COURAN rakezen gijzelen buitenlanders ümAiiüÉ Invloed voedsel op ontstaan kanker kleiner dan gedacht Auto Inbekende groep dreigt Japanners levend te verbranden I Nieuwe ploeg Raas en Priem PZC Python van Iguana krijgt ruimer hok Boetedoening in Spanje en 23 Lezersredacteur Rice: terreur 11/9 onvermijdelijk Plan Veerse Meer ontbeert groen Gelijkspel PSV i. Opklaringen „„oden met zon en droog. Matige noor dehjkewmd. («dagtemperatuur slechts dfieiaargang no. 85 Hidag 9 aprM 2004 js nummer 1,20 maandmenu 23 U begint met een variatie van larmaham en lamsham met meloen, d bon s Gevolgd door een heerlijk varkens- |geef e®^t®den bij i haasje met champignonroomsaus. iyn?pndocnstc<anoS Als afsluiting het dessert van de chef. Lm.» redactie buitenland BAGDAD - Tegenstanders ran de internationale coali tietroepen hebben in Irak «itenlandse burgers in gij- ttling genomen. Zij ontvoer den drie Japanners, twee christelijke Palestijnen en Ifven Zuid-Koreanen. De Joreanen zijn weer vrijgela- en, de andere buitenlan ders zitten nog vast. De onbekende Iraakse groep Sa- tavaal-Mujahideen eiste de ver- ntwoordelijkheid op voor de ijzelmg van drie Japanners. De jabische nieuwszender Al-Ja- eera toonde gisteren videobeel den van de Japanners en liet een Krklanng horen van Saraya i-Mujahideen. Daarin meldde [e groep de drie levend te zullen erbranden als Japan zijn mili- liren niet binnen drie dagen it Irak haalt. drie Japanners zouden in tód-Irak zijn ontvoerd. Een oordvoerder van de Japanse re eling liet weten dat Tokio voor toog geen reden ziet de onge- L- 5500 militairen uit Irak te _jn. De troepen zitten in hetzelfde gebied als de Nederlanders. Hun mandaat is strikt gelimi teerd tot humanitair werk. Ten westen van Bagdad namen opstandelingen woensdagavond zeven Zuid-Koreaanse leden van een christelijke organisatie gevangen. De Koreanen waren onderweg van de Jordaanse hoofdstad Amman naar dad. Gisteren lieten de gijzelne mers de Zuid-Koreanen vrij. Blijkens beelden van een Iraans tv-station zijn ook twee, waar schijnlijk christelijke, Pales tijnen uit Oost-Jeruzalem ont voerd. De opstandelingen betichten hen van spionage voor de joodse staat. Een van de ontvoerde mannen werkt in Irak in op dracht van het Amerikaanse overheidsbureau voor ontwikke lingssamen'werking US AID. Tus sen opstandelingen en buiten landse militairen is gisteren op nieuw gevochten. In de soenniti sche stad Fallujah zei de direc teur van het grootste ziekenhuis dat sinds dinsdagavond 280 tot driehonderd doden zijn geval len. Amerikaanse militairen pro beren in deze stad ten westen van Bagdad opstandelingen uit te schakelen, maar maakten gis termiddag pas op de plaats om op versterkingen te wachten. De explosies die zich gister nacht enkele kilometers van de Nederlandse basis in Zuid-Irak hebben voorgedaan, zijn voor minister Kamp van Defensie geen reden voor grote bezorgd heid. Volgens Kamp is de situatie in de door de Nederlanders gecon troleerde provincie Al Muthana betrekkelijk rustig en is die 'niet gevaarlijker geworden'. Als de Nederlandse comman dant daarom vraagt, zal de mi nister extra troepen sturen, zei de de bewindsman gisteren. Kamp benadrukte dat de Ameri kanen geen verzoek hebben ge daan om extra soldaten te stu ren. Ook wil hij de Nederlandse militairen niet naar andere re- GOES - De Zeeuwen Jan Raas aCees Priem starten met een nieuwe Nederlandse profwieler ploeg. Dat maakte Studio Sport gisteravond laat bekend. Cees Priem zal de rol van mana gergaan vervullen en Jan Raas, die in december na acht jaar als directeur sportief bij de Rabo- bank-wielerploeg vertrok, zal als adviseur optreden. Het is nog niet bekend hoe de nieuwe wielerploeg gaat heten. Raas en Priem zouden kunnen kiezen uit twee grote sponsors. (Advertentie) VACATURES Bent u de schoolmaatschappelijk werker waar SBO De Veste naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De