Natuurherstel komt op stoom Sandra Roelofs zoekt juiste balans 'AASAANBIEDINGEN Website voor vraag en aanbod grond Terneuzen steunt projecten Georgië Bus vol actievoerders tegen uitzettingsbeleid Ruim helft benodigde grond is aangekocht Oud-PSD'ers hopen op goede test Johan Friso Reformatorische g voor Goese ouderen 17 Forum over Westerschelde Drie jaar cel voor misbruik meisje Xtc-fabrikant moet zitten Dekenaal coördinator Jordens weg Endeavour al aan poort van Vlissingen Gimbrère lUSSINGEN De afbomvorga- .balie PSD "kcnt cr0P dat de KTboot Prins JohanFriso mor- „n«eer in de vaart komt. Dan «ordt bet schip getest na repara- van de vier elektromotoren de voortstuwing. Een er- vertoont nog steeds een aannemen.. let zou de voormalige PSD heel donderdag 8 april 2004 slecht uitkomen als het klassebu reau Lloyds Register de Johan Friso geen permissie zou geven te gaan varen. Zaterdag is aan boord van de veerboot een reü nie voor oud-medewerkers van het provinciale veerbedrijf ge pland. In verband met de ver koop van de Johan Friso en de Koningin Beatrix aan een Itali aanse reder is het de laatste keer dat zo'n samenkomst aan boord van een voormalig PSD- schip kan worden gehouden. En dan moet dat schip liefst wel va ren natuurlijk. Oud-PSD-directeur Harold Tho- maes is optimistisch gestemd. „We gaan in elk geval aan boord en dan zien we verder wel. De reünie gaat hoe dan ook door." De ontmoeting van ex-PSD'ers moest al eerder in verband met het defect aan de Johan Friso worden uitgesteld. De Johan Friso, die samen met de Beatrix tijdelijk was ingezet op het fietsvoetveer Vlissin- gen-Breskens, is al sinds begin februari uit de vaart. Om de elektromotoren te repararen zijn ze naar de leverancier ge transporteerd. Na terugplaat sing bleek dat een ervan een ho gere temperatuur produceert dan normaal is. De testvaart jpnrRinus Antonisse GOES - Er komt na vijf jaar - shot in de binnendijkse natuur- compensatie voor de tweede ver dieping van de Westerschelde. Van de bijna zeshonderd hecta- ttgronden die achter de zeedij ken zijn aangemerkt voor na tuurherstel, is nu ruim de helft aangekocht. Tot nog toe zijn maar twee pro ven uitgevoerd: de aanleg van lei Rammekensduinen bij titthem en de opknapbeurt van deinlaagbij Hoofdplaat. Dat gaat met name volgend jaar veranderen. zegt Martine Adnaensen van de Dienst Lan- celijk Gebied in Goes. Voor een •eeks nieuwe projecten worden, de grondverwerving daar- ,.J rond is, de vergunningen voorbereid en zijn inrichtings in gemaakt. Ze wijst er wel op dat het natuurherstelpro- gramma tot 2009 duurt. Uitgangspunt is dat de aankoop ran de gronden, meestal in bezit van boeren, op vrijwillige basis gebeurt. „Met het in handen krij- snvan grond is nogal wat tijd gemoeid. De medewerking van «eigenaren is wisselend", stelt Adnaensen. „Het is dikwijls af hankelijk van de bedrijfssitua tie, bijvoorbeeld van de vraag of «reenopvolger is." In enkele ge waar nog niet alle beno- grond is verkregen, wordt •.Kil alvast een begin gemaakt meue uitvoering. llpenteel is alleen het project Gsjghoek (14 hectare) bij Borsse- GOES - In Goes begint een cieuw wijkteam op reformatori sche grondslag met 24-uurszorg loor ouderen. De Stichting Zorgverlening van Gereformeerde Gemeenten in Zeeland werkt daartoe samen met de reformatorische thuis- nrginstelling RST Zorgverle- lersinBameveld. De zorginstel- ingen willen op termijn de !4-uurszorg aan ouderen in heel Zeeland aanbieden. De Stich- Zorgverlenmg beheert ook ffltrum Eben- Haëzer té Mid delburg. Doel van de samenwer- ang is een breder zorgaanbod e leveren. Stichting Zorgverlening teeft vooral ervaring met intra- nurale hulp, hulp binnen instel- wgen. RST Zorgverleners geeft tok zorg in thuissituaties. Stich- ing Zorgverlening gaf al 21-uurszorg in haar zorgcentra n aanleunwoningen. Folgens directeur J. Blan- kenstijn van de stichting kan rnlke zorg door de samenwer- Mg nu bij mensen thuis wor- len gegeven. lot wijkteam in Goes heeft vijf tien mensen. Zij werken