PZC Springen over de T Slapen in bergen en bunkers Vraag tkantwoord, EI 020-5733222 ww.skytours.nl Redactie: 0113-315680 iwvwpzc.nl Snail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Mnnrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Sws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 10 april 2004 Kcizen Uitgaanstip Papieren theaters waren in de 19e eeuw speelgoed voor rijke kinderen. Tientallen exempla ren plus voorstellingen in deze miniatuurtheaters zijn tot 7 juni te zien in Slot Zeist. Infor matie: tel. 030-6921704, www.slot.zeist./nl/info. De Rijn stroomt bij Rotterdam in de Noordzee. Maar waar begint 'ie? Ver weg in de Zwitserse bergen, waar het bergbeekje nog zo klein is dat je er met gemak overheen springt. En dat is toch een gekke gedachte. Door ALICE PLEKKENPOL ■J Jo\ ai da Tuma staat er op het bordje. Het zegt wei nig, maar het blijkt de /officiële bron van de Rijn. Vanuit dit meertje in de Zwitserse bergen stroomt de ri vier 1320 kilometer lang door Europa, om te eindigen in de Noordzee. Beter kijken leert dat een miniem stroompje vanaf een besneeuwde bergtop in het meer sijpelt. Dat moet 'm dus zijn, De rivier, die hier nog Hint- errhein heet, is niet meer dan een sloot waar je gemakkelijk overheen kunt springen. De Rijn tussen je benen, toch een vreemd idee. Het water is hier in het kanton Graubiinden slechts een berg beek, rein in plaats van Rijn, en onwetend van wat er enkele honderden kilometers verderop gebeurt. Een vervoersader voor vrachtschepen en toeristenbo ten, grote steden die hun be staan aan de rivier danken, ille gale dumpplaats voor fabrieken of criminelen: aan de oever van het bescheiden, lieflijke Tuma- meer kun je je daar absoluut geen voorstelling van maken. HetTumameer ligt er zo mooi tussen besneeuwde bergtoppen in, de Piz Tuma en Piz Pariet t'piz' is het Reto-Romaanse woord voor berg), die weerspie gelen in het gladde, blauwe wa teroppervlak. Enkele vissers gooien er hun hengel uit. Wij vullen de bidons met het helde re, ijskoude water en rusten uit na het eerste deel van de tocht. Die voettocht begint veel eerder op de dag bij het treinstation Oberalppass, op 2044 meter hoogte. Vanaf het station horen we eerst nog het geronk van mo torrijders, die de kronkelige al penpassen als een uitdaging be schouwen. In de verte zien we de golfbaan, waar je bij het ne gende hole de bal over de Rijn moet slaan. Als het verkeersla waai wegebt maakt dat plaats voor het geklingel van minstens De Vorderrhein is smal en wild, dus pri ma om te riverraften. De Maigchelshut is een luxe accommodatie, je slaapt met z'n vijven in een bed Foto's CHRISTOF SONDEREG- GER/ZWITSERLAND TOERISME Wandelland In de bergen van Graubiinden ligt het Lai da Tuma, waar de Rijn ont: Nabij Sedrun wordt momenteel gewerkt aan de lang ste spoorwegtunnel ter wereld, die door de St Gotthard gaat. De bouw is in 1996 begonnen, rond 2011 moeten de eerste treinen rijden. De tunnel, 57 kilometer lang en 800 meter diep, maakt deel uit van het traject Rotterdam-Milaan. In Sedrun be vindt zich een infocentrum dat alle dagen, behalve dinsdag, bezocht kan worden. Geopend tussen 10.00-12.00 en 14.00-18.00 uur. Aanmelden voor een gratis rondleiding kan via tel. 0041-81-936 51 20. Meer informatie: www.alptransit.ch honderd koebellen. En daarna wordt het echt stil. Alleen het gepuf van de wandelaars over stemt de kabbelende bergbe ken. Geschilderde symbolen op stenen wijzen de weg. De tocht naar Lai da Tuma is populair, ook bij de Zwitsers zelf. Die brengen toch al vaak een vakan tie in eigen land door, en geef ze eens ongelijk. Gids Martina stapt stevig door. 