netpython dwingt respect af, zelfs opge rold en in lichte sluimer. De me dewerkers van reptielenzoo Igu ana aan het Bellamypark in Vlissingen bereiden zich voor op de verhuizing van de zes me ter lange slang en zijn kleinere soortgenoot naar een royaler hok. Ad en Ina Bom van reptielen zoo Iguana in Vlissingen zijn niet gerust op de goede afloop. Ze verwachten dat de slang - 'deze python heeft geen naam, want slangen zijn toch doof- hevig zal tegenspartelen. Een slang van zijn grootte kan men sen en dieren wurgen en stevig bijten. „Hij heeft eens een soortgenoot vermoord", zegt Ina. „Er was geen enkele aanlei ding voor die aanval. We vra gen ons nog steeds af waarom hij dat gedaan heeft." Voorzichtig Maar bewondering dwong de python wel af met zijn snelle, dodelijke actie. De medewer kers nemen sinds dat moment alle voorzichtigheid in acht bij het reptiel. Het nieuwe hok is achttien vier kante meter, twee keer zo groot als het oude verblijf, waarin de slang sinds 1986 huisde. Den nis, een van de jonge medewer kers die zich bezighouden met slangen, spreekt nog geruststel lende woorden. „Hij ziet ons niet als voedsel. Pythons eten in het wild vogels en dieren." Bovendien verzorgen ze de slan gen al jaren. „Ze herkennen mij aan mijn lichaamstempera tuur en geur", zegt Dennis. Hij voert ze en helpt de slangen een handje als ze vervellen. „Ik pel de laatste restjes van het vel eraf." Hij moet erkennen dat de py thon, die vandaag in het mid delpunt staat, de temperament volste is. „Bij het pellen van zijn vel bijvoorbeeld, zwiept hij onrustig met zijn staart." Plaatjes De verhuizing begint. Er is voor gekozen om de python met de blote hand te pakken. Ina Bom is in de buurt met twee plastic plaatjes. „Mocht het misgaan, dan zal ik de plaatjes tussen zijn tanden en de gebeten arm of hand ste ken." Ze heeft de 'dekseltjes' ontdekt toen ze zelf eens gebe ten werd door een slang. „Ik Ad Bom en de medewerkers Dennis en Martin van reptielenzoo Iguana lopen met de tegenstribbelende slang naar diens nieuwe onder komen. foto Ruben Oreel stak de dekseltjes ertussen en kon mijn ami uit zijn bek terug trekken." Ze dachten er nog over om de python in een zak te stoppen, maar Ad Bom keurde dat idee af. „We moeten proberen om hem te vervoeren met zo min mogelijk stress." Bom pakt de python, die ruim vijftig kilo weegt, liever direct bij zijn kop; Dennis en Martin tillen de rest van het lijf. Ze lopen linea recta met de te- genspartelende slang onder de arm de trap af. De slang pro beert zich om Bom te cirkelen, maar wordt teruggeduwd. Als de slang wil, zou hij korte met ten hebben gemaakt met de be geleiders. „Ze hebben de kracht van een aantal sterke mannen, maar in de opvang zijn ze wat makker geworden." Losgelaten in de frisse ruimte, slaat de python met kracht zijn kop tegen het raam. De dreun klinkt na. SEGURA - Gemaskerde boetedoeners lopen in het Noord-Spaanse Segura in de paasprocessie terwijl dorpelingen oen vanuit hun woningen gadeslaan. Tijdens de Stille Week voor pasen vinden in heel Spanje honderden van dit soort rond gangen plaats. foto Pablo Sanchez/RTR door Saskia Gaster AMSTERDAM - De invloed van voedsel op het ontstaan van kan ker is kleinder dan gedacht. Dat blijkt uit een literatuuronder zoek dat KWF Kankerbestrij ding gisteren publiceerde. De uitkomst van het onderzoek is echter voor KWF geen aanlei ding om de voedingsadviezen te veranderen. Het parool blijft om gevarieerd te eten, voldoende groente en fruit, matig alcohol te gebruiken, overgewicht te voorkomen en niet te roken. KWF zette de nieuwste weten schappelijke onderzoeken op een rij, omdat regelmatig berich ten opduiken dat een bepaald voedingsmiddel het risico op kanker vergroot of verkleint. Zo blijkt de beschermende werking van het eten van groente en fruit niet op te gaan voor long kanker. De vermeende remmende wer king is toe te schrijven aan het