Uitzetbeleid loopt uit op fiasco Kritiek op Amerikaans optreden in Irak zwelt aan P PZC Reizen Brand verwoest vakantiehuis in Breskens I'erdonk krijgt illegalen volgens critici het land niet uit ervuilde vrouw ia 18 dagen uit raning gehaald Gratis 1 week verblijf Reizen I Daar moetje naar toe. Psychiatrie onder dwang Fiets-voetveer te laat klaar 17 Afgang van Nederlandse tennissers I ii\\i I PARKING 0 Wlii Kom naar de spectaculaire buitenverkoop! msssrn 1e en 2e Paasdag paaseieren zoeken! L^arloesde Koning iEN HAAG - Het plan van Verdonk (vreemde- igenzaken) 0111 illegalen assaal het land uit te zet- n, wordt een mislukking, jl^ens deskundigen lukt ei nu al nauwelijks om op pakte illegalen daadwer- elijk het land uit te zetten, et overgrote deel wordt na trloop van tijd weer op raat gezet. Uitgezette ille- ilen zullen bovendien te lg blijven komen. inister Verdonk komt deze aandmet een plan van aanpak nhet aantal illegalen in Neder- nd, naar schatting zo'n ,0000, sterk terug te dringen. Heen al de eerste drie jaar wil er 26.000 over de grens zet- t Daartoe zullen twee vertrek- ntra worden opgericht met in aal 1500 plekken. In 2003 pruim 1700 mensen het land [gezet. ilgens Leo Wilde, chef van de ast Vreemdelingenpolitie in msterdam-Amstelland, wordt echts eenvijfde van alle opge- ikteillegalen over de grens ge it De helft van hen gaat de cel icndaarvan wordt veertig pro mt na maanden opsluiting op evel van de rechter weer vrijge- len. Van de rest wordt twee- ïde wél uitgezet en de overi jl schuiven door naar een an te instelling. (galen die weer worden vrijge- jISSINGEN - Een 62-jarige touw uit Vlissingen is, naar gis- bekend werd, woensdag nstig vervuild uit haar woning haald. vrouw was gedurende acht- a dagen niet uit haar bed ge- est.Op 1 april ontving de poli- de melding dat de vrouw al week niet was gezien. Toen poolshoogte namen, d zij zelf het raam open en dat er niets aan de hand was. later kwam opnieuw n verontrust telefoontje bin- a van omwonenden. De poli- nam contact op met Emergis f de vrouw vaker had. behan- ld ndanks herhaaldelijke oproe- n van buurtbewoners duurde :l tot woensdag voordat de rouw uit huis werd gehaald. een woordvoerster van politie moest de rechter eerst Klemming geven voor er kon orden overgegaan tot een ge- rongen opname. laten krijgen te horen dat ze bin nen 48 uur het land dienen te verlaten. „Maar ik heb niet de il lusie dat ze daadwerkelijk weg gaan", zegt hoofd bewonersza ken Peter Janssen van het grens hospitium in Amsterdam. Vol gens hem is het nut van grens hospitia bij het uitzetten van il legalen beperkt. „Ik kan me niet voorstellen dat we met 1500 spe ciale gevangenisplekken de ille galiteit bestrijden. Mensen wor den ook vastgezet om ze even van de straat te halen. Maar dat zal niemand zeggen." Misdaad Leo Wilde van de Amsterdamse Vreemdelingendienst bevestigt dat het uitzetbeleid vooral dient om de misdaad te bestrijden. „Mijn eerste opdracht is: 'Maak het maar veilig'. Als ik daar in slaag heb ik mijn bonus ver diend." „Het beleid is gedoemd te mis lukken", zegt Jan Mulder, voor malig directeur van vertrekcen trum Ter Apel. „Verdonk bena dert het probleem in aantallen: er moeten 26.000 illegalen uit. Maar het zijn wel 26.000 indivi duen, allemaal mensen die erg hun best zullen doen om een schrijnend geval te worden. En dat terwijl de publieke opinie nu al recht tegenover het beleid staat." Struikelblok voor Verdonks plan is volgens