aanvan kelijk nog in de omgeving van Rehoboth, het Goese zorgcen trum van de stichting en verle nen daar ook zorg op afroep. Voor RST Zorgverleners bete kent de samenwerking een uit- ag van de activiteiten in Zeeland. De organisatie, die enkel met personeel van reformatorische iging werkt, denkt dat ien grote groep Zeeuwen refor matorische zorg wenst. Ie in uitvoering. Dat wordt in sa menhang met het Sloebos aange legd. Voor een deel van Ramme- kenshoek (7 hectare, de Weitjes) zijn de voorbereidingen zo ver dat de uitvoering eind 2004 kan beginnen. Dat geldt ook voor de Inkel bij Kruiningen (7 hectare). Een grote klapper is de natuur- inrichting van het Bathse Schor (63 hectare). Het inrichtings plan is klaar; vergunningen wor den aangevraagd. Daar ligt nog wel een crossterrein (9 hectare). Als dat is verplaatst, wordt dit stuk bij het natuurgebied ge voegd. De polder Perkpolder bij de voormalige veerhaven (18 hectare) is aangekocht en over een inrichtingsplan, in combina tie met veerpleïn en -haven, wordt overlegd. Voor het Schor van Ossenisse (26 hectare) is de aanvraag van de vergunningen aan de orde. Dat de grondverwerving nog niet rond is, vormt een struikel blok voor de verdere vormge ving van projecten in de Marga- rethapolder (streefbeeld 100 hec tare) boven Zaamslag, aan de Piaskreek bij Hoofdplaat, bij Nummer Een en de karrevelden in de Oud-Breskenspolder. Aan de Bevelandse kant geldt dat voor plannen voor Scheldeoord bij Baarland, Sluisweg en In- kel-West bij Kruiningen, Vroon- dijk Waarde en Bath. Naast de komst van nieuwe, nat te natuur zo dicht mogelijk bij de zeedijken, is er ook een serie projecten meer landinwaarts ge pland. Het gaat vooral om uit breiding van bestaande natuur gebieden, vooral in Zeeuws- Vlaanderen. Een aantal van de ze projecten lift mee in landin richtingsprojecten; dankzij het compensatiegeld (hoofdzakelijk afkomstig van Vlaanderen) kan er iets extra's worden gedaan Sandra Roelofs sprak gisteren in Terneuzen met mensen die op diverse manieren hulp willen bieden aan Georgië, het land waarvan haar echtgenoot Michail Saakasjviii in januari tot president werd verkozen. foto Camile Schelstraete Presidentsvrouw heeft dagelijks acht lijfwachten om zich heen door Cees Maas TERNEUZEN - Ze is hier op fa miliebezoek, de vrouw van de nieuwe president. Ze kijkt over de Schelde en zegt dat ze het fietsen over de Zeeuwse dijken wel mist. Sandra Roelofs, de First Lady van Georgië, is even terug in Terneuzen. De mevrouw met de mistige groene ogen produceert glim lachjes voor de persfotografen. Een beetje naar links, kin om hoog alstublieft, even vooruit kijken, strijk eens door uw haar, ja zo... Gehoorzaam en geduldig po seert Sandra Roelofs. Ze is het inmiddels gewend. „In Georgië heb ik dagelijks acht lijfwach ten om me heen. Dat is niet al tijd leuk. Als je een ijsje wilt ko pen moet je er tegelijk negen ko pen." Ze lacht. Boven haar neus ver schijnen pretrimpeltjes. Het is een mooie vrouw. Maar dat is op zich niet bijzonder. Veel presi denten op deze wereld hebben mooie vrouwen. Geboren in het Elisabeth-ziek- huis in Sluiskil, is ze nu tien jaar getrouwd met de politicus Michail Saakasjviii. Hij werd op 4 januari van dit jaar met maar liefst 96 procent van de stem men tot president van Georgië gekozen. Haar leven verander de, afgezien van de bodyguards, niet eens zoveel, vertelt ze. „Het was altijd al hectisch. Ik was na tuurlijk al jaren bezig met het land en met alle problemen die zich daar afspelen. En nu ik de vrouw van de president ben, gaat dat gewoon door. Ik pro beer het land te helpen waar ik kan." Populair „Michail is waanzinnig popu lair en zat altijd al in een bijzon dere positie. Wat dat betreft is er niet veel veranderd. Wat wel is veranderd, is de zware verant woordelijkheid die op je schou ders rust. Want alles wat je doet wordt natuurlijk bekritiseerd. Je moet dus alles goed plannen en, dat klinkt misschien vreemd, je moet proberen ieder een tevreden te stellen. En met alle