Hulst wil minder ambtenaren 13 Van zaadje tot plantje valt niet mee Brand Casinoclub Hulst aangestoken Vooral goed aanstampen, jongens! Terneuzen licht de hand met bouwregels Bezuiniging op eigen organisatie om inwoners te ontzien Terneuzenaar mishandeld door plaatsgenoot Eigenares hond zonder muilkorf krijgt boete Nieuwe levenskansen voor zeldzame hagedissensoort Aanhouding na mishandeling in centrum Goes zeeuwse almanak Staanplaatsen ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 8 april 2004 ^Ban-Lou de Gucht HULST - De gemeenteraad van Hulst wil snijden in het ambte narenapparaat. Daarmee willen nj verhinderen dat de pijn van de bezuinigingen bij de burgers wordt gelegd. pat werd gisteravond duidelijk tijdens de commissie Middelen. Centraal stond een discussieno ta die opgesteld was door het 'college van B en W van Hulst. Onderdeel van die nota was een [ijst met allerlei mogelijke pos ten op de begroting waar op te beknibbelen valt. De gemeenteraad moet veel for ser bezuinigen dan totnutoe werd aangenomen. De raad moet voor een bedrag van 857.000 euro snijden om een be groting te presenteren. Als de raad niet met concrete bezuini gingsvoorstellen komt, wordt de begroting 2004 door de provin- danken aan 'een financieel wan beleid van het college.' Ook WD'er L. Reijns pleitte ervoor dat de minima niet de dupe mo gen worden van de bezuinigin gen. Maar ook de coalitiepartijen za gen niets in het lijstje dat opge steld was door het college. J. van Eek (CDA) wilde de bezui nigingen niet op het bordje van de burgers leggen. Hij was terug houdend in het inkrimpen van het ambtenarenapparaat, maar pleitte er wel voor om heel kri tisch te kijken naar het taken pakket van de gemeente. Hij zag de oorzaak van de noodzakelij ke bezuinigingen in de herinde ling. „De kosten van de herinde ling zijn helemaal verkeerd inge schat." L. Mangnus (Groot Hon- tenisse) zag ook een reden voor de huidige bezuinigingen. Vol gens hem had de gemeente en te grote greep in de reserves ge daan. „Leg daarom de druk niet alleen bij de burgers." G. Naessens (Groot Hulst/ Ge meenschappelijke Belangen) vond ook dat de zwaksten niet de dupe mochten worden. Vol gens hem is er nog wel wat te ha len in de grote projecten die in Hulst op stapel staan, zoals het centrumplan en Perkpolder, R. de Kort (PvdA) wil de bezui nigingen in het ambtelijk appa raat halen. Hij pleitte voor een betere samenwerking tussen de gemeentes in Zeeuws-Vlaande- ren. Wethouder P. Weemaes zag wel iets in het minder uitbesteden van werk. „We kunnen niet meer alles blijven doen wat we nu doen. Dan hebben we een probleem." Volgens hem ligt de oorzaak van de problemen in de gemeentelijke herindeling. Onderdeel van de lijst zijn bezui nigingen op beheer van wegen, onderhoud groen, cultuur en ge meentelijk minimabeleid. Ook duurdere parkeerkaartjes en ho gere gemeentelijke belastingen naken onderdeel uit van dat pakket. Kortom, maatregelen die de burger in de portemonnee treffen. Dat ging alle partijen in de raad te ver. Zelden waren de fracties het zo met elkaar eens. Opposi tiepartijen Algemeen Belang en ressief Hulst, die al eerder ;en voor een reductie van het ambtenarenapparaat, zagen hun gelijk bevestigd. Wanbeleid A. Roctus (Algemeen Belang): .Tref nu eens niet de portemon nee van onze burgers, maar 1 eens in de eigen organisa tie." Roctus denkt dat het amb tenarenapparaat met minimaal tien mensen kan inkrimpen. Vol- F. de Vries (Progressief t) zijn de bezuinigingen te TERNEUZEN - Een 21-jarige man uit Terneuzen is woensdag- "~ig tussen 17.45 uur en 17.50 uur aan de Fahrenheit- i in zijn woonplaats mishan deld. De man werd door een 36-jarige (Terneuzenaar tegengehouden toen hij over de Fahrenheitlaan liep. Vervolgens werd hij in zijn ge zicht geslagen en, toen hij op de grond lag, geschopt. In verband met de mishandeling is woensdagavond de 36-jarige terneuzenaar aangehouden. De aanleiding voor de mishande ling is een langlopend conflict tussen de twee mannen. door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - De brand die ruim drie weken de voorma lige Casinoclub Hulst in Kapel- lebrug grotendeels in de as leg de, is moedwillig aangestoken. Dit zegt H. Beeris, een van de nieuwe eigenaren van het voor malige gokpand. Ondanks de schade zijn er al enkele gegadig den die het pand wellicht