PZC Acht jaar oud en nu al achter de tralies Kadaffi wil de nieuwe leider van Afrika zijn ffiölliIBPI Ir lij zaterdag 10 april 2004 29 Achthonderd kinderen zitten achter slot en grendel, ze zijn onschuldig maar onhandelbaar foto Roland de Bruin/GPD Achthonderd kinderen zit ten achter slot en grendel. Ze zijn onschuldig, maar on handelbaar. Ze zitten in een cel omdat er geen behandelplek- ken zijn. Minister Donner be looft beterschap, maar een op lossing is ver weg. „Is dit recht?" Wie stopt in godsnaam zijn bloed eigen kind in een gevangenis als het niets heeft gedaan? Dat kan al leen een vraag zijn van' iemand 'die niet weet hoe het is', heeft Yvonne van Dorp inmiddels geleerd. Iemand die niet weet hoe het is om een dochter te hebben die je moet beschermen tegen zichzelf, omdat ze zich anders prosti tueert op het station en zich laat mis handelen en verkrachten door zoge naamde vrienden. Yvonne is moeder van de vijftienjari ge Chantal. Een zwakbegaafd meisje dat al vijftien maanden wacht op een plek bij Groot Emaus in Ermelo, de enige gesloten instelling voor meisjes met een licht verstandelijke handicap in Nederland. Terwijl ze wacht zit Chantal haar tijd uit in een justitiële jeugdinrichting in Nijmegen, tussen drugsdealers, moordenaars en bende leiders. Om zes uur 's avonds gaat de celdeur dicht en kijkt Chantal uit op. dubbele hekken van vier meter hoogf „Het is heel erg", zegt Yvonne. „Ze huilt veel, ze is onrustig. Ze moet daar weg." Yvonne van Dorp en haar man Peter hebben vaak op het punt gestaan Chantal weer in huis te nemen, maar durven het risico niet aan. „Ik wil het beste voor haar. En we hebben nu al zo lang gewacht." Soms kunnen ze bijna niet bevatten wat er allemaal is gebeurd. Op haar tiende meldde Chantal dat ze werd misbruikt door haar echte vader, Yvonne's ex-man. „Na de weekenden bij mijn ex gedroeg ze zich vreemd", zegt Yvonne „Ze kreeg nachtmerries, deed het slecht op school en ging in haar armen krassen." (De vader heeft altijd ontkend dat hij haar seksueel heeft misbruikt en is niet veroor deeld.) Chantal kreeg verkeerde vrien den en de situatie escaleerde. Diepte punt was de dag waarop Yvonne haar weggelopen dochter, die toen dertien was, onder de blauwe plekken, ver kracht en volgestopt met xtc ophaalde uit de woning van een groepje skinheads. Record Jochies van negen die verwaarloosd zijn door hun ouders, meisjes van twaalf die in de ban zijn van zogehe ten loverboys, die seksueel zijn mis bruikt of aan de drugs zijn geraakt. Ieder kind kent zijn eigen schrijnende verhaal. Henk Langen, werkzaam bij Bureau Jeugdzorg en vice-voorzitter van de belangenvereniging voor mede werkers in de jeugdbescherming, kent ze als geen ander. Vorige week werd het trieste record geboekt van het jongste jongetje in Ne derland dat naar een gevangenis werd geboekt. „Acht jaar oud nog maar. Er was geen andere keus, hij kon nergens heen." Er is al heel wat voorgevallen, voor dat probleemgezinnen via de kinder rechter bij een Bureau Jeugdzorg te recht komen. „Hier komen de aller zwaarste gevallen", knikt Langen. Jeugdzorg wijst een familie een gezins voogd toe en niet zelden wordt beslo ten dat het kind dat onhandelbaar is, uit huis geplaatst moet worden. Het komt dan op de wachtlijst voor een pleeggezin, een internaat of een geslo ten (psychiatrische) instelling. Vooral de laatste vorm van hulpverlening zorgt voor grote problemen. Er is gewoonweg geen plek. Omdat dit totaal ontspoorde kind toch ergens naar toe moet en een gevaar is voor zichzelf en/of zijn omgeving, belandt het via de crisisopvang in een justitië le jeugdinrichting. Daar begint het lange wachten. Ondertussen zitten ook deze justitiële jeugdinrichtingen met een grote last op hun schouders. De probleemkinderen die de crisis- plekken bezetten, vormen een molen steen om onze nek, zegt Henny Lode- wijks, directeur behandeling bij Ren- tray, de grootste jeugdinrichting die Nederland heeft. „Kijk, wij voeren uit en mogen niemand weigeren. Het al ternatief is dat deze kinderen zelf moord plegen, een