GEOPEND Kamer wil dwang in psychiatrie SP-delegatie reist ondanks geweld af naar Noord-Irak 2* PAASDAG Brugman Consumentenbond laakt E-nummers Negen jaar cel voor afperser van Ahold Evacuaties Boom op rails Paasvuren in voorbereiding Auto's in EU vaker opgespoord Schietoefeningen Vlieland gedoogd Allochtonen welkom op 4 mei Ecologen staan ver van het volk af Nijmegen schrapt 163 werkplekken Tweede Paasdag open! PAPPA wheasbêm Verplichte behandeling om gebruik isoleercel terug te dringen Schultz reikt Schiphol de helpende hand ïevangenisstraf oor aanbieden an nepreizen 1.95 zaterdag 10 april 2004 AMSTERDAM - Een deel van de Lampongstraat in Amster dam is gisteravond ontruimd na de ontdekking van een werkend xtc-laboratorium. Politie en brandweer reageerden op grote rookontwikkeling vanuit het huis. Agenten zagen twee man nen vluchten. Een van de man nen sprong van het balkon. Het duo is aangehouden. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Oplaaiend ge weld in Irak weerhoudt een dele gatie van de SP er niet van deze week een bezoek aan het land te brengen. Vier SP'ers, onder wie partijoprichter en Eerste-Ka- merlid Tiny Kox, stapten gister avond in het vliegtuig richting Koerdistan in Noord-Irak. Kox beseft aan een risicovolle onderneming te zijn begonnen. „Het is geen tochtje naar de Ca- narische Eilanden. Als we de dingen anders hadden kunnen plannen, hadden we de reis waarschijnlijk afgeblazen. Maar we hadden al veel afspraken ge maakt, dus we zijn toch maar vertrokken." Kox gaat er overi gens van uit betrekkelijk veilig te kunnen reizen, omdat het in grote delen van Irak rustig is. „We gaan natuurlijk niet in de frontlinie staan." De SP'ers beginnen hun reis in Noord-Irak en bezoeken vervol gens de zuidelijke provincie Al Muthanna, waar 1200 Neder landse militairen gelegerd zijn. Of het geplande bezoek aan Bag dad kan doorgaan, is gezien de onstabiele situatie nog onzeker. De delegatie is erop gebrand de situatie in Al Muthanna persoon lijk in ogenschouw te nemen. Knechtjes „We willen met de plaatselijke bevolking praten om aan de weet te komen hoe zij de komst van de militairen beoordeelt. Ziet men de Nederlanders als knechtjes van de Amerikaanse bezetters of vindt men dat de mi litairen nuttig werk verrich ten?" Ofschoon de SP vanaf het begin mordicus tegen militaire interventie in Irak is, zal Kox niet proberen de militairen van zijn standpunt te overtuigen. „Zelfs ik vind dat soldaten al tijd naar de regering moeten luisteren." Kox wordt tijdens zijn reis vergezeld door fractie medewerker Hans van Heijnin- gen, Faisal Nasser van het Iraaks Platform in Nederland en het uit Noord-Irak afkomsti ge SP-bestuurslid Serdar Dos- ky. Het viertal hoopt op 19 april weer terug te keren. GPD (Advertentie) ontroerende fotografi www.seeltfotografie.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kunstmatige kleur- en smaakstoffen, de zoge noemde E-nummers, bedriegen consumenten en leiden tot onno dige risico's voor de gezondheid. Dat heeft de Consumentenbond gisteren gezegd. De belangenor ganisatie heeft de gevaren van toevoegingen aan voedsel, zoals het risico op kanker, in kaart ge bracht. Voedingsexperts zeggen dal er geen reden is voor onge rustheid. „E-nummers maskeren vaak het gebrek aan kleur, geur of smaak van eten. Ze misleiden de consu ment", aldus een woordvoerster van de Consumentenbond. Vol gens de bond zijn de stoffen in principe veilig. „Toch kennen di verse toevoegingen bepaalde ge zondheidsrisico's, zoals allergi sche reacties", zegt de woord voerster. Volgens de bond kan hyperactiviteit bij kinderen het gevolg zijn van het eten van