet, meteen de transactie af te blazen en de politie in te schakelen. Ook vraagt de poli tie waakzaam te zijn op afwijkingen aan het pinapparaat - bijvoorbeeld stickers die het zicht van de ingebouwde bewakingscamera belemmeren, of een extra pinsleuf die gegevens op de bankpas uitleest. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Het zit Tholen de laatste tijd niet mee. Terwijl het college nog druk in de weer was om een be grotingstekort van 1,2 miljoen per jaar weg te werken, doemde1 deze week een nieuw tekort op: 797.000 euro extra per jaar. Door een fout in het ambtelijk apparaat is de vakantietoeslag voor ambtenaren niet meegeno men in de jaarlijkse begroting. „We ontdekten de fout toen we de bezuinigingen aan het door lichten waren", verklaart wet houder K. Heijboer van financi ën. „Er is ergens een verkeerd jaar tal ingevuld, waardoor in de uit gaven geen rekening is gehou den met de vakantietoeslag voor ambtenaren. Dat is natuurlijk erg vervelend, omdat we nu nog meer moeten bezuinigen." Het bedrag is niet alleen in de begroting van 2004 vergeten, maar ook in die van 2005 en 2006. Of hij zelf verantwoorde lijk was voor de fout, wil de wet houder nog niet zeggen: „We zijn dat nu nog aan het uitzoe ken." Opheldering De oppositiefracties Christen- Unie, Algemeen Belang Tholen (ABT) en D66 hebben voor ko mende donderdag een extra raadsvergadering uitgeroepen om opheldering te vragen aan het college. „We vragen ons af hoe we dit nu weer moeten repa reren", verzucht fractievoorzit ter J. Boulogne van het ABT „Het college zal met een goed verhaal moeten komen." P. van Belzen van de Christenunie krijgt een beetje argwaan: „Wij willen wel eens weten wat we nog meer kunnen verwachten. Misschien kloppen de andere cij fers ook niet. Ik ben in elk geval zeer benieuwd met welke finan ciële voorstellen het college komt. We zaten al midden in de bezuinigingen en een extra te kort van acht ton per jaar los je niet een-twee-drie op." Volgens J. van den Donker van D66 wordt de gemeente onder hand onbestuurbaar. „We zijn benauwd dat er deze raadsperio de helemaal niets meer kan. Het gaat in stroomversnelling fout Van alle ambitieuze plannen is niets terecht gekomen. Het raadsprogramma kan net zo goed in de prullenbak." Schuldvraag Voorlopig lijken de oppositiepar tijen de schuld niet in de schoe nen van wethouder Heijboer te willen schuiven. Van Belzen: „Ze zeggen dat het een menselij ke fout was Dat kan natuurlijk gebeuren, al willen we wel het naadje van de kous weten." Den Donker vraagt zich af of de misser niet voorkomen had kun nen worden, als de wethouder de cijfers beter gecontroleerd had. Het is onduidelijk waar het col lege de extra bezuinigingen van daan wil halen. Als het aan de ABT ligt. worden allereerst de kosten van het nieuwe gemeente huis onder de loep genomen. Boulogne: „Dat is wat de men sen het eerst zullen zeggen, be zuinig maar op dat nieuwe ge meentehuis." Advertentie zaterdag 10 april 2004 foto Willem Mieras 1 joorRolfBosboom UqeS De Bevelandse regio ^ft weinig behoefte aan ingrij- «ende economische veranderin gen. Kansen die zich voordoen, bijvoorbeeld op het gebied van Kgeconomie en agrotoerisme, Boeten wel worden benut. Da; is een van de conclusies die t vijf gemeenteraden in de re- ro hebben getrokken. De ge- I «enten werken aan een toe- junstvisie voor de Bevelanden, faarin de thema's wonen, wer- jHi en recreatie centraal staan. L eerste is over het thema wer- I cngediscussieerd, aan de hand oneen analyse die het advies- bureau RBOI heeft gemaakt van «Bevelandse economie. ?bied komt daaruit naar raren als 'een sterke regio': cen traal gelegen binnen de provin ce en met een goede infrastruc- iveg, water, spoor), zeker als de Zoomweg-Noord (A4) zou worden doorgetrokken. De vijf betrokken gemeentera den, die het onderwerp onlangs achter gesloten deuren hebben besproken, zijn het voor het overgrote deel eens over de hoofdlijnen van het toekomstig economisch beleid in de regio. Dat betekent onder meer dat economische activiteiten van buitenaf mondjesmaat worden toegestaan. Gebiedsindeling Er zouden alleen bedrijven moe ten komen die passen in de ge biedsindeling die is gemaakt: grootschalige agrarische activi teiten op Noord-Beveland. wa tersport en verblijfsrecreatie rond het Veerse Meer, stedelijke economie in en rond Goes, klein schalige agrarische activiteiten (fruitteelt, dag- en plattelands- toerisme) in de Zak van Zuid-Beveland, industrie in het Sloegebied, aquacultuur in