PZC Zomerse s kleurig en laag uwmmimi Advocaatje leef je nog? W23 ETEN MET PUCK KERKHOVEN zaterdag 10 april 2004 felblauw, fuchsia, knaloranje, geel, pimpelpaars en grasgroen. De kleuren knallen de etalages uit. Ook die van de schoenenwinkels. De voeten gaan een fleurige zomer tegemoet. Fuchsiaballerina met klein hakje (Via Uno). Oud gemaakte witte schoen voor de man (Pro Sport). Teenslipper voor de man (Invito). Bokserslaarsje voor kinderen (Pro Sport). 'amesachtig slippertje voor mini-vrouwtjes (Camper). Mannenschoenen van pythonleer (Floris van Bommel). Door MACHTELD LEISTRA Laag. Dat is naast kleur het credo voor deze zomer. Dé schoen is wel de ballerina. Het lage muiltje met de ronde neus past uitstekend bij de hippe jaren vijftig trend. Dit schoentje is er in alle kleu ren en dessins. Sportief met een dun rubber zooltje en elastische ran den of supervrou- welijk in snoep- kleurtjes met een strik of bloem op de neus. Bij die laatste equiva lent kan er nog een klein hakje onder, maar niet te hoog, want laag is de mode. Op een gedeelde eerste plaats met de ballerina staat de (teen)slipper als meest popu laire zomerschoeisel. De su- persimpele plastic flipflops die in alle kleuren van de re genboog voor heel weinig geld te krijgen zijn, zijn niet meer voorbehouden aan zwembad of camping maar kunnen overal bij gedragen worden. Maar prachtig gede coreerde Aziatisch aandoen de modelletjes met borduur sels, pailletten of kraaltjes zijn ook super actueel. Ook de man moet aan de teenslipper gelo ven. Voor hem zijn er veelal leren teenslippers die een beetje doen denken aan de Bir- kenstoclc (model: Je- zussandaal met kurken gezondheidszooi). Bij de mannenschoenen valt het kleurgeweld overigens reuze mee. Hier veel natureltinten en allerlei variaties op het thema bruin. Maar we zien wel veel verschillende leer soorten. Heel hip is verkreu keld en oud gemaakt leer en de slangen- en kroko-look. Wel een tikje 'schokkend' is de kleur wit die je steeds va ker ziet. En er is absoluut geen spekzool meer te be kennen. De zooltjes zijn in de regel flinterdun en vaak geïntegreerd in het boven werk. Heel sportief zijn de boksers- laarsjes al dan niet met hakje (voor de dames uiteraard) en de retro-sneakers. Door de dunne zooltjes en de simpele belijning heeft de sport schoen zelfs meer weg van een gemakkeüjke pantoffel. Het mooie Vlaamse woord 'turnpantoffel' is hier meer van toepassing dan het oer- Hollandse 'gymschoen'. Grappig om te zien is dat i de sportieve trend hele maal overgaat in de reguliere schoenmode. Ballerina's met sportstrepen èn een hakje of badslippertjes met een da mesachtig hakje zijn daar leuke voorbeelden van. De neuzen gaan weer de ron de kant op. Hier en daar is er nog een spits voorkantje zichtbaar, maar dat ver dwijnt meer en meer naar de achtergrond. Bij de balleri na's is het: hoe ronder hoe beter. Een mooie pump mag nog wel enigszins spits toelo pen, maar dan heb je het wel gehad. De echte punten-hype heeft zijn piek gehad. Van de kinderschoenen kan gezegd worden dat ze steeds volwassener worden. Vooral de meisjesschoen gaat de da mesachtige kant op. Eén ding is zelcer: meisjes mogen weer meisjes zijn met ballerina's en elegante (teen)slippertjes versierd met bloemetjes, vlinders, strikken en linten voor minivrouwtjes. Verder ook hier veel sportieve mo dellen en stoere sandalen. De kinderen willen er in ieder geval niet kinderachtig bijl open en daarom hebben veel winkels, onder ande re Dolcis, veel 'volwassen' modellen ook in kinder maten uitgebracht. Chocomel