College Kapelle wil diep snijden 2e PAASDAG GEOPEND Zwanengezin begroet lente Jeugd werkt mee aan speelplek 13 Officier eist boete van 7500 euro voor ongeval bij Total Bezuinigingsplannen schokken besturen li 'I I I I I I I I I I I ALEXANDRIUM jojk op Wonen Ingrijpende kortingen moeten tekort gemeente terugdringen Tholen blundert met felicitaties prinses Amalia Auto's op Eendrachtsweg Studie leefbaarheid kleine kernen Tholen ien eigentijdse wonen en slapen door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van pslitie R. Jeuken eiste gisteren «P de zitting van de economi sche politierechter in Middel burg 7500 euro boete tegen To tal Raffinaderij Nederland uit Nieuwdorp, voor een zwaar be drijfsongeval. Bi) onderhoudswerkzaamheden up7 november 2002 deed er zich ren gasontploffing in een van de koeltorens van de raffinaderij 'nor, waarbij drie werknemers san een gespecialiseerd onder houdsbedrijf ernstige brandwon denopliepen. de officier waren er on tdoende veiligheidsmaatrege len genomen om het bedrijfson- te voorkomen. Zo bleek dat men in de toepassing van het afblinden van de destillatie toren de fout was ingegaan, waardoor er gas in de koeltoren terecht was gekomen. „Het is een opeenstapeling van fouten. Er is te gemakkelijk omgespron gen met de procedures. Ik be grijp dat er nu door de bedrijfs voering kritisch naar wordt ge keken. Dat moet ook, want dit zijn enorm brandgevaarlijke in stallaties. Men kan niet secuur genoeg zijn. Het is een zwaar be drijfsongeval geweest", meende de officier. De drie onderhoudsmedewer kers uit Engeland werden na de ontploffing getroffen door een grote steekvlam. Twee van hen wisten uit de koeltoren te ko men. Het derde slachtoffer moest tenminste tien minuten wachten voordat een kraan hem uit de koeltoren kon takelen. Hoe het kwam dat het gas tot ontploffing was gekomen, was ook de Arbeidsinspectie niet dui delijk. Eén van de opties, sugge reerde raadsman A. de Lange, was een sigarettenpeuk van een van de werknemers. Hij moest echter toegeven dat in feite niet relevant was, wat het gas tot ont ploffing gebracht had. Immers, het gas had nooit in de koelto ren aanwezig mogen zijn. Een vertegenwoordiger van Total er kende dat er fouten waren ge maakt in de veiligheidsprocedu re. „Daarvan is bij het klaarma ken van de toren afgeweken. We moeten eerst de risico's wegne men, want dit mag niet meer ge beuren. We zijn bezig de regels aan te scherpen. Het kan altijd beter", zei hij. De economische politierechter doet over twee we ken uitspraak. (advertentie) WOONMALL ALEXANDRIUM VOOR MEER INFORMATIE: 0800-1598 OF WWW.WOONMALL-ALEXANDRIUM.NL foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Nu is het dan toch echt lente geworden. Geen twijfel meer mogelijk, want het koppel zwarte zwanen in de Goese Westvest heeft weer kuikens: drie, dit jaar. De grijze dotten, die helemaal niet lijken op lelijke eendjes, peddelen overal en altijd achter één van hun ouders aan. De ouders, wier schoonheid onver anderd omgekeerd evenredig is aan hun humeur, zijn zo moge lijk nog prikkelbaarder dan an ders. Het is ook nogal een rijk bezit, drie van die donzige schuitjes, en daar moet je goed op passen. Erg veel bedreigingen zijn er niet voor de kuikens, die al tame lijk uit de kluiten gewassen uit het ei kruipen. Anders dan de eendenkuikens lopen de drie nauwelijks kans te worden ver schalkt door de reiger, die altijd wel ergens verdekt is opgesteld. Vorig jaar snaaide hij wel twin tig eendenkuikens per week uit de veste en bleef net zo broodma ger als voor de geboortegolf. Van de eendenkuikens in de Westvest bleef er dan ook geen één in leven. Alle vijf jonge, zwarte zwanen, die uit het ei kropen, werden echter in Goes volwassen. Haringvlietplein 4 - Zierikzee BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 10 april 