van Beeris' beleggingsmaatschappij willen kopen. Hoewel de technische recher che, die de brand in de voormali ge casinoclub aan de Gentse vaart in onderzoek heeft, nog geen uitsluitsel geeft, zegt Bee ris zeker te weten dat het om brandstichting gaat. „Die infor matie heb ik van meerdere per sonen die het kunnen weten, dus ik twijfel er niet aan. Ie mand heeft zich toegang ver schaft tot het pand en heeft de brand gesticht." De elektriciteit in het pand zou al lange tijd zijn afgesloten, wat kortsluiting uitsluit. Beeris zegt nog geen aangifte van brand stichting te hebben gedaan bij de politie. Hij wacht hiervoor eerst het officiële rapport af van de technische recherche. Lastige zaak De politie wil enkel kwijt dat het een 'lastige zaak' is en dat het nog wel even kan duren voor dat officieel vaststaat hoe de brand in het met kogelvrij glas uitgeruste pand kon ontstaan. Beeris' Brabantse beleggings maatschappij Eenmaal Ander maal kwam tijdens een executie veiling in bezit van het pand. Ca sinoclub Hulst werd in 2002 op last van de fiscus gesloten, om dat sprake zou zijn van illegaal gokken. Sindsdien stond het pand leeg. De voormalige eige naar vocht over het pand een ju ridische strijd uit met de belas tingdienst. De belastinginspec tie gelaste een openbare ver koop van het gebouw vanwege een belastingschuld van de ex-eigenaar. Eenmaal Andermaal wil het pand zo snel mogelijk weer door verkopen. Dat door de brand de hele bovenverdieping in de as is gelegd, hoeft de verkoop vol gens Beeris niet noodzakelijk te bemoeilijken. „Op het pand zit een horecabestemming, de moge lijkheden zijn legio. Iemand mag er bijvoorbeeld een rij school in beginnen, maar een bar mag ook. Of een exclusieve paaldansclub. Die zijn er nog niet in Hulst hè, gat in de markt!" MIDDELBURG - Een 52-jarige vrouw uit Colijnsplaat heeft gis teren 100 euro boete gekregen van de Middelburgse kanton rechter B. Verhoeven. Haar hond had vorig jaar zomer een andere hond gebeten, terwijl hij verplicht is een muilkorf te dra gen. Tegen de vrouw was een boete van 175 euro geëist. De vrouw had haar hond meege nomen naar de visafslag om wat te drinken na een wandelinge tje. Ze deed dat wel vaker. Op de bewuste dag was een andere hond aanwezig in de visafslag. Tussen de honden ontstond een vechtpartij, waarbij de hond van de Colijnsplaatse het oor van de andere viervoeter afbeet. „Ik vond het zelf ook verschrik kelijk", zei ze voor de kanton rechter. „Mijn hond was aange lijnd, maar die andere liep ge woon los." De vrouw gaf toe dat haar hond inderdaad geen muil korf droeg, maar inmiddels draagt het dier buiten wel een muilkorf. Kantonrechter Verhoeven zei vertrouwen te hebben in de hon denbezitster. Dat was voor hem reden voldoende om de geëiste boete te verlagen. Leerlingen van groep 5 en 6 van de Ark planten struiken aan het Van Ceulenplein in Hulst. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten door Sheila van Doorsselaer HULST - Tussen de regenbuien door plantten ruim duizend Zeeuws-Vlaamse basisschoolleerlingen gisteren struiken en bomen ter ere van de Nationale Boom feestdag. „Vooral goed aanstampen, jon gens! En laat die worm maar lekker met rust." De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten had den gezorgd voor meer dan voldoende jong groen. Helaas konden de kinderen gisteren niet eigenhandig alle bomen en struiken planten. Door het uitstel van Boomfeestdag naar aanleiding van het overlijden van koningin Juliana, kon vaak niet zo lang gewacht worden met het planten van de struiken. Toch bleef er voor de leerlingen nog voldoende over om hun groene vingers te werk te stellen. In de gemeente Hulst deden tien basis scholen, in totaal 265 leerlingen, mee, in diverse plaatsen. Aan het Van Ceulen plein in Hulst plantten leerlingen van De Ark berken, heesters en laurierstruiken om de locatie van het bergbezinkbassin wat op te fleuren. In Nieuw-Namen kreeg het Kerkpad een nieuw perkje en in Clinge werd een beukenhaag geplant aan het Sterreplein. Tussendoor werd ge schuild voor de regen. De leerlingen werden in veel gevallen toe gesproken door wethouders. Zo was de Hulster wethouder Frank van Driessche aanwezig in Nieuw-Namen om met de kinderen van de Sint Jozefschool van ge dachten te wisselen over het thema van de Nationale Boomfeestdag: Bomen Ver