Alkmaar is meer dan kaas PZC Golfpetje Kritische oudere toerist wil vooral comfort zaterdag 10 april 2004 W15 Terug in de tijd Alkmaar gaat deze zomer vooral terug in de tijd. Tot en met oktober kan men elke derde zon- dag van de maand met een gids fietsen. Onderweg worden monumenten bezocht die nor maal niet toegankelijk zijn Deelname kost 750 cent, inclusief consumpties. Van mei tot en met okto ber zijn er elke eerste donderdagavond van de maand en derde zaterdag van de maand historische stadswandelingen, eveneens voor 750 cent Stadswandelingen met een gids zijn er van 25 juni tot en met 3 september ook op vrijdagmiddag, deel name kost 3,50. Vanaf 11 juni, de echte verjaardag van de stad, tot 9 oktober is op het Canadaplein het panorama-beeldverhaal 750 jaar Alkmaar te zien. De kinderkaasmarkt voor kinderen van 6 tot 15 jaar is alle vrijdagen van 9 juli tot en met 3 september om 11.00 en 11.30 uur. Gedurende een half uur nemen de kinderen een kijkje in de kaasdragerskamer, worden ze gewogen en krijgen ze een weegcertificaat. Deelname kost 3. Ook voor kinderen is de individuele speurtocht door de stad, een route kost 1,20. Voor al deze activi teiten kunnen belangstellenden zich melden bij de VW in Alkmaar Voorts zijn er grachtenrondvaarten vanaf de Mient bij het Waaggebouw, tel. 072-511 77 50. De Kraak verhuurt roeiboten, kano's, waterfietsen, fietsen en steps. Verdronkenoord 54, tel. 072-512 58 40, www.dekraak.nl. Meer informatie. VW Alkmaar, Waagplem 2,1811 JP Alkmaar, tel. 072-511 42 84, www.wvalkmaar.nl. Groen fietsen met een gids Op 15 april zal acteur Jeroen Krabbé het start sein geven voor een nieuw initiatief, GreenBi- kes. GreenBikes beoogt het groepstoerisme te stimuleren, door groepen van twaalf tot vijf tien fietsers onder leiding van een gids een mooie, groene route te laten afleggen. Er wordt gebruik gemaakt van groene huurfiet- sen. Tot nog toen zijn drie routes van circa 20 kilometer uitgezet in het Overijsselse Vecht dal. Deelname kost 14,75. Meer informatie: VW Kampen-Zwolle-Overijs- sels Vechtdal, tel. 038-422 22 99. www.qreenbikes.nl. Nieuwe brochures Belgische Ardennen Het Belgisch Verkeersbureau voor Wallonië en Brussel heeft drie nieuwe brochures uitge geven, die op verzoek gratis worden toege stuurd. Het betreft een gids Logis van België en het groothertogdom Luxemburg, met ruim honderd kleine en middelgrote familiehotels. Dan is er een brochure met algemene toeris tische informatie over Belgisch Luxemburg, en tenslotte de gids Accueil Champêtre en Wallonië, met tal van verschillende soorten accomodaties waaronder boerderijcampings en gastenkarrters. Aanvragen kan bij het Bel gisch Verkeersbureau voor Wallonië en Brus sel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 023- 534 44 34. Er wordt een bijdrage van 2,15 portokosten gevraagd. Incernoord Leeuwarden beste reisbureau Reisburo Internoord in Leeuwarden is onlangs uitgeroepen tot Reisbureau van het Jaar 2004. De verkiezing was een initiatief van de branche-organisatie ANVR en het vakblad Reisrevue. De tweede plaats was voor Globe Reisburo Almere-Stad, derde werd Toerkoop reisbureau Relik Van Hooft in Breda. Zie ze vliegen op Schiphol judi Carrell is sedert enkele jaren ereburger van Alkmaar. Enige tijd geleden heeft de burgemeester bem gevraagd deze zomer tijdens een van Alkmaar heeft nog steeds mooie grachten, de fameuze kaasmarkten de bel te luiden. Niet vanwege dat ereburgerschap, maar omdat Alkmaar 750 jaar bestaat. En dat mag natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgaan. Deze toren van het havengebouw werd in 1924 vier meter verplaatst in verband met een wegver- breding. Het uurwerk