hersluitbaar Chocomel is in Nederland net zo'n begrip als Maggi. Nutricia bracht Chocomel, dat eigen lijk Melcola zou gaan heten, in 1932 op de markt. Het was de eerste lang houdbare cho colademelk. Smaak en kwaliteit bleven door de jaren heen intact. Vorig jaar werden de verpakkingen onder handen genomen. Nieuw is nu de hersluitbare fles. Het uiter lijk sluit aan bij de smaak van Chocomel: rond en romig. Dat drinkt makkelijker weg dan een blikje. Het nieuwe 300 ml-flesje is voor 1,40 te koop bij benzinestations en hore cazaken. 1 Jaar Game Boy SP De Game Boy Advance SP, die met dat verlichte scherm en in gebouwde oplaadbare batterij, loopt als een trein. Hij is net één jaar oud geworden. In de eerste twaalf maanden vlogen er we reldwijd meer dan vijftien miljoen exemplaren over de toon bank. Dat aantal draagt een aardig steentje bij aan het totaal verkochte Game Boys tot u toe: 160 miljoen wereldwijd. Nin tendo gaat er prat op dat wereldsterren ermee lopen. Genoemd worden Ronan Keating, Justin Timberlake en Christina Aguile- ra. Designers als Mulberry en Kimchi hebben stijlvolle tasjes ontworpen voor de Game Boy Advance SP en dit jaar worden er honderd spelletjes gelanceerd, zodat het totaal eind 2004 op meer dan vierhonderd komt. Fietscollege Hoe zou dat zijn, fietsen en onderweg naar een verhandeling van Maarten van Rossem luisteren over 'De positie van de zwar ten in de VS'? Het lumineuze idee is van de Home Academy. Die benadert sprekers om hun colleges over populair-weten- schappelijke onderwerpen te registreren op cd. Belangstellen den kunnen de kennis tot zich nemen waar en wanneer ze maar willen: in de auto, trein, op de fiets of in de huiskamer. Historicus Van Rossem mag de spits afbijten met de moderne geschiedenis van de VS. Hij heeft daar drie cd'tjes voor nodig. Zijn relaas is voor 27,50 te bestellen op www.home-academy.nl. De komende maanden volgen Herman Philipse (filosofie). Herman Beliën (vaderlandse geschiedenis) en Govert Schilling (de kosmos). Gsus populair Het Nederlandse modemerk Gsus Indus tries staat op nummer twee van de Natio nale Merkencompetitie, een poll van het blad Adformatie, waaraan 22.000 mensen hebben meegedaan. Dat betekent dat het trendy kledingmerk populairder is dan Ajax (op nummer 3). Winnaar werden de autobouwers van BMW. Uit het onderzoek blijkt verder dat mannen qua kleding massaal de voorkeur geven aan mer ken als Diesel, Levi's en het genoemde Gsus Sindustries. Vrou wen gaan meer voor Esprit, Only en H&M. In de categorie sport- kleding en sportschoenen zijn Adidas en Nike het populairst bij de mannen, maar kiezen de vrouwen voor Puma. Goede doel bikini Zo op het eerste gezicht een doodnormale bikini met een grap pig onderwater tafereeltje. Maar als je deze bikini bij de H&M koopt, gaat tien procent daarvan naar een waterproject in Bangladesh van de hulporganisatie WaterAid. Veel kleding van H&M wordt in dat arme land geproduceerd en met dit gebaar wil de winkelketen iets terug doen. Voor de prijs van één biki ni, en dat is een kleine 20, kan WaterAid iemand in een ont wikkelingsland een jaar lang van schoon drinkwater voorzien. De bikini ligt vanaf half april bij de H&M. Er zijn ook WaterAid slippers, een toilettasje, een spiegel en een borstel te koop. Knaloranje ballerina met sportstrepen èn hakje (Pro Sport). naar de basisschool. En hoe? Ze heeft de nachtjes afgeteld. Niet naar haar verjaardag, maar naar de eerste schooldag, vijf dagen later. Ein-de-lijk, ein-de-lijk, ein-de-lijk mocht ze met haar zussen mee. Luid zingend ('heb je even voor mij?) stapte ze vorige week maandag een nieuwe fase in haar leven tegemoet. Rugzak om. Nieuwe drinkbeker erin. Nieuwe broodtrommel. Het feest kon begin nen. Natuurlijk was ik er ook bij - met fo totoestel, eerste schooldag, toch een bijzonder moment - maar ik had net zo goed thuis kunnen blijven. Ze zat al in de klas - naast Middelste - toen ik me nog door een kluwen van kleu ters naar binnen probeerde te wur men. 