kunstmatige kleurstoffen als tar- trazine (El02) en erythrosine (E127). Het Voedingscentrum vindt dat de Consumentenbond ten on rechte het idee wekt dat kunst matige kleur- en smaakstoffen onveilig zijn. „Dit leidt tot onno dige ongerustheid bij consumen ten". aldus een woordvoerster van het voorlichtingsbureau. „Er zijn inderdaad aanwijzin gen dat sommige e-nummers lei den tot overgevoeligheid. Maar dit probleem doet zich vooral voor bij eiwitten in eieren en melk." De waarschuwing over risico's op kanker door e-nummers ver werpt het Voedingscentrum. De Consumentenbond stelt echter: „Sommige kunstmatige kleur en smaakstoffen zijn niet hele maal vrij van de verdenking kan ker te veroorzaken of te bevorde ren." Voorbeelden zijn volgens de bond de kleurstoffen El 10, E123, E133, de anti-oxidanten E320 en E321, het verdikkings middel E407 en de zoetstoffen E952 en E954. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) stelt dat de Consumen tenbond geen nieuwe informatie geeft en is niet van plan te advi seren om regels aan te passen. „Voedseladditieven krijgen een E-nummer nadat ze zijn g DEN DOLDER - Een stoptrein is gisteravond bij Den Dolder op een boom gebotst. Dat heeft spoorbeheerder ProRail laten weten. Omdat er een vermoeden van op zet bestond, werd de politie ge waarschuwd. Het treinverkeer tussen Amersfoort en Den Dol der werd na de botsing volledig stilgelegd. Volgens een woord voerder van ProRail is de machi nist ongedeerd gebleven bij het incident. ANP keurd door de Europese Ge meenschap. Een toevoeging mag pas gebruikt worden na een reeks onderzoeken waaruit blijkt dat de toepassing geen ge zondheidsrisico oplevert", aldus de voedselwaakhond VWA in een reactie. ANP Op 2e paasdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-17 uur. I Het paasontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 21 uur. Za 9-18 uur. 0900-235 45.32 (0.10/min.) www.IKEA.nl (advertentie) van 11.00 tot 17.00 uur KEUKENS BADKAMERS Alleen keukenshowroom. 12.00-18.00 uur. Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www brugman.nl Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 'Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 HOLTEN - De paasvuurbouwers van de buurtschap Holterbroek gooien takken op een enorme berg snoeihout. Traditiegetrouw zijn er in Noord- en Oost Nederland paasvuren. De bouwers in de Overijsselse buurtschap Holterbroek proberen het grootste vuur van de streek te bouwen, met een hoogte van circa 13 meter, en ruim 100 meter omtrek. Het paasvuur wordt met de hand gebouwd van ruim 2000 kubieke meter snoeihout. foto Vincent Jannink/ANP ZOETERMEER - In de Europese Unie worden gestolen auto's steeds vaker teruggevonden, zo meldde de Neder landse Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) gisteren. Diverse landen hebben hun computersystemen met regis tratiegegevens gekoppeld. Initiatiefnemer RDW voerde dit systeem, Eucaris, in de jaren negentig in. Via Eucaris spoorden de deelnemers in 2003 2781 voertuigen op, te gen 1867 in 2002. Nederland, Groot Brittannië, Duits land, België, Luxemburg, Zweden en Ierland werken erin samen. Letland, Estland, Litouwen en Hongarije, die op 1 mei tot de EU toetreden zijn vertegenwoordigd in Euca ris. Ook Roemenië en IJsland doen mee. ANP. VLIELAND - De schietoefeningen op Vlieland mogen doorgaan, hoewel de Raad van State in juli vorig jaar de milieuvergunning vernietigde omdat er sprake is van ver ontreiniging door munitie die in zee terechtkomt, In antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Van Gent (GroenLinks) melden de staatssecretarissen (VROM, De fensie en Verkeer) dat