P Link geeft tijd nieuw gezicht Keizerskroon koning der bloembollen Herstart FSC-hout Onderhoud Appeldeler Keukenlijn zaterdag 10 april 2004 W3 v Nu we zo langzamerhand alle maal een patiotuin hebben om dat we geen tijd meer hebben om te wieden, is het voor mij hoogste tijd om eens wat meer aandacht te besteden aan hoe we onze geplaveide tuin kunnen verfraaien. Ze mogen veel van Van de Kaa zeggen, maar niet dat hij niet met zijn tijd mee gaat. Vergis u niet, mijn hersens doen dikwijls pijn van het mee denken met de moderne tuincon- sument. De meest voor de hand liggende manier om een verhar de tuin te verfraaien is het stra tegisch plaatsen van potten met bloeiende planten. Als je maar genoeg potten, kui pen en kisten beplant, met pal men, boomvarens en bananen, dan kun je zelfs in een bestrate tuin de illusie scheppen dat je je in een junlge bevindt. Of in een vakantieland, bijvoorbeeld Ita lië, alles wat je dan nodig hebt is een aantal Toscaanse potten met forse sinaasappelboompjes die je in het gelid opstelt. Een fles Chianti erbij, een bakje met olijven, een bord met coppa en werk. Want aardewerken potten kunnen stukvriezen, al beweert uw leverancier nog zo stellig dat ze van vorstbestendig terracotta gemaakt zijn. Maar als u uw aardewerk kwijt kunt onder een afdakje waaron der het droog blijft, is er niets aan de hand. Nu kun je in pot ten en kuipen veel planten - van waterlelies tot buxusboompjes, maar misschien is het wel zo leuk om het voordeel van de kuip uit te buiten door er plan ten in te zetten die het in zo'n ouderwetse tuin uit de vorige eeuw, met borders en een gras veld, minder goed doen. Zo'n plant is de Keizerskroon, de koning der bloembollen, Fri- tillaria imperialis. U kent hem wel: die vroege bloeier met lan ge, rondom bebladerde, dikke stelen met bovenaan een krans van bloemen, bekroond met een koddig toefje groen, als een ana nas. Die Keizerskroon scoort jaarlijks flink veel punten in het klassement van probleemplan- ten. Het probleem is dat hij niet wil bloeien. In het eerste jaar na aankoop is er niets aan de hand, de Nederlandse bloembollenin dustrie zorgt er wel voor dat ie dere gekochte bloembol zijn bes te beentje voor zet. In het twee de seizoen wordt de bloei al min der en na drie jaar ziet u alleen nog wat blad. De reden van dit falen is eenvou dig: Keizerskronen zijn afkom stig uit de hete woestijnen van Iran en Afghanistan, met gloeiend hete zomers en strenge winters. Die winters kan ons kli maat een enkele keer nog wel le veren, maar onze zomers zijn te koel om de Keizerskroon tot bloeien aan te zetten. Bloembol lenkwekers ondervangen dit door de bollen een hittebehande ling te geven. De oplossing van het probleem is al even eenvoudig: plant de Keizerskronen in potten, waar in de temperatuur 's zomers veel hoger oploopt dan in relatief koele tuinaarde. Laat de potten, wanneer de Keizerskronen zijn uitgebloeid, bakken in de zomer zon en ik garandeer u dat ze het volgend jaar weer zullen bloeien. Romke van de Kaa len appeldeler bevat geen schroefjes, randje of kiertjes, waardoor hij volgens de produ cent gemakkelijk kan worden schoongemaakt. Het hulpje is onder meer te koop bij waren huizen en kookwinkels voor 21,50 euro. Failliet of toch niet? Eind vorig jaar maakte meubelproducent Gelderland een doorstart onder een nieuwe naam: de Dutch Gel derland Group. Onlangs opende in Culemborg een nieuwe showroom. Tijdens die opening werden zeven nieuwe modellen gepresenteerd. Half mei volgen nog eens tien nieuwe. De ontwerpen zijn van de hand van Jan des Bouvrie, Stefan Steenkist, Henk en Rode- riek Vos. Werkt Gelderland nu nog uitsluitend met Nederland se ontwerpers, binnenkort gaat het bedrijf ook in zee met buiten landers. Rust en evenwicht vormen de uitgangspunten van Optima, de nieuwe keukenlijn van Bruyn- zeel. Om dit te bereiken zijn alle onderdelen van de nieuwe keu ken gebaseerd op een onderlin ge verhouding van 125 millime ter. Daardoor ogen de keukens in de nieuwe lijn bovenal strak. De details kunnen worden uitge voerd in glas, aluminium of