opvliegend Bij Fenerbahge vinden ze mij een koopje PZC Pi-Air RUDEN RIEMENS zaterdag 10 april 2004 Echtgenote Corine brengt haar voet baller stukjes mango. Voor de vita- mientjes. En een verse pils. Voor de gezelligheid. De verslaggever doet even een plas en is benieuwd of Van Hooijdonk er qua toilet ook op voor uit is gegaan. In Breda had hij een wc met ingebouwde vijver waarin een schooltje vissen rondhing. Ik word naar beneden gestuurd, naar het gas- tentoilet. Mooi toilet? Eentje met een lift ernaast! Scheelt toch twee trap pen. Hij laat de rest van de villa zien. Be neden is van de oorspronkelijk als bioscoop bedoelde ruimte een voet balveldje gemaakt, elders ligt een zwembad. Overal is het weelderig en gezellig. In de schitterende tuin ligt nog een zwembad. Op de oprit staan enkele superieure automobielen. Hij heeft voor twee jaar getekend, maar is medio 2005 niet klaar met voetballen, denkt hij. Van Hooijdonk vertrok bij Feyenoord (transfersom 1 miljoen euro) omdat de club hem een extra jaar weigerde, tegen een vraag prijs van ruim 1,5 miljoen euro, zijn 'normale' salaris. Feyenoord weiger de zelfs een bod te doen. Fenerbahge niet. De Turken boden nog meer, en netto! „En nu vinden ze me hier een koopje." Tja, hij schiet Fenerbahge wel de Champions League in... Moet er dus onderhand niet een relle tje geforceerd worden over een nieuw contract? „Op zeker moment kan dat niet meer. Ik ga volgend seizoen rus tig kijken wat ik daarna zal doen: nog een derde jaar blijven, ander land? Voor mijn gevoel is er nog geen slijtage. Ik speel alles, ik train alles. Het is toch ook tekenend dat ik dit seizoen weer niks mis. Het is niet ge makkelijk om hier succes te hebben, het kost kracht, want we hebben geen superieur team." Oudere voetballers stellen het einde liefst zo lang mogelijk uit, Van Hooijdonk ook. „Ik zal niet stoppen, tenzij het zielige vormen gaat aanne men, maar ik laat anderen het moment bepalen. Ik ben een liefheb ber en het lijkt me verschrikkelijk als kunnen, meevoetballen. Dat geldt ook voor verdedigers. Ik ben ook gecharmeerd van Henry, die wat zwerverig speelt, leuk om te zien.2 Zidane misschien de beste dieeris.. Maar de zogenaamd simpelste spie met de grootste effectiviteit is SI® sjenko." Wereldwonder Zelf werd hij bij Fenerbahge gepre senteerd als een wereldwonder, depj rantie voor een diarree aangoalsJ werd binnengehaald als Ronaldo'2 Op de tweede dag heb ik de groep» gesproken, dat ik dat onzin vond5 heb gezegd: 'Ik ben een eenvoudig speler, die wel een meerwaarde ka hebben voor het elftal, maaralleen als jullie me helpen.' Daar heb ik® goodwill mee gekweekt. Ik had da natuurlijk wel van tevoren bedact maar ik meende het ook." Hij krijgt nog een biertje. Van Hooi donk kan het hebben: geen gramme tje vet, topfit én een geweldige uit straling, mede dankzij een nieuwe coup. Terwijl de verslaggever zich een dag eerder in Istanbul voorSfr ro grondig en vakkundig heeft lata kortwieken door een plaatselijke ba bier, doet Van Hooijdonk het andö om: hij koopt een retourtje Amster dam, business class, om naar de ka? per te gaan. „Meestal kan ik het combineren n# het Nederlands elftal, nu niet. Ikbe drie weken geleden naar Anisteroa: gevlogen voor de kapper. Het is na tuurlijk ook een zekere ijdelheid De krullen moesten eruit en dat ge beurde met een chemisch goedje „Dat kennen ze hier niet, vandaar hoef nu pas over twee en een halve maand terug te komen." Dat is net voor het EK. Spannenct lente, spannende zomer. En spanna de herfst. In oktober wordt hi] weet vader. Even in de kinderkamer kij ken. Zoontje Sydney slaapt ineen soort balzaal, met uitzicht op de nu jestueuze Bosporus. In een Celtic-S jamaatje. Henri van der Sip Hij wordt straks 35, maar ze zullen 'm van het veld moeten schoppen. Hijzelf stopt niet. Ook niet bij het Ne derlands elftal. Maar nu eerst even Fenerbahge kampioen maken. De populariteit van Pierre van Hooijdonk in Turkije laat zich moeilijk beschrijven. Zelf zegt-ie: „Mijn status hier hoort eigenlijk bij de Beckham's, de Van Nistelrooij's en Henry's." Hij wordt aanbeden door de fans van Fenerbah9e, bewon derd door de rest van het land. Gewel dige prof, wereldtopper in zijn specia liteit: scoren. Een thuiswedstrijd zien van Fenerba- h?e is een feest. Vanuit het oude cen trum, onder de Haya Sofia, ga je een half uur met de boot de Bosporus op. Is de lange man uit Welberg populair in Turkije? Op de boot vol Fenerba- hge-fans reizen ook de families Hel der en