Zuinige overheid strop gemeenten m>m i Mishandeling van ouderen blijkt toenemend probleem Congolees moet 2,5 jaar cel in wegens foltering Syrische Koerden demonstreren in Den Haag Peijs in verlegenheid gebracht door eega Rijk keert minder uit via gemeentefonds Tbs voor belager van de Piepers Jellinek wil elers gedogen Duiker in sluis omgekomen Condoleances blijven binnenkomen Belastingaangifte gaat sneller Controles bolletjesslikkers werken Vondelpark gaat commercieel Strengere controle vrachtwagens Morgen tot zes uur open! 0.75 donderdag 8 april 2004 y nmf rfidsctis binnenland DEN HAAG - De gemeenten in Nederland hebben vorig jaar Mn strop geleden van 200 mil joen euro. Ook voor dit jaar moe- !,n de gemeenten rekening hou den met een flinke tegenvaller. De oorzaak is de zuinige rijks overheid. die minder geld uit leeft dan gedacht. De uitkering de gemeenten krijgen via het ge meentefonds valt daardoor ook Jager uit. 1 Je uitkering van het Rijk aan ïe gemeenten is gekoppeld aan HAARLEM - Een 43-jarige man uit Amsterdam, die vorig jaar mei in Aerdenhout oud-Philips- topman Roel Pieper en zijn echt genote met een mes belaagde, is gisteren bij de rechtbank in Haarlem conform de eis veroor deeld tot tbs met dwangverple- ging. De Amsterdammer drong 31 vorig jaar het landgoed van het echtpaar in Aerdenhout bin- Hij stak Pieper en zijn vrouw meerdere keren met een lang keukenmes. Mevrouw Pie- ier raakte ernstig gewond aan ïaar hals, borst en rug. Zij over- eefde de aanval maar net. De Amsterdammer leed volgens deskundigen tijdens het geweld dadige incident aan psychoti- -sche wanen. Hij voelde zich achtervolgd en bedreigd door een 'duivelse' or ganisatie, waarvan Roel Pieper het hoofd was. ANP AMSTERDAM - De overheid moet een groep cannabistelers ;n, die volgens strenge cri teria mogen leveren aan koffies hops. Koffieshophouders moeten een soort bijsluiter leveren aan hun klanten en ze moeten samen met hun personeel een cursus over cannabis volgen. Dat stelt ver- siavingsinstelling Jellinek in een gisteren verschenen notitie. De Jellinek steunt het voorstel minister Hoogervorst {Volksgezondheid) om gedegen onderzoek te doen naar de ge zondheidsrisico's van een hoog "e van the, een van de werkzame stoffen van marihua na. Nederwiet moet niet worden opgenomen in de lijst van hardd- Tugs, stelt de Jellinek. in plaats daarvan moeten telers worden gedoogd die zich aan voorwaarden houden. Zo moe ten ze een strikte boekhouding bijhouden en informatie geven over hun product en mogen ze al leen leveren tot een nog te bepa len gehalte van de the. ANP de uitgaven van het Rijk. Hoe meer het Rijk uitgeeft, hoe meer de gemeenten via het gemeente fonds krijgen. De laatste jaren werkte dit systeem in het voor deel van de gemeenten, omdat de rijksuitgaven steeds hoger uitvielen dan was begroot. Maar in 2003 hield het Rijk de hand op de knip, waardoor de gemeen ten zich te rijk hebben gere kend. Ook dit jaar zal dit fenomeen zich voordoen, denkt de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). „De tegenvaller werkt ook door in de komende jaren", zegt beleidsmedewerker Freek Verbakei. „Maar hoe hoog de te genvaller dit en volgende jaren wordt is nog niet te zeggen." Dienstverlening De VNG vreest dat sommige ge meenten het mes in de dienstver lening aan burgers zullen moe ten zetten om de begroting slui tend te krijgen. Verbakei: „Hilversum bijvoor beeld wil ambtenaren ontslaan, andere gemeenten bezuinigen op onderhoud of verminderen het aantal uren dat de biblio theek open is." GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft een 51-jari ge Congolees gisteren veroor deeld tot 2,5 jaar cel wegens foltering in zijn vaderland. Hij was legerkolonel tijdens het schrikbewind van de inmid dels overleden ex-president Mobutu Sese Seko. De man vroeg in 1998 asiel aan in Nederland en werd vo rig jaar aangehouden in zijn woonplaats Zandeweer (Gr.). De strafvervolging geschiedt op basis van de Uitvoerings wet Folteringsverdrag. Het is voor het eerst dat het Open baar Ministerie een dergelijke zaak voor de rechter heeft ge bracht. De strafzaak tegen de man is het resultaat van het werk van het Nationaal opspo ringsteam oorlogsmisdaden (Novo-team), dat