binden. Van Driessche: „Bomen zijn be langrijk voor de mens vanwege de zuur stof en voor de dieren vanwege de nest ruimte en het voedsel." De leerlingen kregen als aandenken een liniaal en de scholen een vaantje. Amalia In de gemeenten Sluis en Terneuzen ging, naast alle andere plantactiviteiten, toch wel de meeste aandacht uit naar het planten van de zogeheten Amaliabomen in Breskens en Terneuzen. De koningslin den kregen een plaatsje op de hoek van de Langeweg en Sportlaan in Breskens en op de Scheldekade in Terneuzen. De bomen zijn een geschenk van Staatsbos beheer en symboliseren het opgroeien in een groene en gezonde wereld van prin ses Amalia. De Nationale Viering van de Boomfeest dag in de gemeente Borsele werd bijge woond door leerlingen van de Vorster- man van Oijenschool uit Aardenburg en de Inspecteur Leenhoutsschool uit Water landkerkje. De gemeente Terneuzen vaar digde leerlingen van de Oranje Nassau- school uit Sluiskil en de Piramide uit Ter neuzen af voor deze viering. door Rinus Antonisse HULST - Nieuwe levenskan sen voor de in Zeeland steeds zeldzamer levendbarende ha gedis. Die ontstaan dankzij het eerste grote reptielenpro ject van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Uitgevoerd aan de oude spoor baan Terneuzen-Mechelen, vlakbij Hulst. Gisteren werd de laatste hand gelegd aan de inrichting van een speciaal leefgebied voor de hagedissen aan de Wa terstraat. Leerlingen van Hulster scholen plantten in heemse bomen en struiken. Er is nu een gebied van bijna één hectare gereed gemaakt voor de bijzondere reptielen. Oevers gemeen voor op onder meer de Bevelandse bloemdijken. Het is daar verdwenen. Nu wordt de hagedis nog gesigna leerd op een enkele plaats op Schouwen-Duiveland en langs de spoorbaan Terneu zen-Mechelen is vorig jaar nog een exemplaar waargeno men. „De populatie is klein en er dienen dringend maatregelen genomen te worden om de ha gedis in de provincie te behou den", stelt Wieland. Hij maakt duidelijk dat een com binatie van een droge en nat te omgeving, met daarbij en kele bosjes en open schrale gronden ideaal voor ze is. Daar is aan de Waterstraat in ruime mate in voorzien. Wieland hoopt dat ook het verdere tracé van de oude spoorbaan in de toekomst ge schikter kan worden gemaakt voor de reptielen. Voor het project gaf de gemeente Hulst geld en ook de provincie Zee land droeg een steentje bij. De levendbarende hagedis is een van de bijzondere aan- dachtsdieren in het provincia le plan voor behoud van be dreigde soorten. Naast het eerste grote reptie lenproject, voerde de Stich ting Landschapsbeheer ook al enkele plannetjes uit, ge richt op amfibieën als boom kikker en kamsalamander. Dit project is nog aan de gang- door Marco Hamelink ZAAMSLAG - Dertig basisscho len uit de gemeente Terneuzen namen de afgelopen weken deel aan het project 'Van zaad tot bloem' van de Zeeuwse Land en Tuinbouworganisatie ZLTO. Een deskundige jury beoordeel de gisteren de beste zaailingen. De deelnemende scholen kregen allemaal een zogenoemde zaai- bak. In het pakket zat alles dat nodig is om een zaadje uit te la ten groeien tot plant: zaden, pit ten, bonen, kweekbakken en pot jes. Om het zaadje de kans te geven zich te ontwikkelen tot een vol groeid plantje was natuurlijk wel de zorg van de leerlingen no dig. Dat dit niet meeviel, bleek gisteren op de boerderij van de familie De Feyter in Zaamslag waar de beoordeling plaats vond. Van de dertig deelnemende scho len was een flink gedeelte niet op komen dagen. „Onder andere omdat hun project mislukt is", weet M. Uitdewilligen van de ZLTO. „Sommige deelnemers hadden de plantjes veel te veel water gegeven. Dan wordt het niets en krijg je alleen maar schimmel", aldus Uitdewilligen. Groene vingers Ook ZLTO-voorzitter Th. Buys- se benadrukte nog maar eens dat niet iedereen over groene vingers beschikt. „Er waren scholen waar ze iedere morgen de zaaibak netjes tot aan de rand met water vulde. Zo moet het dus niet", verduidelijkte Buysse. De meeste scholen die er waren, hadden echter werk gemaakt van hun project. Mooie fleurige bakken en met paaseie ren versierde bonenstaken. Sandro, Tessa en Charlotte uit groep 7 van basisschool De Geu- le in Terneuzen hadden slechts twee potjes meegenomen. Eén met een bonenplantje en één met Echium, of in gewoon Ne derlands slangenkruid. Echt