Annan presenteert plan tegen genocide VN overwegen ingrijpen Sudan DAEWOO 7 Uitbreiding mandaat Rwanda-Tribunaal geëist VN-secretaris erkent laat optreden in Rwanda Sigarettenautomaat in de ban Rapper krijgt nieuw proces Architect Pierre Koenig overleden Videogames zegen voor chirurg Roken op stranden LA verboden „^«■redactie buitenland irI'SHA - Het mandaat van Bwanda-Tribunaal moet rorden uitgebreid om langduri- «mening tussen Hutu's en Utsi's mogelijk lc maken' drijft de Adatl. de vereniging m strafpleiters bij het tribu nal in een verklaring ter her ring van het begin van de ge nocide tien jaar geleden. jetICTB mag van de VN-Veilig- Edsraad alleen misdaden on- krzoeken die zijn begaan in 9)4 Toen werden in Rwanda dnderdduizenden Tutsi's en ge- tatigde Hutu's afgeslacht door adicale Hutu's. De hoofdschul- ,«en van die genocide moeten ,n de VN voor het Rwanda-Tri- unaal in Arusha (Tanzania) te- jchtstaan. - De strafpleiters willen dat ook misdaden worden onderzocht 4e van 1995 tot 1997 in Rwan da en buurland Democratische Jepubliek Congo zijn gepleegd. De Tutsi's, die inmiddels in Rwanda de macht hadden gegre pen, waren volgens sommige bronnen in die periode verant woordelijk voor de dood van tienduizenden of zelfs honderd duizenden Hiktu's. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den! Haag stond giste ren eveneens stil bij genocide in Rwanda. ICC-president Philip pe Kirsch memoreerde 'een van de ergste episodes van genocide van de moderne tijd'. Kirsch ont stak een kaars ter nagedachte nis aan de slachtoffers. Daarna nam het Strafhof een minuut stilte in acht. Het ICC is sléchts bevoegd voor genocide, misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden die zijn gepleegd sinds zijn op richting op lj juli 2002. Met de genocide in Rwanda houdt zich het VN-tribunaal in het Tanzani- aanse Arusha bezig. Rwanda- en Joegoslaifië-Tribunaal gel den als voorlcjpers van het Inter nationaal Strafhof. ANP/AP van onze redactie buitenland GENEVE - VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan heeft gisteren enaarschuwd dat buitenlands ngrijpen nodig kan zijn om 'et nische zuivering' in het westen san Sudan te voorkomen. )e internationale gemeenschap noet klaarstaan om er even- ueel met militaire middelen mor te zorgen dat hulpverleners en mensenrechtenorganisaties oegang krijgen tot de regio Dar- ur. aldus de VN-chef. In de West-Sudanese regio vech- «n opstandelingen al ruim een aar tegen de regering in Khar- Honderdduizenden bewo- lers zijn op de vlucht geslagen, pnder meer naar het buurland 'sjaad. Door de overheid gesteunde mili ties zouden de bevolking van Jarfur stelselmatig uit hun huis verdrijven. Verkrachting en mis handeling zijn er aan de orde van de dag en hele dorpen wor den met de grond gelijkge maakt, zo meldde een VN-func- tionaris enkele dagen geleden na een bezoek aan het gebied. De rebellen verwelkomden giste ren een eventuele internationale interventie. „Er is hier een ramp aan de gang", aldus een woord voerder van de oppositionele Be weging voor (Gerechtigheid en Gelijkheid. Bronnen bij de Sudanese rege ring meldden gisteren dat er sinds dinsdag; wordt onderhan deld tussen regering en rebellen. De gesprekken zouden worden gevoerd in de Tsjaadse hoofd stad N'Djamena. Het is voor het;eerst dat partijen f-echtstreeks met elkaar praten sinds de onderhandelingen op 31 maart begonnen. ANP/RTR/AFP/AP Bij de herdenking van de volkerenmoord werden gisteren in de Rwandese hoofdstad Kigali twintig grote doodskisten met resten van slachtoffers herbegraven. foto Radu Sigheti/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan heeft gisteren een actieplan gepresenteerd om te voorkomen dat etnische con flicten in volkerenmoord uit monden. De VN-chef deed dat op de tiende verjaardag van het begin van de genocide in Rwan da. Het vierpuntenplan voorziet on der meer in de instelling van een speciale VN-adviseur. Die moet de VN vroegtijdig voor een dreigende genocide waarschu wen. In het plan roept de VN-topman de internationale gemeenschap op gewapende con flicten te voorkomen en de bur gers in het geval van een con flict te beschermen. Ook waar schuwt hij dat daders niet vrijuit mogen gaan. Annan gaf toe dat de Verenigde Naties, de bijna tweehonderd lidstaten en de internationale media in 1994 niet genoeg aan dacht hebben geschoken aan de 'toenemende aanwijzingen voor een ramp' in Rwanda. „We moe ten nooit ons collectieve falen vergeten", zei hij, nadat er een minuut stilte was gehouden. Kigali Met een symbolische begrafenis plechtigheid is