ander iets aandoen, drugs gebruiken of zichzelf prostitue ren. We moeten dit dus gewoon doen." „Het levert ons wel een hoop negatie ve publiciteit op. Er wordt een beeld geschetst van zielige kinderen die wij in cellen stoppen en dat is niet hele maal terecht. Los van het feit dat we geen keus hebben, zijn ze echt niet al lemaal zielig. Sommigen zijn ronduit lastig en de helft van deze kinderen komt uiteindelijk toch in een gesloten of open justitiële behandelinrichting terecht." Bij Rentray zitten op dit moment twin tig kinderen vast die wachten op een vervolgplek. Die worden zo humaan mogelijk behandeld, zegt Lodewijks. „Ze worden direct in ons behandelpro gramma opgenomen. Krijgen school, sociale vaardigheidstraining of agres sietherapie. Dat mag strikt genomen niet, omdat het om een crisisplek gaat, maar dat doen we toch. Als kin deren een half jaar bij ons wachten tussen notoire criminelen, kun je dat moeilijk een crisisplek noemen. Dat is natuurlijk ronduit schandalig." Protest „Ongelofelijk frustrerend", zegt Henk Langen hoofdschuddend. „Jongeren die medeplichtig zijn aan moord wor den zes maanden opgesloten, en ver waarloosde en misbruikte kinderen een jaar. Is dit recht?" Langen is woedend en protesteert net als vele duizenden andere medewer kers uit de jeugdzorg en -reclassering op donderdag 15 april in Den Haag. „Er is veel te veel weggesaneerd. De overheid wil niet investeren in ge schikte behandelplekken. Dat terwijl deze kinderen bij uitstek gebaat zijn bij fatsoenlijke hulp. Denk eens na over de gevolgen die dit heeft voor on ze samenleving." Er is flink bezuinigd terwijl het aan tal jongeren met ernstige opvoedings problemen juist is gegroeid, zegt Lan gen. Een andere oorzaak is dat teveel bedden naar ambulante werkplekken zijn omgebouwd. „De behoefte aan uithuisplaatsing is gebleven." In februari stuurden kinderrechters een brandbrief naar minister Donner van Justitie. De rechters zeggen met de rug tegen de muur te staan en vin den dat het huidige kabinet zich te veel richt op het bouwen van nieuwe gevangenissen. Het geld zou beter be steed zijn aan de inrichting van nieu we behandelplaatsen. Ook de Verenig de Naties tikte de Nederlandse rege ring op de vingers en Donner kreeg een bombardement van Kamervragen over zich heen. Inmiddels hebben de ministeries van Justitie en VWS toegezegd een onder zoek te doen naar de plaatsingen van deze kinderen in jeugdgevangenissen: om hoeveel gevallen het gaat, hoe ze worden behandeld en hoe erg hun si tuatie is. Minister Donner heeft voor de zomer een plan beloofd om zeshon derd extra behandelplaatsen te creë ren. Deze week zei hij echter tijdens de be handeling van de Wet Jeugdzorg, „Ik kan niet toezeggen dat de problemen aan het eind van dit jaar opgelost zijn. Als er geen andere voorzieningen zijn, is het alternatief dat deze kinderen op straat worden gezet. En dan bied je he lemaal geen oplossing voor deze pro blemen." Yildiz Huinink een medicus in het vliegtuig op weg naar Djerma, een stad in het diepe zuiden van Li bië. „Dit land is nog lang geen democratie. Het is echter ook niet zo dat wij de hele dag in vrees leven, of dat wij niets weten van wat er in de wereld te koop is. Je kunt ons land niet echt vergelijken met Noord-Korea of met Syrië waar de mensen dom gehouden worden en niet mogen weten wat er in de wereld te koop is. Wij weten heel goed wat er in de wereld gebeurt. We zien op televi sie hoe er over ons wordt gedacht. We heb ben hier ook de Lockerbie-processen op tv kunnen volgen." Internet Een vrouwelijke soldaat betuigt haar steun aan de Libische leider Kadaffi. foto Mike Nelson/EPA Pas drie dagen in Libië, het land van ko lonel Kadaffi, en de verwarring heeft al een absoluut hoogtepunt bereikt. Waar blijven toch de anti-westerse geluiden, wan neer komt nu toch eindelijk die kritiek vanwege de jarenlange westerse boycot, en boe lang moeten we nog wachten op de anti-Amerikaanse leuzen vanwege de bruta le bombardementen en de moord op on schuldige burgers in Tripoli? Een reportage uit een (bijna) gesloten land. «Het is jammer dat door de boycot de laatste jaren maar zo weinig toeristen ons prachtige land hebben bezocht" zegt de gastheer. „Gelukkig gaat het de laatste tijd een beetje beter." Het zijn geluiden die je in Libië telkens op nieuw kunt horen. Is deze 'schurkenstaat', I ultieme dictatuur, dan toch echt een ge woon land? Het lijkt er sterk op. Het is een prachtig land bovendien, waar op het eer- stegezicht alleen maar aardige mensen lij ken te wonen. .Lbië, dat is groen, geel en blauw. Het schitterende groen van de vruchtbare kust streek, het azuren blauw van de zee en het gouden geel van de woestijn." Ook de dame van de receptie van het hotel vertelt, onge vraagd, hoe mooi haar land is, en ze heeft gelijk. •in vier weken zien we prachtige stranden - nog nauwelijks ontdekt door het massatoe- nsme - eeuwenoude, imposante Griekse en Komeinse mines tegen een decor van een in derdaad azuurblauwe zee, en een groen gol vend landschap, dat naar het zuiden over gaat in één van de fraaiste woestijnland schappen ter wereld. Metershoge zanddui nen met messcherpe kammen wisselen af ■net oases van een groenheid, die pijn doet aan je ogen. Hoe zit het dan met die verhalen over mar ringen, politieke gevangenen, het harde regime van kolonel Kadaffi en de massaver- oietigingswapens? Waar zijn de door de re gering onderdrukte en dom gehouden mas- 54 s- „Vergis je niet" zegt Khaled Hoesein, Khaled Hoesein heeft gelijk. .Op dit mo ment is weinig te merken van staatscen- suur. Gebrek aan kennis is er al helemaal niet. Bijna elk Libisch huis heeft een schotelantenne. Overal is CNN, BBC of het Arabische Al-Jazeera te ontvangen. Er is ook vrije toegang tot het internet: tot in de verste uithoek van dit immense land vind je internetcafés met prima apparatuur en goe de verbindingen. Informatie van Amnesty International over de mensenrechtensitua tie in Libië is zonder probleem te downloa den en te printen. Soms hoor je andere geluiden, zoals van de 25-jarige student Engels. Zijn kritiek is niet mals. „Kadaffi is een dictator, die al leen maar ellende heeft gebracht. Hij heeft zijn tijd gehad, hij is niet in staat geweest die rol in de wereldpolitiek te spelen die hij zelf, en alle Libiërs hadden gedacht." Libië dus toch een dictatuur? Farouk Abde- laziz, imam in Djerma en directeur van het lokale museum van oudheden, reageert ge nuanceerd. „Tsja, de persoon van Kadaffi ligt zeer gevoelig. Wat dat betreft vormt Li bië geen uitzondering in het Midden-Oos ten. Zelfs in een land als Egypte is open lijke kritiek op de leider niet echt geoor loofd. Kritiek op het systeem is tot daar aan toe, maar rechtsreeks de leider afvallen dat kan echt niet." Om zijn stelling kracht bij te zetten, ver volgt hij met een lange lofzang op de kolo nel. Deze heeft er toch maar mooi voor ge zorgd had dat het zuiden van het land te genwoordig door een goede asfaltweg met de rest van het land verbonden is, en dat er hier nu scholen zijn en waterleiding, zieken huizen en werk. Het valt op dat kritiek op het systeem inder daad opvallend vaak gevolgd wordt door een lofzang op de leider. Als er in Libië al iets mis is, dan geldt dat in elk geval niet Kadaffi, zo lijkt het. Hij is dè leider, de va der des vaderlands, die blindelings wordt gevolgd. De Libische nieuwe buitenlandse koers wordt dan ook breed gedragen. Als men het Westen iets verwijt dan betreft het de verba zing over de huidige ontwikkelingen in Li bië. „De opening naar het Westen kwam voor ons helemaal niet als een verassing", zegt Salem Hnaidy, een 24-jarige student Engels aan de universiteit van Homs, 120 kilometer ten westen van Tripoli. Samen met een vriend runt hij een druk bezochte internetshop in het centrum van de stad. Volgens hem moest je wel bijna blind zijn om deze ontwikkeling niet te hebben zien aankomen. „Eerst zag je een verwijdering van de Arabische buurlanden. In plaats van de leider van de Arabische wereld manifes teerde onze president zich steeds vaker als leider van Afrikaanse wereld. Veel Afri kaanse landen, Zuid-Afrika