2004 jpnrMifike van der Jagt yPELLE - Het college van ^emeester en wethouders Kapelle wil de openbare bi- fiotheek in de kern Kapelle luiten, het sportcentrum priva ten en het Fruitteeltmuseum- iet langer subsidiëren. Daar- aast moet de opbrengst van de aróerendezaakbelasting vol- id jaar en het jaar daarop 110 procent omhoog. een voorstel aan de raad iert het college ook sluiting sn de school in Schore en het opzetten van subsidies voor ideren, jeugd en sport op als gelijke bezuinigingsposten. Klijkt vooral de bedoeling de daarmee eens flink te laten hrikken, want meteen wordt rbi] gezegd dat het college een irgelijke bezuiniging niet ver boord vindt. Het onder- peept wel de noodzaak een im- opulaire maatregel te nemen 'ii het binnenhalen van meer be- jeld, iets waar de raad vee jaar geleden nog voor pas- presenteerde behalve het raads voorstel ook een curieus meerja- renbeleidsprogramma. Een soort programbezuiniging waar in alle posten zijn opgenomen waaraan de gemeente geld uit geeft. Bij alle posten is nage gaan wat de juridische en maat schappelijke consequenties van bezuiniging of stopzetting zijn en of het is strijd is met de doel stelling van het programma. Heilig Die doelstellingen heten in ande re gemeente taken en zijn in de regel min of meer heilig. In Ka pelle waren ze dat tot nu toe ook. Toch wil het college snij den in de programma's al staat de wet dat bijvoorbeeld in het bi bliotheekwerk nauwelijks toe. Voor de bibliotheken in Kapelle en Wemeldinge heeft de gemeen te 300.000 euro per jaar in het boek staan. Dat kan in drie jaar worden afgebouwd, te beginnen in 2006. Dan heeft de kern Ka pelle geen bibliotheek meer, al thans geen gebouw, want dat wil de gemeente verkopen. Vol gens het college moet er wel een voorziening komen maar wat voor één is niet duidelijk. Met het stopzetten van de subsi die aan het Fruitteeltmuseum en het uittreden uit de gemeen schappelijke regeling, schiet Ka pelle pas in 2008 iets op. Op de begroting staat structureel 60.000 euro maar bij uittreding moet een afkoopsom worden be taald. Over vier jaar scheelt dat Kapelle 20.000 euro. Zoals het nu in het bezuiningsmeerjaren- programma staat, wil het colle ge ook niet buitenom de rege ling voor het museum betalen en moet het gesloten worden. Voor het sportcentrum Groene- woud in Kapelle trekt de ge meente jaarlijks ruim 200.000 euro uit. Sluiting levert dat be drag op, maar wordt niet voorge steld. Wel wil het college de kos ten voor de gemeente drukken door te privatiseren. Die bezuinigingen leveren nog niet genoeg op. Onder meer het gefaseerd terugbrengen van de deelname in de Zeeuwse Muziek school, minder geld voor oude renwerk en jeugdwerk moeten zorgen dat Kapelle over een paar jaar niet meer dan een mil joen euro tekort komt. Overigens gaf wethouder J. Her- selman toe dat er nog meer mo gelijkheden zijn om de tekorten, veroorzaakt door een teruglo pende uitkering van het Rijk, te dekken. De opbrengst van de ozb gaat alleen al met 10 pro cent omhoog omdat er in Kapel le meer huizen zijn die veel meer waard zijn geworden. Om het op tien procent te houden moeten de tarieven, het bedrag per duizend euro geschatte waarde, omlaag. Als de tarie ven, in Kapelle al laag in verge lijking met de omliggende ge meenten, dezelfde zouden blij ven zou de hele bezuinigingso peratie niet nodig zijn. Hersel- man becijfert dat dat een meer opbrengst van 40 procent zou ge ven, twee keer het geld dat no dig is om de bezuinigingen niet door te voeren. et college, dat gistermiddag et de drie wethouders inder- aast een persconferentie hield, (Advertentie) Inbraak VGRA VENPOLDER - Tussen 'donderdagmiddag vijf uur en (gisterochtend half negen is er in gebroken in een verenigingsge- bouw buurtgebouvv in 's-Gra- renpolder. jüit het gebouw werd computer apparatuur met nog