Mulder ook hoe de illegalen in de vertrekcentra moeten komen. „In Nederland mag je niemand gedwongen ver- Buurman P. Vandervreken hielp eerst de bewoners van het getroffen vakantiehuisje op camping Napoleonhoeve en hield daarna zijn eigen caravan nat om te voorkomen dat het vuur zou overslaan. foto Peter Nicolai door René van Stee BRESKENS - fcen felle brand heeft gistermiddag een houten vakantiehuisje op camping Napoleonhoeve in de as gelegd. Ook de auto van de 77-jarige Duitse eige naar werd verwoest. Er vielen geen gewonden. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een gaslek. Eigenaar Hans-Joaehim Klöckner was samen met zijn echtgenote Elvira (67) en kleindochter Lisa (4) zojuist gearriveerd vanuit Königswinter. Nadat hij de kachel had aangezet, ontstond er een steekvlam. De gealar meerde buurman P. Vandervreken uit Sint-Niklaas zag kans de gasfles dicht te draaien. Een poging om het vuur met een brandblusser te doven mislukte. „Het vuur greep snel om zich heen. Ik heb toen mijn buurman mee naar buiten gesleurd, want hij bleef ge woon staan. Zijn vrouw en kleindochter hadden het huisje al verlaten. Daarna heb ik onze eigen caravan voortdurend natgespoten omdat ik bang was dat het vuur zou overslaan. Gelukkig is dat door de geringe wind niet gebeurd", aldus de hevig geschrokken Van dervreken, De brandweer zette drie blusauto's in. Het vuur was na ongeveer een half uur onder controle. Het echtpaar Klöckner komt al 35 jaar op de Napo leonhoeve. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Het echtpaar Klöckner is gisteren nog terug naar huis gegaan. Advertentie Advertentie Exclusief bij Reiscompas bij elke boeking in de zomerperiode in een 5* hotel Zie onze advertentie in het reizenkatern Elke week in de zaterdagkrant door Hans Heijt BAGDAD - Het optreden tegen opstandelingen in de stad Fallu- jah in West-Irak komt de Ameri kanen op steeds meer kritiek te staan. Rusland riep de Amerika nen gisteren op hun militaire of fensief te staken en af te zien van 'buitenproportioneel ge weld'. Iraakse soennitische schriftgeleerden riepen op tot een algemene staking uit protest tegen de Amerikanen. Ook de door de Amerikanen aan gestelde Iraakse regeringsraad kwam met kritiek. De invloedrij ke soenniet Adnan Pachachi noemde het Amerikaanse offen sief 'illegaal en volstrekt onac ceptabel'. Precies een jaar na de val van Saddam Hoessein onthield de Britse minister van Buitenland se Zaken Jack Straw zich voor de BBC van directe kritiek op bondgenoot Amerika. Wel zei hij dat de huidige situatie in Irak de ergste crisis is waarmee de coalitietroepen tot dusver zijn geconfronteerd. Ziekenhuisbronnen lieten weten dat het geweld in Fallujah, dat een brandhaard is van verzet te gen de Amerikanen, deze week aan zeker 450 Irakezen het le ven heeft gekost. De Amerika nen hebben sinds het begin van het offensief bijna veertig man verloren. De Amerikaanse bewindvoerder in Irak Paul Bremer liet gisteren weten dat het offensief in Fallu jah vanaf 12.00 uur was opge schort. Het bestand was bedoeld om hulpgoederen naar de stad te sturen en gesprekken met de opstandelingen te beginnen Na zware gevechten kregen de coalitietroepen de oostelijke stad Al Kut weer in handen. Twee dagen geleden moesten Oekraïense militairen het veld ruimen na gevechten met het Mahdi Leger van de radicale sjii- tische geestelijke Muqtada al Sa- dr. Aanhangers van Al Sadr heb ben nu alleen nog de heilige stad Najaf in