feit dat niet-r'okers meer fruit eten. Niet overtuigend Recente studies leren dat groen te en fruit wel beschermen te gen slokdarm- en maagkanker. Of dat ook geldt voor darmkan ker is nog niet overtuigend aan getoond. Meer dan enkele glazen alcohol per dag drinken blijft slecht, stelt KWF. Alcohol verhoogt het risico op slokdarmkanker en kanker van de mond en keelhol te. De combinatie met roken ver groot het risico op deze vormen van kanker. Ook verhoogt alco hol het risico op lever- en borst kanker. Hoewel het effect bij borstkanker bescheiden blijkt. Een vrouw die dagelijks één glas'alcoholhoudende drank nut tigt gedurende een langere perio de, verhoogt haar kans op kan ker met 7 tot 9 procent. Dat lijkt weinig, maar komt in Neder land neer op 740 nieuwe geval len per jaar. Daar staat tegenover dat vrou wen met één tot twee glaasjes per dag het risico op hart- en vaatziekten weer verkleinen. gio's in Irak sturen. De Neder landse missie loopt op 15 juni af. Volgende week heeft de Tweede Kamer een spoedoverleg over Irak met Kamp en minister van Buitenlandse Zaken Bot. Het ka binet wil half mei beslissen of Nederland de aanwezigheid in Irak na juni nog met zes maan den verlengt. ANP/GPD pagina 5: vergelijking Vietnam Topper van Audi Een nieuw fenomeen bij deze krant: de lezersredacteur. Ter kennismaking, de eerste aflevering van een wekelijk se rubriek van A. J. Snel. Om het beleid van de hoofdredactie en de redactie te verhelde ren en te verklaren. Een week voor de aanslagen, op 4 september 2001, legden nationale-veiligheidsadviseur Condoleezza Rice en haar medewerkers de laatste hand aan een beleidsdocument met als onderwerp: de uitschakeling van Al Qaeda. Maar- de aanslagen waren toen al niet meer te voorkomen, zei Rice gisteren voor de commissie die de toe dracht van de aanslagen op 11 september 2001 onderzoekt. De natuurorganisaties vinden het plan voor herinrichting van het gebied rond het Veerse Meer onevenwichtig. Ver keer en recreatie- en woningbouw krijgen voorrang, maar aandacht voor groene ontwikkelingen ontbreekt, vinden zij. Zij willen in de gebiedsvisie meer plannen voor versterking van die groene factoren zoals natuur, landschap en waterkwaliteit. PSV kwam gisteravond in de eerste wedstrijd van de kwartfinale in de Uefa Cup thuis tegen Newcastle Uni ted niet verder dan een 1-1-gelijkspel. De Eindho- venaren hadden het groot ste gedeelte van de wed strijd onder controle, maar kregen in de slotfase van de tumultueuze eerste helft een, in Euro pees verband, duur doelpunt tegen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5 en 7; economie: 6; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; redactie en reac tie: 20; auto: 21 en 23 MEDEDELING In verband met Goede Vrijdag sluiten onze kantoren om 16.00 u. Op tweede paasdag zijn onze kantoren gesloten. De redactie blijft telefonisch bereikbaar. Voor wouwen is daarom licht al coholgebruik beter dan niet drinken. Overgewicht KWF stelt dat overgewicht de kans op borstkanker vergroot. Voor eierstok-, alvlees- en gal blaaskanker is het verband zeer waarschijnlijk. Overgewicht ver groot vooral bij mannen de kans op darmkanker. Ook is overge wicht een sterke risicofactor voor een aantal minder vaak voorkomende soorten als baar moeder-, nier- en slokdarmkan ker. Afhankelijk van de mate van overgewicht en het type kan ker is de kans 36 tot 152 procent hoger dan bij mensen die niet te zwaar zijn. ANP KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14, stem ik toe m alsehnjvmg van mgn (postlbankiekoningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere Informatie aan. 711688 555530" Q Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig looslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteer mij voor een abonne ment. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). Q per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1