een gedoogbeschikking is ver strekt, totdat de nieuwe vergunning van kracht is. ANP AMSTERDAM - Stadsdeel De Baarsjes in Amster dam-West heet Marokkaanse, Turkse en Surinaamse be woners uitdrukkelijk welkom bij de 4 mei-herdenking. Vorig jaar riepen allochtone jongeren bij de herdenkings- plek op de hoek van de Baarsjesweg en de Van Spe- ijkstraat: 'Joden, die moeten we doden'. Op zeven plekken in Amsterdam werd de dodenherdenking verstoord. Bij de herdenking in De Baarsjes zullen Marokkaanse jon geren de namen van Marokkanen die in de Tweede We reldoorlog aan geallieerde zijde meevochten en in Zee land zijn omgekomen. ANP AMSTERDAM - Het ideaalbeeld van de natuur van de ge middelde Nederlander staat haaks op dat van ecologen De meeste Nederlanders verstaan onder natuur een bos, waar ze bij voorkeur op de fiets naartoe kunnen. Heide, moerassen, rivieren of duinen vinden ze minder aanlokke lijk. Ecologen vinden juist gevarieerde natuur interes sant. Dit blijkt uit een onderzoek onder ruim duizend mensen in opdracht van de Volkskrant. Ruim 70 procent van de ondervraagden ziet geen verband tussen natuur en boerenland, terwijl volgens ecologen die wel degelijk met elkaar te maken hebben. Veel boeren doen aan agrarisch natuurbeheer. ANP NIJMEGEN - De gemeente Nijmegen schrapt de komen de jaren 163 arbeidsplaatsen. Dat gebeurt wegens bezuini gingen die de gemeente gisteren bekendmaakte. Nijmegen wil tot 2008 jaarlijks 3 miljoen euro snoeien, wegens de verwachte geringere inkomsten van het rijk. De gemeentelijke belastingen worden niet verhoogd. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren een 33-ja- rige man uit Zwolle veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen jaar. Tegen hem was twaalf jaar geëist. Volgens het hof is de man schuldig aan meerdere po gingen tot moord vorig voorjaar en een poging tot afpersing van Ahold. De veroordeelde eiste samen met een 30-jarige vriend 5 mil joen euro van het supermarkt concern. Om hun eis kracht bij te zetten, schoten de mannen en kele keren op willekeurige wo ningen en op een filiaal van Al- bert Heyn in Zwolle. De recht bank in Zwolle veroordeelde de initiatiefnemer tot zeven jaar cel. Het Openbaar Ministerie (OM) ging in beroep, omdat het de door de rechtbank opgelegde straf te laag vond. De strafzaak tegen de medeverdachte is aan gehouden tot 27 mei. De veroordeelde stuurde vorig jaar april drie brieven naar Ahold in Zaandam. Daarin eiste hij 5 miljoen euro en dreigde hij slachtoffers te maken als zijn eis niet werd ingewilligd. Toen hij na een paar weken nog geen antwoord had gekregen van het supermarktconcern, schafte de Zwollenaar een wapen aan Kort daarna schoot hij op een atantal willekeurige woningen in Deventer, Zwolle en Meppel. Bij de laatste beschieting raakte een bejaarde vrouw gewond aan haar arm. Begin mei plaatste Ahold een advertentie in De-Te legraaf om contact te zoeken met de afpersers. Een telefoon tje leidde naar de veroordeelde docent natuurkunde en tech niek. Het hof bepaalde dat de man 50,000 euro aan Ahold moet be talen, als voorschot op een scha devergoeding. Twee slachtoffers van de beschietingen krijgen elk een schadevergoeding van circa 2300 euro. ANP (Advertentie) (enHAAG-Psychiatrische pa- iicnten en verstandelijk gehandi- opten moeten sneller gedwon- J, „orden om behandeling te ondergaan en medicijnen in te „men. Dat vindt een ruime Ka- „micerderheid van PvdA en CDA. De partijen willen zo het in Ne derland frequente gebruik van de isoleercel verminderen. Die cel is vaak de aangewezen op vang voor iemand die medicatie weigert. De Tweede Kamer volgt hiermee het advies