voorop, heb ben traditioneel goede banden met het Wes ten. Zij wilden hun band met Amerika of Frankrijk niet op het spel zetten door zich al te openlijk met Kadaffi te verbinden van wege diens anti-Westerse opstelling. Dus moest Kadaffi ook toenadering zoeken tot het Westen." Dat Kadaffi de leider van Afrika wil zijn, kan niemand die Libië bezoekt, ontgaan. Via billboards, wandschilderingen en affi ches wordt het uitgeschreeuwd: Libië is het nieuwe centrum van Afrika en onder lei ding van Kadaffi zal het continent uit zijn as herrijzen. Er zijn prachtige exemplaren billboards bij. Zo staat er op één van de cen trale pleinen van Tripoli een immens bord waarop Kadaffi, gehuld in een schitterend traditioneel gewaad, bijna levensgroot wordt afgebeeld. Achter hem bevindt zich de kaart van Afrika waarin Libië goudkleu rig is ingekleurd. De tekst onder aan dit beeld luidt: 'De Afrikaanse eenheid is de lei draad voor ons handelen.' Handel „Wij hebben ook weinig redenen om de toe nadering van onze leider naar het Westen te bekritiseren", zegt een hoteleigenaar in Djerma. Het betekent het einde van de boy cot. Daardoor kunnen we weer handel drij ven met westerse landen en ook het toeris me zal hier zeker van profiteren." In de woestijn kun je direct het bewijs zien van zijn stelling dat de economie van Libië veel profijt heeft van de nieuwe politieke wind. Overal bruist het van de activiteiten. Grote vrachtauto's beladen met pijpen, den deren over de gravelpistes op weg naar boorinstallaties. Overal wijzen gloednieu we borden met Franse en Engelse opschrif ten naar de plekken waar ingenieurs op zoek zijn naar nieuwe olievoorraden. Oliegi ganten als Shell en Texaco hebben intussen kantoren in de Libische hoofdstad geo pend. Niemand lijkt de slag om de Libische olie te willen missen. Dat er in het Libische deel van de Sahara nog onvoorstelbare hoeveelheden 'zwart goud' liggen te wachten, staat vast. Net als trouwens gas. goud en andere grondstoffen. Engelse geologen denken dat Libië de mees te bodemschatten van Afrika bezit, die ook nog bijna voor het oprapen liggen, schreven zij onlangs in een vaktijdschrift. 'Op sommi ge plekken hoef je maar tot veertig meter diep te boren om op olie of gas te stuiten', aldus de geologen. Aan water, daarentegen, bestaat een groot gebrek. Weliswaar bevinden zich onder de woestijn behoorlijke voorraden zoet water, maar die worden in snel tempo opgepompt. Met buitenlandse steun is Libië bezig enor me stukken woestijn te ontginnen. „Met de huidige techniek kunnen wij hier twee keer per jaar graan oogsten, en daardoor kan dit nieuwe landbouwgebied voldoende graan leveren om de helft van de bevolking van voedsel te voorzien", aldus Ahmet Darouri, landbouwkundig ingenieur op een van deze projecten middenin de woestijn. Hoewel de meeste Libiërs deze ontwikkelin gen toejuichen wordt er hier en daar ook ge waarschuwd voor een te snelle ontwikke ling. „We kennen nog niet eens de langeter- mijngevolgen van ons eerste, net gereedge komen, irrigatieproject om water van het zuiden naar het noorden te transporteren. Nu gaan we opnieuw water oppompen, zon der dat er onderzoek gedaan wordt naar de gevolgen", zegt Farouk Abdelaziz. Deze man uit Djerma vreest het ergste. In zijn jeugd waren er in de vallei van Djerma tientallen bronnen, sommige zo groot dat je er in kon zwemmen. Nu staan ze allemaal droog. „Haalden wij vroeger het water van een diepte van drie tot vier meter, nu moe ten wij al putten slaan van zestig meter of meer. Ik weet dat de situatie elders nauwe lijks beter is." Voorlopig gelden andere belangen. Er lig gen nog veel ambitieuzere plannen klaar op de ministeries in Tripoli. Daar geldt dat zo dra de boycot echt helemaal voorbij is. Li bië een ander land moet worden. „Als wij vrijelijk met de hele wereld kunnen hande len, zul je zien dat Libië niet alleen een van de allerbelangrijkste olieproducenten ter wereld wordt, maar ook de graanschuur van Afrika", aldus Abdelaziz. Joost Vermeulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29