ressorteert onder het landelijk parket van het OM. De beroepsmilitair, die in ei gen land de bijnaam Roi des Bêtes (Koning der Beesten) kreeg, was een gevreesd com mandant van de Garde Civile, een beruchte, door Mobutu in het leven geroepen eenheid. In die hoedanigheid zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan foltering van een man en een vrouw in de plaats Matadi. De man was een inklaarder in de haven. Nadat hij had gewei gerd een auto in te klaren die was bestemd voor een vriend van de legerkolonel, kwam hem dat duur te staan. Hij werd in opdracht van de ver oordeelde dagenlang opgeslo ten in het hoofdkwartier van de Garde Civile en op verschil lende manieren afgetuigd en gemarteld. In het geval van de vrouw kwam de foltering neer op vrijheidsberoving en stelsel matige verkrachting door de le gerkolonel. De rechtbank in Rotterdam heeft de Congolees alleen veroordeeld voor de fol tering van de man. Voor het verkrachten van de vrouw was te weinig bewijs. Het OM had alleen een verklaring van het slachtoffer zelf en dat is te wei nig. Daarom is de straf ook la ger dan de vijf jaar cel die was geëist. ANP DEN HAAG - Zo'n vijftig Syrische Koerden demonstreerden gisteren op het Plein in Den Haag tegen de situatie in Syrië. Dat land telt een grote Koerdische minderheid in het noorden. Het land herbergt 1,5 miljoen Koerden op een totale bevolking van 18,5 miljoen. De regering in Damascus vreest dat deze minderheid, geïnspireerd door de semi-autonome status van de Koerden in het naburige Irak, in verzet zal komen tegen de autoriteiten. Het geweld in de regio laaide daardoor de afgelopen tijd op. foto David van Dam/ANP BEEK EN DONK - Tijdens schoonmaakwerkzaamheden in een sluis in de Zuid Willems vaart in het Brabantse Beek en Donk is gisteren een 61-jarige duiker om het leven gekomen. Wat er is misgegaan, is niet be kend. Hulpverleners hebben nog geprobeerd de man te reani meren, aldus een woordvoerder van de politie. Het slachtoffer werkte voor een bedrijf uit Weert en woonde in Bosschen- hoofd. Tijdens de werkzaamhe den stonden twee collega's op de kant. De brandweer heeft de man uit het water gehaald. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mishandeling van ouderen komt vaker voor dan wordt aangenomen. Door de toenemende vergrijzing en doordat ouderen langer zelfstan dig wonen, zal het probleem nog verder toenemen. Naarmate mensen ouder worden en hulpbe- hoevender is ook de kans groter dat van hen misbruik wordt ge maakt. Dat blijkt uit het rapport van Regioplan Beleidsonderzoek, dat is opgesteld in opdracht van het Programma Politie en We tenschap. Dit programma is in mei 1999 ingesteld door de mi nister van Binnenlandse Zaken om het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van politie en veiligheid te stimuleren. De onderzoekers spraken voorname lijk met hulpverleners. Ze con cluderen dat nog maar weinig bekend is over het fenomeen. De aard en omvang van het pro bleem werden voor het laatst in 1996 onderzocht. Toen werd ge raamd dat 5,5 procent van de zelfstandig wonende ouderen bo ven de 65 jaar ooit slachtoffer was van mishandeling. Anno 2004 zou dat neer komen op ruw weg 120.000 ouderen. Maar vol gens de onderzoekers zijn er meerdere aanwijzingen dat het aantal is toegenomen. Mishandeling van ouderen is een breed begrip. Daarbij kan het gaan om lichamelijk geweld, verwaarlozing of psychisch ge weld, zoals treiteren en sarren. Maar ook oplichting komt regel matig voor, bijvoorbeeld door fa milieleden die het spaarpotje of pensioen plunderen. Op dit moment zijn rond de der tig meldpunten en consultatie bureaus met ouderenmishande- ling actief. Volgens de onderzoe kers komen daar alleen de meest zichtbare en schrijnende gevallen terecht. De tientallen jaarlijkse meldingen vormen vol gens de hulpverleners echter het topje van de ijsberg. Dementerenden Vooral dementerende ouderen zijn kwetsbaar. Vaak gaat hun ziekte gepaard met agressief ge drag. De druk op mantelzorgers, meestal familie, kan daardoor onhoudbaar worden, waardoor die hun geduld verliezen en over de schreef kunnen gaan. Twee op de vijf mantelzorgers noemen de zorg zwaar en zelfs twee op de drie zijn daardoor aanzienlijk