Knoop uit Dokkum mee. Feye- noord-fans, en dus Pierre-fans. Zes lieve mensen plus een baby van een jaar. Douina Knoop: „We hebben een fax gestuurd naar Fenerbahge, toen kre gen we een mail van Pierre, met tips over de reis, hoe we bij stadion en trainingscomplex moesten komen. Hij zou kaartjes laten klaarleggen." Ze zullen zich het tripje herinneren, de Knoops en Helders, de volgende dag staan ze pontificaal in de krant, met de baby en hun Feyenoord-vlag. De volgende dag weer, als Pierre het gezelschap uitgebreid heeft rondge leid op het trainingscomplex. Liefhebber Volgevreten vedetten? Van Hooij donk is het levende bewijs dat je veel vuldig voetbalmiljonair kunt zijn en toch ook liefhebber. Het is niettemin moeilijk bescheiden te blijven, zo lijkt het, als bijna 50.000 mensen al juichend overeind komen bij elke ge lukte vrije trap tijdens de war ming-up! Al voor de wedstrijd tegen Sebatspor staat het stadion in vuur en vlam, gele stoeltjes, gele vlaggen en daar valt nog een prachtig geel avondzonnetje overheen. Alles is geel-blauw. Fenerbahge wint, met 4-2: doelpunt Van Hooijdonk, twee assists. De krant kopt: 'Van Hooij donk technisch directeur op het veld'. Hij speelt met nummer 17. „Al sinds Wales-uit met het Nederlands elftal. Ik ben, denk ik, de enige wisselspeler ter wereld met een vast nummer. Ik ben het één keer vergeten door te ge ven aan de materiaalman van de KN VB bij mijn eerste wedstrijd onder Rijkaard, maar ik hoef geen voorkeur meer door te geven: ik heb 17 Ik heb ook het nummer 17 op m'n schoenen. De zeldzame keer dat ik in het casino ben, speel ik ook altijd op 17. Je gaat ergens in geloven. Je moet ergens in geloven. Je hebt 36 rugnummers, dan speel ik het liefst met een nummer waar ik iets mee heb." Van Hooijdonk praat thuis, in zijn werkelijk oogverblindende optrekje met uitzicht op de Bosporus, in de heuvels aan de Aziatische kant van Istanbul, in een wijkje met louter ka pitale villa's.Een 24-uurs service be veiligt het complex tegen onverlaten en niet-geïnviteerden. Hij vertelt over het leven in Tur kije.Op de kleurrijke marktjes komt hij nooit. „Ik kan de adoratie niet op zoeken." De moskee bezocht hij wel. „Eén keer, werd meegenomen, ik zat in een soort vip-loge, naast de imam. Wel interessant." Kennis van de cul tuur beperkt zich verder tot de na men Constantinopel en Atatürk. „Ik ben hier om te voetballen. Het is geen desinteresse, maar ik ben toch meer een vakidioot dan een cultuurliefheb ber." speld. Ruud was een bommetje dat op ontploffen stond. Als je in de sterk ste competitie ter wereld drie jaar achter elkaar meer dan 20 goals maakt, exclusief Champions League en beker..." Van Nistelrooij is een bewezen goal- getter, wordt Ibrahimovic dat ooit? Van Hooijdonk deelt de twijfels. „Ibrahimovic kan eigenlijk iets te góed voetballen voor een spits. Een spits van Ajax moet een topscorer zijn, Ibrahimovic is een type dat wil laten zien dat hij meer kan dan doel punten maken. Je moet eigenlijk een klinische afmaker zijn, zoals Shev- tsjenko van Milan. Het is ook wel de cultuur in Nederland: je moet meer Pierre van Hooijdonk op het terras van zijn villa met uitzicht op de Bosporus je te vroeg blijkt te stoppen." Dat geldt ook voor het Nederlands elftal. „Je moet de beste spelers opstellen in het Nederlands elftal en ik zie nog geen betere voor mijn rol. Kijk, een rechtsbuiten vervang je door een rechtsbuiten, maar een spits vervang je door een spits die iets anders heeft. Met mij erin kun je anders gaan spe len. eenvoudiger. Kijk. meteen na het EK begint de kwalificatie voor het WK, dan kun je dus sowieso niet al les zomaar omgooien, dan moet je wel kiezen voor kwaliteit. Van Gaal begon met jonge jongens, maar dat leverde wel een achterstand op die daarna niet meer is goedgemaakt." Er heerst een andere sfeer bij Oranje, vertelt hij. „Dat is ook logisch, de druk is er af." Het elftal heeft intus sen ook een nieuwe leider. Ruud van Nistelrooij. „Van der Vaart hoort straks natuurlijk bij de leiders, maar op dit moment is Ruud dé man. Hij is intelligent, heeft de nodige ervaring bij Manchester United, heeft interna tionaal het etiket van een topspits en hij draagt dat nu ook uit. Hij bemoeit zich bij het Nederlands elftal nu met zaken die ertoe doen." Bommetje „Die wedstrijd tegen Schotland heeft natuurlijk wat veranderd, zeker ook voor hem. Ik hoef me niet op de borst te kloppen, maar ik heb het wel voor foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26