'Daaag mam', groette de juf. 'Je kunt wel weer gaan.' Jongste zwaaide nog, dat wel. Er kon ook nog een schamel kushandje van af. maar daar bleef het bij. Moeder zonder foto's - naar huis. Ja, zo iat met derden. Ze weten pre cies hoe het werkt op school, ze ken nen al een hoop kinderen, ze hebben niet de minste moeite met afscheid nemen. jm ik? Ja, ik moest toch even slikken, want voor mij was het een dubbel af scheid. Afscheid van mijn gezel schapsmaatje op de dagen dat ik muis ben, maar ook van een tijdperk: •k ben nu écht uit de kleine kinde ren. En hoe dat voelt, na ruim een week? Onwennig, maar niet onaangenaam. De stilte in huis? Valt erg mee. Ik zet gewoon een cd op. En dan geen I<3, geenChipz of Kim Lian, maar iets Waf ik zelf mooi vind. En de extra mjeuren?Ja, die zijn natuurlijk Door Susanne Groeneveld Iredacteur en moeder van dne dochters heerlijk. Weliswaar gaan de dagelijk se karweitjes gewoon door: opruimen (dat vooral), bedden opmaken, de was, boodschappen doen, eten ko ken, maar dan nog blijft er genoeg tijd over om ongestoord te shoppen, een vriendin te bellen of een boek te lezen - overdag? ik weet niet wat me overkomt. 'Voor je het weet heb je het nog druk ker dan voorheen', meende een moe der, met wie ik vorige week een praatje maakte bij de bakker. 'Want je gaat van alles plannen in die paar uurtjes en die zijn zo om.' Jaren uit gestelde klussen - de zolder oprui men - werden door haar onderhan den genomen (ben ik niet van plan). Een andere moeder genoot zo van haar schone huis - 'met kleine kinde ren in huis deed ik alles met de Fran se slag, nu heb ik er meer tijd voor' - (ik ook, maar die extra tijd wil ik toch zo min mogelijk aan poetsen be steden.) Nee, genoeg andere plannen en ideeën. Ook voor mij is een nieuwe levensfase aangebroken. En nu ik zie met hoeveel plezier Jongste naar school gaat - ze maakt al afspraakjes en ze sjouwt al met vriendenboekjes - kost me de overgang veel minder moeite dan ik had gedacht. 'Vandaag hoefje niet', zei ik tegen haar, toen ze zaterdagochtend na het ontbijt haar rugzak wilde pakken. Ze trok een dikke pruillip. 'O nee hè.' Maandag, dan mag ze weer. Groot feest!! m ;l 4 -j AW4 V& m 8 superverse eieren (M) 200 gram kristalsuiker 500 ml brandewijn 1 eetlepel citroensap weckpot van 1 liter Reinig de weckpot en rubberen ring met kokend heet water en soda. Laat hem uitlekken op een schone thee doek. Kluts in een roestvrijstalen, glazen of stenen kom de eieren met de suiker tot de suiker bijna is opgelost. Verwarm water in een wijde pan maar laat het niet koken. Hang de kom hierin en ver warm het eimengsel 'au bain marie Klop voortdurend met een garde, voeg in kleine beetjes brandewijn toe. Bigt kloppen toe de massa de dikte van vla heeft. Haal de kom uit de pan, voeg ci troensap toe en roer goed door. Vul de weckfles met hete advocaat. Sluit het deksel en laat afkoelen. Bewaar het in de koelkast. Schep de advocaat in kleine glaasjes en geef er een lepeltje bij. (Géén zilver, dat reageert met ei en smaakt onaan genaam). Ie kan er slagroom op doen maar deze advocaat is zo romig dat hg het helemaal niet nodig