onbekende waarde weggenomen. De toe- jgang tot het pand werd gefor ceerd; het totale schadebedrag is nog onbekend. door Rolf Bosboom 's-H. HENDRIKSKINDEREN - De jeugd van 's-Heer Hendriks kinderen heeft gisteren massaal de handen uit de mouwen gesto ken. Zij maakte een begin met de aanleg van een basketbalveld met tafeltennistafel. Na jaren praten kan er eindelijk een centrale plek voor de jeugd van het dorp worden gereali seerd. Het speelveld aan het Plein wordt opnieuw ingericht, waar bij de voetbaldoeltjes worden verschoven. Daardoor ontstaat er ruimte om een gebied van zestien bij negen meter te verharden. Daarop ko men een basketbalpaal en een ta feltennistafel te staan. Vlakbij, aan de kant van de school, wordt een overdekte JOP (Jongeren Ontmoetings plek) geplaatst. De plannen konden financieel rond worden gemaakt doordat jong en oud van 's-Heer Hen drikskinderen zelf voor de ver harding zorgen. Eerst moet onge veer 45 kuub grond worden weg- gegraven. Deze grond wordt gebruikt om het voetbalveld op te hogen. Ook vandaag zijn de vrijwilli gers, jongeren met de hulp van volwassenen, nog in de weer met het aanbrengen van de ver harding, waarna het wachten is op de plaatsing van de toestel len. De JOP wordt over niet al te lan ge tijd verwacht. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Bij het bestuur van de openbare bibliotheek in Ka pelle en bij het Museum is ver rast en geschokt gerageerd op de plannen van burgemeester en wethouders om de voorzienin gen niet meer te betalen. „Dit zullen ze voelen in de stem bus", zegt bibliotheekvoorzitter J. Groenenberg. „Wij zijn de grootste club van Kapelle met de meeste betalende leden: 3500 man. Die lenen gemiddeld drie boeken per jaar. Je snapt niet dat ze hier de term 'maatschap pelijk draagvlak' nog in de mond durven nemen." Museumdirecteur G. Heerebout heeft officieel nog niks verno men over het plan van Kapelle om uit de gemeenschappelijke regeling te stappen. „Op termijn zal het de gemeente best wat be zuiniging opleveren, als de af koopsom is betaald, maar ik geef je op een briefje dat ook de voorziening dan zal verdwijnen. Het Fruilteeltmuseum is het eni ge in Nederland en wordt be volkt door een enorm enthou siaste groep vrijwilligers. Alles bij elkaar gerekend is voor Ka pelle één hele beroepskracht ac tief. Dat kunnen vrijwilligers nooit opvangen. Ze kunnen de vaste collectie toegankelijk hou den, ze kunnen doorgaan met het gezellig en aangenaam te ma ken, maar de boekhouding moet ook gebeuren en er moeten ten toonstellingen worden inge richt. Dat is waar hel Fruitteelt museum zo sterk in was en dat, ben ik bang, verdwijnt bij deze maatregel." Gratis tip Heerbout, die ook nog wel eens wethouder is Goes is geweest, kan niet nalaten een gratis tip voor het Kapelse college te ge ven: „Als ze willen bezuinigen, moeten ze het zwembad dicht doen. Als Middelburg en Vlissin- gen al samendoen met één zwem bad, kun je snappen dat Kapelle zich van een dergelijke geldver- slinder beter kan ontdoen en de mensen naar Goes kan sturen. Privatiseren is natuurlijk onzin, want geen enkele ondernemer zal erin stappen als de gemeente niet bijspringt." Ook geschrokken van de college plannen is N. Flipse, directeur van de drie openbare scholen in de gemeente Kapelle. Hij kan maar moeilijk begrijpen dat het college zelfs maar de gedachte heeft gehad om de basisschool de Tunnel in Schore te sluiten. „De gemeente betaalt sinds 1997 88.000 euro voor de in standhouding. Indertijd heeft de gemeente een fout gemaakt en geen ontheffing gevraagd- Die fout maakte ze goed door de ze bijdrage. De Tunnel is een ne venvestiging van de school in Wemeldinge en zit in de progno ses in de lift. Schore is steeds aantrekkelijk voor mensen met kinderen. Het is er rustig, veilig en de school krijgt heel goeie in