bevolkingsgroepen contact opnemen, er een goede band mee hebben en een luisterend oor voor al hun problemen. Ik tracht mijn week zo in te delen dat ik de pers te woord sta en contact heb met de ministeries en de departementen of de loka le overheden." „Ik probeer echt een balans te vinden. Dat ik op alle fronten steeds voeling blijf houden. Ook met de armste mensen. En als ik op straat kom, drommen men sen om me heen. Ze willen een handtekening of me een kus ge ven. Of ze geven me brieven met vragen over van alles." Roelofs heeft vandaag in het stadhuis van Terneuzen, de stad waar ze opgroeide, een praatje met de pers. Vriendelijk maar zakelijk vertelt ze over wat ze als haar hoofdtaak ziet, de humanitaire hulp. Ze probeert een stelsel van sociale verzekeringen be spreekbaar te maken. Voor haar op tafel staan werven de producten van haar tweede land, dat één van de oudste cul turen van Europa is. De taal be hoort zelfs tot een van de oudste nog gesproken talen van de we reld. Culinair is Georgië een mekka voor lekkerbekken. Het land schappelijk schoon is er sprook jesachtig met de hoogste bergen (hoger dan 5000 meter) van Eu ropa. Maar de problemen in het land op de naad van Europa, Azië en het Midden-Oosten zijn even groot. Vooral economisch. Het is niet echt een arm land, maar een kwetsbaar land. San dra Roelofs heeft straks een ge sprek met Nederlandse onderne mers die iets zouden kunnen be tekenen voor haar land. En ze werkt nog met beide benen in de maatschappij. Zes uur per week geeft ze Franse les. „Ik vind dat belangrijk, omdat ik zo ook met studenten in contact kom. Dat ik de vrouw van de president ben, betekent niet dat ik word geleefd. Ik heb altijd mijn eigen lijstje, mijn eigen prioriteiten en daar houd ik aan vast. Ik vind ook dat het met mij tot nu toe re delijk goed gaat. Ik kan het aan en krijg ook zo nu en dan zelfs complimenten." Ze lacht wederom. En de kleer kast van een bodyguard die in het deurgat alles, in de gaten houdt, lacht geluidloos mee. ftjQLRinus Antonissp Middelburg - zeeland be kt over een 'marktplaats' lftn' vraag en aanbod van Een speciale website, waarop te zien is wat er in Zee- aan grond beschikbaar is. geerd op vraag en aanbod. Het kan er ook toe leiden dat er min der met grond wordt gesleept en dat overtollige grond sneller wordt afgezet. Dat voorkomt (tij delijke) opslag, zoals nu her en der is te zien. Bijvoorbeeld in de Sophiapolder, langs de weg Oostburg-Sluis (bijna in de ach tertuin van de gedeputeerde), waar al geruime tijd een hoop grond die bij natuurontwikke ling is vrijgekomen, opgetast ligt en het landschap ontsiert. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goes zorgt voor de be zetting van het informatiepunt. De website www.vasb.nl is gele verd door het bedrijf Jess Sys tems. Het aantal grondtransporten in Zeeland is legio. Er komt grond vrij bij onder meer bodemsane ringen, landinrichting, woning bouw en aanleg van wegen en waterlopen. Bedrijven die grond over of nodig hebben, weten dat tot nu toe vaak niet van elkaar. Als de grondstroomketen 'vrijko men- transport-opslag-toepas sen' beter in beeld is, kan 'werk met werk' worden gemaakt. Het is beter voor het milieu en kost minder. Het informatiepunt omvat een digitale databank. Deelnemers kunnen gegevens van partijen grond registreren en actueel hou den, zowel wat aanbod als vraag betreft. De ligging van partijen grond wordt op een kaart gepresenteerd. Ook wor den gegevens over omvang, kwa liteit en soort geregistreerd. Om de site te kunnen raadplegen hoeft iemand niet per se deelne mer te zijn. Wie ook gegevens wil invoeren, moet dat wel zijn. Als het informatiepunt een suc ces blijkt, kan het zich in de toe komst ook richten op afstem ming van vraag en aanbod van baggerslib, secundaire grond stoffen. en dereeliike. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Een speciale stichting, onder voorzitterschap van oud-CDA-wethouder P. Ha- melinck, gaat in Zeeuws-Vlaan- deren de steunactiviteiten voor Georgië coördineren. De steunorganisatie presenteer de zich gisteren in het Terneu- zense stadhuis aan Sandra Roe lofs, de echtgenote van de Geor gische president Michail Saakasjviii. Zij toonde zich zeer ingenomen met het initiatief. Begin dit jaar - na de rozenrevo lutie in de Kaukasusstaat waar bij Saakasjviii het president schap overnam van zijn vroege re leermeester Sjevardnadze - wilden diverse mensen en orga nisaties allerlei initiatieven van de grond tillen om de Temeuzen- se presidentsvrouw te steunen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen voelden eerst niets voor de oprichting van een gemeentelijk steuncomité of een direct aan Roelofs gelieerd pro ject dat door de gemeente zou worden gesteund. Volgens bur gemeester J. Lonink had de af wachtende houding vooral te maken met de politieke situatie in Georgië. Serviceclubs in Ter neuzen waren wel direct bereid om steun te betuigen. De Temeu- zense Onafhankelijke Partij richtte in januari een steun fonds op. Gisteren werden deze initiatieven onder één noemer gebracht. Volgens burgemeester J. Lonink, die de nieuwe stich ting introduceerde, is het de be doeling dat de nieuwe organisa tie gestoeld wordt op twee po ten. „Een humanitaire, die zich vooral gaat richten op projecten voor kinderen, ouderen en medi sche zaken en een economische poot, die gesteund door bedrij ven als Yara, Eycke Hoogen- doom en Multraship, zal bezien of er zakelijke projecten in of sa men met Georgië kunnen wor den opgezet." Sandra Roelofs is blij met de steun. Ze verwacht dat de loka le steun het land ten goede zal komen. Via haar eigen hulporga nisatie SOC kunnen in Georgië contacten worden gelegd met niet gouvernementele organisa ties die hulp uit het buitenland goed kunnen gebruiken morgen is bedoeld om de inspec teurs van Lloyds te laten zien dat het schip ook met drie voor- stuwingsmotoren veilig kan va ren. Als de goedkeuring wordt verleend, zal nader worden be oordeeld wat er met de vierde motor moet gebeuren. Specialis ten zullen dan beoordelen of het euvel ter plekke kan worden ver holpen of dat het nodig is de mo tor opnieuw uit te bouwen. aan de inrichting. Adriaensen maakt duidelijk dat voor een op pervlakte van 230 hectare is uit gevoerd. Er wordt gewerkt aan 140 hectare (onder meer Zwaren- hoeksekreek, Sophiapolder, groenproject Sloe) en op kortere termijn komt 40 hectare in aan leg (Baarzandsekreek, Zwarte- gatsekreek, Versepolder). Jaar lijks wordt bekeken welke van de projecten het meest kansrijk zijn voor snelle aanpak. GOES - Op de website Duurzaam Zeeland is een forum geopend over de Westerschelde. Hierin wordt onder meer achtergrondinformatie gegeven over de toekomstplannen voor de zeearm. Aanleiding voor het opzetten van het fo rum is de komst van een Ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken, met inbegrip van een uitspraak over verdere verdieping van de Westerschelde ten behoeve van de Antwerpse haven. Los van de vraag 'wel of niet verdie^ pen' zijn er volgens de beheerder van de site - het Zeeuws Platform voor Duurzame Ontwikkeling - veel andere ont wikkelingen die voor de Zeeuwse bevolking van belang zijn, zoals veiligheid tegen overstromingen, uitpolderen, aanleg Westerschelde Container Terminal. Het forum be oogt informatie te geven die kan bijdragen aan de mer ningsvorming van de bevolking. Er worden documenten aangeboden van projectorganisatie Proses (die de Ontwik kelingsschets maakt) en van de natuur- en milieu-organi saties. Zie www.duurzaamzeeland.nl. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Den Haag is gisteren in Middelburg voor seksueel misbruik van een jong meisje veroordeeld tot drie jaar cel. De man had in 1996 in Vlissingen een relatie met de moeder van het meis je. In die periode vonden in haar woning de seksuele han delingen met het elfjarige dochtertje plaats, terwijl de moeder bij de buren op de koffie was. De man werd vrijge sproken van ontucht met een zesjarig meisje. Met haar moeder was hij in 2000 een relatie aangegaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Vogelwaarde voor het op zetten van een xtc-laboratorium in Nieuw-Namen veroor deeld tot 21 maanden cel. Een Amsterdams paar werd voor medeplichtigheid bestraft. De 35-jarige man kreeg 49 dagen gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd; de 39-jarige vrouw moet 450 euro boete betalen. Het paar had zich schuldig gemaakt aan het onderverhuren van de loods, waar een drugsvat met sporen van mdma werd ge vonden. Bij een inval op 7 maart vorig jaar trof de politie in de schuur van de boerderij aan de Engelbertusstraat het (ontmantelde) xtc-lab aan. De Zeeuws-Vlaming is eerr der voor zijn aandeel in een omvangrijke xtc-handel tot gevangenisstraffen van twee jaar veroordeeld. SLUISKIL - Op 1 mei treed K. Jordens af als dekenaal coördinator. Hij gaat als geestelijk verzorger aan de slag in het Catharina ziekenhuis in Eindhoven. Jordens werd in 1999 door bisschop Muskens benoemd tot dekenaal coördinator. Samen met deken P.J. van Hecke vormde hij de dekenale leiding van het Dekenaat Zeeland en zat hij in de raad van het Bisdom Breda. Eerder was hij pasto raal werker in Terneuzen en vanaf 1996 was hij de leider van het pastorale team van de regio Midden Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van Dekenaat Zeeland biedt dekenaal coördinator K. Jordens op vrijdag 23 april een afscheidsreceptie in Sluiskil. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een groep van zo'n 75 demonstranten vertrekt morgenochtend uit Zeeland naar Amsterdam om mee te doen aan de grote landelijke de monstratie tegen het uitzettings beleid van de regering. De orga nisatie heeft inmiddels een dub beldekker gereserveerd. De organisatie van de reis is in handen van jongerenorganisatie Dwars en GroenLinks. De dub beldekker vertrekt 's ochtends vroeg vanuit Vlissingen richting Amsterdam en doet een aantal opstapplaatsen aan. Over heel Nederland zijn er 37 opstap plaatsen waar bussen demon stranten oppikken. De organisator van de landelij ke demonstratie, Platform Keer Het Tij, rekent op minstens tien duizend mensen tijdens de de monstratie in Amsterdam. Onge veer de helft van de betogers zijn waarschijnlijk asielzoekers en vluchtelingen, denkt het plat form. Onder het motto 'Stop de Uitzetting! Van Harte Pardon' richt de actie zich tegen de plan nen van het kabinet om duizen den uitgeprocedeerde asielzoe kers het land uit te zetten. Bij het platform zijn vierhonderd or ganisaties aangesloten. De de monstratie wordt bovendien ge steund door organisaties als Humanitas, het IKV en Vluchte lingenwerk Nederland. De demonstratie begint om 13.00 uur met een manifestatie op de Dam. Een uur later trekt de stoet door het centrum om rond 16.00 uur weer te eindigen op de Dam voor een afsluitende bijeenkomst. I A/B ENDEAVOUR - De replica van het achttiende-eeuwse zeil schip Endeavour is gistermid dag al in de monding van de Westerschelde aangekomen. Vanmiddag om half drie, drie uur, is de officiële binnenkomst in Vlissingen langs de boule vard. Met de wind mee heeft de Endeavour in twee in plaats van drie dagen de ruim vierhonderd kilometer lange tocht van het noord-Engelse Whitby naar Zee land gemaakt. Kapitein Chris Blake, die al tien jaar gezagvoer der is op het zeilschip, was zeer tevreden met die prestatie. Om niet te vroeg in Vlissingen te ar riveren, moest hij in de Wester- scheldemonding op de Vlakte van de Raan blijven liggen. Alle zeilen zijn gestreken, maar het lukte niet om te ankeren, om-, dat er te veel wind en te veel stroming was, die tegen elkaar in werkten. Er werd besloten om niet te ankeren en het schip te laten driften'tot de tocht van daag naar Vlissingen. Het schip is daar tot en met zondag 18 april te bezichtigen. (Advertentie) "Les Amies" LINNENPAKKET DIVERSE SERIES JACKS 20.- KORTING DIVERSE PULLOVERS 10.- KORTING F/ mooE WALSTRAAT 199 VLISINGE WALSTRAAT 199 VUSINGEN LANGE DELF 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47