'Freier Atmen' lezen we op de achterkant van haar trui. Dat gaat niet op voor alle wande laars. Hoewel we slechts naar zo'n 2300 meter hoogte klim men, beginnen na een kwartier tje al enkele lopers te piepen en te hijgen. We bestuderen even de vele bloemen om de pauze te rekken, vragen de gids of we ook gemzen en bergmarmotten zullen zien (nee, helaas), en moeten dan weer voort. Over smalle paden, een enkele keer klauterend over stenen en hup pend door een beekje waaraan we natte voeten overhouden, maar al met al goed te doen. Als we opnieuw even uitblazen tij dens de klim, komt een echt paar ons tegemoet. 'Nog twintig minuten', roepen de dalers mon ter. Hé, alweer Nederlanders. Na ruim een half uur komt het einddoel in zicht, en het is de tocht zeker waard. Niet alleen vanwege het feit dat je aan de wieg van de Rijn staat, maar ook om de serene rust die het berg- meertje uitstraalt. We pauzeren er uitgebreid, springen over de Rijn, en nemen een paar slok ken van het koude water. Vanaf het Lai da Tuma is het dan nog zo'n drie kwartier lo pen naar de Maighelshut, een bekend startpunt voor wande lingen in deze regio. De Maig helshut geldt als luxe accommo datie, met (vooral koude) douches en wc's. Maar ook met minimaal tien personen in een krappe slaapkamer, vijf slapers in een bed beneden en vijf erbo ven. Tegen zoveel gesnurk zijn zelfs de beste oordopjes niet be stand. Gelukkig doen de ver moeiende buitenlucht en een halve fles rode wijn tijdens de avondmaaltijd wonderen om toch nog enige slaap te vatten. Vliegende monnik Het gebied waar het Lai da Tu ma ligt wordt al heel lang be woond, naar schatting zo'n tweeduizend jaar. Vrij bekend is het klooster van Disentis, dat aan de rand van de gelijknami ge stad ligt. Disentis betekent zo veel als 'onherbergzaam ge bied', en het waren de benedic tijner monniken die er als eer sten kwamen. Zij stichtten rond 750 het klooster St. Martinus. Een bezoek aan het huidige klooster is bijna een must. De barokke kerk is imposant, het museum interessant. De begane grond omvat vooral religieuze kunst, streekklederdrachten en voorwerpen uit de regio. Boven bevindt zich een natuurhisto risch museum met veel oude fo to's, geprepareerde dieren, mi neralen en goud dat in de direc te omgeving is gedolven. Nadat vijf jaar geleden opnieuw een flinke goudklomp naar boven werd gehaald, kunnen nu ook toeristen er hun geluk beproe ven. Het klooster is altijd bewoond geweest, vertelt de benedic tijner pater Theo. 'Soms woon den er slechts twee monniken, nu zijn we met ongeveer 35.' Ze voorzien in hun levensonder houd door onder meer een gere nommeerd gymnasium plus in ternaat te runnen. 'Onze scholie ren zijn overigens niet allemaal Zwitserland Toerisme legt dit jaar extra nadruk op wandelen," dat steeds meer in trek is. Dit voorjaar verschijnt op www.MvSwitzerland.com een nieu we service, de hike finder, een hulp bij het voorbereiden van wandelvakanties in Zwitserland. Ook kunnen GPS-coör- dinaten en een topografische kaart worden gedownload. In de gratis ver krijgbare brochures Bergen en het mini- boekeje Wandelen staan nog meer tips.De Nederlander Martin Beumer ont wikkelt zelf wandel- en fietsroutes en heeft nu ook een site opgezet voor wandelen in Wallis. www.wandelenwallis.nl Behalve Wallis is ook de regio Graubün- den, in het zuidoosten van Zwitserland, '7^ erg geliefd bij Nederlandse - (i! toeristen. De fraaie natuur wgaHp' met bergen, meren en rivie ren nodigt vooral uit tot sportieve bezigheden, zoals wandelen, fietsen en varen. In Graubiinden struikel je met bepaald over de campings, maar er zijn des te meer goede, kleine hotels en pensions. Informatie over Graubünden: tel. 0041-81-254 24 24, www.qraubuenden.ch (ook Nederlandstalig') Wie met per auto naar Graubünden reist kan er per trein komen, sj g||i| Vanuit Zürich gaat er een sneltrein naar Chur, van- daar