Nederlanders Isaf doelwit eccö PZC Diamant wijk Antwerpen zou doelwit aanslagen vormen Gore en Clinton voor commissie 11/9 ST00M0V! 0! "Z Bouteflika blijft president Algerije Paashaas in elkaar gerost Twee Apache-helikopters beschoten in Afghanistan Moedige mannen rollen boomstammen Win een bon van 20, PORSÜIIKE Macedonië kiest nieuwe president Kind gefolterd als geestuitdrijving Marsrobots werken langer Betogers opgepakt in Nepal Schuldverlichting voor Niger Hotelbrand in Zweden eist levens Onderlinge strijd tussen Tamil Tijgers eist levens zaterdag 10 april 2004 Veel gewonden door ongeluk met traangas SOFIA-Minstens zeventig men- 'hebben medische hulp moe ien inroepen na een ongeluk „el een busje traangas gisteren „een kantoor van de verkeers- „litie in de Bulgaarse hoofd rad Sofia. Dat hebben de Bul- saBe autoriteiten bekendge- maakt. Aanvankelijk werd uitgegaan van een aanslag, maar onder- goek heeft uitgewezen dat er 'seen opzet in het spel was. Van de gewonden moesten er 48 'in het ziekenhuis worden behan deld. Vijf gewonden zijn er decht aan toe, maar geen van ien verkeert nog in levensge vaar. meldden de ziekenhuizen in Sofia. Het busje traangas zat in de zak van een 51-jarige man die op iet kantoor was om zijn rijbe wijs op te halen. Hij heeft ver gaard dat het busje uit zijn zak nel toen hij zich bukte. De man aangehouden. Hij is inmid dels in staat van beschuldiging gesteld Volgens het ministerie van Volksgezondheid gaat het om het gas chloropicrin, ook Vel nitrochloroform genoemd. Het is een pesticide die tijdens He Eerste Wereldoorlog ook wel werd gebruikt als traangas voor militaire doeleinden. Het irri teert de ogen en tast de longen ende lever aan. ANP/AFP/DPA Vredesoverleg Noord-Ierland BELFAST - De Britse regering beeft een driedaagse conferentie belegd over het Noord-Ierse vre desproces. dat zes jaar na de hoopvolle Goede Vrijdag-ak- boorden muurvast zit. De rege ling heeft dat gisteren aangekon digd. Premier Tony Blair nodigt alle Joord-Ierse katholieke en pro testantse vertegenwoordigers en de Ierse premier Bertie Ahem mt in het Lancaster House in Londen, waar in 1998 ook de iiotonderhandelingen plaatsvon den die leidden tot een gedeeld katholiek-protestants zelfbe stuur in Noord-Ierland. AP GLVSSPORT - Ouders en kinde ren die een jeugddienst van de Assembly of God in de Ameri kaanse plaats Glassport bij woonden, konden hun ogen niet geloven toen ze zagen hoe de paashaas in de dienst een enorm pak slaag kreeg. „Depaashaas bestaat niet", rie pen de daders terwijl ze het 'ar me dier' toetakelden. Volgens de voorgangster, Patty Bickerton, was het niet de bedoeling kinde ren bang te maken met de act met de paashaas. Wel wilde ze aten zien dat het paasfeest niet om de paashaas, maar om Jezus Christus draait. AP van onze redactie buitenland KABOEL - Twee Nederlandse Apaches zijn gisteravond be schoten tijdens een verkennings missie rond de Afghaanse hoofd stad Kaboel. De toestellen wer den niet geraakt. De bemannin gen slaagden erin veilig terug te vliegen naar de basis op het in ternationale vliegveld van Ka- bul. Dat maakte het ministerie van Defensie bekend. Volgens een woordvoerster van Defensie kreeg de bemanning lucht van de beschieting, toen zij lichtspoormunitie haar kant op zag komen. Het Nederlandse detachement onderzoekt op ba sis van video-opnamen wat er precies is gebeurd. De beelden kunnen mogelijk duidelijk ma ken, of er gericht op de Apaches is geschoten of dat het om een toevallig incident ging. Nederland stuurde ter onder steuning van de internationale vredesmacht (Isaf) in Kaboel on langs zes Apaches naar Afgha nistan. Ze worden ingezet voor verkenningsdoeleinden en ter bescherming van activiteiten van de vredesmacht. De ge vechtshelikopters blijven samen met 135 Nederlandse militairen voor een half jaar in Kaboel. Met de komst van Afghaanse le- gertroepen in Maymana is de rust in deze Noord-Afghaanse stad voorlopig teruggekeerd. Een arts van het plaatselijke zie kenhuis zei dat het rustig was en dat de winkels open waren. Donderdag werd Maymana, hoofdstad van de aan Turkme nistan grenzende provincie Fa- ryab, onder de voet gelopen door troepen