edel- staal. De consument kan daar naast kiezen uit diverse kleuren. Informatie: www.bruynzeelkeu- kens.nl Spaar het woud, koop FSC- hout. Dat is het motto van de ac tie die het Wereld Natuur Fonds is gestart om aandacht te vra gen voor milieuvriendelijk hout. FSC-hout is afkomstig van goed beheerde plantages. Voor iedere boom die sneuvelt, wordt een nieuwe aangeplant. De kap van bomen gaat op die manier niet ten koste van bossen wereld wijd. Het Wereld Natuur Fonds wil met de actie de bekendheid en het gebruik van FSC-hout vergroten. Meer informatie: www.wnf.nl Teak of bangkirai' het zijn mooie houtsoorten, maar niet ie dereen is even blij met de kleur verandering onder invloed van weer en wind. Om de authen tieke warme kleur te behouden brengt Alabastine onder de naam Tuin Terras een aantal verzorgingsproducten op de markt. Alabastine Tuinmeubel olie (vanaf 10,95 euro) vervangt de natuurlijke olieën die na ver loop van tijd uit het hout trek ken. Door het meubilair om de drie a vier maanden te behande len, behouden ze hun kleur. Makkelijk is Alabastine Tuin meubel Beschermer (vanaf 14,40 euro). Dit middel dringt diep in het hout, waardoor de warme kleur enkele jaar blijft. Is het meubilair vervuild, dan is volgens Alabastine Tuinmeubel 2 in 1 Reiniger (7,50 euro) de op lossing. Snel een appel in partjes verde len? Met de appeldeler van Rösle is het zo gepiept. Het appa raatje neemt ook de taak van de appelboor over. De roestvrijsta- salami, en je kunt de hele zomer lang met vakantie in eigen tuin. Watergeven is het enige werk dat je hebt, aan zo'n pottentuin- tje, en zelfs dat kun je automati seren zodat je iedere minuut van je vrije tijd in dienst van het grote genieten kunt stellen. Als de term 'verwentuin' nog niet bestaat, dan vind ik hem hierbij uit. Eigenlijk heb je maar één pro bleem met de pottentuin. Dat dient zich aan in het najaar, als jouw eigen Klein-Italië in zijn geheel naar binnen moet. Zie dat maar eens te stallen, in de koele slaapkamer. Daarom is het handiger om te kiezen voor planten die 's winters gewoon buiten kunnen blijven. In contai ners die ook buiten kunnen blij ven en die dus beter van hout kunnen zijn, dan van aarde KlokMa van Bas Sala. Eerst Eindhoven, dan Rotter dam. Wie na zijn opleiding aan de Design Academy verder wil met vormgeving, lijkt zijn neus bijna automatisch richting de Maasstad te wenden. Het aan tal afgestudeerden dat hier in de afgelopen jaren is neergestre ken, is opvallend hoog. „Je moet naar een grote stad toe. Amster dam of Rotterdam", zegt de 29-jarige Dennis Lohuis. „Waar bij Rotterdam, denk ik, meer in trek is voor vormgeving." Ze zoeken elkaar wel op, die jonge ontwerpers. Weten waar ande ren mee bezig zijn, en ze weten elkaar te vinden als er iets moet worden georganiseerd. Zo is 't ook een beetje met LINK gegaan. De meeste leden van de twee jaar geleden opgerichte ver eniging zijn in de laatste vijf jaar afgestudeerd aan de Design Academy. Plannen om gezamen lijk iets te ondernemen, zoals een galerie, werden er genoeg gemaakt tijdens de wekelijkse voetbalavondjes in het park bij de Euromast. Tot ze de kans kre gen om zich als LINK officieel te presenteren bij het Neder lands Architectuurinstituut (NAi). Zo kwam er geen galerie, maar wel een vereniging van jon ge ontwerpers. Zelf houden ze het op een 'doe-tank'. De tien tot twaalf le den die LINK gemiddeld telt, zien de gezamenlijke activitei ten vooral als een middel om te experimenteren. In die presenta ties kunnen ze hun fantasie de vrije loop laten. „Als vereniging mag je meer gezichten hebben. Dat proberen we juist uit te bui ten", zeggen Lohuis en LINK-collega Laurens Kolks (27). „LINK biedt de mogelijk heid om samen met anderen iets spannends te maken, buiten je normale werkzaamheden om." Kpe spannend viel vorig jaar voor het eerst te zien in het NAi. Voor LINK-architectuur 1:1 gin gen de deelnemers op ontdek kingstocht in het schemergebied tussen architectuur en vormge ving. Vormgevers die zich op ar chitectuur storten en andersom. Geen nieuw fenomeen, want ook