m Verdachte 11/9 vrijgelaten eccö Nederland richt vizier van EU op Azië Commissie geeft Nederland rode kaart voor tekort Michel Nihoul onwel tijdens proces-Dutroux Problemen met Britse helikopters Schilder Mattheuer overleden Verdachten Djindjic niet vervolgd Iran bouwt zwaarwaterreactor Vijftien jaar cel voor spionage Geen rauwe vis op bloot modellenvlees Sri Lanka wil overleg met Tamil Tijgers Hevig oplaaiend geweld in Afghanistan j ISLAMABAD - In de noordelij keprovincie Faryab in Afghanis- Ian zijn hevige gevechten uitge broken tussen het regeringsle ger en troepen van de Oezbeek- se krijgsheer generaal Rasheed Dostum. Dat meldde het in Paki stan gevestigde Afghaanse pers bureau AIP gisteren. Er zijn nog Welteke treedt tijdelijk terug Neem nu de KPN MobielPlus bundel! El Motassadeq heeft beperkte bewegingsvrijheid Win een bon van 20, van onze redactie buitenland BERLIJN - Een rechtbank in Hamburg heeft de Marokkaan Mounir el Motassadeq, die is ver oordeeld wegens de aanslagen van 11 september 2001 in Ameri ka, vrijgelaten. El Motassadeq, die sinds het najaar van 2001 vastzit, is in afwachting van een nieuw proces op vrije voeten ge steld. De dertigjarige Marokkaan werd vorig jaar februari veroor deeld tot vijftien jaar celstraf wegens samenzwering tot het vermoorden van 3066 mensen, LONDEN - Acht nieuwe Britse Chinook-helikopters moe ten aan de grond blijven, omdat ze alleen bij zonnig weer kunnen vliegen. Het navigatiesysteem om in slecht weer te vliegen werkt niet goed, blijkt uit een onderzoek van de Britse Rekenkamer. Voorgesteld wordt een een instrument te installeren dat het huidige navigatiesysteem digitaliseert. Daarvoor is een extra 200 miljoen euro nodig, boven op de totale aan koopprijs van de helikopters van 400 miljoen euro. „Dit is een van de domste aankopen aller tijden", zei Edward Leigh, voorzitter van de commissie voor de pu blieke uitgaven van het Lagerhuis. AFP LEIPZIG - De Duitse schilder en beeldhouwer Wolfgang Mattheuer is in de nacht van dinsdag op woensdag op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leipzig overleden. Mattheuer had al geruime tijd hartproblemen. Hij was een van de weinige kunstenaars uit de voormali ge DDR die ook in het Westen bekend waren. Samen met Bernhard Heisig en Werner Tübke behoorde hij tot de be langrijkste vertegenwoordigers van de Leipziger School. Schilderijen van zijn hand zijn te zien in de nieuwe Rijks dag in Berlijn. DP A BELGRADO - De Servische speciale aanklager die het on derzoek naar de moord op premier Zoran Djindjic leidt heeft alle aanklachten tegen de in Scheveningen gedeti neerde ultranationalist Vojislav Seselj en het voormalige hoofd van de militaire inlichtingendienst Aco Tomic la ten vallen wegens gebrek aan bewijs. Djindjic werd op 12 maart vorig jaar door een sluipschut ter doodgeschoten. Seselj en Tomic waren aangeklaagd wegens criminele samenzwering vanwege hun veelvuldi ge contacten met de bende die de moord op Djindjic zou hebben beraamd. AP WENEN - Iran begint in juni met de bouw van een zwaar waterreactor die ingezet zou kunnen worden voor de pro ductie van plutonium ten behoeve van kernwapens. Dat is gisteren in Wenen, waar de internationale nucleai re waakhond van de Verenigde Naties zijn hoofdkwartier heeft, uit diplomatieke kringen vernomen. Dinsdag be loofde Teheran nog nauwer te zullen samenwerken met het Internationaal Atoomenergie Agentschap. DP A MOSKOU - Een Russische rechtbank heeft gisteren de wetenschapper Igor Soetjagin veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijftien jaar wegens spionage. De deskundi