bleef doorlopen. Foto's CHAREL VAN TENDELOO Op de luchtha ven Schiphol staan vier web- cams opge steld, die de mensen thuis achter de com puter een blik gunnen op ver schillende de len van het vliegveld. Zo is er uitzicht op de E-pier met veel interconti- - - nentale vluchten, op de drukke D-pier met voornamelijk Europese vluchten, en een ge deelte van de Kaagbaan. De webcams zijn geïn stalleerd in de zogeheten platformkoepel, die tot vorig jaar werd gebruikt voor de gate-plan ning (welk vliegtuig staat wanneer aan welke gate). De mensen van de afdeling gate-planning zit ten nu in de hoger gelegen verkeerstoren. Zie www.schiphol.nl. Museumweekend in teken van vertellen Komend weekeinde. 17 en 18 april, is er het jaarlijkse Museumweekend. Honderden mu sea zetten die dagen de deuren gratis, of met korting, open voor het publiek. Om met name houders van een museumjaarkaart ook iets extra's te bieden, krijgen die vanaf 17 april het gratis boekje Museumfavorieten. Vijftien bekende Nederlanders beschrijven daarin hun meest geliefde museumobject. Het thema dit jaar is 'de kunst van het vertel len'. Diverse musea organiseren extra activitei ten. Meer informatie: www.museumweekend.nl CERRfT FL0RISZ WILÜKMAN x CESTiCHT J,N jm Doof ALICE PLEKKENPOL Alkmaar zet zichzelf deze zo mer in het zonnetje. Rond het 750-jarig bestaan zijn tal van activiteiten georgani- seerd die vooral een cultuurhistorisch nntje hebben. Daarbij wordt de groot ste trekpleister van de stad, de kaas, ui- teraard niet vergeten. 'Natuurlijk koes- itren we de kaas,' zegt Esther Cremer van de plaatselijke VW. 'Wat wereldbe roemd is moet je niet zomaar aan de I wilgen hangen. Maar met name toeris- I ten uit Nederland, Duitsland en België laten we weten dat er meer is dan kaas j alleen. Zo presenteren we Alkmaar als cultuurhistorische stad, met bijvoor- beeld musea die je elders niet snel vindt (biermuseum, kachelmuseum, kaasmuseum), maar met name als aan- trekkelijke winkelstad.' Hoewel Alkmaar met zo'n 90.000 inwo ners tot de middenmoters behoort, gaat de Noord-Hollandse plaats er prat op de tweede winkelstad van Neder land te zijn. Niet in absolute aantallen, wel in diversiteit en aanbod. Met als uit hangbord de woonwinkels, die van Van Til voorop, oorspronkelijk afkom stig uit Alkmaar. Winkelen wordt steeds meer een heus tijdverdrijf, weet i Esther Cremer. De VW geeft daarom een aparte winkelgids uit waarin de za ken thematisch gerangschikt zijn. Struinend door de oude binnenstad blij ken veel speciaalzaken verborgen ach ter eeuwenoude gevels, zoals in het i Hof van Sonooy, of aan de Ritsevoort. Boekenwurmen moeten daar beslist binnenstappen bij De Alkemaer. De zaak is zo volgepakt met metershoge stapels boeken, dat je je er bijna niet kunt bewegen. Dat is ook niet nodig. Als de boekverkoper wordt gevraagd of hij een al lang gezochte titel van een be paalde auteur heeft, haalt hij meteen een aantal andere boeken van de betref fende schrijver tevoorschijn. Hij leest de ruggen, 'nee, het zit er niet bij'. On voorstelbaar. Venetië van het noorden De meeste shoppers draven het eerst door de Laat, dé winkelstraat van Alk maar. Ze zullen er zelden bij stilstaan dat de Laat ruim honderd jaar geleden nog water was. Alkmaar kende vroeger een uitgebreid grachten- en kanalen- stelsel en werd zelfs het Venetië van het noorden genoemd. Een aantal wa terwegen is nog intact, en wordt nu vooral voor recreatieve doeleinden ge bruikt: rondvaarten, kanoën, roeien, 's Zomers moet de stad het vooral van dagjesmensen hebben, die bijvoor beeld in Amsterdam verblijven maar de kaasmarkt willen zien, of mensen Dit beeld markeert de ingang van het Wilde