grootheden als Mies van der Rohe lieten zich daartoe in het verleden verleiden. In het NAi toonden de LINK-ontwerpers nieuwe producten die in dat schemergebied niet misstaan, zoals de Pop-up-veranda, een inklapbare mini-veranda met net genoeg ruimte voor twee stoelen, en een huis van textiel. Dennis Lohuis deed de richting 'Omgeving' aan de Design Aca demy. Laurens Kolks volgde 'Mens en voeding'. Lohuis ging na zijn studie aan de slag op het ontwerpbureau dat hij met enke le studiegenoten oprichtte. Het bureau ging ter ziele, maar Lo huis is in Rotterdam zijn eigen ontwerpbureau Puntkomma be gonnen en is daarnaast secreta ris van LINK. Openluchtbios Laurens Kolks, die onlangs de LINK-groep kwam versterken, vestigde zich na een stage in New York eveneens in Rotter dam en probeert nu vooral voor Dennis Lohuis ontwierp Klok 1. de openbare ruimte te ontwer pen. Voor de laatste editie van de Rotterdamse Museumnacht maakte hij een openluchtbios voor het Centrum Beeldende Kunst. Zijn afstudeerproject be stond uit meubels voor mens en hond. „Gebaseerd op de gefrus treerde manier waarop Amerika nen met hun huisdieren om gaan," legt hij uit. Hij ontwierp een bank waarop baas en hond samen naar 'Dierenmanieren' kunnen kijken. Ook is hij de man achter de wildobservatie- post die werd geplaatst bij de oude ingang van diergaarde Blij- dorp, om gratis naar de dieren te kunnen kijken. Van zulke ontwerpers mag je ook sprankelende ideeën ver wachten op andere vlakken. Dat ze dat kunnen, laten ze zien op de tentoonstelling 'LINK-inter mezzo' in de Dordtse vormge- vingsgalerie Intermezzo, die ge heel in het teken van het begrip tijd staat. Gelijktijdig is er aandacht voor het project LINK-Hof 10, ook in Dordrecht, waarvoor de ver schillende leden van LINK ont werpen hebben gemaakt voor het nieuwe interieur van het pro jectbureau Hofkwartier, een his torisch wijkje in het centrum, dat moet uitgroeien tot een ont moetingsplek voor kunst en cul tuur. 'LINK-intermezzo' ont stond na een gezamenlijke work shop klokken maken begin dit jaar in Schoonhoven. „We probe ren iedere zes weken als vereni ging iets te ondernemen," zeg gen Lohuis en Kolks. „Dat kan een workshop of een lezing zijn, maar ook een excursie." Dank zij die workshop in Schoonho ven bestaat er nu een nieuwe ge neratie uurwerken, tijdmeters en andere tijdaanduiders. Den nis Lohuis nam als basis een sim pel quartz-klokje in een doosje. Hij bevestigde het uurwerk van het klokje aan de binnenkant van de verpakking. De wijzers bevestigde hij op het doosje. Zijn project bestaat voorts uit tijdschakelklokken waarmee hij voor verschillende momenten van de dag een aangepast nacht lampje maakte. Bijvoorbeeld voor het moment dat de hond moet worden uitgelaten. Logboek Laurens past de tijd toe in agen- davorm. Hij gaat uit van de stadskaart van Rotterdam, die met behulp van een uitbreidings set op ieder moment kan wor den aangepast aan actuele ont wikkelingen. „Rotterdam is een stad in beweging. Ik wilde een soort logboek maken van de ver anderingen in de stad", legt hij uit. „Ik fiets heel veel en vind het fascinerend om te zien wat er allemaal gebeurt." Zo heeft iedere LINK-ontwerper het be grip tijd op zijn eigen manier vertaald. Heeft de één wijzerpla ten vervangen door luidspre kers, de ander laat uit zijn wek ker de stem van zijn eigen moe der klinken. Is tenslotte wel zo vertrouwd wakker worden. „Twaalf ontwerpers, twaalf ver halen. Dat maakt LINK span nend", aldus Lohuis en Kolks. Evelien Baks LINK-intermezzo: t/m 18 mei in Galerie Intermezzo, Voorstraat 178, Dordrecht. Open: wo t/m za 11-17 uur en le zon. vd maand 12-17 uur. LINK, de 'doe-tank' van een aantal jonge Rotter damse ontwerpers, bedenkt niet alleen van alles, maar voert het ook zelf uit. In de Dordtse galerie Intermezzo laten ze nu twaalf nieuwe manieren zien om de tijd aan te duiden. Bijvoorbeeld een wekker met de stem van je moeder... Het Uurwerkkarretje van Daniel White foto's GPD foto GPD Fritillaria Imperialis, de keizerskroon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35