van de noordelijke krijgsheer Rashicl Dostum. Of deze de stad hebben verlaten is niet duidelijk. Luchthaven Donderdagavond arriveerden honderdvijftig soldaten van het regeringsleger in Maymana. Zij stelden de luchthaven veilig en verspreidden zich over de stad. Zeshonderd soldaten zijn nog onderweg en worden later in de stad vernacht. De gouverneur van Faryab, Ena- yatullah Enayat, en de comman dant van een plaatselijke mili tie, Hashim Khan, zijn op de vlucht geslagen. De woordvoer der zei dat Enayat bij de gevech ten zijn been heeft gebroken en zich schuilhoudt bij de grens met Turkmenistan. Karzai heeft hem opgedragen het gouverneur schap weer op zich te nemen, zei hij. Regeringswoordvoerders zeggen dat Dostum, die een groot deel van Noord-Afghanistan be heerst, met een overmacht aan manschappen vanuit omringen de provincies is binnengevallen. Aanhangers van Dostum meld den dat in de provincie een op stand was uitgebroken tegen de volgens hen impopulaire gouver neur. Donderdag sprak Dostum in een telefoontje aan Karzai 'volstrek te trouw' uit aan de president en zei hij dat er enkele 'misverstan den' over hem waren geweest. Een vertegenwoordiger van Dostum in Kabul zei evenwel dat Enasyat en militieleider Has him nooit kunnen terugkomen. ANP/AP ONBASHIRA - Japanse mannen glijden schrijlings zittend op een grote boomstam van een heuvel af in Onbashira tijdens een zeyenjaarlijks festival dat al 1200 jaar lang wordt gehouden. Tijdens het unieke evenement worden de gekapte bomen door de moedigste mannen met de handen naar beneden gerold en in de Suwa Taisha tempel neerge zet. foto Eriko Sugita/RTR (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Voor op het land én in het water - uw ideale vakantieschoen. Oriëntatieprijs: 57,95 Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De voormali ge Amerikaanse vice-president Al Gore is gisteren achter geslo ten gehoord door de commissie Jie de aanslagen van 11 septem ber 2001 onderzoekt. Donder dag verscheen zijn voormalige ™as. Bill Clinton, voor de com missie. Gore werd drie uur lang ge pord over het regeringsbeleid de jaren voor de aanslagen in New York en Washington en mo gelijke fouten die zijn gemaakt Door Al Qaeda onvoldoende aan e pakken. Inhoudelijke details ^an het verhoor van Gore zijn Net bekendgemaakt. °igens een bij de onderzoeks commissie betrokken bron heeft Clinton ver jaard dat er eind 2000 onvol- de bewijs was voor de be trokkenheid van Al Qaeda bij de aanslag op de USS Cole in Je men en dat hij daarom geen op dracht heeft gegeven tot militai re actie tegen het terreurnet werk van Osama bin Laden. Het Witte Huis zal naar ver wachting zwichten voor de druk vanuit de commissie om een ge heim memo vrij te geven dat mo gelijk meer licht kan werpen op het optreden van de regering en de inlichtingendiensten vooraf gaande aan de aanslagen. Presi dent George Bush ontving het memo op 6 augustus 2001, ruim een maand voor de aanslagen. Het zou volgens de commisiele- den, die het document wel heb ben mogen inzien, passages be vatten waaruit blijkt dat de fe derale politie (FBI) al in de zo mer van 2001 verdachte activi teiten signaleerde van 'slapende cellen' van Al Qaeda binnen de VS. AP/ANP door Pascaie Thewissen BRUSSEL - Een Marokkaanse terreurgroep dreigt met aansla gen op joodse doelwitten in Ant werpen. Dat zou blijken uit een e-mail die is gestuurd aan de Belgische premier Guy Verhofd- stadt en aan de Vlaamse media. Daarin wordt gedreigd met wraakacties voor de moord op Hamas-leider sjeik Ahmed Jas- sin. De Belgische politie onder zoekt de zaak. De e-mail is, zo meldde de Ga zet van Antweipen, onderte kend door de Groupe Islamique Combattant Marocain (GIMC), die al langer door de Belgische veiligheidsdienst in de gaten wordt gehouden. Vorige maand zijn bij huiszoe kingen in Antwerpen, Brussel en Belgisch-Limburg vier leden van de organisatie opgepakt. Te gen één van hen was een interna tionaal aanhoudingsbevel uitge vaardigd in verband met de aan slagen in Casablanca, in mei vo rig jaar. Daarbij kwamen 45 mensen om het leven. Ook de aanslagen van 11 maart in Ma drid worden door de Spaanse justitie toegeschreven