gistefen in Rwan da de herdenking van de slacht offers van de genocide van 1994 begonnen. Bij de volkeren moord in het Midden-Afrikaan se land werden in honderd da gen tijd ruim 800.000 gematigde Hutu's en rivaliserende Tutsi's afgeslacht. „We zullen elkaar terugzien in de hemel", zong een koor op de door de zon overgoten herden kingsplaats Gisozi op een heu vel bij de hoofdstad Kigali. Tij dens de ceremonie werden circa twintig doodskisten, met daarin de resten van meerdere slachtof fers, symbolisch herbegraven. Aan de bijeenkomst namen vijf Afrikaanse leiders mee, maar Westerse staatshoofden waren opvallend afwezig. De enige Eu ropese regeringsleider die de moeite had genomen om naar Rwanda te reizen, was de Bel gische premier Guy Verhof- stadt. Uit de volkerenmoord moet een 'grote les' getrokken worden, al dus Verhofstadt. „We moeten een Rwanda opbouwen dat mul- ti-etnisch en democratisch is." Na de moord op tien Belgische VN-militairen, aan het begin van de volkerenmoord, trok Bel gië zijn blauwhelmen uit Rwan da terug. Als kolonisator had den de Belgische machthebbers identiteitsbewijzen ingevoerd waarop de etnische achtergrond was vermeld en de Hutu's en Tutsi's tegen elkaar uitgespeeld. Gisozi Met de plechtigheid werd ook het herdenkingscentrum offici eel geopend. Gisozi bestaat uit massagraven waarin de lichame lijke resten van circa 250.000 mensen liggen. RTR/DPA/AFP BRUSSEL - Drie Belgische senatoren hebben gisteren een voorstel ingediend om alle sigarettenautomaten in het land te verbieden. De politici willen daarmee het roken ontmoedigen. Als het voorstel wordt aangenomen, gaat België verder dan Nederland, waar de automaten alleen verboden zijn voor jongeren onder de zestien jaar. ANP GRETNA - De tot levenslang veroordeelde Amerikaanse rapper Corey 'C-Murder' Miller heeft recht op een nieuw proces. De aanklagers in het eerste proces hadden moeten aange ven dat een aantal getuigen een strafblad had en in ruil voor hun belastende verklaring op strafvermindering kon rekenen. Een rechter in Louisiana heeft dat bepaald. De 32-jarige C-Murder werd vorig jaar voor de moord op een zestienja rige jongen veroordeeld .tot levenslang. AP LOS ANGELES - De Amerikaanse architect Pierre Koe nig, een van de grondleggers van de moderne Californi- sche architectuur, is zondag op 78-jarige leeftijd overle den aan leukemie. Dit meldden Amerikaanse media gisteren. Koening gaf tot voor kort nog les aan de architectuuropleiding van de Universiteit van Zuid-Califomië. Hij werd in de periode na de Tweede Wereldoorlog vooral bekend door zijn luch tige, elegante huizen van stalen frames en glas. ANP NEW YORK - Chirurgen die geregeld videogames spelen, zijn beter in laparoscopische operaties dan chirurgen die dat niet doen, zo blijkt uit Amerikaans onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers doordat hun motoriek, reactievermogen en oog-handcoördinatie beter zijn ge traind. Chirurgen die minstens drie uur per week op de Nintendo of de Playstation spelen maken bij laparoscopische opera ties, buikoperaties die worden uitgevoerd met behulp van een videocameraatje en met joysticks bediende instrumen ten; 37 procent minder fouten dan' hun collega's die geen videogames spelen. Bovendien werken ze sneller. AP LOS ANGELES - Los Angeles gaat het roken op zijn stranden verbieden. De burgemeester van de Californi- sche metropool heeft inmiddels de eerste stappen voor het rookverbod genomen. Los Angeles verbande tien jaar geleden al alle rookwaren uit bars en restaurants. Met het rookverbod op de stran den volgt de tweede stad van de Verenigde Staten het na burige Santa Monica en twee andere beroemde badplaat sen in de omgeving. Door de verboden in de regio ontstaat bijna 21 kilometer rookvrij strand. De ingreep maakt ook een einde aan de vervuiling van het natuurschoon door peukjes, stelde een raadslid. AFP Opwindend sportief Italiaans design. Een overcompleet pakket aan comfort- en veiligheidsvoorzieningen, zoals voor- en zijairbags, ABS en CD-speler. Keuze uit drie zuinige krachtige motoren. In zijn klasse de meeste ruimte achterin. En dat voor een hele interessante prijs. Ervaar het nu zelf. Kom langs voor een proefrit in de nieuwe Lacetti. U bent toe aan een Daewoo. Bel 0800-2342345 (gratis) of kijk op onze website www.daewoo.nl Prijs incl BTW, exd kosten rijklaarmaken en verwijderingsbijdrage Gemiddeld brandstofverbruik 7,1 - 9,1 1/100 km en C02-uitstoot 171 - 218 gr/km. donderdag 8 april 2004 A member of the CM family.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7