handen. Bij een aanval even buiten Bagdad op een Amerikaans konvooi met brandstof vielen zeker negen do den Nederlandse militairen zijn don derdagavond betrokken geweest bij een schietpartij rond het lo kale overheidsgebouw in de pro- Mijn pas naar een andere wereld Uft/ww^mijnpasjriM Een droom in stoom voeren. En als ze wél in zo'n cen trum aankomen, mogen ze er maximaal acht weken zitten. Daarna is het afwachten of de rechter toestaat dat ze langer worden opgesloten." Vandaag wordt in Amsterdam gedemonstreerd tegen het harde re vreemdelingenbeleid. De or ganisatoren verwachten circa tienduizend deelnemers. GPD Pasen is meer dan een eitje tikken Waterpolo niet geschikt voor angsthazen Jonge ontwerpers bij de tijd Sprongetje over de Rijn Psychiatrische patiënten en verstandelijk gehandicapten moeten sneller gedwongen worden om behandeling te on dergaan en medicijnen in te nemen. Dat vindt een ruime Kamermeerderheid van PvdA en CDA. De par tijen willen zo het in Nederland frequente ge bruik van de isoleercel verminderen. Het nieuwe fiets-voetveer Prins Willem-Alexander is een week te laat klaar. Het uitstel kost Damen Shipyards een boete van 70.000 euro. De Prins Willem-Alexander moest op 9 april klaar zijn, zodat er nog genoeg tijd zou zijn om er mee te oefenen voordat het schip op 2 mei in de vaart wordt genomen. Een afgang was het en anders niets. Het Nederlandse ten- nisteam won gisteren op de eerste dag Davis Cup tegen Spanje in Palma de Mallorca niet eens één set. Martin Ver kerk kreeg klop van Carlos Moya met 2-6 5-7 4-6 en Raemon Sluiter van Juan Carlos Ferrero met 2-6 2-6 4-6. 4 varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5 economie: 7; radio en televisie: 8, 9 en 10; zee land: 13, 14, 15, 17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25, 26, 27, 28 en 29; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W13, W15 en W17; trends: W21, W23 en W25, jong: W26 en W27 (Advertentie) Zaterdag 17 april 9.00 - -17.00 uur vinciehoofdstad As Samawah in Zuid-Irak. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie liet gisteren weten dat met klein kaliber op het gebouw was ge schoten en dat daar gelegerde Nederlandse militairen het vuur beantwoordden. Defensie heeft evenwel geen berichten over ge wonden of arrestaties ontvan gen. Na de ontvoering de afgelopen dagen van drie Japanners, twee Palestij nen, Canadees en zeven - intussen vrijgelaten - Zuid-Ko- reanen, kwam er gisteren een nieuw bericht over een kidnap ping. Rebellen lieten weten zes buitenlanders te hebben ont voerd, vier Italianen en twee Amerikanen. Die zouden ten westen van Bagdad zijn opge pakt. De Amerikaanse en Itali aanse regering hebben het be richt niet bevestigd. ANP pagina 3 SP-delegatie reist toch af pagina 5 bezetting nachtmerrie KARWEI Middelburg. Waldammeweg 2. tel. 0118 - 62 88 UU Advertentie advertentie PARTNERS ECHTE MAKEIAAP. 0118 - 616617 Koninginnedag Markt Middelburg r Ot BL0F Beef Copy-cat Verkoop adressen: op'0^ - Drvkkerij Markt Middelburg - Seventy-seven Markt Middelburg -MuZEEum Nieuwendijk Vlissingen - Pubbles Grote Markt Goes Advertentie Op zoek naar werk? (Advertentie) Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 2e katern pagina 22 11688"555547" Morres Wonen Industrieweg 2, 4561 GH 1e Paasdag: 12.00 - 18.00 u. 2e Paasdag: 10.00 - 18.00 u. en speciaal op le Paasdag om 1 1.00 uur voor kinderen van 4 - 12 jaar i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1