flo rissant staan de twee plantjes er niet bij. „We hebben ze twee weken gele den ook pas geplant", verklaart Charlotte. „De tuinkers is wel hard gegroeid maar die hebben we niet meegenomen. Die hing helemaal slap", zegt Tessa. Kans op de overwinning hebben ze dan ook niet, menen ze zelf. „Misschien dat we een troost prijs krijgen", probeert Sandro de moed er in te houden. De jury, bestaande uit wethou der A. van Waes, projectleider N. Blok-Koets en ZLTO-be- stuurslid H. van Damme riep groep 5 en 6 van basisschool De Komme in Biervliet uit tot win naar van het project. Namens De Komme waren Bart, Fayona en Daphne naar Zaam slag gekomen. In een verslag hebben de leerlingen uit groep 5 en 6 alles van dag tot dag bijge houden. „Hoeveel de plantjes groeiden en hoeveel water ze kregen", vertelde Bart. „Ook hebben we proefjes ge daan. We hebben zaadjes ge plant met en zonder water, zon der licht en alleen op watten", legt Dapne uit. „Het enige dat niet goed groeide waren de zonnebloemen. Van de ruim dertig zaadjes is er maar één opgekomen. Geen idee hoe dat komt", aldus Fayona. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat de vaak strakke regeltjes voor bouwen en verbou wen in oude bestemmingsplan nen soepeler hanteren. Wethou der A. van Waes deelde dat gis teravond mee in de commissie Omgeving. Volgens de wethouder raken veel inwoners met bouw- en ver bouwplannen nogal eens ver strikt in een woud van regeltjes. „In het verleden is er nog wel eens wat te veel vrijheid gege ven", betoogde Van Waes, „maar als we alle regels nu strikt toepassen slaat de weeg schaal naar de andere kant door. Je kunt je afvragen of je bij geringe afwijkingen steeds weer het hele circus van proce dures in gang moet zetten." Van Waes noemde het voorbeeld van een bewoner in het buitenge bied die een garage van 69 vier kante meter wil bouwen, terwijl maar een oppervlakte van 60 vierkante meter is toegestaan. „Moet je daar dan een hele arti kel 19-procedure voor opstar ten? Het geeft een hele romp slomp, duurt lang en kost de be trokken inwoner een hoop geld." De commissieleden kon den zich in grote meerderheid verenigen met het beleid om waar dat mogelijk is wat regel tjes door de vingers te zien. „Maar er is natuurlijk wel een gevaar voor precedentwerking en willekeur", betoogde commis sielid M. Vereecken. „Het is klip en klaar dat kleine afwijkingen van de regels moeten kunnen. We maken daar mondjesmaat ge bruik van." P. van der Heijden sprak de vrees uit dat de gemeente door deze handelwijze wel eens in aanvaring kan komen met de in spectie van VROM. Van Waes moest toegeven dat die kans er in zit. Het gaat volgens hem overigens alleen maar om oude bestem mingsplannen, waar hele strikte regeltjes gelden. In nieuwe be stemmingsplannen is de regelge ving soepeler. „Maar het duurt nog zeker vijf tot zeven jaar voordat we wat de actualisering van de oude plannen betreft een inhaalslag hebben gemaakt", voorspelde Van Waes. „We wil len niet dat in die tijd onze bur gers steeds in een wirwar van re gels verstrikt raken." GOES - De politie heeft gister morgen een 35-jarige man uit Reimerswaal en een 40-jarige man uit Goes aangehouden in verband met een mishandeling, afgelopen weekeinde in de Goe- se binnenstad. Het slachtoffer van de mishande ling in een horecagelegenheid aan de Wijngaardstraat in Goes was een 50-jarige man uit de ge meente Reimerswaal. Hij werd geschopt en geslagen toen in een horecapand aan de Wijngaard straat ruzie uitbrak. De politie trof in het pand van de 35-jarige verdachte een hen nepkwekerij aan. Er zijn 138 planten, enkele ki lo's losse toppen en apparatuur in beslag genomen. De juryleden Van Waes, Blok en Van Damme (vlnr) keuren de resultaten van actie Zaaibak. foto Camile Schelstraete Eigenlijk had hij helemaal geen zin om het paasweekein de op de Veluwe door te brengen. Maar het gezin drong aan en met lood in zijn schoenen nam hij contact op met de VW. De boodschap die hij daar kreeg maakte veel goed. Zo'n beetje alles was al volgeboekt. De appartementen, de hotels, de luxe staanplaatsen, de ge wone kampeerplaatsen, de trekkersplaatsen. Met niet verholen leedver maak kon hij het gezin dan ook korte tijd later meedelen: „Het wordt niks. Ze hebben alleen nog maar staanplaat sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43