Yer- seke, agribusiness (voedingsin dustrie) in Kruiningen en agrari sche activiteiten het oostelijke deel van Zuid-Beveland. Transport en logistiek zouden moeten worden geconcentreerd op grote terreinen, zoals in het Sloegebied en De Poort bij Ril land. Het streven is, aan te slui ten bij bestaande terreinen. Met nieuwe locaties voor glas tuinbouw, naast de bestaande bij Rilland en Kapelle, moet wat de lokale politici betreft terug houdend worden omgegaan. De raadsleden steunen het voor nemen om bedrijfsactiviteiten te concentreren om een beperkt aantal grotere terreinen, zoals Sloegebied. in de toekomst Sloepoort (bij 's-Heerenhoek, De Poel in Goes, Smokkelhoek in Biezelinge, Nishoek bij Krui ningen, Olzendepolder bij Yerse- ke en De Poort bij Rilland. RBOI signaleert dat het huidige aanbod aan bedrijventerreinen nogal versnipperd is en het aan bod onvoldoende aansluit op de vraag. Sommige terreinen zijn bovendien verouderd, zodat in grepen nodig zijn. Daarbij wor den met name Smokkelhoek, De Poel I, delen van het Sloegebied en de Burenpolder in Yerseke ge noemd. Wat betreft de uienverwerkende bedrijven bepleiten sommigen- concentratie, anderen gaan uit van de huidige, versnipperde lo caties. Voor- en nadelen worden nog op een rij gezet. Het betrokken adviesbureau legt in zijn rapport de nadruk op het bijzondere karakter ('uniek in Nederland en zelfs daarbuiten') van de bedrijvig heid in Yerseke, waar de schaal- en schelpdierensector is gecon centreerd. In de Olzendepolder is ruimte voor uitbouw van de sector, met onder meer vis- kweek- en toeleverende onderne mingen. De gemeenteraden vinden dat de provinciale regels voor nieu we economische activiteiten op in vrijkomende agrarische ge bouwen, te beperkt zijn. Zij wil len een ruimere regeling, op voorwaarde dat de nieuwe func ties wel passen in de omgeving. Goes vervult binnen de regio een onbetwiste centrumfunctie, bijvoorbeeld als het gaat om kantoren, handel, onderwijs en zorg. Ook de omliggende ge meenten onderschrijven dat. Zij vinden wel dat vooral op zorgge bied de voorzieningen in andere grotere kernen in de regio over eind moeten worden gehouden en dat er oog dient te zijn voor het behoud van de leefbaarheid in de kernen. Het economisch beleid wordt on derdeel van de regiovisie van de vijf Bevelandse gemeenten, die naar verwachting in het voor jaar van 2005 klaar is. Momen teel wordt het thema wonen voorbereid. GOES - Het Bureau voor Toeris me Zeeland opent voor het eerst officieel het watersportseizoen in de provincie. Tot nu toe be gon dat seizoen elk jaar gewoon als de jachtbezitters hun boten weer in het water lieten takelen. Dit jaar wordt op tweede paas dag, maandag 12 april, een ma nifestatie gehouden in de Goese stadshaven. Verschillende be drijven maken hun opwachting in de historische haven en er is een aantal schepen ter bezichti ging afgemeerd. Wie dat wil kan een tripje maken met een sloep door het Goese havengebied. Trekpleister is ook de Frans Naerbout, die binnenkort in de oorspronkelijk staat wordt te ruggebracht. De opening van het watersportseizoen vindt plaats tussen 10.00 en 16.00 uur. ZIERIKZEE - Door een onbe kend gebleven man zijn, door middel van een wisseltruc, don derdagmiddag enkele tientallen euro's weggenomen bij een win kel in Zierikzee. De bedrijvigheid in Yerseke, met zijn schaal- en schelpdierindustrie, is uniek in Nederland en zelfs daarbuiten bijzonder. 10 APRIL Den nis uit GTST 17 APRIL RMX CRW V PAASDAG GEOPEND! KIEKIERIS Markstraat 16 - 's-Heerenhoek RILLAND - De glazen stad wordt steeds meer een glazen metropool. In de Eerste Bathpolder bij Rilland wordt momenteel volop gewerkt aan het verder volbouwen van het kassengebied. Op drie plaatsen zijn nieuwbouwactiviteiten en uitbrei dingen gaande. Bij de een wordt de fundering ge maakt; bij de ander staat het geraamte al voor een groot deel overeind. Dat betekent dat binnenkort opnieuw een flink aantal hectares aan het glas- tuinbouwareaal in Rilland kan worden toege voegd. Inmiddels zijn er diverse bedrijven in het gebied actief, onder meer in de tomaten- en papri kasector. De Eerste Bathpolder, een project van Fortis Vastgoed in samenwerking met de gemeen te Reimerswaal, omvat in totaal honderd hectare grond; uiteindelijk moet zo'n tachtig procent daar van met kassen zijn bebouwd. Alle percelen zijn inmiddels vergeven. Eind 2002 kocht tomatengi- gant Gebroeders Van der Lans de resterende vijf tig hectare. foto Willem Mieras door Ron Maqnée WESTKAPELLE - De Walcher- band Essence heeft de finale ran HooiJKoorts gewonnen. Bij de dansgroepen streek Urban lision met de hoogste eer. .Bomvol, loeidruk en een hoge kwaliteit", omschrijft R. de Dreu van de organisatie de af sluiter van de tweede editie van HooüKoorts, donderdagavond. Winnaar werd de Walcherse ?roep Essence die furore maak te met een aanstekelijke mix ran jazz en funk. De leden van de groep wonnen een beker en twee dagen studiotijd om bij voorbeeld een demo op te ne- men „Opvallend is dat deze ?oep ook is opgericht met de be doeling mee te doen aan HooüKoorts", zegt De Dreu. „Het zijn stuk voor stuk goede muzikanten die van jongsaf mu zikaal zijn geschoold. Ze vielen op door hun repertoire." Bij de dansgroepen vielen de hiphop dansers van Urban Vision in de prijzen. Zij kregen naast de be ker nog een cheque voor kleed geld. De jury waardeerde hun ei genzinnige interpratte van hip hop en freestyle dans. Eervolle vermeldingen waren er voor de jonge danseressen van The Mi- saine Girls, de Nederlandstalige rockgroep Scwar en de gothic-metal van Maxim Xul. In totaal stonden zeven bands en zeven dansgroepen op de planken die uit de voorronden waren geselecteerd. In oktober begint een nieuwe serie Hooi! Koorts-avonden. Inmid dels hebben zich de eerste bands al gemeld. (Advertentie) Knusse Paaskuikens bij SasPaauwe meubelen. Zeverkneukelen zich, want het worden wel héél gezellige dagen rond Pasen. Dat komt, omdat iedereen natuurlijk nieuwsgierig is naar de fantas tisch mooie aanbiedingen. Sterker, het wordt een feest voor al die blije mensen, die boffen. Nu een interieur samenstellen, uitbreiden of vernieuwen is gewoon lachen. SasPaauwe heeft namelijk wel héél aangename prijskaartjes gehangen aan veel artikelen uit zijn prachtige collectie. Zomaar een beetje ronddwalen door al die meubelen en woon accessoires is op zich al een genoegen. En als je dan net iets tegen komt dat je graag wilt hebben...! Tweede Paasdag geopend van 10.00 - 17.00 uur door Inge Heuff ZIERIKZEE - In overleg met Rijkswaterstaat, dienstkring Deltakustwateren, gaan erva ringsdeskundigen met regel maat de veiligheid beoordelen van de recreatiebetonning op de Grevelingen en het Veerse Meer. Deze betonning wordt dit jaar meer dan gehalveerd. Volgende week wordt gezamen lijk de planning van de beton ning bekeken; over een maand wordt de situatie geëvalueerd en wordt de planning eventueel aangepast. Door bezuinigingen bij Rijkswa terstaat wordt dit jaar minder dan de helft van de gebruikelij ke recreatiebetonning terugge plaatst op de Grevelingen en het Veerse Meer. De betonning van de hoofdvaarwegen blijft intact. Voor verschillende organisaties was deze bezuiniging reden om aan de bel te trekken. Afgelopen donderdag is overleg geweest tussen de dienstkring Deltakust wateren van Rijkswaterstaat en vertegenwoordigers van onder meer het Watersportverbond, het Grevelingenschap, Breed Overleg Delta wateren. Hiswa, ANWB. Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij en Re- cron. De recreatiebetonning is enkele jaren geleden ingesteld om de watersporter zoveel mogelijk al ternatieven te geven voor de hoofdvaargeulen met de beton ning voor de beroepsvaart. „De bezuinigingen bij Rijkswater staat treffen echter ook de men sen die de betonning verzor gen", stelt H.Jager, hoofd van de dienstkring Deltakustwate ren. „Vroeger kon ik dat in eigen be heer doen. Nu moet ik daarvoor een aannemer inhuren. Dat is een dure zaak." In eerste instantie zou er geen budget zijn voor de recreatiebe tonning. Uiteindelijk is er geld vrijgemaakt voor de meest kriti sche punten. Jager: „Wij hebben een plan ge maakt voor de 315 tonnen die ge plaatst kunnen worden. Volgen de week kijken wij met mensen van het Watersportverbond, de politie te water en de reddings maatschappij of er nog wijzigin gen nodig zijn." In het plan wordt op de vaarrou tes gemiddeld om en om een ton minder geplaatst. De komende maand wordt bekeken of deze opzet in de praktijk voldoet. A. van Harinxsma, regiomanager van Hiswa Vereniging: „Gebrui kers, maar ook bijvoorbeeld wa tersportondernemers aan de bei de meren kunnen het hele sei zoen doorgeven als er onveilige situaties ontstaan. Daarop zal actie worden ondernomen." M. Kramer, gedeputeerde voor Recreatie Toerisme en vi- ce-voorzitter van het Grevelin genschap, is slecht te spreken over deze bezuinigingen: „We zullen uitzoeken wie hierover in Den Haag aan te spreken is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75