aan de GIMC. In de Joodse wijk in Antwerpen hopen ze dat het om een mis plaatste grap gaat, maar de spanning stijgt. Eerder deze week diende de Hoge Raad voor Diamant (HRD) een klacht in te gen de Arabisch Europese Liga (AEL) van Dyab Abou Jahjah. Aanleiding waren uitspraken van de Antwerpse leider van de AEL, Ahmed Azzuz. Na de Israë lische moordaanslag op Jassin, op 22 maart, riep Azzuz de jood se gemeenschap in Antwerpen op 'zijn openlijke steun aan het joodse beleid op te zeggen en zich te distantiëren van de staat Israël'. Volgens Azzuz is Antwer pen 'een evident doelwit' voor eventuele terreuraanslagen van Harnas omdat 'de diamantsector openlijk het zionistische regime steunt'. De HRD wil dat justitie onder zoek doet naar de uitspraken van de AEL-leider en naar de banden die de liga heeft met in terna ti onal e (terreur)organisa- ties. Ook wil de HRD dat de be waking in de diamant wijk wordt opgevoerd. Ontkennen Azzuz ontkent intussen dat hij de Antwerpse diamantairs heeft bedreigd. Het ging volgens hem (Advertentie) ITALIAANS D E SI6 N GREVELINGENSTRAAT 10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl alleen om een waarschuwing. Ook op de Belgische website van de AEL wordt krasse taal gebezigd: „We geloven nu met zijn allen meer dan ooit in de strijd die werd gevoerd door Sheikh Jassin en zullen dan ook het verzet (Islamitische Jihad, Al Aqsa Brigades, Hamas en He zbollah) blijven steunen tot één democratische Palestijnse staat op de totaliteit van historisch Palestina als oplossing wordt ge realiseerd." „Ook eisen we dat onze rege ringspartijen zionisten in hun midden weren en elke vorm van steun aan Israël zwaar bestraf fen. Zionisme moet als terro risme worden gezien en bestre den. Het betekent immers de zwaarste vorm van terrorisme en is ook het grootste gevaar voor de wereldvrede." GPD SKOPJE - Zeven weken na de dood van president Boris Trajko- vski door een vliegtuigongeval kiest Macedonië op 14 april diens opvolger. Volgens opiniepeilingen maakt de 41-jarige premier Branko Cr- venkovski de grootste kans de nieuwe president van de ex-Joe- goslavische deelrepubliek te worden. Een tweede ronde op 28 april moet dan de winnaar op leveren. ANP BRUSSEL - Een vijfjarig jongetje in Brussel is met ijzer- draad gefolterd, omdat hij behekst zou zijn. Een oom en een nicht wilden de boze geesten uit het Congolese jonge tje verdrijven. De twee familieleden zijn voorlopig vastgezet, aldus justi tie in Brussel gisteren. Het zwaargewonde kind herstelt in het ziekenhuis van de fysieke en psychologische letsels. Het incident deed zich voor toen de oom een dagje op het kind zou passen. ANP/Belga PASADENA - De Amerikaanse Marsrobots Spirit en Op portunity mogen tot en met september doorzoeken naar sporen van water op Mars. Het Amerikaanse ruimtevaart bureau NASA heeft besloten vijftien miljoen dollar uit te trekken om de karretjes vijf maanden langer - bijna drie maal zo lang als gepland - te laten functioneren. Op 13 september verliest de NASA het contact met de Spi rit en de Opportunity, omdat Mars dan achter de zon ver dwijnt. Als de planeet na een week tot tien dagen weer te voor schijn komt kan geprobeerd worden het contact te herstel len. AP KATHMANDU - De politie van Nepal heeft gisteren in de hoofdstad Kathmandu meer dan duizend mensen opge pakt wegens schending van een samenscholingsverbod dat een eind moest maken aan betogingen voor herstel van de democratie. De betogers werden met bussen en vrachtwagens afgevoerd. In Nepal wordt regelmatig betoogd voor democratie sinds koning Gyanendra in oktober 2002 de gekozen regering van premier Sher Bahadur Deuba naar huis stuurde en de uitvoerende macht naar zich toe trok. AP WASHINGTON - De Afrikaanse staat Niger komt in aan merking voor een schuldverlichting van 1,2 miljard dol lar. Dat staat in een verklaring die het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereldbank naar buiten hebben ge bracht. Niger heeft zich voldoende ingespannen om zijn econo mie te verbeteren, aldus de verklaring. Door de schuld kwijtschelding is het land beter in staat geld te investeren in zaken als gezondheidszorg en onderwijs. ANP