belast. Uit onkunde, frustratie en overspannenheid kan de kans op escalatie dan toe nemen. „Vaak is niet sprake van bewuste mishandeling, maar ge beurt het uit stress. Degene die voor de oudere moet zorgen wordt vaak overvraagd", aldus onderzoeker R. Oude Ophuis. Hoe het staat met ouderenmis- handeling in verzorgings- en ver pleeghuizen is nagenoeg onbe kend. Maar het staat vrijwel vast dat het daar vaker voor komt dan in het algemeen wordt vermoed. GPD DEN HAAG - Op de speciale condoleancesite van de Rijksvoorlichtingsdienst voor koningin Juliana zijn in middels 16.500 blijken van medeleven uit binnen- en bui tenland binnengekomen. Het register (www.koninklijkhuis.nl) werd kort na het overlijden van Juliana op 20 maart opengesteld. Daar wordt nog steeds gebruik van gemaakt. Het register blijft in elk geval open tot en met eerste paas dag, als er een eind komt aan de hofrouw. ANP DEN HAAG - Mensen doen steeds sneller belastingaangif te. Het gebeurt ook steeds vaker digitaal. Van de bijna vijf miljoen aangiften die de Belastingdienst inmiddels heeft ontvangen is nog maar 20 procent een aangifte op papier, aldus het ministerie van Financiën gisteren. Steeds meer mensen sturen hun ingevulde aangifte per modem naar de Belastingdienst. Het zijn er 2,4 miljoen. Dat is 900.000 meer dan vorig jaar. ANP DEN HAAG - De drugscontroles op de vliegtuigen uit Su riname zijn een groot succes. Volgens het ministerie van Justitie zijn binnen anderhalve maand ongeveer tweehon derd bolletjesslikkers aangehouden. Sinds anderhalve maand worden alle passagiers en de bagage die vanuit Su riname op Schiphol aankomen gecontroleerd op drugs. Volgens een woordvoerder lijkt de aanvoer hiermee tot stilstand gebracht. Bij-de eerste controle werden ongeveer 26 drugskoeriers aangehouden. Nu zijn dat er volgens Justitie nog één a twee per vlucht. ANP AMSTERDAM - Het Vondelpark in Amsterdam, waar elk jaar tien miljoen bezoekers komen, gaat commercieel. Het uit 1864 daterende park doet een beroep op het bedrijfsle ven en bezoekers om vijf miljoen euro bijeen te sprokke len voor de jarenlange renovatie. Dat bedrag komt het stadsdeel Oud-Zuid nog tekort voor de 25 miljoen euro kostende opknapbeurt. Bezoekers kunnen straks in het park allerlei Vondel park-gadgets kopen, zoals T-shirts, picknickplaids, bal lonnen en bekers. Bedrijven mogen stukjes van het park adopteren, reclame maken en delen van het park gebrui ken voor promotionele activiteiten. ANP DEN HAAG - Vrachtwagens met lading worden de ko mende tijd extra gecontroleerd, meldde het ministerie van Waterstaat gisteren. Lading wordt niet altijd goed vastgemaakt. In 2002 vielen er nog zes doden door afgevallen lading. Er deden zich 829 ongelukken voor. Vervoerders klaagden over gebrek aan heldere richtlijnen, maar die zijn er sinds vorig jaar. Politie, Marechaussee en Inspectie willen 'een krachtig signaal' afgeven aan de transportwereld. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) ziet geen enkel kwaad in de werk zaamheden van haar man. Hij drijft ondanks zijn pensionering in 2001 een bouwbedrijfje, be kleedt commissariaten en is ac tief bij een Duits cementcon- GroenLinks-Kamerlid Vos wil opheldering van het kabinet na berichten dat de echtgenoot als cementondernemer betrokken was bij verboden prijsafspraken in de bouw. Vos, voorzitter van de bouwfraude-commissie, wil weten of dit gespeeld heeft bij de 'screening' toen Peijs minis ter werd. Balkenende wilde niet zeggen wat hij als formateur ver trouwelijk heeft besproken met de kandidaat-bewindslieden. Pe ijs en haar man, de uit Bruinisse afkomstige M. Platschorre, we zen zelf in koor de aantijgingen over een rol bij de bouwfraude af. Platschorre gaf wel toe dat hij in ianuari 1983, als voorman van de samenwerkende Neder landse, cementfabrikanten, een vergadering bijwoonde van de Europese cementkoepel. Dat ging over het afschermen van eikaars markt wegens de overca paciteit. ANP (Advertentie) Op Goede Vrijdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-18 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 0900-235 45 32 (010/min.) wwwlKEA.nl iO-11.30 uur t'AOLTEH W£. NIET t E-~T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3