ge op het vlak van nucleaire wapens werd schuldig bevon den aan hoogverraad. Volgens de rechtbank verkocht Soetjagin militaire geheimen over nucleaire onderzeeërs en raketwaarschuwingssystemen aan een Britse firma die een dekmantel voor de CIA zou zijn geweest. RTR donderdag 8 april 2004 j g.nn/B redactie buitenland pEKING - Het Japanse restau rant Vamato in de Chinese stad I Kunming heeft zijn spannend ste gerecht van de kaart moe ten halen nog voor iemand het i (,ad besteld: sushi geserveerd 'j #p het naakte lichaam van 1- redactie buitenland COLOMBO - De Srilankaanse president Chandrika Kumaru- !|anga, w'er Partii vor«ge week CCn grote overwinning boekte bij de parlementsverkiezingen, beeft gisteren gezegd op zo kort mogelijke termijn de vastgelo pen vredesbesprekingen met de Tamil Tijgers te willen hervat ten. 'Maandag kondigden de rebellen ;aan dat de strijd tegen de rege- •nng zal worden hervat als er niet op korte termijn een ak koord wordt bereikt over ver gaande autonomie iKumarutanga, die bekend staat Ijk een hardliner en in 1999 een 'sanslag door de Tamil Tijgers overleefde, heeft de afgelopen ja- jren forse kritiek gehad op de zondag verslagen premier Ranil Wickremesmghe. die volgens 'Knmarutanga te veel concessies aan de Tamils heeft gedaan. Kumarutanga zal mogelijk In- ia vragen om te bemiddelen in het conflict. ;De Tamil Tijgers begonnen in ;i983 hun strijd voor onafhanke lijkheid in een deel van noorden jen oosten van Sri Lanka. In de 'burgeroorlog zijn bijna 65.000 Wen omgekomen. lAnderhalf jaar geleden sloten ■de rebellen en de regering een [wapenstilstand, waarna onder .auspiciën van Noorwegen vier onderhandelingsrondes zijn ge houden. Die hebben nog geen ak koord opgeleverd. •Vorige maand scheidden zesdui zend Tamil-rebellen uit het oos- jtenvan het land zich af van het iTamil-leger in het noorden. AP twee jonge vrouwen. Afgelopen vrijdag introduceerde het res taurant het gerecht, naar eigen zeggen om Kunming kennis te laten maken met de bijzondere Japanse eetcultuur. De prijs was wel aan de hoge kant: dui zend yuan (honderd euro) voor een éénpersoonsportie. De ge middelde Chinees doet er twee maanden over om dat bedrag bij elkaar te verdienen. De eer die omkwamen bij de aanslagen op het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washington. Ook werd hem het lidmaatschap van Al Qaeda aan gerekend. Al Motassadeq zou hebben be hoord tot de Hamburgse cel van Al Qaeda, die onder leiding van zelfmoordpiloot Mohammed At- ta, de aanslagen in Amerika uit voerde. De Marokkaan heeft dit altijd ontkend. Wel gaf hij toe dat hij in een trainingskamp van Al Qaeda in Afghanistan mi litair is opgeleid. Het hooggerechtshof in Karlsru he verwees de veroordeling een ste geïnteresseerde liet daarom nog op zich wachten. Niet alle inwoners van Kun ming, in het zuidwesten van China, waren gecharmeerd van het gerecht. maand geleden naar de prullen bak wegens gebrek aan bewijs en bepaalde dat er een nieuw proces moet komen. Volgens de magistraten was in het proces te gen Al Motassadeq een belang rijke getuige niet gehoord. Het gaat om een direct betrokke ne bij de aanslagen, de Jemeniet Ramzi Binalshibh, die in Ameri kaanse handen is. Binalshibh had tijdens zijn verhoren ver klaard dat slechts vier mensen van de Al Qaeda-cel in Ham burg op de hoogte waren van de op handen zijnde aanslagen. El Motassadeq zou daar niet toe hebben behoord. zaam. Maar we willen wel een aanzet geven om meer naar Azië te kijken. Ik heb zowel in India als in China te horen gekregen dat ze denken over een paar de cennia de grootste economie