spectierapporten." SINT PHILIPSLAND - De ge lukwensen van de inwoners van Sint Philipsland aan prinses Amalia en haar ouders zijn een beetje laat aangekomen. Door een fout van de gemeente is het felicitatieregister maandenlang in dorpshuis De Wimpel blijven liggen. De burgemeester en wethouders bieden hun excuses aan in een advertentie in de Eendrachtbo- de. Het register is alsnog opge stuurd naar de Dienst van het Koninklijk Huis. In de excuus brief benadrukt de gemeente dat ze het tekenen van registers op prijs stelt en dat zo zorgvul dig mogelijk is omgesprongen met de recente condoléanceregis ters van koningin Juliana en prins Claus. THOLEN - Automobilisten mo gen binnenkort de Eendrachts weg gebruiken om van en naar de Thoolse nieuwbouwwijk Wa terfront te rijden. Nu is de Eendrachtsweg nog af gesloten voor auto's en moet het verkeer omrijden via de Grind weg en de Deltaweg. De gemeen te Tholen wil een gedeelte van de weg openstellen voor alle ver keer, zodat er een ontsluitings- weg ontstaat voor Waterfront. Er worden fietsstroken aange bracht op het-wegdek. Om te voorkomen dat automobilisten de Eendrachtsweg gebruiken als oprit naar de brug, plaatst de gemeente een sluis, die het au toverkeer dwingt af te slaan richting Waterfront. De aanpassing kost in totaal 60.000 euro. (Advertentie) i Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproel geldt eenmelig binnen zes 711688 555547 Noteer mij vooreen abonne- ment De eerste twee weken j ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: LJ per maand met automati- i sche incasso 19,45) per kwartaal met automa- I tische incasso 56.60) I O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodigl of bel gratis: 0800 - 0 231 231 van n.oo tot 17.00 uur SHOPPING CENTER - MEGASTORES - WOONMALL Nu: de nieuwste woootrends in Woonmall Atexandrium HET SHOPPING CENTER IS TWEEDE PAASDAG GESLOTEN. U VINDT HET GROOTSTE WINKELGEBIED VAN NEDERLAND AAN DE A20, AFSLAG 16 PRINS ALEXANDER IN ROTTERDAM. ELKE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De leefbaarheid in de kleine kernen op Tholen, met name Oud-Vosse- meer, Stavenisse, Anna Jacoba- polder en Poortvliet moet beter, vindt de gemeenteraad. De raad heeft het college op dracht gegeven te onderzoeken wat er moet gebeuren. Onder leefbaarheid verstaat de raad het niveau van de voorzieningen (winkels, openbaar vervoer en dergelijke), veiligheid en ge meenschapszin of sociale cohe sie. In september wordt begon nen met een proefproject in één van de doipen, waarschijnlijk Poortvliet. Een delegatie van de raad gaat dan met verenigingen, kerken en andere instellingen overleggen wat ze vinden dat er moet gebeuren in hun dorp. Twee maanden later wordt een onderzoek gehouden onder de bewoners. In een latere bijeen komst met bewoners worden één of meer projecten geselec teerd. De raad kan de voorgedra gen suggesties niet weigeren, mits ze aan alle randvoorwaar den voldoen. Wel kan een pro ject worden afgeketst op basis van principiële overwegingen. Pas als het proefproject een suc ces is, komen ook de andere ker nen aan de beurt. Voor het proefproject wil de ge meenteraad 60.000 euro uittrek ken. zeeuwse almanak Discipline De goede voornemens zijn nog niet vergeten in dat Goe se gezin waar iedereen wel een pondje kan missen. De af spraak is daarom dat er geen chocola wordt ingekocht. Maar het vlees is zwak, en zo gebeurde het dat de heer des huizes werd betrapt toen hij zich te goed zat te doen aan een zak met paaseitjes. Hoon gelach was zijn deel. De vol gende avond echter was het de vrouw des huizes die wan hopig naar chocola smachtte. Schoorvoetend kwam ze om een eitje bedelen. „Eh... die zijn op", zei de man schuldbewust. „Ik dacht: laat ik ze maar snel opeten, dan kan ik snel weer gaan afval len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73