manshofje. Stad viert 750-jarig bestaan met veel activiteiten die aan het tien kilometer verderop ge legen Noordzeestrand vertoeven. Deze zomer wordt een extra toeloop ver wacht vanwege het 750-jarig bestaan. Veel activiteiten omvatten wandelin gen en fietstochten langs de ruim vier honderd monumentale panden, maar de compacte binnenstad nodigt ook uit tot 'vrij' rondslenteren. Mooie plekjes zijn er volop, zoals de oude vismarkt met de waterpomp, die vroeger de hele markt van water voorzag. In verband met het agressieve visafval werden de putroosters in de bestrating van koper gemaakt. Mooi is ook de straat Fnidsen met veel bijzondere winkels en antiek zaken, de gracht bij de Zijdam, het Waagplein met haar terrassen, het Hof je van Sonooy en het Wildemanshofje waar nog steeds alleenstaande dames wonen. En dan is er natuurlijk die niet te vermijden kaasmarkt, net weer be gonnen en tot september elke vrijdag ochtend te zien. En dat al bijna vierhon derd jaar lang. Op vrijdag is het op het Waagplein dringen geblazen. Dan arri veren bussen vol buitenlandse toeris ten, die de kaasmarkt aandoen als on derdeel van hun Europarondreis. Het publiek staat rijen dik achter de drang hekken. Omdat kinderen letterlijk een beetje in de verdrukking raken, heeft de VW vo rig jaar voor het eerst de kinderkaas markt georganiseerd. Die wordt dit jaar wegens succes geprolongeerd. De kaasmarkt is overigens geen puur toe ristische attractie, maar ook heuse han del. Al vroeg in de ochtend leggen 'kaas- zetters' 30.000 kilo kaas in lange rijen op het Waagplein. Keurmeesters en handelaren beoordelen de kazen op kleur, smaak, structuur en dergelijke, alvorens het loven en bieden begint. De verkochte kaas wordt in het Waag gebouw gewogen en is daarna gereed voor transport. De kaasdragers zelf zien vooral uit naar het einde van de ochtend. Na het sjou wen met de zware berries waarop 160 kilo kaas ligt, is het goed uitpuffen in hun stamkroeg. Vroeger dronken ze na gedane arbeid een borrel in hun eigen kamer in het oude Waaggebouw, tegen woordig heffen ze het glas in het tegen overgelegen café Jong Belegen. 'En dat doen ze met veel enthousiasme', we ten ze in Alkmaar. Het prettige van de naam 'Afsluit dijk' is dat je direct weet waar je aan toe bent. Eerst was het open en toen ging het dicht. Het resultaat is een waterbouwkundig hmststuk waar nog steeds een zekere he roïek aan kleeft. Je hoeft er slechts over heen te rijden om daarin te delen. Hoe ben je hier gekomen?' vroeg een oudere heer me op het veijaardagsfeest- |o van mijn zwager, die in Leeuwarden woont. 'Via de Afsluitdijk zei ik. Het was een antwoord dat ontzag inboe zemde, merkte ik aan zijn reactie. Alsof 'kop een bakfiets en met wind tegen de BO kilometer tussen Den Oever en Kom- werderzand had bedwongen. Eerlijk gezegd had ik ook zoiets ver dacht Het moet dus wel een hele tijd ge iden zijn dat ik voor het laatst over die ik ben gereden. Ik had een smalle weg ■ujnijn hoofd, waar je hooguit 50 mocht nJden. Maar na de Stevinsluizen, die als een erewacht de toegang markeren, kwam ik op een ruime snelweg met twee njbanen aan iedere kant. t Monument, de plek waar op 28 mei 2 het laatste stroomgat werd geslo- ten. heb ik de weg verlaten en de auto ge- Door DIRK MULDER parkeerd. Er staat daar een witte toren die aan de hoge duikplank van een voor oorlogs Duits zwembad doet denken. Na het beklimmen van enkele trappen ein dig je bij een bruingeschilderde schuif deur, waarop een briefje is bevestigd met een huiselijk verzoek: of je de deur achter je dicht wilt doen. Waarschijnlijk kan het anders lelijk tochten in het trap penhuis. De schuifdeur geeft toegang tot een open