STOCKHOLM - Bij een brand in een hotel op het eiland Öland voor de oostkust van Zweden zijn gisterochtend twee mensen om het leven gekomen. Vijf gasten raakten gewond, een van hen ernstig, aldus de politie. Een deel van het honderd jaar oude Hotel Borgholm ging bij de brand verloren. Verschillende gasten klommen uit de ramen van het twee verdiepingen tellende hotel om aan de vlammen te ontkomen. De oorzaak van de brand wordt onderzocht. AP door Sietske de Boer' ALGIERS - Abdelaziz Boutefli ka blijft de komende vijf jaar president van Algerije. Hij haal de 83,5 procent van de stem men. Om rechtstreeks gekozen te worden moest Bouteflika meer dan de helft van de kiezers achter zich krijgen. Van de ruim 18 miljoen kiesge rechtigden bracht bijna 58 pro cent hun stem uit. De vroegere premier Ali Benflis eindigde als tweede met 7,9 procent van de stemmen, de leider van de gema tigde islamitische partij, Abdal- lah Djaballah, kwam uit op 4,8 procent en Said Sari, een ber ber, wist maar 1,9 procent van de stemmen te veroveren. Benflis, Djaballah en Sari voch ten de uitslag meteen aan. Vol gens hen kon het onmogelijk zo zijn dat er geen tweede kiesron- de nodig was. Zij betoogden dat de Algerijnen voor een voldon gen feit zijn gezet en voorspel den 'ernstige gevolgen'. Bouteflika reageerde verbolgen. Volgens hem negeert het drietal de wil van het volk en toont men minachting voor de stembu suitslag. Bouteflika riep de Alge rijnen op rustig te blijven en zich niet over te laten halen de straat op te gaan in protest. Dat zal alleen leiden tot anarchie en wetteloosheid, zo waarschuwde de president, die sinds 1999 aan de macht is. Minister Yazid Zer- houni (Binnenlandse Zaken) het weten dat iedereen die beweert dat er fraude is gepleegd bij de verkiezingen zelf maar met be wijzen moet komen. Westerse di plomaten gaven te kennen dat de verkiezingen volgens hen de eerlijkste waren sinds 1989 toen Algerije een meer partijen sys teem invoerde. Er waren 120 in ternationale waarnemers in Al gerije die de stembusgang in de gaten hielden. Het Algerijnse leger hield zich afzijdig. In 1992 schrapten de ge neraals de verkiezingen nog uit angst voor een overwinning van de islamitische FIS. Dit besluit leidde tot een burger oorlog die naar schatting 100.000 Algerijnen het leven kostte.De opkomst was hoger dan vijf jaar geleden toen net iets meer dan de helft van de kie zers een stem uitbracht. Vooral in gebieden die zwaar getroffen zijn door de burgeroorlog gin gen meer mensen naar de stemlo kalen. De steun voor Bouteflika, die rust en veiligheid heeft ge bracht, was daar overweldi gend. In sommige streken, met name in het noordelijke Kabylië, was de opkomst laag. Veel berbers hebben daar de ver kiezingen geboycot. GPD ment dat de regering van Sri Lanka in een nieuwe samenstel ling en met een nieuwe premier poogt het vredesberaad met de Tamil Tijgers weer op de rails te krijgen. Het vredesoverleg lag lange tijd nagenoeg stil door een onwerkbare relatie tussen presi dent Kumaratunga en premier Wickremesinghe, politieke riva len. Sri Lanka heeft een nieuwe premier, die uit het politieke kamp van de president komt. De onderlinge gevechten binnen de LTTE-gelederen zijn de he vigste op Sri Lanka sinds de strijdende partijen twee jaar ge leden een wapenstilstand slo ten. De LTTE strijdt al decennia voor een eigen Tamilstaat in het noorden en oosten van Sri Lan ka. De binnenlandse oorlog kost te al aan zeker 70.000 mensen het leven. ANP/AFP van onze redactie binnenland COLOMBO - Op het Aziatische eiland Sri Lanka zijn hevige ge vechten uitgebroken tussen riva liserende facties binnen de Ta mil Tijgers (LTTE). Volgens de Britse zender BBC zijn LT- TE-strijders slaags geraakt met aanhangers van een afvallige commandant, die zich kolonel Karuna noemt. Er zouden al zeker 22 doden zijn gevallen. Karuna zou kun nen terugvallen op circa 6000 ge wapende strijdei's. Volgens het Internationale Rode Kruis zijn duizenden Srilankanen voor het geweld op de vlucht geslagen. Ze hebben een veilig heenko men gezocht in scholen en pu blieke gebouwen. De gevechten komen op een mo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5