van de Groninger psychiater Van Veld huizen, lid van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie. In vergelijking met de ons omrin gende landen hebben psychiatri sche patiënten in Nederland veel te vertellen. Momenteel kan volgens de Wet BOPZ (Bijzonde re Opnemingen Psychiatrische Ziekenhuizen) alleen de opname in een psychiatrische inrichting afgedwongen worden. Dat laat ste gebeurt als iemand een ge vaar voor zichzelf of zijn omge ving vormt. De patiënt kan de daarbij behorende behandeling vervolgens weigeren. De Kamer wil af van deze 'erfe nis uit de jaren zeventig'. „Toen was bescherming van de integri teit van het lichaam het hoogste goed", zegt PvdA-Kamerlid Van Dijken. „Maar in het geven van autonomie aan psychisch ge stoorden zijn we doorgescho ten", vult CDA-collega Jolders- ma aan. Ook de WD bereiken signalen dat het anders moet, laat Kamerlid Veenendaal we ten. Buiten inrichting De PvdA vindt dat dwangmedi- catie ook moet worden ingezet voor psychisch gestoorden die (nog) niet in een inrichting zit ten. In Schotland, Canada en Australië zijn daar goede resul taten mee bereikt. Een team, be staande uit naasten van de pa tiënt, zijn psychiater en een maatschappelijk werker, be paalt hoe de dwangbehandeling eruit gaat zien. De patiënt moet zijn medicijnen innemen en zich laten behandelen. Als hij zich niet aan de regels houdt, volgt dwangopname. Het CDA voelt daar ook voor, maar wil eerst weten of het prak tisch uitvoerbaar is. Joldersma: „Want zonder streng toezicht ge dwongen medicijnen toedienen, hoe doe je dat?" Zij denkt eer der aan een tussenvorm: het la ten wonen van patiënten in een beschermde leefomgeving, zoals op 'Beschermd Wonen-terrei nen' (BOPZ). „Daarmee geef je deze groep de structuur die ze nodig heeft." Joldersma is ook enthousiast over 'Time out-wo- ningen' in Amsterdam. „Daar kunnen thuis wonende patiën ten terecht als ze denken: ik hou het even niet meer vol." GPD OEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) wil de geluidsgren- voor de luchthaven Schip niet verder verscherpen om- dat de concurrentiepositie ,an de luchthaven zou aantas- :en. We kunnen er niet onderuit Schiphol overlast veroor- aakt in de omgeving. Maar we orgen er wel voor dat de over- niet verslechtert", aldus de taaissecretaris. Bijvoet, voorzitter van het 'latform Vlieghinder Regio Cas- ricum. reageert verontwaar- „Ik verwacht van een dat ze haar land ienf, en niet een bedrijf. Dat ze an ook al een mening heeft ver de evaluatie van de lucht- is helemaal kwalijk, hoort ze niks over te zeg ze moet straks leiding ge en aan het evaluatieproces en iet nu al op zaken vooruitlo- B. Poelstra van het Vliegtuigoverlast aanstreek vraag zich af of de aatssecretaris wel heeft laten wat de effecten van de vliegroutes. „In aord-Holland blijkt de hinder- eeds meer toe te nemen." GPD HAAG - De rechtbank in Haag heeft gisteren een •jarige man uit Gouda veroor- ;ld tot een jaar gevangenis- af waarvan negen maanden man lichtte meer dan dui- id mensen op door een niet be- cruisevakantie aan te den. Het Openbaar Ministe- (0M) had zestien maanden angenisstraf tegen hem ist. man, die ruim 100.000 euro de nepvakanties verdiende, dzich voor als directeur van reisbureau. Tegen betaling slechts 180 euro bood hij d de kerstdagen een twee- cruisevakantie op de Zee aan. Wie op tanbieding inging, kreeg een ciele bevestiging en zelfs een en een plattegrond van het seschip. voor de vertrekdatum van lecember ging de man er met geïnde geld vandoor. De heeft bepaald dat de alle slachtoffers t terugbetalen. ANP 'lussen 10-12 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3