heeft. Bij deze manier van bereiden worden eventuele salmonellabacteriën met ge dood. Gebruik van salmonellavrije- of gepasteuriseerde eieren is daarom aanbevolen. Tip voor een lekker paastoetje: leg stukjes verse peer in een schaaltje, be dek met een mengsel van yoghurt en advocaat. Versier met chocolade-eitjes en een kaneelbeschuitje. Zelf advocaat maken; ik was er nooit op gekomen als mijn vriendin Paulien me die zaterdagavond, een week voor Pasen, niet had gebeld. „Heb jij mis schien advocaat in huis?" Nou ken ik haar als vrolijk inneemster van droge witte wijn en ook van een stevig spe- ciaalbiertje is ze niet vies. Maar advo caat? Dat is toch meer iets voor oma's met kanten zakdoekjes, niet voor stoere werkende jonge moeders... Ik had het helemaal mis. „Wat moet jij nou met advocaat?" vraag ik. „We hebben net een rode Chileen opengetrokken, dus als je zin hebt in een glaasje ben je wel kom. Maar sorry, aan advocaat kan ik je niet aan helpen." Nee, het was niet voor haarzelf, klonk het bloedserieus, maar voor de cavia. Pardon? Toen kwam het hele verhaal. Ze hadden de cavia van haar dochter helemaal verstijfd in zijn hokje gevonden. Niet dood, maar in een soort stuip. Wat te doen? De dichtstbijzijnde dierenarts had na tuurlijk geen dienst dus moest ze naar de weekend-arts, helemaal naar de andere kant van de stad. Ze had geen auto en voelde er niets voor met zieke cavia én paniekerig kind in de tram te gaan zitten, dus vroeg ze de dierenarts of hij haar niet telefonisch kon adviseren. Ja, wat nog wel eens wil helpen is een lepeltje advocaat. Maar waar haal ik dat zo gauw vandaan, op zater dagavond?" vroeg ze zich radeloos af. „Ik wil het wel proberen te ma ken", bood ik aan. Je bent kookgek Om van te smullen: zelfgemaakte advocaat of je bent het niet. Ik herinnerde mij een recept in één van mijn antieke kookboeken. „Kom maar snel, dan ga ik vast aan de slag." Eieren, suiker en va nillesuiker heb ik altijd op voorraad. Brandewijn niet, maar er stond nog een staartje witte rum. Daarmee zou het toch ook moeten lukken. Ik stond al ij verig te klutsen toen ze buiten adem binnenkwam. Ondanks de serieuze aard van de situatie gierden we van het la chen. Advocaat maken voor een cavia! Met een jampot vol nog warme, gele vla-achtige substantie, spoedde ze zich terug naar de patiënt. Ik had veel te veel gemaakt en wilde het al door de gootsteen spoelen, maar het rook zo lekker. Dus nam ik een likje. Mmmm, niet slecht. Nog een hapje, en nog één. Het restje toch maar bewaren. Nu wilt u natuurlijk weten hoe het af liep met de cavia. De volgende ochtend belde ze: Cavia was wonderbaarlijk ge nezen. Twee theelepeltjes waren vol doende geweest om hem uit zijn stuip te trekken. Hij sprintte weer als van ouds door zijn kooi en piepte alsof er nooit iets was gebeurd. „Maar nu even iets heel anders: wist ik wel hoe lekker die zelfgemaakte advocaat van mij was? Voor de schrik had ze de rest van de jampot maar leeggegeten. Ze was er heel rustig van geworden en had daarna heerlijk geslapen. „Ik heb nog een beet je", bekende ik. En dus zaten de dames op zondagochtend om half twaalf sa men aan de advocaat. Een week later had ik de familie over de vloer voor de paasbrunch. Mijn advo caat (verbeterd recept, met wat citroen sap om hem iets frisser te maken en net het scherpe, alcoholische van de bran- denwijn af te halen) ging erin als pap. Bij oud én jong. Ja, ook dit jaar weer brouw ik traditiegetrouw een weckfles- je van die heerlijke gele eierlikeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55