verder per stoptrein of postauto, die naar vrijwel elk gehucht rijdt: Postauto, Gürtelstrasse 14, 7001 Chur, Zwitserland, tel. 0041-81-256 31 63, www.postauto.ch Het klooster in Disentis is geopend van juni tot oktober op dinsdag, donder dag en zaterdag van 14 00-17.00 uur, tussen Kerstmis en Pasen op woensdag van 14.00-17.00 uur. Tel. 0041-81-929 69 00. Meer informatie over de regio Disentis-Sedrumtel 0041- 81-920 30 25, www.disentis-se- drun.ch In het hoogsei zoen wordt het aangeraden te re serveren voor berg hutten. Informatie Maighelshut: tel. 0041-81-949 15 51, www.maiqhelshuette.ch. Algemene informatie: Zwitser land Toerisme, Postbus 75387, 1070 AJ Amsterdam, tel. 00800-100 200 30, www.MvSwitzerland.com, katholiek, ook protestanten zijn welkom. En sinds kort heb ben we de eerste islamitische leerling. Wat dat betreft gaan we wel met de tijd mee,' vertelt hij. Dat blijkt ook uit andere za ken: de abt heeft als grootste hobby paragliding. Helaas ver ruilt hij daarbij wel zijn bruine pij voor een sportievere outfit. Disentis kent al honderd jaar toerisme. Zoals in veel Zwitser se plaatsen kwam het toerisme op gang met de totstandkoming van een spoorlijn, waardoor de regio voor een breder publiek werd ontsloten. Nu is Disentis een belangrijk knooppunt van treinen: onder meer de Gla cier-Express, Bernina-Express en Engadin-Express, parade- paardjes van de Rhatische Bahn, stoppen er. Net als de gele post bussen, die reizigers naar de ver ste uithoeken brengen. Dikwijls met veel toeristen aan boord. International Tours TEMPELS PIRAMIDES Slapen in Zwitserland kan in tal van verschillende accommoda ties. Dat varieert van uiterst pri mitieve berghutten tot zeer luxueuze hotels. Aan het scala van (bijzondere) overnachtings adressen is nu iets nieuws toege voegd: vestinghotels. Toeristen kunnen voortaan ook terecht in tot voor kort geheime, onder grondse locaties van het Zwitser- leger. Naar keuze op Spartaanse manier of in pure de- reden hiervoor is dat, net als >n andere Europese staten, ook de Zwitserse krijgsmacht in krimpt. Als gevolg daarvan wor den diverse voormalige bun kers, ondergrondse munitie-op slagplaatsen en veldhospitalen in de Zwitserse bergen niet meer gebruikt. Een aantal van die locaties is nu ingericht als ruimten om te overnachten en/of te vergaderen. Eén ding is zeker, je ronkt op een bijzonde re plek zonder hinder van ver keerslawaai of andere storende omgevingsgeluiden. Het bekendste militaire bol werk van Zwitserland is natuur lijk de Gotthard. Bovenop deze pas is achter de toegangsdeur tot het voormalige vestingwerk San Carlo een bijzonder project tot stand gekomen: La Claustra, een wetenschaps- en communi catiecentrum. Initiatiefnemer en kunstenaar Jean Odermatt heeft binnen in het vierduizend vierkante meter grote complex een soort modem klooster inge richt met verblijfs-, eet- en slaap- ruimten in een strak design. La Claustra is van half juni tot half oktober open, en kan alleen op afspraak bezichtigd worden. In dividuele bezoekers kunnen in schrijven voor 'Tavolata'-thema- weekenden met overnachting. Voor groepen zijn er diverse ar rangementen. Meer informatie: tel. 0041-91 880 50 55, www.claustra.ch Het fort Bellinzona bij de Gotthardpas. Foto STEPHAN ENGLER/ZWITSERLAND TOERISME in de berg Rigi bij het Vierwoud- Wereldoorlog, was nog tot tien stedenmeer kan wel het hele jaar geleden in gebruik als mili- jaar door bezocht worden. De tair bolwerk, compleet met ka- De voormalige vesting Vitznau vesting, gebouwd in de Tweede nonnen en atoomschuilkelders. Nu is het complex het enige ves tinghotel in Zwitserland. (Oud-)soldaten uit het Zwitserse volksleger verzorgen rondleidin gen door het vijfhonderd meter lange onderaardse gangenstel sel met onder meer munitiede pots, kanonstellingen, werk plaatsen, een kantine en een postkantoor. De rondleidingen duren anderhalf uur. Voor groe pen kunnen ook maaltijden en overnachtingen worden georga niseerd. Verwacht hier militair comfort, oftewel slapen op een matrasje en in een slaapzak. Meer informatie: tel. 0041-41 398 00 35, www.festunq-vitznau.ch Het lastige vliegen In een vliegtuig stappen wordt steeds gewoner. Maar echt comfortabel is het meestal niet. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Wat vindt u het ergste van de reis door de lucht? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Vaker op vakantie Op onze vraag vorige week hoe vaak we op vakantie gaan is een duidelijke trend zichtbaar. Nederlanders gaan steeds vaker op vakantie. Veel lezers gaan er drie keer per jaar even tussenuit, maar ook vaker komt steeds meer voor. De Uitslag (H Drie keer per jaar 27% Een keer 23% Twee keer 21 Vier keer 16% Vijf keer 7% Zes keer of vaker 6% Foto's op computer Ik heb net een digitale fotocamera, maar hoe maak ik eenvoudig een foto-album online? Peter de Ruiter is schrijver van het boek 'Digi taal fotograferen onderweg': 'Wie eenvoudig een fotoalbum op het net wil zetten kan te recht bij ontwikkelbedrijven als Hema.nl, AH.nl en pixum.nl. Daar kan je een deel van je foto's online zetten, zodat iederen het kan zien. Wie iets meer wil moet software kopen zoals Adobe Photo-album. Dat kost zo'n 65 eu ro en het is dan redelijk eenvoudig om een ei gen website te bouwen met veel foto's. Hou er wel rekening mee datje de website, url en der gelijke nog wel eerst moet regelen. Fotografie maakt een immense opleving door. Het kost erg weinig geld, je kunt dus veel oefenen en le ren. Je kunt je foto's al tijdens je reis verstu ren. Van alle zeventien verkochte camera's zijn er inmiddels vijftien digitaal.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. (ADVERTENTIE) §g -3E- 8-DAAGSE VLIEGREIS INCLUSIEF: Vlucht Amsterdam-Luxor 5-daagse Nijlcruise, VP nachttrein, Ie klas zitplaats Luxor Caïro 2 nachten hotel Caïro Vlucht Caïro-Amsterdam Na aankomst in LUXOR is direct al duidelijk dat Luxor een prominente plaats inneemt in de Egyptische geschiedenis. De belangrijkste en meest interes sante opgravingen en overblijfselen zijn hier te vinden. Maar Luxor is ook een prettige Egyptische stad met restaurantjes, winkeltjes, een souk, markten, barretjes en vruchtensapstalletjes. Nadat u van Luxor en haar bezienswaar digheden heeft genoten vaart u over de NUL via de sluizen van Esna langs de plaatsjes Edfu en Komombo. Aangekomen in ASWAN, gaat u van boord en gaat u met de nachttrein van Luxor naar CAÏRO. Cairo en zijn 15 miljoen inwoners verwelkomen u op indrukwekkende wijze. Toeterende auto's, slin gerende taxi's, sjokkende ezelkarren, stampvolle bussen en drommen voet gangers die elke reiziger toeroepen: Welcome to Egypt. Men kan in Cairo een ware ontdekkingsreis maken door de vele smalle straatjes, de met exo tische koopwaar uitpuilende souks. Wandel langs de oude stadsmuren, loop door de fraaie poorten de alleroudste wijken binnen en slenter door kron kelende straatjes. In Caïro vindt men ook het EGYPTISCH MUSEUM en na tuurlijk de PIRAMIDES! Indien u het excursiepakket boekt maakt u tijdens deze rondreis uitstapjes naar de mooiste bezienswaardigheden van Egypte. Vertrek elke vrijdag in mei en juni Nijlcruise Cairo Budget v.a. 299 Nijlcruise Caïro 4* v.a. 349 Nijlcruise Caïro 5* v.a. 399 Nijlcruise Caïro 5* deluxe v.a. 449 Optioneel excursiepakket 159 p.p. Indusief o.a.' Dal der Koningen Tempel van Luxor Tempel van Kamak Kolossen van Memnon Tempel van Horns in Edfu -Tempel van Sobek in Komombo felucca zeïltrip Piramiden van Gizeh Sfinx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45