balkon met uitzicht op de Wadden zee. Het moet echter niet te druk wor den, meer dan vier mensen passen er nauwelijks op. De capaciteit is wellicht berekend op de beginjaren van de dijk, toen er per uur zo'n zes auto's voorbij kwamen. Nu zijn dat er zeshonderd en dat is, volgens het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, relatief rustig. Onder 't Monument, aan de voet van de dijk, is een Lunchroom gevestigd. De warme chocolademelk met slagroom is er heerlijk en het interieur straalt een ouderwetse kalmte uit. Het is alsof je in een kleine veerboot zit. Peinzend keek ik uit het raam. Ik voelde spontaan een regel uit 'De Zuiderzeeballade' in me op komen: 'En aan de horizon leit Emmel- oord'. Maar die kant moest ik niet op, Leeuwar den riep. Ik reed door. Een eindje verder op de dijk was er zelfs een compleet benzine station. Na het tanken zette ik mijn auto alvast een stukje vooruit, zodat de jon gen die achter mij stond te wachten er ook bij kon. Er kwam harde bonke-bon- ke muziek uit zijn zwarte Golf en hij droeg een petje. De jongen stevende doel bewust op me af. Nu krijg ik moeilijkhe den, flitste er door me heen. 'Bedankt meneer,' zei hij wat lijzig, met een Friese tongval. 'Dat u de auto heeft weggezet.' Oudere toeristen stellen hoge ei sen aan comfort, zekerheid, ser vice en rust tijdens hun vakan tie. Ze zijn zeer kritisch, zowel op het moment van boeken als tijdens het verblijf, waarbij een goede prijs-kwaliteit verhou ding doorslaggevend is. Per soonlijke aandacht, informatie en suggesties over activiteiten in de omgeving staan hoog op het wensenlijstje. Hotels en bungalowparken zijn favoriet. Dit zijn enkele resultaten van het onderzoek '50-plussers spre ken voor zich' van het Neder lands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC). Groepsge sprekken met 50-plussers, inter views met toeristische onderne mers en een inventarisatie door ContinuVakantieOnderzoek vormen de basis van het onder zoek. Het onderzoek richt zich op het vakantiegedrag van 50-plussers in binnen- en bui tenland, op wat zij van het toe ristisch aanbod vinden en hoe zij graag benaderd willen wor den. Oudere toeristen kiezen vaak sportieve vakanties, maar willen dan wel luxe overnachten. Foto JAN VENEMA Anno 2004 is één op drie Neder landers vijftig jaar of ouder. In 2020 is dit aandeel gestegen naar zelfs veertig procent. Niet alleen meer mensen worden ouder, maar zij worden ook steeds ouder. Het blij let dat veel van de huidige 50-plussers geë mancipeerd, actief en zelfbe wust zijn, zij nieuwe initiatie ven nemen, cursussen en oplei dingen volgen, graag musea be zoeken, vrijwilligerswerk ver richten, aan fitness doen of sur fen op het internet. Onderzoek ster Astrid van de Kamp: 'Ze zijn mondiger en willen over het algemeen niet op hun leef tijd worden aangesproken. Veel 50-plussers hebben het druk. Een belangrijk verschil met voorheen is dat hun agenda vol staat met activiteiten die ze graag willen doen en niet met verplichtingen.' Eenderde van alle vakanties wordt ondernomen door 50-plussers, hiervan nemen se nioren tot 65 jaar een kwart voor hun rekening. 60- tot 65-ja- rigen gaan maar liefst 3,5 keer in Nederland op vakantie, ter wijl mensen jonger dan 50 jaar gemiddeld twee per jaar op va kantie gaan. 55-plussers vieren langer vakantie: in eigen land is dit een dag langer dan de gemid delde Nederlander. Vakanties in eigen land zijn bij 50-plus sers geliefd: de reisafstand is niet ver en wanneer er iets ge beurt, is men snel weer thuis. Bos- of heidegebieden zijn favo riet, hotels en bungalowparken zijn de populairste accommoda-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47