in de wereld te zijn. Of hen dat lukt is iets anders, maar het is door Pascale Thewissen AARLEN - De beklaagden bank in het proces-Dutroux begint steeds meer op een zie kenboeg te lijken. Na Dutroux zelf werd gisteren Michel Ni- houl onwel. De Brusselse oplichter die al tijd ontkend heeft dat hij iets met de ontvoeringen en moor den te maken had, greep naar zijn borstkas en werd ter ob servatie naar het ziekenhuis gebracht. Nihoul (62) kampt al langer met hartproblemen. Vanwege zijn zwakke gezondheid zit hij niet in de gevangenis maar overnacht hij. net als de advo caten, in een oude kazerne op loopafstand van het gloednieu we gerechtsgebouw van Aar len. Vlak nadat een getuige giste ren verklaarde dat hij Nihoul in Oostende zag op de dag dat de Hasseltse tieners An en Eef- je verdwenen, werd het Nihoul te machtig. Per ambulance werd hij afgevoerd. Het proces ging gewoon door. Nihouls ad vocaten verwachten dat hij vandaag weer gewoon in de rechtszaal aanwezig zal zijn. Zij blijven hopen op vrij- Een vrouwenlichaam als dien blad gebruiken is vernederend voor alle vrouwen, zeiden de critici. Het stadsbestuur zat met de kwestie in zijn maag en besloot het gerecht van de Al Motassadeq heeft beperkte bewegingsvrijheid gekregen. Zo mag hij Hamburg niet verlaten. Ook moet hij zich geregeld bij de politie melden en krijgt hij zijn paspoort niet terug. Nieuwe aanslag Met de liquidatie van een terro ristencel in een voorstad van Ma drid, afgelopen weekeinde, is naar de overtuiging van de Spaanse politie een nieuwe aan slag in de Spaanse hoofdstad verijdeld. Die aanslag had waar schijnlijk met Pasen moeten plaatsvinden. De aanwijzingen over de nieuwe aanslag vonden wel belangrijk om als Europa in te spelen op wat in dit gedeelte van de wereld gebeurt." Balken ende toonde zich bezorgd over het aanhoudende geweld in Irak en meende dat Nederland 'waak zaam' moet blijven. Hij wil echter niet aangeven of spraak en wijzen erop dat zelfs het Openbaar Ministerie geen belang hecht aan het ver haal van de getuige. Nihoul is alleen aangeklaagd voor de ontvoering van Laetitia Del- hez, die levend uit de klauwen van Dutroux werd gered, niet voor de ontvoering van An en Eefje. Dutroux zelf blijft de aan dacht opeisen en verscheen gis teren met een kraag om zijn nek in de rechtszaal. Die droeg hij op eigen verzoek, be nadrukte een woordvoerder van justitie, en niet op me disch advies. Dutroux beweert dat hij zijn nek heeft verrekt bij een schermutseling met zijn bewakers. Die ontkennen dat. In gevaar Dutroux beweert dat zijn le ven in gevaar is, omdat hij heeft verklaard dat bij de ont voering van An en Eefje twee agenten uit Charleroi waren betrokken. Vólgens openbaar aanklager Michel Bourlet is dat onzin. Wel is het volgens hem mogelijk dat Dutroux en zijn kompaan Michel Lelièvre hulp kregen van de uitbater van Hotel Brasil in Oostende. De buurman van dat louche kaart te laten halen. Niet van wege de vrouwonvriendelijk heid ervan, maar omdat de twee betrokken dames niet be schikken over de vereiste ge zondheidsverklaring voor hore- capersoneel en niet gepast ge kleed waren, meldde het staats- persbureau Xinhua. AP onderzoekers in documenten die zij aantroffen in de puinhopen van de flat die de terroristen za terdagavond opbliezen. Uit het onderzoek van het foren sisch medisch instituut in de Spaanse hoofdstad is gebleken dat zaterdag bij de explosie in de flat in Leganes vrijwel zeker zeven vermeende verdachten om het leven zijn gekomen. In de puinhopen zijn tijdens het on derzoek nog meer stoffelijke res ten aangetroffen dan in het weekeinde waren geborgen. Door de ontploffing kwam ook een politieman om het leven. GPD/ANP/DPA/AFP de onrust van invloed zal zijn wanneer verlenging van de sta tionering van de Nederlandse troepen in Zuid-Irak aan de or de komt. ,.Ik wil niet vooruitlo pen op de discussie die we daar over in het parlement gaan voe ren." GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie heeft Nederland gisteren een 'rode kaart' gegeven vanwe ge het te hoge begrotingstekort (3,2 procent) over 2003. De Com-1 missie start een zogeheten 'ex- cessief-tekortprocedure' tegen ons land. Die procedure kan uitmonden in een forse boete als de rege ring er niet in slaagt het tekort uiterlijk in 2005 weer onder het maximum van 3 procent te krij gen. De kans dat het zover komt, lijkt klein. Nederland heeft al extra bezuinigingen aangekon digd om het begrotingstekort te rug te dringen. En als het aan minister van Financiën Gerrit Zalm ligt, voldoet Nederland al dit jaar weer aan de eisen van het zogeheten stabiliteitspact. De rode kaart komt niet onver wacht. Afgelopen weekeinde, tij dens een bijeenkomst van de Eu ropese ministers van Financiën in Ierland, zei Zalm al rekening te houden met een dergelijke stap. Sterker nog: Zalm eiste toen min of meer van de Commissie dat die tegen Nederland zou op treden. De houding van Zalm vormt een opmerkelijk contrast met die van zijn collega's van Frankrijk en Duitsland. Die twee landen overtreden de 3-procentsnorm van het pact nu al drie jaar op rij en verzetten zich afgelopen najaar fel tegen een dreigende miljardenboete. Dat Zalm straf wil, heeft twee redenen: hij wil zijn geloofwaar digheid als verdediger van het stabiliteitspact niet verliezen en hij ziet de Brusselse rode kaart als een steuntje in de rug bij het verkopen van extra bezuinigin gen. Binnen de coalitie is met name in CDA-kringen niet iedereen overtuigd van de noodzaak van nieuwe bezuinigingen. GPD FRANKFURT - De presidenl van de Duitse centrale bank, Ernst Welteke, heeft zijn functie gisteren tijdelijk neergelegd. Welteke is in opspraak sinds Der Spiegel vorig weekeinde onthulde dat hij rond 1 januari 2002 op kosten van een commer ciële bank met zijn gezin vier nachten heeft doorgebracht in een hotel in Berlijn. Welteke besloot tijdens een acht uur durende vergadering van het bestuur van de Bundesbank dat hij zijn functie neerlegt tot dat het openbaar ministerie zijn onderzoek naar de hotelaffaire heeft afgerond. Het OM onder zoekt of Welteke illegale giften heeft aanvaard. Vice-president Jürgen Stark neemt voorlopig Weltekes taken waar. Volgens Der Spiegel hebben Welteke en zijn gezin rond 1 januari 2002 op kosten van de Dresdner Bank vier nachten in het Adlon Kempinski in Berlijn heeft ver bleven wegens de invoering van de euro. AP gnu Uil 11II It'll UVCI Miltlliui- f«S. Volgens gouverneur Qazi Inaya- tdiah van Faryad hebben Dostums manschappen de con trole over zeker vier districten overgenomen. Zij zouden zich r®u opmaken voor een aanval op !de provinciehoofdstad Maima- na. De regering in Kaboel gaat [honderden militairen naar het gebied sturen om de strijd te beëindigen, zei generaal Azimy. De Afghaanse politie en de inter nationale stabilisatiemacht in Afghanistan Isaf hebben tijdens een gezamenlijke operatie in de hoofdstad Kaboel een belangrij ke Talibanleider opgepakt. Dat heeft de Afghaanse onderminis tervan Binnenlandse Zaken gis teren bekendgemaakt. Abdul Hadi is een voormalig lei der van de fundamentalistische [partij Hezb i Islami. Hij sloot zich in de jaren negentig aan bij de Taliban. Hadi had bij zijn ar restatie vier geweren, een radio en diverse documenten bij néANP/DPA/AFP Minister-president Balkenende (r) en minister Bot van Buitenlandse Zaken staan op de Chinese muur bij Peking. Het was gisteren de laatste dag van het bezoek van de twee •bewindslieden aan China. foto Robin Utrecht/ANP door Gert-Jan Broere PEKING - Nederland wil het voorzitterschap van de Europe se Unie gebruiken om het vizier meer op Azië te richten. In de tweede helft van dit jaar, wan neer Nederland Ierland aflost als EU-voorzitter, zijn topont moetingen gepland met India, Zuid-Korea en China en is er een speciale EU-Azië-ontmoe- ting. De regering verwacht vooral veel van de top met China begin december, waarvoor premier Jan Peter Balkenende en minis ter van Buitenlandse Zaken Ben Bot tijdens een driedaags be zoek aan Peking verkennende gesprekken hadden met premier Wen Jiaboa en president Hu Jin- tao. „Zowel China als wij hopen op die top concrete resultaten te kunnen boeken", zei Balkenen de aan het eind van zijn bezoek. „Daarom willen we de tijd tot 8 december gebruiken om ons goed voor te bereiden." Balkenende denkt overeenkom sten te kunnen sluiten op het ge bied van de douane, een terug- keerregeling' voor uitgeproce deerde asielzoekers en de be scherming van intellectuele ei gendommen. Behalve de top op 8 december in de Ridderzaal in Den Haag wordt een dag later ook een zakentop voor het Ne derlandse en Chinese bedrijfsle ven gehouden. Heroriëntatie Volgens Bot, die de afgelopen maanden geregeld in Azië was om de verschillende ontmoetin gen voor te bereiden, zal Neder land er niet in slagen een hero riëntatie in het buitenlands be leid van de EU tot stand te brengen. „Zoiets gaat heel lang- Advertentie) Met GRATIS een van deze toestellen! Al vanaf 18,50 per maand Motorola V600 Bellen in de hele wereld, met Bluetooth en email functionaliteit Nokia 6220* Zeer compleet i-mode browser compatible toestel met ingebouwde camera NTT DoCoMo. Ine ir MobielPlus Alles in één bundel: Bellen in binnen- en buitenland, SMS, MMS en i-mode™' Gratis KPN Mobiel Leentoestel Service 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting Extra voordeel Nu bij 2-jarig KPN MobielPlus abonnement 1 maand gratis i-mode (tot 25 MB) gratis 10 MMS en 10 gratis Content abonnementen Tot 100,- extra bundeltegoed Geen entreekosten t.w.v. 52,50 Vraag naar de voorwaarden Business Center I PrimafOOn etablissement zegt dat hij de meisjes samen met de eigenaar van dat hotel heeft gezien. Intussen wordt in België nog steeds gespeurd naar verdwe nen kinderen. Dinsdag en gis teren werd in Willebroek, in de buurt van Antwerpen, de drieduizend vierkante meter grote tuin van een pedofiel om gespit in de hoop een spoor te vinden van de verdwenen Liam van den Branden. Het tweejarige jongetje verdween in mei 1996 uit de tuin van zijn grootouders. Jarenlang werd gedacht dat het kind in het nabijgelegen kanaal was gevallen. Enkele weken geleden kreeg de politie na een oproep op de regionale televisie echter een tip van een jonge vrouw die be weert dat ze in de tijd dat Liam verdween geregeld een vreemde man in de buurt zag rondfietsen. Het gaat om een Duitse pedo fiel. die inmiddels in de gevan genis is overleden. De man was verschillende keren ver oordeeld voor kindermisbruik. Op het moment van de verdwij ning van Liam was hij op vrije voeten.De kans dat de graaf werkzaamheden iets opleve ren, wordt klein geacht. GPD (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Voor op het land én in het water - uw ideale vakantieschoen. Oriëntatieprijs: 57.95 Verkoopinfo: 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5